W czwartek, 14 października w Kręgu, uroczyście zainaugurowaliśmy nowy sezon kulturalny na Łazarzu!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2019/2020 - Luty
2020-02-25
„Fotografie i nie tylko…”
„Fotografie i nie tylko…”

Wystawa „Fotografie i nie tylko…” z udziałem min.: Antoniego Ruta, Pawła Bonieckiego, Jerzego Kubackiego Kazimierza Rafalika, była pierwszą tegoroczną wystawą Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej zaprezentowaną w Galerii Krąg. Wsród autorów prac nie zagrakło naszrgo klubowego: Wojtka Wysockiego.

Pnai Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej w katalogu wystawy napisała: „Fotografie i nie tylko…” „Nie tylko”- bowiem na wystawie, obok fotografii prezentowane są fotografiki i grafiki. Trzy, w zasadzie różne dziedziny sztuki ale w istocie bardzo bliskie sobie; o wspólnych korzeniach- choć różnych czasowo, i wspólnej twórcom idei - kreowania własnych artystycznych światów.

Już na pierwszy rzut oka - łączy je etymologia. To greckie słowa: photos i grapho; światło i pismo, zapis, rysunek. One też określają charakter i istotę tych dziedzin sztuki. Tak popularna dziś fotografia- przeszła bujną i bogatą drogę rozwoju, swoistą metamorfozę, w dużej mierze uwarunkowaną postępem technicznym i osobowością artystów, którzy ją tworzyli. Coraz bardziej zbliżały fotografowanie do sztuki, a fotografa do artysty. Odchodziła od „wierności fotograficznej”- do „poetyckiego realizmu”; od rzeczywistości „chwytanej na gorąco” - do tendencji

Zarówno fotografia, fotografika i grafika zajęły dziś trwałe miejsce w sztuce i obecne są w każdej dziedzinie naszego życia. Są artystyczną dokumentacją naszych czasów i potwierdzeniem niezwykłych możliwości twórczych. Artyści tworzą w swych pracach specyficzny klimat, emocje, grę światła, ciekawe ujęcia; efekty powstałe dzięki kontrastom, nietypowym zestawieniom, kreatywnym wykorzystaniem np. dzieł dawnych mistrzów lub wytworów współczesnej cywilizacji.

Wiele tych właśnie cech odnajdujemy na wystawie. Prezentujący swoje prace artyści przekazują w nich swój sposób widzenia świata, kreują rzeczywistość w której żyją, którą są inspirowani i z którą się dzielą.(...)

W wystawie „Fotografie i nie tylko…”, czynnej do 20 marca, udział wzięli: Paweł Boniecki, Jerzy Kubacki, Ewa Partyka, Jagoda Pawelczak, Kazimierz Rafalik, oraz Antoni Rut i Wojciech Wysock. Zapraszamy do naszej fotogalerii.

2020-02-24
Poznaliśmy wyniki Łazarskiego Sztabu WOŚP!
Poznaliśmy wyniki Łazarskiego Sztabu WOŚP!

Ponad miesiąc temu temu, w niedzielę 12 stycznia po raz dwudziesty ósmy, w całej Polsce oraz w wielu miejscach na całym świecie) zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zagraliśmy i My! Od trzynastu lat gramy w Kręgu…. W  tym roku, podczas 28. finału  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. To był główny cel tegorocznej orkiestry.

Wracając wspomnieniami do wydarzeń z styczniowego finału chcemy podzielić się z Wami radosną nowiną. Poznaliśmy bowiem oficjalny wynik łazarskiego sztabu WOSP. Jak wynika z  komunikatu mBanku nasi wolontariusze 12 stycznia 2020 roku zebrali: 168.683,3O zł., tj. o 737,85 zł. więcej niż wynikało z naszych, nie całkiem profesjonalnych (jak się okazało) wyliczeń. I tu miła informacja: zebrana kwota jest naszym łazarskim rekordem!

Za okazaną hojność jeszcze raz składamy serdecznie podziękowania mieszkańcom Łazarza i Poznania! jeszcze raz dziękujemy. Wolontariuszom i członkom łazarskiego sztabu wielkie uznanie za, czas i zaangażowanie. Gramy do końca Świata i jeden dzień dłużej…

2020-02-23
Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej - święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku.. Wybór daty padł na dzień 22 lutego - rocznicę urodzin założycieli skautingusir Roberta Baden Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata.

Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Gratulujemy i tak.. trzymać! (Zapraszamy do foto galerii).

2020-02-17
Rada Osiedla podsumowała i ... oceniła!
Rada Osiedla podsumowała i ... oceniła!

W Klubie Osiedlowym Krąg,  w poniedziałek 17  lutego na  plenarnym posiedzeniu zebrała się Rada Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" (zob. porządek obrad).  Radni na poniedziałkowym posiedzeniu zapoznali się ze  złożonym przez kierownictwo Osiedla sprawozdaniem rzeczowo – finansowym za rok 2019r,  pozytymnie opiniują pracę Administracji  i Klubu Krąg. Rada Osiedla podjęła także uchwały dotyczące min. zatwierdzenie planu gospodarczo -  finansowego Osiedla na rok 2020, oraz wystąpienia o kredyt na dalszy remont elewacji przy ul.Śniadeckich 7, 9, 11 oraz windykacji zaległości czynszowych.

2020-02-13
Łazarskie Walentynki A.D. 2020
Łazarskie Walentynki  A.D. 2020

Klub stosownie przystrojony, na stołach parówki „fikuśnie wywinięte” w kształcie serc. Panie (panowie również) w czerwonych kreacjach.. Jednym słowem impreza Walentynkowa w Klubie Krąg!

Walentynki – Święto Zakochanych obchodzone 14 lutego w dniu imienin Św. Walentego przywędrowało do Polski stosunkowo niedawno.... W tym dniu zakochani obdarowują się „walentynkami" w postaci krótkich wierszyków miłosnych, laurek lub symbolicznych prezentów. Tradycja ta szybko zyskała sobie popularność i u nas. I to nie tylko wśród młodych, ale i starszych wiekiem. Wszak „Dla miłości jest najwięcej miejsca na tym świecie".

Tegoroczne "Walentynki" w Klubie Krąg hucznie obchodzili członkowie Klubu Seniora „Bamberka”. Oprawę muzyczna tego wieczoru zapewnił niezawodny Piotr Jurkiewicz. Zabawa była przednia. Kto nie wierzy niech zajrzy do naszej galerii (foto i wideo). „Walentynki” AD 2020, były hucznie obchodzone nie tylko w „Bamberce”, ale również w Klubie Seniora MPK. Natomiast w piątek, 14 lutego zaprosiliśmy mieszkańców Łazarza na specjalny koncert walentynkowy!

2020-02-10
"Na czacie z Jerzym Babiakiem" czyli... dekadę temu w Kręgu

Wracamy po przerwie do naszych klubowych wspominek! Na początku lutego 2010 roku pisaliśmy o wspólnej  inicjatywie Klubu Krąg i portalu lazarz.pl:

Portal lazarz.pl na dobre zadomowił się w naszych domach. Wystarczy komputer i połączenie internetowe. Czasami e-mail lub czat nie wystarcza. Dziesięc lat temu ta sytuacja się zmieniła. Kontakt z portalem stał się także możliwy w realu. W każdą środę, redaktor Janusz Ludwiczak  spotykał się z mieszkańcami Łazarza na cotygodniowych dyżurach, pełnionych w Klubie Krąg.

Korzystając z gościny Klubu Osiedlowego Krąg portal lazarz.pl przeprowadził pierwszy z mających się odbywać cyklicznie czatów. [Czat, chat (z ang. chat – rozmowa), to rodzaj internetowej pogawędki będącej jedną podstawowych form komunikacji internetowej.] Pierwszym gościem portalu był pan Jerzy Babiak wieloletni przewodniczący Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", w roku 1990 członek Grunwaldzkiego Komitetu Obywatelskiego, w latach 1990-94 Radny I kadencji Rady Miasta Poznania, członek Stowarzyszenia "My Poznaniacy". Nieoczekiwanie zainteresowanie czatem przerosło organizatorów! Po dwudziestu kilku minutach, z powodu przeciążenia bazy danych odmówił posłuszeństwa serwer (liczba połączeń przekroczyła dwa tysiace!). Rozmowa z panem Jerzym Babiakiem została powtórzona tydzień później, przy ponownie dużej ilosci połączeń.

2020-02-04
Symbolem (Roku) Szczura jest rodzina!
Symbolem (Roku) Szczura jest rodzina!

„Będzie to rok pionierów, to idealny czas na rozpoczynanie czegoś nowego. Będzie to rok skandali erotycznych. Wałęsa będzie miał kochankę, a książę Karol zostanie królem Wielkiej Brytanii Brytanii, a wybory prezydenckie wygra Andrzej Duda”  - znany astrolog, mistrz feng shui, kulturoznawca i filozof Jacek Kryg opowiadał Klubie Krąg o rozpoczętym nowym roku chińskim, roku Metalowego Szczura.

4 lutego 2020 roku o godzinie 10:04 Chińczycy (według kalendarza księżycowego) świętują początek Nowego 4717 Roku. Po roku Ziemnej Świni przyszedł rok Metalowego Szczura

Jacek Kryg, kulturoznawca, religioznawca i filozof specjalizujący się w zagadnieniach związanych z taoizmem był gościem Stowarzyszenia Radiestetów im. Czesława Spychalskiego. Nasz gość wygłosił prelekcję: "Rok Metalowego Szczura” – horoskop chiński na 2020 rok". Tym razem po wysłuchaniu prelekcji nasz tegoroczny optymizm życiowy z lekka przygasł. Rok 2020 będzie się charakteryzował kataklizmami, bowiem naturalnym żywiołem Szczura jest Woda. W ciagu roku będzie dochodziło do wypadków na morzach i oceanach – będą tsunami, powodzie, ale pojawią się również problemy z dostępem do wody i suszą. Będzie lekki kryzys finansowy, spadnie gospodarka, ale nie grozi nam taki kryzys jaki miał miejsce w 2008 roku (tak przekonywał słuchaczy Jacek Kryg). Zapraszamy Państwa do naszej galerii oraz na prelekcje i spotkania organizowane przez klubowych radiestetów. Więcej o spotkaniu na portalu lazarz.pl (oprac. na podstawie tekstu red. J.Ludwiczaka).

2020-02-01
50 lat Klubu Górskiego "Grań"
50 lat Klubu Górskiego

Gromkie „Sto lat”  zabrzmiało w sobotni wieczór w naszym Kręgu podczas obchodów Jubileuszu  Klubu Górskiego „Grań” będącego od chwili powstania. częścią Oddziału Poznańskiego PTTK. Łazarscy górale  świętowali w swej siedzibie  pięćdziesięciolecie działalności turystycznej i krajoznawczej. 

W uroczystościach pięćdziesięciolecia Klubu Górskiego „Grań” udział wzięli, byli i aktualni graniowcy, oraz zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele  Zarządu Głównego PTTK, oraz  członkowie zaprzyjaźnionych klubów górskich z całej Polski. Życzenia od Rady i Kierownictwa Osiedla łazarz i złożył kierownik Klubu Krąg, Janusz Heller (od 40 lat członek PTTK).

Klub Krąg nie był jednak pierwszym locum Grani, bowiem  zebranie inauguracyjne klubu miało miejsce styczniu 1970 roku, w świetlicy zakładowej  Poznańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych przy ulicy Rutkowskiego nr 25  (obecnie ulica K. Potockiej, a właścicielem budynku jest INEA).

W pierwszych latach działalności członkowie Klubu Górskiego "Grań" przetarli szlaki sudeckie i tatrzańskie, a od lat 70-tych rozpoczęły się też wyprawy w Karpaty słowackie i rumuńskie oraz w Riłę, Piryn i Rodopy. W następnych dekadach Europa i świat stanęły otworem.

W ciągu 50 - letniej turystycznej działalności graniowcom udało się wielokrotnie przejść wszystkie polskie i większość europejskich pasm górskich. Indywidualne sukcesy członków klubu, to miedzy innymi wejścia Janusza Rochowskiego na Aconcagua (6962 m n.p.m.), Parchamo Peak (6272 m n.p.m.), Nido de Condores (5560 m n.p.m.), Kala Patar (5545 m n.p.m.), Chola La (5420 m n.p.m.) czy Thorung La (5416 m n.p.m.) oraz Lucyny Grzelak, Danuty i Zdzisławy Ożgo na stok wulkanu Fudżi (3776 m n.p.m.) na wyspie Honsiu w Japonii. Z kolei Ewa i Maciej Nowak, weszli na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) i na Margerittę (5113 m n.p.m.). Grupa w składzie Lucyna Grzelak, Marian Chudy, Andrzej Szura i Leszek Zagórski, zaliczyła  Toubkal (4167 m n.p.p.).

Urodziny Grani były okazją do odznaczeń, wyróżnień PTTK - owskich oraz snucia wielowątkowych wspomnień.

Klub "Grań" liczy obecnie 45 członków, których połączyła miłość do gór i promowanie turystyki górskiej. Klubem prezesuje od kilu lat kol. Stanisław Dankowski

Klub Krąg życzy przyjaciołom z Grani wielu przygód na górskich szlakach.

Zapraszamyna fotograficzną relację z sobotniego jubileuszu.

 

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt