Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2016/2017 - Październik
2016-10-30
„Światełko dla Czerwca’56”
„Światełko dla Czerwca’56”

Z inicjatywy  Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec’56 od piątku, 28 października  do niedzieli, 30 października,  na poznańskich cmentarzach sprzątane były groby poległych powstańców Czerwca’56. Pierwszego dnia (jak relacjonuje Joanna Żabierek z biura prasowego Prezydenta m. Poznania), uczniowie i harcerze wraz z prezydentem Panem Jackiem Jaśkowiakiem, uporządkowali i zapalili znicze na trzech grobach na cmentarzu przy ul. Nowina.

Do akcji „Światełko dla Czerwca’56” włączyli się także łazarscy harcerze.  W niedzielę 30 października, druhny  i druhowie z 277 PDH „Quendi”, ze Szczepu Łazarz sprzątali groby i zapalali znicze na grobach powstańczych na Cmentarzu Junikowskim. Tego samego dnia, wieczorem, członkowie 5 PDHS „Wagabunda”, ze Szczepu Łazarz udali się na cmentarz parafialny na Górczynie. Tu znajduje się symboliczny grób, upamiętniający postać znanego dziś, choć, jeszcze do niedawna zapomnianego, polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka.  Pamięć o nim od już lat kilku kultywują łazarscy harcerze, wraz Klubem Krąg...

Zapraszamy do naszej fotogalerii na fotograficzna relację z dwóch wspomnianych zaduszkowych wydarzeń (zob. cz.1, cz.2)

2016-10-29
„Jaś i Małgosia”
„Jaś i Małgosia”

„Magiczna sobota” przypadła do gustu najmłodszym mieszkańcom Łazarza. Wypełniona po brzegi sala widowiskowa Klubu Krąg była tego najlepszym dowodem. W Klubie Krąg gościł ponownie Teatr Krokodyl z przedstawieniem „Jaś i Małgosia”. Para aktorów z Teatru "Krokodyl"(Magda Śledziejowska - Falana i Tadeusz Falana) tym razem posiłkowała się bajkową klasyką a aktorskie środki wyrazu zostały wzbogacone lalkami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu stając się współautorami spektaklu. Dowcipne dialogi podobały się zarówno trzylatkom jak i... trzydziestolatkom. Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić do naszej galerii.

Spektakl był jednym z wydarzeń teatralnych, zaplanowanych w projekcie  "Spotkania z Melpomeną", realizowanym w Klubie Krąg, w ramach  programu Centrum Warte Poznania finansowanego przez Miasto Poznań.

2016-10-27
Zaduszki Klubowe 2014
Zaduszki Klubowe 2014

Od ośmiu  w ostatni czwartek października w Kręgu odbywają się Zaduszki Klubowe. Wspominamy tych co odeszli, a tak niedawno byli wśród nas, pracą zawodową, społeczną i duchową współtworzyli nasze Osiedle, nasz Klub, naszą Spółdzielnię. Tak było i w tym roku, w czwartek, 27 października…. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w tym roku naszych klubowych Kolegów, Znajomych i Przyjaciół.  W drugiej części zaduszkowego spotkania odbył się: „Koncert wspomnień Ireny Jarockiej”. Piosenki z repertuaru zmarłej w dniu, 21 stycznia 2012 popularnej polskiej piosenkarki wykonała pani  Urszula Lidwin. Artystce akompaniował Piotr Jurkiewicz. Zapraszamy do naszej fotogalerii oraz do obejrzenia krótkiej  relacji filmowej w naszej galerii wideo.

2016-10-14
Łazarska Nagroda Artystyczna dla WBPiCAK
Łazarska Nagroda Artystyczna dla WBPiCAK

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury została wyróżniona Łazarską Nagrodą Artystyczną za 2016 rok, przyznawaną przez Radę Osiedla „Łazarz” i Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Nagroda została przyznana za „pozytywistyczną pracę u podstaw i za konsekwentną, systematyczną animację kulturalno-artystyczną bez fajerwerków” – jak wyjaśnił Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla Łazarz SM „Grunwald”. 

Łazarska Nagroda Artystyczna przyznawana jest od 2006 roku. Tylko jednej osobie lub instytucji w danym roku. Laureatami byli między innymi: Filip Springer, reporter i fotograf, Kazimierz Rafalik, rzeźbiarz, fotograf, działacz społeczny i  Galeria Raczej, działająca od 2011 roku przy ul. Głogowskiej na Łazarzu. Nagroda dla WBPiCAK została wręczona podczas wernisażu fotografii „Łazarskie impresje Wojtka Wysockiego”, w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

WBPiCAK od lat obecna jest na Łazarzu, współpracując ze środowiskami społecznymi, bibliotekarskimi i artystycznymi całej dzielnicy.

2016-10-13
Podarunek "Łazarskiego Konserwatorium”
Podarunek

Oprawę muzyczną inauguracji nowego sezonu kulturalno - oświatowego na Łazarzu zapewniło „łazarskie konserwatorium”. Jak zawsze niezawodni pedagodzy i uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych z ulicy Głogowskiej przygotowali atrakcyjny i zróżnicowany program. Podziwialiśmy tego wieczoru: Kalinę Zalesińską z klasy skrzypiec  Jana Romanowskiego i Marii Murawy-Fraski, a jej wykonaniu usłyszeliśmy Loure z III Partity BWV 1006 J.S.Bach oraz Adę Krzak z klasy  interpretacji piosenki Antoniego Urbana, która wykonała romans Borysa Fomina „Koniec dnia”. Specjalnie dla obchodzącego 60 lecie pracy artystycznej Andrzeja wizy prof. Antoni Urban wykonał przebojowy utwór z musicali Fr. Loewe „My Fair Lady”. Artystom akompaniował na klubowym pianinie Filip Chojnacki.

2016-10-10
Organizujemy / Ogród Łazarz
Organizujemy / Ogród Łazarz

"Hortiterapia towarzyska" w Ogrodzie Łazarz to tegoroczna ogródkowa tradycja...

Idą chłody, więc przed nami już ostatnie spotkania ogrodnicze w doborowym towarzystwie. Najbliższe czeka nas w środę 12 października. Podwyższone grządki w Ogrodzie Łazarz gotowe. Część zaadoptowana, a część jeszcze nie. Pogoda jesienna, ale to nie problem, aby jak co środę towarzysko poddać się ogrodowaniu. Zapraszają jak zwykle mieszkańcy-ogrodnicy, Generator Malta, Klub "Krąg" i Stowarzyszenie "Kasztelania Ostrowska"

2016-10-10
Historie z Indii /Stories from India
Historie z Indii /Stories from India

W Polsce przyjęło się mówić "Hindusi" na mieszkańców Indii. Ale czy, to aby na pewno poprawne określenie? Czy każdy, kto wywodzi się z tamtego regionu świata będzie chciał być tak nazywany? A, może istnieje inne, bardziej trafne słowo? Odpowiedzi najlepiej poszukać u źródła - Ashmeet z Indii rozwieje wszystkie nasze językowe wątpliwości! Zapraszamy już we wtorek 11 października o 18.30 do Klubu Krąg!
In Poland it is obvious to call the residents of India "Hindu". But is it for sure the right term? Does everyone who come from that region of the world wants to be called in this way? Or maybe there is another, accurate word? It is the best to look the answer at the source - Ashmeet from India will dispel all our language doubts!  You re welcome on 11 October at 18.30 to Krąg!

2016-10-09
Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki
Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

W dniach 10-30 października 2016 roku odbędzie się III Wielkopolski Festiwal Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki. Festiwal, organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury odbywa się co dwa lata, od 2012 roku.

Festiwal dokumentuje fotograficznie wszelkie obszary życia regionu. Integruje, aktywizuje i edukuje fotografów związanych z regionem, propaguje  fotografię na wszystkich poziomach. W jego ramach, w kilkudziesięciu miastach, miasteczkach i miejscowościach Wielkopolski organizowane są autonomiczne wystawy, warsztaty fotograficzne i konkursy. Nie mógłby istnieć i rozwijać się bez aktywności i współpracy wielu środowisk, stowarzyszeń, fundacji, domów kultury, bibliotek, szkół, muzeów i innych instytucji kultury. Od pierwszej edycji patronem Festiwalu jest przedwcześnie zmarły w 2008 roku wrzesińsko-poznański wybitny fotograf Ireneusz Zjeżdżałka. Także propagator fotografii dokumentującej małe ojczyzny i Wielkopolskę.

W tym roku  Festiwal obejmował 39 miast i miejscowości, w których odbyło się 80 wystaw, spotkań  i warsztatach fotograficznych, gdzie  swoje prace prezentowało 35 artystów indywidualnych i 350 w pokazach zbiorowych. Od Gniezna, Gostynia, Kalisza po Wągrowiec, Wrześnię, Złotów i Zduny. W samym Poznaniu było 12 wystaw i warsztatów.Dorobkiem Festiwalu są nie tylko zdjęcia artystów związanych z Wielkopolską, wystawy i warsztaty. Także wydawany przez WBPiCAK katalog. Jedyny w swoim rodzaju dokument aktywności wszystkich środowisk i

Jednym z wielu współorganizatorów i partnerów Festiwalu od jego pierwszej edycji jest Klub Krąg. W galerii Krąg zostanie zaprezentowana wystawa fotografii „Łazarskie impresje Wojtka Wysockiego”

2016-10-06
„Mucha nie siada”
„Mucha nie siada”

W czwartek, 6  października zaprosiliśmy do Kręgu miłośników Melpomeny na kolejne spotkanie z „Moim Teatrem”. Tego wieczoru poznańscy aktorzy Tadeusz Drzewiecki (z Teatru Nowego) i Tadeusz Falana (z Mojego Teatru) wystąpili w jednoaktowej sztuce Marka Zgaińskiego  „Mucha nie siada”. W  przewrotnej formie opisującej naszą rzeczywistość i zmagania się z rzeczami błahymi choć jak się okazuje bardzo istotnymi. Zgodnie z klubową tradycją po spektaklu odbyło się spotkanie z publicznością z udziałem Marka Zgaińskiego i Tadeusza Falany. Autor  o swoim przedstawieniu powiedział min. „Życie w naszym pięknym kraju często bywa zabawne, choć na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że wcale takie nie jest. Załatwienie sprawy w urzędzie jest często przyczyną stresu, ale jeśli spojrzeć na to z innej strony można się uśmiać. Tak właśnie spojrzałem na naszą polską rzeczywistość pisząc tę komedię” Naszym zdaniem wyszło groteskowo, ironicznie i zabawnie!

Przedstawienie zostało zrealizowane  w ramach programu Łazarska Platforma Artystyczna, realizowanego w Klubie Krąg już drugi sezon. Zaciekawionych zapraszamy do naszej fotogalerii i na najbliższe spotkania z „Moim Teatrem” w Kręgu. (Kolejne już 14.10. o godz. 19:00).

2016-10-01
"Między nami sąsiadami"

Podróżowanie po świecie to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów, poznawanie samego/ej siebie, zdobywanie wiedzy i umiejętności. To także wspaniała okazja do spotkania nowych ludzi, których historie mogą zainspirować nas samych. Nie zawsze jednak mamy możliwość ruszenia w daleką podróż i wtedy pozostaje wędrowanie palcem po mapie. Albo… Spotkanie z osobą, która zna wybrany, odległy kraj od podszewki!
We wtorek 11 października o godz. 18.30 zapraszamy  na kolejne już spotkanie z cyklu „Bliskie spotkania z kulturą, czyli podróże dookoła świata”. Jako drugi o swoim kraju, ludziach, kuchni i ciekawostkach z tej części świata, opowie Ashmeet Singh – Indus mieszkający i studiujący w Poznaniu. To fantastyczna okazja do zadania najbardziej nurtujących nas pytań na temat tej części świata! Zapraszamy! * Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim. Mile widziani są wszyscy, bez względu na (nie)znajomość języków obcych.
On Tuesday (11 of October) at. 18.30 You’re welcome to Klub Osiedlowy „Krąg” at the second meeting of the cycle "Close meetings with culture - stories from countries around the world". Our second brave guest will be Ashmeet Singh – Indian, who live and study in Poznań, will tell us about his country, people, food and curiosities about this part of the world. It will be fanstastic occasion to ask all the mind-boggling questions about this part of the world! You’re welcome!

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt