W czwartek, 14 października w Kręgu, uroczyście zainaugurowaliśmy nowy sezon kulturalny na Łazarzu!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2019/2020 - Lipiec
2020-07-23
Pożegnanie sezonu 2019/2020 w Ogrodzie Łazarz

Nasze motto: Trzeba coś robić"

Szanowni Państwo! Przyjaciele naszego klubu! Mamy wielką przyjemność zaprosić Was, w piątek 24 lipca, o godz. 18:00 na symboliczne zakończenie sezonu kulturalnego 2019/2020, które tym razem odbędzie się w Ogrodzie Łazarz. 

Dobiegający finału, a tym samym  zdecydowanie „odbiegający” od tych, do których się przyzwyczailiśmy sezon zasługuje na oficjalne zakończenie i podsumowanie. Taka zresztą nasza klubowa wieloletnia tradycja. Nietypowy sezon, nietypowy finał, po raz pierwszy w plenerze, po raz pierwszy w Ogrodzie Łazarz. Na początek, przygotowaliśmy coś dla dzieci cos dla dzieci: „Festyn piracki w Ogrodzie Łazarz” w wykonaniu Art&Music. Muzycznym prezentem tego wieczoru, podarunkiem dla wszystkich, którzy nas wspierali i wzbogacali naszą ofertę w czasie kiedy przebywaliśmy "W Kręgu kwarantanny" będzie recital Tomka Bateńczuka. Nasz gość, tak jak zawsze zaprosi nas wraz ze swoimi urokliwymi piosenkami do "Krainy łagodności". Kolejna (… i ostatnia propozycja jest adresowana do osób, którym w sercu gra i bliska jest nasza poznańska tradycja, czyli trochę miejskiego folkloru dla łazarskiej wiarucnhy z udziałem zespołu "Olki Znad Szachty". Serdecznie zapraszamy do wspólnego pożegnania sezonu w samym środku lata.

2020-07-18
Jashn-e-Shayari czyli „celebracja poezji”
Jashn-e-Shayari czyli „celebracja poezji”

Namaste! :-) Sezon artystyczny, w tym roku w Kręgu, zupełnie nietypowy, a jak na letni miesiąc całkiem atrakcyjny! Już w najbliższą środę (o godzinie osiemnastej) zapraszamy Was do udziału w Jashn-e-Shayari czyli „poetyckiej celebracji” z Vijayant Mehla w roli głównej!

Urdu i hindi, to języki indoeuropejskie z grupy indoaryjskiej Urdu używane obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na samym subkontynencie indyjskim, to język melodyczny,  zwany często „językiem poetów”. Można się pokusić, wręcz o stwierdzenie,  iż urdu, to jeden z najbardziej romantycznych języków świata. Szkoda, że ​tak skromna, jest nasza wiedza o dorobku kulturowym narodów z subkontynentu indyjskiego, mających tak długą i bogata historię!.
 Ale nic straconego!  Dzięki środowemu spotkaniu „Jashn-e-Shayari”, co można przetłumaczyć jako „celebracja poezji”, będziemy mogli w intymnej przestrzeni, za pomocą muzyki i poezji posmakować przebogatego świata Ariów, pełnego poetyckiego kunsztu i emocjonalnej wibracji muzycznej ragi.
Tym spotkaniem oferujemy Wam prawdziwe doświadczenie „Shayari”, podczas którego będziemy czytać poezję napisaną w językach:  urdu, hindi, angielskim i polskim.
Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Vijayant Mehla - student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z którym mieliśmy okazję  się już spotkać w pierwszych dniach lipca podczas  jednych wydarzeń organizowanych w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury". Nasz gość, sam para się piórem i bardzo docenia głębię słów.
Podczas spotkania organizatorzy, chcieliby, aby uczestnicy wydarzenia podzielili się swoją pasją literacką, wierszami, rysunkami, muzyką. Wierzymy, że to kameralne spotkanie odbędzie się w przyjaznej atmosferze, w której zaistnieje  życzliwa przestrzeń do artystycznej autoprezentacji.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na ograniczenia epidemiczne musimy wcześniej przygotować wymagane miejsca siedzące. Dlatego uprzejmie prosimy o zarezerwowanie miejsca używając aplikacji FB tego wydarzenia.

Jeśli chcecie się Państwo podzielić się z nami swoimi Pracami, to  przyjemnością staniemy się ich odbiorcami! Serdecznie zapraszamy! Vijayant Mehla, CIM Horyzonty oraz Klub Krąg
Namaste! :)

2020-07-15
Hawajskie Spotkania na Łazarzu
Hawajskie Spotkania na Łazarzu

W poniedziałek 13 lipca w Kręgu zainaugurowane zostały „III Hawajskie Spotkania na Łazarzu”, czyli kolejna odsłona spotkań z kulturą hawajską. Imprezy potrwają, do 21 lipca, a odbywać się będą zarówno  w naszym klubie, jak i przy afiliowanym, w przy „kręgowym” „Ogrodzie Łazarz”.

Hawajskie warsztaty, zapoczątkowane wykładem, muzyką oraz przezroczami i filmami, zainaugurowały III Hawajskie Spotkania na Łazarzu”, przybliżające mieszkańcom naszego osiedla kulturę hawajską, tak odmienną od zachodnioeuropejskiej. Kulturę, w której język to nie tylko słowa, a taniec to nie tylko ruch dający odprężenie czy radość. Kulturę, w której wyodrębnia się i nazywa prawie dwieście rodzajów wiatru, a przywiązanie do genealogii jest nader silne!

Drugiego dnia „hawajskich spotkań”, spotkaliśmy się w „Ogrodzie Łazarz”, aby wspólne podczas plecenia wieńca lei, przez mieszkańców Łazarza i uczestników spotkań, okazać szacunek, tej jakże egzotycznej dla nas kultury ludów Polinezji. Idea wspólnego plecenia wieńca pojawiła się w zeszłym roku. Upleciony został wieniec z naturalnych kwiatów, który niesiony był w Paradzie Łazarskiej towarzyszącej 30 obchodom Dni Łazarza, a następnie zdobił Ogród Łazarz.

Lei, to hawajska nazwa wieńców i girland sporządzanych z kwiatów i innych materiałów. Pierwotnie lei miały charakter sakralny, były ofiarowywane bogom podczas religijnych obrzędów obejmujących tańce i pieśni. Wręczano je również ważnym osobistościom na znak szacunku. Pozostałością tej tradycji jest rodzaj peleryny z długich girland kwiatowych lei aliʻi, którymi zdobi się pomnik króla Hawajów Kamehamehy I. Zwyczaj robienia i wręczania lei znany jest w całej Polinezji. Obecnie jest zachowywany bardziej na użytek przemysłu turystycznego, kojarzą się przede wszystkim z hawajskim tańcem hula i girlandami lei ʻaʻi, wręczanymi turystom.

Zapraszamy do naszej foto-galeri,

2020-07-14
„Dobry żart tynfa wart”
„Dobry żart tynfa wart”

Pierwszy raz, od czterech miesięcy(!), zaprzyjaźniona z nami grupa teatralna „Mozaika” zawitała, wśród dzieci i dorosłych, z programem: „Dobry żart tynfa wart”,  przynosząc radość i uśmiech okraszony, jak zawsze profesjonalnym kunsztem wykonawców! Miło, że owe „post pandemiczne odmrożenie”, nastąpiło w naszym Kręgu! Smutne  jednak, że czasy dla młodych artystów są nadal tak skrajnie niesprzyjające!

„W Kręgu Kwarantanny”, wielokrotnie wspominaliśmy „Mozaikę”, która w kwietniu miała wystąpić, na klubowej scenie z programem: „Dobry żart tynfa wart - czyli różne możliwości wywołania radości!”. „Mozaika”, w czasie „ścisłych rygorów” czasu klubowej kwarantanny, kilkukrotnie gościła u nas wirtualnie, min. podczas „Łazarskiej Grającej Szafie” (naszym codziennym, kwietniowo-majowym) muzycznym spotkaniu z Państwem, czy podczas dziecięcych „dobranocek”.

Zaprezentowany dzisiaj w ”Ogrodzie Łazarz” program: „Dobry żart tynfa wart”, był pierwszym od czterech dłu… ugich  miesięcy, przedstawieniem zrealizowanym publicznie! Jak napisała na swoim profilu fb: „Dziękujemy za przemiłe spotkanie - pełne rodzinnego śmiechu! Idąc za radą naszych artystów, zachęcamy Was do śmiechu i uśmiechu - byśmy jak najczęściej obdarowywali siebie nawzajem radością! O jak bardzo tego nam trzeba! To chyba nie przypadek, że po kwarantannowe grania rozpoczęliśmy od tego właśnie programu". 

My jak zawsze od wielu lat zapraszamy do naszej galerii!

2020-07-08
Spotkanie z Ekwadorem
Spotkanie z Ekwadorem

O tym, że Wyspy Galapagos są największą atrakcją turystyczną, a przysmakiem narodowym jest humita, ceviche i cazuela, czyli zupa o smaku orzechowym z kawałkami ryb i owocami morza można było się przekonać podczas kolejnego spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury".

Już od trzech lat Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty" organizuje cykliczne spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury", podczas których można poznać kulturę różnych krajów i spróbować przysmaków m.in. z Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii a nawet z Iranu, Indii Japonii, Iraku czy Meksyku.

Tym razem w ramach spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury" przyszedł czas na Ekwador. Kulturę, zwyczaje i tradycje narodowe oraz przysmaki,  z tego kraju południowoamerykańskiego, równikowego kraju, przedstawił Isaac Gutierrez kolejny wolontariusz  European Voluntary Service Erasmus Plus. Nasz gość, na co dzień student poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego,  pochodzi ze stolicy Ekwadoru, Quito. (Miasto, jest drugą najwyżej położoną stolicą świata, leżącą w Andach, na wysokości 2850 m n.p.m., na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichinka.

W najbliższą środę, 15 lipca, także o godz. 17:00, Klub Krąg, zaprosi na  kolejne spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy i obcokrajowców mieszkających w Poznaniu. Tym razem przyjdzie czas na… Polskę! Zapraszamy!

(tekst: Janusz Ludwiczak,  portal lazarz.pl)

2020-07-02
Rok, temu pożegnaliśmy Przyjaciela
Rok, temu pożegnaliśmy Przyjaciela

Rok, temu pożegnaliśmy naszego dobrego Przyjaciela, druha harcmistrza, Waldemara Kaczmarka, społecznika, pedagoga, wychowawcę, instruktora harcerskiego, od prawie czterdziestu lat kierownika Klubu Osiedlowego „Rondo”. Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” Dh Waldek w latach 1989-1995 był komendantem  Hufca ZHP Poznań-Grunwald im. „Zwycięzców Grunwaldu.

2020-07-01
Spotkanie z Indiami
Spotkanie z Indiami

W ramach cyklu międzykulturowych spotkań "Przez żołądek do kultury", realizowanych przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu mieliśmy przyjemność poznać kilka faktów o historii kulturze Indii. Naszym przewodnikiem był Vijayant Mehla student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Vijayant to jeden z licznego grona wolontariuszy programu European Voluntary Service Erasmus Plus, którzy swoimi działaniami wprowadzają do życia naszej dzielnicy pierwiastek międzykulturowy, uczą języków obcych, działają w szkołach oraz inicjatywach kulturalnych i społecznych.

W ramach projektu: „Przez żołądek do kultury”, od prawie czterech lat, zachęcamy Państwa do wspólnego podróżowania i przenoszenie się w różne rejony świata, bez oddalania się  z Łazarza. Gościem pierwszych warsztatów, był Vijayant Mehla, przed przyjazdem do Polski pracujący jako inżynier w Pune, jednym z największych miast zachodnich Indii. Nasz gość okazał się nietuzinkową osobą, jest bowiem artystą (maluje, pisze wiersze). Jak sam o sobie mówi, ze względu na doświadczenie wojskowe, zyskał wyjątkowy przywilej, podróżowania po Indiach i poznania tego wielkiego tygla kulturowego. To było naprawdę ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich, ponieważ mogliśmy zobaczyć tak duży, pełen kontrastów i piękny kraj (subkontynent!) z zupełnie innej perspektywy.

Bezpłatne spotkania odbywają się w języku angielskim, oraz polskim Obowiązują zapisy mailowe (zapisy.klubkrag@gmail.com) Ilość miejsc jest ograniczona, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, spotkania odbędą się w bezpiecznych warunkach sanitarnych, w większych salach Klubu Krąg, oczywiście  z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie. Każdy uczestnik i każda uczestniczka jest zobowiązany/a do podpisania oświadczenia, z którym będzie można było się zapoznać w e-mailu odpowiadającym na zgłoszenie.

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt