Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy! W Kręgu do dnia 31 sierpnia trwa przerwa wakacyjna.   ***   Sekretariat Klubu jest do państwa dyspozycji, od poniedziałku 01.09. (od godz.15:00 do 19:00.)   ***   Miłych, bez "wirusowych ekscesów" wakacji, życzy Państwu, Załoga Klubu Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Październik
2014-10-30
Zaduszki poetyckie w Kawiarence Literackiej Klubu Krąg
Zaduszki poetyckie w Kawiarence Literackiej Klubu Krąg

Kawiarenka Literacka Klubu Krąg w czwartek, 30 października  zaprosiła na wyjątkowe Zaduszki Poetyckie, poświęcone zmarłemu przed pięcioma laty wybitnemu poecie Nikosowi Chadzinikolau. Poniżej pochodzące z portalu Oddziału Poznańskiego ZLP, fragmenty relacji z tego wydarzenia, pióra poetki Ady Jadwigi Matysiak .

(…) O godzinie 17.00, gdy przybyli goście zasiedli już przy stolikach, zgasły światła. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w tym roku naszych Kolegów: Ryszarda Daneckiego, Tadeusza Stirmera, Marka Kośmidra, Janiny Perathoner a także Nikosa Chadzinikolau - zmarłego pięć lat wstecz.  W chwile potem rozbrzmiały kompozycje Aresa Chadzinikolau, przeplatane wierszami Nikosa Chadzinikolau i Danuty Bartosz oraz wspomnieniami o Nikosie i Aresie, których relacje ojciec - syn wciąż  żyją, godne są naśladowania. Miłość i porozumienie i zrozumienie, wzajemny szacunek i wspieranie się aż do końca, nawet poza granice życia. Po śmierci ojca Ares spisał prawie 1500 Jego wierszy tworząc niebywałą kolekcję - Pomnik Pamięci Ojca. (…)

Nigdy dotąd nie byłam na podobnym spotkaniu, na którym cisza pośród publiczności byłaby tak przeszywająca. Miałam wrażenie, jakby wszyscy przestali nagle oddychać. Słychać było nawet furkot skrzydełek zabłąkanej muchy. Ciekawe i wspaniale było to, że wiersze przedstawicieli dwóch różnych pokoleń i światów - Polski i Grecji - przeplatały się ze sobą, stykały i pomimo wszystko stanowiły jedność do tego stopnia, że trudno by postawić jakąś granicę. Całość zaduszek była przepięknie skomponowana. Początkowy nastrój smutku i powagi stopniowo ustępował miejsca radości i nadziei, która "zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych" ( Rz 5,5). Niejednej osobie popłynęły łzy wzruszenia.

To była prawdziwa uczta duchowa. Ares zagrał na strunach wrażliwości zebranych na sali, popłynęły łzy .Jeszcze w tej chwili w dźwiękach fortepianu słyszę odbite o brzeg fale Morza Egejskiego, klaskanie publiczności w rytm tańczącego Zorby i wspólny, razem z Aresem śpiew publiczności  Akropolis adieu, Akropolis adieu...

Marzę o tym, aby więcej było podobnych spotkań, gdzie jesteśmy ponad podziałami radując się wspólnym przeżywaniem piękna. Życie jest przecież bardzo krótkie… Ada Jadwiga Matysiak

Zapraszamy do naszej galerii foto i wideo.

2014-10-30
Zaduszki Klubowe 2014
Zaduszki Klubowe 2014

Od siedmiu lat w ostatni czwartek października w Kręgu odbywają się Zaduszki Klubowe. Wspominamy tych co odeszli, a tak niedawno byli wśród nas, pracą zawodową, społeczną i duchową współtworzyli nasze Osiedle, nasz Klub, naszą Spółdzielnię. Tak było i w tym roku, w czwartek 30 października... Zaraz po godzinie siedemnastej, gdy przybyli goście zasiedli już przy stolikach, zgasły swiatła. Pomieszczenie oświetlały poustawiane na stołach znicze i reflektor skierowany na scenę. Kierownik Kręgu, Janusz Heller z płonącym zniczem, w krótkim uroczystym przemówieniu wprowadził w nastrój zaduszek. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w tym roku naszych klubowych Kolegów, Znajomych i Przyjaciół.  

Nasza wdzięczność niech na zawsze będzie naszą pamięcią... Krótka relacja filmowa w naszej galerii wideo.

2014-10-25
Gitta Rutledge w naszej kawiarence
Gitta Rutledge w naszej kawiarence

Gitta Rutledge polska poetka urodzona na pograniczu Europy i Azji, w Czelabińsku na Uralu była w sobotę 25 października kolejnym gościem Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg. W 1972 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pisać zaczęła na nowojorskim Manhattanie, gdzie mieszkała przez trzydzieści siedem lat. Zadebiutowała w 2008 roku zbiorem wierszy „Labirynt”. W dwa lata później ukazały się „Fascynacje”, kolejny zbiór liryków, którego promocja miała miejsce w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W 2011 roku, na rynku wydawniczym pojawiły się następne tomiki wierszy: „Zwierzenia” oraz „Namiętności” a w roku 2012 tomik "Pomiędzy kroplami" . W roku 2013 pojawiła się barwna książka „Wśród przyjaciół", tym razem adresowana do najmłodszych czytelników. Jak napisano w jednej z recenzji: „Gitta Rutledge stworzyła piękną, wzruszającą opowieść dla najmłodszych słuchaczy i czytelników. Chwilami pobrzmiewają w niej echa poczciwego Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego”.

Gitta Rutledge powiedziała w Kręgu, że literatura jest najwspanialszą przygodą jej życia. Słuchając Jej wierszy jesteśmy przekonani, ze mówiła prawdę. Naszemu gościowi towarzyszyła refleksyjna i nastrojowa muzyka zespołu „Entuzjaści Band” autorstwa lidera grupy Jacques'a de Chiffon. Zapraszamy do naszych galerii foto i wideo.

2014-10-24
"Sabat czarownic na Łysej Górze"

„Czy to bajka czy nie bajka myślcie sobie co tam chcecie a ja prawdę Wam opowiem czarownice są na świecie”...

... Kto pojawił się w piątek w Kręgu mógł się o tym przekonać na własnej skórze. Przeraźliwy śmiech, czarne szaty, straszne czary i zaklęcia.... Oj trzeba było wykazać się nie lada odwagą, by spędzić to październikowe popołudnie w naszym klubie. Odważnych na Łazarzu jednak nie zabrakło. Mali klubowicze (oni byli tego dnia naszymi gośćmi) dzielnie stawili czoła zadaniom jakie postawiły przed nimi złe wiedźmy. Wspólnie stworzyły miksturę, która okazała się cudownym antidotum na czar smutku i niepowodzenia. Przechytrzone czarownice odleciały na swoich miotłach w siną dal, a w Klubie to znaczy w Górach Świętokrzyskich znów zapanowała spokojna i szczęśliwa atmosfera. "Czy to bajka czy nie bajka myślcie sobie co tam chcecie a ja prawdę Wam opowiem czarownice są na świecie"...

W naszej galerii fotki od naszych korespondentów akredytowanych na Łysej Górze!

2014-10-23
Anna Budzyńska-Cicha w Kręgu
Anna Budzyńska-Cicha w Kręgu

Kawiarenka Literacka Klubu Krąg zaprosiła na kolejne spotkanie autorskie, Tym razem naszym gościem była   poznańska nauczycielka i poetka Anną Budzyńską-Cichą.  Wieczór poprowadziła Łucja Dudzińska z Grupy Literycznej Na Krechę. Fotograficzne migawki ze spotkania do obejrzenia w naszej internetowej galerii

2014-10-21
Obradowali osiedlowi radni...
Obradowali osiedlowi radni...

W Klubie Osiedlowym Krąg, 20 października na plenarnym posiedzeniu zebrała się Rada Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Osiedlowi radni zaopiniowali min.  projekt planu kosztów administracji ogólnej na rok 2015 oraz nową strukturę organizacyjną naszej spółdzielni.  Miłą niespodziankę zebranym sprawili łazarscy harcerze,  dziękując Radzie za wsparcie Szczepu „Łazarz” w tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele zarządu SM. „Grunwald”: prezes, pan Ekspedyt Piotr Wrociński oraz wiceprezes, główny księgowy pan Robert Szajek. W naszej galerii kilka fotek z tego wydarzenia.

2014-10-18
Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej
Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej

W dniach 17-18 października (tym razem nie w Kręgu) odbył się po raz piąty Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej. Impreza, z którą byliśmy (i jesteśmy nadal) związani emocjonalnie i organizacyjnie   narodziła się w 2010 roku na Łazarzu, pozwalając wówczas odnowić Klubowi Krąg kontakty z gdańskim środowiskiem piosenki turystycznej i studenckiej. W tym roku część konkursowa, jak i koncerty oraz turystyczne jam session   odbyły się w Domu Harcerza przy ulicy Widnej. Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej „wydoroślał" i stał dużą  imprezą, niestety  przekraczającą  możliwości mniej pojemnej sali widowiskowej naszego klubu. Nie zapomniano o nas jednak! Odebraliśmy podziękowania za dotychczasowe edycje imprezy, a Klub Krąg był reprezentowany w jury w części konkursowej! Ponadto w listopadzie odbędzie się  u nas Pokłosie Poznańskiego Przeglądu Piosenki Pozytywnej. Wystąpi Przemek Mazurek wraz z laureatami PPPP. Już teraz zapraszamy! 

2014-10-18
(Przed) Wyborcza debata
(Przed) Wyborcza debata

Wolnymi krokami zbliżają się wybory do Rady Miasta Poznania, planowane na niedzielę 16 listopada. Nastał czas spotkań, debat i promocji kandydatów.

"Jaki Łazarz w 2018 roku" tak brzmiało hasło debaty przedwyborczej zorganizowanej przez portal lazarz.pl w sobotnie przedpołudnie Klubie Krąg. Wzięli w niej udział przedstawiciele dziewięciu komitetów wyborczych zgłaszających swoich kandydatów  do Rady Miasta z okręgu wyborczego nr 2 obejmującego Osiedle „Św. Łazarz”, Jeżyce, Ogrody i Stary Grunwald. W debacie wzięli udział: Sandra Spychała - Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Obywatelskie Wolność, Mariusz Domański - Komitet Wyborczy Wyborców Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Krzysztof Skrzypinski - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, Roman Modrzyński - Komitet Wyborczy Koalicja Prawo do Miasta, Agnieszka Glapa - Komitet Wyborczy Wyborców Anny Wachowskiej-Kucharskiej, Maria Łazarz - Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem, Anna Nowak - Komitet Wyborczy PSL, Lidia Dudziak - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Wojciech Wośkowiak - Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Warto dodać, że pani Maria Łazarz oraz pan Wojciech Wośkowiak są członkami prezydium Rady osiedla „Łazarz” naszej spółdzieni. Relacja ze spotkania (także filmowa) na stronach portalu lazarz.pl. W naszej galerii zdjęcia z sobotniej debaty. Życzymy trafnych decyzji wyborczych :-)

2014-10-17
"Kozucha Kłamczucha "

Pierwszy w nowym sezonie "Magiczny Piątek", zgromadził kikudziesięcioosobową widownię na przedstawieniu Teatru ”Krokodyl”. Główną bohaterką piątkowego widowiska była Kozucha Kłamczucha - czyli bohaterka książki Janiny Porazińskiej. W postać Kozuchy wcielił się Tadeusz Falana, a w roli gospodyni, lisa i ... nie tylko wystąpiła Magda Śledziejowska. Barwne i pełne humoru widowisko zachwyciło zarówno dziecięcą jak i dorosłą publiczność.

2014-10-16
Łazarska Nagroda Artystyczna
Łazarska Nagroda Artystyczna

Galeria Raczej została laureatką  Łazarskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. Obchodząc w czerwcu br swoje trzecie urodziny Galeria Raczej stała się powszechnie znaną placówką wystawienniczą w naszym mieście. Swoje prace, wystawy a także instalacje i projekty performance prezentują  artyści polscy i europejscy oraz Japonii i USA. Galeria z racji swego łazarskiego locum dwukrotnie brała udział w Dniach Łazarza. Podczas tegorocznego sezonu w Ogrodzie Łazarz dwukrotnie organizowała warsztaty rzeźbiarskie. Galeria Raczej aktualnie realizuje w byłym „Hortexie” przy ulicy Głogowskiej całomiesięczny projekt  Perfex . Celem projektu  - jest kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była ważnym punktem na mapie  poznańskiego Łazarza. Twórcami Galerii  Raczej są młodzi plastycy: Agnieszka Szablikowska, Łukasz Trusewicz.

Tegoroczną laureatkę Łazarskiej Nagrody Artystycznej przedstawiła podczas uroczystej inauguracji sezonu kulturalno-oświatowego 2014/2015 pani Maria Łazarz, przewodnicząca Komisji Społeczno-Kulturalnej  Rady Osiedla. 

2014-10-16
Klub Krąg "Marką na Topie"
Klub Krąg

Z przyjemnością i dużą satysfakcją informujemy, że decyzją kapituły Polskiej Akademii Mody, Klub Krąg został wyróżniony znakiem „Top Moda - marka na topie”.  Polska Akademia Mody od lat zajmuje się popularyzacją i wspieraniem mody i modelingu. Prezydentem Złotej Loży PAM jest pani Jadwiga Komorowska, a prezesem pan Stefan Kostecki. Jednym z wyróżnień przyznawanym przez PAM,  oprócz sławnej „Srebrnej (i ”Złotej”) Pętelki” jest „Top Moda” znak dobrej jakości i modnego wzornictwa oraz „Top Moda - marka na topie”, która jest wyróżnikiem szeroko rozumianych modnych marek.  „Top Moda - marka na topie”  przyznana jest od 1993 roku, jako znak, który stał się znaczącym wyróżnieniem i gwarantem wysokiej jakości produktów jak i usług oraz różnorodnych przedsięwzięć. W plebiscycie nominacje do top marek zgłaszają jego poprzedni laureaci, organizatorzy, media i dziennikarze.

Wyróżnienia mogą być przyznane w wielu kategoriach (min.: marka na topie, producent (znak dobrej jakości i modnego wzornictwa), projektant, kolekcja na topie czy gwiazda na topie. W kategorii „Marka na topie” znak przyznawany jest najbardziej popularnej i modnej marce w danym okresie (otrzymywały m.in. Nissan, Opel, ING Bank Śląski czy Międzynarodowe Targi Poznańskie). W tym roku do tego zacnego grona dołączył Klub Krąg. W imieniu klubu nagrodę odebrał Janusz Heller, a wręczył ją Stefan Kostecki, prezes PAM. Okolicznościową laudację wygłosił Dominik Górny, rzecznik prasowy PAM. Zapraszamy do naszej galerii na relację z tego wydarzenia.

2014-10-16
Inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2014/2015
Inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2014/2015

To już taka nasza łazarsko - klubowa tradycja! W czwartek 16 października w Klubie Krąg o godzinie siedemnastej został uroczyście zainaugurowany nowy sezon kulturalno-oświatowy na Łazarzu. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Radna Miasta Poznania pani Lidia Dudziak, przew. Zarządu Rady Osiedla „Św. Łazarz” pani Maria Łazarz. Urząd Marszałkowski reprezentował pan Waldemar Witkowski, radny Sejmiku Wielkopolskiego. Władze  Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”  reprezentowali: pan Jerzy Chwiałkowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, pan Piotr Wrociński  prezes Zarządu, pan Jarzy Babiak, przew. Rady Osiedla „Łazarz” oraz pan Zdzisław Nowak - kierownik Osiedla „Łazarz”. Oficjalnie sezon otworzył tradycyjnie pan Jerzy Babiak. Tym razem panu przewodniczącemu otwarcie sprawiło nie lada trudność. Musiał bowiem przedtem rozbroić „bombę”  szczęśliwie zlokalizowaną przez klubowe służby. Na szczęście skończyło się na strachu, jako, że bomba okazała się … „nowym - wybuchowym - sezonem! Kierownik Klubu pan Janusz Heller przedstawił zamierzenia i plany Klubu w „bombowym” sezonie 2011/2012 oraz zaprezentował nowe sekcje (min. Klub Małego Przyrodnika oraz Klub Sportów Ekstremalnych  „One sighte”). Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia dla łazarskich nauczycieli i klubowych instruktorów złożył na ręce pan Marii Łazarz kierownik klubu.

Zaproszeni goście wysłuchali recitalu Marty Grabowskiej, która porwała publiczność piosenkami z repertuaru Anny German,  oraz zapoznali się z polsko-niemiecką wystawą fotografii "Fotodialog". Inauguracja 35. sezonu kulturalno-oświatowego w Klubie Krąg odbyła się pod patronatem Rady i Kierownictwa Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Fotograficzna relacja z inauguracji nowego sezonu w naszej foto (cz.1, cz.2, cz.3) i wideo galerii.

2014-10-15
"Jaki Łazarz w 2018 roku"

W najbliższą sobotę 18 października o godz. 10:00 w Klubie Krąg odbędzie się debata kandydatów do Rady Miasta Poznania z okręgu wyborczego nr 2 obejmującego oprócz Osiedla „Św. Łazarz”, Jeżyce, Ogrody i tzw. Stary Grunwald. Podczas organizowanej przez portal lazarz.pl debaty mieszkańcy Łazarza będą mieli niepowtarzalną okazję podyskutowania kandydatami do Rady Miasta wszystkich komitetów i ich program. Do udziału w debacie "Jaki Łazarz w 2018 roku" zostali zaproszeni przedstawicielu wszystkich poznańskich  komitetów wyborczych. Serdecznie zapraszamy! A wybory już za miesiąc 16 listopada…

2014-10-14
Dzień Nauczyciela!
Dzień Nauczyciela!

W dniu dzisiejszego święta, Dnia Edukacji Narodowej, Klub Krąg, w imieniu Rady i Kierownictwa  Osiedla "Łazarz" składa  podziękowania i najlepsze życzenia gronu pedagogicznemu i pracownikom administracyjnym wszystkich łazarskich placówek oświatowych oraz instruktorom i wychowawcom pracującym w naszym Domu Kultury!

Drodzy Państwo! Dziękujemy za Waszą odpowiedzialność, upór i dążenie do osiągania jak najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych. To Wy Drodzy Państwo, pomimo wielu trudności z ogromną zaangażowaniem kształtujecie umysły i serca młodych ludzi i współtworząc nowe oblicza naszej dzielnicy! 

2014-10-13
"Fotodialog"

 II Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Pierwszego dnia festiwalu w Galerii Krąg została otwarta polsko-niemiecka wystawa fotografii "Fotodialog" . Autorzy zdjęć z 2004 roku: prof. Rolf Nobel, Ireneusz Zjeżdżałka, Krzysztof Adrian, Jesco Denzel, Klaus Friedel, Markus Hanke, Thomas Langreder, Anna Lichte-Krona, Andreas Müller, Dorota Sliwonik, Maciej Szymanowicz, Andrea Vollmer, Sarah Weyrauch, Julia Zimmermann. Autorzy zdjęć z 2014 roku: prof. Rolf Nobel, David Carreno Hansen, Isabel Winarsch, Martin Ritzmann, Konrad Lippert, Sven Stolzenwald, Petar Beres, Sofie Puttfarken, Nils Tränkler, Agata Szymanska-Medina, Monika Tryzno Nowacka, Krzysztof Grygiel, Sławomir Tobis.

2014-10-13
W rocznicę bitwy pod Arnhem
W rocznicę bitwy pod Arnhem

Aż trzy harcerskie patrole z naszego szczepu pojawiły  się na trasach "XVII Harcerskiej Gry Specjalnościowej"(10-12.10.). Pod okiem instruktorów, harcerze przemierzali bezdroża ziemi wronieckiej, biorąc udział w wielu zmaganiach fizycznych i wiedzowych. Nie zabrakło zajęć taktycznych (czołganie!) i  strzeleckich w tym z … moździerza (!), broni długiej jak i krótkiej). Członkowie patroli zostali poddani egzaminowi z posiadanej wiedzy harcerskiej i historycznej oraz  musieli szyfrować i rozszyfrowywać meldunki. Wszystko po to, aby w 70. rocznicę bitwy pod Arnhem, aby oddać cześć żołnierzom biorących udział w operacji "Market Garden". Organizatorzy Wroniecka Drużyna Harcerska im. "1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej" zadbała o najdrobniejszy szczegół w przygotowaniu całego trzydniowego biwaku. Po trudach "rajdowych" zmagań, usiedliśmy przy wspólnym ognisku. Blisko dwustu harcerzy śpiewało, opowiadało przygody minionych dwóch dni. Takich chwil się nie zapomina! Warto dodać, iż jeden z naszych młodszo-harcerskich patroli zdobył III miejsce w grze. Gratulujemy!

2014-10-11
Galeria "Łęctwo"
Galeria

W lokalu na parterze starej kamienicy przy ul. J. Łukaszewicza nr 1 powstała Galeria Łęctwo. Kiedyś mieścił się zakład tapicerski,  a od wielu miesięcy lokal ten straszył pustką…. Jednak to już przeszłość! W sobotni wieczór odbył się wernisaż wystawy "Maszyna do przepadania", przygotowanej przez krakowską grupę artystów Flaming Lips of Love. W planach tego miesiąca jest kolejna wystawa fotograficzna Krzysztofa Ignasiaka i Marcina Matuszaka „Studia Bękarty”. Trzymamy kciuki za kolejną łazarską galerię! 

 

2014-10-09
Łucja Dudzińska w Kawiarence Literackiej
Łucja Dudzińska w Kawiarence Literackiej

Łucja Dudzińska - absolwentka poznańskiej Akademii Ekonomicznej i Studium Pedagogicznego, poetka, animatorka działań kulturalnych, była kolejnym gościem Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg. Laureatka kilku nominacji na tom poetycki oraz licznych nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów literackich, np. O laur Czerwonej Róży w Gdańsku 2009, 2011. Łucja Dudzińska wygrała min. Slam Poetycki WARTAL 2010, VII OKP im. Michała Kajki 2011 czy VII Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. W. Sułkowskiego 2012. Otrzymała także nagrodę Tetis na Konkursie im. K.K. Baczyńskiego. Publikowała w kilkudziesięciu antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w periodykach literackich: „Akant”, „Arkadia”, „Autograf”, „Bliza”, „Fraza”, „Nestor”, „Notatnik Satyryczny”, „Odra”, „Okolica Poetów”, „Protokół Kulturalny”, „Topos”, „Wakat”, „Znaj”. Tłumaczona na język angielski i grecki. Mieszka w Poznaniu, gdzie powierzono jej opiece Klub Młodego Literata przy ZLP. Założyła i prowadzi ogólnopolską Grupę Literyczną „Na Krechę”. Jest pomysłodawcą bibliotecznych cykli spotkań „Prezentacje” oraz „WierszYstawki”. Od roku 2012 współpracuje z Klubem Krąg. Spotkanie z Łucją Dudzińską prowadziła Elżbieta Świtalska, a oprawę muzyczną spotkania z poetką zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych.

2014-10-07
Sezon w Ogrodzie Łazarz zakończony

We wtorek, 7 października w Klubie Krąg spotkali się przedstawiciele Kasztelani Ostrowskiej, Generatora Malta (inicjatora ogrodów społecznych) aby podsumować tegoroczny sezon w Ogrodzie Łazarz.  W spotkaniu uczestniczyli także  nasi sąsiedzi z pobliskich bloków.

Wiosną zaczęliśmy od prac porządkowych i wielkich planów! Potem wprowadziliśmy do Ogrodu rośliny z lasów dawnej Kasztelani Ostrowskiej, które świetnie sobie poradziły i się rozrastały (wiosną przyszłego roku będzie jeszcze piękniej!). Dzięki spotkaniom warsztatowym pojawiły się ławki, stół czy huśtawka. Ale co ważniejsze Ogród z każdym tygodniem cieszył się coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Rozmowy, spotkania i wspólne biesiady pokazały, że dalszy rozwój Ogrodu jest priorytetem. Dlatego już teraz myślimy nad tym, co będziemy mogli usprawnić i ulepszyć w przyszłym roku oraz jakie atrakcje zapewnić, by miejsce pod wierzbą tętniło życiem nie tylko podczas organizowanych imprez, ale  także na co dzień. A może Państwo macie jakieś pomysły/inspiracje, które wspólnie możemy realizować? Będziemy wdzięczni za uwagi i każdą pomoc. Do zobaczenia w nowym sezonie w Ogrodzie Łazarz. 

2014-10-06
Łazarski Raut
Łazarski Raut

Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko od blisko roku promujące rewaloryzacje Parku Kasprowicza, zaprosiło Poznaniaków w niedzielę 5 października do udziału w Łazarskim Raucie*, zorganizowanym w  nowo powstałym ogrodzie  społecznym. „Kąpielisko” jest drugim ogrodem  społecznym na terenie Łazarza. Pierwszym był powstały w marcu 2013 roku Ogród Łazarz. 

W kwietniu Daria Kaczorowska z Kolektywu Kąpielisko powiedziała portalowi lazarz.pl:Po tym, jak przyczyniliśmy się do przywrócenia mieszkańcom kąpieliska, podejmujemy się kolejnego wyzwania, Kojarzycie miejsce na tyłach pływalni, które od lat zarośnięte dzikimi krzewami tonie w górach śmieci? Wspólnymi siłami z POSiR spróbujemy tę przestrzeń odzyskać dla Łazarza. Wymaga ona ogromu prac porządkowych, ale ma też ogromny potencjał!”

Teraz możemy powiedzieć że się udało! Klub Krąg od początku był przekonany o sukcesie. W posiadaniu Kolektywu Kąpielisko od miesiąca jest teren tuż obok basenu w parku Kasprowicza w którym w błyskawicznym tempie został zagospodarowany.

Wczorajsza piękna pogoda sprawiła, że ogród odwiedziło bardzo wielu gości. Małych i dużych. Było rodzinnie, swobodnie i wesoło. Na wypieczoną pizzę trzeba było, co prawda, trochę poczekać, ale każdy załapał się na chociaż kawałek tych pyszności. Sąsiedzki Łazarski Raut zaliczamy do najbardziej udanych ogrodowych imprez tego sezonu. Jesteśmy przekonani, że to miejsce musi odwiedzić każdy mieszkaniec Łazarza.

Kolektyw Kąpielisko od stycznia ma siedzibę w Kręgu. W czerwcu stowarzyszenie zostało wyróżnione tytułem „Przyjaciel Łazarza”. Fotograficzna relacja z imprezy w naszej galerii (cz.1, cz.2).

Raut (słownik wyrazów obcych Kopalińskiego) Uroczyste większe zebranie towarzyskie, proszone przyjęcie, zwykle bez tańców. Zob. także: „Karmniki-pierniki”, "Słoneczniki - karmniki”

2014-10-05
"Wodny mural" na Kręgu!

Street art to dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym, najczęściej na ulicy w formie nie do końca prawnej ingerencji. Termin ten najczęściej zawiera w sobie tradycyjne graffiti. Używany jest jednak także dla odróżnienia od wandalizmu wielu form aktywności  artystycznej w przestrzeni miejskiej.

Piękny wielobarwny mural, który zdążyliśmy już nieoficjalnie ochrzcić mianem „Wodnego Światu” powstał w miniony weekend na bocznej ścianie Klubu Krąg. Został on stworzony podczas warsztatów „Street-ARTywności”w ramach projektu „KARnet15+ – model współpracy trójsektorowej”. Zajęcia zorganizowały poznańskie Kluby Aktywności Rozmaitych oraz Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty. Wzięli w nim udział „KARnetowi” klubowicze (w wieku 15-25 lat) oraz polsko-portugalska młodzież uczestniczaca w programie  Intercultural (con)Action- Youth against poverty and marginalization through arts and non formal education. Kuratorem nadzorującym powstanie kolejnego łazarskiego muralu była pani Monika Walkiewicz z Klubu Aktywności Rozmaitych przy ulicy Góreckiej, przy współpracy z kadrą klubów (Michałem Kłopockim, Martyną Jurak, Hanną Łyskawą). Szczególne podziękowania kierujemy w stronę twórczyni projektu: Antoniny Sznejweis, która czuwała - przez pełne dwa dni artystycznych prac - nad spójną aranżacją plastyczną rozmaitych pomysłów i wykonań. Sobotnio niedzielna akcja to kolejny przykład kilkuletniej  dobrze rozwijającej się współpracy Klubu Krąg z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty.  W naszej galerii można obejrzeć kolejne etapy powstania „Wodnego Świata” na zdjęciach M. Walkiewicz i J. Hellera (zob. cz.1, cz.2, cz.3).

2014-10-01
II Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki
II Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

W dniach 13-30 października 2014 roku odbędzie się II Wielkopolski Festiwal Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W ramach festiwalu obok rozstrzygnięcia konkursu „Moja Wielkopolska” odbędzie się szereg działań edukacyjnych oraz wystaw fotograficznych podejmujących tematykę naszego regionu. Idea tej ponad regionalnej imprezy, zasadza się  na bliskiej Ireneuszowi Zjeżdżałce, filozofii uprawiania i przeżywania fotografii polegającej na szczególnym stosunku do naszej „małej ojczyzny” i współuczestnictwie w budowaniu tożsamości współczesnej Wielkopolski. Współorganizatorami festiwalu jest wiele instytucji oraz placówek kulturalnych. W tym: Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Wielkopolski, Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Wielkopolski, Oddział Poznański Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej – Poznań, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Grupa Literyczna Na Krechę. W tym zaszczytnym gronie po raz drugi znalazł się Klub Krąg. W naszym domu kultury podczas pierwszego dnia festiwalu odbędzie się otwarcie „Fotodialogu” – polsko, niemieckiej wystawy będącej pokłosiem dwóch plenerów fotograficznych w Opalenicy. Więcej o II Wielkopolskim Festiwalu Fotografii im. a Zjeżdżałki na stronie www.wbp.poznan.pl.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt