Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu... w sezonie kulturalno-oświatowym 2022-2023   ***   Po wakacyjnej przerwie, Klub rusza już 04.09.2023! Zapraszamy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2008/2009 - Czerwiec
2009-06-28
50 lat święceń kapłańskich
50 lat święceń kapłańskich

W niedzielę, 28 czerwca, pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich obchodził ksiądz kanonik Janusz Piotrowski, od 1983 roku pełniący posługę duszpasterską w Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Dostojny Jubilat, założyciel i dyrygent parafialnego Chóru Doloroso w dniu 5 czerwca został wyróżniony tytułem "Człowiek 20-lecia Łazarza". Ksiądz Janusz otrzymał ten zaszczytny tytuł w uznaniu zasług za zaangażowanie w życie całej społeczności łazarskiej. Uroczystość odbyła się w Klubie Krąg podczas uroczystego zakończenia XX Dni Łazarza. (więcej: portal lazarz.pl)

2009-06-25
Zakończenie Sezonu Kulturalno-Oświatowego 2008/2009
Zakończenie Sezonu Kulturalno-Oświatowego 2008/2009

Od wielu lat do tradycji naszego Domu Kultury należy organizowanie uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu (patrz: galeria). Zawsze jest to impreza z udziałem działaczy samorządowych i społecznych związanych z naszym Klubem i osiedlem. Podczas takich spotkań jest czas na podsumowanie jak i na podziękowania dla osób i instytucji, których praca przyczyniła się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego na Łazarzu.

Tegoroczna uroczystość kończąca sezon 2008/2009 miała miejsce w Klubie "Krąg" w czwartek 25 czerwca. Na początku uroczystości zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w dniu 16 czerwca Zastępcy Prezydenta miasta Poznania Macieja Frankiewicza.

W trakcie spotkania przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Jerzy Babiak oraz kierownik Klubu "Krąg" Janusz Heller w krótkich wystąpieniach ocenili i omówili najważniejsze wydarzenia kończącego się roku kulturalnego. Zgodnie tradycją uroczyste zakończenie sezonu uwieńczyły Nagrody Klubu "Krąg" przyznawane w dziesięciu kategoriach (lista nagród poniżej).
Czwartkowe spotkanie zakończył koncert „Hiszpańskie klimaty w operetce i musicalu” w mistrzowskim wykonaniu: Anny Majerczak-Witczak, Andrzeja Wizy i Janusza Muraszki (galeria: cz.1 i cz.2). Przybyłym na uroczystość należą się słowa uznania, bo tego dnia nad Poznaniem przeszła jedna z licznych letnich nawałnic (patrz: fotogaleria)!

Nagrody Klubu Krąg za rok 2009 otrzymały niżej wymienione osoby i instytucje:

  • NAGRODA ROKU 2009 - Maciej Frankiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Poznania
  • Łazarska Nagroda Artystyczna - Małgorzata Kwaśnik - Chmielewska założyciel i kierownik artystyczny Chóru Kameralnego Collegium Cantorum
  • Nagroda Roku 2009 za działalność oświatową - Ewa Garasz, Maria Łazarz działaczki społeczne, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 26 w Poznaniu
  • Nagroda Roku 2009 za działalność wystawienniczą - Przedszkole nr 44
  • Nagroda Roku 2009 za działalność turystyczno - krajoznawczą - Janusz Rochowski prezes Klubu Górskiego „Grań”
  • Nagroda Roku 2009 za działalność sportowo-rekreacyjną - Joanna Bilitz nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole podstawowej nr 9
  • Nagroda Roku 2009 za działalność społeczną - Organizatorzy 17 Finału WOŚP (Magdalena Kaczmarek, Dorota Domańska, Wojciech Wysocki)
  • Sponsor Roku 2009 - Piotr Kuśnierek - dyrektor Regionalnego Banku PKO BP
  • Nagroda specjalna za rok 2009:
    - Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego z okazji 30-lecia działalności
    - Szkoła Podstawowa nr 9 - za najbardziej widowiskowy udział w IV Paradzie Łazarskiej

(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" oraz Klub Osiedlowy "Krąg" wszystkim laureatom Nagród Klubu "Krąg" za rok 2009 składa serdeczne gratulacje i podziękowania i wyraża nadzieję, iż w dalszym ciągu ich praca i zaangażowanie będzie przyczyniać się do rozwoju naszego Klubu i dzielnicy.

2009-06-19
Pożegnaliśmy Prezydenta, pożegnaliśmy Przyjaciela
Pożegnaliśmy Prezydenta, pożegnaliśmy Przyjaciela

Tłum ludzi, którzy przyszli w piątek 19 czerwca 2009 roku pożegnać na cmentarzu junikowskim wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza, doprawdy był wielotysięczny.(patrz galeria)

To był pogrzeb, który pokazał, jak niezwykłą i barwną osobą był Maciej Frankiewicz. Jak z wieloma osobami i środowiskami był związany. Byli ludzie w ułańskich mundurach i strojach do jazdy konnej, harcerze z ZHP i ZHR oraz kompania honorowa WP. Oficjalni goście mieszali się z bliższymi i dalszymi znajomymi, z przyjaciółmi, również tymi z dawnych konspiracyjnych lat, kiedy Maciej Frankiewicz stawał na czele prawie wszystkich poznańskich demonstracji. Każdy, kto wtedy konspirował, mógł tego dnia spotkać na cmentarzu junikowskim znajomych z tamtych czasów.

Prezydent Frankiewicz był niezwykle barwną postacią: jeździł ma koniu, wspinał się górach, skakał ze spadochronem, biegał w maratonach. Zmarł we wtorek nad ranem na zator płuc w szpitalu w Śremie gdzie przebywał tam od połowy maja po pechowym upadku z konia. W tym roku podczas inauguracji XX Dni Łazarza chcieliśmy podziękować Panu Prezydentowi za dziesięć lat sprawowanie patronatu nad nasza imprezą. Nie zdążyliśmy...

2009-06-16
Zmarł Maciej Frankiewicz
Zmarł Maciej Frankiewicz

Z wielkim smutkiem informujemy, ze we wtorek 16 czerwca w szpitalu w Śremie zmarł nasz Przyjaciel, Zastępca Prezydenta miasta Poznania pan Maciej Frankiewicz. Działacz polityczny, samorządowy i sportowy, od 1999 do 2002 wiceprezydent, od 2002 do śmierci zastępca prezydenta Poznania. W Zarządzie Miasta odpowiadał za oświatę, sport oraz kulturę. Wyróżniony tytułem „Przyjaciel Łazarza” był przez wiele lat Honorowym Patronem Dni Łazarza...

2009-06-05
"Przyjaciel Łazarza"

Po raz jedenasty podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznawano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. Po raz drugi przyznano statuetki przygotowane według autorskiego projektu przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

W roku 2009 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali:
  • Pani Dorota Domańska – podharcmistrz ZHP, instruktor Szczepu ZHP „Łazarz”, współorganizatorka Sztabu 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Klubie Krąg
  • Pan Krzysztof Lausch – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 przy ul. Rycerskiej w Poznaniu
  • Pan Wojciech Wysocki – instruktor ds. mediów w Klubie Krąg
(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")
2009-06-05
Nagroda im. Stanisława Strugarka
Nagroda im. Stanisława Strugarka

Sześć lat temu w roku 2003 podczas XIV Dni Łazarza odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą znanemu poznańskiemu dziennikarzowi i popularyzatorowi gwary poznańskiej Stanisławowi Strugarkowi. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Lodowej gdzie żył i tworzył Strugarek. W tym samym roku została ustanowiona Nagroda imienia Stanisława Strugarka przyznawana za popularyzowanie gwary poznańskiej. Pierwszym laureatem nagrody został twórca postaci Starego Marycha red. Juliusz Kubel z Radia Merkury.

Podczas uroczystego finału XX Dni Łazarza ogłoszono wyniki VII edycji konkursu. Nagrodę im. Stanisława Strugarka otrzymała pani Ewa Jakubowska-Klonek - nauczycielka.. matematyki w II LO w Poznaniu. Pani Ewa jest od wielu lat organizatorką konkursu gwary poznańskiej w II LO oraz licznych wystaw o Łazarzu.

Jak pamiętamy w ubiegłym roku nagroda im. Stanisława Strugarka po raz pierwszy opuściła granice Poznania. Otrzymała ją wówczas dyrektorka szkoły w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic pani Zofia Dragan. Wówczas pani Zofia nie mogła przybyć do nas i odebrać swoją nagrodę. Było to możliwe podczas tegorocznego finału Dni Łazarza. Pani Zofia okazała się nie tylko popularyzatorką gwary poznańskiej ale również autorką zabawnych skeczy. Jej występ w towarzystwie Kapeli Zza Winkla dopełnił sympatycznie finał Jubileuszowych Dni Łazarza.

2009-06-05
Człowiek XX-lecia Łazarza

Z okazji 20, Jubileuszowych Dni Łazarza oraz przypadającej w 2009 roku rocznicy 20-lecia Wolnej Polski, Kapituła Tytułu Człowiek Roku Łazarza przyznała podobnie jak dziesięć lat temu Nagrodę Specjalną. W tym roku był to „Człowiek XX-lecia Łazarza”. Na podstawie zgłoszonych wniosków Kapituła nagrodę przyznała księdzu kanonikowi Januszowi Piotrowskiemu z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Tytuł „Człowieka XX-lecia Łazarza” przypadł wielce zasłużonemu łazarskiemu duchownemu, który za kilkanaście dni obchodzić będzie 50. rocznicę święceń kapłańskich. Ksiądz Janusz Piotrowski jest także z wykształcenia i pasji artystą muzykiem od 25 lat prowadzącym parafialny chór "Doloroza".

Laureatowi z okazji zasłużonego wyróżnienia i Jubileuszu Służby Kapłańskiej najlepsze życzenia i gratulacje składa Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2009-06-05
Człowiek Roku 2009 Łazarza
Człowiek Roku 2009 Łazarza

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia Dni Łazarza w poprzednich latach jak i w roku w roku 2009 było i jest ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich Rad Osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, Klubu Krąg oraz wszyscy dotychczasowi laureaci tytułu. Kapituła na tajnym posiedzeniu w dniu 2 czerwca Człowiekiem Roku 2009 wybrała druha Stanisława Kruka.

Tegoroczny laureat konkursu jest od ponad 30 lat instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, wychowawcą wielu pokoleń instruktorów. Od 25 lat prowadzi pracę wychowawczą i instruktorską na Łazarzu. W trakcie łazarskiego okresu pracy instruktorskiej Stanisław Kruk był organizatorem kilkudziesięciu obozów i zimowisk harcerskich, kilkuset rajdów i biwaków, komendantem wielu zlotów i kursów instruktorskich. Pełnił wiele społecznych funkcji we władzach harcerskich w Hufcu imienia Zwycięzców Grunwaldu w Poznaniu i w Chorągwi Wielkopolskiej. Aktywny także zawodowo. Od wielu lat związany ze znaną firma budowlaną „Budopol - Poznań”.

Druhowi Staszkowi składamy gratulacje i wyrazy uznania!
2009-06-05
XX Dni Łazarza zakończone!

W piątek, 5 czerwca w Klubie Osiedlowym Krąg przy ul. Dmowskiego uroczyście zakończono Jubileuszowe XX Dni Łazarza, największe a zarazem najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Finałowa impreza odbyła się z udziałem Radnych Miasta Poznania Lidii Dudziak oraz Wojciecha Wośkowiaka oraz przedstawicieli samorządów miejskiego i lokalnego, organizatorów, sponsorów, nauczycieli, wolontariuszy i działaczy społecznych. W trakcie zakończenia przyznano nagrody "Przyjaciel Łazarza", nagrodę im. Stanisława Strugarka oraz tytuł "Człowiek roku Łazarza", "Człowiek XX-lecia Łazarza". Podczas uroczystości Jerzy Babiak i Janusz Heller otrzymali od Radnego Miasta Poznania, Wojciecha Wośkowiaka symboliczne statuetki i podziękowania za 20-letnie działania w Wolnej Polsce. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza J.Heller podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznej imprezy. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła znana i lubiana Kapela „Zza winkla”, a całą imprezę poprowadzili: aktor Tadeusz Falana i kierownik klubu Janusz Heller.

Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w naszej galerii.
2009-06-05
Konkurs plastyczny "Nasz Łazarz"
Konkurs plastyczny

Od dziesięciu lat Dniom Łazarza towarzyszy konkurs plastyczny "Nasz Łazarz" organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 3. W piątek 5 czerwca została otwarta wystawa pokonkursowa oraz wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu. W części artystycznej wystąpiły zespoły wokalne i taneczne działające przy MDK nr 3. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 113 prac, której autorami byli młodzi mieszkańcy Poznania. Uczestnicy Konkursu Plastycznego "Nasz Łazarz" musieli wykonać pracę na formacie nie mniejszym jak A3 i nie większym jak pół arkusza brystolu w jednej z technik plastycznych: rysunku, grafice, malarstwie lub fotomontażu. Tematyka konkursu obejmowała zabytki Łazarza, charakterystyczny pejzaż i ulice Łazarza, a także życie codzienne dzielnicy.

W konkursie nagrodzona kilkanaście prac, a ponadto 22 uczestników otrzymało wyróżnienia. Zwycięzcy XI Konkursu Plastycznego "Nasz Łazarz" zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i akcesoriami plastycznymi które będą pomocne przy kolejnych konkursach. Fotograficzna relacja z wystawy i uroczystego zakończenia konkursu w naszej galerii. Lista laureatów konkursu

2009-06-04
Toast Wolności

Obchody przypadającej 4 czerwca 2009 roku XX rocznicy Wolnej Polski stały się ważnym elementem tegorocznego święta dzielnicy Łazarz, które również obchodziły jubileusz dwudziestolecia. Komitet Organizacyjny Dni Łazarza zaprosił z tej okazji mieszkańców Łazarza do wzięcia udziału w symbolicznym toaście wolności. Spotkanie odbyło się w czwartkowy wieczór 4 czerwca o godzinie 20.00 w Klubie Osiedlowym Krąg. Przy muzyce Jacka Kaczmarskiego w miłej atmosferze, w której nie brakowało wspomnień i bibuły z okresu stanu wojennego uczestnicy spotkania wznieśli toast za Wolną Polskę.

Zapraszamy do galerii.
2009-06-04
Apel Wolności

Ważnym wydarzeniem ostatniego dnia publicznych imprez XX Dni Łazarza był uroczysty Apel Wolności, który odbył się na placu przed VIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza (ulica Głogowska 92). Apel odbył się bezpośrednio po zakończeniu Parady Łazarskiej i był formą patriotycznej manifestacji mieszkańców dzielnicy czczących rocznicę powstania Wolnej Polski.

Uczestników apelu powitali redaktor Jacek Hałasik i szef Kręgu Janusz Heller. Koncert muzyki marszowej i patriotycznej wykonała Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego. Głównym punktem uroczystości było odczytanie przez Martynę Mendyk (uczennicę VI klasy SP nr 26) Apelu Wolności, apelu młodych mieszkańców Łazarza o godne uczczenie przypadającej w tym dniu dwudziestej rocznicy obalenia komunizmu w Polsce. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Po apelu w Kościele parafialnym pw Matki Boskiej Bolesnej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Łazarza.

Zapraszamy do galerii.
2009-06-04
Bard, pilot, poeta, biegacz...
Bard, pilot, poeta, biegacz...

W trakcie Dni Łazarza od lat organizowane są spotkania z literatami. Nie zabrakło ich podczas tegorocznych, jubileuszowych Dni. W czwartek (04.06.) liczne grono najmłodszych mieszkańców Łazarza uczestniczyło w spotkaniu autorskim z Janem Hyjkiem, poetą i prozaikiem, adresującym swoją twórczość do dzieci młodzieży.

Jan Hyjek (1957) z wykształcenia pedagog (1986 r.) UAM to także kompozytor i autor tekstów piosenek z nurtu „krainy łagodności”, wokalista koncertujący w klubach studenckich w latach w 1983-1993. Autor wierszy, aforyzmów, opowiadań, sztuk teatralnych, recenzji, esejów i powieści. Z zamiłowania biegacz. Uprawia turystykę górską. Pilot Aeroklubu Poznańskiego. Swoje grafiki opublikował w dwóch powieściach.
Wydał min.: "Zbudzone z milczenia" - tomik 101 piosenek - 2006 i 2008, "Nie oglądaj się wstecz" - 1997, "2004" - powieść dla młodzieży, "Koła czasu" - 2004, powieść, "Sporna śliwka" 2008, powieść przygodowa z wątkiem detektywistycznym dla młodszych nastolatków.

Relacja ze spotkania w naszej fotogalerii.
2009-06-04
Dni Łazarza na sportowo
Dni Łazarza na sportowo

W środę 3 czerwca na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 9 odbył się Łazarski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Świętego Łazarza dla klas VI łazarskich szkół podstawowych. Turniej wygrali chłopcy ze Szkoły Podstawowej numer 26. (wyniki turnieju).

W czwartek w sali gimnastycznej tej samej szkoły odbył się Łazarski Turniej Minikosza Dziewcząt dla uczennic klas IV - VI. W zawodach wzięły udziały reprezentantki wszystkich szkół podstawowych Łazarza.

Zapraszamy do galerii na fotograficzne migawki obydwóch turniejów ( cz.1 fot. W. Wysocki, cz.2 fot. J. Ludwiczak)
2009-06-04
IV Parada Łazarska
IV Parada Łazarska

Uf udało się i... to jeszcze jak! W czwartek 4 czerwca 2009 roku, w XX rocznicę wolnych wyborów i Wolnej Polski ulicami Poznania przeszła IV Parada Łazarska, która była jednym z głównych wydarzeń XX Jubileuszowych Dni Łazarza.

Tuż po godzinie 17:00 na boisku Zespołu Szkół Gimnazjalno - Licealnych przy ulicy Wyspiańskiego, wystrzałem z armatki hukowej Poznańskiego Bractwa Kurkowego, Lidia Dudziak, Ewa Garasz i Jerzy Babiak dali sygnał do rozpoczęcia IV Parady Łazarskiej - wielkiej manifestacji patriotycznej mieszkańców Łazarza. Trasa tegorocznej parady wiodła ulicą Stanisława Wyspiańskiego, Głogowską i zakończyła się przed budynkami Zespołu Szkół Muzycznych i VIII Liceum Ogólnokształcącego.

W paradzie pokazał się praktycznie cały Łazarz: nie zabrakło maluchów z Przedszkola nr 44 z ulicy Dmowskiego, dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych (SP 9, SP 26, SP 77) a także judoków z SP 69. Nie zabrakło nawet licealistów z „ósemki” i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Barwnie i kolorowo reprezentowały się wszystkie sekcje od językowej po Cepelię i Fiki Miki z obchodzącego w tym roku Młodzieżowego Domu Kultury nr 3. Do udziału w paradzie stawili się też członkowie sekcji sportowych oraz członkowie kół i sekcji Klubu Osiedlowego Krąg w tym i seniorów z Bamberki.

W paradzie wzięli udział także członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i Komitetu Organizacyjnego, a także instruktorzy harcerze i zuchy oraz członkowie Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego imienia Zwycięzców Grunwaldu. Barwny ponad dwutysięczny korowód szedł przy dźwiękach marszowej muzyki, którą wykonywała Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego od początku towarzysząca Łazarskiej Paradzie.

Łazarską paradę otwierał prawdziwy londyński autobus, na którego tarasie grała grupa perkusyjna z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu a znany redaktor Radia Merkury i sympatyk gwary poznańskiej Jacek Hałasik opowiadał przechodniom o dawnych i obecnych ulicach Łazarza oraz przepraszał kierowców za utrudnienia prosząc równocześnie o wyrozumiałość. W końcu nie codziennie obchodzi się 20-lecie Wolnej Polski.

Niewątpliwą ozdobą tegorocznej parady był udział zarówno grup rekonstrukcyjnych, tym razem w mundurach z polskich żołnierzy z września 1939 oraz Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania, którzy zamykali paradę.

Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Biura Ochrony „Magielski Patrol” oraz trzy radiowozy policji i nadzór ruchu MPK . Bezpośrednia transmisję z Parady przeprowadziła Telewizja WTK.

Wszystkim uczestnikom IV Parady Łazarskiej
oraz instytucjom i osobom, które przyczyniły się do jej zorganizowania
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza
składa serdeczne podziękowanie

2009-06-04
Bimbą do wolności

„Bimbą do wolności” czyli przejażdżkę zabytkowym tramwajem typu N+Nd z 1949 roku zafundowali w czwartek 4 czerwca mieszkańcom Poznania organizatorzy Jubileuszowych 20. Dni Łazarza.

Jacek Kołodziejski z Fundacji „PROMYK SŁOŃCA” oraz Klub Krąg byli organizatorami tej wycieczki, podkreślającej 20 lat Wolnej Polski. Popularną "enką" lub też "trumną" z 1949 roku będzie się można przejechać po Poznaniu. W czwartek o godz. 16:00 spod zajezdni przy ulicy Głogowskiej w godzinny rejs po poznańskich szlakach tramwajowych wyruszyła zabytkowa bimba. a trasa zakończyła się przy Parku Wilsona, skąd uczestnicy wycieczki mogli dołączyć do IV Parady Łazarskiej.

2009-06-03
O starym i nowym Poznaniu opowiadał Krzysztof Smura
O starym i nowym Poznaniu opowiadał Krzysztof Smura

W czwartek, 3 czerwca w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Lodowej odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Smurą, poznańskim dziennikarzem i pisarzem. Krzysztof Smura wydał do tej pory pięć albumów - trzy z nich poświęcone są Poznaniowi, a dwa pozostałe ilustrują Warszawę oraz Wrocław. Album "Poznań. Spacer w czasie" pokazuje przemiany naszego miasta na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat. Czwartkowe spotkanie poświęcone było nie tylko albumom i książkom napisanym i przygotowanym przez Krzysztofa Smurę. Nietypowy gość okazał się także wielkim pasjonatem historii naszego miasta. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o wielu poznańskich tajemnicach, w tym o tych, które dotyczą podziemi poznańskiej Fary.

Spotkanie z Krzysztofem Smurą w Filii nr 4 to kolejna impreza zorganizowana w ramach 20. Jubileuszowych Dni Łazarza. Fotograficzne migawki ze spotkania w naszej galerii.
2009-06-03
Spacerkiem po Łazarzu
Spacerkiem po Łazarzu

W ponad godzinny spacer po Łazarzu w wybrali się pod opieką pani profesor Ewy Jakubowskiej - Klonek uczniowie klasy Ib z II Liceum Ogólnokształcącego. Przewodnikiem tej krajoznawczej wycieczki, zorganizowanej w ramach 20. Jubileuszowych Dni Łazarza była Marta Klimas uczennica klasy Ib. "Spacerkiem po Łazarzu" młodzież zwiedziła m.in. tereny PeWuKi a także kamieniczki przy ulicy Głogowskiej, kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny oraz VIII LO. Był to szósty spacerek po Łazarzu przygotowany przez panią profesor Jakubowska - Klonek i jej wychowanków z II Liceum Ogólnokształcącego.

2009-06-03
Łazarski Omnibus 2009. Szkoła Podstawowa nr 26 ponownie najlepsza.

"Łazarski Omnibus" - turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg" gdzie zjawiło się dziesięć trzyosobowych drużyn. W turnieju udział wzięli reprezentanci Szkół Podstawowych nr 9, nr 10, nr 26 i nr 69 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 10 zadaniami dotyczącymi zarówno Łazarza, Dni Łazarza oraz najnowszej polskiej historii.

Zadania konkursowe oceniali: Dionizy Buksa - członek Rady Osiedla Św. Łazarz, Janusz Ludwiczak - twórca portalu lazarz.pl oraz Izabela Wysocka reprezentująca Komitet Organizacyjny XX Dni Łazarza. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2009" wygrała drużyna "A" ze Szkoły Podstawowej nr 26 w składzie: Julia Kopeć, Julia Ryszko, Martyna Mendyk. Zwyciężczynie zgromadziły 86 punktów. Warto nadmienić, iż dziewczęta wygrały w tym roku konkurs "Nasz Fyrtel" w swojej macierzystej szkole. Drugie miejsce w "Łazarskim Omnibusie" zajęła drużyna "C" z Gimnazjum nr 51 z 82 punktami, trzecie miejsce przypadło drużynie "B" z Gimnazjum nr 53 a IV zajęła drużyna „A” z Gimnazjum nr 53.

Nagrody i dyplomy wręczyły panie: Ewa Garasz - przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza oraz Maria Łazarz - członek zarządu Rady Osiedla. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki. Fundatorami nagród i upominków była Rada Osiedla Świętego Łazarza oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2009-06-02
XXX-lecie Stowarzyszenia Radiestetów

Dyskusje o właściwościach piramid, tajemnicach medycyny koreańskiej oraz zaletach leczenia polem magnetycznym odbyły się naszym klubie podczas jubileuszowego spotkania Stowarzyszenie Radiestetów im. Cz. Spychalskiego. Łazarscy miłośnicy różdżek i medycyny naturalnej liczą sobie już 30 - lat! Prezentacja „naszego” stowarzyszenia w Kręgu była jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Łazarza.

Podczas spotkania można było skorzystać z pomocy specjalistów od bioterapii, litoterapii, czyli leczenia kamieniami, aromaterapii, czyli leczenia zapachami, a także sprawdzić, jak działa su dżok, urządzenie zbliżone do akupresury, z którego korzystają lekarze koreańscy. Niewątpliwą atrakcją spotkania było stoisko z piramidami najbardziej znanego polskiego specjalisty w tej dziedzinie pana Czesława Spychalskiego, który znacznie więcej swoich piramid sprzedaje w Europie Zachodniej w Niemczech i Szwecji niż w Polsce.

Członkowie stowarzyszenia mają nadzieję, ze także dzięki ich pracy medycyna naturalna doczeka się także i w Polsce należnego jej uznania. 30-lecie stowarzyszenia, uroczyście świętowane w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w obecności wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, który z tej okazji wręczył stowarzyszeniu okolicznościowy dyplom.

Naszym Przyjaciołom z okazji Jubileuszu życzymy wiele sukcesów i satysfakcji na radiestezyjnej drodze.
2009-06-02
Z red. Hałasikiem po... Merkurym
Z red. Hałasikiem po... Merkurym

Redaktor Jacek Hałasik tak jak co roku podczas Dni Łazarza zaprosił nas na wycieczkę po Radiu Merkury, które od 64 już lat mieści się na Łazarzu, przy ulicy Berwińskiego 5 w zabytkowej willi z roku 1910. Tym razem uczestnikami wyprawy do poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia były zuchy, harcerze i instruktorzy ze Szczepu ZHP Gromad, Zuchowych, Drużyn, Harcerskich i Wędrowniczych „Łazarz” (Uf, dłuu..uga nazwa!).

Fotograficzną relację z przygody jaka niewątpliwie była wycieczka po Radio Merkurym znaleźć można w naszej galerii.
2009-06-01
"Łazarz - Tajemnice kamienic"

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Matejki przygotowali wystawę fotograficzną "Łazarz - tajemnice kamienic", którą można oglądać do piątku 5 czerwca w holu szkoły.

Na wystawie zaprezentowano ponad sto fotogramów przedstawiających nie tylko łazarskie kamienice. Domy bowiem to nie tylko architektura, ale i ludzie w nich mieszkający, o czym można było się przekonać oglądając stojącą na zaskakująco wysokim poziomie artystycznym wystawę przygotowaną przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Młodym artystom gratulujemy..

... a Państwa zapraszamy do fotograficznego wspomnienia z nostalgicznej wystawy (patrz: galeria)
2009-06-01
Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych "Krąg-2009"
Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych

Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych "Krąg 2009" jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Od lat prezentują się na nim zespoły taneczne, teatralne, muzyczne z całego Poznania. Przekrój wiekowy występujących osób jest największy z możliwych od przedszkolaków do... 90-latków!

Podczas tegorocznego przeglądu wystąpiły zespoły artystyczne działające tylko na Łazarzu. Podziwialiśmy dzieci z Przedszkola nr 44 w wiązance tańców popularnych oraz "młodzież" ze Szkoły Podstawowej nr 26 w przedstawieniu "Kopciuszek po nowemu". Gospodarzy zaprezentował Zespół Artystyczny Seniorów "Łazarski Krąg", Zespół Artystyczny "Bolero" oraz Kabaret Seniorów "Wiosenne Krokusiki".

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt