Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Program Dni Łazarza
Organizatorzy
Sponsorzy
Aktualności
Galeria
Festyn Łazarski
VI Bieg Łazarski Arena 2014
Człowiek Roku
Niedziela w Parku Wilsona
Konkursy
Pobieralnia Łazarska
25 Dni Łazarza - Aktualności


2014-06-10
"Snutki snują" się po Łazarzu!

Białą, ażurową, delikatną serwetkę Agnieszka dostała w spadku po babci Helenie. To była jej pierwsza snutka - haft, który tworzą wzory połączone cienkimi nitkami. Dziś w Golinie, wsi koło Jarocina, takim rękodziełem zajmuje się niewielkie grono pasjonatek. Autorki Agnieszki Grygiel & Izy Oses w trakcie swojego performansu w Ogrodzie Łazarz, realizowanego podczas finału 25 Dni Łazarza  pokazały, że tradycyjne rzemiosło może zyskać nowoczesną formę. We wtorek 10 czerwca zaproponowały wyhaftowanie wspólnie z mieszkańcami Łazarza symbolicznego stołu. W strukturze stołu „wyszyły" snutkę. Łazarski performans połączył starszych i młodszych  we wspólnym działaniu, tak jak snutki łączą serwetkę w całość.Za praszamy do fotogalerii.

2014-06-09
Międzyprzedszkolne Zawody Sportowe
Międzyprzedszkolne Zawody Sportowe

W poniedziałkowe przedpołudnie, 9 czerwca, Łazarz zapełnił się dziećmi, zmierzającymi do Przedszkola nr 39 „Leśne ludki” przy ulicy Limanowskiego 23a, na Międzyprzedszkolne Zawody Sportowe organizowane w 25 Dni Łazarza. Wzięło w nim udział aż dziewięć  grup, wśród których, oprócz gospodarzy, znalazły się maluchy z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 26 oraz przedszkoli nr 25, 32, 44, 48, 51, 89 oraz 90. Każda z nich miała przygotowane własne hasło, wykrzykiwane między kolejnymi etapami zawodów. Dzieci zmierzyły się w takich konkurencjach jak, np. hokej na trawie, wyścig w workach czy bieg z jajkiem na łyżce. W zabawie towarzyszyli im goście z Warty Poznań, instruktorka fitness, będąca jednocześnie mamą jednego z leśnych ludków oraz dwie maskotki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali medale. Na ręce pań przedszkolanek zostały też złożone puchary. Dyrektor Przedszkola nr 39, pani Justyna Maciejewska-Dębska, poinformowała naszą reporterkę (Aleksandre Owsianną z II LO), że organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia Urzędu Miasta Poznania oraz Rady Osiedla Św. Łazarz.

2014-06-08
Park Wilsona. Psie akrobacje
Park Wilsona. Psie akrobacje

Podczas niedzielnego koncertu organizatorzy Dni  Łazarza przygotowali dla parkowej publiczności pokaz…  psich umiejętności… Bohaterami tego wydarzenia były Inka, Osiem i Klawer. Urocze psy przy pomocy uśmiechniętych właścicielek z Fundacji „Mały piesek Zuzi”' dały nie lada popis. Fundacja „Mały piesek Zuzi” powstała w Poznaniu w 2006 roku i dziś jest największą organizacją w Wielkopolsce, oferującą terapię dzieci z udziałem psów. Niedzielny pokaz  potkał się z entuzjastycznym przyjęciem, zwłaszcza ze strony najmłodszych widzów o czym zaświadczają: Eliza i Kasia z „dwójki”.

2014-06-08
Koncert Galowy 25. Dni Łazarza

W niedzielę ponownie zaprosiliśmy do Parku Wilsona na festynowe poprawiny. Na dzieci czekała wyśmienita zabawa Gimnastyka z Klubem Małego Muzyka, a dla dorosłych zagrali Orkiestra Miasta Poznania i utalentowana mała perkusistka Vanessa Jaskólska.

W tym wyjątkowym zakątku Poznania, jakim jest ten zabytkowy park zaprezentowała się Orkiestra Miasta Poznania-przy MPK sp. z o.o. Muzycy pod batutą kapelmistrza Jarosława Gerlicha wykonali porywający koncert promenadowy, na który złożyły się muzyka operetkowa, marsze, polki i walce oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Popisy instrumentalistów wzbogacił solista Teatru Wielkiego w Poznaniu Karol Bochański. Od kilku lat atrakcją występu Orkiestry MPK były popisy taneczne zespołu baletowego przygotowanego przez choreografa Alicję Curujew. Zespół tworzą dziewczęta z Państwowej Szkoły baletowej w Poznaniu. W drugiej części finałowego koncertu wystąpił Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" działający na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 prowadzony przez Jadwigę Banaś. Niedzielny Koncert prowadzili: Zbigniew Grochal oraz Janusz Heller.

2014-06-07
Jubileusz 90-lecia Gimnazjum i VIII LO im. Adama Mickiewicza
Jubileusz 90-lecia Gimnazjum i VIII LO im. Adama Mickiewicza

Rok 2014 to czas łazarskich jubileuszy…. W czasie, gdy Dni Łazarza świętują swoje 25-lecie, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z okazji 90-lecia szkoły, odbył się zjazd absolwentów pod hasłem „Ósemka to my”. Wzięli w nim udział dawni uczniowie, poczynając od tych, którzy swoją maturę zdawali w roku 1950, a kończąc na zeszłorocznych maturzystach. Uroczystości rozpoczęły się w Sali Ziemi.
na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podczas części oficjalnej głos zabrali absolwenci wiceminister Paweł Tamborski, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Prezydent miasta wręczył dyrektorowi szkoły oraz kadrze profesorskiej nagrody i gratulacje. Na scenie wystąpiła absolwentka „Ósemki”, piosenkarka jazzowa Hanna Banaszak. Zaprezentowany został także film przedstawiający historię szkoły oraz przygotowany przez obecnych uczniów teledysk do piosenki Happy Pharrella Williamsa.

W południe goście udali się do Kościoła Matki Boskiej Bolesnej, na mszę świętą poprowadzoną przez księży absolwentów. Tuż po niej przyszedł czas na spotkania koleżeńskie
w salach. Budynek liceum wypełnił się śmiechem, radosnymi okrzykami i gwarem rozmów.       Spotkania klasowe skończyły się o godzinie 17:30. Nie był to jednak koniec świętowania, bowiem na godzinę 20:00 zaplanowany został wielki bal absolwentów w hotelu Novotel Poznań. Część ósemkowych absolwentów (z ministrem na czele) wybrała Klub Krąg na miejce towarzyskiego spotkania. 

Sobotnie obchody były jednocześnie wielkim pożegnaniem „Ósemki” z Łazarzem. Już w przyszłym miesiącu szkoła opuści swą dotychczasową siedzibę przy ulicy Głogowskiej 92 i przeprowadzi się do budynku przy ulicy Cegielskiego 1 w centrum Poznania. (tekst: Aleksandra Owsianna z II LO) .

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt