Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-06
Wspomnienie o "Poznańskiej Piątce"
Wspomnienie o

„Poznańska Piątka”, grupa młodych wychowanków przedwojennego Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej. Aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940, więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau. Zamordowani w Dreźnie. „Poznańskiej Piątka” to: Czesław Jóźwiak, lat 23, Edward Kaźmierski lat 23, Franciszek Kęsy, 22 lata, Edward Klinik, 23 lata oraz Jarogniew Wojciechowski, 20 lat.

Wszyscy działali w konspiracji. Zostali oskarżeni o zdradę Trzeciej Rzeszy. W więzieniu zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. 24 sierpnia 1942 roku zgilotynowani w więzieniu w Dreźnie. 13 czerwca 1999 r. zostali przez papieża Jana Pawła II beatyfikowani i znaleźli się w gronie 108 polskich męczenników.

Historię pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium w Poznaniu opowiedział w piątek w księgarni Sursum Corda Artur Piotrowski. Spotkanie księgarnia przygotowała z okazji 25. Dni Łazarza dedykując je mieszkańcom dzielnicy. Fotograficzna relacja z imprezy na stronach portalu lazarz.pl

2014-06-06
„Jak mówi się w Pyrlandii?”
„Jak mówi się w Pyrlandii?”

Piątego czerwca, a szóstego dnia 25. Dni Łazarza  w auli „dwójki”  odbyła się impreza pod jakże znamiennym tytułem:  „Jak mówi się w Pyrlandii?”, na którą złożyło się: krótki wykład oraz quiz dotyczący gwary miejskiej Poznania. Pogadanka i konkurs został przygotowany oraz zaprezentowany przez panią profesor Agnieszkę Kijak, na co dzień zajmującą  się biblioteką liceum. Rzadko używane i niecodziennie brzmiące słowa czasem wywoływały śmiech, jednak ku wielkiemu zaskoczeniu prowadzącej, okazało się, że młodzież zna niespodziewanie wiele słów w języku gwarowym! To była impreza na przysłowiowa szóstkę (o czym informuje nasz specjalny korespondent z dwójki)! Na zdjeciu uczestnicy imprezy (fot. J. Ludwiczak).

2014-06-06
Na festynie dla bałkańskich powodzian!
Na festynie dla bałkańskich powodzian!

Podczas 25. Dni Łazarza zbieraliśmy (i nadal chcemy zbierać) datki na rzecz Komitetu „Mój niechciany gość-rak”. Wespół z wolontariuszami Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" organizujemy podczas festynu zbiórkę darów dla ofiar powodzi w Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Środki czystości, jedzenie w puszkach i odzież będzie można przynosić w sobotę podczas Festynu Łazarskiego w Parku Wilsona. Serdecznie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" organizuje zbiórkę darów dla ofiar powodzi w Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Środki czystości, jedzenie w puszkach i odzież będzie można przynosić w sobotę podczas Festynu Łazarskiego w Parku Wilsona.

2014-06-05
"Łazarz wczoraj i dziś"

Z okazji 25. Dni Łazarza licealiści z „dwójki” przy walnym udziale nauczycieli przygotowali okolicznościową wystawę, na której prezentowane są zarówno prace plastyczne jak i zdjęcia z „wczoraj” i „dziś” okolic szkoły. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w swych pracach przedstawili nie tylko secesyjne kamienice z Matejki ale także Rynek Łazarski, muszlę koncertową w Parku Wilsona, sąsiednią „ósemkę” czy wejście do dawnego ewangelickiego kościoła (obecnie świątyni katolickiej pw. św. Anny). Niektóre z prezentowanych prac do obejrzenia na stronie internetowej.

2014-06-05
Turniej piłki plażowej
Turniej piłki plażowej

Turniej piłki plażowej w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 w Poznaniu był kolejną sportową propozycją przygotowaną przez organizatorów 25. Dni Łazarza. Do udziału w czwartkowej imprezie zgłosiły się wewnątrzszkolne drużyny gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Turniej mikstów odbywał się jednocześnie na dwóch „orlikowych” boiskach, według reguł piłki plażowej. Czwartek 5 czerwca 2014 stał się dniem zwycięstwa dla męskiej drużyny licealistów, którzy w nagrodę  za I miejsce otrzymała puchar ufundowany przez Radę Osiedla „Św. Łazarz” oraz kije nordic walking. Każda z pięciu dwuosobowych drużyn otrzymała koszulkę za wspaniałą grę. Podczas turnieju widać było zaciętość grających, jednak rywalizacja i chęć zwycięstwa nie przyćmiły młodzieży dobrej zabawy o czym z radoscią Was informuję. Klaudia 96

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt