Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-07
"Łazarz powodzianom"

Dni Łazarza to nie tylko czas zabaw… W trakcie Festynu Łazarskiego, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" zorganizowało zbiórkę darów dla ofiar powodzi w Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Wolontariusze z Horyzonty serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w zbiórce darów dla powodzian z Bałkanów.

2014-06-07
Symultana szachowa
Symultana szachowa

Podczas sobotniego Festynu Łazarskiego miłośnicy królewskiej gry rozgrywanej na czarno-białej planszy mogli się  zmierzyć z mistrzem Krzysztofem Grzesińskim w ramach VIII Łazarskiej Symultany Szachowej. Podobnie jak minionych latach pan Krzysztof był nie do pokonania, wykazując przy tym wielką fizyczną wytrzymałość. Przez pięć godzin trwania symultany wielu próbowało szczęścia. Udało sie nielicznym! Wynik był imponujący 106:3. Panie Krzysztofie chapeau bas!

2014-06-07
Festyn Łazarski 2014
Festyn Łazarski 2014

Festynów osiedlowych w Poznaniu są dziesiątki, natomiast Festyn Łazarski jest jeden. Jeden, bo na stałe wpisany w koloryt i tradycję tej niepowtarzalnej dzielnicy. Trudno też sobie wyobrazić doroczne Dni Łazarza bez Festynu Łazarskiego. Każdy jest bowiem inny, niepowtarzalny, robiony z większym czy mniejszym rozmachem, ale zawsze z szacunkiem i miłością dla Łazarza i jego mieszkańców. 

Pierwszy Festyn Łazarski został zorganizowany w 1990 roku przez Klub Osiedlowy "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". W rok później impreza została włączona na stałe do programu Dni Łazarza stając się od tego czasu jego znakiem firmowym. Przez wiele lat nietypowa była lokalizacja festynu - nie było to boisko czy plac, ale ruchliwa na co dzień ulica Romana Dmowskiego. Na potrzeby imprezy zamykana (dla ruchu kołowego). Tak działo się w latach 1990-2008. Dwudziesty pierwszy Festyn Łazarski w 2009 roku zmienił miejsce. Wybór organizatorów padł na Park Wilsona - najpiękniejszy zakątek Łazarza i ….tak już pozostało!

Najważniejsza impreza Jubileuszowych Dni Łazarza została zaplanowana na sobotę 7 czerwca. Po raz czwarty Festyn Łazarski odbywał się wespół z  Festiwalem Społeczności Lokalnych. Zgodnie z dwudziestoletnią tradycją, na dobry początek i na powodzenie festynowej imprezy członkowie klubowego koła PZHGP wypuścili z klatki gołębie pocztowe, a festyn oficjalnie otworzyli: przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz Wojciech Wośkowiak, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu Włodzimierz Kałek i przew. Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza Janusz Heller.

Na estradzie festynowej przez cały dzień trwał koncert rozrywkowy. Organizatorzy zadbali o rodzinny charakter imprezy przygotowując min. dwugodzinny program dla dzieci zatytułowany  „Sceny z cyrkowej areny”, pokazy taneczne z udziałem  zespołów „No name”, „Fiki Miki”, „Agat”. Prezentowały się zespoły artystyczne z łazarskich i poznańskich placówek oświatowych i kulturalnych. W trakcie festynu odbyły się: pokazy karate, judo i capoeiry, pokaz młodych akrobatów sportowych ze Szkoły Podstawowej nr 69. Miłośnicy militariów mogli zwiedzieć byłe łazarskie koszary czy sprawdzić swoich sił w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Bractwo Kurkowe Poznań 1253. Galeria Raczej przygotowała plener malarski i rzeźbiarski, a łazarscy strażacy  zaprezentowali wóz bojowy. 

Dużą popularnością cieszyły się: pokazy robotów-lego mindstorms a także gry terenowe przygotowane przez Szczep Łazarz. Wielką frajdą dla najmłodszych były powietrzne dmuchane atrakcje, z których skorzystało 480 dzieci (na szczęście nie potrzeba było kupować biletów!).

Nie był to koniec festynowych atrakcji. Działały strzelnice, był pokaz ratownictwa medycznego, można było zmierzyć ciśnienie i zbadać poziom cukru. Sponsorzy Dni Łazarza przygotowali liczne konkursy.Tłumy dzieci brały udział w zabawach i konkursach odbywających się w wielu miejscach parku. Dzieci oblegały szczególnie te stoiska, gdzie wolontariuszki malowały buzie i rozdawano ciekawe gadżety.

Podobnie jak w latach ubiegłych na festynie można było zmierzyć się z prawdziwym mistrzem szachowym Krzysztofem Grzesińskim, który przez pięć godzin rozgrywał symultanę szachową.

Z ofertami łazarskich fundacji i stowarzyszeń oraz organizacji można było zapoznać się na stoiskach, które ustawione były wokół fontanny. Przed Palmiarnią stanął nietypowy autobus, w którym przeprowadzono akcję poboru krwi. Ponad trzydzieści osób oddało w sumie 14 litrów krwi. Wspomnijmy także o przewodnikach  PTTK, którzy  tak jak co roku oprowadzali festynowych gości po Parku Wilsona i po Palmiarni.

 

2014-06-06
Łazarski performers
Łazarski performers

Sztuka awangardowa i nowoczesna od kilku lat gości podczas Dni Łazarza. Janusz Bałdyga - jeden z najbardziej aktywnych i cenionych twórców polskiej sztuki performance oraz Rosjanin mieszkający w Niemczech, Mischa Badasyan wystąpili z okazji Dni Łazarza w Galerii Raczej. Każdy z artystów zaprezentował inne pokolenie oraz odmienne podejście do sztuki performance. Janusz Bałdyga profesor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w swojej sztuce odnosi się do dorobku awangardy konstruktywistycznej, charakterystyczny jest dla niego nacisk na obiektowość przedmiotów. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw i prezentacji indywidualnych min. 1/2 piramidy – Moltkerei Werkstatt – Kolonia (1985), Ponad siły – Galeria Awangarda – Wrocław (2001), Równowaga.pl – Galeria Efremowa 26 – Lwów (2013). Jego prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach muzealnych min. CRP Orońsko, CSW Warszawa, Muzeum ASP Warszawa, Kolekcja Znaki Czasu Lublin, Muzeum Sztuki Współczesnej Hunfeld, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Wymiany Łódź. Drugi z artystów Mischa Badasyan pochodzący z Rosji artysta młodego pokolenia. W obszarze jego zainteresowań leży cielesność, jej wpływ na tożsamość. Jest zwolennikiem sztuki performance opartej przede wszystkim na fizycznej interakcji. Zajmuje się sztuką video i performance. Jest autorem prac realizowanych na festiwalach w różnych krajach, min. BODY CULT – International cultural festival – Czeskie Budziejowice (2011), No sex, no drugs, no rock&roll – LIVE 2.0 ART work – Glasgow (2012), SING YOUR SONG – IV. Dresdner Biannale – Drezno (2012). Uczestniczył również w wystawach zbiorowych we Florencji, Odessie oraz Rostowie nad Donem.

2014-06-06
„Łazarz moich marzeń”
„Łazarz moich marzeń”

Młodzieżowy Domu Kultury nr 3, piątkowe popołudnie, radosne oczekiwanie na  finał konkursu plastycznego „Łazarz moich marzeń” zorganizowanego z okazji 25. Dni Łazarza. Tym razem dzieci miały za zadanie zaprojektowanie pocztówki z łazarskimi motywami. Nagrodę główną oraz wyjątkowe wyróżnienie - wydrukowanie zwycięskiej pocztówki - zdobyła siedmioletnia Jagoda Gronowska. Uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołów muzycznych działających przy MDK nr 3. (na podstawie relacji A.E. Szubert)

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt