Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany sezon kulturalny 2020-2021 na Łazarzu
DNI ŁAZARZA
Koncert Finałowy
Wycieczki
Konkursy
Festyn Łazarski
Sponsorzy
Galeria
Człowiek Roku
Aktualności
Program
Patroni medialni
Organizatorzy
Komitet Honorowy
Komitet Organizacyjny
19 Dni Łazarza - Aktualności

AKTUALNOŚCI XIX DNI ŁAZARZA

2008-06-08
Koncert Finałowy XIX Dni Łazarza

Koncert rozrywkowy był głównym wydarzeniem ostatniego dnia święta tej znanej poznańskiej dzielnicy. W niedzielę, 8 czerwca 2008 organizatorzy Dni Łazarza zaprosili mieszkańców Poznania do Parku Wilsona, gdzie w tamtejszej Muszli Koncertowej odbył się wielki Koncert Finałowy XIX Dni Łazarza.

W tym wyjątkowym zakątku Poznania, jakim jest ten zabytkowy park zaprezentowała się Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Poznania – Orkiestra Dęta MPK. Muzycy pod batutą kapelmistrza Jarosława Gerlicha wykonali porywający koncert promenadowy, na który złożyły się muzyka operetkowa, marsze, polki i walce oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Popisy instrumentalistów wzbogacili soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu - Anna Bajerska Witczak i Karol Bochański (patrz galeria cz.1). Od trzech lat atrakcją występu Orkiestry MPK były popisy taneczne zespołu baletowego przygotowanego przez choreografa Alicję Curujew. Zespół tworzą dziewczęta z Państwowej Szkoły baletowej w Poznaniu.(patrz galeria: cz.2 i cz.3)

W drugiej części finałowego koncertu wystąpiły zespoły taneczne: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" działający na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 prowadzony przez Jadwigę Banaś (patrz galeria cz.5), Dziecięcy Zespół „Fiki-Miki” również z MDK nr 3 (patrz galeria cz.4) oraz Amatorski Klub Taneczny "Krąg" (z Klubu Krąg )- prowadzony przez wieloletniego instruktora tańca towarzyskiego Mariusza Wyttyka.

Imprezę w Parku Wilsona zakończył barwny i pełen wigoru pokaz Zespołu Tańca Węgierskiego "Piroska" (patrz galeria cz.5).
Wielogodzinny finałowy XIX Dni Łazarza prowadzili: Zbigniew Grochal oraz Janusz Heller.

Zapraszamy na fotograficzna relację do naszej galerii: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4, cz.5
2008-06-07
Festyn Łazarski

Festynów osiedlowych w Poznaniu są dziesiątki, natomiast Festyn Łazarski jest jeden. Jeden, bo na stałe wpisany w koloryt i tradycję tej niepowtarzalnej dzielnicy. Trudno też wyobrazić doroczne Dni Łazarza bez Festynu Łazarskiego. Każdy jest inny, niepowtarzalny, robiony z większym czy mniejszym rozmachem, ale zawsze z szacunkiem i miłością dla Łazarza i jego mieszkańców.

Pierwszy Festyn Łazarski został zorganizowany w 1990 roku przez Klub Osiedlowy "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". W rok później impreza została włączona na stałe do programu Dni Łazarza stając się od tego czasu jego znakiem firmowym. Od samego początku nietypowa jest lokalizacja festynu - nie jest to ani park, boisko czy plac ale ruchliwa na co dzień ulica Romana Dmowskiego. Na potrzeby imprezy zamykany (dla ruchu kołowego) jest odcinek tej ulicy bezpośrednio przed klubem "Krąg".

Dwudziesty jubileuszowy Festyn Łazarski odbył się w sobotę 7 czerwca. Na dobry początek i na powodzenie festynowej imprezy członkowie klubowego koła PZHGP wypuścili z klatki gołębie pocztowe. To też już taka nasza łazarska tradycja. Potem były okolicznościowe mowy (brawa dla Przewodniczącego Babiaka za inżynierską zwięzłość). W tym momencie wyruszyła III Parada Łazarska. Na estradzie festynowej przez cały dzień trwał koncert rozrywkowy. Zaprezentowały się zespoły artystyczne Klubu "Krąg", oraz zaproszeni goście: zespoły artystyczne z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, Zespół Folklorystyczny "Łaniki" z Uniwersytetu Przyrodniczego i cheerleaderki z Zespołu Szkół Handlowych. W roli gwiazd festynu wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy Poznania imienia Karola Kurpińskiego oraz Piotr Bugzel. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna w rytmie rock&rolla, które wykonywał zdobywający coraz większą popularność Piotr Bugzel.

W trakcie Festynu odbyły się: pokazy walk karate (Ognisko TKKF Grunwald) i pokaz młodych akrobatów sportowych ze Szkoły Podstawowej nr 69. Strażacy po zaprezentowaniu wozu bojowego zrobili "frajdę" dzieciom schładzając je strumieniami zimnej wody (upał nie był sprzymierzeńcem organizatorów). Wśród konkursów dużą popularnością cieszyły się: tor przeszkód dla dzieci, konkurs gwarowy, wybory Miss Łazarza, konkursy na najmilszą maskotkę i najsympatyczniejszego zwierzaczka oraz na najśmieszniejszą fryzurę. Wielką frajdą dla najmłodszych był powietrzny zamek, z którego skorzystało 420 dzieci (na szczęście nie potrzeba było kupować biletów).
Nie był to koniec festynowych atrakcji. Działała strzelnica, był pokaz ratownictwa medycznego, można było zmierzyć ciśnienie i zbadać poziom cukru. Sponsorzy Dni Łazarza przygotowali liczne konkursy. Podobnie jak w roku ubiegłym na festynie można było zmierzyć się z prawdziwym mistrzem szachowym Krzysztofem Grzesińskim, który przez pięć godzin rozgrywał symultanę szachową. Wielu próbowało szczęścia. Wynik był imponujący 115:2.
Pod wieczór Maja ¯urawska - instruktorka tańca związana z Centrum SIC! - zapraszała publiczność do udziału w "Rodzinnych Tańcach w Kręgu" czyli szybkim kursie tańców z różnych stron świata.
Koncert rozrywkowy i całość festynu poprowadził aktor Tadeusz Falana z Teatru "Krokodyl".

Festynowe wspomnienia można odświeżyć sobie w galerii cz.1, cz.2.
2008-06-07
Ułani, ułani, malowane dzieci...

Komitet Organizacyjny XIX Dni Łazarza zaprosił do udziału w III Paradzie Łazarskiej Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Udział kawalerzystów był niewątpliwie największą ozdobą tegorocznej parady.Jednym z uczestników oddziału jest Zastępca Prezydenta Miasta Poznania pan Maciej Frankiewicz - honorowy patron XIX Dni Łazarza.

Trasa Pary przebiegała w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 77 noszącej imię 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Przejazd Ułanów po łazarskich ulicach został udokumentowany na fotografiach, które znajdują się w naszej galerii.


2008-06-07
"Powstańcy na Łazarzu"

Podobnie jak w roku ubiegłym w Paradzie Łazarskiej wzięli udział członkowie grup rekonstrukcyjnych, przebrani w mundury i broń z czasów Powstania Wielkopolskiego. A dokładnie rzecz biorąc były to niemieckie mundury z okresu I wojny światowej przyozdobione w biało-czerwone powstańcze kokardy.

Na czele kilkunastoosobowej kolumny maszerował w mundurze kapitana Przemysław Maćkowiak - organizator całego przedsięwzięcia a jednocześnie oddany przyjaciel naszego Klubu. W role żołnierzy wcielili się członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz Grupy Rekonstrukcyjnej "Salamandra" i Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii "Wiarus" oraz ochotniczo Wojciech Wysocki i Krzysztof Heller. 27 grudnia będziemy obchodzić 90 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zapraszamy do galerii.
2008-06-07
III Parada Łazarska

Mimo problemów związanych z ustaleniem terminu jak i przebiegiem trasy udało zorganizować się po raz trzeci Paradę Łazarską, która stała się mocnym punktem obchodów święta dzielnicy Łazarz. Tym razem nie sprzed Kościoła pw. MBB lecz spod Klubu Krąg i nie ulicą Głogowską lecz małymi łazarskimi ulicami przebiegała trasa tegorocznej parady. W bieżącym roku Parada Łazarska nie inaugurowała Dni Łazarza a poprzedzała Festyn Łazarski.

W Paradzie wzięli udział: członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, członkowie Komitetu Organizacyjnego, zuchy i harcerze ze Szczepu Łazarz, chór Boże Serduszka z kościoła MBB, dzieci i młodzież szkolna w tym liczna grupa z Gimnazjum nr 51,członkowie sekcji Klubu Osiedlowego Krąg w tym Klubu Seniora Bamberka. Uczestnicy parady maszerowali przy dźwiękach marszowej muzyki, którą wykonywała Orkiestra Reprezentacyjna Kolejarzy Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego. Przebieg parady muzycznie wzbogacały też rytmiczne dźwięki zespołu bębniarzy ze Stowarzyszenia Horyzonty. Niewątpliwą ozdobą tegorocznej parady był udział zarówno grup rekonstrukcyjnych w mundurach żołnierzy Powstania Wielkopolskiego oraz Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania wśród których wyróżniał się Zastępca Prezydenta Miasta Poznania pan Maciej Frankiewicz - honorowy patron XIX Dni Łazarza. Trasa III Parady Łazarskiej wiodła ulicami: R. Dmowskiego - K. Potockiej - Lodowa - Rynek Łazarski - A. Małeckiego - J. Łukaszewicza - K. Potockiej - R. Dmowskiego.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, iż przyszłoroczna parada zorganizowana podczas Jubileuszowych XX Dni Łazarza odbędzie się z większym udziałem uczniów łazarskich szkół, a członkowie rady osiedla w większym stopniu będą identyfikować się ze świętem dzielnicy, którą reprezentują. Wszystkim uczestnikom III Parady Łazarskiej Komitet Organizacyjny składa serdeczne podziękowanie.

Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej IV Paradzie Łazarskiej. Tymczasem prosimy obejrzeć paradę w naszej galerii: cz.1, cz.2, cz.3
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt