Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Lipiec
2015-07-30
"Ludzie Robin Hooda"... czyli obóz Szczepu Łazarz

„Zapada zmrok, las oświetlają ostatnie promienie słoneczne kończącego się dnia, jest cicho i spokojnie, rośliny zwierzęta zapadają w sen. Wydawałoby się, że las umilkł. Nic bardziej mylnego zza drzew wyłaniają się dziwne zakapturzone postacie. Jest ich coraz więcej i więcej. Porozumiewają się bez słów - na gesty, poruszają się bezszelestnie  Rozpoczynają swoje łowy - ludzie Robin Hooda - banici skazani na leśną tułaczkę, na życie w odludziu według swoich zasad, według swoich swoich praw...

... Ale skąd banici w Zaborówieckim lesie? Hhmm…?

No jasne, to Szczep Łazarz rozpoczyna swój leśny obóz. Zainspirowani średniowiecznymi przygodami Robin Hooda i jego bandy, harcerze wcielają się w ich postacie. Zabawa zapowiada się przednio. Budowa leśnej osady z nocnym schronieniem (namioty) z ogrodzeniem (zeriba) z miejscem spotkań (ognisk ) z urządzeniami codziennego użytku (brama, suszarka, magazyn). Poza tym moc atrakcji: gry, zabawy, kąpiele w jeziorze, jazda konna, turnieje łucznicze, liczne wędrówki, ogniska, kontakt z naturą i pyszne jedzenie z leśnej stołówki.” 

To wszystko działo się latem w Zaborówcu małej miejscowości położonym w powiecie leszczyńskim. Blisko pięćdziesięcioro zuchów i harcerzy pod opieką kadry instruktorskiej Szczepu Łazarz spędziło wspaniałe dwutygodniowe wakacje. Uczestnicy obozu bawili się doskonale wrócili do Poznania bogatsi o nowe przyjaźnie, umiejętności i wspaniałe wspomnienia. Po powrocie czeka nas miesięczna przerwa... ale już od września znów spotykamy się na zbiórkach!

2015-07-25
"Flex tree"

Ogród Łazarz… Sąsiedzki skwer między blokami, którego centrum stanowi wierzba płacząca – kandydatka na Drzewo Roku 2015. W tym roku nasz ogród stał się miejscem nie tylko do spotkań dzieci, seniorów, piknikowych biesiad, ale i polem do wielu spektakularnych wydarzeń artystycznych, choćby realizacji projektu "Ściana". Obserwacja entuzjastycznych i sceptycznych postaw wśród użytkowników, nasunęła pytanie autorom projektu, czy za pomocą różnych narzędzi, udaje się rzeczywiście wzmacniać lokalne więzi, czy raczej pogłębiać istniejące już podziały. Zaproszeni do projektu artyści próbowali  odnieść się w swych działaniach właśnie do owych napięć, problemów przestrzeni publicznej oraz życia społecznego, postawią pytanie: dla kogo ta przestrzeń? Ostatnią realizacją projektu "Ściana" jest instalacja "flex tree" autorstwa Agnieszki Grodzińskiej. Wcześniej w tym miejscu, swoje prace zrealizowali Paweł Susid i Krystian Truth Czaplicki. Polecamy wywiad, w którym autorka opowiada o swojej pracy, o działaniach w przestrzeni miejskiej i swoich wrażeniach z tworzenia instalacji w naszym Ogrodzie. Wraz z kuratorem projektu Przemkiem Sowińskim z Galerii Łęctwo zachęcamy do fotografowania (najlepiej z fleszem!) naszej wierzby (pardon - instalacji). Inicjatorami projektu są: Joanna Pańczak - kuratorka Generatora Malta oraz Galeria Łęctwo a partnerem Klub Krąg. Zapraszamy do odwiedzenia Ogrodu Łazarz oraz do naszej foto galerii. Fot. P. Sowiński (fot. 1-2), i J. Heller. Tam też zdjecia z montażu instalacji (fot. Galeria Łęctwo) 

*Agnieszka Grodzińska - ukończyła poznański Uniwersytet Artystyczny z dyplomami z malarstwa i edukacji artystycznej. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów) i na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Tworzy, wykorzystując różne media: fotografię, ksero, malarstwo, rysunek, obiekt, instalację, film. Ostatnio jej prace można było zobaczyć w zielonogórskim BWA na wystawie "Chcesz mieć spokój w grobie, nie zostawiaj nic po sobie" oraz w berlińskim Institut für Alles Mögliche. Mieszka w Poznaniu.

2015-07-15
"Mali mieszkańcy wielkich miast"

Kolejne warsztaty przyrodnicze "Mali mieszkańcy wielkich miast" w ramach projektu „Lato w Parku Kasprowicza” już za nami. W środę dzięki botanikom z Kasztelani Ostrowskiej mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej bezkręgowcom żyjącym na obszarach zieleni miejskiej, w tym w poznańskich parkach. Takim jak na przykład łazarski Park Kasprowicza.  Prowadzący warsztaty Ewa Komorowska, Artur Skitek i Maciej Jędrzejczak, po krótkiej pogadance Macieja zaprosili uczestniczące w zajęciach dzieci do poszukiwań „małych mieszkańców’ naszego miasta. Młodzi przyrodnicy pod troskliwą opieką instruktorów przeglądały trawy i wyrastające pośród nich koniczyny, zaglądały pod kamienie i opadłe liście oraz obserwowały pnie i gałęzie drzew. Pogoda dopisała i pomimo braku aktualnie kwitnących drzew lub krzewów udało się „złapać” lub zaobserwować sporo różnego rodzaju żywych organizmów, w tym liczne pszczoły i trzmiele oraz liczną grupę drobnych chrząszczy z rodziny biegaczowatych. W trakcie zajęć poruszano zagadnienia związane z rolą owadów w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu zapylania. W drugiej części warsztatów  dzieci malowały kwiaty oraz ich osobliwych zapylaczy, dowiadując się przy okazji, że w niektórych egzotycznych regionach świata nie tylko owady uczestniczą w zapylaniu roślin, ale także… nietoperze czy jaszczurki.

Projekt „Lato w Parku Kasprowicza” organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury, Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska" oraz Klub Krąg przy wsparciu finansowym Osiedla „Św. Łazarz”.

2015-07-10
„Piknik Sąsiedzki”
„Piknik Sąsiedzki”

W piątek 10 lipca  Ogród Łazarz gościł „Piknik Sąsiedzki”,  połączony z koncertem piosenki biesiadnej i rozrywkowej. Impreza odbyła się  w ramach projektu "Wolę w Ogrodzie" realizowanego przez Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury wespół z Klubem Krąg i Generatorem Malta. Projekt dofinasowany został ze środków rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

O imprezie „Piknik Sąsiedzki”  wspomniał portal „Poznańskie smaki”, redagowany przez  Romana Modrzyńskiego. Autor rozpraszając wątpliwości sceptyków napisał min.:

„Dziś zapraszamy Was do posmakowania, pewnego magicznego miejsca na mapie Poznania. Znajduje się w nim magiczny ogród - Ogród Łazarz. W piątek 10 lipca odbył się w nim Muzyczny Piknik Sąsiedzki,  podczas którego mogliśmy posłuchać muzycznych przebojów z ostatnich dekad, w wykonaniu Eugeniusza Colty i Piotra Jurkiewicza. Oprócz uczty duchowej było też „małe co nieco” dla ciała i tu ogromne brawa dla organizatorów pikniku za smakowite grillowane warzywa."

W imieniu organizatorów projektu zapraszamy Was na pozostałe, lipcowe wydarzenia, które zagoszczą w Ogrodzie Łazarz. I tak w najbliższy czwartek, 16 lipca o godz. 21:00 w Ogród Łazarz przy ul. Potockiej, zamieni się w prawdziwe kino plenerowe. Chętni będą mogli zobaczyć film "Zabiłem moją matkę" (reż. Xawier Dolan). W niedzielę  12 lipca o godz. 18:00 zapraszamy na koncert Iwony Skwarek z duetu „Rebeka”. Zapraszamy do naszej galerii na fotograficznej migawki z sąsiedzkiego pikniku.

2015-07-10
Lato w Parku Kasprowicza czyli wehikułem na prerii!
Lato w Parku Kasprowicza czyli wehikułem na prerii!

Kolejna podróż łazarskich dzieci Wehikułem Czasu. Jak przebiegła? Zapraszamy do foto - galerii i przeczytania relacji naszego specjalnego wysłannika z Parku Kasprowicza:

"Tym razem nasz Wehikuł Czasu długo krążył w czasoprzestrzeni, jakby nie mógł się zdecydować gdzie wylądować. Wreszcie znalazł miejsce, dobrze bo dzieci już się cokolwiek niecierpliwiły!No i gdzie jesteśmy? Otóż na najprawdziwszym dziewiętnastowiecznym Dzikim  Zachodzie, w miasteczku Golden City. Ale tak po prawdzie, miasteczko dopiero ma powstać. Stąd też każda para rąk do pracy się przyda. Trzeba bowiem zbudować domy, saloon, areszt, biuro szeryfa, bank.Właśnie bank, bo w Golden City jest… złoto! Wszyscy je wydobywają i wszyscy będą… bogaci.Młodzi osadnicy ochoczo wzięli się do dzieła. Każdy przyłożył rękę do budowy miasta. Wbijali gwoździe aż huczało!Są też inne zajęcia w naszym mieście. Osadnicy muszą zbudować domy, zapewnić sobie i rodzinom żywność. Wieczorami po pracy wszyscy się bawią, śpiewają i tańczą.I właśnie kiedy osadnicy odpoczywają po kolejnym dniu ciężkiej pracy, jakiś niegodziwiec okrada bank w którym przechowywane jest całe złoto mieszkańców Golden City. Następuje dramatyczny pościg. Udało się! Złodziej został złapany i  uwięziony, złoto odzyskane. Nasze kochane dzieciaki mają dobre serduszka. Zaczęły rozmawiać ze złodziejaszkiem, który okazało się jest nieszczęśliwy, bo samotny bez przyjaciół. Nie mógł patrzeć jak wszyscy razem bawią się, cieszą, przyjaźnią. Osadnicy spytali czy jeśli przyjmą go do swego grona, to on się zmieni?  Bill, bo tak miał na imię ów nieszczęśnik, uroczyście przyrzekł poprawę. Tak więc i ta podróż miała szczęśliwy finał!" 

2015-07-08
„Malowany zielnik drzew i krzewów"
„Malowany zielnik drzew i krzewów

 Na warsztaty przyrodnicze w ramach projektu Lato w Parku Kasprowicza. zaprosiła  w środę ósmego lipca  „Kasztelania Ostrowska", która wraz  Klubem Krąg i PSAK jest partnerem wspomnianego projektu. 

Wolontariusze Ewa,  Natalia i Adrian spróbowali podczas zajęć pokazać dzieciom z Łazarza miejską zieleń. Szkoła się już skończyła (huurra!), stąd wiedza, także ta botaniczna  znacznie lepiej jest przyswajana poprzez radosną zabawę. I taki charakter właśnie miały warsztaty w Parku Kasprowicza przygotowane przez Kasztelanię Ostrowską. Na wesoło, na kocykach dzieci poznawały różnorodność otaczającej nas przyrody na przykładzie roślin drzewiastych rosnących w mieście. Dzieci, zbierały liście drzew i krzewów rosnących w Parku Kasprowicza. Porównywały ich kształty, kolory, wielkości, fakturę i wykończenia blaszek liściowych. Co ciekawe dzieci były proszone o  porównanie je z naszymi codziennymi strojami. Taka zabawa w modę na miarę Matki Natury.

Przybyłe na zajęcia dzieci odrywały zróżnicowany świat listowia. Dowiedziały się np. że w świecie przyrody są zarówno maleńkie liście wolfii bezkorzeniowej, jak i ogromne ponad dwumetrowe liście rafii. Dzieci odrysowywały w realnej skali zebrane liście i przykłady tych ze świata. Zabawa była naprawdę fantastyczna do czasu kiedy w najlepszym momencie plany pokrzyżował rzęsiście padający lipcowy deszcz… Ale nic straconego! Już za tydzień kolejne warsztaty i mamy nadzieję, że pogoda dopisze! A tym samym uda nam się dokończyć warsztaty z roślinami choć tego dnia będziemy także zajmować się głownie tym, co chodzi, pełza i fruwa po trawach... Ale to już inna historia, na którą zapraszamy 15 lipca na godzinę 12:30 do Parku Kasprowicza:). Zapraszamy do naszej galerii!

2015-07-03
"W krainie marzeń"

Nareszcie wakacje, czas odpoczynku i relaksu. Doskonały moment by realizować  swoje pomysły, plany i marzenia. Właśnie marzenia, są takie piękne. Każdy z nas jakieś ma niezależnie od wieku! Aby choć część z nich się spełniła zaproponowaliśmy dzieciom, które właśnie rozpoczęły letnią kanikułę podróż do kilku odległych a zarazem bliskich krain: świata roślin, zwierząt oraz krainy pełnej muzyki i legend.

Poznawaliśmy te „światy” wraz z łazarskimi dziećmi w wielu miejscach Poznania. Wybraliśmy się między innymi do Ogrodu Botanicznego, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach przyrodniczych. Z kolei świat zwierząt odkrywaliśmy w Ogrodzie Zoologicznym. Z "Wehikułem Czasu" poznawaliśmy „Sekrety natury”, uczestnicząc w animacji „Szaman zdrowe ziółko”.  Do krainy tańca zaprosił nas muzyczny duet Karina i Mateusz przenosząc nas w daleką taneczną podróż do Francji, Irlandii i Izraela. To było naprawdę rozśpiewane i roztańczone spotkanie!

W ostatnim dniu pobytu w Krainie  Marzeń poszukiwaliśmy ducha polskości poznając dawne legendy, postacie z przeszłości. Co tu dużo mówić, dzieci na poznańskiej starówce spotkały Lecha, Czecha i Rusa. Rozmawiały także z  naszym polskim białym orłem (!). A na moście Jordana tańczyły poloneza  na weselu kata i Edry. To były fascynujące przeżycia, a dzieci z pewnością odnalazły prawdziwego ducha polskości.

Mamy wrażenie, że dzieciom udało się zrealizować niejedno marzenie a być może rozbudziły się w nich kolejne. A wakacje dopiero się "rozkręcają". Udanego i bezpiecznego wypoczynku wszystkim dzieciom życzy Klub Krąg!

2015-07-01
Dąb Bolko Drzewem Roku!
Dąb Bolko Drzewem Roku!

W tegorocznej, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja,  zwyciężył, Dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) pozyskujac, aż 5.536 głosów! Nasza „Łazarska Wierzba Łącząca” z 901 głosami zajęła co prawda, miejsce siódme, ale znaleźliśmy się w wśród, nie byle jakich „konkurentów”. Byliśmy wsród 16 zakwalifikowanych do finału drzew, z pośród 115 nadesłanych  zgłoszeń z całej Polski. Wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie i oddali głos na poznańską wierzbę składamy wdzięczne podziękowania!.

Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie 9 października 2015 roku, podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Zwycięski Dąb Bolko będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku 2016!”. Na zdjęciu obok nasza łazarska wierzba (fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła).

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt