Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2016/2017 - Listopad
2016-11-30
Teatr Międzypokoleniowy
Teatr Międzypokoleniowy

W Andrzejkowy wieczór w Kręgu zadebiutował Teatr Międzypokoleniowy…        

Kilka miesięcy intensywnych ćwiczeń aktorskich teatralnych, z udziałem seniorów, młodzieży oraz  osób niepełnosprawnych  zwieńczyło integracyjne warsztaty teatralne widowiskiem „Mury”. Teatr Międzypokoleniowy „Krąg”  pod kierunkiem teatroterapeuty Łukasza Gniocha zaprezentował moralitet o napotykaniu w naszym codziennym życiu „murów”, które musimy pokonywać i ponosić ich konsekwencje. Widowisko zakończyło projekt „Spotkania z Melpomeną”. Na przedstawieniu gościliśmy: przedstawiciela Prezydenta Miasta Poznania, pana Andrzeja Białasa - dyrektora Gabinetu Prezydenta oraz członków Rady Osiedla Św. Łazarz z przewodniczącym panem Filipem Olszakiem. Obecna była również pani Maria Łazarz, przewodnicząca Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady osiedla „Łazarz” SM. „Grunwald” . Relacja z wydarzenia w nszej galerii foto i wideo.

2016-11-30
Skarb Łazarza zakopany
Skarb Łazarza zakopany

Mieszkańcy Łazarza ostatecznie przymknęli wieko drewnianej skrzyni, do której od miesięcy trafiały rzeczy pamiątkowe, czasem bardzo cenne i emocjonalnie ważkie, aby w środę,  30 listopada 2016 roku uroczyście zakopać ją w  Ogrodzie Łazarz. Skarb Łazarza trafi do rąk przyszłych pokoleń. A teraz będzie czekał na swoich przyszłych odkrywców.

"Skarb Łazarza" to drewniana skrzynia pełna wyjątkowych przedmiotów. Na pomysł jej zbudowania wpadła grupa łazarskich pasjonatów z Klubu Krąg, którzy postanowili zachować cenne pamiątki ze swojego fyrtla. Te trafią kiedyś do rąk kolejnych pokoleń. Dzięki temu mieszkańcy Łazarza dowiedzą się, jak żyli ich przodkowie. W skrzyni znajduje się wiele „skarbów” – opowiadała podczas uroczystości  Joanna Heller, koordynatorka projektu. 
Do grona łazarskich skarbów awansowała też zabytkowa kostka brukowa z ulicy Kolejowej oraz fragment szyny tramwajowej z ulicy Głogowskiej czy rzeźba autorstwa Kazimierza Rafalika oraz min.  wydanie „Głosu Wielkopolskiego”– zgromadzonym przedstawicielom poznańskich mediów opowiadała pani Joanna. Projektowi „Skarb Łazarza” towarzyszyły warsztaty, spektakle i koncerty. W poniedziałek, na zakończenie prac projektowych zaprezentowane zostało widowisko „Przyciąganie - odpychanie” w wykonaniu klubowej, dziecięcej grupy teatralnej. I teraz na koniec, choć trudno będzie się nim rozstać, po pół mroku zbierania łazarskich skarbów, przypada nam zakopanie skrzyni powiedziała z lekkim smutkiem w głosie, koordynatorka projektu! Zapraszamy do naszej galerii  na fotograficzną relację z wydarzenia (cz.1, i cz.2).

2016-11-25
Skarb Łazarza na finiszu
Skarb  Łazarza na finiszu

Nie tak dawno  grupa łazarskich pasjonatów łazarskich postanowiła zachować dla przyszłych pokoleń pamiątki z naszego arcy poznańskiego fyrtla; tworząc Skarb Łazarza. Nasz projekt rozpoczęliśmy od zbudowania drewnianej skrzyni, aby każdy mógł dorzucić przedmiot, który będzie wiadomością od mieszkańców Łazarza A.D. 2016 dla przyszłych odkrywców skarbu. Do naszego pomysłu przyłączyli się mieszkańcy Łazarza i Poznania. W skrzyni znalazło się wiele „skarbów”, rzeczy rozmaitych, czasem pamiątkowych, czasem ważkich, dla mieszkańców naszej dzielnicy, tych co wchodzą w jesień życia i  tych co dopiero chadzają do przedszkola. Od maja do końca listopada odwiedzali nasz poznaniacy. My z kolei ze skrzynią docieraliśmy w wiele łazarskich zakątków, goszcząc na licznych imprezach.,

Skarb Łazarza stworzony przez uczestników naszej wspólnej zabawy to między innymi listy do przyszłych mieszkańców Łazarza, napisane podczas Listowego Maratonu w Parku Wilsona, który miał miejsce w trakcie 27. Dni Łazarza,  czy  wydziergane serwatki z łazarskimi motywami, prace plastyczne dzieci powstałe na zajęciach w Klubie Krąg. Do grona łazarskich skarbów awansowała zabytkowa kostka brukowa  z ul. Kolejowej czy fragment  szyny tramwajowej z ulicy Głogowskiej. W skrzyni znalazły się także, rysunki dzieci, obrazy, rzeźba autorstwa Kazimierza Rafalika, wydawnictwa, pamiątkowe zdjęcia, płyty DVD z zarejestrowanymi ważnymi wydarzeniami z życia łazarskich rodzin czy jubileuszów szkół i przedszkoli pamiątki.

Powoli zbliżamy się do końca projektu. Czekają nas jeszcze dwa bardzo ważne wydarzenia. Pierwsze, to poniedziałkowa (godz. 17-ta) premiera widowiska „Przyciąganie-odpychanie” w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej z Klubu Krąg. .  No i na koniec, choć trudno będzie się nim rozstać; przypadnie nam zakopanie skarbu. Skarb Łazarza zostanie uroczyście zakopany w Ogrodzie Łazarz w środę 30.11. o godz. 14:00.. Nasze wydarzenia oraz wszystkie imprezy związane z realizacja projektu Skarb Łazarza można zobaczyć na facebooku.

2016-11-21
Wielkopolski Festiwal Fotografii – wydarzeniem sezonu 2015/2016
Wielkopolski Festiwal Fotografii – wydarzeniem sezonu 2015/2016

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury, wygrał plebiscyt TVP3 Poznań na wielkopolskie wydarzenie w kulturze w sezonie 2015/2016. Wyprzedzając festiwal Blues Express, Kaliskie Spotkania Teatralne i Festiwal literacki Preteksty w Gnieźnie oraz Festiwal Leszno Barok Plus. W kategorii Wielkopolski Człowiek Kultury sezonu 2015/2016 wygrał Wojciech Szuniewicz, szef Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, pomysłodawca cyklu imprez i koncertów WIĘC WIEC.

Wielkopolski Festiwal Fotografii  organizowany jest co dwa lata, od 2012 roku. W tym roku  Festiwal obejmował 39 miast i miejscowości, w których odbyło się 80 wystaw, spotkań  i warsztatach fotograficznych, gdzie  swoje prace prezentowało 35 artystów indywidualnych i 350 w pokazach zbiorowych. W samym Poznaniu było 12 wystaw i warsztatów. W galeriach fotografii, ośrodkach kultury, w bibliotekach, ale także w Zespole Dziennych Domów Pomocy i nawet w dwóch restauracjach. Dorobkiem Festiwalu są nie tylko zdjęcia artystów związanych z Wielkopolską, wystawy i warsztaty. Także wydawany przez WBPiCAK katalog. Jedyny w swoim rodzaju dokument aktywności wszystkich środowisk i artystów związanych z Festiwalem.

Sukces Festiwalu w plebiscycie TVP3 Poznań to przede wszystkim wspólny sukces całej artystyczno-fotograficznej Wielkopolski. Festiwalu fotograficznego w takiej skali i w takiej jakości nie ma bowiem żaden region kraju.

 „Mnie, osobiście, największą radość przy tym Festiwalu  sprawiają odkrycia nowych talentów. Jeśli gdzieś jest fotograf, lub grupa fotografów, którzy tutaj mogą się pokazać po raz pierwszy, mogą przebić się do odbiorcy, to wtedy jest największa frajda” (Władysław Nielipiński z WBPiCAK)

Jednym z wielu współorganizatorów i partnerów Festiwalu był Klub Krąg, który był organizatorem wystawy "Łazarskie Impresje Wojtka Wysockiego". 13 października 2016 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury została wyróżniona Łazarską Nagrodą Artystyczną za 2016 rok, przyznawaną przez Radę Osiedla „Łazarz” i Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

2016-11-19
"Artyści dla Poznania" - Jubileuszowa wystawa PSPT

Rok 2016 dla Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej jest niezwykły, pełen rocznicowych uroczystości, pracowity i twórczy. To jedno z najaktywniejszych i najbardziej znanych w stolicy Wielkopolski i regionie stowarzyszeń twórczych, cyklem wystaw zatytułowanym "Artyści dla Poznania. 35 lat malarstwa, kultury i sztuki" obchodzi 35-lecie swego istnienia.

Wystawa w Galerii „Krąg”, jest piątą ekspozycją zamykającą rocznicowe obchody. Pierwsza w maju br. również miała miejsce w Kregu, w siedzibie Stowarzyszenia. Później były wysoko oceniane i cieszące się dużym zainteresowanym publiczności prezentacje: wystawa Pastele bez granic - Kalisz, Poznań, Wiedeń, której poznańską odsłonę zorganizowało i włączyło w swoje obchody PSPT; wrześniowa, podobnie jak poprzednia usytuowana, w gościnnych salach galerii Kolegiacki Art; oraz październikowa Artyści dla Wielkopolski. 35 lat malarstwa, kultury i sztuki w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Punktem kulminacyjnym tego wernisażu było wręczenie na ręce prezes Izabelli Hermanowskiej przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka Poznańskiemu Stowarzyszeniu Pracy Twórczej Odznaki Honorowej Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego.

W jubileuszowych wystawach, brało udział kilkudziesięciu artystów prezentujących dziesiątki rozmaitych kompozycji - obrazów, rzeźb fotografii, gobelinów i instalacji. Były to więc duże ekspozycje, w których - obok członków Stowarzyszenia - wzięli również udział zaproszeni przyjaciele i sympatycy PSPT. 

W poprzednich publikacjach jubileuszowych zostali wymienieni i uhonorowani dawni szefowie PSPT pozwolę sobie zatem wspomnieć o aktualnym prezesie, Pani Izabelli Hermanowskiej, która najdłużej, bo dwadzieścia kilka lat kieruje tym Stowarzyszeniem. To dzięki Niej, utalentowanej malarce i pastelistce, autorce wielu prac opiewających nasze miasto oraz Wielkopolskę, świetnej portrecistce i jak się okazało znakomitej organizatorce, PSPT rozkwita, a jej członkowie rozwijają się twórczo o czym zaświadcza cykl jubileuszowych ekspozycji.

To pod kierunkiem Izabelli Hermanowskiej Stowarzyszenie nawiązało współpracę z wieloma ośrodkami w regionie, m.in. z gminą Komorniki (Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Ośrodek Kultury w Komornikach), rozmaitymi instytucjami w Lesznie, Szamotułach, Kórniku, Suchym Lesie czy Swarzędzu.

Setki spotkań, plenerów, warsztatów i wystaw przyczyniło się do ukazania w dziełach sztuki piękna Wielkopolskiej ziemi oraz propagowania twórczości artystycznej na terenach znajdujących się z dala od centrów sztuki. Myślę, że PSPT umiejętnie i z sukcesem łączy własne zainteresowania i ambicje zrzeszonych w nim członków z wypełnianiem zadań „ambasadora sztuki” Poznania i Wielkopolski. (Tekst: Andrzej Hagenbarth. Foto: W Wysocki i A. Radwański cz.1 i cz.2). 

 

2016-11-19
Finisaż Jubileuszu Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej
Finisaż Jubileuszu Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej

W kręg odbył się finisaż Jubileuszu Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej... To był niezwykły, pełen wrażeń i wzruszeń wieczór. Nie przeszkodziła wyjątkowo deszczowa aura i sale Klubu „Krąg” wypełniły się przybyłymi gośćmi po brzegi.

Uroczystość uświetnił wysokiej klasy muzyczny duet, Jurij Czerwiński – skrzypce i Michał Gajda – akordeon. Muzyka w ich wykonaniu wprowadziła szczególną atmosferę artystycznego spotkania. Wernisaż z właściwą swadą poprowadzili prezes PSPT – Izabella Hermanowska oraz gospodarz Klubu – Janusz Heller.

Pani prezes, dokonując podsumowania całorocznych uroczystości – dziękowała wszystkim, którzy zaangażowani byli w organizację i realizację jubileuszowego programu. I tak, artystom, którzy brali udział w cyklu wystaw, mecenasom – Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania. Podkreśliła także szczególną pomoc i życzliwość ze strony całej ekipy Klubu „Krąg”, a także członkom stowarzyszenia, którzy stanowili Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu: v-ce prezes - Krystynie Derowej, sekretarz – Marii Klimczak, skarbnik – Alicji Łuczak, v-ce prezes Krystynie Tykocińskiej oraz niezawodnej „ekipie wieszającej” – Jurkowi Antkowiakowi i Krzysztofowi Marciniakowi.

Dyplomy otrzymali artyści: Barbara Gieburowska – za współpracę i funkcję kuratora, Sławka Pavletta – za wieloletnią współpracę i pomoc w aranżacji wystaw, Roman Kosmala – za wieloletnią współpracę i udział w jubileuszowych wystawach. Janusz Heller z kurtuazją i sympatią podkreślił wartość, sukcesy i znaczenie naszego stowarzyszenia dla Klubu Krąg.

Kolejna część wernisażu to obejrzenie wystawy, bogatej i różnorodnej. Podziwiać można było malarstwo olejne, akryle, pastele; rzeźby – Romana Kosmali i Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej, foto-grafiki Antoniego Ruta i Kazimierza Rafalika, gobeliny – Krystyny Derowej, Anny Klimaszewskiej i Barbary Sobczak oraz „utkany” z roślin – gobelin Doroty Zbroszko; ciekawe fotografie i zwracające uwagę piękne ikony – pisane przez Zdzisławę Czombik. Skromna powierzchnia naszej sali wystawienniczej, wykorzystana została maksymalnie a niektóre prace, w tym niezwykle oryginalna praca Staszka Wojcieszaka – prezentowana była w dużej sali, na scenie.

Smakowitą atrakcją była degustacja jubileuszowego, pysznego tortu oraz słodkości z suto zastawionego stołu. Był czas na gratulacje, toasty i serdeczne rozmowy w gronie przyjaciół, no i zdjęcia, które to szczególne wydarzenie utrwaliły… (Zdjęcia: Andrzej Radwański, Wojciech Wysocki i Janusz Heller. Tekst: PSPT)

2016-11-18
Sztab Łazarz WOŚP wystartował!
Sztab Łazarz WOŚP wystartował!

W piątek w Kręgu zainaugurował działalność Łazarski Sztab  25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jego czele kolega Wojciech Wysocki, pełniący jednocześnie służbę instruktorską w Szczepie „Łazarz”...

Finał WOŚP, to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.  24. Finał odbędzie się 15.01.2017 roku (czyli nie tak jak zawsze, w drugą niedzielę stycznia, ale w trzecią..). Tego dnia będziemy "mierzyć wysoko!" zbierając datki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. 

Zatem Drodzy młodzi Przyjaciele! Czas wrócić do gry!!! szykujcie zdjęcia, bo już wkrótce otwieramy zapisy dla kandydatów na wolontariuszy 25 Finału. Siedzibą Sztabu Łazarz jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu (ulica R. Dmowskiego 37). Kontakt: wosplazarz@gmail.com. Tel.: 61 647 42 88

Czekamy na Was!  Siema! Instruktorzy i Harcerze ze Szczepu Łazarz wraz z Klubem Krąg!

2016-11-11
Leonard Cohen, bard wszystkich bardów
Leonard Cohen, bard wszystkich bardów

Zmarł Lonard Cohen, kanadyjski poeta i bard. Informację o śmierci muzyka zamieszczono dziś w nocy na jego profilu na Facebooku. "Z głębokim smutkiem informujemy, że legendarny poeta, piosenkarz i artysta Leonard Cohen odszedł.  Dla mnie osobiście i dla mojego pokolenia, zwłaszcza z naszego trzynastkowego kręgu był postacią kultową…

Leonard Cohen urodził się w Montrealu w 1934 r. Jego ojciec pochodził z Polski, matka zaś z Litwy. W 1956 r. wydał swój pierwszy tom poezji. Ku muzyce wyraźnie zwrócił się w latach 60. Dzięki charakterystycznemu barytonowi oraz tekstom łączącym religijne aluzje z czarnym humorem prędko zyskał popularność. Na całym świecie znany jest z monotonnych, ciepłych ballad, takich jak "Hallelujah", "Dance me to the end of love", "In my secret life" czy "I m your man". W październiku ukazała się jego ostatnia płyta zatytułowana "You Want It Darker"

Z jego debiutanckiego albumu, „Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku pochodzą pamiętane do dziś przeboje, takie jak „So Long Marianne” i „Suzanne” czy „Sisters of Mercy”. Cohen zjednywał serca słuchaczy, a szczególnie kobiet, śpiewając swoje poetyckie teksty ciepłym, nieco zachrypniętym barytonem. Wielu fanów uznało, że siła jego muzyki tkwi w niezwykłej szczerości i autentyczności.

24 października 2003 otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrianne Clarckson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. Cohen stał się inspiracją dla wielu innych muzyków światowego formatu. O jego wpływie na swoją muzykę mówił  zarówno Bono jak i  Nick Cave.

Nadzwyczajną popularność Cohen zyskał w Polsce, gdzie w latach osiemdziesiątych był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Było to zasługą popularyzatorskiej działalności Macieja Zembatego, jego (wspólnych z Maciejem Karpińskim) tłumaczeń tekstów piosenek i wykonań polskich coverów. Artysta występował kilkukrotnie w naszym kraju Pierwszy koncert Leonarda Cohena w Polsce miał miejsce 19 marca 1985 roku w  naszej łazarskiej Arenie! następnego dnia śpiewał, we wrocławskie  Hali Ludowej a  21 marca w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 22 marca w Sali Kongresowej w Warszawie. Podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą oraz wygłosił szereg oświadczeń popierających „Solidarność”.

2016-11-08
RPA - bliskie spotkania z kulturą
RPA - bliskie spotkania z kulturą

W ramach cyklu "Bliskie spotkania z kulturą, czyli podróże dookoła świata" tym razem o swoim kraju, ludziach, kuchni, tradycjach i ciekawostkach opowiedziała Karen Kuhn z Republiki Południowej Afryki, która od dłuższego czasu mieszka na Łazarzu i pracuje w Poznaniu.

To 24. kraj na świecie pod względem powierzchni, liczy blisko 51 milionów mieszkańców i mówi się w nim 11 językami – mowa o Republice Południowej Afryki, o której opowiadała Karen Kuhn, która mieszka na Łazarzu i pracuje w Poznaniu.

We wtorkowy wieczór w Klubie Krąg odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Bliskie spotkania z kulturą, czyli podróże dookoła świata", które zorganizował Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty". W październiku gościliśmy obywatela Indii, a teraz,  o swoim kraju, ludziach, kuchni i opowiadała Karen Kuhn z Republiki Południowej . Spotkanie było prowadzone w języku polskim i angielskim.

2016-11-04
Klub Szyderców Bis
Klub Szyderców Bis

Klub Krąg zaprosił poznaniaków w piątek, czwartego listopada, na kolejną Łazarską Biesiadę.  Tym razem gościliśmy, kabaret  Klub Szyderców Bis, który przygotował słowno-muzyczne spotkanie przy kawie. Klub Szyderców Bis tworzą artyści, którzy umiłowali klasyczną piosenkę aktorską i poetycką. Czerpią garściami z dorobku , polskiej sceny kabaretowej, piszą własne teksty  i piosenki w klimatach zarówno poetyckich, jaki  i satyrycznych.

Pomysł na stworzenie grupy narodził się w ramach comiesięcznych "Wieczorów z piosenką nieobojętną", które od ponad dwóch lat odbywają się w klubie Cafe Dylemat. Klub Szyderców Bis to również nawiązanie do dobrej tradycji przedwojennego, poznańskiego kabaretu (w latach trzydziestych w Poznaniu istniał Klub Szyderców). Członkami grupy są m.in.: Dominika Dobrosielska, Krzysztof Dziuba, Bartłomiej Brede i Przemek Mazurek, a wspierają ich znani poznańscy muzycy. Podczas Łazarskiej Biesiady artyści  zaprezentowali swoje najnowsze autorskie piosenki o Poznaniu. Prawdziwą niespodzianką i prezentem dla łazarskich harcerzy okazało premierowe wykonanie  hymnu Wagabundy (Poznańskiej Drużyny Harcerzy Starszych ze Szczepu Łazarz), skomponowanego przez Przemka Mazurka. Hymn został nagrany i jego zapis zostanie złożony do skrzyni jako część projektu "Skarb Łazarza". Zapraszamy do foto-galerii (cz.1, cz.2).

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt