Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Koncert Finałowy
Wycieczki
Konkursy
Festyn Łazarski
Sponsorzy
Galeria
Człowiek Roku
Aktualności
Program
Patroni medialni
Organizatorzy
Komitet Honorowy
Komitet Organizacyjny
19 Dni Łazarza - Aktualności

AKTUALNOŚCI XIX DNI ŁAZARZA

2008-06-03
Każdemu wolno... śpiewać

We wtorek 3 czerwca w Klubie Osiedlowym Krąg odbył się XVIII Otwarty Konkurs Piosenki "Każdemu wolno... śpiewać". Ta najstarsza klubowa impreza konkursowa od lat niezmiennie towarzyszy Dniom Łazarza

W tegorocznym konkursie zaprezentowało się 11 wykonawców w tym dziewięciu solistów oraz duet i tercet. Jury w składzie: Joanna Heller, Feliks Bijakowski (przewodniczący), Izabela Wysocka miało trudny orzech do zgryzienia. Po długich obradach przyznano pierwszą nagrodę siedemnastoletniej Soni Ławniczak uczennicy XIV LO, która zaśpiewała piosenkę "Dziesięć przykazań" z repertuaru zespołu „Bajm”. Drugie miejsce exequo zajęli Jagoda Szkudlarz oraz ubiegłoroczny laureat konkursu Paweł Nowak. Trzecie miejsce oraz nagrodę publiczności otrzymała Alicja Różycka. Jury doceniło również popisy wokalne tercetu w składzie Oliwia Klecha, Anna Walczak, Kuba Frąckowiak oraz duetu Magdalena Klim i Zuzanna Borowska.
Konkurs prowadził kierownik klubu – Janusz Heller.

Relację z imprezy można obejrzeć w naszej galerii.
2008-06-03
Łazarski Dziecięcy Turniej Piłkarski

Mimo wcześniejszych obaw organizatorów (sekcji łazarskiej Stowarzyszenia "Wiara Lecha") pogoda dopisała, i to aż w nadmiarze, bo przez cały turniej z nieba lał się żar. Na szczęście na zawodników czekała już "Energia Lecha", a w przerwie można było schronić się w cieniu. Przeprowadzono losowanie par półfinałowych, w którym los zetknął ze sobą ekipę gospodarzy z zespołem SP 90, oraz obie drużyny ze szkoły nr 9. Już pierwsze spotkanie pokazało, że poziom rozgrywek będzie wysoki, a była to dopiero zapowiedź czekających nas emocji. Ostatecznie w finale znalazły się "Dwie Siódemki" oraz "Tornado z Dziewiątki", wcześniej jednak przewidziana była przerwa na regenerację sił młodych zawodników.

Przygotowany posiłek i napoje pomógł odzyskać energię, w międzyczasie każdy mógł też wziąć udział w krótkich konkursach. Najpierw dzieciaki udowodniły, że są prawdziwymi kibicami odpowiadając bezbłędnie na pytania dotyczące wiedzy o Lechu. Następnie popisały się umiejętnościami boiskowymi w konkursie rzutów karnych i żonglowania piłką.

Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni, najlepszy w podbijaniu piłki otrzymał także specjalne wyróżnienie.

Po przerwie w boju o brązowy medal zmierzyły się zespoły "Tygrysków Dziewiątki" oraz "SP 90", a po zaciętym meczu ze zwycięstwa cieszył się drugi z nich. W finale losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich minut, trenerzy nieustannie mobilizowali swoich podopiecznych do walki, a ostatecznie drużyna gospodarzy pokonała swoich rywali 1:0. Jako, że turniej odbywał się z okazji Dni Łazarza, nagrody wręczał ich główny organizator, kierownik klubu Janusz Heller. Dla każdego przygotowane były dyplomy, plakaty, oraz upominki związane z Lechem Poznań, trzy pierwsze zespoły udekorowane zostały także medalami. Osobna nagroda czekała na króla strzelców, którym został zawodnik "Tornada z Dziewiątki", Damian Plewa.

Rozgrywki zakończyła chwila dla fotoreporterów, którzy uwiecznili radość zwycięskiej drużyny w błysku fleszy. Uśmiechy na twarzach piłkarzy najlepiej świadczą o sukcesie turnieju, miejmy więc nadzieję, że rozgrywki na stałe wpiszą się w kalendarz łazarskich imprez. Zapraszamy do galerii (cz.1 i cz.2) a miłośników sportowych statystyk do zapoznania się z wynikami.


2008-06-02
I Turniej Poetycki Jednego Wiersza o "Statuetkę Św. Łazarza"

Był to nowy pomysł na tegoroczne Dni Łazarza. Ludzie pióra i poezji spotkali się w poniedziałek 2 czerwca w Klubie Krąg aby zmierzyć się w I Turnieju Poetyckim Jednego Wiersza o "Statuetkę św. Łazarza". A było o co walczyć. Autor najpiękniejszego wiersza otrzymał "Statuetkę Świętego Łazarza" - rzeźbę Kazimierza Rafalika.

Warunkiem udziału w imprezie było odczytanie własnoręcznie napisanego wiersza. Do łazarskiego konkursu zgłosiło się aż dziewiętnastu poetów. Wiersze oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem znanego krytyka sztuki Andrzeja Haegenbartha. W składzie jury znaleźli się również: poeta Jerzy Grupiński i rzeźbiarz Kazimierz Rafalik. Tytułowa statuetkę, która stanowiła główną nagrodę turnieju ufundował jej autor Kazimierz Rafalik. Otrzymała ją pani Mirosława Poncyliusz autorka wiersza pt. "Zdarzyło się nam życie". Organizatorzy przyznali również kilka wyróżnień, w tym za wiersz o tematyce łazarskiej. A było ich sporo! Wszystkich jednak zaskoczył tytuł "WRS, jak dematerializacja Łazarza. Wiersz fizyczno-chemiczny, jak pierwsza burza w tle". Autor tak długi tytuł tłumaczył faktem, że krótkie tytuły jego wierszy były niezauważalne!

Turniej Poetycki Jednego Wiersza tak jak każda ważniejsza klubowa impreza jest udokumentowanym zdjęciami w naszej galerii, do której zapraszamy.
2008-06-02
"Magiczny Poznań"

Wystawa prac plastycznych członków Poznańskiego Stowarzyszenie Pracy Twórczej w Galerii "Krąg" organizowana w ramach 19 Dni Łazarza została uroczyście otwarta w poniedziałek 2 czerwca. Mecenat nad wystawą zatytułowaną „Magiczny Poznań" objął urząd Miasta Poznania. Wystawę uroczyście otworzyła Prezes Stowarzyszenia pani Izabela Hermanowska. Gościem honorowym była pani Anna Szała z Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania.

Zapraszamy do klubowej galerii cz.1 i cz.2.
2008-06-02
Afryka dzika

Kolejną imprezą święta dzielnicy Łazarz było spotkanie w Kręgu z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek o Kazimierzu Nowaku. Zaproszony przez Bibliotekę Raczyńskich pisarz opowiadał dzieciom z okolicznych szkół o wielkim podróżniku, który samotnie pokonał Afrykę na rowerze. Łukasz Wierzbicki jest autorem książki "Kazimierz Nowak. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936". W marcu tego roku pisarz wydał książkę dla dzieci "Afryka Dzika" opowiadającą o licznych przygodach podróżnika z Łazarza.

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Podhalu. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się do Poznania i podejmuje się pracy urzędnika w towarzystwie ubezpieczeniowym. Równocześnie realizował swoje pasje podróżnicze podczas rowerowych wypraw po Polsce. W listopadzie 1931 Kazimierz Nowak rozpoczyna wielką podróż rowerową wzdłuż Czarnego Lądu, startując z Trypolisu. Nowak musiał codziennie pokonywać trasę starym (bez przerzutek i biegów) siedmioletnim rowerem. Każdego wieczora podróżnik musiał łatać i kleić zdezelowane opony. W Afryce Południowej rower Nowaka w końcu się rozleciał. Nie pomogło już ani naprawianie opon, ani skręcanie roweru. Niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że podróżnik natrafił na polską rodzinę Wiśniewskich, którzy podarowali podróżnikowi konia.

Kazimierz Nowak trwającą pięć lat wyprawę po Afryce, od Trypolisu przez Egipt, wzdłuż rzeki Nil, przez Kenię, Przylądek Igielny, Angolę, Kongo, Nigerię w listopadzie 1936 r. dociera do Algieru, zataczając koło i kończąc swoją wyprawę. Wraca do Polski, na poznański Łazarz (do swojego domu przy ulicy Lodowej 32), jednak tęskni za Afryką i nie czuje się dobrze w mieście. Rok później wielki podróżnik umiera w wieku 40 lat na malarię.

70 lat po śmierci Kazimierza Nowaka Łukasz Wierzbicki, który zainspirował się historią podróżnika jako mały chłopiec z opowiadań dziadka, wydaje wspomniane książki.
W dniu 20 listopada 2006 roku w holu Dworca Głównego PKP Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświecona Kazimierzowi Nowakowi, na której zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.

Migawki z autorskiego spotkania z Łukaszem Wierzbickim czyli kolejnej imprezy 19 Dni łazarza do obejrzenia w galerii.
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt