Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy! W Kręgu do dnia 31 sierpnia trwa przerwa wakacyjna.   ***   Sekretariat Klubu jest do państwa dyspozycji, od poniedziałku 01.09. (od godz.15:00 do 19:00.)   ***   Miłych, bez "wirusowych ekscesów" wakacji, życzy Państwu, Załoga Klubu Krąg!
DNI ŁAZARZA
Organizatorzy
Komitet Honorowy
Patroni medialni
Sponsorzy
Program Dni Łazarza
Festyn Łazarski
Koncert Galowy
Parada Łazarska
Krzyżówka Łazarska
I Bieg Łazarski "Arena 2009"
Bieg śladami K. Nowaka
Wycieczki
Konkursy
Człowiek Roku
Aktualności
Historia
Galeria
Varia
Pobieralnia Łazarska
20 Dni Łazarza - Aktualności
2009-06-04
IV Parada Łazarska

Uf udało się i... to jeszcze jak! W czwartek 4 czerwca 2009 roku, w XX rocznicę wolnych wyborów i Wolnej Polski ulicami Poznania przeszła IV Parada Łazarska, która była jednym z głównych wydarzeń XX Jubileuszowych Dni Łazarza.

Tuż po godzinie 17:00 na boisku Zespołu Szkół Gimnazjalno - Licealnych przy ulicy Wyspiańskiego, wystrzałem z armatki hukowej Poznańskiego Bractwa Kurkowego, Lidia Dudziak, Ewa Garasz i Jerzy Babiak dali sygnał do rozpoczęcia IV Parady Łazarskiej - wielkiej manifestacji patriotycznej mieszkańców Łazarza. Trasa tegorocznej parady wiodła ulicą Stanisława Wyspiańskiego, Głogowską i zakończyła się przed budynkami Zespołu Szkół Muzycznych i VIII Liceum Ogólnokształcącego.

W paradzie pokazał się praktycznie cały Łazarz: nie zabrakło maluchów z Przedszkola nr 44 z ulicy Dmowskiego, dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych (SP 9, SP 26, SP 77) a także judoków z SP 69. Nie zabrakło nawet licealistów z „ósemki” i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Barwnie i kolorowo reprezentowały się wszystkie sekcje od językowej po Cepelię i Fiki Miki z obchodzącego w tym roku Młodzieżowego Domu Kultury nr 3. Do udziału w paradzie stawili się też członkowie sekcji sportowych oraz członkowie kół i sekcji Klubu Osiedlowego Krąg w tym i seniorów z Bamberki.

W paradzie wzięli udział także członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i Komitetu Organizacyjnego, a także instruktorzy harcerze i zuchy oraz członkowie Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego imienia Zwycięzców Grunwaldu. Barwny ponad dwutysięczny korowód szedł przy dźwiękach marszowej muzyki, którą wykonywała Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego od początku towarzysząca Łazarskiej Paradzie.

Łazarską paradę otwierał prawdziwy londyński autobus, na którego tarasie grała grupa perkusyjna z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu a znany redaktor Radia Merkury i sympatyk gwary poznańskiej Jacek Hałasik opowiadał przechodniom o dawnych i obecnych ulicach Łazarza oraz przepraszał kierowców za utrudnienia prosząc równocześnie o wyrozumiałość. W końcu nie codziennie obchodzi się 20-lecie Wolnej Polski.

Niewątpliwą ozdobą tegorocznej parady był udział zarówno grup rekonstrukcyjnych, tym razem w mundurach z polskich żołnierzy z września 1939 oraz Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania, którzy zamykali paradę.

Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Biura Ochrony „Magielski Patrol” oraz trzy radiowozy policji i nadzór ruchu MPK . Bezpośrednia transmisję z Parady przeprowadziła Telewizja WTK.

Wszystkim uczestnikom IV Parady Łazarskiej
oraz instytucjom i osobom, które przyczyniły się do jej zorganizowania
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza
składa serdeczne podziękowanie

2009-06-04
Dni Łazarza na sportowo

W środę 3 czerwca na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 9 odbył się Łazarski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Świętego Łazarza dla klas VI łazarskich szkół podstawowych. Turniej wygrali chłopcy ze Szkoły Podstawowej numer 26. (wyniki turnieju).

W czwartek w sali gimnastycznej tej samej szkoły odbył się Łazarski Turniej Minikosza Dziewcząt dla uczennic klas IV - VI. W zawodach wzięły udziały reprezentantki wszystkich szkół podstawowych Łazarza.

Zapraszamy do galerii na fotograficzne migawki obydwóch turniejów ( cz.1 fot. W. Wysocki, cz.2 fot. J. Ludwiczak)
2009-06-03
O starym i nowym Poznaniu opowiadał Krzysztof Smura

W czwartek, 3 czerwca w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Lodowej odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Smurą, poznańskim dziennikarzem i pisarzem. Krzysztof Smura wydał do tej pory pięć albumów - trzy z nich poświęcone są Poznaniowi, a dwa pozostałe ilustrują Warszawę oraz Wrocław. Album "Poznań. Spacer w czasie" pokazuje przemiany naszego miasta na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat. Czwartkowe spotkanie poświęcone było nie tylko albumom i książkom napisanym i przygotowanym przez Krzysztofa Smurę. Nietypowy gość okazał się także wielkim pasjonatem historii naszego miasta. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o wielu poznańskich tajemnicach, w tym o tych, które dotyczą podziemi poznańskiej Fary.

Spotkanie z Krzysztofem Smurą w Filii nr 4 to kolejna impreza zorganizowana w ramach 20. Jubileuszowych Dni Łazarza. Fotograficzne migawki ze spotkania w naszej galerii.
2009-06-03
Łazarski Omnibus 2009. Szkoła Podstawowa nr 26 ponownie najlepsza.

"Łazarski Omnibus" - turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg" gdzie zjawiło się dziesięć trzyosobowych drużyn. W turnieju udział wzięli reprezentanci Szkół Podstawowych nr 9, nr 10, nr 26 i nr 69 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 10 zadaniami dotyczącymi zarówno Łazarza, Dni Łazarza oraz najnowszej polskiej historii.

Zadania konkursowe oceniali: Dionizy Buksa - członek Rady Osiedla Św. Łazarz, Janusz Ludwiczak - twórca portalu lazarz.pl oraz Izabela Wysocka reprezentująca Komitet Organizacyjny XX Dni Łazarza. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2009" wygrała drużyna "A" ze Szkoły Podstawowej nr 26 w składzie: Julia Kopeć, Julia Ryszko, Martyna Mendyk. Zwyciężczynie zgromadziły 86 punktów. Warto nadmienić, iż dziewczęta wygrały w tym roku konkurs "Nasz Fyrtel" w swojej macierzystej szkole. Drugie miejsce w "Łazarskim Omnibusie" zajęła drużyna "C" z Gimnazjum nr 51 z 82 punktami, trzecie miejsce przypadło drużynie "B" z Gimnazjum nr 53 a IV zajęła drużyna „A” z Gimnazjum nr 53.

Nagrody i dyplomy wręczyły panie: Ewa Garasz - przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza oraz Maria Łazarz - członek zarządu Rady Osiedla. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki. Fundatorami nagród i upominków była Rada Osiedla Świętego Łazarza oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2009-06-03
Spacerkiem po Łazarzu

W ponad godzinny spacer po Łazarzu w wybrali się pod opieką pani profesor Ewy Jakubowskiej - Klonek uczniowie klasy Ib z II Liceum Ogólnokształcącego. Przewodnikiem tej krajoznawczej wycieczki, zorganizowanej w ramach 20. Jubileuszowych Dni Łazarza była Marta Klimas uczennica klasy Ib. "Spacerkiem po Łazarzu" młodzież zwiedziła m.in. tereny PeWuKi a także kamieniczki przy ulicy Głogowskiej, kościół Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny oraz VIII LO. Był to szósty spacerek po Łazarzu przygotowany przez panią profesor Jakubowska - Klonek i jej wychowanków z II Liceum Ogólnokształcącego.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt