Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-03
„Wiara Łazarza zwiedza stadion Kolejorza”
„Wiara Łazarza zwiedza stadion Kolejorza”

Kolejooorz! Tak zakrzyknęli łazarscy kibice zwiedzający okazji 25. Dni Łazarza Stadion Miejskich w Poznaiu. Ktokolwiek stawił tego dnia na piłkarskiej arenie przy ul. Bułgarskiej, na pewno nie żałował spędzonego tam czasu. W trakcie przechadzki po obiekcie zwiedzający zaznajomili się z pomieszczeniami, które na co dzień odwiedzają piłkarze Lecha. Nasz stadionowy „cicerone” powiódł wędrowców przez strefę mieszaną, szatnie, salę konferencyjną, a także korytarz "sław", w którym upamiętnione są największe sukcesy Lecha i portrety piłkarskich gwiazd. Następnie stadionowych podróżników zaprowadzono, aż pod… linię boczną boiska, tyle razy widzianą w telewizji,  czy ze swojego miejsca na trybunach - w tym momencie ta linia była, tuż przed naszymi oczyma. Goście z Łazarza mieli okazję również zobaczyć lożę dla włodarzy klubu, czy trybunę prasową. Wydarzenie zakończyło się spacerem po promenadzie z widokiem na boiska treningowe Lecha. Każdy uczestnik wycieczki opuszczał obiekt ukochanego przez poznaniaków „Kolejorza” z poszerzoną wiedzą o stadionie KKS „Lech”. Lechowi gratulujemi wice majstra, a mieszkancom Łazarza nastepnych sympatycznych wycieczek z okazji 25. Dni Łazarza. O czym zaświadczają łazarscy liceliści z "dwójki": Adrian Adamek (tekst) i Oskar Gawlak (foto).

2014-06-02
"Poznań wczoraj i dziś"

„Od wieków krajobraz miasta inspirował twórców. Sceneria ulic z całym bogactwem losu, wydarzeń, codzienności. Obrazy miasta uchwycone w ułamku chwili, zatrzymane w kadrze, pozwalają zobaczyć pejzaż miasta, wygląd ulic i znanych nam miejsc, które przemierzyli wybitni Poznaniacy” – napisała  Izabella Hermanowska w katalogu do wystawy "Poznań wczoraj i dziś" przygotowanej przez Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej i Klub Krąg z okazji 25. Dni Łazarza. Jak pisała dalej pani kurator: „prezentowane na wystawie prace przenoszą do dziewiętnastowiecznego, przedwojennego lub odleglejszego w czasie Poznania, ale także do miasta, które znamy na co dzień. Obrazy olejne, akryle, pastele, akwarele i zdjęcia są wyrazem nie tylko różnorodności technik, ale także indywidualnego, subiektywnego wyboru miejsca i czasu z dziejów Poznania, zafascynowania tym a nie innym wizerunkiem miasta”. Z katalogu wystawy.

Uroczysty wernisaż wystawy miał miejsce w Galerii Krąg  w poniedziałek 2 czerwca.

2014-06-02
„Poznań wczoraj i dziś” - oczami licealistki!
„Poznań wczoraj i dziś” - oczami licealistki!

Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej od lat przygotowuje z okazji Dni Łazarza wystawy plastyczne. Zawsze poznańskie, zawsze oddające koloryt i nostalgię za tym co było niegdyś w Grodzie Przemysława. Tym razem wystawę w Galerii Krąg przedstawimy piórem jednej z łazarskich licealistek:

„W poniedziałek, 3 czerwca podczas kolejnego dnia święta naszej dzielnicy, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wystawie „Poznań wczoraj i dziś”. Wernisaż poprzedzony został niezwykłą prezentacją, na której omówione zostały zachowane fotografie, ryciny, obrazy czy też drzeworyty przedstawiające Poznań naszych przodków. Odkrywanie historii miejsc, które przemierzamy w biegu dzień w dzień, jest czymś znacznie bardziej intrygującym niż mogłoby się wydawać. Czy ktokolwiek z nas młodych słyszał, że na Jeżycach był kiedyś dworzec kolejowy, a na miejscu Rynku Wildeckiego nie stało nic prócz ogromnego wiatraku i kilku wiejskich chat? Młodsze pokolenia na pewno nie znają wielu ciekawostek na temat naszej małej ojczyzny. Tym bardziej warto w takim spotkaniu uczestniczyć. Co więcej uczestnikami byli także wiekowi już mieszkańcy Łazarza raczący innych uczestników wernisażu  wspomnieniami dotyczącymi tego, jak dzisiaj nieco zniszczone, miejscami zmodernizowane budowle wyglądały wiele lat temu. Czy istnieje lepsza lekcja historii aniżeli relacje świadków? Bez wątpienia nie. Po prezentacji nadszedł czas na wystawę. Takie wystawy powinny być częściej organizowane oraz upowszechniane wśród młodzieży, w celu kształtowania jej świadomości lokalnej o czym zaświadcza opisująca to wydarzenie Agata Szałańska z  II LO w Poznaniu.” 

2014-06-02
Łazarskie wycieczki. Zajezdnia tramwajowa
Łazarskie wycieczki. Zajezdnia tramwajowa

Z okazji 25. Dni Łazarza zaprosiliśmy Poznaniaków do wspólnego zwiedzenia łazarskich zakamarków. W poniedziałek (2 czerwca) udaliśmy się do zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej, gdzie znajduje się Muzeum Komunikacji Miejskiej w Poznaniu. Placówka powstała w 2006 roku z okazji 100-lecia zajezdni przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu i 10-lecia poznańskiego szybkiego tramwaju. Znalazły się w niej eksponaty z Domu Tramwajarza przy ulicy Słowackiego oraz z innych obiektów należących do MPK. Przy wejściu do izby tradycji znajduje się element tramwaju konnego typu Herbrand – był to pierwszy w Poznaniu tramwaj konny, obecny na ulicach od 31 lipca 1880 roku. Kursował co 6 minut z dworca na Stary Rynek. Inne ciekawe eksponaty muzeum to np.: pulpit tramwaju typu 102N, który służył kiedyś do celów szkoleniowych, zabytkowe kasowniki, (używane są one jeszcze w niektórych wrocławskich tramwajach). Uczestniczy klubowej wycieczki mieli także doskonałą możliwość przyjrzenia się najstarszym modelom poznańskich tramwajów czy obejrzenia przekroju nowoczesnej szyny tramwajowej użytej do budowy nowej trasy tramwajowej biegnącej przez most św. Rocha. (fot. obok i współpraca Agnieszka Kałdoniak).

2014-06-02
Walczyli o Puchar Rady Osiedla!
Walczyli o Puchar Rady Osiedla!

Poniedziałkowe przedpołudnie drugiego czerwca 2014r. Na „orlikowym” boisku Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 przy skrzyżowaniu ulic S. Wyspiańskiego i K. Jarochowskiego wybiegają młodzi chłopcy w  piłkarskich strojach. Trwa właśnie Łazarski Turniej Piłki Nożnej organizowany podczas  25. DNI ŁAZARZA. W zawodach biorą udział: reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 69 oraz Szkoły Podstawowej nr 77. Młodzi piłkarze walczą o nie byle jakie wyróżnienie. Stawką turnieju jest bowiem Puchar Rady Osiedla "Św. Łazarz". Pomimo chłodnej pogody zawodnicy daja z siebie wszystko. Meczom towarzyszą niezwykłe emocje! …Do samego końca nie wiedzieliśmy, kto wygra zawody.

Jako pierwsi na boisko wybiegli zawodnicy SP 9 oraz SP 77. Po 20 minutach zaciętej walki to SP 77 pokonało przeciwnika 2:1. W drugim meczu SP 9 łatwo, bo aż 6:0 zwyciężyło SP 69. Ostatni mecz potwierdził świetną dyspozycje zawodników ze Szkoły Podstawowej nr 77 i to oni pokonując 4:2 SP 69 sięgnęli po Puchar Rady Osiedla. Mecz oberwował i nam zrelacjonował (tekst i foto) Wojtek Bundaj z łazarskiej dwójki. Zapraszmy do galerii (fot. W. Bundaj i portal lazarz).

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt