Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany jubileuszowy sezon kulturalny 2020-2021!   ***   Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2011/2012 - Maj
2012-05-29
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze SDRP
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze SDRP

W Kręgu odbyło się 29 czerwca 2012 roku wyborcze członków Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawozdanie z czteroletniej kadencji w imieniu Zarządu Oddziału (Andrzej Górczyński, Janusz Heller, Filip Krause, Zbigniew Standar i Ryszard Sławiński), złożył prezes Ryszard Sławiński.

W 2008 roku Oddział Wielkopolski uzyskał osobowość prawną, stając się niezależnym podmiotem prawnym. Sukcesem ustępującego Zarządu było przyjęcie 18 młodych członków, zrzeszonych w Kole Młodych Dziennikarzy. Przez cały czas aktywnie działa Dziennikarski Klub Seniora, będący jedną ze sekcji Klubu Krąg. Sztandarowymi imprezami oddziału są doroczne: „Dziennikarskie Koziołki”, „Medialna dziesiątka Wielkopolski” oraz Nagroda im. Zdzisława Beryta.

W tajnym głosowaniu wybrano nowe władze Oddziału. Członkami Zarządu zostali wybrani: Natalia Czerwińska, Tomasz Dymaczewski, Andrzej Górczyński, Janusz Heller, Szymon Malicki, Magdalena Muzyka i Grzegorz Sporakowski. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Monika Dziuma, Kazimierz Rafalik i Cyryla Staszewska. Terenowym Rzecznikiem Dyscyplinarnym został Jacek Świgoń a Jan Maćkowiak jednoosobowym sędzią dziennikarskim. Delegaci na Zjazd SDRP: Ryszard Sławiński i mec. Zbigniew Standar.

Nowo wybrany Zarząd ukonstytuje się on na zebraniu w dniu 19 czerwca.

2012-05-28
"Przyjaciel Łazarza"

Podczas uroczystego zakończenia 23. Dni Łazarza przyznano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza od 1999 roku wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska.


W roku 2012 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali:
  • Pani Bogumiła Maćkowiak - wieloletnia działaczka społeczna związana z radami osiedlowymi: „Łazarz” „Tagowe” oraz „Św. Łazarz”
  • Pani Anna Tyczyńska - profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  • członkowie drużyny ratowniczej WOPR „Patrol Poznań”
(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

Gratulujemy!

2012-05-28
Bogusław Duszyński - Człowiekiem Roku Łazarza
Bogusław Duszyński - Człowiekiem Roku Łazarza

Pan Bogusław Duszyński założyciel i od 27 lat kierownik artystyczny Zespołu Kabaretowego Seniorów  „Wiosenne Krokusiki” został wybrany Człowiekiem Roku Łazarza. Laureatowi z okazji uzyskanego wyróżnienia życzymy zdrowia i wytrwałości w realizowaniu artystycznych celów.

Pan Bogusław chlubi się tym, że w okresie swojej trzeciej młodości nadal ma takie pasjonujące zajęcie jakim jest prowadzenie zespołu, zwłaszcza, że ciągle daje radość innym: swoim koleżankom i kolegom z "Wiosennych Krokusików".

Ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza to od dawna najważniejszy moment uroczystego zakończenia Dni Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich Rad Osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, Klubu Krąg oraz wszyscy dotychczasowi laureaci tytułu. Pan Bogusław Duszyński jest dwudziestym laureatem konkursu...

2012-05-28
Leonard Rosadziński – człowiek wielu zdolności
Leonard Rosadziński – człowiek wielu zdolności

Jednym z ostatnich wydarzeń związanych z tegorocznymi Dniami Łazarza było poniedziałkowe, spotkanie autorskie z pisarzem Leonardem Rosadzińskim. Miłe popołudnie w kameralnej filii Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Lodowej uatrakcyjnił autor książki pt. „Ginące rzemiosło – śladami poznańskich introligatorów”. Rosadziński przedstawiony przez organizatora spotkania, jako człowiek wielu zdolności – pisarz, introligator-amator, twórca i właściciel muzeum, rozpoczął od opisania początków swojej pasji. Z jego relacji dowiedzieliśmy się, że zainteresowanie introligatorstwem było następstwem zamiłowania do czytania. Pisarz wspominał również swoje zainteresowanie modelarstwem i zwyczaj gromadzenia książek, które zapragnął pięknie oprawić, gdy jego zbiór przekroczył 500 pozycji. Jednak ze względu na zbyt wysokie koszty tego przedsięwzięcia postanowił, że zrobi to sam. Zdobył potrzebny sprzęt, zasięgnął rady znajomych mistrzów introligatorstwa, poszerzał wiedzę z tej dziedziny. W końcu, obserwując stopniowy zanik zainteresowania tym rzemiosłem, nakłaniany przez przyjaciół postanowił przelać swoją wiedzę na papier. Książka pt. „Ginące rzemiosło – śladami poznańskich introligatorów” opowiada historię introligatorstwa wielkopolskiego od wieku XVI po wiek XX, oprócz tego znajdziemy w niej opisy konkursów, charakterystykę zakładów introligatorskich czy biogramy słynnych introligatorów.

Ciekawy utwór Rosadzińskiego o sztuce oprawiania książek jest więc ukłonem w stronę ginącego rzemiosła i jednocześnie doskonałym utrwaleniem wiedzy.

2012-05-28
"Bajęczynki"

Z okazji Dni Łazarza Filia 22 Biblioteki Raczyńskich zaprosiła do Klubu Krąg najmłodszych mieszkańców dzielnicy na spotkanie literackie z akcentem plastycznym „Maja Rausch i jej Bajęczynki”.

ytułowe „Bajęczynki” to zbiór siedmiu nietypowych „bajek nie tylko dla dzieci”. Każda napisana w innej gamie kolorystycznej. Jest bajka granatowa, brązowa, szara, zielona, niebieska, czerwona i biała. Na końcu książki w specjalnej kopercie dołączono zestaw pocztówek z rzeźbiarskimi ilustracjami do poszczególnych Bajęczynek.

Maja Rausch jest absolwentką poznańskiej ASP a "Bajęczynki" jej debiutem lierackim. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w naszej galerii.

2012-05-27
Pani Parasolka na Arenie!
Pani Parasolka na Arenie!

Stu zawodników wzięło udział w IV Biegu Łazarskim "Arena 2012" a wśród nich pani Maria Pańczak, w środowisku polskich maratończyków znana jako „Pani Parasolka”. Dzięki specyficznemu strojowi: biała spódnica i bluzka, a na plecach niebieska parasolka. Pani Maria ma ją zawsze ze sobą, nawet wtedy, gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki. Jednak uwagę biegaczy i kibiców przyciąga nie tylko strojem, ale i uśmiechem. Pani Parasolka prawie zawsze dobiega do mety ostatnia a zarazem najczęściej, jako najstarsza zawodniczka: w tym roku skończyła 73 lat.

Pani Maria, z zawodu lekarka z bieganiem zmierzyła się 13 lat temu, krótko po przejściu na emeryturę. W ciągu tych lat stała się ikoną poznańskiego maratonu, w którym co roku bierze udział. Honory Pani Parasolce oddali nawet organizatorzy imprezy, umieszczając jej profil w informatorze wydanym z okazji dzięsiatej edycji maratonu. Oprócz pani Marii w folderze znalazły się tylko trzy osoby: prezydent i wiceprezydent Poznania śp. Maciej Frankiewicz - inicjator poznańskiego maratonu) oraz chodziarz Robert Korzeniowski. Pani Parasolka mająca na swoim koncie ma w sumie czterdzieści maratonów już po raz drugi raz wzięła udział Dniach Łazarza.

Zapraszamy do naszej galerii.
2012-05-27
IV Bieg Łazarski Arena 2012
IV Bieg Łazarski Arena 2012

W niedzielne przedpołudnie 27 maja w poznańskim Parku Kasprowicza odbył się IV Bieg Łazarski „Arena 2012” o Puchar Wolności, będący jedną z ciekawszych imprez 23. Dni Łazarza. To już nie był tylko wyścig na dystansie 5 km, ale osiem różnych konkurencji biegowych, w tym także z „kijkami” i nordic walking.

Na początku wystartowali najmłodsi. Dzieci w dystansach dostosowanych do wieku (I-II klasa - 100 m, III-IV – 400 m, V-VI – 800 m, gimnazjaliści – 1000). Każdy, ze 101 zawodników którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal. Zwycięscy wszystkich kategorii zostali uhonorowani, specjalnymi pucharami i medalami. Zwycięzcą biegu głównego na 5000 m. i zdobywcą Pucharu Wolności został Krzysztof Muszyński a w kategorii kobiet Agnieszka Kubicka. W biegu na dystans 2,5 km wśród pań pierwsze miejsce zajęła Alicja Wróblewska, a wśród panów Łukasz Wieczorek. (Zob. wyniki „IV Biegu Łazarskiego „Arena 2012”). Jednak nie o wyniki sportowe w Biegu Łazarskim były najważniejsze. Liczyła się dobra zabawa i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz niekonwencjonalne przypomnienie pamiętnych wydarzeń sprzed dwudziestu trzech lat.

Filmowa fotograficzna relacja z „IV Biegu Łazarskiego” w naszej galerii.

Portal: lazarz.pl rozmawiał z uczestnikami naszej imprezy.Poniżej kilka wypowiedzi:

Wojciech Przybylski O biegu dowiedziałem się z Facebooka. Chciałem wziąć w tym biegu udział już w zeszłym roku jednak uniemożliwiła mi to sesja na uczelni. Biegać warto dla zdrowia, kondycji. Podnoszą się endorfiny i satysfakcja własna. Biegając unikniemy później nadciśnienia i nadwagi.

Marcin Robarkiewicz: Lubię biegać, dlatego chciałem wziąć udział w tym biegu wokół Areny. O akcji dowiedziałem się z internetu.

Szymon Przybyła: Jestem mieszkańcem Łazarza. O biegu dowiedziałem się z rozwieszonych plakatów w moim bloku. Stwierdziłem, że bieg to zdrowie dlatego wziąłem udział. Warto biegać nie tylko dla zdrowia, ale dla własnej satysfakcji. Cała impreza jest dobrze zorganizowana.

Bartosz Kaczmarek: Biorę udział w tym biegu już trzeci rok. Jestem ratownikiem z drużyny WOPR Patrol Poznań. Oprócz biegania uprawiam również kolarstwo i pływanie. Bieganie poprawia samopoczucie, redukuje sport. Po ciężkim dniu pracy można sobie pobiegać i wtedy cały stres odchodzi na bok. Warto biegać przede wszystkim dla zdrowia.

Krzysztof Muszyński, zwycięzca IV Biegu Łazarskiego "Arena 2012": O biegu dowiedziałem się ze strony internetowej maratonów polskich. Warto biegać dla zdrowia. Staram się biegać codziennie. Brałem udział w dwóch maratonach, w poznańskim i w maratonie w Tokio. Przyjechałem z Piły. Podoba mi się ta impreza. Można poznać wielu wspaniałych ludzi. Dobrze, że istnieją takie dni osiedlowe, każdy może znaleźć coś dla siebie.

źródło: www.lazarz.pl
2012-05-26
"Projekt Łazarz”

Najoryginalniejszym wydarzeniem 23. Dni Łazarza stała się zrealizowana w miejskiej przestrzeni dzielnicy wystawa "Projekt Łazarz. Real time - story telling", przygotowana przez studentów II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego. Wystawa była posumowaniem trwającej przez cały semestr działań w delikatnej materii jaką stanowią ulice i zaułki Dolnego Łazarza.

Ta część Łazarza wydaje się być zapomniana. W ciągu dnia są otwarte sklepiki. Wieczorem widać mężczyzn, siedzących na murach i pijących alkohol. Nie ma tutaj zbyt wielu miejsc, gdzie można miło spędzić czas. Nie ma zbyt wielu terenów zielonych, są jedynie wzdłuż torów kolejowych. Wiele prac uległo zniszczeniu, jednak spotkaliśmy się też wielokrotnie z życzliwością - mówiła w trakcie wernisażu wystawy przed pijalnią piwa „Kominek” pani prof. Anna Tyczyńska z II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W ramach projektu w byłym sklepie rybnym przy zbiegu ulic Strusia i Granicznej powstało studio fotograficzne, w którym prezentowany był zbiorowy portret mieszkańców. W innym miejscu odbywał się performance niemieckiego artysty Tobiasza Marca Winterhagena. Twórca zainscenizował uliczny stragan na którym można było kupić flagi "Anti Germany Set" do... spalenia. W wypowiedzi dla portalu lazarz.pl artysta przekonywał, o chęci złamania stereotypu o Niemcach, zwłaszcza tych związanych z wojną. W innym miejscu można było usiąść na kanapie z widokiem na tory kolejowe.

Zapraszamy do naszej galerii foto (fot. W. Wysocki i J. Ludwiczak) i wideo.
2012-05-25
Na szczęście jest „Zastępstwo”!
Na szczęście jest „Zastępstwo”!

Z pomocą w rozwiązaniu aktualnego problemu współczesnego teatru - braku prawdziwych dramatów nadchodzi oto: „Mój Teatr” - pierwsza i jak na razie jedyna prywatna scena w Poznaniu. W piątek 25. maja 2012 r. podczas drugiego dnia 23. Dni Łazarza w sali widowiskowej Klubu Krąg odbyło się „Zastępstwo” - przedstawienie teatralne w reżyserii Marka Zgaińskiego.

O godzinie 20:00, czekający na spektakl goście otrzymali zaskakującą informację: planowane przedstawienie nie odbędzie się! W myśl konwencji sztuki przewidziane zostało tytułowe „Zastępstwo”. O losach Elizy, córki gubernatora prowincji i Alberta, który zjadł swój rower opowiedział w „zastępstwie” Tadeusz Falana, aktor filmowy i teatralny, wykonując znakomity monodram. Przewrotna historia nieszczęśliwej miłości pary kochanków oraz pełna ekspresji, przejmująca gra aktorska złożyły się na dynamiczne i ciekawe widowisko, zgromadzonym widzom dając szansę na chwilę refleksji nad sztuką, teatrem i kwestiami „prawdy rzeczywistej i prawdziwej prawdy scenicznej”.

"Mój Teatr" powstał w październiku ubiegłego roku...
2012-05-25
Bazgrzemy na ścianie (legalnie!)
Bazgrzemy na ścianie (legalnie!)

Erasmus Student Network jest ogólnoeuropejską organizacją studencką o charakterze non-profit, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza programu Erasmus. Hasło "Students helping Students" jest mottem organizacji...

W ramach projektu ESN Social Poznań studenci i wolontariusze z Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Węgier, Macedonii, Litwy, Portugalii, Włoch i Ukrainy w piątkowy wieczór zamalowywali boczną ścianę budynku naszego klubu. Performancem "Interaktywnie bazgrzemy na ścianie, legalnie i z artystycznym polotem" studenci z ESN włączyli się w 23. Dni Łazarza! We wspólnym malowaniu uczestniczyło Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty", Klub Nastolatków „Za Kregiem” oraz przechodzący ulicą Dmowskiego mieszkańcy Łazarza. Po kilku godzinach „artystycznych” działań ściana Klubu Krąg zmieniła się nie do poznania. Powstał prawdziwy europejski mural!

Rezulaty można ogladać zarówno w realu jak i na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do galerii wideo oraz foto: cz.1, cz.2, cz.3 (zdjęcia: W.Wysocki, J.Ludwiczak i J.Heller)
2012-05-25
Łazarski Omnibus 2012

"Łazarski Omnibus" - turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg" gdzie zjawiło się czternaście trzyosobowych drużyn. W turnieju udział wzięli reprezentanci Szkół Podstawowych nr 9, nr 26, nr 69 i nr 77 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 10 zadaniami dotyczącymi Łazarza m.in. wykonać pracę plastyczną, pokazującą miasteczko kibica na tegoroczne Euro 2012, wskazać trzech patronów ulic, będących sławnymi polskimi malarzami, zaznaczyć na mapie, gdzie znajdują się tablice poświęcone Annie Jantar, Romkowi Strzałkowskiemu i Stanisławowi Strugarkowi. Gimnazjaliści otrzymali za zadanie wymienienie dwóch łazarskich świątyń niekatolickich. Natomiast uczniowie podstawówek byli proszeni o podanie trzech kościołów rzymsko-katolickich znajdujących się w obecnych granicach Osiedla Św. Łazarz.

Zadania konkursowe oceniali: Maria Łazarz - Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, członek komisji społeczno-kulturalnej Rady Osiedla Łazarz SM Grunwald, Jolanta Juszkiewicz - Dyrektor Oddziału BGŻ - oraz Izabela Wysocka reprezentująca Komitet Organizacyjny XXIII Dni Łazarza. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2012"  został oceniony w dwóch kategoriach i tak wśród szkół podstawowych wygrała drużyna B ze Szkoły Podstawowej nr 9 - zwycięzcy zgromadzili 82 punkty, wśród szkół gimnazjalnych wygrała drużyna C z Gimnazjum nr 53 - (81 punktów).

Fundatorami nagród i upominków dla laureatów i uczestników była Rada Osiedla Świętego Łazarza Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2012-05-24
VII Parada Łazarska
VII Parada Łazarska

Wspólnym przemarszem przez ulice Wyspiańskiego i Głogowską zainaugurowano w czwartek 24 maja obchodzone już po raz 23. Dni Łazarza największe i najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Chociaż Dni Łazarza formalnie zaczęły się już wczesnym rankiem, za ich oficjalne otwarcie uważa się tradycyjną Paradę Łazarską, która o godz. 17 wyruszyła spod Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego. W kolorowym pochodzie, na którego czele szła Orkiestra Dęta ze Swarzędza, wyruszyli harcerze, przedstawiciele bractwa kurkowego, uczniowie łazarskich szkół oraz mieszkańcy dzielnicy. Pochód ubarwiły też zabytkowe samochody Automobilklubu Wielkopolskiego oraz autobus Jelcz 043 (popularny „ogórerk”) oraz towarzyszący paradzie tramwaj 105. Parada dotarła pod budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego, gdzie oficjalnie rozpoczęto obchody 23. Dni Łazarza, które potrwają do poniedziałku 28.05

Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Biura Ochrony „Magielski Patrol” oraz trzy radiowozy policji i nadzór ruchu MPK . Bezpośrednią transmisję z Parady przeprowadziła Telewizja WTK.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tegorocznej Parady Łazarskiej w naszych galeriach foto i wideo oraz na kanale Klubu Krąg portalu You Tube


Przebieg parady relacjonował na żywo (!) portal lazarz.pl
Relacja Janusza Ludwiczaka (podziękowania!) poniżej:

16:00 - Rozpoczynamy naszą relację na żywo. Parada wyruszy za godzinę z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno - Licealnych przy zbiegu ulicy Wyspiańskiego i Jarochowskiego. Zbiórka uczestników o godz. 16:30. VII Parada Łazarska przejdzie ulicami Wyspiańskiego i Głogowską pod budynek VIII LO.

16:30 - W paradzie wezmą też udział zabytkowe samochody z Automobilklubu Wielkopolskiego. Pochód przejdzie w takt muzyki wygrywanej przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą ze Swarzędza. Nie zabraknie też zabytkowego słynnego "ogórka".

16:50 - Na boisko ZSGL zmierzają już uczniowie łazarskich szkół, harcerze a także reprezentacja MDK3. Wszyscy są barwnie i kolorowo ubrani. Są też Bracia Kurkowi, którzy tradycyjnie na rozpoczęcie Dni Łazarza oddadzą wystrzał z armaty.

16:55 - Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, okrzykami "Kochamy Łazarz!" zachęca do udziału w obchodach 23 Dni Łazarza. Udanej zabawy wszystkim mieszkańcom życzyła radna Lidia Dudziak. Jest też obecny radny Przemysław Alexandrowicz, który powiedział, że Łazarz jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Poznania, obok jego rodzinnych Rataj i Żegrza

17:10 - Wystrzał z armaty otworzył VII Paradę Łazarską! Kolorowy korowód ruszył! Otwierają go harcerze, potem jedzie czerwony poznański "ogórek" a za nimi zabytkowe samochody. W paradzie biorą udział też uczniowie szkół i placówek kulturalno-oświatowych Łazarza.

17:20 - Parada skręca teraz w ulicę Głogowską. Weźmie w niej udział także zabytkowy tramwaj.

17:40 - Uczestnicy parady dotarli już pod 8 LO. Za chwilę odbędzie się koncert Orkiestry Dętej oraz pokazy cheerliderek

18:05 - Janusz Heller podziękował policji i Nadzorowi Ruchu MPK za zabezpieczenie Parady a wszystkim uczestnikom za wspólny przemarsz. Łazarski korowód dobiegł końca. Za pół godziny w Klubie Krąg zostanie otwarta okolicznościowa wystawa...

źródło: www.lazarz.pl

Wszystkim uczestnikom VII Parady Łazarskiej
oraz instytucjom i osobom, które przyczyniły się do jej zorganizowania
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza
składa serdeczne podziękowanie

2012-05-24
Cały świat w Poznaniu, czyli 23. Dni Łazarza
Cały świat w Poznaniu, czyli 23. Dni Łazarza

„Cały świat w Poznaniu, czyli 23. Dni Łazarza” to tytuł artykułu i galerii zdjęć red. L. Łady zamieszczonych w portalu Codzienny Poznań (www.codziennypoznan.pl). Poniżej przytaczamy obszerne fragmenty relacji z czwartkowej parady zamieszczonej na tym portalu."

„Mnich tańczący ze słowiańskim wojem, grupa Meksykanów w olbrzymich sombrerach pozdrawiająca wszystkich przechodniów, a na czele "Ogórek" - tak Łazarz rozpoczął po raz 23 obchody swojego dzielnicowego święta, najstarszego i największego w Poznaniu.

- Co kochamy? - pytał Janusz Heller, kierownik klubu Krąg, organizator i dobry duch tej imprezy od lat. A mieszkańcy Łazarza zgodnym chórem krzyczeli: Łazarz!

I trudno było w to wątpić, widząc tłum, który uczestniczył w Paradzie Łazarskiej, tradycyjnie rozpoczynającej Dni Łazarza. Były fantazyjnie poprzebierane dzieci ze wszystkich łazarskich szkół, bardzo kolorowo prezentował się tutejszy dom kultury, byli oczywiście harcerze, którzy dostąpili zaszczytu niesienia transparentu z napisem "Dni Łazarza", tutejsze zespoły taneczne i teatralne. Były też grupy przebierańców: wojów, mnichów, rycerzy i egzotycznych przybyszów z Meksyku(…)

Wszyscy oni dostojnie kroczyli ulicą Głogowską wstrzymując ruch poprzedzani przez kilka starych samochodów i antycznego "Ogórka" oraz Orkiestrę Dętą ze Swarzędza z uroczymi i pięknie tańczącymi mażoretkami.(…)

Po części oficjalnej nastąpiła ta mniej oficjalna, czyli koncert orkiestry ze Swarzędza, a po nim wszyscy chętni udali się do klubu "Krąg" na Łazarski Toast, czyli otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej - jakżeby inaczej - Łazarzowi.”

Tekst i foto L. Łada. Źródło: www.codziennypoznan.pl

2012-05-23
Zuchy promują Dni Łazarza!
Zuchy promują Dni Łazarza!

Zuchy z dwóch gromad zuchowych Szczepu ZHP „Łazarz”, czyli „Plejady” i „Nieboraki” włączyły się do promowania 23. Dni Łazarza. Na dzień przed rozpoczęciem imprezy podczas plenerowej zbiórki w Parku Kasprowicza rozdawali ulotki oraz programy tegorocznych Dni Łazarza!

Serdecznie zapraszamy w imieniu także najmłodszych mieszkańców Łazarza do udziału w naszym wspólnym święcie!
2012-05-15
Tai Chi w Parku Wilsona
Tai Chi w Parku Wilsona

Na pokaz Tai Chi w Parku Wilsona podczas Festynu Łazarskiego zaprasza w sobotę 26 maja Poznańskie Stowarzyszenie Tai Chi. Stowarzenie młode bo działaność rozpoczęło rok temu ale ćwiczenia z długą tradycją bo siegajace Starożytnych Chin. Tai Chi to sekwencje powolnych, delikatnych ruchów obracających i rozciągających całe ciało – ścięgna, mięśnie, pozwalają uzyskać odprężenie ciała i relaks umysłu. Jest to swoista medytacja w ruchu poprawiająca koordynację i refleks. Poznańskie stowarzyszenie zrzesza grupę osób według formy Mistrza Moy Lin-Shin.

Zapraszamy na pokaz oraz na inne imprezy odbywajace się podczas Festynu Łazarskiego oraz całych 23 Dni Łazarza.
2012-05-12
„Młodzi Traperzy”
„Młodzi Traperzy”

W podpoznańskim Bolechówku na skraju Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka" znajduje się Osada Trapreska. Dostęp do puszczy poprzedza dolina przepełniona akwenami wodnymi z kąpieliskami. „Zielonka” to także ostoja ptactwa i raj dla wędkarzy. Nieograniczony wybór zabaw o charakterze staropolskim, wiejskim przygotowany przez uroczych gospodarzy osady, gwarantuje zawsze wyśmienita zabawę wyśmienitą zabawę i niezatarte wspomnienia. Do takiego miejsca zawitali harcerze i zuchy ze szczepu „Łazarz” w majową sobotę aby zdobyc tytuł „Młodego Trapera”.

Dziękujemy gospodarzom Traperskiej Osady za gościnę i dzień pełen przygód! W galerii krótka fotograficzna relacja z sobotniego rajdu.
2012-05-08
Seniorzy (dziennikarze) o sanatoriach
Seniorzy (dziennikarze) o sanatoriach

Przedstawicielki Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia po raz drugi gościły na zebraniu Dziennikarskiego Klubu Seniora. Tym razem były to panie: Katarzyna Kaczorowska – kierownik Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego oraz Agnieszka Jankowska – pracownik Biura Prasowego WOW NFZ.

W Polsce są 44 miejscowości uzdrowiskowe, a w nich kilkadziesiąt sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. W Wielkopolsce wpływa w ciągu roku 50 tysięcy wniosków o skierowanie do sanatorium, z czego około 36 tysięcy jest realizowanych. Czas oczekiwania na skierowanie od daty złożenia wniosku sięga 18 miesięcy. Sytuacja taka budzi zrozumiałem niezadowolenie osób chcących skorzystać z leczenia sanatoryjnego, czemu dali wyraz także dziennikarze – seniorzy, obecni na zebraniu.

Foto ze spotkania w naszej galerii.
2012-05-07
„Projekt Łazarz. Real time - story telling”
„Projekt Łazarz. Real time -  story telling”

Wystawą „Projekt Łazarz. Real time - story telling” do grona współorganizatorów tegorocznych Dni Łazarza dołączają studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Założeniem projektu jest stworzenie „ulicznej galerii”; galerii prac, na które natykamy się mimochodem, przechodząc do sklepu, idąc na spacer czy wracając do domu; galerii, która nie onieśmiela zamkniętymi drzwiami, ale otwiera się na odbiorców – mieszkańców okolicy i mówi do nich. I o nich.

Młodzi artysci - pracowali nad wieloma tematami starając się wziąć pod uwagę zarówno przestrzeń urbanistyczną, jak i społeczną dzielnicy. Prace będą mieć charakter czasowy; usytuowane będą w przestrzeniach ulicy Małeckiego (i okolicy), wpisywać się będą w tkankę miejską, zaskakując przechodniów i być może skłaniając do refleksji.

Juz teraz w imieniu studentów oraz inicjatorki przedsięwziecia pani profesor UAP Anny Tyczyńskiej zapraszamy wszystkich serdecznie do obejrzenia tej niecodziennej wystawy. Otwarcie i wernisaż: ulica Małeckiego, sobota 26 maja o godz. 17:00. Program innych imprez 23 Dni Łazarza na naszej stronie.

2012-05-04
100.000 odsłon!

W piątek 4 maja działający od końca października ubiegłego roku kanał Klubu Krąg na portalu You Tube zanotował stutysieczną odsłonę! W chwili obecnej udostępniliśmy w tej najpopularniejszej telewizji świata 726 krótkich (kilkuminutowych) filmów wideo w większości zrealizowanych przez pracowników naszego klubu. Po nasze filmy sięgali internauci ze wszystkich kontynentów (93 państwa!). Najwiecej zagranicznych widzów pochodziło z Niemiec (1.922 odsłon), Wielkiej Brytanii (1.401 odsłon) oraz ze Stanów Zjednoczonych (1.023 odsłon). Zob. listę 25 państw.

Nadal najpopularniejszym filmikiem jest clip z piosenką „Ballada o nocy czerwcowej” (sł. K. I. Gałczyński muz. M. Ochimowska) w wykonaniu Aliny i Krzysztofa Galasów (4.416 odsłon) która wyprzedza „Miłość” inną piosenkę Aliny i Krzysztofa. Z nie koncertowych filmów najwyżej notowne są mini reportaże z eliminacji do programu „Jaka to melodia” oraz biwaku zuchów („To zuchy, to zuchy co tu dalej kryć”), zajmujące kolejno 11 i 12 miejsce. Dla zainteresowanych lista sześćdziesieciu najpopularniejszych klubowych filmów wideo (miejsca 1-15, 16-30, 31-45, 46-60).

Wierzymy, że dzieki kanałowi klubkrag zyskujemy nowych fanów i odbiorców. Oodwiedźcie nas na „facebooku” i na „you tubie"! Zapraszamy!
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt