Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-04
Kopciuszek w Kręgu, czyli w drodze do gwiazd
Kopciuszek w Kręgu, czyli w drodze do gwiazd

W środę w Klubie Krąg w ramach 25. Dni Łazarza oferował każdemu solidną dawkę kultury! W drugim dni „Przeglądzu Amatorskich Zespołów Artystycznych Krąg - 2014” wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 im. Ryszarda Berwińskiego. Widzowie zostali uraczeni reinterpretacją klasycznej baśni o Kopciuszku okraszoną dozą niebanalnego humoru. Nie było w niej miejsca dla wróżki, magicznej karocy, wystawnego balu u księcia. Siostrzyczki spędzały czas na kanapie, a ich wyłącznymi zainteresowaniami były kolejne trendy w modzie oraz uprzykrzanie życia odrzuconemu Kopciuszkowi. Pewnego dnia rozleniwione bohaterki dostają sms’a z wiadomością od „boskiego” Franka, który zaprasza je na imprezę sezonu. Obydwie stają do walki o jego wdzięki, oczywiście, nie dopuszczając Kopciuszka do wyjścia razem z nimi. Zagubiony, wielki kalosz, dziewczyny w mini są w tym przedstawieniu wyraźną karykaturą zachowań młodzieży i ich priorytetów. Pomimo dość gorzkiej refleksji, wszyscy śmiali się do łez. Po gromkich oklaskach ci sami uczniowie zaprezentowali „Gry muzyczne”, które uświadomiły widzom, że każdy z nas tworzy muzykę cały czas. Niewinne postukiwanie w ławkę, czy tupanie nogą mogą już zostać zakwalifikowane jako body percussion –tworzenie piosenek poprzez wykorzystanie własnego ciała. Wkrótce każdemu na fotelu udzielił się rytm wybijany przez młodych artystów, tak że do głównej melodii dołączały się kolejne.  Obejrzała, opisała dla Was Klaudia Rojek.

2014-06-04
Warsztaty hawajskie
Warsztaty hawajskie

ALOHA!. 4 czerwca  z okazji Dni Łazarza w Kręgu odbyły się warsztaty hawajskie przygotowane przez Bibliotekę Raczyńskich. Uczestnikami imprezy były dzieci z łazarskich podstawówek. Każdy miał okazję do własnoręcznego masażu Lomi-Lomi, nauki prostej choreografii tańca hula oraz zapoznania się z paroma lokalnymi zwrotami. Najmłodsi wykazali się zaskakująco dużą wiedzą geograficzną o archipelagu wysp hawajskich. Oprawę muzyczną podczas warsztatów zapewnili Karina Olejniczak i Mateusz Doniec.

2014-06-04
Spacer po Łazarzu
Spacer po Łazarzu

Świętowanie Dni Łazarza nie mogło obyć się bez przyjrzenia się bliżej jego najbardziej znanym zabytkom. Właśnie dlatego w czwartkowe popołudnie młodzież z „dwójki”, wraz z przewodnikiem panem Włodzimierz Koralewski, udała się na spacer po dzielnicy. Pan Włodzimierz  był świadkiem tego, jak zmieniała się jego mała ojczyzna na przestrzeni lat i nie omieszkał podzielić się tym faktem z uczestnikami wycieczki. Nie zawiodła także młodzież, która przygotowała pytania do każdego punktu wędrówki. Dobre odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami.

Dzielnica Łazarz to wpisany do rejestru zabytków (1982) zespół architektoniczno-urbanistyczny. Licealiści mieli okazję min. zapoznać się z dwoma ciekawymi łazarskimi budynkami. Pierwsza z nich to  Willa Ueckera, obecnie  siedziba Radia Merkury. Obiekt pochodzi z początku XX wieku, a jego bryła, rozbudowana, z przybudówkami i tarasam tworzy piękna kompozycję. Drugi z budynków to to jedna z najokazalszych kamienic na Łazarzu. Zbudowana w 1900 roku. Pięciokondygnacyjna kamienica Margarety Grüder przy ul. Strusiej. O charakterystycznej rozedrganej fasadzie z licznymi wykuszami i arkadami. Nawiązuje przede wszystkim do stylu gotyckiego, uwagę zwraca także bogato zdobionymi balkonami. Jak mówili licealiści z dwójki: „połączyliśmy przyjemne z pożytecznym - miły spacer, oglądanie pięknych zabytków, lecz także poszerzanie swojej wiedzy o miejscach, obok których codziennie przechodzimy”. (Agata Kowalska)

2014-06-04
25 lat Wolności
25 lat Wolności

4 czerwca przypada 25. rocznica wolnych wyborów w Polsce. W 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki. Głosowanie, które odbyło się 25 lat temu, przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Druga tura wyborów miała miejsce 18 czerwca. Wybory były przełomowym wydarzeniem, doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju. Oprócz pierwszych wolnych wyborów, obchodzimy także rocznicę 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego.

Zapraszamy do Kregu na Toast Wolnosci!

2014-06-03
Z wizytą u radiowych przyjaciół
Z wizytą u radiowych przyjaciół

Łazarskie wycieczki były niewątpliwym hitem tegorocznych Dni Łazarza. Jedna z nich pod wodza red. Jacka Hałasika zawitała we wtorek 3 czerwca do Radia Merkury. Uczestniczący w niej uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego tak opisali:  

Z okazji Dni Łazarza (…) mieliśmy okazję zwiedzić Radio Merkury. Chętni, z których znakomitą większość stanowili mieszkańcy Łazarza, mogli przyjrzeć się pracy dziennikarzy, dopasować twarze do codziennie słyszanych głosów. Czy właśnie ta perspektywa zajrzenia za kulisy, uchylenia rąbka tajemnicy skusiła uczestników? Oglądając kolejne pomieszczenia doszliśmy do wniosku, że abyśmy mogli umilać sobie czas słuchając muzyki podczas pobytu w kawiarni lub jazdy samochodem potrzebna jest symultaniczna praca wielu osób, także tych, które zazwyczaj pozostają dla słuchaczy incognito. Zanim mogliśmy wysłuchać audycji, w czasie której odbywał się Konkurs Gwary, Jacek Hałasik dokonał kilku dygresji, dzięki czemu dowiedzieliśmy się trochę o jego osobistych wspomnieniach związanych z pracą. Pan redaktor przytoczył najistotniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do powstania Radia, co dało nam okazję do odświeżenia wiedzy o historii Poznania. Jednak wszyscy zgodziliśmy się z tym, że ważniejsze od przeszłości jest to, co dzieje się teraz, a o tym właśnie opowiada nam co dzień Radio Merkury.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt