W czwartek, 17 września na Cmentarzu Junikowskim pożegnaliśmy naszego Przyjaciela Zygmunta Dreżewskiego, wieloletniego członka Rady Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu.   ***   Zygmunta Dreżewski, artysta estradowy, śpiewak operetkowy, satyryk przez dwadzieścia pięc lat współtworzył artystyczny wizerunek Klubu Krag
DNI ŁAZARZA
Organizatorzy
Program Dni Łazarza
Aktualności
Sponsorzy
31 Dni Łazarza - Aktualności


Strony: 1
2020-06-02
Wirtualna wystawa, "Wirtualnego Łazarza"
Wirtualna wystawa,

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z filmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz z okazji 120 rocznicy przyłączenia Łazarza do miasta Poznania.

Dzisiejszemu nieodbytemu uroczystemu zakończeniu Dni Łazarza towarzyszyłoby, zgodnie z naszymi planami, otwarcie wystawy przygotowanej przez Wirtualny Łazarz, w której zaprezentowane byłyby zdjęcia, pokazujące naszą dzielnicę z lat minionych. Pretekstem do tego wydarzenia były, nie tyle Dni Łazarza, co przypadająca w tym roku 120 rocznica przyłączenia wsi Św. Łazarz do Grodu Przemysława. Nie odbyły się Dni Łazarza, a tym samym jego zakończenie podczas, którego moglibyśmy się zanurzyć w historię dzielnicy, dzięki fotografiom zaprezentowanym na wystawie. Na szczęście jest internet i media społecznościowe, a tym samym praca włożona w przygotowanie wystawy nie poszła na marne. Czego dowodem są filmy przygotowane przez Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz. Autorom prezentowanego filmu, jak i osobom przygotowującym wystawę serdecznie dziękujemy za włożony trud.

2020-05-27
30 lat samorządności w Polsce
30 lat samorządności w Polsce

Dzisiaj mija dokładnie 30-ta rocznica, pierwszych wyborów samorządowych po roku 1989. Dzisiaj podobnie jak pięć lat temu dzień 27 maja został zaplanowany jako dzień inauguracji Dni Łazarza.

W roku 2015 przypadał srebrny jubileusz pierwszych w Polsce wolnych demokratycznych wyborów od... ponad półwiecza. Podczas 26 Dni Łazarza udało nam się zaprosić całkiem sporą reprezentację pierwszego składu Rady Miasta Poznania, która wówczas wywodziła się praktycznie w 100 procentach z obozu solidarnościowego. Nie zaczynamy dzisiaj 31. Dni Łazarza i nie możemy uhonorować uroczyście w Kręgu przypadający dzisiaj Dzień Samorządu Terytorialnego. 

Pan Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, a zarazem wieloletni Przewodniczący Honorowego Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza napisał: 

"27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Obchodzimy tę rocznicę skromnie, ze względów epidemicznych, ale jest co świętować, bo reforma samorządowa to najbardziej udana reforma 30-lecia. Samorząd jest trwale osadzony w polskim życiu publicznym i nikt tego nie zmieni, nawet centralistyczne ciągoty obecnie rządzących.
Wszystkim samorządowcom, tworzącym samorząd od podstaw 30 lat temu i tym aktywnym dzisiaj - najlepsze życzenia składam."

Do tych życzeń przyłączamy się i my: Organizatorzy Dni Łazarza oraz Wirtualny Klub Krąg.

2020-05-27
Dzisiaj (nie) rozpoczynają się 31. Dni Łazarza
Dzisiaj (nie) rozpoczynają się 31. Dni Łazarza

Dni Łazarza święto mieszkańców tej klimatycznej imprezy organizowane są od 1987 roku… W dniu dzisiejszym, miały rozpocząć się po raz trzydziesty pierwszy… Tegoroczne Dni Łazarza, miały nawiązywać do 30-lecia samorządu lokalnego. Z powodu pandemii święto dzielnicy zostało w tym roku po raz pierwszy  odwołane. Portal lazarz.pl piórem red. Janusza Ludwiczaka przypomniał internautom, historie i dorobek poprzednich edycji Dni Łazarza. Poniżej fragmenty:

Dni Łazarza organizowane są od 1987 roku. W ramach kilkudniowego święta dzielnicy odbywają się koncerty, festyny, wycieczki, imprezy sportowo-rekreacyjne, a ulicami dzielnicy przechodzi Parada Łazarska - barwny korowód z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry dętej, przedstawicieli szkół i instytucji. Wybierany jest również "Człowiek Roku", czyli osoby wartościowe i zasłużone, które robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców.

– Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale – wyjaśnia Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Tegoroczne, 31. Dni Łazarza miały odbyć się od 27 maja do 2 czerwca. Kilkudniowe święto dzielnicy w tym roku miało nawiązywać do 30-lecia samorządu. Jednak ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, zamknięciem szkół i innych placówek oświatowych oraz zawieszeniem wydarzeń kulturalnych w tym imprez masowych tegoroczne Dni Łazarza nie odbędą się. Możliwe, że impreza odbędzie się jesienią lub dopiero w przyszłym roku. (dalej: tutaj)

Jak w latach ubiegłych wyglądało święto mieszkańców Łazarza przeczytajcie Państwo na stronach portalu lazarz.pl. i na profilach fb Klubu Krąg („Wirtualny Klub Krąg” oraz „W Kręgu kwarantanny”). Miłych wspomnień! Nam łezka w oku się zakręciła!

2020-05-04
Komunikat Klubu Krąg
Komunikat Klubu Krąg

W związku z  decyzją władz Zarządu SM "Grunwald" w Poznaniu, podtrzymującą zakaz działalności klubów osiedlowych, a tym samym Klubu Krąg (Uchwała nr 374 Zarządu Spółdzielni z dnia 27.04.2020.)  oraz z wcześniejszymi decyzjami władz państwowych dotyczącymi wprowadzenia profilaktycznych działań przeciwko rozpowszechnianiu na terenie Polski koronawirusa, z przykrością zmuszeni jesteśmy Państwa poinformować, iż planowane w dniach 27.05.-02.06.2020 r. Dni Łazarza nie odbędą się.

W miesiącu marcu odwołaliśmy spotkanie Komitetu Organizacyjnego 31. Dni Łazarza. Wówczas, wobec ciągle zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju, trudno nam było spekulować, co się wydarzy w najbliższej przyszłości. Stąd też w ogłoszonym komunikacie z dnia 19 marca informowaliśmy, iż nie zawieszamy przygotowania do tegorocznego święta naszej dzielnicy. Ostateczną decyzję w sprawie organizacji Dni Łazarza w planowanym terminie zamierzaliśmy podjąć w pierwszych dniach miesiąca maja, o czym informowaliśmy naszych partnerów w tym samorządy mieszkańców naszego osiedla. Biorąc pod uwagę utrzymujący się na podobnym poziomie stan zagrożenia epidemiologicznego oraz stanowisko władz państwowych, samorządowych, a także bezpośrednich przełożonych decyzja może być tylko jedna: 

31.Dni Łazarza w dotychczasowej formule oraz zaplanowanym terminie nie odbędą się.

Na chwilę bieżącą Komitet Organizacyjny bierze pod uwagę, (jako najbardziej prawdopodobne)  ostateczne odwołanie tegorocznych Dni Łazarza, bądź ich organizację w innym terminie (np. w miesiącu wrześniu). Nie wykluczamy także wariantu wirtualnego, bądź wzorem Festiwalu Malta, realizacji Dni Łazarza w formie kroczącej, tj. organizacji wybranych imprez, w drugiej połowie 2020 roku. Na dzień dzisiejszy żadna decyzja jeszcze nie zapadła, będzie ona uzależniona od czynników zewnętrznych oraz opinii naszych partnerów. O podjętych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

Wszystkim Mieszańcom Łazarza, życzymy dużo zdrowia! Odwiedźcie nasz Wirtualny Klub  Krąg. Co prawda My ciągle „W Kręgu kwarantanny”, ale zawsze z Wami i dla Was!

2020-03-19
Komunikat Komitetu Organizacyjnego 31. Dni Łazarza
Komunikat Komitetu Organizacyjnego 31. Dni Łazarza

 Na początku marca, tradycyjnie zapraszaliśmy naszych Partnerów spotkanie Komitetu Organizacyjnego 31. Dni Łazarza. Nie spodziewaliśmy się wówczas, tak dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej  z rozprzestrzenianiem się  epidemii koronawirusa, bowiem już dnia następnego (11.03.) Klub Krąg dla naszych gości i uczestników zajęć został zamknięty. W środę przestały pracować poznańskie placówki oświatowe i kulturalne, a w następnych dniach nastąpiły decyzją władz państwowych dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu całego państwa.

I stało się! Planowane na wtorek 17 marca, Komitetu Organizacyjnego zmuszeni byliśmy odwołać. Nie oznacza to bynajmniej zaprzestania przygotowań do tegorocznych Dni Łazarza. Rozwój sytuacji jest jednak bardzo dynamiczny i trudno spekulować co się wydarzy w najbliższej przyszłości.

W minionych latach zdarzały się takie sytuacje, iż warunki atmosferyczne stawiały pod znakiem zapytania realizację imprez plenerowych. Wielokrotnie pytaliście się Państwo nas,  czy odbędzie się np. Festyn Łazarski  lub Parada Łazarska  albowiem nad miastem może przejść burza. Zawsze konsekwentnie mówiliśmy, że my do imprezy przygotowujemy się zgodnie z planem gdyż pogoda może się jeszcze zmienić. Obecnie nad całą imprezą zbierają się ciemne chmury i trudno powiedzieć jaka „pogoda” będzie na przełomie maja i czerwca. Jednak jak na razie dowiadujemy się o kolejnych ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych  

My ze swej strony wg stanu i wiedzy na dzień dzisiejszy deklarujemy wolę i chęć zorganizowania imprezy w planowanym terminie 27.05.- 02.06.2020 w zakresie i formie uzależnionej od istniejących możliwości.

Nie mogąc w chwili obecnej spotkać się z Państwem spotkać osobiście proponujemy kontakty telefoniczne lub mailowe. (klubkrag@gmail.com). W oczekiwaniu na wieści, z życzeniami zdrowia i wytrwałości! Janusz Heller Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 31. Dni Łazarza.

Strony: 1
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt