Koncert Finałowy |
Wycieczki |
Konkursy |
Festyn Łazarski |
Sponsorzy |
Galeria |
Człowiek Roku |
Aktualności |
Program |
Patroni medialni |
Organizatorzy |
Komitet Honorowy |
Komitet Organizacyjny |
19 Dni Łazarza - Aktualności |
AKTUALNOŚCI XIX DNI ŁAZARZA
Dni Łazarza to impreza zainaugurowana w 1987 roku z inicjatywy Klubu Osiedlowego Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu. W Kręgu od wielu lat znajduje się siedziba Komitetu Organizacyjnego i zapadają najważniejsze decyzje dotyczące organizacji i przebiegu kolejnych Dni Łazarza. Klub Krąg jest też inicjatorem i organizatorem większości imprez. Tu z reguły następuje zarówno uroczysta inauguracja jak i zakończenie corocznego święta podczas którego wręczane są nagrody i wyróżnienia.
Od lat celem kierownictwa Klubu i Komitetu Organizacyjnego jest poszerzenie grona uczestników i współorganizatorów Dni Łazarza. Stąd też w programie XIX Dni Łazarza znalazły się imprezy (festyny, konkursy, przeglądy, turnieje sportowe, wycieczki, wystawy) przygotowane przez stowarzyszenia i organizacje społeczne, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (gimnazja i licea), przedszkola, parafie, domy kultury. I tak min.: Biblioteka Raczyńskich zaprosiła na spotkanie autorskie z Pawłem Andersem, który opowiedział o nazewnictwie poznańskich ulic i Łukaszem Wierzbickim autorem książki o podróżniku Kazimierzu Nowaku. Festyn dla najmłodszych mieszkańców Łazarza to z kolei wkład w Dni Przedszkola nr 89.
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego pod niezawodnym kierownictwem pani profesor Ewy Jakubowskiej-Klonek przygotowała konkurs gwarowy, dwie wystawy plastyczne poświęcone Łazarzowi oraz zaprosiła mieszkańców Poznania na wycieczkę krajoznawczą po Łazarzu.
Po raz kolejny ciekawy i atrakcyjny program przygotował łazarski portal internetowy lazarz.pl. Jego twórca i główny animator Janusz Ludwiczak zaprosił min. do zwiedzenia Muzeum Introligatorstwa przy ul. Matejki, lokomotywowni przy ulicy Kolejowej oraz do złożenia wizyty w Redakcji Głosu Wielkopolskiego. Natomiast wśród wielu imprez towarzyszących Dniom Łazarza znalazł się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Osiedla Świętego Łazarza.
Relacje z imprez przygotowanych przez portal oraz innych organizatorów "Dni Łazarza" zamieszczone są na stronach 19dni.lazarz.pl.
Wszystkim tym którzy włączyli się w organizację "XIX Dni Łazarza" Komitet Organizacyjny składa serdeczne podziękowanie.
Pięć lat temu w roku 2003 podczas XIV Dni Łazarza odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą znanemu poznańskiemu dziennikarzowi i popularyzatorowi gwary poznańskiej Stanisławowi Strugarkowi. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Lodowej gdzie żył i tworzył Strugarek. W tym samym roku została ustanowiona nagroda imienia Stanisława Strugarka przyznawana za popularyzowanie gwary poznańskiej. Pierwszym laureatem nagrody został twórca postaci Starego Marycha red. Juliusz Kubel z Radia Merkury.
Podczas uroczystego finału XIX Dni Łazarza ogłoszono wyniki VI edycji konkursu. Tym razem nagroda im. Stanisława Strugarka opuściła granice Poznania. Otrzymała ją dyrektorka szkoły w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic pani Zofia Dragan.
Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia Dni Łazarza jest od lat ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich Rad Osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, Klubu Krąg oraz wszyscy dotychczasowi laureaci tytułu. Kapituła na tajnym posiedzeniu w dniu 6 czerwca (niestety bez udziału członków Rady Osiedla Święty Łazarz) Człowiekiem Roku 2008 wybrała księdza Mariana Ciesielskiego.
Tegoroczny laureat konkursu - plebiscytu jest zasłużonym łazarskim kapłanem, proboszczem Parafii pw. Chrystusa Sługi a jednocześnie budowniczym kościoła przy ulicy Macieja Palacza w Poznaniu.
Po raz dziesiąty podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznawano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. W tym roku z okazji małego jubileuszu plakietki przeistoczyły się w statuetki przygotowane według autorskiego projektu przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.
W roku 2008 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali:- Pani Magdalena Kaczmarek – podharcmistrz ZHP, instruktor Szczepu Łazarz, organizatorka Sztabu 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Klubie Krąg
- Pan Przemysław Kubala – wieloletni sponsor Dni Łazarza
- Pan Jerzy Moliński – działacz społeczny, fotografik
Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Komitet Organizacyjny XIX Dni Łazarza i Klub Osiedlowy "Krąg" byli organizatorami koncertu muzyki organowej i kameralnej "Gaude Mater" w którym wystąpili soliści: Mikołaj Cieślak, Oliwia Czarnecka, Patrycja Kubiak, Maria Penc, Joanna Zawiślak i inni, zespół instrumentalny pod kierownictwem Wojciecha Michalskiego oraz Chór Kameralny i Zespół Kameralny pod dyrekcją Małgorzaty Kwaśnik-Chmielewskiej z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Koncert odbył się w niedzielę 8 czerwca w Kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej przed wieczorna msza święta.
Koncert podobnie jak w roku ubiegłym przygotowała pani profesor Małgorzata Kwaśnik-Chmielewska a opiekę artystyczną sprawował dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych pan Wojciech Michalski. Koncert "Gaude Mater" w łazarskim kościele już po raz czwarty towarzyszył obchodom Dni Łazarza.
Zapraszamy do galerii na fotograficzna relację Jana Kurka.