Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Patronat Honorowy
Organizatorzy
Komitet Honorowy
Program Dni Łazarza
Aktualności
Galeria
Sponsorzy
Człowiek Roku
Parada Łazarska
X Bieg Łazarski
Konkursy
Wystawy
Pobieralnia Łazarska
Pomóż Krzysiowi
29 Dni Łazarza - Aktualności


Strony: 1 2 >>
2018-05-26
Festyn Rodzinny "U Romana.... Dmowskiego"
Festyn Rodzinny

Dmuchany plac zabaw, animacje sportowe, plenerowe gry planszowe, pokazy wielkich baniek mydlanych i skręcania baloników, prezentacja wozu strażackiego, animacje dla dzieci i pokaz posłuszeństwa psów – to wszystko czekało podczas festynu osiedlowego z okazji 29. Dni Łazarza, który odbył się w sobotę na ulicy Romana Dmowskiego.

Podczas Festynu Rodzinnego "U Romana.... Dmowskiego" gimnazjaliści  (z Gimnazjum nr 51 i Gimnazjum nr 37) oraz licealiści (37. Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Terapeutycznymi) przygotowali spektakl prospołeczny "Misja Cyfrobezpieczni". Młodzi sportowcy ze Szkoły Podstawowej nr 69 zaprezentowali pokazy akrobatyczne. Najnowsze układy taneczne wykonał Zespół Tańca Współczesnego "Agat" z MDK nr 3.

Na najmłodszych uczestników sobotniej czekał napowietrzny zamek i dmuchany plac zabaw, pokazy wielkich baniek mydlanych i skręcania baloników! Maluchy mogły również przekonać się że netylko Wojtek może zostać stażakiem. Wóz bojowy zaprezentowała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 z Grunwaldzkiej. Wszystkim dzieciom wielką frajdę sprawiła woda kurtyna, przygotowana przez lazarskich strażaków.

2018-05-24
Wystawa Przemysłowana Wzgórzu Św. Łazarza"

Poznań kojarzony jest z Targami. Miejscem, które zbudowało tę tradycję jest obszar Łazarza. To tutaj zorganizowano dwie największe imprezy wystawiennicze z początku XX wieku: Wystawę Wschodnioniemiecką w 1911 r. oraz Powszechną Wystawę Krajową, tzw. PeWuKę w 1929 r. Pozostała po nich infrastruktura w postaci wydzielonych terenów i szeregu pawilonów wystawienniczych. Jednak historia wystaw zaczęła się tutaj już w 1908 r. – opowiada dr Liliana Krantz-Domasłowska, która w czwartek otworzyła "Wystawę Przemysłową na Wzgórzu Św. Łazarza".

Od czwartku na ogrodzeniu Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Jarochowskiego (na wysokości ul. Limanowskiego) można oglądać ekspozycję "Wystawa Przemysłowa na wzgórzu Św. Łazarza 1908". Autorka prezentacji, dr Liliana Krantz-Domasłowska, która dwa lata temu i podczas zeszłorocznych Dni Łazarza przygotowała wystawę "Ulica Głogowska. Historia miejsca - pamięć o miejscu", przedstawiającą jak niegdyś wyglądała główna ulica Łazarza i jakie sklepy znajdowały się przy Głogowskiej tym razem przedstawia miejsce, którego już nie ma, a było ważne, na 13 lat przed powstaniem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Prezentacja opowiada o miejscu, którego już nie ma, informuje również o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystawiennicze na terenie Łazarza. Plansze eksponowane są w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca historycznej wystawy.

– Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu Św. Łazarza została zorganizowana na terenie ogrodu Wilhelmshöhe (zwanym też Psią Górką) pomiędzy ul. Niegolewskich - Jarochowskiego - Limanowskiego. Skupiała około 150. polskich wystawców z terenu Poznania i okolic – tłumaczy dr Liliana Krantz-Domasłowska, historyk sztuki, autorka wystawy.

Zanim powstała "Wystawa Przemysłowa" teren należący do Adama Jeske, jednego z najbogatszych gospodarzy i wieloletniego sołtysa gminy św. Łazarz został w 1895 roku zakupiony przez restauratora Carla Rondholza i kupca Sally Latte. Założyli oni ogród rozrywkowy Wilhelmshöhe, określany jako "Wzgórze Św. Łazarza". Pierwotnie miał w tym miejscu powstać teatr letni Teatru Polskiego. W ogrodzie miały odbywać się spotkania dla mieszkańców.

Wystawa Przemysłowa została otwarta równo 110 lat temu, 28 czerwca 1908 r. i trwała do 11 lipca. (tekst: J.Ludwiczak, portal. lazarz.pl)

2018-05-23
Parada Łazarska czyli inauguracja ...
Parada Łazarska czyli inauguracja ...

… okiem Radia Poznań. Najstarsza i najdłuższa impreza dzielnicowa Poznania - tak mówią organizatorzy o Dniach Łazarza. Dziś rozpoczyna się 29. edycja imprezy.  

Pierwszy punkt programu to kilkusetosobowa Parada Łazarska. Mieszkańcy dzielnicy wymaszerują ze szkoły przy ulicy Wyspiańskiego przy akompaniamencie orkiestry dętej. Po paradzie Dni Łazarza oficjalnie zainauguruje prezydent Poznania.  

- Nasza impreza zmienia się tak jak nasza dzielnica - mówi organizator Janusz Heller z klubu osiedlowego "Krąg". - W ciągu ostatnich kilku lat Łazarza się bardzo zmienił. Stał się bardziej dynamiczną dzielnicą. Pojawiło się wiele inicjatyw i pomysłów związanych z tym, co nazywamy społeczeństwem obywatelskim. Pojawiło się wiele stowarzyszeń, organizacji, nowych zjawisk kulturalnych. Mamy zderzenie tradycyjnego Łazarza i tego nowego. O to także chodzi podczas tej imprezy. Z jednej strony kultywowanie tradycji, gwary poznańskiej, z drugiej strony nowe zjawiska.

W programie Dni Łazarza również festyn rodzinny, turniej wiedzy o dzielnicy, symultana szachowa i przyznaniu tytułu "Człowiek roku Łazarza 2018". Tegoroczna edycja imprezy potrwa pięć dni - od 24.05 do 29.05. Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczne, jubileuszowe Dni Łazarza będą jeszcze dłuższe. (Piotr Jaśkowiak. Radio Poznań)

2018-05-21
Dni Łazarza dla Krzysia
Dni Łazarza dla Krzysia

Przed rokiem Dniom Łazarza towarzyszyła wielka zbiórka na rzecz ciężko chorej Amelki Klatkiewicz. W tym roku wszystkim imprezom organizowanym w ramach święta dzielnicy także będzie towarzyszyć akcja charytatywna dedykowana 10-letniemu Krzysiowi

Podczas 29. Dni Łazarza nasi wolontariusze wsparci grupą Golden Retriever WOŚP i ich wspaniałymi psiakami będą wspierać Krzysztofa Dondajewskiego, który urodził się z chorobą genetyczną - zespołem łamliwego chromosomu X. Chłopiec jest upośledzony umysłowo, ma autyzm atypowy oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Krzyś w wyniku choroby ma opóźniony rozwój mowy, nadpobudliwość psychoruchową, obniżone napięcie mięśniowe, cierpi na nadwrażliwość na dotyk, dźwięk i światło. Wymaga systematycznej pracy i wielu zajęć rehabilitacyjnych. Krzysztof Dondajewski jest podopiecznym fundacji „Zdążyć z pomocą”. 

Tatą Krzysia jest jeden z wolontariuszy z grupy Golden Retriever WOŚP doskonale znanej w Poznaniu z corocznych zbiórek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie Dni Łazarza na odbywających się imprezach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami zbierającymi pieniądze na rzecz 10-letniego Krzysia Dondajewskiego.

Wiemy na pewno, Łazarz pomoże!

2018-05-19
Zapraszamy na Dni Łazarza!
Zapraszamy na Dni  Łazarza!

Kilkadziesiat wydarzeń (w tym festyny, koncery, wystawy, imprezy spotowo-rekreacyjne) czeka na mieszkańców nie tylko Łazarza z okazji 29. Dni Łazarza, które rozpoczną się w najbliższy czwartek, barwnym korowodem, jaki z udziałem orkiestry dętej, zabytkowych samochodów i szczudlarzy już po raz dwunasty przejdzie ulicą Głogowską. 

W czwartek rozpoczynają się 29. Dni Łazarza. Przez prawie tydzień, bo aż do 29 maja na mieszkańców czekać będzie  wiele wydarzeń - kulturalnych, sportowych, oświatowych i społecznych. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.

Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć bliskość swojej dzielnicy, poczuć jej klimat i tradycje. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca i przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zapowiada Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Krąg SM "Grunwald".

29. Dni Łazarza rozpoczną się w czwartek od Parady Łazarskiej, która po godz. 17 wyruszy spod Areny. Parada z udziałem zaproszonych gości - w tym prezydenta Poznania, a także uczniów szkół, harcerzy i mieszkańców Łazarza w towarzystwie pojazdów zabytkowych i rowerów z Automobilklubu Wielkopolskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej wyruszy z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 i przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego, Jarochowskiego pod pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. Po korowodzie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak uroczyście otworzy 29. Dni Łazarza.

Strony: 1 2 >>
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt