Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"!   ***   Na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Zapraszamy, także do odwiedzin naszego profilu na fb ("W Kręgu kwarantanny")   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostały zawieszone do odwołania.
DNI ŁAZARZA
Organizatorzy
Komitet Honorowy
Patroni medialni
Sponsorzy
Program Dni Łazarza
Festyn Łazarski
Koncert Galowy
Parada Łazarska
Krzyżówka Łazarska
I Bieg Łazarski "Arena 2009"
Bieg śladami K. Nowaka
Wycieczki
Konkursy
Człowiek Roku
Aktualności
Historia
Galeria
Varia
Pobieralnia Łazarska
20 Dni Łazarza - Historia

HISTORIA "DNI ŁAZARZA W PIGUŁCE"Rok 1986

- W sobotę 7 czerwca 1986 roku na osiedlowym terenie rekreacyjnym przy ulicy Romana Dmowskiego między blokami Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald Klub Osiedlowy Krąg organizuje pierwszy Festyn Łazarski.
- Impreza kończy się wieczorno - nocnym koncertem w Klubie Krąg z udziałem osiedlowego zespołu rockowego oraz Zespołu "Kwartet Jorgi".

Rok 1987

- Listopadowe obchody 30 - lecia Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" odbywające się w Klubie Krąg stają się pretekstem do organizacji nowego cyklu imprez kulturalnych pod nazwą Dni Łazarza.
- W programie I Dni Łazarza znalazły się koncerty i recitale /min.: Anny Chodakowskiej, która wystąpiła w programie "Msza wędrującego" według Edwarda Stachury/ oraz wystawy happeningi i instalacje studentów PWSSP w Poznaniu.

Rok 1990

- Festyn Łazarski po raz pierwszy organizowany na zamkniętym dla ruchu kołowego odcinku ul. Romana Dmowskiego. Imprezę prowadzi legendarna postać poznańskiej konferansjerki Bogdan Paluszkiewicz.
- W części artystycznej wystąpił min. mieszkaniec naszego osiedla, znany poznański pianista, kompozytor i aranżer przedwcześnie zmarły Andrzej Borowski.
- Festyn wspomagają harcerze Poznańskiej Czarnej 13 i Osiedlowej Drużyny Harcerskiej Zawiszacy.

Rok 1991

- Sukces zeszłorocznej imprezy zachęca Klub Krąg do ponowienia lokalizacji festynu na ulicy Dmowskiego oraz poszerzenia formuły imprezy.
- Tym razem Festyn Łazarski jest częścią większego bloku imprez Klubu Krąg. Zostają reaktywowane Dni Łazarza które odtąd rokrocznie odbywać się będą w okolicach Dnia Dziecka
- W programie II Dni Łazarza, które odbywają się w dniach 1 - 7 czerwca 1991 roku znalazł się Festyn Łazarski oraz Wiosenny Maraton Muzyczny, Łazarski Tydzień Filmowy, I Otwarty Konkurs Piosenki Każdemu Wolno … Śpiewać.
- Impreza jest finansowana ze środków Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". /Do roku 1996 SM jest jedynym "sponsorem" Dni Łazarza./

Rok 1992

- To już tradycja! Zaprosiliśmy mieszkańców dzielnicy na III Dni Łazarza, które odbyły się w dniach 26 maja - czerwca 1992 roku.
- Patronem medialnym Dni Łazarza zostaje Radio Merkury
- Oddział Poznański PTTK i Klub Krąg zapraszają szkoły łazarskie do udziału w I Rajdzie "Mój Łazarz"
- W Klubie Krąg odbywa się szereg imprez artystycznych, w tym koncert piosenki aktorskiej "Za parawanem"
- Nie braknie konkursów i quizów w tym odbywa się finał Konkursu Pamiętnikarskiego "Mój Łazarz". Konkurs na który wpłynęło kilkadziesiąt prac /!/ zorganizował Klub Krąg oraz Głos Wielkopolski

Rok 1993

- Dni Łazarza nabierają rozmachu. Klub Krąg planuje zorganizowanie Festynu Łazarskiego nie tylko na ulicy Dmowskiego przed Kręgiem, ale również na Rynku Łazarskim, gdzie zostaje wybudowana profesjonalna estrada. Niestety rano następuje załamanie pogody i jak to bywa z imprezami plenerowymi aura zwycięża! Co się dało przenieść odbyło się w klubie w tym występ Kapeli Zamku Rydzyńskiego czy pokaz mody!
- Atrakcją tych Dni Łazarza była prezentacja i pokaz kotów rasowych przygotowana przez stowarzyszenie hodowców kotów rasowych kierowane przez panią Izabelę Hermanowską.
- Patronami medialnymi IV Dni Łazarza Głos Wielkopolski i Radio Merkury.

Rok 1994

- Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych SM Grunwald jest kolejna imprezą, która na stałe wchodzi do kalendarza Dni Łazarza. Przegląd od 1996 staje się ogólno łazarskim przeglądem zespołów artystycznych /"PAZA - KRĄG"/.
- "Zemsta nietoperza" operetka w kostiumach i w pełnej obsadzie przygotowana przez Wandę Jakubowską i Andrzeja Wizę jest wielkim wydarzeniem artystycznym nie tylko Dni Łazarza.
- Pierwsza wystawa prac plastycznych Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej - odtąd klubowi plastycy rokrocznie przygotowują wystawy z okazji Dni Łazarza.

Rok 1995

- Rekordowo długie Dni Łazarza. Przez 15 dni w wielu punktach dzielnicy odbywa się codziennie od dwóch do sześciu imprez. Większość z nich jest dziełem Klubu Krąg i zaprzyjaźnionych z nim osób. Jedyna szkoła która wówczas wspierała Dni Łazarza to Zespół Szkół Muzycznych.
- Dni Łazarza zostały zainaugurowane uroczystym spektaklem "Don Kichot" Cervantesa w Teatrze Polskim. Niewiarygodne ale cały teatr był nasz! Ze sceny gości powitali /i Dni Łazarza otworzyli/ Janusz Heller i dyrektor Teatru Polskiego.
- Po raz pierwszy organizowane są wielkie koncerty w Parku Wilsona. Podczas dwóch sobotnich koncertów wystąpiło kilkuset /!/ wykonawców. To prawdziwy wielogodzinny maraton! /Koncerty trwały od godziny 12.00 do 20.00./
-"Piosenki znad Sekwany" w wykonaniu aktorów Teatru Nowego były artystycznym hitem VI Dni Łazarza
- Nowym patronem medialnym Dni Łazarza zostają: Oddział Poznański TVP oraz Express Poznański, który codziennie zamieszcza obszerne relacje z łazarskiego maratonu często na pierwszej stronie!

Rok 1996

- Podczas Festyn Łazarskiego z inicjatywy organizatorów promowana jest idea nowego organu samorządowego Rady Osiedla Świętego Łazarza. Swoje stanowiska mają też kandydaci do nowo tworzonej Rady Osiedla.
- Coraz liczniej w Dniach Łazarza uczestniczą łazarskie placówki oświatowe w tym roku są to: Szkoły Podstawowe nr 9 oraz 97 oraz Zespół Szkół Muzycznych i Młodzieżowy Dom Kultury nr 3.
- Kolejny koncert w Parku Wilsona kończy VII Dni Łazarza. W jego trakcie pani Alicja Duszyńska zostaje ogłoszona Człowiekiem Roku Łazarza. Pani Alicja wspaniały człowiek i wielki społecznik otwiera listę laureatów tego tytułu przyznawanego odtąd w trakcie Dni Łazarza /pierwszym laureatem był pan Jan Komarnicki (1993)/.

Rok 1997

- Do grona współorganizatorów VIII Dni Łazarza zostaje zaproszona Rada Osiedla Świętego Łazarza.
- Rada wspiera organizatorów dotacją w wysokości 1.000 zł. Na szczęście po roku 2000 Rada okazała się bardziej szczodra. W latach 2000-2007 Klub Krąg otrzymuje corocznie 10.000 zł/.
- Michał Marcinkowski projektuje logo Dni Łazarza. Pojawiają się pierwsze znaczki typu button z nowym znakiem graficznym. Od tej pory, każde następne Dni Łazarza będą miały logo według indywidualnego projektu.
- Podczas Festynu Łazarskiego Nagrodę Człowieka Roku wręczono pani Wandzi Szac - wieloletniej działaczce spółdzielczej.
- Tym razem na pożegnanie VIII Dni Łazarza zaprosiliśmy wszystkich którzy pomogli w ich przygotowaniu do Teatru Nowego na "Czajkę" Antoniego Czechowa.

Rok 1998

- Dni Łazarza rozpoczynają się 28 maja okolicznościowym spotkaniem w Scenie Malarni Teatru Polskiego.
- Po raz pierwszy zostaje zorganizowany Omnibus Łazarski czyli turniej wiedzy o naszej dzielnicy adresowany dla uczniów szkół podstawowych/ a od 2000 roku także dla uczniów gimnazjów/.
- II edycja ligi łazarskiej w piłkę nożną.
- Patroni medialni IX Dni Łazarza: Telewizja WTK, Radio Merkury, oraz Express Poznański.
- Po jedenastu dniach w niedzielę 7 czerwca kończą się VII Dni Łazarza.

Rok 1999

- W dniach 27 maja - 7 czerwca odbyły się jubileuszowe 10-te Dni Łazarza
- Po raz pierwszy o patronat nad Dniami Łazarza poproszono władze Miasta Poznania. Patronem zostaje wice prezydent Maciej Frankiewicz.
- Pierwsza konferencja prasowa organizatorów Dni Łazarza ma miejsce w restauracji B-84 /Głogowska 84/.
- Jerzy Babiak otrzymuje tytuł człowieka 10-lecia łazarza. Nagroda przyznana z okazji jubileuszu pełnej suwerenności Rzeczypospolitej.
- zakończenie dni łazarza odbywa się w Palarni Teatru Wielkiego w Poznaniu.
- Podczas tej uroczystości po raz pierwszy zostają przyznane nagrody Przyjaciel Łazarza.

Rok 2000

- Dni Łazarza upamiętniają stulecie przyłączenia dzielnicy do Poznania.
- Są to najdłuższe Dni Łazarza, trwają aż 18 /!/ dni /25.05. - 11.06./.
- Kapituła tytułu "Człowiek Roku" przyznaje Tytuł Człowieka 100 - lecia Łazarza ks. dr Czesławowi Piotrowskiemu. Nagrodę odbiera proboszcz parafii MBB ks. Kanonik Bolesław Exler.
- Na Festynie Łazarskim występuje kolejny raz Kapela Zza Winkla.
- Reaktywowana zostaje liga łazarska.
- W koncercie rozrywkowym "Roztańczony Łazarz" w Parku Wilsona bierze udział Zespól Tańca Ludowego "Hanecek" z Pragi /Czechy/. Natomiast tańce węgierskie wykonuje poznańskiej zespół "Piroska".
- Organizatorzy Dni Łazarza zapraszają na konferencję prasową poświęconą "bezpieczeństwu na łazarzu".
- Koncert z okazji 10 rocznicy powstania Komitetu Obywatelskiego Łazarz.
- Po raz pierwszy powołano komitet honorowy Dni Łazarza. Stanął na jego czele Poseł Marcin Libicki
- Patronem medialnym XI Dni Łazarza jest min.: Express Poznański /niestety to już ostatni raz!/.

Rok 2001

- W tym roku Dni Łazarza są krótsze, trwają od 31 maja do 11 czerwca
- Patroni medialnymi XII Dni Łazarza zostają Radio Merkury, Telewizja WTK oraz pierwszy i jak dotąd jedyny raz Gazeta Poznańska.
- Nowością jest blok imprez sportowo - rekreacyjnych na pływalni Arena.
- Zakończenie Dni Łazarza tym razem odbywa na najprawdziwszym łazarskim podwórku! W trakcie uroczystości poseł Marcin Libicki wręcza tytuł Człowieka Roku pani Marii Łazarz.

Rok 2002

- Kolejny redaktor Jacek Hałasik zaprosił mieszkańców Łazarza na "Wycieczki po Radiu Merkurym". Jest to jedna popularniejszych stałych imprez Dni Łazarza.
- Jak co roku Dniom Łazarza towarzyszą liczne wystawy. Podczas XIII Dni Łazarza były to między innymi: Wystawa Kronik o Łazarzu w II LO, pokonkursowa wystawa prac plastycznych "Nasz Łazarz" w MDK oraz dwie wystawy w Klubie Krąg - fotograficzna "Święto pomarańczy w Menton" i plastyczna PSPT "Chlebem i Solą".
- Nowym patronem medialnym zostaje Gazeta Wyborcza. Dzięki niej Dni Łazarza są widoczne w całym mieście /min. na przystankach tramwajowych, setkach plakatów i ulotek/

Rok 2003

- Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Strugarkowi daje początek nowej nagrodzie nadawanej podczas Dni Łazarza. Pierwszym laureatem nagrody im. Stanisława Strugarka zostaje redaktor Juliusz Kubel - twórca "Starego Marycha".
- "Poznań w miniaturze" - super wystawa przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 26.
- Konkurs gwary poznańskiej w II LO to kolejna cykliczna impreza Dni Łazarza.
- od 2003 roku laureaci tytułu Człowieka Roku Łazarza otrzymują statuetki wykonane przez artystę rzeźbiarza pana Kazimierza Rafalika /pierwszym szczęśliwcem jest Janusz Heller!/.

Rok 2004

- Przebojem XV Dni Łazarza jest mecz piłki nożnej księża - policjanci.
- Odbywają się dwie aukcje prac plastycznych PSPT na rzecz Bambrów i dzieci z przedszkola nr 25 na rzecz małych pacjentów Szpitala Hematologii i Onkologii Akademii Medycznej w Poznaniu.
- Koncert Jubileuszowy z okazji 15 rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.
- Podczas zakończenia Dni Łazarza w Klubie Krąg wręczono odznaczenia "Zasłużony Działacz Kultury"

Rok 2005

- W kościele MBB odbywa się koncert "IN MANUS TUAS" w hołdzie Janowi Pawłowi II przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu. - W Arenie odbywa się Festyn unihokeja dla szkół gimnazjalnych, impreza zorganizowana przez Zespół Szkół Gimnazjalno - Licealnych 33 oraz Uczniowski Klub Sportowy Arena G 33.
XVI Dni Łazarza to 107 imprez dla prawie 20.000 osób. Wspólne dzieło łazarskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz stowarzyszeń i parafii.

Rok 2006

- Pierwsza Parada Łazarska inauguruje XVII Dni Łazarza. Mimo chłodu i deszczu kilkusetosobowy tłum przeszedł ulicami Łazarza spod kościoła MBB gdzie odbyła się msza w intencji mieszkańców Łazarza do Klubu Krąg.
- "Benefis Andrzeja Wizy" oraz "Benefis Lecha Konopińskiego" inaugurują nowy cykl artystyczny "Benefisy łazarskie"
- Szkoła Muzyczna organizuje kolejny koncert w kościele MBB. Koncerty z cyklu Gaude Mater wchodzą na stałe do kalendarza imprez.
- Koncert poświęcony bohaterom Poznańskiego Czerwca
- portal łazarz.pl dołącza do grupy patronów medialnych Dni Łazarza.
- Festyn Łazarski tym razem na ulicy Klaudyny Potockiej.

Rok 2007

- W styczniu zostaje ogłoszony ogólnopolski konkurs na logo 18 Dni Łazarza.
- Portal lazarz.pl dołącza do grona współorganizatorów Dni Łazarza.
- Sukces zeszłorocznej Parada Łazarska spowodował, iż staje się ona imprezą cykliczną. Tym razem po odsłonięciu dwóch tablic pamiątkowych poświęconym byłym proboszczom parafii MBB uczestnicy parady przeszli do parku Wilsona na wielką inaugurację XVIII Dni Łazarza.
- Dni Łazarza pojawiają się w Internecie: na stronach portalu łazarz pl /www.lazarz.pl/ oraz na stronie Klubu Krąg /www.klubkrag.pl/
- Na ulicach Łazarza stanęła wielka ekspozycja fotograficzna "Mój Łazarz - 1967"- fotografie Jana Kurka była to największa wystawa w historii Łazarza.
- Finał Konkursów "Medialna - 10-tka - Wielkopolski" i Najpopularniejszy Dziennikarz Wielkopolski" tym razem w Kręgu. Tytuł najpopularniejszego dziennikarzem Wielkopolski otrzymała pani red. Ewa Siwicka
- Wśród nagrodzonych plakietką Przyjaciel Łazarza znalazł się pan Zenon Wiatr przewodnik z Oddziału Poznańskiego PTTK od ponad 10 lat prowadzący wycieczki po Łazarzu podczas święta dzielnicy.

Rok 2008

- Rada Osiedla Świętego Łazarza na trzy dni przed inauguracją XIX Dni Łazarza odmawia udzielenia wsparcia finansowego Komitetowi Organizacyjnemu Dni Łazarza.
- Uroczysta msza święta z udziałem arcybiskupa jest zarazem początkiem XIX Dni Łazarza.
- Parada Łazarska tym razem bez większego udziału szkół, ale za to z prawdziwymi ułanami czyli Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Miasta Poznania.
- Miłą niespodziankę przygotowali młodzi działacze ze Stowarzyszenia Wiara Lecha organizując sympatyczny Turniej piłkarski dla dzieci młodszych.
- Człowiekiem Roku Łazarza został wybrany ksiądz Marian Ciesielski
- Podczas XIX Dni łazarza odbyło się osiemdziesiąt imprez
- W sierpniu Wieści Łazarskie publikują list otwarty Rady Osiedla Święty Łazarz do Klubu Krąg krytycznie przedstawiający organizacje Dni Łazarza.

Rok 2009

Wszystko przed nami!
Ale już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych Dniach Łazarza.

JUBILEUSZOWE XX DNI ŁAZARZA odbędą się w dniach 4 - 8.06. 2009.

NAJWAŻNIEJSZE IMPREZY XX DNI ŁAZARZA

- 04.06. godz. 18.00 - Uroczysta Inauguracja XX Dni Łazarza
- 05.06. godz. 17.00 - IV Parada Łazarska
- 06.06. godz. 14.00 - XXI Festyn Łazarski
- 07.06. godz. 16.00 - Jubileuszowy Koncert Galowy
- 07.06. godz. 20.00 - Koncert Gaude Mater w Kościele pw. MMB
- 08.06. godz. 17.00 - Finał konkursu Człowiek Roku. Uroczyste Zakończenie.

Komitet Organizacyjny pragnie wyrazić wielką wdzięczność i uznanie wszystkim tym osobom, instytucjom i organizacjom, które przyczyniły się do sukcesu naszej wspólnej imprezy.

Janusz Heller

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt