sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2016/2017 - Wrzesień |
W poznańskim radio Emaus, w czwartek 29 września miał miejsce wieczór poświęcony Andrzejowi Sobczakowi zmarłemu przed pięcioma laty poznańskiemu literatowi i dziennikarzowi radiowemu i telewizyjnemu. Andrzej Sobczak, był autorem tekstów do ponad tysiąca piosenek, z których wiele osiągnęło status kultowych. Przypomnijmy choćby Lombardu „Przeżyj to sam”, Turbo „Dorosłe dzieci” czy Bolteru „Daj mi tę noc”. Dla fanów kolejarza pozostanie w pamięci jako autor tekstu hymnu lechitów…. Związanemu z Łazarzem Andrzejowi Sobczakowi poświecił swój ostatni felieton Krzysztof Wodniczak, który przytaczamy poniżej. Przy okazji zachęcamy do lektury pozostałych tekstów pana Krzysztofa zamieszczanych naszej stronie w dziale felietony.
„Był ode mnie o 5 dni starszy, napisał kilka tysięcy tekstów piosenek, był autorem audycji radiowych i telewizyjnych, autorem niezliczonych bajek, producentem ponad stu filmów dokumentalnych. Okazuje się, że Jego słowa nigdy nie umierają, są ponadczasowe. Przekonaliśmy się podczas radiowego koncertu wspomnieniowego. Te najbardziej znane i uznane to „Hi Fi” - Wanda Kwietniewska, „Nie było ciebie tyle lat” - Krystyna Giżowska, „Szalona zabawa” trwa” - Urszula Sipińska, „Ostatni raz zatańczysz ze mną” - Krzysztof Krawczyk, „W białej ciszy powiew” - Bogusław Mec, „Jak na lotni” - Andrzej Zaucha, „Te łzy niepotrzebne nikomu” - Wojciech Korda, „Za jeden grosz” – „Gang Marcela”, Dorosłe dzieci -Turbo, Przeżyj to sam-Lombard, W górę serca niech zwycięża Lech – „Grupa Stress”.
Szczególnie ten ostatni utwór - hymn piłkarskiego Lecha był, jest i zapewne długo jeszcze będzie na ustach nie tylko kibiców. Pamiętam dobrze jak powstawał ten prestiżowy dla poznańskiego środowiska piłkarskiego utwór. Współpracowałem z „Grupą Stress” będąc nieformalnym kierownikiem (nie znano wówczas jeszcze określenia menedżer czy impresario) i mimo iż piłka kopana nie była moją ulubioną dyscypliną to przed pierwszym w I lidze meczem Lech - Legia uzgodniliśmy, że przygotujemy akcent muzyczny. Odnaleźliśmy nieznanego a zarekomendowanego przez lidera zespołu Wioliny, Januarego Zaradnego - który już z Nim współpracował pisząc teksty do jego kompozycji - Andrzeja Sobczaka urzędnika - kancelistę w PKP i to On do muzyki Yellow Submarine znanej z wykonania The Beatles napisał...Ludzi tłum przez miasto gna...
Był rok 1972. Nagrania dokonał świetny realizator Jerzy Kamyszek w Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu przy ul. R. Berwińskiego 4. Zagrała i zaśpiewała Grupa Stress z udziałem kibiców i piłkarzy Lecha. Nastąpił oczekiwany dzień meczu. Zanim sędzia dał sygnał gwizdkiem do pierwszego zagrania, wcześniej na stadion Grupa Stress wjechała na platformie wykonując nagrany wcześniej utwór - hymn. Owacjom nie było końca. Przysłowiowy strzał w dziesiątkę i głos spikera Jana Ciszewskiego...dlaczego to wymyślono w Poznaniu, a nie na Śląsku, gdzie jest wielki potencjał piłkarski. Mówił wręcz z pretensjami do nas. Byliśmy prekursorami łączenia muzyki i sportu. Przecież słuchaliśmy w Programie I Polskiego Radia audycji „Przy muzyce o sporcie”.
Kolejna odsłona "Hortiterapii towarzyskiej" w Ogrodzie Łazarz w Poznaniu za nami. Społecznościowy ogród w centrum Poznania ma już za sobą czwarty sezon.
Gotowe nowe rabaty ukwiecimy pachnącymi ziołami, ale też przygotujemy Ogród na wiosenne rozkwitanie roślin cebulowych. Przed nami długo wyczekiwane aranżowanie północnej części Ogrodu Łazarz w Poznaniu. Tworzymy grządki podwyższane, które będzie można rodzinnie adoptować i uprawiać po swojemu. Do tego przed nami jeszcze labirynt edukacyjny, który zwieńczy tegoroczne inicjatywy ogrodowe. Na kolejne spotkanie ogrodowe zapraszamy 28 września od 17:00. A zapraszają jak zwykle mieszkańcy-ogrodnicy, Generator Malta, Klub "Krąg" i Stowarzyszenie "Kasztelania Ostrowska". Chwyć za cebulę i Ty :)
Pierwsza w nowym klubowym sezonie Magiczna Sobota", zgromadziła mimo trwającego remontu budynku, kikudziesięcioosobową widownię na przedstawieniu Teatru ”Krokodyl”.
Główną bohaterką sobotniego widowiska była Kozucha Kłamczucha - czyli postać, ze znanej książki Janiny Porazińskiej. W postać tytułowej Kozuchy wcielił się Tadeusz Falana, a w roli gospodyni, lisa i ... nie tylko wystąpiła Magda Śledziejowska-Falana. Barwne i pełne humoru widowisko zachwyciło zarówno dziecięcą jak i dorosłą publiczność. Przedstawienie zostało przygotowane i zrealizowane jako część klubowego projektu "Spotkania z Melpomeną" realizowanego ramach programu "Centrum Warte Poznania". Zapraszamy do naszej galerii.
Na przełomie lata i jesieni, na terenie Łazarza realizowany był projekt “Czyta-my”, który jest częścią. programu „Współdziałanie w kulturze”. Projekt jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
Celem projektu jest przygotowanie grupy wolontariuszy - uczniów liceum ogólnokształcącego do pełnienia roli animatorów kultury i podniesienie ich kompetencji w zakresie edukacji – zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Uczestnicy wezmą udział w czterech warsztatach przygotowawczych, poświęconych zagadnieniom pedagogiki przedszkolnej, dramy i pracy z ciałem oraz ilustrowanej książce dla dzieci. Otrzymując w ten sposób odpowiednie narzędzia młodzież stworzy scenariusze własnych artystycznych warsztatów z książką, które zostaną zrealizowane z dziećmi w wieku 3-6 lat w łazarskim Przedszkolu nr 51, a następnie w Salezjańskim Centrum Młodzieżowym.
W Klubie Krąg młodzież licealna od w wtorku 13 września uczestniczyła w warstwach z dramy prowadzanych przez Olgę Stobiecką-Rozmiarek wespół z trzema opiekunami-koordynatorami.
Projekt realizowany jest przez jest poznański "Dom Bajek", a wsparcia merytorycznego udzialiło Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury Zamek. Fotograficzne migawki z warsztatów w naszej galerii.
Fundacja Jak Malowana - "Dom Bajek" działa na terenie Poznania i Wrocławia. Jej głównym celem jest podnoszenie jakości życia poprzez promocję i upowszechnianie dostępu do kultury i sztuki. Dom Bajek to pierwsza inicjatywa Fundacji powstała z myślą o pięknych książkach i opowieściach, dedykowana dzieciom i ich opiekunom. Obszary działań to warsztaty dla dzieci oraz prowadzenie strony internetowej, której współtowarzyszy blog edukacyjny. Szczegółowe informacje: na stronie www.dombajek.pl. Obecnie powstaje w centrum Poznania Biblioteka Domu Bajek – kameralna czytelna społeczna z księgozbiorem wysokiej klasy literatury dla dzieci.
Zapraszamy, w czwartek 15 września, calutką wiaruchnę do „Ogrodu Łazarz” na " Piknik, czyli... folk po łazarsku!". Przyjdźcie do naszego fyrtla, ze swoją famułą i inszą eką! Liczymy, że nasze ogrodowe kierzki odwiedzi tego wczesnego wieczora wuchta wiary. Zapewniamy, że warto! Klara będzie co prawda świecić, ale garówy już nie będzie!
Podczas "Łazarskiego Pikniku" specjalnie dla Was zagra Kapela Podwórkowa „Plewiszczoki”, zaś różne bajery i blubry opowiadać będzie Zofia Dragan. Ubaw będzie po pachy, a pochichrać, to się, pochichramy! Zarówno Kapela jak i pani Zosia to laureaci Nagród im. Stanisław Strugarka, przyznawanych osobom i instytucjom za promowanie gwary poznańskiej.
Nie zabraknie też tego dnia atrakcji dla mel, szaranków, czy też inszych gzubków! Dla naszych maludów, wieku 5-12 lat przewidujemy tematyczne warsztaty plastyczne, rodem z naszej Pyrlandii. Podczas zajęć dzieci zapoznają się z poznańskimi legendami oraz z kartek papieru stworzą arcypoznańskie symbole. Takie jak „Ratusz", "koziołki" czy "Bamberkę". A na dodatek przejdą przyśpieszony kurs rzeźbiarski, tworząc cudeńka z naszych dorodnych pyrek! Na koniec Małym Wielbicielom Książek, w wieku 3-6 lat, wspólnie przeczytamy książkę "Czupieńki. Smok" autorstwa Gerarda Moncomble i Pawła Pawlaka. Tytułowe Czupieńki zbierają owoce pokrzepidełka, by przygotować zapasy na zimę, a ktoś zacznie im w tym przeszkadzać... To piękna historia o mocy dobrego serca i o tym, że każdemu warto dać szansę.
Hej Wiaruchna! Nie bądźcie nyrolami, i do Ogrodu Łazarz zabierzcie, jakieś pamiątkowe klunkry do naszej ogrodowej kasty, czyli „Skarbu Łazarza”. Niech następne pokolenia, jak odkopią łazarski skarb, zobaczą jak nam się żyło!
Za to to ogrodu nie musicie w czwartek taśtać z sobą, żadnych tytek z leberą, czy sznek z glancem, ani też inszego chabasu, bo między naszymi ogrodowi kierzkami czeka prawdziwe futrowanie! Zaprosimy Was na pyry z gzikiem przygotowane przez klubową ekę! Zaprezentują się także „Kulinarne Przygody” z ulicy J.Matejki, które przygotowały dla Was degustację zdrowej kichy i karmonady, chlebów żannych i inszych bochnów oraz wszelakiego nabiału.
Zapraszamy! My już mamy przed imprezowy rajzefiber! A, Wy?
Miejsce „Łazarskiego Pikniku”: Ogród Łazarz, ul. K. Potockiej 39/41 (skwer za Klubem Krąg) Termin:15.09.2016 godz. 17:00. Impreza organizowana jest w ramach projektu Skarb Łazarza - Centrum Warte Poznania współfinasowane przez Miasto Poznań.
Podróżowanie po świecie to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów, poznawanie samego/ej siebie, zdobywanie wiedzy i umiejętności. To także wspaniała okazja do spotkania nowych ludzi, których historie mogą zainspirować nas samych.
Nie zawsze jednak mamy możliwość ruszenia w daleką podróż i wtedy pozostaje wędrowanie palcem po mapie. Albo… Spotkanie z osobą, która zna wybrany, odległy kraj od podszewki!
W środę, 7.09 zaprasiliśmy do Kręgu na pierwsze spotkanie z cyklu „Bliskie spotkania z kulturą, czyli podróże dookoła świata”. Jako pierwsza o swoim kraju, ludziach, kuchni i ciekawostkach z tej części świata, opowiadała Sofia Manchilii - Urugwajka, od roku mieszkająca w Polsce. Było fascynująco, energetycznie i z uśmiechem! Spotkanie było prowadzone w języku polskim i angielskim. Zapraszamy do galerii.
Na Łazarzu mamy swój fanzin. Narodził się u schyłku mijającego lata. Zin, fanzin to rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania. Wydawane są własnym nakładem, najczęściej nieregularnie. Ziny jako wydawnictwa niezależne, zazwyczaj dystrybuowane są w obiegu niezależnym i w niewielkiej ilości (od kilku do kilkuset egzemplarzy). Nazwa tej grupy czasopism jest skrótem od ang. fan magazine.
Oto nasz sąsiedzki zin ŁAZIN, który zadebiutował w Ogrodzie łazarz podczas „sąsiedzkiego „hydeparku”! Znajdziecie go online i na mieście w: Hygge,Inkubator Kultury - Pireus, Perfex, Vege Pizza, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Bookowski. Księgarnia w Zamku, Dobra Kawiarnia, TACZAKA 20,Projekt Wilson, Cafe Przymiarka, Biblioteka Raczyńskich przy placu Wolności i przy Lodowej, Księgarni przy ulicy Niegolewskich oraz w naszym Klubie. Zin został zaprojektowany przez mieszkańców Łazarza podczas warsztatów zrealizowanych dzięki Łazarz - Otwarta Strefa Kultury. Oprócz lokalsów w gronie autorów i autorek znalazła się również osoba z Warszawy. Beata Sosnowska, której pięknie pięknie dziękujemy za komiks! :). W naszej galerii reprodukcja Łazina.
Remont, remontem! Ale My już wystartowaliśmy! Od pierwszych dni września trwają zapisy na zajęcia organizowane przez klub Krąg w sezonie 2016/2016. Naszą propozycję tradycyjnie skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców naszego osiedla i dzielnicy, niezależnie od wieku!
Zapraszamy do udziału w ćwiczeniach fitnesowych: aerobiku, zumby, i zajęciach gimnastycznych. Dzieci w wieku szkolnym zapraszamy do udziału w treningach umysłu (zajęcia wspomagające naukę i rozwój intelektualny), kursie języka angielskiego oraz w warsztatach z robotyki - lego mindstorms. Najmłodszym proponujemy warsztaty plastyczne, taniec dla przedszkolaków. Zapraszamy również do "Bajkowego kręgu" czyli do naszego klubowego przedszkola oraz udziale w zajęciach dwóch gromad zuchowych. Nie zapomnieliśmy o osobach z grupy 60+, które zapraszamy do udziału w zajeciach teatralnych, muzycznych warsztatach komputerowych i treningu umysłu, naukę języka angielskiego i esperanto oraz zajęcia rekreacyjne nordic walking. Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godz. od 14:00 do 19:00. Więcej szczegółów o zajęciach na stronie klubowej www.klubkrag.pl (tam też można skorzystać z naszego formularza zgłoszeniowego).
„Mój Poznań, Moja Wielkopolska” - program Ratajskiej Telewizji Kablowej poświęcony historii Poznania i Wielkopolski. Po najciekawszych miejscach województwa, w szczególności jego stolicy, oprowadzają i opowiadają najbardziej zorientowani w tej tematyce poznaniacy – dziennikarz Jacek Hałasik i historyk dr Marek Rezler.
W letni choć już wrześniowy poranek ekipa RTK zawitała na Łazarz…. A jak opowiadać o Łazarzu bez odwiedzenia Klubu Krąg? O wędrówce po rodzinnym fyrtlu Jacka Hałasika opowiada fotograficzny reportaż Wojtka Wysockiego.. O emisji gotowego programu nie omieszkamy Państwa zawiadomić!
Od grudnia 2013 roku Program Ratajskiej Telewizji Kablowej można oglądać również na platformie cyfrowej operatora INEA S.A. Ratajska Telewizja Kablowa jest emitowana na kanale 803. Dzięki temu wszyscy abonenci sieci "INEA" mogą oglądać RTK w transmisji cyfrowej przy użyciu dekoderów, co znacznie zwiększyło zasięg Ratajskiej Telewizji Kablowej.
„Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętna pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”
W piękny, słoneczny przedpołudniowy dzień, w czwartek pierwszego dnia września, na Cmentarzu Parafialnym Matki Boskiej Bolesnej na Wieczną Wartę odprowadziliśmy dha harcmistrza Józefa Derdę, byłego, wieloletniego drużynowego powstałej w 1912 roku 1. Harcerskiej Drużyny Lotniczej.
Druh Józef, był wzorem dla pokoleń harcerzy i instruktorów. Śp. dh Józef do ostatnich chwil ważna życia był zachował wierność Prawu Harcerskiemu …
Druh Derda od lat trzydziestych ub. wieku był związany z łazarskimi środowiskami harcerskimi. Dobry duch i mentor, działającego przy Klubie Krąg Szczepu Drużyn ZHP "Łazarz". Przez wiele lat członek Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. (więcej)
Tu do obejrzenia fragment filmu Jana Kurka z roku 2009 i opowieść dh. Józefa Derdy o Jego pierwszej zbiórce harcerskiej, która miała miejsce w … 1934 roku w harcówce Szkoły Podstawowej przy ulicy Ryszarda Berwińskiego.
Wczoraj pod Łazarską Wierzbą Łączącą pożegnaliśmy LATO!. Od południa kolejne atrakcje finiszowały projekt Łazarskie Lato realizowany przez Kasztelanię Ostrowską oraz Klub Krąg. Od wizyty na Dzikim Zachodzie w "Golden City", przez gry i zabawy łąkowe, po wspólne przygotowanie zdrowych roślinnych pyszności i biesiadowanie. Przybyło wielu mieszańców - także tych najmłodszych - chcących dopełnić sierpnia właśnie w Ogrodzie Łazarz!
Końcowa biesiada nie byłaby możliwa, gdyby nie ochoczo zaangażowani młodzi kucharze. Rozpoczęliśmy od poznania, z jakich roślin (warzyw i owoców) będziemy przygotowywać zdrowe sałatki, kanapki i lemoniadę. Zadbaliśmy też, aby omówić, skąd naturalnie pochodzą pomidory, awokado, jabłka, ananasy i wiele innych. Stół kolorowo został zastawiony dziełami kulinarnymi dwóch grup. Rozdawane wszystkim przybyłym do Ogrodu Łazarz potrawy warzywno-owocowe rozeszły się rach-ciach. I tak oto, przy zachodzącym słońcu zakończyliśmy wakacje 2016 :) Podziękowania za realizację całego projektu należą się pracownikom i animatorom z Klubu Krąg (Dorota, Asia, Aurelia, Wojtek), z grupy Art & Music, Rodzicom i Społecznikom Ogrodu Łazarz (oraz prowadzącym ze strony Kasztelanii Ostrowskiej. Wyszło nam wybornie!
Impreza przygotowana została przez Klub Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald oraz Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska ze środków Rady Osiedla "Św. Łazarz".
Zapraszamy do naszej galerii na fotograficzną relację z wydarzenia (także zob. cz.1, cz.2, cz.3).