Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy! W Kręgu do dnia 31 sierpnia trwa przerwa wakacyjna.   ***   Sekretariat Klubu jest do państwa dyspozycji, od poniedziałku 01.09. (od godz.15:00 do 19:00.)   ***   Miłych, bez "wirusowych ekscesów" wakacji, życzy Państwu, Załoga Klubu Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Listopad
2014-11-28
WystartowaŁ Łazarski Sztab 23 Finału WOŚP!
WystartowaŁ Łazarski Sztab 23 Finału WOŚP!

W piątek w Kręgu zainaugurował działalność Łazarski Sztab  23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jego czele  stanęła druhna Katarzyba Król.

Finał WOŚP, to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. 23. Finał odbędzie się 11.01.2014 roku. Tego dnia będziemy zbierać  datki na zakup na rzecz "podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. 

Zatem Drodzy młodzi Przyjaciele! Czas wrócić do gry!!! szykujcie zdjęcia, bo już wkrótce otwieramy zapisy dla kandydatów na wolontariuszy 23 Finału. Siedzibą Sztabu Łazarz jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu (ulica R. Dmowskiego 37). Kontakt: wosplazarz@gmail.com. Telefon (do sekretariatu Klubu Krąg): 61 647 42 88.  Czekamy na Was!  Siema! Instruktorzy i Harcerze ze Szczepu Łazarz wraz z Klubem Krąg!

2014-11-24
Panowie (i ich puchary)
Panowie (i ich puchary)

W ostatni poniedziałek listopada zgodnie z wieloletnią tradycją członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych zebrali się w Klubie Krąg na dorocznym podsumowaniu sezonu. Jak zawsze Prezes podsumował sukcesy Koła, pochwalił najaktywniejszych członków, którzy otrzymali puchary, medale oraz pamiątkowe dyplomy. Migawki ze spotkania klubowych gołębiarzy w naszej galerii.

2014-11-22
"Kopciuszek"

Ponad stu widzów gościł Klub Krąg w piątkowe listopadowe popołudnie, podczas „Magicznego Piątku" - tradycyjnej imprezy dla najmłodszych mieszkańców Łazarza. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogły obejrzeć widowisko Tadeusza Falany "Kopciuszek" oparte na motywach znanej bajki Charlesa Perraulta a zrealizowane siłami  „Teatru Krokodyl”. Listopadowy „Magiczny Piątek” był współfinansowany ze środków Rady Osiedla „Święty Łazarz”. Zapraszamy do naszej galerii foto.

2014-11-22
"Przyjaciel MOPR"

Jak co roku, 21 listopada przypada święto pracownika socjalnego. W trakcie okolicznościowych uroczystości obok wyróżnień za pracę socjalną wręczane są odznaczenia "Przyjaciela MOPR".  W tym roku otrzymał je Klub Osiedlowy Krąg.

W piątek w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania Prezydent Miasta Poznania pan Ryszard Grobelny spotkał się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Podczas uroczystości dyrektor Włodzimierz Kałek wręczył  odznaczenia "Przyjaciela MOPR - u". To poznańska tradycja, dzięki której wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje bezinteresownie wspierające i służące pomocą potrzebującym. Miło nam poinformować, iż jedną z trzech wyróżnionych osób został Kierownik Klubu Krąg – pan Janusz Heller. Wyróżnienie zostało przyznane Klubowi Krąg za pięcioletnią współpracę naszej placówki z filiami  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu podczas organizacji Festiwali Aktywnych Społeczności Lokalnych. Za docenienie naszej pracy i ogromne wyróżnienie dziękujemy!

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu jest jednostką organizacyjną Miasta Poznania realizującą zadania z zakresu pomocy i integracji społecznej, wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

2014-11-20
"Pokłosie" po V PPPP

Była to nie lada gratka dla wszystkich miłośników Krainy Łagodności! W czwartek, 20 listopada 2014 w Klubie Krąg odbył sie koncert wyróżnionych przez Jury wykonawców Sceny Otwartej, tegorocznego V Poznańskiego Przeglądu Piosenki Pozytywnej: Tomasza Yomaya Kapitańczyka  oraz Roberta Mazurkiewicza. Gościem wieczoru był Przemek Mazurek, który wystąpił  z recitalem zatytuowanym: "Trzeba coś zrobić".  Organizatorzy zagwarantowali gosciom "muzycznego pokłosia" niepowtarzalną, pozytywną atmosferę! I słowa dotrzymali!

2014-11-20
Recital Aliny i Krzysztofa Galasów
Recital Aliny i Krzysztofa Galasów

Kawiarenka Literacka Klubu Krąg zaprosiła tym razem miłośników poezji na spotkanie z piosenką pozytywną. Gościliśmy  tego wieczoru śpiewające małżeństwo - Alinę i Krzysztofa Galasów, którzy zaprezentowali poetycko - muzyczny recital pt. „Piosenka z pozytywnym przesłaniem”. W programie koncertu znalazły się piosenki z repertuaru klasyków polskiej sceny poetyckiej i piosenki aktorskiej.

Krzysztof Galas - niewidomy poeta i bard, sportowiec i … masażysta urodził się w Poznaniu w 1964 r. Zdobył 38 medali na Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w pływaniu. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arhem w Holandii. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla Niewidomych w Krakowie. Debiutował tomikiem poezji "Róża Przeznaczeń" w 2004 r. Kolejne książki jego autorstwa to: "Płoszenie Chwil" , "Wizerunki Godzin" , "Na powiece Ziemi" oraz  "Kamieniołomy Dni". Krzysztof Galas od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Piosenki „Słońce w ramionach” z repertuaru grupy „Boom”, „Ja was proszę panowie” z repertuaru Krzysztofa Daukszewicza oraz „Groszki i róże” z repertuaru Ewy Demarczyk do obejrzenia i wysłuchania na klubowym portalu you tube. Zapraszamy także do naszej klubowej foto i wideo galerii. Recital Aliny i Krzysztofa Galasów poprowadziła tradycyjnie Łucja Dudzińska.

2014-11-16
Zakończenie sezonu turystycznego
Zakończenie sezonu turystycznego

W niedzielę 16 listopada Klub Górski Grań zaprosił na wspólną przechadzkę po poznańskiej Cytadeli. Rekreacyjna wycieczka oficjalnie zakończyła klubowy sezon turystyczny 2013-2014.

Poznańscy „górale” spotkali się w samo południe nad stawem od strony ul. Za Cytadelą, aby przez dwie godziny spacerować po najciekawszych zakamarkach tego wyjątkowego miejsca! W rolę przewodnika wcielił się nasz kolega Paweł Kaczmarek. W spacerze wzięli udział przedstawiciele wszystkich wielkopolskich klubów górskich. Kończy się bowiem rotacyjne przewodnictwo Klubu Grań w Wielkopolskim Porozumieniu Klubów Górskich PTTK.

Klub  Górski Grań od ponad dwudziestu lat ma siedzibę w naszym domu kultury.

2014-11-15
"Na Tropach Bohaterów Poznania"

Od ponad trzydziestu lat w listopadzie w okolicach Święta Niepodległości” rozgrywany jest w nocny bieg „Śladami Historii Miasta Poznania" Organizatorem imprezy  jest Chorągiew Wielkopolska ZHP, natomiast gospodarzem Hufiec Poznań "Siódemka". Bieg Nocny to gra miejska, w której uczestnicy w grupach od 4 do 8 osób poruszają się po punktach wyznaczonych w ważnych dla miasta Poznania miejscach (miejsca historyczne, tablice pamiątkowe, obiekty związane z tematyką). Na miejscach rozwieszane są punkty kontrolne, które podpowiadają, jaki jest następny punkt. Aby dotrzeć do kolejnych punktów zespoły muszą rozwiązać zagadki, rebusy bądź szyfry. Tegoroczny XXXIV Bieg Nocny przebiegał pod hasłem "Na Tropach Bohaterów Poznania" - uczestnicy mieli okazję również poznać znane i czasami nieco zapomniane (a niesłusznie) postacie, które zasłużyły się dla naszego miasta.

Szczep Łazarz od kilku lat  stara się uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nie inaczej było i w tym roku. Przedstawicielami naszego szczepu byli harcerze 5 PDHS "Wagabunda". Tegoroczny temat rajdu był doskanałym sprawdzianem wiedzy druhen i druhów na temat bohaterów naszego miasta, znajomości szyfrów harcerskich topografii Poznania oraz kondycji fizycznej. Wystarczyło na tyle aby zająć 13 pozycję na 36 startujących ekip. Wynik przyzwoity, ale i nie do końca satysfakcjonujący - jeszcze wiele nauki przed nami. My i tak gratulujemy!

2014-11-14
„Charytatywna Zumba”
„Charytatywna Zumba”

"Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować." św. Franciszek z Asyża 

W szary listopadowy dzień pojawiło się na chwilę słoneczko dla „najmniejszych z naszych braci”, czworonożnych podopiecznych schroniska dla zwierząt. Sprawczyniami  były uczestniczki klubowej zumby,  które postanowiły pomóc psom i kotom z poznańskiego schroniska i wnieść do ich „psiego” życia miły akcent.

W piątek 14 listopada Klub krąg zaprosił na charytatywną zumbę na rzecz schroniska przy ulicy Bukowskiej 266. Zajęcia prowadziła społecznie nasza przewspaniała instruktorka Klaudia Nierychlewska. W schronisku przebywa aktualnie bardzo duża liczba zwierząt. Każda najmniejsza pomoc jest na wagę złota! Cieszymy się, ze dzięki Waszej pomocy zawieźliśmy na Bukowską samochód pełen karmy dla psów i kotów i wielu akcesoriów  służących pielęgnacji zwierząt. Tutaj znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczące pomocy rzeczowej na rzecz Schroniska dla zwierząt przy ulicy Bukowskiej. Owoce zgromadzonej pomocy widoczne są na zdjęciu obok.

Za okazane serce serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom! Szczególne podziękowania  dla Klaudii Nierychlewskiej i Julii Jarziny (inicjatorki całego zdarzenia)!

2014-11-13
„Poznań w oczach artysty”
„Poznań w oczach  artysty”

W czwartkowy listopadowy wieczór w łazarskiej Galerii Krąg prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej  pani Izabella Hermanowska oraz kierownik klubu Janusz Heller otworzyli wystawę „Poznań oczami artysty” na którą złożyły się prace wieloletnich członkiń stowarzyszeni: Marii Klimczak i Aliny Łuczak.

W przygotowanym na wernisaż starannie wydanym katalogu pani Maria napisała: ... „Poznań nie jedno ma oblicze a malarz różnie postrzega to co piękne. Było wielu artystów, poetów i pisarzy, którzy opiewali w swoich dziełach losy i piękno Poznania. My również wracamy po raz kolejny do malowania tego co jest i co było ciekawego godnego uwagi do utrwalenia na płótnie.Robiliśmy to wiele razy z koleżankami i kolegami z PSPT, do którego należymy. Tym razem to nasze obrazy - moje i Alicji Łuczak. Alicja lubi kontakt z przyrodą, wiejskie pejzaże, dlatego malowanie zabytków Poznania było dla niej wyzwaniem.Ja lubię wracać do miejsc, które są mi bliskie i powodują miłe wspomnienia,dlatego po raz kolejny sięgnęłam po temat związany z Poznaniem. Tak powstała nasza wystawa." Maria Łuczak

Relacja foto (cz.1 i cz.2) i wideo z wernsażu w naszej galerii.

2014-11-11
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)" Jędrzej Moraczewski

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości  dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto Niepodległości  ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Święto zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Tylko w Poznaniu 11 listopada zjeść można świętomarcińskiego rogala i tylko w Poznaniu ulicy Święty Marcin - głównej arterii miasta - wyprawia się imieniny. Tylko tutaj spotkać można tego dnia samego Świętego Marcina, który w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu prowadzi barwny korowód spod kościoła pod jego wezwaniem aż po mury cesarskiego zamku.

2014-11-10
Top Twenty Radia Luxembourg w Poznaniu!
Top Twenty Radia Luxembourg w Poznaniu!

Na naszej stronie wywiad z felietonistą klubowej witryny,  red. Krzysztofem Wodniczakiem, o Jego nowej muzycznej inicjatywie - koncercie - audycji Top Twenty Radia Luxembourg

Krzysztof Wodniczak, to nietuzinkowa postać w krajobrazie polskiej kultury muzycznej. Redaktor, animator kultury muzycznej, przyjaciel artystów i sportowców. Współpracował z wieloma dziennikami i czasopismami; założył kwartalnik jak Muzyka, miesięcznik Music Globe, a przed kilkoma laty  Magazyn Muzyczny Brzmienia.
Red. Wodniczak, to także pomysłodawca i organizator wielu cyklicznych imprez i festiwali m.in. Wielkopolskich Rytmów Młodych w Jarocinie, Dobry wieczór Mr Blues, Poznaniacy pamiętają Presleya, Country nad Wartą, Randez Vous o 6.10 i teraz Top Twenty Radia Luxembourg. Krzysztof Wodniczak, to jeden z pomysłodawców Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, koordynator Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy. Autor książki "Spojrzenia nie tylko na TEYa"a, także pomysłodawca prywatnej nagrody: Statuetki Wodnika, którą obdarza zasłużonych dla kultury artystów. Już teraz zapraszamy na koncert. Sala Koncertowa przy ul. Solnej nr 8 - niedziela 16 listopada godz.19:00.

2014-11-09
Gratulacje dla Komendanta
Gratulacje dla Komendanta

W poznańskim Zamku, siedzibie  Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich 1918 -19, odbył się zjazd  z udziałem Dariusza Supła, przewodniczącego ZHP.  Na nową czteroletnią kadencje wybrano chorągwiane władze. Z przyjemnością informujemy,  że dh hm. Marian Derda, komendant grunwaldzkiego hufca i przyjaciel naszego Klubu został wybrany do Rady Chorągwi. Druh Marian został także wyróżniony Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego. Gratulujemy! W zjeździe uczestniczyło 114 delegatów oraz kilkudziesięciu harcerzy i instruktorów.

2014-11-08
Jesienne porządki
Jesienne porządki

Na razie ciepły listopad nie zapowiada szybkiego nadejścia tegorocznej zimy. No i bardzo dobrze! Korzystając ze sprzyjającej aury, w piątkowe późne popołudnie, wolontariusze z Kasztelanii Ostrowskiej i Generatora Malta w towarzystwie malutkiej reprezentacji mieszkańców pobliskich spółdzielczych bloków ruszyli do prac porządkowych w naszym ogrodzie społecznym. Wzięliśmy grabie, łopaty, ciepłą herbatę i wielkie chęci, aby listopadową porą upiększyć, a przede wszystkim uporządkować nasz łazarski ogródek. 
W Ogrodzie Łazarz „liście spadają masłem na dół”. Nam jednak są one nie straszne wszak jest to ogród po części leśny, w którym obecność ściółki liściastej jest wręcz pożądana. Przywiezione na wiosnę gatunki leśne przyjęły się - zapewnia Maciej Jędrzejczak z Kasztelanii Ostrowskiej. Etap przejściowy, gdy sadzonki korzeniły się, mamy już za sobą. Teraz można już zaobserwować postępujący rozrost kęp! Podczas spotkania zostały wygrabione i zabezpieczone ścieżki oraz dosadzone rośliny. Młodzi przyrodnicy z kasztelanii opracowali tabliczki opisowe gatunków leśnych roślin znajdujących się leśnej enklawie ogrodu. Ale poczekają one do nowego sezonu!

Jak zawsze fotograficzna relacja z wydarzenia w naszej galerii. Ale to nie koniec, bo na deser chcemy zaprezentować ciekawą opinię o ogrodzie (wraz z relacją z piątkowych prac). Jej autorką jest jedna z mam uczestniczących wraz z córeczkami w naszym ogrodowym życiu. Warte przeczytania, bo to naszym zdaniem cenny głos i opinia, (którą podzielamy), a dotycząca społecznego odbioru naszego „społecznego” ogrodu”. Tu link do blogu „Ma-mol”
http://ma-mol.blogspot.com/2014/11/ogrod.html

2014-11-07
Wieczór autorski z Izabelą Widerą
Wieczór autorski z Izabelą Widerą

Kawiarenka literacka Klubu Krąg zaprosiła na spotkanie autorskie  z  poetką Izabelą Widerą.  Wieczór poprowadził kierownik klubu Janusz Heller. Artystce akompaniował odrywca talentu literackiego pani Izabeli znany poznański poeta i muzyk Ares Chadzinikolau. Fotograficzne migawki ze spotkania do obejrzenia w naszej internetowej galerii

2014-11-07
Młodzi Przyrodnicy i lądolód
Młodzi Przyrodnicy i lądolód

Młodzi Przyrodnicy, to najmłodsza z dziecięcych  sekcji Klubu Krąg. Tak o piątkowym zebraniu kółka opwiedział prowadzący zajęcia Maciej Jędrzejczak:

"Przyroda Polski" to nowy cykl spotkań łazarskich „Młodych Przyrodników”. Podczas pierwszych zajęć rozpoczęliśmy poznawanie historii kształtowania się rzeźby terenu po ustąpieniu lądolodu skandynawskiego. Robiliśmy z masy solnej małe modele krajobrazu polodowcowego Wielkopolski oraz analizowaliśmy adaptacje pierwszych roślin wkraczających na zimne tereny. Dalszy ciąg to już kolejne spotkanie, na którym dokończymy budowę modeli i rozpoczniemy tworzenie wzorców rozwoju roślinności na nowo dostępnym terenie. O sukcesji zatem już niedługo. 

Nam nie pozostaje nic innego niż życzyć młodym botanikom powodzenia.

2014-11-07
Imieniny Świętego Marcina
Imieniny Świętego Marcina

W "Magiczny Piątek" Klub Krąg zaprosił dzieci na Imieniny Świętego Marcina! Na naszych małych gości czekał we własnej osobie sławny i dostojny solenizant. Jak się okazało Święty Marcin troszkę się tego pospieszył! Bowiem na swoim białym koniu przyjechał do Grodu Przemysława o kilka dni za wcześnie. W oczekiwaniu na swoje hucznie obchodzone w Poznaniu święto postanowił udać się wraz z dziećmi do swoich przyjaciół koziołków!

Podczas "Magicznego Piątku" dzieci poznały historię i legendę o koziołkach z ratuszowej wieży,  musiały rozwiązać quiz ze znajomości Poznania. Zbudować i  pokolorować koziołki. W nagrodę na maluchów czekały przepyszne poznańskie rogale świętomarcińskie. A gdy zegar wybił godzinę dwunastą, dzieci trykały się niczym prawdziwe koziołki z ratuszowej wieży. W chwilę później w przygotowanych przez siebie strojach wyruszyły na marcińską paradę! Powiemy Wam jedno zabawa była przednia! Nie wierzycie? Zajrzyjcie do naszej galerii!

2014-11-06
Recital Agaty Kubali
Recital Agaty Kubali

Agata Kubala laureatka tegorocznego Otwartego Konkursu Piosenki „Każdemu wolno śpiewać” wystąpiła w Klubie Klub Krąg z mini recitalem piosenki literackiej i aktorskiej.  Młoda niespełna osiemnastoletnia wokalistka porwała łazarską publiczność piosenkami  repertuaru Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Krystyny Prońko, Hanki Skarżanki i Żanny Biczewskiej. Koncert odbył się w ramach czwartkowego spotkania Klubu Seniora „Bamberka”. W naszej galerii zdjęcia z koncertu. Fragmenty recitalu do obejrzenia na portalu YT.

2014-11-06
Pamięci Nikosa Chadzinikolau
Pamięci Nikosa Chadzinikolau

Odisseas Elitis laureat literackiej Nagrody Nobla !1979): "Nie przypominam sobie, by jakikolwiek poeta grecki na obczyźnie osiągał takie szczyty maestrii poetyckiej jak Nikos Chadzinikolau. To twórca finezyjnych obrazów, bogatej metaforyki, harmonii . Wizjoner". W czwartek mija pięć lat od śmierci Nikosa Chadzinikolau - Greka, którego drugą ojczyzną stała się Polska, a który większą część życia spędził w Poznaniu.

Nikosa Chadzinikolau, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, tłumacz i historyk literatury, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Do Polski przyjechał w roku 1950 mając zaledwie 15 lat; a do Poznania w kilka lat później, aby studiować filologię polską na UAM. Z tą uczelnią związał się jako pracownik naukowy; był doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat uczył w poznańskich szkołach (między innymi w w XII LO). Od debiutu poetyckiego  1958 roku na łamach "Tygodnika Zachodniego" wydał ponad sto książek. W tym przeszło 35 tomów poezji m.in. "Barwy czasu", "Exodus", "Słoneczny żal", "Bez maski", "W magii światła", także: "Literaturę nowogrecką 1453-1983" i "Mity greckie" oraz dwie powieści "Greczynki" i "Niebieskooka Greczynka". ". Na język polski przetłumaczył 538 autorów greckich, a 130 autorów polskich na język grecki. Z wielkim powodzeniem wydał w Grecji "Baśnie polskie" oraz wybory poezji noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Na język polski przełożył m.in. światowy bestseller Nikosa Kazantzakisa "Grek Zorba". Zaś szczytowym osiągnięciem jego wieloletniej pracy translatorskiej jest pierwszy w dziejach Polski przekład z języka starogreckiego "Iliady" (2001) i "Odysei" (2009) Homera.

Nikos Chadzinikolau przez wiele lat był prezesem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, inicjatorem i redaktorem Białej i Kolorowej Serii Poetyckiej "Poeticon" oraz animatorem Międzynarodowych Listopadów Poetyckich. Chadzinikolau był Honorowym Obywatelem greckiego miasta Chalkida oraz wielu miast wielkopolskich (oprócz Poznania: Leszna, Gniezna, Piły, Konina). W 1997 roku przez International Biographical Center of Cambridge został uznany Międzynarodowym Człowiekiem Roku

Tydzień temu Jego postać została przypomniana  w Kawiarence Literackiej Klubu Krąg podczas „Zaduszek poetyckich”  przygotowanych przez poznańską poetkę  Danutę Bartosz. Tego wieczoru niezabrakło poezji i muzyki autorstwa Jego syna Aresa Chadzinikolau. Nikos Chadzinikolau wraz ze swoim synem Aresem gościł w Kręgu w 1999 roku.

Zapraszamy na filmową i fotograficzną relację z wieczoru zaduszkowego. (Na fot. obok portet ojca autorstwa Aresa Chdzinikolau)

2014-11-01
Harcerze na górczyńskim cmentarzu...
Harcerze na górczyńskim cmentarzu...

 Zaduszkowy czas - zaduszkowe spotkanie. Harcerze z 5 PDHS ze Szczepu Łazarz udali się w piątek 31 października na Cmentarz Górczyński. Tu znajduje się symboliczny grób upamiętniający postać znanego dziś, choć, do niedawna zapomnianego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Znicze, chwila zadumy, odczytany fragment książki Łukasza Wierzbickiego "Rowerem i pieszo przez czarny ląd"   - ten fragment, w którym opisana została  ostatnia droga słynnego podróżnika, która wiodła z kościoła Matki Boskiej Bolesnej na cmentarz parafialny. Harcerze uczcili łazarskiego bohatera - przyszłego patrona ich drużyny. Zapraszamy do galerii.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt