Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-04
Łazarski Toast Wolności
Łazarski Toast Wolności

Opozycjoniści z czasu stanu wojennego oraz starsi i młodsi mieszkańcy Łazarza pojawili się w środowy wieczór w Kręgu na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego 25. Dni Łazarza aby "Łazarskim Toastem Wolności” uczcić 25 lat Wolnej Polski.

Uroczystość w Klubie Krąg rozpoczęła projekcja archiwalnego wydania „Dziennika Telewizyjnego” z 4 czerwca 1989 roku. Zanim jednak wzniesiono symboliczny „biało-czerwony” toast, słowo wstępne wygłosiła Katarzyna Trzeciak z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, powstałego z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz kierownik klubu Krąg Janusz Heller.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli panowie: Jerzy Babiak Wojciech Dziabaszewski. Jerzy Babiak działacz „pierwszej” „Solidarności”, 24 lat temu był współzałożycielem i przewodniczącym Grunwaldzkiego Komitetu Obywatelskiego oraz radnym I kadencji (1990-1994). Wojciech Dziabaszewski - opozycjonista, członek działającego w VIII LO Szkolnego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS) i Konfederacji Młodej Polski „Rokosz” obecnie autor podręczników szkolnych („Wesoła Szkoła”).

Podczas „toastu” nie zabrakło akcentu muzycznego, który wypełnili: soliści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz członkowie Teatru „Pegaz” recitalem „Pieśni niepokornych”. Spotkanie w kręgu zakończyła  też koncertem „Pieśni niepokornych” w wykonaniu Teatru Pegaz. Uczucia miłości do Polski piosenka „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”, do wykonania której spontanicznie przyłączyła się publiczność. Należy mieć nadzieje, że dzieję, że nigdy nie przestaną pamiętać o kluczowym dla historii dzisiejszej Rzeczypospolitej dniu 4 czerwca 1989 roku. (Współpraca Adrian Adamek z II LO, fot. portal. lazarz.pl)

2014-06-04
Msza Św. w intencji Ojczyzny.
Msza Św. w intencji Ojczyzny.

W środę 4 czerwca o godzinie 19:30 w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w 25 rocznicę wolnych wyborów została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Mszę koncelebrowało trzech kapłanów, w tym ks. kanonik Stanisław Żarna. "Dwadzieścia pięć lat temu pokazano siłom komunistycznym czerwoną kartkę" - we wstępie do liturgii mówił ksiądz celebrans, który przypomniał o niezwykle ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy. Wspomniano również o ruchu pierwszej Solidarności roku '80, jak i internowanych podczas stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Przywołano także wielką rolę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 35 lat temu dla wydarzeń 4 czerwca." Intencja została zamówiona przez organizatorów 25. Dni Łazarza. (Stanisław Kinowski -"dwójka")

2014-06-04
„La vie en rose”
„La vie en rose”

Trwają Dni Łazarza! W czwartek w Kręgu przenieśliśmy się na moment nad Sekwanę. W romantycznej francuskiej podróży towarzyszyła nam pani Joanna Wolna.  Wokalistka i „przewodniczka, w jednej osobie odkrywała przed nami co ciekawsze „zabytki” francuskiej piosenki. Nie zabrakło klasycznych piosenek Edith Piaf  (w tym „La vie en rose” czy "Milord")  jako najbardziej rytmiczny i który artystka wykonywała przy wsparciu publiczności, chętnie śpiewającej. Przeważającą grupą wśród widzów stanowiło starsze pokolenie, u których piosenki z lat młodości wywoływały nostalgię, prowokowały do wspominek. Dwie panie siedzące obok mnie przy akompaniamencie ostatnich taktów piosenki "Paroles, paroles" wspominały dancingi, czas beztroski i zabawy. Z kolei  „C'est si bon” pani Joanna zaśpiewała przy wsparciu całej łazarskiej widowni.

Recital zamknęły piosenki  z repertuaru młodej, współczesnej artystki Zaz. Pani Wolna zapytana przez naszą reporterkę, o to, co skłoniło ją do unowocześnienia programu stwierdziła, że Zaz to młoda i inspirująca piosenkarka, która w swojej twórczości nawiązuje do tradycji francuskiej piosenki, co czyni jej utwory tak wdzięcznymi do zaśpiewania.

Burza oklasków wymusiła bisy. Entuzjazm publiczności idealnie podsumowała pani Józefa Kałużna, która właśnie wróciła z wycieczki po Francji, mówiąc, że doświadczona wokalistka zarówno za sprawą wokalu, jak i obycia scenicznego znakomicie oddała urok i magiczną specyfikę kraju znanego z dobrej kuchni i wina.  Relacja z koncertu pióra Agnieszki Ratajczak.

2014-06-04
Z wizytą u poznańskich policjantów
Z wizytą u poznańskich policjantów

W czasie 25. Dni Łazarza wycieczek bez liku! W środę, 4 czerwca zaprosiliśmy mieszkańców dzielnicy do zwiedzenia Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga. Uczestnicy wycieczki odwiedzili  salę monitoringu, gdzie na kilkunastu ekranach można obserwować bardzo dokładny obraz z wybranych kamer rozmieszczonych po mieście, dyspozytornie, w której dyżurni policjanci przyjmują zgłoszenia o zdarzeniach i wypadkach, koordynując wyjazdy radiowozów, sale reprezentacyjna, gdzie znajduje się sztandar Komendy Miejskiej Policji, a nawet biuro, w którym na co dzień pracuje komendant. Dodatkowo każdy mógł zadawać pytania na temat pracy policji i otrzymać informacje z pierwszej ręki. Naszym cicerone, był aspirant Zbigniew Paszkiewicz któremu za oprowadzenie po komendzie serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do galerii (zdj. Tomasz Nowak).

2014-06-04
„Łazarski Turniej Talentów”
„Łazarski Turniej Talentów”

 „Łazarski Turniej Talentów” to nowa propozycja Klubu Krąg na  25. Dni Łazarza. Z racji tego, że został zorganizowany po raz pierwszy, uczestników koncertu nie było wielu, ale zapewne za rok każdy będzie chciał podzielić się swoimi umiejętnościami. J Była to świetna okazja dla rosnących gwiazd sceny i estrady, aby sprawdzić swoją odporność na stres oraz pochwalić się przed mieszkańcami swoimi zdolnościami. Dla niektórych był to pierwszy prawdziwy występ, poza domem i murami szkoły. To dobrze, że przełamali swoje wewnętrzne blokady, a także że skorzystali z takiej okazji, ponieważ występy były naprawdę na wysokim poziomie. Największą gwiazdą imprezy był pan Feliks Koch ze swoim donośnym głosem, jak sam określił, „niczym trąba jerychońska”. Gdy wyszedł na scenę cały klub zatrząsł się gromką arią „Toreador” oraz energiczną „Asturią”. Prawdziwą perełką był występ pani Elżbiety Porady, która perfekcyjnie zaśpiewała „Dziewczęta z Barcelony”. Jej piękny głos oraz kreacja zachwyciły każdego na sali. Zwieńczeniem „Turnieju Talentów” było przedstawienie „Teatru Pegaz” z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w karykaturalny sposób opisujące prezenterów telewizyjnych oraz popularne talent show. Przy takiej dawce kultury czekamy na więcej za rok i już zachęcamy do wzięcia udziału. J. O czym z przekonaniem informuje Was Klaudia Rojek.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt