Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2020/2021.
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2015/2016 - Listopad
2015-11-30
Puchary, puchary....
Puchary, puchary....

W ostatni poniedziałek listopada (tym razem w same Andrzejki), zgodnie z wieloletnią tradycją członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych zebrali się w Klubie Krąg na dorocznym podsumowaniu sezonu. Jak zawsze Prezes podsumował sukcesy Koła, pochwalił najaktywniejszych członków, którzy otrzymali puchary, medale oraz pamiątkowe dyplomy. Migawki ze spotkania klubowych gołębiarzy w naszej galerii.

2015-11-26
Bamberkowe Andrzejki w Kręgu
Bamberkowe Andrzejki  w Kręgu

30 listopada, tradycyjny dzień wróżb, przepowiedni i magicznych znaków czyli Andrzejki, to czas na miłe spotkanie i zabawę z przymrużeniem oka. W Klubie Krąg jak co roku nie brakowało chętnych do organizacji i uczestnictwa w andrzejkowych imprezach. W czwartek 26 listopada takiej atrakcji nie odmówili sobie seniorzy z Bamberki. Tego wieczoru nie zabrakło tradycyjnych wróżb a dodatkową atrakcją było spotkanie z kartami tarota. Miłą, aczkolwiek oczekiwana niespodzianką był udział w zabawie zespołu wokalno-instrumentalnego „Remis”. Wiecej w naszej galerii.

2015-11-21
Jubileuszowa Magiczna Sobota
Jubileuszowa Magiczna Sobota

Klub Krąg liczy sobie 35 lat! Na  Jubileuszową Magiczną Sobotę z Krokodylem  zaprosiliśmy 21 listopada najmłodszych mieszkańcom Łazarza. Wypełniona sala widowiskowa Klubu Krąg, uśmiechnięte buzie dzieci  były najlepszym dowodem, że przedstawienia Teatru Krokodyl cieszą się od lat niesłabnącym powodzeniem młodych i … starszych widzów.  Aktorzy z teatru "Krokodyl" z Magaleną i Tadeuszem Falanami  wyczuli poetykę współczesnych bajek ponieważ fabuła i dialogi „ Pyzy Wędrowniczki”, spektaklu prezentowanego w listopadowe popołudnie skrzyły się dowcipem i błyskotliwymi dialogami, podobając się zarówno trzylatkom jak i... trzydziestolatkom. Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić do naszej galerii.

2015-11-13
Sztab Łazarz WOŚP wystartował!
Sztab Łazarz WOŚP wystartował!

W piątek w Kręgu zainaugurował działalność Łazarski Sztab  24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jego czele kolega Wojciech Wysocki, pełniący jednocześnie służbę instruktorską w Szczepie „Łazarz”...

Finał WOŚP, to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.  24. Finał odbędzie się 10.01.2016 roku (czyli tak jak zawsze, w drugą niedzielę stycznia). Tego dnia będziemy "mierzyć wysoko!" zbierając datki na zakup urzadzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. 

Zatem Drodzy młodzi Przyjaciele! Czas wrócić do gry!!! szykujcie zdjęcia, bo już wkrótce otwieramy zapisy dla kandydatów na wolontariuszy 22 Finału. Siedzibą Sztabu Łazarz jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu (ulica R. Dmowskiego 37). Kontakt: wosplazarz@gmail.com. Tel.: 61 647 42 88

Czekamy na Was!  Siema! Instruktorzy i Harcerze ze Szczepu Łazarz wraz z Klubem Krąg!

2015-11-12
„Les Violons du Rigodon” en notre club!
„Les Violons du Rigodon” en notre club!

Folkowe zespoły muzyki tradycyjnej, francuski: „Les Violons du Rigodon” oraz poznańskie: „Kapela Hałasów” i Kapela „Przodki” gościły w Kręgu podczas wyjątkowej i ekstraordynaryjnej, edycji Domu Tańca Poznań! 
Isabelle, Robin i Olivier - troje członków mitycznego zespołu "Les Violons du Rigodon" oraz poeta i vagabound François Monnet (który już odwiedzał Polskę, tworząc często artystyczne "actions" ze swym przyjacielem Jackiem Hałasem), od dawna marzyli by sprowadzić do Polski cały zespół "Les Violons du Rigodon". Z tego powodu wysłali „misję dyplomatyczną” w celu nawiązania pierwszych kontaktów ze środowiskiem polskiej muzyki tradycyjnej.
W skład całego zespołu Les Violons du Rigodon pochodzącego z francuskiego departamentu Hautes-Alpes (gdzie muzyka pulsuje i kipi niczym górski strumień) wchodzi dwudziestu skrzypków, zarówno amatorów jak i profesjonalnych muzyków, wykonujących tradycyjną muzykę południowych Alp. W ich wykonaniu charakteryzuje się ona szybkimi tempami, energią, humorem i atmosferą wprost z wiejskiej uczty. 

I taki wspaniały klimat stworzyli nasi francuscy goście przy aktywnym udziale Kapeli Hałasów i Kapeli „Przodki”. Jacku! Dziękujemy Tobie, za Jublileuszową niespodziankę. Zapraszamy do naszej galerii foto i wideo.

2015-11-12
Sobota z planszówkami
Sobota z planszówkami

21 listopada w naszym Klubie królować będą gry planszowe. Każdy chętny będzie mógł całkowicie za darmo zagrać w dowolną z nich, a do wyboru będzie aż 70 tytułów, w tym te najnowsze. Najbardziej zapaleni gracze będą mieli szansę wygrać nagrody, którymi oczywiście będą gry. 
W co będzie można zagrać? M.in. w najnowsze tytuły takie jak „Żółwie z Galapagos”, „Wojownicy Podziemi”, „Przebiegłe Wielbłądy” czy „Mexica”. Będą też znane i bardzo lubiane szlagiery jak „Dixit”, „Osadnicy z Catanu”, „Splendor”, „Wsiąść do Pociągu”. 
Komu te tytuły nic nie mówią, nie musi się martwić. Wolontariusze fundacji Zagrajmy chętnie wytłumaczą wszystkie zasady i pomogą dobrać grę do upodobań poszczególnych graczy. Wiek, płeć, wykształcenie czy doświadczenie w planszówkach nie mają najmniejszego znaczenia – dla każdego na pewno uda się znaleźć odpowiednią grę. 
Warto przyjść i spróbować swoich sił w kilku grach, bo to da szansę wygrania jakiejś nagrody. Każdy, kto zagra w od czterech do sześciu gier z listy „Gier Rodzinnych” lub „Gier do Pogłówkowania” otrzyma kartę konkursową, na którą po każdej grze w kolejny tytuł otrzyma pieczątkę. Z grona osób, które wypełnią kupony, zostaną wyłonieni zwycięzcy.
Wstęp wolny!

2015-11-12
"Randka w ciemno", czyli: "Spotkanie z Melpomeną"

W listopadowy, czwartkowy wieczór, zainaugurowaliśmy 35 lecie Klubu Kręgu,  „najmłodszego” Domu Kultury  Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Na dobry początek „dostojnego” jubileuszu zaprosiliśmy na Łazarskie Spotkanie z Melpomeną. Tego wieczoru gościliśmy naszych przyjaciół z „Mojego Teatru”. Artyści z ulicy Gorczyczewskiego zaprezentowali uroczą jednoaktówkę, autorstwa Marka Zgaińskiego "Randka w ciemno". Ta przewrotna komedia, będąca próbą odpowiedzi na zasadnicze pytanie – jak uniknąć nudy i rutyny w małżeństwie z dwudziestoletnim stażem. Lub, też jak do tego stanu nie dopuścić, gdy małżeński związek dopiero co się zaczyna. Przedstawienie nie tylko rozbawiło widzów,  ale dało odpowiedź nam wszystkim, jak uniknąć sporych kosztów związanych z wizytami w gabinetach terapeutycznych!

W "Randce w ciemno" wystąpili: Katarzyna Węglicka oraz Tadeusz Falana znany z wielokrotnych występów w naszym klubie. Po spektaklu zaprosiliśmy na spotkanie z aktorami i reżyserem przedstawienia. Widzów szczególnie zainteresowały zasady działalności „Mojego Teatru”, pierwszej poznańskiej prywatnej sceny! Zapraszamy do „Mojego Teatru”, na kolejne spektakle prezentowane na scenie przy ulicy Gorczyczewskiego oraz do naszej foto galerii.

2015-11-11
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości  dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto Niepodległości  ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Święto zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Tylko w Poznaniu 11 listopada zjeść można świętomarcińskiego rogala i tylko w Poznaniu ulicy Święty Marcin - głównej arterii miasta - wyprawia się imieniny. Tylko tutaj spotkać można tego dnia samego Świętego Marcina, który w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu prowadzi barwny korowód spod kościoła pod jego wezwaniem aż po mury cesarskiego zamku.

2015-11-10
Pamięci Jacka Grania
Pamięci Jacka Grania

Miesiąc temu (3.10) w wieku 94 lat zmarł w Gdyni "ojciec polskiego  bigbitu i rocka" - Franciszek Walicki, ps. Jacek Grań.  Dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów piosenek, działacz kulturalny, współtwórca wielu zespołów muzycznych.

Poznańscy wokaliści i zespoły spotkali się w wczoraj w poznańskiej Farze, aby wykonać utwory, do których teksty napisał Jacek Grań  Franciszek Walicki, a wcześniej wykonywali Czesław Niemen Wydrzycki, Krzysztof Klenczon, Wojciech Korda, Piotr Szczepanik, zespoły Niebiesko - Czarni, Breakout i SBB. Walicki vel Grań pisał teksty piosenek w latach 1964 - 1980, później napisał dwie książki: "Szukaj, Burz i Buduj" oraz "Epitafium na śmierć rock and rolla". Jacek Grań jest autorem blisko sześćdziesiąt piosenek. W poznańskie Farze wykonano na koncercie min.: "Adagio cantabile", "Nie pukaj do mych drzwi", "Za daleko mieszkasz Miły", "Puste koperty" , "Na drugim brzegu tęczy" z różnorodnością muzyczną zagrała grupa Ad Hoc., "Gdybyś kochał, hej", "Taka jak Ty", "Smutny list", "Niedziela będzie dla nas". Więcej o koncercie w zakładce "Z pamiętnika rockowego piernika"felietony Krzysztofa Wodniczaka.

2015-11-06
„Nietoperze - zwierzęta mało znane”
„Nietoperze - zwierzęta mało znane”

Wolontariusze z działającego w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” zaprosili uczniów klas I-III, z łazarskich podstawówek do udziału w warsztatach ekologicznych „Nietoperze - zwierzęta mało znane”.

Dwadzieścia pięcioro dzieci, zgromadziło się w miniony piątek w gościnnym Kręgu, aby poszerzyć swą wiedzę o tych tajemniczych ssakach. Nietoperze wraz z ptakami są jedynymi współcześnie żyjącymi na Ziemi kręgowcami, które opanowały zdolność aktywnego lotu. Ich kończyny przednie przekształcone są w błoniaste skrzydła, zaś tylne, zaopatrzone w pazurki, śluza do poruszania się po podłożu oraz do zawieszania się na spoczynek.
Nietoperze są drugim, po gryzoniach, rzędem ssaków pod względem liczby gatunków. Naukowcy poznali i opisali około 970 gatunków! W Polsce stwierdzono do tej pory występowanie 25 z nich. Wszystkie są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r w sprawie dziko występujących zwierząt objętych ochroną, zalicza się je do zwierząt wymagających ochrony czynnej. Zajęcia przeprowadzone w atrakcyjnej formie  miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat biologii, zagrożeń i ochrony nietoperzy. Na zdjęciu obok, autorstwa  Maurycego Ignaczaka, "polski" nietoperz: podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros). W naszej galerii foto relacja z warsztatów przygotowanych przez PTOP„Salamandra”. Zapraszamy!

2015-11-04
Rada Osiedla
Rada Osiedla

W Klubie Osiedlowym Krąg, w środę czwartego listopada 2015 roku na plenarnym posiedzeniu zebrała się Rada Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” w Poznaniu. Rada Osiedla dokonała oceny działalności Osiedla i Klubu Osiedlowego Krąg w trzecim kwartale bieżącego roku. W zebraniu wzięli udział członkowie rady oraz kierownictwo osiedla. Porządek zebrania znajdą Państwo:tutaj. Zapraszamy także do naszej galerii.

2015-11-04
Warsztaty literackie dla dzieci
Warsztaty literackie dla dzieci

To nie była „zwykła” zbiórka harcerska, a załączone w naszej galerii fotki z tego wydarzenia mogą Państwa wprowadzić w mały błąd! Siedzący (nomen omen) w kręgu druhny i druhowie ze Szczepu Łazarz uczestniczyli bowiem w środę 4 listopada, w najprawdziwszych warsztatach literacko-plastycznych. Przygotowane one były przez Stowarzyszenie Antropologów Kultury ETNOSFERA. Warsztaty mające na celu rozbudzenie wśród dzieci czytelnictwa, poprzez zapoznanie z książką i bazujące na niej aktywności artystyczne i kreatywne będą jeszcze w naszym klubie kontynuowane. Tak jak i współpraca Kręgu ze Stowarzyszeniem ETNOSFERA.

2015-11-02
W Dzień Zaduszny
W Dzień Zaduszny

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa, "W zaduszki")

Zaduszki, Dzień Zaduszny, Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli z tego świata. My chcemy wspomnieć naszego Wielkiego Przyjaciela...
Jan Komarnicki nie żyje od ośmiu lat, jednak pamięć o nim jest żywa, tu w klubie, jak i wśród mieszkańców Łazarza. Wspomnijmy Pana Jana

 

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt