Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2016/2017 - Czerwiec
2017-06-29
"... refreny w pasy - słowno/muzyczne wygibasy"

A – a co my dziś zagramy? B – basowe struny mamy! C – ciekawe wygibasy! D – dla dzieci z każdej klasy! E – energia nas rozpiera! F – więc fikaj z nami teraz! I tak wędrujemy po całym abecadle, poznając różne oblicza piosenek!

Tego jeszcze nie było w Świecie Sztuki! A, tym bardziej w naszym Klubie! Krag zaprosił łazarską dzitwę na spotkanie z wierszami zapodzianymi w piosenkach Przemka Mazurka, który zaprezentował (wraz z Przyjaciółmi) całą feerię strunowych i perkusyjnych dźwięków. 

Nie rezygnując ani na chwilę z zabawy melodią i słowem, przyglądaliśmy się, o czym, po co, kto, do kogo, jak i dlaczego śpiewa. Wspólnie z dziećmi dowiedzieliśmy się, czym piosenka może być i gdzie może nas zaprowadzić. Od rozgrzewek i pamięciowych ćwiczeń po opowiadanie historii oraz wspólną zabawę zwrotkami i refrenami.

To jednak nie wszyscy goście tego wyjątkowego spotkania! Specjalną porcję muzycznych wygibasów zapewnił nam pewien tajemniczy król przybyły z Madagaskaru! To on pokazał nam, jaką frajdą może być gimnastyka buzi i języka oraz zaprosił nas do wspólnego ilustrowania jednej z piosenek pana Przemka. Co to były za wygibasy! Oklaskom nie było końca! Chcecie zobaczyć trochę muzycznych wygibasów? Zapraszamy do naszej foto-galerii.

2017-06-22
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego 2016/2017
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego 2016/2017

Od kilkunastu lat zgodnie z tradycją naszego Domu Kultury jest organizowanie uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu... Impreza ta odbywa się zawsze w odświętnej atmosferze z udziałem działaczy samorządowych i społecznych związanych z naszym Osiedlem i Klubem. Podczas takich spotkań jest czas na podsumowanie jak i na podziękowania dla osób i instytucji, których praca przyczyniła się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego na Łazarzu.

W czwartek, 22 czerwca w Klubie Krąg zakończyliśmy sezon kulturalno-oświatowy 2016/2017 na Łazarzu. W trakcie spotkania kierownik Janusz Heller podsumował miniony sezon, uznając go jako jeden ze znaczących w ponad trzydziestopięcioletniej działalności klubu. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia, przyznane w uznaniu zasług za pracę na rzecz naszego łazarskiego środowiska. Nagrodę Roku 2017 Klubu Krąg, otrzymał Zespół Szkół Muzycznych, a odebrały ją urocze adeptki wydziału wokalnegouświetniające tą uroczystość Aleksandra Piskorska i Ilona Korbas. Nagrodę Specjalną otrzymali: Andrzej Radwański (za wspieranie Klubu Krąg przy dokumentowaniu działalności i promocji placówki) oraz  Joanna Heller (za przygotowanie projektów kulturalnych, społecznych i oświatowych). Przyznano również Nagrody Roku Klubu Krąg w poszczególnych kategoriach (w tym za działalność wystawienniczą, oświatową i sportową) (zob. poniżej).

Nagrody Klubu Krąg za rok 2017 otrzymały niżej wymienione osoby i instytucje:

 • Zespół Szkół Muzycznych - Nagroda Roku
 • Łukasz Gnioch - za działalność artystyczną
 • Kadra Instruktorska Szczepu Łazarz - za działalność wychowawczą
 • Kamila Lenczewska - za działalność oświatową
 • Ula Kisiel Grzanka - za działalność oświatową
 • Liliana Krantz - Domasłowska - za działalność wystawienniczą
 • Stowarzyszeniu „Wirtualny Łazarz” - za działalność wystawienniczą
 • Wojciech Wysocki - za działalność wystawienniczą
 • Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty - za działalność społeczną                oraz Nagrody Specjalne
 • Stanisław Kruk – Tytuł Sponsora Roku
 • Andrzej Radwański - Nagroda Specjalna za wspieranie Klubu Krąg przy dokumentowaniu działalności i promocji placówki
 • Jan Kurek - Nagroda Specjalna z okazji 10 lecia wystawy „Mój Łazarz”
 • Joanna Heller - Nagroda Specjalna za przygotowanie i realizacje projektów grantowych

 (lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald"
oraz Klub Osiedlowy Krąg
wszystkim laureatom Nagród Klubu "Krąg" za rok 2017
składa serdeczne gratulacje i podziękowania wyrażając nadzieję,
iż w dalszym ciągu ich praca i zaangażowanie
będzie przyczyniać się do rozwoju naszego Klubu i dzielnicy.

2017-06-19
Rada Osiedla
Rada Osiedla

W Klubie Osiedlowym Krąg  19.06.2017r  na  plenarnym posiedzeniu zebrała się Rada Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" (zob. porządek obrad). Podczas obrad osiedlowi radni min. podjęli uchwały w sprawie wynajmu kolejnych lokali u użytkowych, umieszczenia  reklam na elewacjach budynków. W zebraniu wzięli udział członkowie Rady Osiedla oraz Kierownictwo Osiedla "Łazarz".

2017-06-19
"Droga do szczęścia"

Poniedziałkowym spektaklem „Droga do szczęścia”, zakończyły się warsztaty teatralne dla dzieci  realizowane w ramach projektu Łazarska Platforma Artystyczna. Spektakl był opowieścią o przemocy, poszukiwaniu szczęścia i konsekwencjach z tego wynikających. Do opowiedzenia tej smutnej, ale zarazem mocno moralizatorskiej historii wykorzystano dialogi, improwizację, symbolikę teatralną, światło, muzykę oraz pokaz zdjęć. Spektakl zakończył reportaż przeprowadzony z dorosłymi i dziećmi, który ukazywał jak interpretują problem przemocy dorośli i dzieci. Trwające od marca zajęcia prowadził  Łukasz Gnioch (na fot. obok) - pedagog - teatroterapeuta. Specjalnymi gośćmi premierowego spektaklu, byli członkowie Rady Osiedla "Łazarz" Spóldzielni Mieszkaniowej "Grunwald", którzy na ten moment przerwali swoje czerwcowe poiedzenie! Projekt "Łazarska Platforma Artystyczna" współfinansowany jest ze środków miasta Poznania.

Łukasz Gnioch - pedagog, politolog, ekonomista społeczny, instruktor teatralny. Pasjonat teatru i pracy ze słowem (recytacja). Wieloletni kierownik artystyczny czterech grup teatralnych. Laureat licznych przeglądów teatralnych i recytatorskich. Od 8 lat pracuje terapeutycznie z młodzieżą i osobami starszymi z różnymi dysfunkcjami. Ostatnie lata zajmował się treningami teatroterapeutycznymi dla terapeutów, pedagogów, psychologów oraz nauczycieli na terenie całej Polski.

2017-06-18
Spływ Obrą
Spływ Obrą

Klub Górski „Grań”. w czerwcowy długi weekend zaprosił  łazarskich (i nie tylko łazarskich) turystów na… spływ rzeką Obrą - na odcinku Rańsko - Gorzyca o długości 38 km. Spływ Obrą zrelacjonował prezes klubu, kol. Staszek Dankowski.

„Naszą bazą był Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Obrą” Międzyrzecz.. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Międzyrzecz i genialne inspiracje ogrodowe, czyli 13 tematycznych ogrodów w jednym wyjątkowym miejscu, w Starym Dworze. Drugiego dnia na odcinku od leśniczówki w Rańsku do ośrodka „Nad Obrą” szlak był łatwy, przyjemny, z krajobrazami widocznymi z wody, o prądzie powolnym, słabym nurcie, z łagodnymi zakrętami, mijaliśmy obszar pagórkowaty, częściowo zalesiony, ale dalej do Żółwina towarzyszyły nam kolorowe pola uprawne, nurt przyśpieszył i rzeka zaczęła meandrować, widoczna była znana nam aktywność bobrów… i tak leniwie dopłynęliśmy do celu poddając się nurtowi rzeki…

Trzeciego dnia na odcinku od ośrodka „Nad Obrą” przez Międzyrzecz do Gorzycy przepływaliśmy blisko zamku z XIV w., a potem było znacznie ciekawiej, czyli przeszkody w wodzie w postaci powalonych drzew, szybszy nurt, szlak malowniczy, z ładnymi widokami, było gdzie się zatrzymać i coś zjeść, np. w stanicy Św. Wojciech, potem zaczął się jeden z trudniejszych odcinków szlaku, szybki nurt, ostre zakręty, cudownym urozmaiceniem były labirynty wśród drzew, ale tylko jedno zwalone drzewo wymagało konieczności wyjścia z kajaku. Było super i było warto…"

W naszej galerii kilka fotek i krótki fim wideo. Zapraszamy!

2017-06-18
Nietypowy łazarski benefis!
Nietypowy łazarski benefis!

Podczas specjalnego benefisu parafianie podziękowali ks. Marianowi Ciesielskiemu za wieloletnią posługę i wzniesienie świątyni przy ul. Palacza.

Ks. Marian Ciesielski, podczas XIX  Dni Łazarza wyróżniony w 2008 roku tytułem "Człowiek Roku Łazarza", to budowniczy kościoła pw. Chrystusa Sługi oraz  wieloletni proboszcz tejże parafii. Ksiądz Ciesielski w październiku zeszłego roku podczas konsekracji kościoła został minowany przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego kanonikiem honorowym. Z końcem czerwca przestanie być proboszczem parafii. Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że od 1 lipca ks. Marian Ciesielski zostanie przeniesiony do wsi Chrzypsko Wielkie w powiecie międzychodzkim. Podczas niedzielnego „benefisu” odchodzący proboszcz Parafii Chrystusa Sługi otrzymał od dzieci Order Uśmiechu, a od wiernych prezent - łódkę, która ma służyć do pływania po jeziorze w nowej parafii w Chrzypsku Wielkim.

2017-06-15
Prolog Festivalu Malta w Ogrodzie Łazarz
Prolog Festivalu Malta w Ogrodzie Łazarz

W czwartek 15 czerwca w przededniu oficjalnego otwarcie Festivalu Malta w Ogrodzie Łazarz wystąpił  zespół . Parnerem koncertu był Klub Krąg.

KAGYUMA to kobiecy kwartet wokalno-instrumentalny. Początkowo był to eksperyment - próba połączenia barw, wrażliwości i inspiracji, użycia głosu jako instrumentu, poprzez wykorzystanie rozmaitych technik wokalnych. Głównym źródłem inspiracji dla tej czwórki energetycznych dziewczyn jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a środkiem wyrazu - głos w połączeniu z instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe). Festiwalowa i łazarska publiczności z aplauzem przyjęła zarówno kwartet jak i jego muzykę. W naszych galeriach zdjęcia z koncertu (cz.1, i cz.2) jak i piosenka „Czerwone jabłuszko”. Zapraszamy!

Zepół KAGYUMA, to finalistki 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, uczestniczki programu Must Be The Music 11 (2016), nagrodzone „TRYTONEM" dla największej osobowości artystycznej 46. Festiwalu FAMA (2016). Zespół tworzą: Kama Salach - wokal, instr. klawiszowe, instr. Perkusyjne, Agata Majewska - wokal, instrumenty perkusyjne, dzwonki, ukulele, Julka Kulpa - wokal, tank drum, kalimba, przeszkadzajki oraz Marta Mackiewicz - wokal, instrumenty klawiszowe, dzwonki.

2017-06-14
Warsztaty - "żywego obrazu"
Warsztaty -

"Młode dziewczyny częstują się tu twarogiem i śmietanką, świętując niejako kwitnienie (swoje jako kobiet i kwitnienie kwiatów), mając powpinane delikatne i nietrwałe kwiaty polne - to według  artysty ma symbolizować ulotność młodości i piękna. A symbolem nieuchronnej śmierci jest kosa po prawej stronie obrazu." 

Nakłaniający do duchowej refleksji obraz „Kwiaty Jabłoni” (1859) pędzla wiktoriańskiego malarza Sir John Everett Millais (1829 - 1898) stał się inspiracją do powstania „żywego obrazu” w Ogrodzie Łazarz.

W Ogrodzie Łazarz powstał żywy obraz inspirowany pracą Johna Everetta Millaisa (1829 - 1898) "Spring (Apple Blossoms") z  1859 roku. Oryginał znajdujący się w National Museums  w Liverpool został wykonany techniką olejową, na płótnie, 113 x 176.3 cm.  W 1863 Millais został członkiem rzeczywistym Royal Academy, malował obrazy historyczne i portrety, także dziecięce. Do końca życia cieszył się znaczną popularnością. Warsztaty „Żywego obrazu"- Ogród Łazarz odbyły się w ramach  w ramach projektu "Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz" dofinansowanego przez Miasto Poznań w konkursie Centrum Warte Poznania.

Przy projekcie pracowali Agata Łokaj (kostiumy iscenografia), Łukasz Gnioch (ruch sceniczny), Andrzej Radwański (dokumentacja fotograficzna). Warsztaty według autorskiego projektu Joanny Heller. Zapraszamy do galerii foto i wideo oraz do odwiedzenia Muzeum Narodowego w mieście Liverpool :-)

2017-06-09
"Tirlibom -Tirlibam"

"Tirlibom –Tirlibam",  to kolejna propozycja Klubu Krąg adresowana do najmłodszych dzieci z Łazarza. Chociaż nie tylko! Bowiem do udziału w warsztatach zaprosiliśmy zarówno łazarskie szkraby jak ich opiekunów!

Podczas zajęć opartych o ruch, rytm, muzykę i zabawę wykorzystaliśmy przeciwieństwa, aby Mali i Duzi mieli możliwość doświadczenia tego, jak to jest, gdy głośno tupię albo gram, wysoko skaczę lub nisko pełzam? I czy lubię to robić? Jak się czuję, gdy robią to inni? A z czym może kojarzyć się cisza i jakie może znaleźć odzwierciedlenie w tańcu czy działaniu? Powędrowaliśmy wspólnie przez świat najprostszych aktywności ruchowych, tanecznych i manualnych, aby poczuć smak ciszy i hałasu, intensywności i delikatności, zaangażowania i odpoczynku.
Ideą przewodnią warsztatów była WSPÓLNA zabawa dzieci i opiekunów. Program zajęć to autorski program Agaty Nowaczyk-Łokaj („Warsztaty Agaty”) wykorzystujący techniki z zakresu tańca kreatywnego, Ruchu Rozwijającego W. Sherborne i kinezjologii edukacyjnej.
Warsztaty Tirlibom-Tirlibam odbyły się w Ogrodzie Łazarz w ramach projektu "Łazarska Platforma Artystyczna" współfinansowanego przez miasto Poznań, a realizowanego na rzecz Klubu Krag przez Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury.

2017-06-08
„Między Mną, a Tobą”
„Między Mną, a Tobą”

Laura Łącz, znana polska aktorka teatralna, filmowa wystąpiła w łazarskim Klubie Krąg   z  programem poetycko-muzycznym „Między Mną, a Tobą”, którego tytuł zaczerpnięty został  z cyklu ballad Bolesława Leśmiana.

Tytuł widowiska, niezwykle pojemny – opowiada nie tylko o tym co zdarzyć się może między mężczyzną a kobietą, między człowiekiem, a człowiekiem. Nasz gość od lat specjalizuje się w monodramach poetycko-muzycznych. Ten wykonany w Kręgu, był montażem wartościowych, polskich wierszy i piosenek, głównie okresu dwudziestolecia międzywojennego, których autorami byli poeci, którzy wówczas debiutowali lub byli w rozkwicie swojej twórczości. W wykonaniu Laury Łącz usłyszeliśmy piosenki napisane współcześnie lub skomponowane specjalnie dla potrzeb programu.  do tekstów wybitnych poetów polskich sprzed lat takich jak: Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Leopold Staff, Konstanty Ildefons Gałczyński. Większość piosenek skomponował Adam Skorupka, a współczesne teksty napisali Jan Wołek, Małgorzata Maliszewska, Jadwiga Hass, Edmund Lazarewicz. Spektakl był sponsorowany przez Klinikę Okulistyczną Optegra.

2017-06-07
Jak "poznawaliśmy" Poznań

Najmłodszych poznaniaków Klub Krąg zaprosił w piątek 7 czerwca do Ogrodu Łazarz  na spektakl muzyczny "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" w wykonaniu Teatru Mozaika.

W Ogrodzie Łazarz „poznawaliśmy Poznań” w rytmie autorskich piosenek Przemka Mazurka podczas barwnego  widowiska w wykonaniu Teatru Mozaika. Oglądając pogram "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań” odbyliśmy wędrówkę po stolicy „Pyrlandii”. Dzieci (a może i dorośli!) dowiedzieli się np. dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb, albo skąd w Poznaniu wzięli się Bambrzy. A, „Bamberka” - kto to taki?  Widzowie poznali mieszkańców poznańskiego Ratusza -  dwa trykające się koziołki? Te i inne tajemnice Poznania odkryliśmy wspólnie z artystami z Teatru Mozaika w trakcie muzycznej wędrówki, której przewodnikiem był sam autor piosenek - Przemek Mazurek. Dodajmy, że piosenki, które usłyszeliśmy (a także wspólnie  zaśpiewaliśmy) powstały specjalnie z myślą o naszym ogrodowym spotkaniu.

Widowisko „Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" powstało w ramach projektu "Jak dobrze mieć sąsiada" realizowanego ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

2017-06-07
www.28dni.lazarz.pl
www.28dni.lazarz.pl

Lazarz.pl - nasz najlepszy z patronów medialnych (bądź co bądź jest z naszego fyrtla!) zakończył w godzinach baa..ardzo wczesno porannych obsługę 28 Dni Łazarza.

Redakcja serwisu specjalnego www.28dni.lazarz.pl przygotowała dla spragnionych informacji:  30 relacji dziennikarskich, kilkaset zdjęć oraz liczne relacje na żywo. Oprócz portalu lazarz.pl transmisje na żywo przeprowadziły: poznańskii oddział TVP (Parada Łazarska) oraz Telewizja WTK (Parada Łazarska i otwarcie wystawy plenerowej poświęcoenej ulicy Głogowskiej). Mimo relacji wielu lokalnych rozgłośni radiowych, to własnie portal lazarz pl, w tym roku jak w wielu poprzednich latach najbardziej pracowicie relacjonował  Dni Łazarza!

Nie bez kozery redaktor Janusz Ludwiczak został z inicjatywy Klubu Krąg wyróżniony ważną dziennikarską nagrodą i tytułem Przyjaciel Łazarza. Kapituła Tytułu Człowiek Roku Łazarza, dwa lata temu  obdarzyła pana Janusza tym zaszczytnym  tytułem!

Portalowi Lazarz.pl składamy (podobnie jak innym patronom medialnym) serdeczne podziękowania za dziennikarską pomoc w realizacji naszego łazarskiego święta. Zapraszamy do skorzystania z serwisu specjalnego www.28dni.lazarz.pl

2017-06-06
Człowiek Roku Łazarza wybrany - po raz 25-ty!
Człowiek Roku Łazarza wybrany - po raz 25-ty!

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia Dni Łazarza od ponad dwudzietu lat jest ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich rad osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza oraz wszyscy dotychczasowi laureaci. 

Szenastoosobowa Kapituła na posiedzeniu w dniu 2 czerwca, Człowiekiem Roku 2017 wybrała, Wojciecha Wysockiegoinstruktora ds. medialnych Klubu Krąg (fot. Janusz Ludwiczak). Tegoroczny laureat, to także założyciel 5 Poznańskiej Drużyna Starszoharcerskiej „Wagabunda” (fot. Janusz Ludwiczak). Lista laureatów z lat 1993 – 2017 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg".

Wojciech Wysocki, od dziesięciu lat jest instruktorem Klubu Krąg. Od 2010 roku jest instruktorem Szczepu Łazarz, wchodzącego w skład Hufca ZHP Poznań-Grunwald. Początkowo prowadził 2. Grunwaldzką Gromadę Zuchową. W 2012 roku założył i prowadzi drużynę harcerzy starczych "Wagabunda". Wspiera również przedszkole dla dzieci z autyzmem. Pasjonuje się również fotografią, dokumentując działalność Klubu Krąg i Szczepu Łazarz oraz codzienne życie Łazarza. Pasjonat sportów ekstremalnych, maratończyk. Jest ojcem dwójki córek.

Drogi Wojtku składamy Tobie gratulacje i wyrazy szczerego uznania!

2017-06-06
"Przyjaciele Łazarza"

Podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza od 1999 roku wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. 

W roku 2017 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali: pani Klaudia Szcześniak (na zdjęciu obok) - dyrektor Przedszkola nr 51 (za integracje środowiska łazarskich przedszkoli), Generator Malta (za działania w Ogrodzie Łazarz) oraz Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury (za rozliczne inicjatywy społeczno-kulturalne). Przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" SM „Grunwald”, pan Jerzy Babiak, przedstawiając laureatów, zauważył, że Komitet Organizacyjny Dni Łazarza wybrał ludzi, którzy pracują na rzecz innych osób, które nie pchają się na szpalty i do okienka telewizyjnego”.

Lista laureatów z lat 1999 – 2017 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

2017-06-06
Nagroda im. Stanisława Strugarka... dla Kręgu
Nagroda im. Stanisława Strugarka... dla Kręgu

W roku 2003 podczas XIV Dni Łazarza została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona znanemu wielkopolskiemu dziennikarzowi i popularyzatorowi gwary poznańskiej Stanisławowi Strugarkowi. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Lodowej gdzie żył i tworzył Strugarek. W tym samym roku została ustanowiona Nagroda imienia Stanisława Strugarka przyznawana za popularyzowanie gwary poznańskiej. Pierwszym laureatem nagrody został twórca postaci Starego Marycha red. Juliusz Kubel z Radia Merkury.(na zdjęciu obok Karykatura S. Strugarka autorstwa S. Mrowińskiego).

Podczas uroczystego finału 28. Dni Łazarza ogłoszono wyniki XV edycji konkursu. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za rok 2017 otrzymał … (tu nasze zaskoczenie) Klub Krąg! Bowiem jak powiedział przewodniczący Kapituły red. Jacek Hałasik: „Cała idea upamiętnienia Stanisława Strugarka, zamontowania tablicy, przyznania nagrody jego imieniem zrodziła się tutaj, w tym miejscu dlatego postanowiliśmy wręczyć nagrodę właśnie Klubowi Osiedlowemu Krąg". Tym samym nasza nagroda po raz pierwszy od dziesięciu lat  „wróciła do Poznania”.

2017-06-06
Zbieraliśmy dla Amelki!
Zbieraliśmy dla Amelki!

Łazarzu, pomóż! Amelka to super fajna dziewczynka z naszej dzielniTak na początku maja pisaliśmy o małej Amelii Klatkiewicz, której tak się spieszyło, aby jak najszybciej zobaczyć Łazarz, że urodziła się trzy miesiące za wcześnie.

Niestety Amelka, cierpi na bardzo rzadkie schorzenie, przez co grozi jej amputacja prawej rączki. Szansą dla niej są cykle embolizacji, powtarzane co dwa miesiące przez najbliższych parę lat. Organizatorzy Dni Łazarza,  nie pozostając obojętnym na chorobę małej Amelki rodem z naszego łazarskiego fyrtla, postanowili, także przyłączyć się do zbiórki. Podczas 28 Dni Łazarza, kwestowaliśmy wspólnie z rodzicami i przyjaciółmi na rzecz  Amelii Klatkiewicz. Podczas wszystkich ważniejszych imprez było można spotkać naszych wolontariuszy z puszkami. W sobotę 3 czerwca podczas IX Biegu Łazarskiego ARENA 2017 pobiegliśmy dla Amelki! 

Na początku gali kończącej 28. Dni Łazarza rodzice Amelki podziękowali mieszkańcom dzielnicy za okazaną hojność! Podczas łazarskiego święta udało się nam zebrać na rzecz Amelii Klatkiewicz: 3 878,35 zł. Wierzyliśmy ze na pewno, Łazarz pomoże… i Łazarz pomógł! 

Pomóc Amelce można też dokonując wpłaty na konto: Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba” Bank BZ WBK 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374 Tytułem: “565 pomoc w leczeniu Amelii Klatkiewicz.

2017-06-04
Łazarska mapa naszych wspólnych potrzeb!
Łazarska mapa naszych wspólnych potrzeb!

Park Wilsona czy okolice Areny? A może Rynek Łazarski? Studenci Instytutu Psychologii UAM wspólnie z mieszkańcami przygotowywali mapę potrzeb Łazarza.

W niedzielę podczas Festynu Łazarskiego odbywającego się z okazji 28. Dni Łazarza w Parku Wilsona odbyły się warsztaty integracyjne, podczas których tworzono „mapę potrzeb Łazarza".

Proponujemy mieszkańcom Łazarza taką interaktywną zabawę, która polega na tym, żeby oznaczyli miejsca na mapie, gdzie najchętniej spędzają czas wolny, gdzie najbardziej lubią chodzić poza pracą i obowiązkami. Tworzymy w ten sposób miejsca naturalnych zbiorowisk i aktywności społecznych – wyjaśniała Karolina Tkaczyk z Animacji Społeczeństw Lokalnych, Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Jest to badanie społeczne. Przeanalizujemy obszernie wyniki, które posłużą do ulepszenia Łazarza w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Mieszkańcy najczęściej chodzą "na Arenę" i do Parku Wilsona, ale również na Rynek Łazarski. Mieszkańcy wskazywali również Krąg, Pireus czasem Targi. Wyniki przedstawimy w internecie oraz również przekażemy Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" - uzupełniła wypowiedź koleżanki Joanna Sikora z Animacji Społeczeństw Lokalnych, Instytut Psychologii UAM.

2017-06-04
Festiwal sernika
Festiwal sernika

Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne biesiadowanie. W świąteczne, niedzielne popołudnie w Ogrodzie Łazarz zrobiło się bardzo słodko, a to za sprawą Festiwalu Sernika.

Mieszkańcy Łazarza w świateczny dzień wybierali najlepsze ciasto sernikowe, którego głównym składnikiem jest zmielony twaróg, jajka, cukier, masło, niewielka ilość mąki pszennej i budyniu w proszku oraz cukru.

„…Bardzo lubię serniki. Do tej pory „wyszły” mi trzy. Stwierdziłam, że nie jest on wcale taki trudny do zrobienia. Postanowiliśmy zorganizować Festiwal Sernika. W sumie do konkursu zgłoszono 10 serników. Wybraliśmy dziesięcioosobowe jury, wśród których znalazły się również dzieci. Każdy członek komisji konkursowej musiał ocenić sernik pod względem niepowtarzalnego smaku, poetyckiej nazwy – powiedziała Pola Kowalczyk z Ogrodu Łazarz, pomysłodawczyni imprezy.

Decyzją jury najlepszy sernik (śmietankowy na spodzie kakaowym z truskawkami) przygotowała Malwina Janas, autorka blogu "Ja serniczę". Festiwal Sernika odbył się w ramach projektu Sąsiedzi II, który zorganizowała Otwarta Strefa Kultury "Włącz Łazarz". Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach 28. Dni Łazarza.

(Tekst według J.Ludwiczaka oprac. J.H.. a smakowite zdjęcia autorstwa A. Radwańskiego do obejrzenia w naszej galerii.)

2017-06-03
"Książe Szaranek"

„Świadomi praw i obowiązków jakie nakładania na nas urodzenie w WielkiejPolsce, gdzie pyra bardziej dojrzewa przyrzekamy nie fyrać do Galicji, nie blubrać, nie brynczeć i nie spucnąć kartofli ani gruli, tylko pyrze wiernym być” - tak brzmi tekst "Przyrzeczenia Pyrlandczyka", który dobrowolnie i z ochotą złożyli uczestnicy spotkania autorskiego z Juliuszem Kublem podczas imprezy towarzyszącej 28. Dni Łazarza.

W piątkowe popołudnie w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich w ramach 28. Dni Łazarza odbyło się spotkanie autorskie z Juliuszem Kublem, autorem przekładu na gwarę poznańską "Małego księcia" Antoine`a de Saint-Exupery. Juliusz Kubel,  pochodzący z zasiedziałej rodzinie bamberskiej pisarz, publicysta autor ponad tysiąca gwarowych gawęd, to prawdziwy mistrz mowy poznańskiej, Książka "Książe Szarenek" została wydana w styczniu ubiegłego roku w ponad dziesięciu tysiącach egzemplarzy. (W naszej galerii zdjęcia A. Radwańskiego i Janusza Ludwiczaka.)

2017-06-03
Łażyce - spotkania z Kazimierzem Nowakiem
Łażyce - spotkania z Kazimierzem Nowakiem

Łażyce – jedno z najciekawszych wydarzeń 28 Dni Łazarza. Wraz z Fundacją "Nieściszalni" i Republiką Rytmu we współpracy z Miastem Poznań zaprosiliśmy mieszkańców Grodu Przemysła na  niecodzienne spotkanie z legendarną już postacią Kazimierza Nowaka.

W sobotę 3 czerwca oddaliśmy hołd łazarskiemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie.

Dziękujemy wszystkim za udział w łazarskim spotkaniu poświęconym Kazimierzowi Nowakowi. Oprócz muzycznego przejazdu rowerami cargo uczestnicy „Łażyc” mogli nauczyć się podstaw gry na afrykańskich instrumentach perkusyjnych z Kubą Banasiem, obejrzeć „Kamishibai” czyli Teatr Ilustracji o Kazimierzu Nowaku (Zielona Grupa), uczestniczyć w koncercie bębniarzy afrykańskich z zespołem „Drum Work Trio”. A także wysłuchać prelekcji o Kazimierzu Nowaku, podczas której mieliśmy okazję obejrzeć oryginały zapisków z podróży.

Krótki film przygotowany przez Republikę Rytmu w naszej galerii, jak również kilka fotek z przebiegu „łażyckiego” spotkania  z Kazimierzem Nowakiem.

2017-06-02
50 lat minęło - Łazarz pół wieku później
50 lat minęło - Łazarz pół wieku później

Dziesięć lat temu w czerwcu 2007 roku, w dwunastu punktach Łazarza można było oglądać plenerową wystawę, na której pojawiły się 132 fotogramy autorstwa Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza telewizyjnego, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić, czy i jak Łazarz mienił się w ciągu pół wieku. Od piątku w galerii Klubu "Krąg" można oglądać wystawę inspirowanej właśnie fotografami Jana Kurka z 1967 roku.

Od tamtego czasu minęła dekada. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz mienił się w ciągu pół wieku. Od piątku w Galerii Krąg można oglądać wystawę Wojtka Wysockiego "Zmiany" inspirowanej fotografami Jana Kurka z sprzed pięćdziesięciu lat.

"Wystawa była niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem ówczesnych 18. Dni Łazarza. Przygotowanie i realizacja ekspozycji była trudnym przedsięwzięciem zarówno pod względem logistycznym, organizacyjnym i finansowym. Przez blisko miesiąc można było sobie przypomnieć klimat Łazarza sprzed 40 lat, zobaczyć uchwycone na błonie fotograficznej scenki z życia rodzinnego. Nic dziwnego, iż zwłaszcza starsi mieszkańcy z sentymentem, a czasami wręcz ze wzruszeniem przypomnieli sobie swoje dzieciństwo i młodość. Chcieliśmy uhonorować dorobek artystyczny pana Jana Kurka i jego zasługi dla poznańskiej fotografii. Wystawa "Zmiany" to nieco przewrotna próba odczytania łazarskiej rzeczywistości, tej z przed pięćdziesięciu lat, jak i tej z przed chwil kilku...  Chcieliśmy także uhonorować dorobek artystyczny pana Jana Kurka i jego zasługi dla poznańskiej fotografii. Wystawa "Zmiany" to nieco przewrotna próba odczytania łazarskiej rzeczywistości, tej z przed pięćdziesięciu lat, jak i tej z przed chwil kilku... - opowiadał na wernisażu  Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Krąg.

Autor wystawy, Wojtek Wystawy zauważył: "Wzorując się zdjęciami pana Jana Kurka, które wykonane zostały w latach 1967-1969 chciałem pokazać, jak Łazarz wygląda 50 lat później i czy zmiany, które się dokonały były istotnymi. Czy mnie się to udało? Musicie Państwo osądzić to sami. Zapewniam zadnie było arcytrudne...

2017-06-02
Pyrlandia w obiektywie artystów
Pyrlandia w obiektywie artystów

"Duch miejsca i duch czasu… naznaczył strych w Spichlerzu Muzeum Rolnictwa w Szreniawie - szczególnym urokiem. Piękne, stare, podtrzymujące strop belki, drewniana, strychowa podłoga, stylowe okienka – tworzą specyficzną aurę, w której czuje się upływ czasu. Wystawy, wernisaże w tym właśnie miejscu mają niezwykły charakter." 

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na wystawę pt.: Pyrlandia w obiektywie artystów gdzie można zobaczyć prace członków „naszego” Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej oraz zaproszonych gości. Muzeum wpisane jest w działalność Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej niemal od początku jego działalności. Już w czerwcu 1983 r. zorganizowało tu pierwszą wystawę. Potem – wieloletnia współpraca; liczne wystawy, w tym uroczyście obchodzone jubileusze - 20 i 25-lecia stowarzyszenia.

Duch miejsca i duch czasu… naznaczył strych w Spichlerzu Muzeum Rolnictwa w Szreniawie - szczególnym urokiem. Piękne, stare, podtrzymujące strop belki, drewniana, strychowa podłoga, stylowe okienka – tworzą specyficzną aurę, w której czuje się upływ czasu. Wystawy, wernisaże w tym właśnie miejscu mają niezwykły charakter.  „Pyrladnia w obiektywnie artystów” to artystyczna wędrówka przez Wielkopolskę, wędrówka promująca jej historię, kulturę, architekturę i uroki pejzażu. Otwarta 2 czerwca wystawa dostarcza widzowi wielu artystycznych doznań i wzruszeń. Kontakt z dziełem sztuki,  w pełnym specyficznego uroku pomieszczeniu, wywołuje szczególne emocje, a także relacje miedzy artystą  i odbiorcą. Wystawa jest też wyrazem integracji środowiska artystycznego i zapisuje swoje miejsce  w wielkopolskim pejzażu artystyczno-kulturalnym. Prace można zobaczyć w Spichlerz Muzeum do końca sierpnia.

2017-06-02
Łazarski Omnibusu po raz dwudziesty!
Łazarski Omnibusu po raz dwudziesty!

Gdzie i jakie dyscypliny sportu można uprawiać na Łazarzu, wymyślenie hasła reklamującego dzielnicę czy zaprojektowanie na nowo Rynku Łazarskiego – z takimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych podczas 20. edycji turnieju "Łazarski Omnibus". 

Turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg", który z radością gościł reprezentantów Szkół Podstawowych nr 9, nr 26, nr 69 i nr 77 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z siedmioma zadaniami dotyczącymi Łazarza m.in. przygotować reklamę Łazarza, odpowiedzieć gdzie i jakie dyscypliny sportu można uprawiać na Łazarzu czy zaprojektowanie na nowo Rynku Łazarskiego.

Zadania konkursowe oceniali: Maria Łazarz - przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, która w tym roku była autorka większości zadań, przewodnicząca komisji społeczno-kulturalnej Rady Osiedla Łazarz SM Grunwald, oraz członkowie Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz Maria Paradowska i Wojciech Dera. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2017" został oceniony w dwóch kategoriach i tak wśród szkół podstawowych wygrała drużyna A ze Szkoły Podstawowej nr 69 - zwycięzcy zgromadzili 59 punkty, wśród szkół gimnazjalnych wygrała drużyna B z Gimnazjum nr 53 - (70 punktów).

Fundatorami nagród i upominków dla laureatów i uczestników była Rada Osiedla Świętego oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2017-06-01
Łazarz dzieciom
Łazarz dzieciom

Z okazji Dnia Dziecka i 28. Dni Łazarza Teatr Krokodyl przygotował dla najmłodszych widowisko słowno-muzyczne "Kopciuszek". Tym razem spektakl odbył się na wolnej przestrzeni, a krzesła zastąpiły poduszki i koce na osiedlowym trawniku.

Licznie przybyłe dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogły obejrzeć widowisko Tadeusza Falany "Kopciuszek" oparte na motywach znanej bajki Charlesa Perraulta, a zrealizowane siłami  „Teatru Krokodyl”. Wystąpili dobrze znani aktorzy łazarskiej publiczności: Magda Śledziejowska - Falana i Tadeusz Falana (który zagrał m.in. w serialu "Na kłopoty... Bednarski", "Złotopolscy", "Samo Życie", "Na Wspólnej", "M jak Miłość", "Pierwsza Miłość", "Ojciec Mateusz", "Prawo Agaty" oraz filmach: "Gdańsk 39", "Kroll", "Psy", "Ekstradycja 2").

Najmłodsi po wysłuchaniu opowieści otrzymali słodkie upominki oraz zaproszenia na lody do jednej z łazarskich cukierni. Bądź, co bądź tego dnia był Dzień Dziecka!

Organizatorem wydarzenia był Klub Krąg i Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury. 

2017-06-01
Ceramiczne warsztaty
Ceramiczne warsztaty

Z okazji 28. Dni Łazarza, Nocny Targ Towarzyski zaprosił dzieci na bezpłatne warsztaty ceramiczne. Podczas dwugodzinnych zajęć, dzieciaki miały okazję spróbować swoich sił w technice formowania obiektów za pomocą płatów gliny, a wszystko to w atmosferze zabawy, pod okiem Arkadiusza Szweda - projektanta ceramiki, wykladowcy poznańskiej School of Form. Tematem workshopów były pociągi. Organizatorzy nawiązali tym samym do miejsca, w którym się warsztaty odbyły - industrialnej przestrzeni, starej łazarskiej hali kolejowej.

Arkadiusz Szwed -  projektant, technolog ceramiczny, specjalista w zakresie form przemysłowych. Ukończył malarstwo na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przez wiele lat był asystentem Marka Cecuły. Doświadczenie zawodowe oraz umiejętności projektowe zdobył w Modus Design, Design Centrum Kielce oraz w fabryce porcelany Ćmielów. W School of Form Arkadiusz Szwed jest kierownikiem pracowni ceramicznej i wykładowcą na specjalności domestic design.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt