Z wielką przykrością zawiadamiamy, o śmieci Waldka Kaczmarka, Naszego Przyjaciela i wiernego Druha   ***   Waldemar Kaczmarek wieloletni kierownik Klubu "Rondo" zmarł w minioną sobotę (22 czerwca) po długiej i ciężkiej chorobie.   ***   Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi naszego Przyjaciela
AKTUALNOŚCI
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2018/2019 - Czerwiec
2019-06-23
Waldemar Kaczmarek - nie zyje
Waldemar Kaczmarek - nie zyje

W sobotę wieczorem zmarł, po długiej chorobie nasz Dobry Przyjaciel Waldemar Kaczmarek, społecznik, pedagog, wychowawca, inastruktor harcerski, od prawie czterdziestu lat kierownik Klubu Osiedlowego „Rondo”. Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” .

Od rana zabieram się do napisania kilku słów wspomnień o Waldku… Ale trudno pozbierać myśli. Ciężko pogodzić się ze stratą. Tak zawsze bywa gdy odchodzi ktoś bliski. Był z naszej obecnej „czwórki” szefów grunwaldzkich klubów najstarszy stażem, doświadczeniem. Odszedł dobry człowiek, pasjonat oddany pracy, swojemu Klubowi.

Waldka poznałem przed wieloma laty, w 1975 roku na seminarium magisterskim u prof. S. Sierpowskiego. Po kilu latach spotkaliśmy się ponownie w Hufcu ZHP Poznań - Grunwald już jako instruktorzy harcerscy. W pewnym sensie Waldkowi zawdzięczam pracę w Kręgu, moja największa życiową przygodę, Waldku! Twój Klub i Twoje Osiedle już nigdy nie będzie bez Ciebie tym samym miejscem! Żegnaj Waldku, Mój Druhu i Nasz Przyjacielu!

2019-06-19
Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego
Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego

Wojciech Korytowski znany ze swojej aktywności w dziedzinie grafiki użytkowej, ilustracji        i architektury wnętrz, zaprezentował w Kręgu wystawę pejzaży, która stanowi podsumowanie prawie półwiecznego dorobku twórczego, tego poznańskiego artysty od czasów studiów do chwili obecnej.

Wystawą „Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego”, klubowa Galeria Krąg kończy tegoroczny bardzo bogaty sezon wystawienniczy. Środowy wernisaż był wyjątkowa okazją do zaprezentowania twórczości tego wrażliwego artysty, gdyż był on  jednocześnie pierwszą Jego wystawą indywidualną. Wojciech Korytowski tajniki malarstwa poznawał w poznańskiej PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) pod kierunkiem Hipolita Polańskiego i Tadeusza Brzozowskiego. Na wystawie w Galerii Krąg artysta zaprezentował prawie trzydzieści obrazów z ostatnich kilkudziesięciu lat. Zebrana kolekcja prac podzielona jest   na dwie odrębne części, różniące się od siebie stylem malowania oraz przedstawianymi scenami. Wspólnym motywem łączącym jest pejzaż, niemal zawsze wyimaginowany, malowany przez artystę z wyobraźni.

"Pierwsza odsłona twórczości Wojciecha Korytowskiego, (jak pisze Jarosław Mulczyński,  kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu) ukazuje świat realny, wypełniony domami i ulicami, w otoczeniu parków, lasów i wody. Artysta maluje swobodnymi pociągnięciami pędzla, ukazując drgające liście na drzewach, falującą wodę czy nastrojowe chmury. Zaskakuje pustka i samotność tego świata. Ich symbolem jest samotny statek na jednym z obrazów płynący w zamgloną otchłań, a niewiele postaci ludzkich na pozostałych kompozycjach pogłębia ten stan. 

Cały ten rzeczywisty świat odchodzi na kolejnych obrazach Wojciecha Korytowskiego malowanych od lat 90. ubiegłego wieku. Znika natura i ślady ludzkiej egzystencji. Artysta maluje odtąd surrealistyczne wizje przedstawiające puste przestrzenie. Wypełnia je opuszczonymi miastami, pozbawionymi życia domami zredukowanymi do prostych form, opustoszałymi podwórkami i korytarzami. Ponad nimi unoszą się chmury w formie abstrakcyjnych draperii.(…) Wojciech Korytowski zmienił także sposób malowania, operując częściej większą płaszczyzną i łagodniejszą fakturą. Kompozycje symbolizują przemijanie i odchodzenie – na obrazach pojawiają się bramy, schody i ścieżki prowadzące    w nieznane, do nicości. Świat ogarnęła pustka, a zegar na tle mrocznej czeluści pozbawiony wskazówek przestał odmierzać czas.                                               

 

2019-06-07
Jak "poznawaliśmy" Poznań

Najmłodszych poznaniaków Klub Krąg zaprosił w piątek 7 czerwca do Ogrodu Łazarz  na spektakl muzyczny "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" w wykonaniu Teatru Mozaika.

W Ogrodzie Łazarz „poznawaliśmy Poznań” w rytmie autorskich piosenek Przemka Mazurka podczas barwnego  widowiska w wykonaniu Teatru Mozaika. Oglądając pogram "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań” odbyliśmy wędrówkę po stolicy „Pyrlandii”. Dzieci (a może i dorośli!) dowiedzieli się np. dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb, albo skąd w Poznaniu wzięli się Bambrzy. A, „Bamberka” - kto to taki?  Widzowie poznali mieszkańców poznańskiego Ratusza -  dwa trykające się koziołki? Te i inne tajemnice Poznania odkryliśmy wspólnie z artystami z Teatru Mozaika w trakcie muzycznej wędrówki, której przewodnikiem był sam autor piosenek - Przemek Mazurek. Dodajmy, że piosenki, które usłyszeliśmy (a także wspólnie  zaśpiewaliśmy) powstały specjalnie z myślą o naszym ogrodowym spotkaniu.

Widowisko „Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" powstało w ramach projektu "Jak dobrze mieć sąsiada" realizowanego ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

Copyright (c) 2006-2019 by LT Media Net Sp. z o.o. Linki Polityka prywatności Kontakt