Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy! W Kręgu do dnia 31 sierpnia trwa przerwa wakacyjna.   ***   Sekretariat Klubu jest do państwa dyspozycji, od poniedziałku 01.09. (od godz.15:00 do 19:00.)   ***   Miłych, bez "wirusowych ekscesów" wakacji, życzy Państwu, Załoga Klubu Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Marzec
2015-03-26
"Prawo do Miasta" czyli rzecz o komunikacji!

W 2008 roku założyli opiniotwórcze Stowarzyszenie „My Poznaniacy”,  z którego zdaniem liczyli się w sposób znaczący włodarze naszego miasta. W 2010 roku zdobyli uznanie w całej Polsce, spektakularnym wynikiem wyborczym w wyborach samorządowych. Choć, o dziwo wówczas nie popartym konkretnymi mandatami radnych, ani wyborem Jacka Jaśkowiaka na Prezydenta Miasta Poznania. To jednak sukces społeczeństwa obywatelskiego w emanacji tego prężnego stowarzyszenia był widoczny. Skwitowały, to zresztą wszystkie, co ważniejsze polskie media. W 2014 roku Stowarzyszenie „Prawo do Miasta” powstałe po secesji dużej grupy działaczy ze Stow. „My Poznaniacy” (pisaliśmy o tym w lutym 2013r.) może się już pochwalić. pierwszymi mandatami radnych, zastępcą prezydenta (Maciej Wudarski) oraz byłym kandydatem tego środowiska  Jackiem Jaśkowiakiem, jako nowym Prezydentem!

Od 2008 roku  Stowarzyszenie „My Poznaniacy”, a potem „Prawo do Miasta” ma siedzibę w naszym klubie… W miniony czwartek, po raz drugi w ciągu miesiąca, gościliśmy w Kręgu pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, oraz Jego zastępcę Macieja Wudarskiego. Tym razem powodem, do tak zacnych odwiedzin była prelekcja pana Jerzego Babiaka, współzałożyciela obydwu stowarzyszeń, a zarazem wybitnego specjalisty w zakresie komunikacji miejskiej. Prawo do Miasta tak zrelacjonowało to wydarzenie:

„Marcowe otwarte zebranie Prawa do Miasta udało się nadzwyczajnie. Była nas ok. 30 osób, w tym dziesięcioro gości - aktywnych mieszkańców miasta, z prezydentem Poznania, jego zastępcą i przedstawicielką ZTM. Główny punkt spotkania stanowiła, nagrodzona brawami (!) prezentacja Jerzego Babiaka, na temat problemów i perspektyw ruchu tramwajowego w Poznaniu. Wystąpienie, tego kompetentnego specjalisty ds. miejskiej komunikacji, z krytycznym spojrzeniem na politykę transportową Poznania, wywołała dłuższą dyskusję zebranych. Bo na jakie inwestycje stać teraz miasto? Jaki ma mieć przebieg tramwaj na Naramowice? Czy tramwaj na Os. Kopernika ma sens, a jeśli tak to kiedy i którędy? Jakie, krótkie odcinki nowych tras tramwajowych dałyby mieszkańcom pozytywną jakość?

Dyskusja o transporcie i mieście, o wyborach do rad osiedli i najbliższych planach trwała bardzo długo! Ba kontynuowaliśmy ją potem na zewnątrz, na schodach prowadzących do Klubu. Prezentację przygotowaną przez pana Jerzego Babiaka zamieścimy na stronie internetowej stowarzyszenia. Zapraszamy także na kolejne otwarte zebranie PdM - o terminie i temacie przewodnim powiadomimy wkrótce”.

My dodamy, że w naszej galerii do obejrzenia zdjęcia ze spotkania (dzięki uprzejmości PdM).

2015-03-23
Błękitny Grom
Błękitny Grom

To było wielkie wyzwanie dla harcerzy  instruktorów ze Szczepu Łazarz. 120 km rowerem, kajakiem, trekingiem, taki dystans należało pokonać aby ukończyć V Harcerski Rajd Ekstremalny Błękitny Grom. Piaszczyste bezdroża Puszczy Noteckiej okazały się nie lada przeciwnikiem dla uczestników zawodów. Nie wszystkim udało się dotrzeć do mety. Reprezentanci Szczepu Łazarz mogą być z siebie zadowoleni. Po 15 godzinach zmagań pojawili się na mecie, przemarznięci, zmęczeni ale zadowoleni. Pamiątkowe medale dumnie zawisły na piersiach a dyplom ukończenia zawodów będzie zdobił harcówkę.

2015-03-21
„Dziennikarskie Koziołki” dla Violetty Sobczak
„Dziennikarskie Koziołki” dla Violetty Sobczak

Dziennikarskie Koziołki” są jedyną nagrodą przyznawaną ludziom mediów przez ich własne środowisko. Przyznaje je kapituła złożona z dotychczasowych laureatów oraz Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to także najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku wielkopolskich dziennikarzy. 

W piątek w poznańskiej kawiarni Nasz Klub przy ulicy Woźnej 10 odbyła się uroczystość wręczenia  przyznawanych od 1996 roku przez Wielkopolski Oddział SDRP "Dziennikarskich Koziołków". Miło nam donieść, iż w tym roku Nagroda Główna przypadła autorce programu „Wiadomości Miejskie” red. Violettcie Sobczak z telewizji WTK. Pani redaktor wielokrotnie gościła z kamerą w naszym klubie realizując kolejne wydania wiadomości. Wśród wyróżnionych znalazł się także Ryszard Sławiński przew. Zarządu Oddziału SDRP w latach 2009-2012 (w czasach gdy siedzibą oddziału był nasz klub). Red. Sławiński „Dziennikarskie Koziołki” otrzymał w kategorii „Senior Zawodu”. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

Z przyjemnością przypominamy. Podczas poprzedniej edycji "Dziennikarskich Koziołków", (w roku 2012) na wniosek kol. Janusza Hellera, kapituła "koziołków" w kategorii redakcja wyróżniła portal lazarz.pl, a w kategorii "Dziennikarz Obywatelski" panów: Kazimierza Rafalika, Jana Kurka i Józefa Mozio, twórców strony internetowej www.osiedlelazarz.pl. W tym samym roku kategorii „Senior Zawodu” nagrodę otrzymał Ryszrd Podlewski - znakomity dziennikarz telewizyjny, na co dzień przewodniczący  Dziennikarskiego Klubu Seniora (działającego przy Klubie Krąg).  

2015-03-20
Wiosenne porządki w Ogrodzie Łazarz
Wiosenne porządki w Ogrodzie Łazarz

Do wiosennego upiększenia Ogrodu Łazarz przyczyniła się walnie administracja Osiedla Łazarz SM Grunwald, której w tym miejscu z całego serca dziękujemy! Od strony ulicy Romana Dmowskiego wyrosły, małe drewniane płotki okalające leśną enklawę ogrodu. W części zachodniej stanął śmietnik, a niebawem zostanie odmalowana ściana stanowiąca tło Ogrodu Łazarz. Ekipa Generatora Malta, Klubu Krąg i Kasztelanii Ostrowskiej wygrabiła cały ogródkowy teren oraz zamontowała oczekującą od zeszłego roku kolorową tablicę opisującą leśną część z roślinami przywiezionymi wprost z Kasztelanii Ostrowskiej. Z naszego przyrodniczego Dzikiego Dziedzictwa. Miło nam, że coraz więcej osób przekonuje się do potrzeby istnienia takiej przestrzeni. Ważnej dla estetyki, kultury i dydaktyki. Potwierdzają to miłe komentarze, które odczarowują z każdym dniem coraz bardziej to miejsce :) Kończąc nieśmiało zauważamy: rośliny wychodzą, intensywna wiosna przed nami, a Ogród Łazarz dopiero pokaże, ile jest wart!Według tekstu M. Jędrzejczaja oprac. J.Heller.

2015-03-20
Powitanie Wiosny
Powitanie Wiosny

W pierwszym dniu wiosny, w piątkowe popołudnie 20 marca w „Ogrodzie Łazarz”, pod rozłożystą koroną Łazarskiej Wierzby Łączącej, tegorocznej finalistki konkursu na Drzewo Roku spotkaliśmy się, aby wspólnie się bawić, jak i razem popracować. Ogród Łazarz pięknieje i to fakt! Zastęp ogrodników tych młodszych i tych starszych chwycił za grabie, łopaty i małe sadzonki, aby jeszcze bardziej upiększyć miejsce. Skoro ogród społecznościowy to oczywiście obecni byli mieszkańcy, którzy nadzorowali postęp prac oraz pomagali przy mocowaniu tabliczek opisujących rośliny, sadzeniu małych gajowców żółtych czy podlewaniu wzrastających po zimowym śnie bylin. A pracowitych kwadransach zaprosiliśmy łazarskie dzieci do udziału w grach i zabawach oraz doświadczeniach biologiczno chemicznych przygotowanych przez „Kasztelanie Ostrowską” i Klub Krąg. Nastał wreszcie czas dla słuchania wiosennych ptaków i rozwiązywania ornitologicznych zgadywanek. Zapraszamy do galerii i do... Naszego Ogrodu! Według tekstu M. Jedrzejczaja oprac. J.Heller.

2015-03-17
Wybieramy nową Radę Osiedla
Wybieramy nową Radę Osiedla

Szanowni Mieszkańcy, Drodzy Sąsiedzi! Chcecie mieć wpływ na życie Naszego  Osiedla? Interesuje Was wygląd miasta w Waszym otoczeniu? Weźcie udział w wyborach  do Rady Osiedla „Święty Łazarz”, odbywających się  w niedzielę 22 marca 2015 r. Głosujcie na sprawdzonych członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”, aktywnych sąsiadów z budynków spółdzielczych. Rada Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald z przyjemnością rekomenduje Państwu czwórkę kandydatów, którzy swą społeczną pracą i zaangażowaniem od lat skutecznie zmieniają  Nasz Wspólny Łazarz:                                                                          

Pani Maria Łazarz, Pani Bogumiła Maćkowiak, Pani Beata RączkowskaPan Wojciech Wośkowiak.

2015-03-16
Pożegnanie Rady Osiedla "Św. Łazarz"
Pożegnanie Rady Osiedla

W poniedziałkowe późne popołudnie w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej nr 26 przy ulicy R. Berwińskiego, spotkała się na ostatniej w V kadencji sesji, Rada Osiedla „Św. Łazarz”. Podczas uroczystego, 48 posiedzenia rady nie zabrakło podsumowań, jak i  serdecznych wyrazów wdzięczności. Okolicznościowy charakter sesji podkreśliły symboliczne podziękowania wręczone zaproszonym na uroczystość gościom. W uznaniu zasług za wieloletnią współpracę z Radą Osiedla „Św. Łazarz” honorowymi statuetkami i dyplomami wyróżnieniami zostali: Lech Podbrez - pełnomocnik prezydenta Poznania ds. rewitalizacji, Jacek Szukała - dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Krzysztof Kapitaniuk z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, Rafał Konieczny ze Straży Miejskiej, red Janusz Ludwiczak z portalu lazarz.pl, Zdzisław Nowak – kierownik Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, Jerzy Babiak - przewodniczący Rady Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, Janusz Heller - kierownik Klubu Krąg, Jan Górski dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, a także dyrektorzy łazarskich placówek oświatowych. Kwiaty i podziękowania na ręce przewodniczącej Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz pani Marii Łazarz, złożył pan Jerzy Babiak, który powiedział min.: „Jestem ojcem chrzestnym tej rady, tutaj zrodził się pierwszy Komitet Obywatelski w Poznaniu, tutaj powstał pierwszy monitoring w Poznaniu. Chcę podziękować Radzie Osiedla, cieszę się, że dwa samorządy współpracują”. Do serdecznych podziękowań przyłącza się cała załoga Klubu.

Na podstawie relacji Janusza Ludwiczaka (pełny tekst zob.portal lazrz.pl) oprac. JH. Zdjęcia portal lazarz.pl

2015-03-15
Śnieżycowy Jar
Śnieżycowy Jar

W niedzielne marcowe przedpołudnie młodzi przyrodnicy z Kasztelani Ostrowskiej wybrali się do  rezerwatu przyrody  Śnieżycowy Jar,  aby sprawdzić czy pojawiła się zwiastująca wiosnę śnieżyca wiosenna. Potwierdzamy! Zima opuściła nas na dobre! Okres świetności tych przepięknych roślin przypada na okres wiosenny. Gatunek ten znany ze stanowisk w południowej Polski w pasie pogórzy i gór zajmuje izolowane stanowisko w jarze opadającym w kierunku rzeki Warty. Naturalność populacji śnieżycy wiosenne w wielkopolskim rezerwacie poddawana jest wątpliwościom, a na temat możliwych przyczyn pojawienia się gatunku w tej części niżu snuje się wiele teorii. Może w dawnych czasach uciekła ona z średniowiecznego ogrodu?  Siedlisko gatunku w tym miejscu robi ogromne wrażenie. Poza naszą grupą w rezerwacie przebywało mnóstwo osób - zarówno grupy zorganizowane jak i indywidualne wycieczki. Nie ma co się dziwić... Widok jest oszałamiający! Mnóstwo maleńkich kwiatów, które pokrywają ten obszar robi wrażenie! (Relacja i zdjecia: Maciej Jędrzejczak)

 

2015-03-11
26. Dni Łazarza - już za 11 tygodni!
26. Dni Łazarza - już za 11 tygodni!

Z przyjemnościa informujemy, że Komitet Organizacyjny Dni  Łazarza dokonał wyboru logotypu 26 edycji naszego wspólnego dzielnicowego święta. Projekt autorstwa Jacka Wysockiego nawiązuje do siatki ulic w okolicach legendarnego Rynku Łazarskiego. A Dni Łazarza rozpoczną się dokładnie za 11 tygodni!!! Wszystkich tych, którym Łazarz jest bliski i drogi zapraszamy tradycjnie do współorganizacji tej jedynej niepowtarzalnej imprezy. Oficjalny logotyp na zdjęciu obok.

2015-03-07
"MEGA JOGA" w Kręgu!

W sobotni wieczór w Kręgu wystąpił zespół MEGA JOGA. Muzyka poznańskiej grupy to sporo mocnej rockowej energii, jak również melodyjności, żywiołowości i dużo pozytywnych przesłań w charakterystycznym i mocnym wokalu Tommiego "The Rock". Mega Joga to solowy projekt Tomka Olszewskiego (Tommy The Rocka) gitarzysty Titus Tommy Gunn, a dawniej basisty Turbo i Creation OF Death. Tommy od dawna nosił się z zamiarem uruchomienia swojego projektu. Inspiracją dla niebanalnych tekstów była, obserwacja otoczenia, irytacja światem, zabawne sytuacje i nie tylko. Zespół skończył nagrywać płytę „Eurograwitacja” w legendarnym studio w Izabelinie. W naszym klubie zespół wystapi w składzie: Tommy TheRocka - założyciel, lider, kompozytor, gitara, wokal, Artur Nowak - bas, Kuba Kaczmarek - gitara, Andrzej Kownacki – perkusja.

2015-03-05
Prezydent Poznania gościem Stowarzyszenia Prawo do Miasta
Prezydent Poznania gościem Stowarzyszenia Prawo do Miasta

W Kręgu, w czwartkowy marcowy wieczór, na walnym zebraniu spotkali się członkowie Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Specjalnymi gośćmi byli: prezydent miasta Poznania pan Jacek Jaśkowiak oraz jego zastępca pan Maciej Wudarski,  będący nadal członkiem PDM). Tego samego dnia na stowarzyszeniowym fanpagu napisano  „... była świetna atmosfera i szczera rozmowa z Prezydentem oraz ważna debata podczas walnego zebrania PdM. Podsumowaliśmy miniony rok, przyjęliśmy nowych członków (jest nas teraz 50!) i uchwały programowe. Poszerzyliśmy skład Zarządu. Obiecujemy, że będziemy obecni w wyborach do większości rad osiedli i aktywni w życiu miasta.” Trzymamy za Was kciuki! W naszej galerii fotograficzne migawki z zebrania oraz uchwycony moment wręczenia panu Prezydentowi klubowego szalika KKS „Lech”.

2015-03-02
"Łazarska Wierzba" w finale Konkursu „Drzewo Roku 2015”!

Z wielką radością i satysfakcją donosimy, że "Łazarska Wierzba Łącząca" z "Ogrodu Łazarz" znalazła się w finałowej szesnastce konkursu „Drzewo Roku 2015”!

Zgłoszona pod koniec ubiegłego roku przez „Kasztelanie Ostrowską”, Klub Krąg oraz Generator Malta, wierzba biała z Ogrodu Łazarz została wybrana z ponad stu zgłoszonych drzew z całej Polaki. Jury konkursu do finału wybrało: osiem dębów, jodłę, sosnę, platana, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń. Konkurs organizowany przez Klub Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Patronat nad Konkursem Drzewo Roku objęli min.: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania.

A oto cała finałowa szesnastka: Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie); Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie); Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie); Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie); Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie); Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie); Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie); Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie); Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie);  Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie); Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie); Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie);  Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie);  Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie); Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie) oraz rteliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie) [na zdjeciu obok]. Wszyscy finalisci w naszej galerii ( źródło:swietodrzewa.pl )

2015-03-01
„Wzgórza Ostrzeszowskie”
„Wzgórza Ostrzeszowskie”

W pierwszą niedzielę marca wycieczką wokół Wzgórz Ostrzeszowskich został zainaugurowany klubowy  sezon turystyczny AD 2015! Trasa wycieczki przygotowanej przez naszych przyjaciół z Grani poprowadziła szlakami, które są częścią Wzgórz Trzebnickich z wejściem na najwyższe wzniesienie Wielkopolski, szczyt Kobylej Góry (284 m npm). Wybór Trzebnicy i i jej okolic nie był przypadkowy. To nie tylko jedyne „wielkopolskie góry” to także powtórzenie wycieczki jaką odbyli członkowie Klubu Górskiego Grań 45 lat temu, w kwietniu 1970 roku. To, także symboliczny początek obchodów 35-lecia Klubu Krąg.

 „Jubileuszowa” wycieczka rozpoczęła się zwiedzeniem,  wzmiankowanej pierwszy raz w 1387 roku Kobylej Góry, aby dalej żółtym szlakiem przez lasy, obok osad Lipnik, Jawor i Zmyśloną Parzynowską dotrzeć na szczyt Kobylej Góry. Na niej od 2000 roku znajduje się Krzyż Jubileuszowy zwany Krzyżem Wielkopolskim, a na szczycie  dla upamiętnienia papieża wzniesiono dzwonnicę z Dzwonem Jana Pawła II. Po zejściu ze szczytu wycieczkowicze, bursztynowym szlakiem rowerowym przeszli do Parzynowa, gdzie po zwiedzeniu tamtejszego kościółka udali się do Ostrzeszowa (spacer po mieście i zwiedzenie baszty dawnego zamku). Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzenie Antonina, znajdującego się na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Antonin słynie przede wszystkim z drewnianego, modrzewiowego,  pałacu myśliwskiego, zbudowanego w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Odbywają się tu: Międzynarodowe Festiwale „Chopin w barwach jesieni” oraz Turnieje Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę księcia Antoniego H. Radziwiłła.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt