Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy! W Kręgu do dnia 31 sierpnia trwa przerwa wakacyjna.   ***   Sekretariat Klubu jest do państwa dyspozycji, od poniedziałku 01.09. (od godz.15:00 do 19:00.)   ***   Miłych, bez "wirusowych ekscesów" wakacji, życzy Państwu, Załoga Klubu Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Wrzesień
2014-09-28
Łazarscy harcerze o grunwaldzkim zlocie….
Łazarscy harcerze o grunwaldzkim zlocie….

Na początku były wici, aby w słoneczny wrześniowy sobotni ranek w wigilię św. Wincentego  AD 2014 roku grunwaldzka brać harcerska,  w sile stu osób mogła się stawić  się trzy godziny po jutrzni  na błoniach  Lasku Marcelińskiego, aby rozpocząć doroczny  Zlot Hufca. Tym razem przygotowany przez Szczep „Łazarz”!

Polanki Lasku Marcelińskiego nie dorównują ogromem polom Grunwaldu. Zuchom i harcerzom naszego Hufca daleko do męstwa i odwagi rycerzy Władysława Jagiełły. Nie mniej to właśnie oni, ci najmłodsi postanowili wskrzesić swoich bohaterów, wskrzesić, a zarazem oddać hołd patronom swojego Hufca - zwycięzcom Grunwaldu.

Instruktorzy Szczepu Łazarz przygotowali grę tematyczną, w której to uczestnicy mogli poznać najdzielniejszych  z dzielnych, rycerzy bitwy pod Grunwaldem. Znaleźli się wśród nich Zawisza Czarny, Zyndram z Maszkowic, Florian z Korytnicy, Paweł Złodziej herbu Niesobia i wielu innych. Na strudzonych graczy czekała pyszna grochówka, pamiątkowa plakietka oraz pląsy i gry tematyczne. Zlot zakończył apel, który przeprowadził sam komendant Hufca ZHP imienia „Zwycięzców Grunwaldu” druh harcmistrz Marian Derda. Zapraszamy do naszej galerii.

2014-09-25
Tańce w kręgu ... w Kręgu
Tańce w kręgu ... w Kręgu

Tańce w kręgu – to tańce  ludowe, etniczne,  tańczone w korowodzie, kręgu, parach. Znajdują się wśród nich tańce: rosyjskie, ukraińskie, łotewskie, greckie, macedońskie, chorwackie, serbskie, albańskie, bułgarskie, rumuńskie, portugalskie, irlandzkie, bretońskie, armeńskie, tureckie, żydowskie, izraelskie, meksykańskie, boliwijskie, hawajskie oraz pochodzące z wielu innych zakątków świata. Tańce w kręgu budują wspólnotę, integrują społeczność, zapewniają dobrą zabawę, pomagają odreagować stres i poruszać się w przyjemny sposób. Ten rodzaj tańca daje gwarancje sukcesu, gdyż jest prosty, powtarzające się kroki sprawiają, iż nauka jest przyjemnością niezależnie od wieku, predyspozycji i doświadczeń tanecznych. I z taką propozycją wyszliśmy do naszych przyjaciół z Bamberki podczas ostatniego wrześniowego spotkania. Jakim zainteresowaniem cieszyła się ta nowa forma aktywności ruchowej? Zobaczcie Państwo sami w naszej galerii.

 

2014-09-25
Kasztelania Ostrowska w Bamberce
Kasztelania Ostrowska w Bamberce

Wolontariusze ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska ciągle bardzo aktywni. Wspominaliśmy wielokrotnie o ich zaangażowaniu w Ogrodzie Łazarz, czy pracy z dziećmi podczas ferii lub współpracy z harcerzami z naszego szczepu. W nowym sezonie założyli  Klub „Młodego Przyrodnika”, w którym promują wartości proekologiczne . W miniony czwartek członkowie Kasztelani Ostrowskiej zawitali w Klubie Bamberka z prelekcją przyrodniczą pod frapującym tytułem: „Śródziemnomorskie słońce grzeje Chorwacje, grzeje Polskę”.  Dziękujemy i prosimy o więcej! Kilka fotek w galerii.

2014-09-25
Maluchy w Galerii Krąg
Maluchy w Galerii Krąg

Łazarskie przedszkolaki gościły w czwartek 25 września w naszej klubowej „Galerii Krąg”, zwiedzając  wystawę „Mój Świat”. Niecodzienni koneserzy sztuki mieli okazję spotkać się z autorką prac panią Żannetą Jankiewicz, która opowiedziała dzieciom o procesie powstawania obrazów. Malarka poprowadziła także pokazowe zajęcia plastyczne, ku uciesze maluchów. Spotkanie zakończyło się … wspólnym pamiątkowym zdjęciem (do obejrzenia) w galerii.

 

2014-09-24
Wykopki w Ogrodzie Łazarz
Wykopki w Ogrodzie Łazarz

Do Ogrodu Łazarz niepodziewanie wkradła się Pani Jesień… A jak to jesienią bywa przyszedł czas na wykopki! Podczas kolejnej imprezy z cyklu "Spotkajmy się pod wierzbą..." łazarskie dzieci i zaproszeni goście uczestniczyli w „wybierkach pyrek”, zasadzonych w naszym ogrodzie wiosenną porą. W środowe popołudnie 24 września na mieszkańców czekały również inne atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska i Klub Krąg. Nie zabrakło także naszych dobrych znajomych z Generatora Malta i licznej grupy przedszkolaków.

Program spotkania, które odbyło się w konwencji sąsiedzkiej biesiady, pełen był przyrodniczych niespodzianek! Mogliśmy  np. przyjrzeć się wielu gatunkom owadów (żywych i preparowanych). Tu szczególną furorę robiły najprawdziwsze żywe szerszenie! Najmłodsi uczestnicy spotkania pod wierzbą tworzyli malowane zielniki, oglądali warzywniak oczami małego botanika. Uczestniczyli jako „młodzi chemicy” w kilku zabawnych ekspertyzach oraz sprawdzali  swoją wiedzę w quizie przyrodniczym.  A na rozgrzanie w jesienny czas czekały na wszystkich ziołowe napary z roślin zbieranych rankiem w Kasztelanii Ostrowskiej nad Jeziorem Lednickim! Można było spróbować ciepłych naparów z pokrzywy, głogu, sosny czy mięty. Pychota! Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się pieczenie ziemniaków. (Oficjalnie wykopanych w naszym ogrodzie, a w rzeczywistości zakupionych w pobliskiej „Biedronce”). Pieczone pyrki  szczególnie upodobali sobie najmłodsi uczestnicy biesiady. Spotkanie pod wierzbą zakończyła dyskusja mieszkańców dotycząca dalszej działalności Ogrodu Łazarz. Było burzliwie i inspirująco!

2014-09-23
Inauguracja roku harcerskiego
Inauguracja roku harcerskiego

Harcerstwo to przygoda na całe życie. Dla każdego znajdzie się miejsce w naszym kręgu tj.  nie tylko w naszym Klubie Krąg, gdzie od mieści się siedziba Szczepu Szczep ZHP Gromad Zuchowych, Drużyn Harcerskich i Wędrowniczych "Łazarz". Ale także  w tym kręgu harcerskim, kręgu koleżanek i kolegów, przyjaciół na całe życie.

Inauguracja roku harcerskiego 2014/2015 w Klubie Krąg z udziałem zuchów, harcerzy i instruktorów ze Szczepu Łazarz oraz zaproszonych gości,  miała miejsce 23 września. Komendant grunwaldzkiego hufca dh hm Józef Derda w imieniu łazarskich skautów życzył udanego roku harcerskiego i szkolnego oraz podziękował kadrze instruktorskiej szczepu  za zaangażowanie w służbie harcerskiej. Po oficjalnych uroczystościach w sali widowiskowej klubu odbyło się tradycyjne spotkanie poobozowe uczestników Akcji Letniej.

2014-09-21
"Babie lato" w Mniszkach

W niedzielę, 21 września odbyła się kolejna wycieczka autokarowo-piesza Klubu Turystycznego „Piechur” z cyklu „Poznaj Parki Krajobrazowe Wielkopolski”. Tym razem klubowi „piechurzy” odwiedzili Pszczewski Park Krajobrazowy położony na pograniczu województw: lubuskiego i wielkopolskiego o powierzchni ponad 45 tys. ha (wraz z otuliną). Mimo, że pogoda tej niedzieli była dżdżysta to klubowicze, dziarskim krokiem przebyli dystans dziesięciu kilometrów na trasie prowadzącej do miejscowości Mniszki. Prezes klubu Jerzy Rogal nie bez powodu wybrał akurat dzień i miejsce docelowe rajdu. To właśnie w Mniszkach z końcem września odbywa się coroczny festyn, którego główną atrakcją jest wielkie smażenie powideł. Zapewniamy wszystkich niedowiarków. Było pysznie :-) !!! To chyba widać w naszej galerii, do obejrzenia której zapraszamy! Smacznego!

 

2014-09-19
Festiwal Piosenki Żołnierskiej Seniorów
Festiwal Piosenki Żołnierskiej Seniorów

Poznańscy seniorzy oraz goście Domu Parafialnego przy ulicy Stolarskiej byli po raz piąty  uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Seniorów. Podopieczni z Dziennych Domów Pomocy Społecznej oraz członkowie Klubów Seniora (w sile ośmiu  „pododdziałów”) w dobrych nastrojach, mniej lub bardziej umundurowani „zameldowali się na jeden dzień, u Komendantki pani Elżbiety Porady-Murawskiej, współorganizatorki festiwalu. by bawiąc się śpiewem rywalizować i integrować się. Wśród uczestników tegorocznego przeglądu znalazł się nasz klubowy zespół „Łazarski Krąg”, kierowany od wielu lat przez panią Lidię Domichowską. Na zdjęciu obok „Łazarski Krąg” na festiwalowej scenie. Więcej zdjęć (fot. J. Ludwiczak) w naszej galerii oraz na stronach portalu lazarz.pl (tam też obszerna relacja z imprezy).

2014-09-18
Petycki pokłon
Petycki pokłon

W czwartek 18 września Kawiarenka Literacka Klubu Krąg zaprosiła  na „poetycki pokłon” - i wieczór autorskie z Pawła Kuszczyńskiego   prezesa Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich.  Oprawę muzyczną zapewnili, koncertem muzyki kameralnej,  uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów poznańskiej malarki Rozalii Nowak. Paweł Kuszczyński - poeta i krytyk literacki, autor tomików: Powroty (1991), Róża spadająca kwiatem (1993), Nagłość chwili (1994), Łąki wyobraźni (1994), Widzieć choćby na chwilę (1996), Być w słowie (1998), Ciągle żywe okno (2001), W zwierciadle źrenic (2006) oraz Spotkanie pragnień (2009). W naszej galerii reprodukcje obrazów Rozalli Nowak oraz relacja ze spotkania w naszej Kawiarence Literackiej.

2014-09-16
Klub Górski "Grań"
Klub Górski

W Kręgu po wakacyjnej przerwie spotkali się we wtorek 16 września poznańscy turyści z Klubu Górskiego „Grań”. W międzyczasie w świecie turystyki górskiej uzbierało się wiele informacji i ciekawostek. Niektóre z nich przedstawił kol. Janusz Rochowski, polecając zebranym min. kilka książek: „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu” Agusto Golina, trzecią część przewodnika „Nieznane Tatry” i „Krew bacy, czyli zakrapiana relacja z samotnej szarży na Mont Blanc” Marka Ratajczaka.

Podczas 546 klubowego spotkania „graniowców” nie mogło się obyć bez tradycyjnej górskiej prelekcji. Tym razem była to ilustrowana materiałami fotograficznymi i filmowymi relacja z ubiegłorocznej (16 do 23 sierpnia 2013) wyprawy w Dolomity kol. prezesa Staszka Dankowskiego.

2014-09-15
Pożegnanie Józefa Żeleńskiego
Pożegnanie Józefa Żeleńskiego

W poniedziałek 15 września w Klubie Krąg  podczas okolicznościowego zebrania Rady Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” uroczyście pożegnano pana Józefa Żeleńskiego, dotychczasowego kierownika osiedla, który po ponad czterdziestu latach pracy na Łazarzu przechodzi z początkiem października na emeryturę. Józef Żeleński kierował Osiedlem Łazarz  przez dziewiętnaście lat.  Za jego kadencji  spółdzielcze bloki na Łazarzu zmieniły się nie do poznania. Najważniejszym przedsięwzięciem dokonanym w tym czasie była dobiegająca końca termorenowacja osiedlowych budynków. Józef Żeleński w 2010 roku za wieloletnie zasługi na rzecz mieszkańców otrzymał tytuł Człowiek Roku Łazarza. 

Przewodniczący Rady Osiedla pan Jerzy Babiak  poinformował oficjalnie zebranych, że od 5 października nowym kierownikiem Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald będzie dotychczasowy zastępca, pan Zdzisław Nowak. Funkcję kierownika technicznego i zastępcy kierownika Osiedla obejmie pan  Adam Antoniewski.

2014-09-12
„Mój świat”
„Mój świat”

Kawiarenka Literacka Klubu Krąg zaprosiła na spotkanie  w Galerii Krąg, gdzie otwarta została wystawa prac malarskich Żannety Jankiewicz. Prezentowane obrazy, spięte tytułem „Mój świat” zainaugurowały nowy sezon wystawienniczy w Klubie Krąg. Wernisaż zgromadził bardzo liczną publiczność, a wśród gości znalazło się duże grono przyjaciół, koleżanki z Grupy artystycznej „Kramry” oraz spółdzielcy - sąsiedzi artystki i osoby z innych środowisk artystycznych.

Już tradycyjnie, bo od sześciu lat, wystawie obrazów Żannety Jankiewicz towarzyszyła poezja Danuty Bartosz. Czytane wiersze wkomponowały się w przesłanie artystyczne obrazów, raz jeszcze udowodniając, że poezja i namalowany obraz mówiąc o tym samym różnią się tylko formą wyrazu. Poezja jest jak życiodajny deszcz wsiąknięty w ziemię. Karmi wszystko, co żywe jest na niej. Artysta malarz jak różdżkarz znajdzie źródło wody i sprawi, że wytryśnie nawet w suchym miejscu, na płótnie, desce, szkle, papierze... Czesław Miłosz  kiedyś powiedział: Poezja - wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem. Parafrazując tę wypowiedź dodam: obraz jest w kilku kreskach i plamkach pędzla, odsłoniętego obrazu. 

Wystawę „Mój świat” można oglądać w Klubie Krąg do 9 października 2014 roku. Fotograficzna relacja z otwarcia i wernisażu wystawy na naszej stronie internetowej. Ponadto w naszej galerii wideo prace pani Żanetty w muzycznej oprawie! Zapraszamy!

2014-09-09
Nowości sezonu 2014/2015
Nowości sezonu 2014/2015

Tak jak co roku również i w tym kadra instruktorska Klubu Krąg przygotowała na rozpoczynający się sezon 2014-2015 propozycje nowych zajęć. W tym sezonie możemy zaprosić np. na ciekawe zajęcia fitnesowe. Obok tradycyjnych zajęć aerobiku zapraszamy na: jogę, salsę, burlesque fitness, jogę oraz zumbę. Te ostatnie zajęcia to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Dla wszystkich niezależnie od wieku doskonałą propozycją na jesienną aktywność będą zajęcia w naszej sekcji nordic walking czy klubie „Piechur”.  Dla dzieci z podstawówek, mamy prawdziwą i atrakcyjną świeżynkę! Propozycje zajęć dydaktycznych w postaci Klubu Młodych Przyrodników. Tu zajęcia będą prowadzone przez studentów Wydziału Biologii UAM zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Kasztelania Ostrowska”. Z kolei młodzież może zainteresować odrobina adrenaliny podczas zajęć Klubu Sportów Ekstremalnych. Więcej informacji o wszystkich naszych propozycjach tutaj: prosimy kliknąć na linki: zajęcia i sekcje. Zapraszamy!

2014-09-04
Bamberka w akcji!
Bamberka w akcji!

Po wakacyjnej przerwie zebrali się członkowie i sympatycy Klubu Aktywnych (d.Klubu Seniora)"Bamberka", inaugurujący tym spotkaniem działalność sekcji w nowym sezonie. Łazarskich seniorów powitał w imieniu Kierownictwa i Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald – kierownik klubu pan Janusz Heller, a w imieniu pracowników i instruktorów domu kultury pani Izabela Wysocka. Na dobry poczatek zaprosiliśmy łazarskich seniorów na "Bamberkowy wieczór z piosenką biesiadną" z udziałem Mademoiselle Carmel. Mimo, iż do oficjalnego rozpoczęcia roku kulturalno-oświatowego 2014-2015 (które odbędzie się 16 października 2014 roku) pozostało kilka tygodni, można śmiało powiedzieć, że wystartowaliśmy! Wszystkich aktywnych 50+ zapraszamy do Kręgu i Bamberki! Garść fotek z imrezy w naszej galerii.

2014-09-03
Gala Polskiej Mody 2014
Gala Polskiej Mody 2014

Srebrna Pętelka to konkurs z bogatą tradycją w polskiej modzie, podczas tegorocznej edycji był adresowany do najzdolniejszych uczniów i studentów szkół kierunkowych. Prestiżowa rywalizacja z udziałem młodych projektantów została rozstrzygnięta  3 września 2014 r. podczas Gali Polskiej Mody jako imprezie towarzyszącej Poznańskim Targom Mody. Srebrna Pętelka  przyznawana jest przez Polską Akademię Mody, której przewodniczy poznaniak Stefan Kostecki. Laureaci konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody oraz zdobycie rozgłosu – wyniki rywalizacji śledzą znani projektanci oraz specjaliści z cenionych domów mody. W gronie laureatów Srebrnej Pętelki z poprzednich lat znajdują się: Ewa Minge, Anna Jatczak i Małgorzata Czuchraj. "Srebrną Pętelkę” wręczyli wspólnie Jagoda Komorowska, Prezydent Złotej Loży Polskiej Akademii Mody, Stefan Kostecki, Prezes PAM i Andrzej Byrt, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe certyfikaty, które wręczyła Beata Ruszkowska, trzykrotna zdobywczyni „Srebrnej Pętelki”, a także „Złotej Pętelki”.

Laureatką Srebrnej Pętelki 2014 została Ewa Pawłowska Tores autorka kolekcji „Leaf Overs"Złote Pętelki, trafiły w ręce firm Aryton, Semper i Bialcon.  Wyróżnikiem wrześniowej Gali Polskiej Mody była prezentacja unikatowego projektu Polskiej Akademii Mody – „Poznań polską stolicą mody", do którego realizacji zaproszono Prezydenta Miasta Poznania i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Klub Krąg ponownie jak w roku ubiegłym był partnerem – tegorocznej Gali Polskiej Mody, a Janusz Heller członkiem jury. Fotograficzna relacja z imprezy w naszej galerii. 

2014-09-01
Zapraszamy do Kręgu!
Zapraszamy do Kręgu!

Od pierwszych dni września trwają zapisy na zajęcia organizowane przez klub Krąg w sezonie 2014/2015. Naszą propozycję tradycyjnie skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców naszego osiedla i dzielnicy, niezależnie od wieku! W Kręgu nauczymy tańczyć:  tanga, walca, cha-che (na kursie tańca tow.), zaprosimy do ćwiczeń fitnesowych: aerobikuzumby jogi.  Dzieci w wieku szkolnym zapraszamy do udziału w treningach umysłu (zajęcia wspomagające naukę i rozwój intelektualny), kursie języka angielskiego oraz w warsztatach z robotyki - lego mindstorms. Najmłodszym proponujemy warsztaty plastycznetaniec dla przedszkolaków. Zapraszamy również do "Bajkowego kręgu" czyli do naszego klubowego przedszkola oraz udziale w zajęciach dwóch gromad zuchowych. Nie zapomnieliśmy o osobach z grupy 60+, które zapraszamy na warsztaty komputerowe i treningu umysłu, naukę języka angielskiego i esperanto oraz zajęcia rekreacyjne  nordic walking. Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godz. od 13:00 do 19:00. Więcej szczegółów o zajęciach na stronie klubowej www.klubkrag.pl (tam też można skorzystać z naszego formularza zgłoszeniowego).

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt