Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Czerwiec
2015-06-30
„Łazarska Platforma Artystyczna”
„Łazarska Platforma Artystyczna”

 „Łazarska Platforma Artystyczna” to nazwa projektu współfinansowanego ze środków miasta Poznania, a realizowanego przez Klub Krąg i działające przy naszej placówce Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury.  

W ramach projektu  w maju i czerwcu zorganizowano warsztaty teatralne dla dzieci z łazarskich podstawówek. Efekty pracy instruktora Łukasza Gniocha mieli okazje podziwiać 25 czerwca zaproszeni  goście uroczystego finału sezonu kulturalnego 2014/2015. W maju w ramach  „Łazarskiej Platformy Artystycznej”  wystartował Dyskusyjny Klub Filmowy „Tajemnice Kina” oraz zainaugurowany został cykl imprez dla najmłodszych „W krainie muzyki”. Organizatorzy pamiętali także o seniorach zapraszając ich na  wspólną muzyczną biesiadę.  „Łazarska Platforma Artystyczna” wsparła także programowo 26. Dni Łazarza, organizując  koncerty Kapeli „Junki z Buku” oraz zespołu Seven Ekspress.

Po letniej przerwie działania  „Łazarskiej Platformy Artystycznej”  zostaną wznowione. Planowane są warsztaty trash art  dla dzieci, młodzieży i seniorów a także  warsztaty ilustratorsko-komiksowe dla młodzieży. W ramach nowego cyklu „Spotkania z Melpomeną” zaplanowano  jesienne spotkania teatralne.  Zobaczymy  „Randkę w ciemno” Marka Zgaińskiego w wykonaniu aktorów z „Mojego Teatru” oraz spektakle o Poznaniu przygotowane przez dobrze nam znany  Teatr Krokodyl. Już teraz zaprażamy do skorzystania z naszych imprez!

2015-06-29
Nasi „najlepsi w powiecie”!
Nasi „najlepsi w powiecie”!

W poniedziałek 29 czerwca, partnerzy projektu „Wolę  w Ogrodzie”, jako zwycięzcy drugiej edycji konkursu Mikrodotacji „Wielkopolska Wiara” zostali zaproszeni do udziału w konferencji „Wspólnie na rzecz Rad Działalności Pożytku Publicznego” organizowanej przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP w Poznaniu. W ramach konferencji odbyły się warsztaty dla członków wszystkich podmiotów uczestniczących konkursie. Spotkanie stało się doskonałą okazją, do zdobycia  praktycznej wiedzy związanej z realizacją i rozliczeniami odbytych projektów. Cennymi stały się także  informacje na temat efektywnej współpracy organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym. Projekt „Wolę w Ogrodzie”, Poznańskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury został zaprezentowany na konferencji i przedstawiony (zdaniem organizatorów konkursu) jako najlepszy projekt powiatu poznańskiego. W spotkaniu „Wspólnie na rzecz Rad Działalności Pożytku Publicznego”, partnerów łazarskiego projektu reprezentowali: Joanna Heller (PSAK/Klub Krąg), Agnieszka Różyńska (Generator Malta) oraz Natalia Olejnik i Maciej Jędrzejczak (Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska). Do klubu nasi „delegaci” wrócili z listem z gratulacyjnym z okazji wygranej w konkursie.  My jeszcze raz gratulujemy!

2015-06-25
"Na początku było słowo..."

Uznanie łazarskiej publiczności, za artystyczną wizję  i dojrzałość małoletnich aktorek, uzyskało premierowe widowisko teatralno-muzyczne „Słowo” wystawione podczas uroczystego zakończenia sezonu w Kręgu. Spektakl zrealizował na podstawie własnego scenariusza Łukasz Gnioch. Wykonawczynie, to uczennice okolicznych szkół podstawowych z klas II-III, uczestniczki dziecięcych warsztatów teatralnych,  prowadzonych przez instruktora teatralnego Łukasza Gniocha. Pasjonata teatru i pracy ze słowem, pedagoga, politologa i ekonomisty społecznego. Laureata licznych przeglądów teatralnych i recytatorskich. Łukasz Gnioch od lat pracuje terapeutycznie z młodzieżą i osobami starszymi z różnymi dysfunkcjami. Ostatnio na terenie całej Polski prowadzi  treningi teatroterapeutyczne dla pedagogów, psychologów oraz terapeutów i nauczycieli. Zapraszamy do galerii na fotograficzną relację z obydwu występów naszych zespołów.

2015-06-25
Nagrody Roku Klubu Krąg
Nagrody Roku Klubu Krąg

Zakończeniu sezonu w Kręgu towarzyszy niezmiennie od lat  uroczyste wręczenie Nagród Roku Klubu Krąg. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach (lista nagród poniżej) tematycznych, a ich laureatami są zarówno osoby i organizacje związane z Klubem, jak i ludzie z naszego najbliższego otoczenia, którzy swoja pracą i zaangażowaniem wzbogacają nasz łazarski pejzaż. Udowadniając przy tym, że jeśli się „chce się to można”. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Nagrody Klubu Krąg za rok 2012 otrzymały niżej wymienione osoby i instytucje:

 • Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska” - Nagroda Roku 2015
 • Maria Łazarz - za działalność społeczną
 • Poznańskie Stowarzyszanie Animatorów Kultury - za działalność artystyczną
 • Twórcy wystawy „Wirtualny Łazarz” - za działalność wystawienniczą
 • Hubert Wińczyk - za działalność oświatową
 • Paulina Szkudłapska - za działalność oświatową
 • Agnieszka Różyńska - za działalność na rzecz dzieci i młodzieży
 • Organizatorzy VII Biegu Łazarskiego - za działalność sportowo-rekreacyjną
 • dh Wojciech Wysocki - za działalność wychowawczą
 • dh Aurelia Siebert - za działalność na rzecz dzieci i młodzieży
 • Joanna Heller - Nagroda Specjalna
 • red. Zenon Kubiak - Nagroda Specjalna
 • „Łazarska Wierzba Łącząca” - Nagroda Specjalna

(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

2015-06-25
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego

Od kilkunastu lat zgodnie z tradycją naszego Domu Kultury jest organizowanie uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu... Impreza ta odbywa się zawsze w odświętnej atmosferze z udziałem działaczy samorządowych i społecznych związanych z naszym Osiedlem i Klubem. Podczas takich spotkań jest czas na podsumowanie jak i na podziękowania dla osób i instytucji, których praca przyczyniła się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego na Łazarzu.

W czwartek, 25 czerwca w Klubie Krąg zakończyliśmy sezon kulturalno-oświatowy 2014/2015 na Łazarzu. W trakcie uroczystości honorowy tytuł "Przyjaciel Łazarza" odebrali Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, twórcy projektu Otwarta Strefa Kultury, Galerii Raczej i Pracowni Łazarskiej. Wręczono również Nagrodę Roku 2015 Klubu Krąg, którą otrzymali społecznicy z Kasztelanii Ostrowskiej  Nagrodę Specjalną otrzymali: Zenon Kubiak (za organizację pokazu multimedialnego „Trzy oblicza Łazarza”) oraz  Joanna Heller (za przygotowanie projektów kulturalnych, społecznych i oświatowych). Przyznano również Nagrody Roku w poszczególnych kategoriach (za działalność artystyczną, wystawienniczą, oświatową, wychowawczą i sportową. Organizatorzy  czwartkowej imprezy nie zapomnieli  o naszej „Łazarskiej Wierzbie Łączącej”.  Finalistka  konkursu na „Drzewo Roku”, otrzymała symboliczne wyróżnienie za "promocję" Łazarza. Tegoroczne uroczyste zakończenia sezonu  było  doskonałą okazją do zaprezentowania  nowych amatorskich zespołów artystycznych Klubu Krąg. Gromkimi brawami nagrodzono zespół wokalny seniorów „Pasja”, kierowany przez Piotra Jurkiewicza lidera grupy muzycznej „Seven Express” oraz widowisko  „Słowo” w wykonaniu dziecięcej sekcji teatralnej (o tym ostatnim wystepie patrz wyżej). Zapraszamy do fotogalerii.

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald"
oraz Klub Osiedlowy "Krąg"
wszystkim laureatom Nagród Klubu "Krąg" za rok 2015
składa serdeczne gratulacje i podziękowania wyrażając nadzieję,
iż w dalszym ciągu ich praca i zaangażowanie
będzie przyczyniać się do rozwoju naszego Klubu i dzielnicy.

2015-06-24
Kolejny akt wandalizmu
Kolejny akt wandalizmu

W środę 24 czerwca w godzinach porannych został podpalony osiedlowy śmietnik, sąsiadujący z kompleksem garażowym i starą kotłownią przy ul. Floriana Stablewskiego. Na skutek wysokiej temperatury powstałej podczas pożaru doszczętnemu zniszczeniu uległo osiem pojemników na odpady zmieszane. Uszkodzone zostały także ściany trzech, sąsiadujących ze śmietnikiem garaży. Zniszczony został tzw. „zasiek”,  to jest konstrukcja obudowy okalająca teren śmietnika. Z przykrością informujemy, iż nie jest to jednostkowe wydarzenia na naszym Osiedlu. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z licznymi przejawami tego typu wandalizmu. Jednak w tym przypadku straty są wyjątkowo dotkliwe. Takie zdarzenia są kosztowne dla całej spółdzielczej społeczności. Uciekają nam bowiem kolejne wspólne pieniądze, które mogłyby być przeznaczone np. na tak oczekiwane przez Mieszkańców uporządkowanie terenów zielonych łazarskiego osiedla.

2015-06-21
„Lord & the Liar” w Ogrodzie Łazarz
„Lord & the Liar” w Ogrodzie Łazarz

W niedzielny wieczór , 21 czerwca w Ogrodzie Łazarz  w ramach Festivalu Malta wystąpił  „Lord & the Liar” (prywatnie  Paweł. Ten młody, „nonszalancki arogant-songwriter”śpiewa historie o życiu, nocnych przygodach i trudnych relacjach męsko-damskich.. Gatunki w jakich oscyluje muzyka Pawła Swiernalisa, to psychodelic/jazzy/blues, z elementami muzyki alternatywnej. alternatywę. Autorskie teksty utworów artysta zaśpiewał zarówno w języku polskim jak i angielskim. W Ogrodzie Łazarz „Lord & the Liar” wystąpił z zespołem „Kłamcy” (Wojciechem Dopierałą - gitara basowa, Kubą Pięta - git. elektryczna, ukulele, Adamem Fordonem - instrumenty perkusyjne, dzwonki chromatyczne). .. Czwórka muzyków zabrała słuchaczy na godzinną opowieść pełną strachu, złudzeń oraz humoru noir. Dźwięki gitar, elektroniki, trąb, perkusji i akordeonu przyrównywane są do koncertów Nicka Cave, Toma Waitsa, czy też Morphine.  Od 2013 roku i wydania własnym sumptem albumu 'Thrill-seekers, Pubcrawlers & Shoplifters' Lord & the Liar zagrał ponad 60 koncertów, zarówno na dużych scenach: Halfway/w połowie drogi, Spring Break Showcase, Suwałki Blues Festival, Opole Songwriters Festival, jak i wiele mniejszych koncertów w całej Polsce. Relacja z niedzielnego wydarzenia w naszej foto galerii (cz.1, cz.2, cz.3).

2015-06-21
Piotr Reiss zagłosował :-) A ty?
Piotr Reiss zagłosował :-) A ty?

Wyjątkowa wierzba rosnąca na Łazarzu ma szansę na tytuł Drzewa Roku, ale potrzebuje do tego głosów internautów. Do głosowania mobilizuje legenda poznańskiego Lecha Piotr Reiss, a w niedzielę w ogrodzie pod wierzbą odbędzie się koncert zespołu Lord & Liar i każdy będzie mógł zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

Plebiscyt na Drzewo Roku organizuje Klub Gaja. W finałowej szesnastce prawdziwych miss wśród drzew Poznań ma swoją przedstawicielkę – to wierzba rosnąca pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 niedaleko Klubu Krąg. Już sam fakt, że ten gatunek drzewa rośnie w takim miejscu, jest czymś niezwykłym. "W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe. Tym bardziej niezwykła jest wierzba z Łazarza, która nie tylko nie sprawia kłopotów, ale wręcz przeciwnie stała się miejscem spotkań mieszkańców" wyjaśnia Maciej Jędrzejczak z „Kasztelani Ostrowskiej”, które nominowało wierzbę do konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku. O wyjątkowości wierzby świadczy bowiem przede wszystkim to, że nie jest tylko drzewem, ale pełni ważną funkcję społeczną na Łazarzu. Pod jej koroną powstał społecznościowy Ogród Łazarz – miejsce wydarzeń kulturalnych, spotkań mieszkańców i warsztatów dla dzieci. Tylko w ostatnich dniach odbyła się tu biesiada seniorów, warsztaty dla dzieci „Wolno dzieciom”, a nawet seans filmowy! Z powodu swojej funkcji integrującej mieszkańców drzewo zyskało miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Głosowanie na Drzewo Roku trwa od początku czerwca na stronie www.drzeworoku.pl, ale na razie poznańska wierzba musi gonić czołówkę. Zmobilizować poznaniaków do głosowania postanowił sam Piotr Reiss, który w piątek osobiście odwiedził wierzbę i był pod wrażeniem tego, że powstał tu ogród, gdzie mieszkańcy spędzają wspólnie wolny czas.

- Integracja lokalnej społeczności w formie zabaw dla dzieci, konkursów, spotkań zasługuje na szczery podziw i uznanie – przyznał legendarny piłkarz Lecha. – Z pełnym przekonaniem oddaję głos na naszą wierzbę w konkursie „Drzewo Roku” i serdecznie wszystkich do tego namawiam – zaapelował.

Aby oddać głos na wierzbę z Łazarza, wystarczy wejść na stronę www.drzeworoku.pl, kliknąć na zdjęcie poznańskiej kandydatki, podać swój adres mailowy, a później potwierdzić oddanie głosu w otrzymanym e-mailu. Cała procedura zajmuje nie więcej niż minutę.

W niedzielę o godz. 19 w Ogrodzie Łazarz odbędzie się koncert zespołu Lord & The Liar. Przy okazji każdy chętny będzie miał okazję zrobić sobie zdjęcie z wierzbą i tabliczką zachęcającą do głosowania na nią w konkursie na „Drzewo Roku”. Wstęp na koncert jest bezpłatny! (Tekst: Zenon Kubiak dziennikarz portalu wp.pl)

2015-06-18
Przyjaciel Łazarza Grzegorz Nowicki nie żyje
Przyjaciel Łazarza Grzegorz Nowicki nie żyje

W czwartek 18 czerwca po długiej chorobie zmarł  pan Grzegorz Nowicki, b. radny Rady Osiedla „Św. Łazarz”, wieloletni działacz Automobilklubu Wielkopolskiego.  To właśnie dzięki Jego staraniom Paradę Łazarską uświetniał od wielu lat przejazd zabytkowych pojazdów. Pan Grzegorz Nowicki podczas 21. Dni Łazarza otrzymał zaszczytny tytuł "Przyjaciela Łazarza".

Tak o zmarłym wypowiedziała się pani Maria Łazarz przew. Zarządu Rady Osiedla „Św. Łazarz”: „Grzegorz to był prawdziwy Przyjaciel Łazarza i jego mieszkańców. Zawsze służył pomocą, nigdy jej nie odmówił. Przy tym skromny, nie szukający poklasku. Nawet jak życie zmusiło Go do opuszczenia naszego fyrtla zawsze się pytał o osiedlowe nowinki i jak mógł to służył nam pomocą. Trudno uwierzyć że już nie przyjdzie do siedziby Rady i nie zapyta co słychać, jak mogę pomóc. Pozostaniesz na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.”

2015-06-14
Spotkanie z dh Kamilą Kielar
Spotkanie z dh Kamilą Kielar

Instruktorzy Szczepu Łazarz puchną z dumy! Harcerze, i to ci młodsi, przejechali na rowerach jednego dnia ponad 40 kilometrów. Ale zacznijmy od początku….

Sobota, piękna słoneczna pogoda, na twarzach harcerzy uśmiechy. Członkowie sekcji "Koło Kręgu" w pełnej gotowości do wyprawy. Wsiadamy na rowery, wyruszamy! A dokąd? Do Puszczykowa. Którędy? Jedną z najpiękniejszych tras rowerwo - pieszych na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego - szlakiem brzegiem Warty - odcinek Poznań - Puszczykowo. Naszym celem jest Fidlerówka - muzeum pamięci Arkadego Fidlera - w którym to właśnie odbywa się festiwal podróżniczy, Jego największą atrakcją (przynajmniej dla naszych harcerzy) była relacja zdjęciowa dh Kamili Kielar z półrocznej rowerowej wyprawy przez Jukon w Kanadzie. Wspaniała przygoda. wspaniałe zdjęcia, wspaniała opowieść z pewnością stanowić będzie inspiracje dla naszych młodych podróżników. Dzięki Kamilo! Czuwaj!

2015-06-14
"Koło za Kręgiem" wyrusza w świat :-)

Nasza propozycja dla miłośników rekreacji i wycieczek rowerowych! W Klubie Krąg od marca 2011 roku działa sekcja turystyczna Koło Za Kręgiem. Jej inicjatorzy zaprosili w niedzielę 14 czerwca na kolejną wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. My zapraszamy na następne wyprawy rowerowe wraz z "Kołem za Kręgiem" oraz do odwiedzenia naszej galerii na fotograficzną relację Andrzeja Radwańskiego (cz.1) i Wojtka Wysockiego (cz.2).

2015-06-11
Ogród Łazarz dla małych i duuużych!
Ogród Łazarz dla małych i duuużych!

Od kwietnia w każde wiosenne czwartkowe popołudnie w naszym społecznościowym  ogródku spotykają najmłodsze łazarskie szkraby na organizowanych przez Agnieszkę Różyńską z Generatora Malta warsztatach „Wolno dzieciom w Ogrodzie Łazarz!".  Podczas ostatnich zajęć gościliśmy ponownie Huberta Wińczyka z którym dzieci odkrywały dźwięki Łazarza. Podczas warsztatów "Re:cord - dźwięki ulicy, brzmienie dzielnicy”, dzieci miały wspaniałą frajdę, nagrywając i przetwarzając znane i nieznane łazarskie dźwięki!

Tego samego dnia, ogród otworzył się także dla starszych mieszkańców Łazarza. Klub Krąg zaprosił seniorów na biesiadę organizowaną w ramach projektu "Aktywni 60+ w Kręgu Młodych Duchem". Muzyczną oprawę imprezy zapewnili Agnieszka Wiśniewska i Piotr Jurkiewicz z Poznańskiego Stowarzyszania Animatorów Kultury. Udało się tego dnia nam stworzyć prawdziwie międzypokoleniowe wydarzenie, co udokumentowały dwie poznańskie telewizje i nasz zaprzyjaźniony fotograf Andrzej Radwański (zob. galerie cz.1, i cz.2).

2015-06-09
„Obsesja”
„Obsesja”

W ramach Festiwalu Malta gościliśmy w we wtorek 9 czerwca  Stowarzyszenie Teatralne Remus. Warszawscy aktorzy zaprezentowali w Klubie Krąg widowisko „Obsesja” w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk. W niespotykany sposób dotyka ono tematyki dyskryminacji rasowej. Zespół Teatru Remus zebrał w na potrzeby spektaklu autentyczne historie – świadectwa osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym. Z tymi brutalnymi tekstami kontrastuje piękno odległych kultur, obecne w sztuce współpracujących przy realizacji spektaklu artystów zagranicznych: japońskiego tancerza butoh Ruiego Ishihary i Hany Umedy, aktorki wykonującej tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo, a także w śpiewanych przez aktorów tradycyjnych wielogłosowych pieśniach z różnych krajów Afryki m.in. Maroka i Ugandy, a także Korsyki, Włoch, Brazylii i Bałkanów.Tytuł spektaklu nawiązuje do historii marokańskiego artysty, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity: „Po tym zdarzeniu (…) wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować.To już jest obsesja.”

W Kręgu wystąpili: Daniel Brzeziński, Gwidon Cybulski, Agnieszka Hakizimana, Rui Ishihara, Joanna Nitka, Hana Umeda, Dominika Jarosz. Przedstawienie „Obsesja”  zrealizowano ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, a także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (fot obok: Paweł Wegner). Zapraszamy do fotogalerii ( cz.1, cz.2)

2015-06-06
Projekt ŚCIANA. Odsłona nr 2
Projekt ŚCIANA. Odsłona nr 2

W Ogrodzie Łazarz powstała kolejna, druga już instalacja realizowana w ramach projektu "Ściana". Artystyczną interwencję na ogrodowych ławkach wykonał wrocławianin, Krystian TRUTH Czaplicki, jeden ciekawszych artystów młodego pokolenia, który ożywia miejskie pejzaże, wkracza ze sztuką do parków i rzuca ją pod nogi przechodniów. Oddajmy głos artyście, który tak mówił o łazarskiej instalacji:

"Z mojej perspektywy urok tworzenia w przestrzeni publicznej polega na tym, że prace mogą być bardzo osobiste, z mocną warstwą intelektualną i zarazem wyglądać jak naturalny element otoczenia. Z całej twórczości, którą na co dzień spotykam na ulicy, nadal chyba najbardziej podoba mi się nielegalne graffiti bazujące na literach. Moja niewielka interwencja na ławce jest połączeniem interwencji rzeźbiarskiej i małego działania performance" 

"Ściana" to projekt realizowany w przestrzeni ogrodu społecznościowego Łazarz znajdującego się pomiędzy blokami przy ulicy Potockiej.  W naszej foto - galerii zdjęcia z montażu instalacji (fot. portal lazarz.pl i Klub Krąg).

*Krystian TRUTH Czaplicki (ur. 1984 r.) Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących obiekty i instalacje. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami jak Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely'ego w Budapeszcie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiły się pojawiły się m.in. na ulicach Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy czy New Delhi.

2015-06-05
"Wolę w Ogrodzie!"

Z przyjemnością informujemy, że działające od roku w Klubie Krąg Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury, projektem „Wolę  w Ogrodzie”, wygrało drugą edycję konkursu Mikrodotacji „Wielkopolska Wiara”. Organizatorem konkursu jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP w Lesznie. Inicjatorzy konkursu za swój cel stawiają promocję inicjatyw oddolnych podejmowanych przez społeczności lokalne oraz wspieranie „młodych” organizacji pozarządowych. Projekt  „Wolę w Ogrodzie” realizowany przez Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury, wspólnie z Klubem Krąg, Generatorem Malta oraz Stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska ma na celu aktywizację i integrację członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” zamieszkujących okolice Ogrodu Łazarz. W ramach projektu został zaplanowany piknik sąsiedzki połączony z koncertem muzyki biesiadnej, autokarowa wycieczka do Kasztelanii Ostrowskiej oraz warsztaty kreatywności dla młodzieży. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przygotowały i opracowały: Joanna Pańczak (Generator Malta), Joanna Heller (PSAK/Klub Krąg)  oraz Agnieszka Różyńska (koordynatorka projektu). Program „Wolę w Ogrodzie”  potrwa od czerwca do września.  Wszystkim partnerom projektu gratulujemy!

2015-06-03
Zagłosujcie na Łazarską Wierzbę Łączącą!
Zagłosujcie na Łazarską Wierzbę Łączącą!

Szanowni Poznaniacy! Drodzy Sąsiedzi! Zagłosujcie na naszą Łazarską Wierzbę Łączącą! Niepozorna wierzba biała wraz z 15 innymi drzewami z całej Polski „walczy” od pierwszego czerwca o prestiżowy tytuł „Drzewa Roku 2015”.

Organizatorzy konkursu z Klubu Gaja poszukują w naszym kraju drzew docenianych przez lokalne społeczności. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Organizatorzy nie szukali drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność. Spośród finalistów konkursu poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby – dominują bowiem zgłoszone wiekowe dęby. W niedziele 17 maja  odbyła się sesja fotograficzna naszej wierzby. Relacje z sesji: Głos PoznańskiWTK, oraz  TVP (Teleskop)!  Kochani prosimy o Wasz głos! Można oddać go tylko raz i to wyłącznie przez internet. Tu podajemy: link do plebiscytowej strony! Głosowanie potrwa do końca czerwca. Ale już teraz dziękujemy za  Wasze poparcie!

Zdjęcie obok i zdjęcia w galerii Tomek Pikuła z Klubu Gaja.

2015-06-02
"Przestrzenie malarstwa"

Z okazji 26. Dni Łazarza Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej przygotowało wystawę "Przestrzenie malarstwa", prezentującą prace swoich członków oraz zaproszonych artystów poznańskiego środowiska plastycznego. Było to ostatnie wydarzenie tegorocznych Dni Łazarza…

"Łazarskie święto przez lata był okazją do artystycznej wędrówki zarówno po ulicach naszego miasta, dzielnicy, regionu, jak i zaproszeniem w przestrzeń wyobraźni, emocji i własnego widzenia rzeczywistości. Taką też możliwość stwarza tegoroczna wystawa, przenosząca odbiorcę w przestrzeń wokół siebie, w obrazy zatrzymane w kadrze. (…) Każdy z artystów wybiera swoją przestrzeń, kreuje ją i prowadzi widza w sobie tylko wiadome strony. Wrażenie większej przestrzenności tworzą często gra światła, koloru, kompozycja, perspektywa czy przetworzenia. Przeważają na wystawie obrazy olejne, ale są też akryle, pastele i fotografie. Szerokie spektrum wyboru techniki oraz biegłość warsztatowa tworzą dynamiczną przestrzeń malarskiej opowieści".  Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Katalog wystawy.

Wystawę "Przestrzenie malarstwa" można oglądać w godzinach otwarcia Klubu do 15 czerwca.

2015-06-02
Twórca portalu lazarz.pl Człowiekiem Roku Łazarza
Twórca portalu lazarz.pl Człowiekiem Roku Łazarza

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia 26. Dni Łazarza było ogłoszenie Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu tego zaszczytnego wyróżnienia stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich rad osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza oraz wszyscy dotychczasowi laureaci. Nagrodę tą w latach ubiegłych otrzymali między innymi: Jerzy Babiak (1995), ks. prałat Bolesław Exler (1998), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. prałat Eugeniusz Antkowiak (2006), Stanisław Kruk (2009), Józef Żeleński (2010), Kazimierz Rafalik (2013). W roku ubiegłym tytuł "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał piewca gwary poznańskiej, red. Radia Merkury Jacek Hałasik. Czternastoosobowa Kapituła na posiedzeniu w dniu 29 maja Człowiekiem Roku 2015 wybrała red. Janusza Ludwiczaka twórcę internetowego portalu lazarz.pl.

Przewodniczący Kapituły Jerzy Babiak wręczając nagrodę laureatowi powiedziaŁ:                         "To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec. Laureat podjął się dzieła, wydawałoby się nie do wykonania przez jedną osobę. Każdy z Państwa, kto chce wiedzieć co dzieje się nie tylko w dzielnicy może zajrzeć do portalu lazarz.pl. Sam mam go dodanego do ulubionych stron. Janusz Ludwiczak samodzielnie założył ten portal, prowadzi go, jest dziennikarzem, redaktorem i robi to bardzo dobrze. Życzymy panu Januszowi wytrwałości, by dalej ten portal funkcjonował, jednoczył lokalną społeczność i przynosił chwalę mieszkańcom Łazarza."

   Do życzeń przyłącza się Komitet Organizacyjny Dni Łazarza wraz z Klubem Krąg

2015-06-02
Nowi "Przyjacie Łazarza"
Nowi

Podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza od 1999 roku wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. 

W roku 2015 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali: Czesław Makieła z chóru Dolorosa, Maciej Jędrzejczak - Kasztelania Ostrowska oraz Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz - Galeria Raczej. Ponadto Radne Miasta Poznania panie: Lidia Dudziak i Katarzyna Kretkowska wyróznione tytułem "Przyjacel Dni Łazarza". (lista laureatów z lat 1999 – 2014 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg").

2015-06-02
26. Dni Łazarza zakończone!
26. Dni Łazarza zakończone!

We wtorek, 2 czerwca 2015 roku w Klubie Krąg uroczyście zakończono 26. Dni Łazarza, największe, a zarazem najstarsze dzielnicowe święto Poznania.

Finałowa impreza odbyła się z udziałem przewodniczącego Rady Miasta Poznania, a zarazem przewodniczącego Honorowego  Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza pana Grzegorza Ganowicza, który reprezentował tego dnia władze Miasta Poznania  oraz radnych Miasta Poznania: Lidii Dudziak i Katarzyny Kretkowskiej. A także przedstawicieli samorządów miejskiego i spółdzielczego, władz Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", organizatorów, sponsorów, wolontariuszy i działaczy społecznych. W trakcie zakończenia przyznano nagrody "Przyjaciel Dni Łazarza", "Przyjaciel Łazarza" oraz tytuł "Człowiek Roku Łazarza". Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza Janusz Heller podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznej imprezy. Uroczystość zakończenia 26. Dni Łazarza uświetniły piosenki i arie w wykonaniu młodej wokalistki Natalii Piechowiak. Dodatkową atrakcją tego wieczoru był występ nagodzonej Nagrodą im. Stanisława Strugraka Kapeli "Junki z Buku". W drugiej części wtorkowej uroczystości organizatorzy zaprosili na wernisaż wystawy "Przestrzenie malarstwa" Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

 

Wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację „26. Dni Łazarza" Komitet Organizacyjny składa serdeczne podziękowanie.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt