Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu... w sezonie kulturalno-oświatowym 2022-2023 W dniach 06-10.04.2023 Klub Krąg będzie nieczynny
Archiwum - SEKCJE
Klub Seniora "Bamberka"
"Wiosenne Krokusiki"
KKiTP "Piechur"
Formacja taneczna "Tropical"
Klub Górski "GRAŃ"
Pracownia komputerowa
Organizacje
Zespół "Łazarski Krąg"
Szczep "Łazarz"
Dziennikarski Klub Seniorów
"System - Poznań"
Sekcja Dokumentacji Elektr.
Klub Górski "GRAŃ"

Historia Klubu Górskiego "Grań"

Klub Górski Grań powstał w styczniu 1970 r. i był pierwszym, i jedynym takim klubem w Poznaniu. Po pierwszym roku pracy, charakteryzującym się poszukiwaniem form działania na brak pomysłów nie narzekano. Przy Starym Rynku otwarto Poradnię Górską prowadzoną przez członków klubu. Zorganizowano kursy na Strażników Przyrody. Dzięki tym kursom, które ukończyło około 60 osób, nawiązaliśmy kontakt z górskimi parkami narodowymi. Na terenach parków: Tatrzańskiego, Pienińskiego i Karkonoskiego pełniliśmy dyżury oddając do dyspozycji dyrekcji parków naszych ludzi jako służbę patrolową.

W roku 1978 zorganizowany został kurs Pierwszej Pomocy, którego wykładowcami byli klubowi koledzy lekarze. Uczestnicy zapoznali się z wszystkimi zagadnieniami związanymi z udzielaniem pomocy na górskich szlakach turystycznych.

Zarządowi klubu zależało by wzbogacając członków w wiedzę o górach kształtować jednocześnie doświadczonego turystę górskiego. Aby to w pełni osiągnąć stworzono tzw. kolportaż Wydawnictw Górskich.

Jedną z form działalności klubu są wycieczki górskie kilku lub kilkunastodniowe, oparte w większości o stałą bazę noclegową i w nieomal stałych terminach. Interesujemy się nie tylko górami polskimi. W ciągu minionych lat organizowaliśmy wyprawy wymagające wielomiesięcznych przygotowań. Byliśmy w Himalajach, Andach, w Kaukazie, Pirenejach, Alpach, górach Bułgarii i Rumunii. Wchodziliśmy na Olimp, Kilimandżaro, Ararat i Elbrus.Osobny rozdział to Słowackie Tatry Wysokie. Rokrocznie pasjonaci tatrzańskich dróg dokonują w nich nowych przejść. Uczestniczymy w Zlotach Klubów Górskich a IV zlot, który odbył się w Strzesze Akademickiej w całości organizowaliśmy własnymi siłami. Po trzech latach działalności klubu utworzono koło PTTK przy klubie. Powstało, więc koło nr 317. Jest ono integralną komórką naszego klubu. Za swoje zadanie przyjęło organizowanie wycieczek nizinnych gwoli utrzymania przez cały rok dobrej kondycji fizycznej członów klubu. Charakter klubu jest wybitnie środowiskowy i grupuje ludzi wszystkich zawodów. Znajdujemy tutaj nauczycieli, lekarzy, inżynierów, urzędników, rzemieślników, naukowców, prawników, studentów i uczniów. Po tylu latach działalności są tu też emeryci i renciści. Łączą ich wspólne górskie zainteresowania, bezinteresowna pasja zdobywanie gór oraz wiedzy o nich.
W obliczu surowej przyrody górskiej pojawiają się głębokie, subtelne przyjaźnie, oparte na wewnętrznych pragnieniach, które niekiedy trudno wyrazić słowami.

Dorobek klubu jest bezsprzecznie duży. Można by tu posłużyć się wymierną statystyką. Można przedstawić wszystkie inicjatywy i poczynania organizacyjne, lecz nikt nie jest w stanie wyliczyć doznań i radości w obcowaniu ze środowiskiem górskim w towarzystwie ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Siedziba "Grani" mieści się w budynku Osiedlowego Klubu "Krąg" przy ul. Dmowskiego. Tutaj mamy urządzoną przez nas i pozostają do naszej dyspozycji w każdą środę salkę, w której odbywają się klubowe spotkania przy kawie, posiedzenia zarządu, czy też inne okolicznościowe spotkania w mniejszym gronie. My ze swojej strony na rzecz Kręgu urządzamy otwarte prelekcje ilustrowane przeźroczami.


Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt