Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2018/2019 - Wrzesień
2018-09-29
What s Art - promocja praw człowieka przez sztukę uliczną
What s Art - promocja praw człowieka przez sztukę uliczną

Przez cały tydzień międzynarodowa ekipa wolontariuszy dziewięciu europejskich krajów  wspierana przez Dominika Dziedzinę tworzyła Łazarzu mural przedstawiający historię walk o prawa człowieka od lat sześćdziesiątych po czasy współczesne. Malunek powstał na obrzeżach  Ogrodu Łazarz przy ul. Klaudyny Potockiej i został publicznie zaprezentowany podczas Pikniku Sąsiedzkiego w Ogrodzie Łazarz.

W ramach międzynarodowego projektu What s Art - promocja praw człowieka przez sztukę w przestrzeni publicznej” na poznańskim Łazarzu powstał kolejny mural. Program „What s Art Promocja praw człowieka przez sztukę w przestrzeni publicznej” organizowany jest przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty. Dzieło autorstwa Dominika Dziedziny  z grupy MURALL  który stworzył m.in. słynny mural na Śródce, przedstawia wybrane wydarzenia z historii walki o przestrzeganie praw człowieka. W powstałej pracy odnaleźć można ilustracje nawiązujące do polskiego czarnego protestu, ukraińskiej pomarańczowej rewolucji czy czeskiej praskiej wiosny. W centralnej części dzieła znajduje się dzie się przygotowujący się do lotu ptak, którego oplatać będą linie symbolizujące ucisk i brak tolerancji. Malowidło wraz z Dominikiem  Dziedziną stworzyło w czwartek i piątek  28 osób z dziewięciu krajów Unii Europejskiej: Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Włoch. To osoby, które biorą udział w międzynarodowym projekcie What s Art. promującym prawa człowieka w przestrzeni publicznej poprzez sztukę. Mural zaprezentowany został podczas piątkowego pikniku sąsiedzkiego organizowanego w Ogrodzie Łazarz wspólnie przez Klub Krąg oraz wolontariuszy z CIM Horyzonty w oraz Klub Krąg i MOPR, a wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji.

2018-09-25
Poznański Budżet Obywatelski
Poznański Budżet Obywatelski

Poznański Budżet Obywatelski 2019, to już siódma edycja projektu, w którym to mieszkańcy Poznania decydują, na co powinny zostać przeznaczone miejskie pieniądze. Klub Krąg podjął rękawicę po raz pierwszy startując w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Zgłaszamy projekt „Łazarskie Laboratorium Aktywności” autorski projekt pani Joanny Heller. Już teraz prosimy Państwa o Wasz Głos! Głosowanie już tuż, tuż!  

Punktualnie o północy w nocy ze środy na czwartek rozpocznie się głosowanie w aktualnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Pod koniec października okaże się, jakie projekty zdaniem poznaniaków warto zrealizować. Jak można zagłosować? Do tej pory do realizacji wybrano 134 projekty, a 71 z nich zostało już zakończonych. Tegoroczna edycja będzie i jest rekordowa.  Mieszkańcy zgłosili, aż 425 pomysłów, z czego do głosowania trafi 259. (18 wniosków wycofano, a 148 nie przeszło przez etap rekomendowania). Na liście do głosowania znajdziemy 55 projektów ogólnomiejskich i 204 projekty rejonowe (w tej drugiej grupie) jest nasz projekt.

Cały Poznań jest podzielony na 13 rejonów. Wszędzie będzie się więc toczyć rywalizacja.  Rok temu w głosowaniu wzięło udział 45 tysięcy poznaniaków. W puli PBO2019 są też rekordowe pieniądze. To 20 milionów złotych na projekty (6 mln trafi na realizację projektów ogólnomiejskich, a 14 mln na projekty rejonowe).  

Głosowanie? Czas start! Oddać swoje głosy poznaniacy będą mogli już od północy w nocy ze środy na czwartek. Każdy ma do dyspozycji trzy głosy - jeden na projekt ogólnomiejski i dwa na projekty rejonowe. Wszystkie trzy głosy trzeba wykorzystać w jednym momencie (oczywiście można też oddać ich mniej). Głosowanie potrwa do 19 października. Które projekty zwyciężyły, dowiemy się do końca października. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Poznania. W przypadku tych niepełnoletnich wymagane będzie uzyskanie zgody opiekuna.

W środę, przed rozpoczęciem głosowania, odbyło się też losowanie numerów, z jakimi na listach pojawią się konkretne projekty. Jako pierwsze na formularzach znajdziemy projekty ogólnomiejskie, a w dalszej kolejności te z 13 mniejszych rejonów Poznania. Pełna lista projektów do głosowania znajduje się pod adresem: Głosowanie - Poznański Budżet Obywatelski 2019.  

Jeżyce i Łazarz to ostatnia trzynasta dzielnica, a projekt  „Łazarskie Laboratorium Aktywności” ma numer piąty. Zatem prosimy o oddanie głosu na nr XIII.5 (projekty rejonowe). Dziękujemy!

2018-09-23
Zmiany, zmiany, zmiany!
Zmiany, zmiany, zmiany!

Czas biegnie nieubłaganie. Coś się kończy coś się zaczyna. Czasem przychodzi czas na zmiany...

W szczepie Łazarz przybywa zuchów, harcerzy jak i instruktorów. Niektórzy rozpoczynają przygodę harcerską inni odchodzą w cień. W naszym Łazarskim środowisku doczekaliśmy się pewnych roszad. Z funkcji komendanta ustąpiła druhna phm Dorota Wysocka, a na jej miejsce awansował druh przewodnik Wojciech Oczujda.

Nowemu komendantowi życzymy wielu sukcesów w prowadzeniu Szczepu, siły przy pracy na rzecz dzieci i młodzieży oraz dalszego rozwoju w pełnieniu harcerskiej służby. Przekazanie miało miejsce na terenie Puszczy Zielonka w Traperskiej Osadzie miejscu bardzo przyjaznym całej braci harcerskiej. Czuwaj! (tekst: Wojtek Wysocki - do "dzisiaj" druzynowy Wagabundy).

2018-09-21
"Wszystko jemy, nic nie marnujemy"

Dane dotyczące marnowania żywności w świecie są przerażające: do śmietników na całym świecie trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie, w samej Polsce wyrzucamy 9 milionów ton jedzenia. W ten sposób marnujemy nie tylko żywność, ale i hektolitry wody, która jest potrzebna do jej wytworzenia.

"Wszystko jemy, nic nie marnujemy", to cykl  nowych warsztatów kulinarnych Klubu Krąg, oparty na autorskim projekcie stworzonym przez Akademię Umiejętności "Kulinarne Przygody". Warsztaty prozdrowotne i edukacyjne adresowane są zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym. Program realizowany jest przede wszystkim na praktycznych zajęciach w formie warsztatów kulinarnych. Uczestnicy zajęć podczas własnoręcznego przygotowywania potraw otrzymują informacje m.in. dotyczące efektywnych zakupów, wykorzystaniu produktów, ich właściwościach i wpływie na zdrowie przeznaczonych dla różnych odbiorców. Wprowadzenie od najmłodszych lat zdrowych nawyków zaprocentuje na pewno w przyszłości. Korzystanie z  naturalnych produktów jest przyjazne nie tylko dla ludzi ale także dla naszej planety. Społeczność lokalna skupiona przy ogrodzie społecznościowym Łazarz oraz Klubie Krąg jest zainteresowana prowadzeniem zdrowego i ekologicznego stylu życia. Potwierdzeniem były warsztaty organizowane przez Klub Krąg w ubiegłym roku jak obecnie realizowane! Fotograficzna relacja z pierwszych dwóch warsztatów w naszej foto-galerii.

Warsztaty w ramach projektu "Włącz siebie" współfinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania w ramach zadania Centrum Inicjatyw Lokalnych. Organizatorzy: Stowarzyszenie "Łazarz - Zakorzenieni w tradycji oraz Klub Krąg".

2018-09-20
W tanecznym i rozśpiewanym Kręgu!
W tanecznym i rozśpiewanym Kręgu!

Klub Krąg przygotował dla łazarskich seniorów miłą niespodziankę. Jest nią odnowiony parkiet tanecznej sali, wyposażonej w laserowe, dyskotekowe światełka i specjalne nagłośnienie. W programie wrześniowych imprez muzycznych znalazły biesiady muzyczne i wieczorki taneczne, spotkania z piosenką biesiadną  z udziałem lubianych na Łazarzu muzyków. W miesiącu wrześniu zaprosiliśmy do wspólnego muzykowania: Agnieszkę Wiśniewską, Martę Śliwę, Eugeniusza Cołtę, Wojciecha Winiarskiego, Piotra Jurkiewicza oraz piosenkarki ze Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena. Zatem we wrześniu, jest i nadal będzie w Kręgu, wesoło, skocznie i radośnie! O czym zapewnia cała załoga klubowa! Ale to nie koniec naszych propozycji, gdyż we wrześniowej ofercie dla Bamberki są warsztaty kulinarne, gimnastyka korekcyjna, piknik sasiedzki i wycieczka do Puszczy Zielonki! Jest doprawdy w czym wybierać!

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych imprezach. Każda osoba w wieku 50+ mile widziana. Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej.

A tak przy okazji. Chcecie Państwo wiedzieć jak się bawi „starsza" łazarska młodzież? Proszę bardzo, o rzut oka na naszą galerię!

2018-09-17
Budżet obywatelski
Budżet obywatelski

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Oznacza to, że: mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji; propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie; w efekcie projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji - wpisując je do uchwały budżetowej.

Pierwszy pełny proces tworzenia budżetu partycypacyjnego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w roku 1989. To coroczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym tysiące mieszkańców miasta decyduje, jak wydawać część tamtejszego budżetu miejskiego. W procesie sąsiedzkich, regionalnych i ogólnomiejskich zgromadzeń otwartych dla wszystkich, obywatele i wybrani delegaci budżetowi głosują nad tym, jakie priorytetowe potrzeby dofinansować i na jakim poziomie. W nastepnychPołudniowej, budżet partycypacyjny rozszerzył się na setki miast całego świata, w tym w Europie, Azji, Afryce czy też Ameryce Północnej Budżet obywatelski po raz pierwszy wprowadzono w 2011 w Sopocie, obecnie funkcjonuje w wielu polskich miastach, zazwyczaj na poziomie budżetu gminy. W Poznaniu ta forma demokratyzacji społeczeństwa obywatelskiego  rozpoczęła w 2013 roku. na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym poznański budżet obywatelski na 2019 rok po raz pierwszy będzie obowiązkowy.

Klub Krąg po raz pierwszy wystartował w konkursie w bieżącym roku zgłaszając projekt  „Łazarskie Laboratorium Aktywności” (formalnie zgłaszającym jest osoba prywatna – instruktorka Klubu pani Joanna Heller). Już teraz prosimy Państwa o Wasz Głos!

2018-09-13
Bamberka zainaugurowała nowy sezon!
Bamberka zainaugurowała nowy sezon!

Po wakacyjnej przerwie zebrali się członkowie i sympatycy Klubu Aktywnych (dawniej Klubu Seniora) "Bamberka", inaugurujący tym spotkaniem działalność sekcji w nowym sezonie. Łazarskich seniorów powitał w imieniu Kierownictwa i Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald – kierownik klubu pan Janusz Heller, który życzył  wraz z cała załogą Klubu Krąg satysfacji z imprez i dobrej przyjaznej atmosfery podczas czwartkowych imprez.    Na dobry poczatek zaprosiliśmy łazarskich seniorów na "Bamberkowy wieczór z piosenką biesiadną" z udziałem Agnieszki Wiśniewskiej i Eugeniusza Cołty. Mimo, iż do oficjalnego rozpoczęcia roku kulturalno-oświatowego 2018-2019 (które odbędzie się 18 października 2018 roku) pozostało kilka tygodni, można śmiało powiedzieć, że wystartowaliśmy! Wszystkich aktywnych 50+ zapraszamy do Kręgu i Bamberki! 

2018-09-12
"Dzika kuchnia"

Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska" zaprosiło mieszkańców naszego osiedla do Ogrodu Łazarz i udziału w kolejnych warsztatach przyrodniczych. Tym razem wiodacym tematem była:  "Dzika kuchnia".  Spotkanie było okazją do nauczenia się, w jaki sposób dzikie rośliny wplatać w codzienne menu. Wspólnie z zebranych wcześniej roślin uczestnicy zajęć warsztatowych wykonali kilka potraw inspirowanych kuchnią słowiańską. Podzieleni na grupy przygotowali ze skomponowanych zestawów ziół i produktów spożywczych własną potrawę z omówieniem gatunków roślin, które wykorzystali do. Warsztaty poprowadziia Natalia Olejnik - już niebawem doktor biologii, specjalizująca się w dynamice populacji paprotników. Łączy specjalistyczną wiedzę botaniczną z wykorzystywaniem dziko spotykanych.

2018-09-08
Mercure Fashion Night
Mercure Fashion Night

Za nami kolejna edycja Mercure Fashion Night zorganizowanego we współpracy z Polską Akademią Mody. Wydarzenie odbyło się 8. września w hotelu Mercure Poznań Centrum. W stylowych wnętrzach swoje kolekcje zaprojektowali polscy projektanci i marki, m.in. nagrodzony Super Złotą Pętelką Maciej Zień. Galę poprowadził dziennikarski duet Dorota Gardias (TVN) i Dominik Górny, wiceprezes PAM. Uczestnikami Gali byli reprezentanci opiniotwórczych środowisk świata biznesu, kultury, sztuki, nauki, mediów. Klub Krąg jest od wielu lat partnerem Gali Polskiej Mody oraz miejscem spotkań Rady Programowej Polskiej Akademii Mody.

Gala Mody Mercure Fashion Night,  to podsumowanie całorocznego rankingu firm odzieżowych i projektantów mody. Podczas gali można było obejrzeć kolekcje najlepszych projektantów i kreatorów, którzy otrzymali nagrody Polskiej Akademii Mody. Na laureatów czekały statuetki - rzeźby autorstwa artysty - rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

Gości gali powitali: Dorota Gardias, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Sebastian Marona dyrektor hotelu Mercure Poznań oraz w imieniu Polskiej Akademii Mody, Dominik Górny, wiceprezes Polskiej Akademii Mody, który pełnił tego wieczoru funkcję gospodarza uroczystości. Wydarzenie było okazją do pierwszego oficjalnego wystąpienia Aleksandry Giersz, która 6. września zdobyła tytuł Miss Earth Poland i będzie reprezentować nasz kraj na światowym finale Miss Earth na Filipinach. Towarzyszyli jej organizatorzy polskiej edycji konkursu – Łukasz Czarnecki i Francys Barraza Sudnicka.

Mercure Fashion Night i Gala Nagród Polskiej Akademii Mody w Poznaniu to jedno z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce. Organizatorzy po raz kolejny nagrodzili najlepszych polskich projektantów, zarówno tych młodych, jak i zasłużonych dla polskiej sceny modowej, którzy zaprezentowali publiczności swoje kolekcje. Wśród uhonorowanych projektantów znalazł się m.in. Maciej Zień, który został uhonorowany Super Złotą Pętelką.

Sobotniego wieczoru na wybiegu w hotelu Mercure zobaczyliśmy najciekawsze kolekcje ostatnich miesięcy. Galę otworzył pokaz kolekcji firmy BIALCON. Barbara Chwesiuk - właścicielka marki Bialcon i Rabarbar (Złota Pętelka 2018). Swoje kolekcje zaprezentowali min.:  Julia Knop - nadzieja młodego pokolenia projektantów mody (Srebrna Pętelka 2018), Hanna Bieńkowska, laureatka wielu prestiżowych nagród (Złota Pętelka 2018) oraz JUST UNIQUE VICHER - luksusowa marka ubraniowa dla kobiet (Marka na Topie 2018). Najbardziej prestiżową nagrodą Złotą Super Pętelką został wyróżniony jeden z czołowych polskich projektantów mody i wnętrz, ulubieniec gwiazd - Maciej Zień

Wydarzenie zgromadziło blisko 250 gości – klientów, partnerów biznesowych Mercure, a także przedstawicieli Le Club AccorHotels, przyjaciół Polskiej Akademii Mody, media oraz gwiazdy ze świata kultury i sztuki. Była to okazja, aby zaprezentować zgromadzonej publiczności hotel Mercure Poznań Centrum po kolejnym etapie modernizacji. 

I my tam byliśmy, miód i wino piliśmy...i dla was relacje zamieścilismy! W naszej galerii zdjęcia autorstwa Aldony Dzielickiej

2018-09-03
Zapraszamy do Kręgu!
Zapraszamy do Kręgu!

Remont, remontem! Ale My już wystartowaliśmy! Od pierwszych dni września trwają zapisy na zajęcia organizowane przez klub Krąg w nowym sezonie.

Od pierwszych dni września trwają zapisy na zajęcia organizowane przez klub Krąg w sezonie 2018/2019. Naszą propozycję tradycyjnie skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców naszego osiedla i dzielnicy, niezależnie od wieku! Zapraszamy do udziału w ćwiczeniach fitnesowych: aerobikuzumby. Dzieci w wieku szkolnym zapraszamy do udziału w treningach umysłu (zajęcia wspomagające naukę i rozwój intelektualny), kursie języka angielskiego oraz w warsztatach z robotyki - lego mindstorms. Najmłodszym proponujemy taniec dla przedszkolaków, mix taneczny dla dziewcząt, break dance. Zapraszamy również do "Bajkowego kręgu" czyli do naszego klubowego przedszkola oraz udziale w zajęciach gromady zuchowej. Nie zapomnieliśmy o osobach z grupy 60+, które zapraszamy na warsztaty komputerowe i treningu umysłu, naukę języka angielskiego i esperanto oraz zajęcia rekreacyjne  nordic walking. Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godz. od 15:00 do 20:00. Więcej szczegółów o zajęciach na stronie klubowej www.klubkrag.pl (tam też można skorzystać z naszego formularza zgłoszeniowego).

 

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt