W czwartek, 17 września na Cmentarzu Junikowskim pożegnaliśmy naszego Przyjaciela Zygmunta Dreżewskiego, wieloletniego członka Rady Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu.   ***   Zygmunta Dreżewski, artysta estradowy, śpiewak operetkowy, satyryk przez dwadzieścia pięc lat współtworzył artystyczny wizerunek Klubu Krag
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2015/2016 - Czerwiec
2016-06-25
Piknik inicjatyw sąsiedzkich
Piknik inicjatyw sąsiedzkich

W Ogrodzie Łazarz gościli przedstawiciele polskich ogrodów społecznościowych z całej Polski, na pierwszym w Poznaniu pikniku inicjatyw sąsiedzkich. Zawitali do nas min.:  Ogród społeczny Morskie Oko i 3 pokoje z kuchnią. Łączy nas wiele - chcemy działać, mamy dużo pomysłów i jeszcze więcej odwagi, by je realizować. Spotykaliśmy się na wspólnym pikniku, by podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Były świeżo wyciskane soki, pyszne sałatki, chrupiące hot - dogi, rękodzielnictwo, a także rozmowy o ogrodach społecznościowych w innych miastach.

Piknik sąsiedzki realizowany został przez Generator Malta w ramach projektu „Włącz Łazarz - Nowi Bohaterowie” przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Tekst i zdjęcia (nr.17-19) Pola Kowalczyk. Generator Malta. Zapraszamy do galerii.

2016-06-23
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego 2015/2016
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego 2015/2016

Od kilkunastu lat zgodnie z tradycją naszego Domu Kultury jest organizowanie uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu... Impreza ta odbywa się zawsze w odświętnej atmosferze z udziałem działaczy samorządowych i społecznych związanych z naszym Osiedlem i Klubem. Podczas takich spotkań jest czas na podsumowanie jak i na podziękowania dla osób i instytucji, których praca przyczyniła się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego na Łazarzu.

W czwartek, 23 czerwca w Klubie Krąg zakończyliśmy sezon kulturalno-oświatowy 2015/2015 na Łazarzu. W trakcie spotkania kierownik Janusz Heller podsumował miniony jubileuszowy sezon, uznając go jako jeden ze znaczących w ponad trzydziestopięcioletniej działalności klubu. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia, przyznane w uznaniu zasług za pracę na rzecz naszego łazarskiego środowiska. Nagrodę Roku 2015 Klubu Krąg, otrzymała Pani Lidia Domachowska, od piętnastu lat kierującą Zespołem Artystycznym "Łazarski Krąg". Nagrodę Specjalną otrzymali: Andrzej Radwański (za wspieranie Klubu Krąg przy dokumentowaniu działalności i promocji placówki) oraz  Joanna Heller (za przygotowanie projektów kulturalnych, społecznych i oświatowych). Przyznano również Nagrody Roku w poszczególnych kategoriach - za działalność wystawienniczą, oświatową i sportową (zob. poniżej).

Tegoroczne uroczyste zakończenia sezonu  było  doskonałą okazją do zaprezentowania nowych amatorskich zespołów artystycznych Klubu Krąg. Gromkimi brawami nagrodzono zarówno Zespołu Artystyczny „Łazarski Krąg” jak i Zespół Wokalny Seniorów „Pasja”, kierowany przez Piotra Jurkiewicza lidera grupy muzycznej „Seven Express” oraz widowisko „Trudne decyzje” w wykonaniu dziecięcej sekcji teatralnej, prowadzone przez instruktora teatralnego Łukasza Gniocha. Zapraszamy do fotogalerii.

Nagrody Klubu Krąg za rok 2016 otrzymały niżej wymienione osoby i instytucje:

  • Nagroda Roku 2016 – Lidia Domichowska – kierownik Zespołu Art. „Łazarski Krąg”
  • Joanna Heller – za przygotowanie i realizację projektów dzięki którym Klub pozyskał granty ze środków Miasta Poznania - nagroda specjalna
  • Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej - za działalność wystawienniczą 
  • Beata Rączkowska - za działalność oświatową
  • Dariusz Maciej Walczak - za działalność oświatową
  • Organizatorzy Turnieju Piłkarskiego Za mundurem… piłka sznurem” - za działalność sportową
  • Andrzej Radwański – za obsługę fotograficzną imprez klubowych - nagroda specjalna

(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

 

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald"
oraz Klub Osiedlowy Krąg
wszystkim laureatom Nagród Klubu "Krąg" za rok 2016
składa serdeczne gratulacje i podziękowania wyrażając nadzieję,
iż w dalszym ciągu ich praca i zaangażowanie
będzie przyczyniać się do rozwoju naszego Klubu i dzielnicy.

2016-06-21
"Łazarskie Lato"

Tak, to jest prawda. Już wkrótce, rozpoczną się długo oczekiwane przez wszystkich wakacje!  Rada Osiedla Św. Łazarz wraz  ze Stowarzyszeniem Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska" i  Klubem Krąg zapraszają do udziału w „Łazarskim Lecie”. Cyklu  imprez przeznaczonych, (jak zapewniają organizatorzy), nie tylko dla najmłodszych poznaniaków. Zapraszamy  zarówno do Parku Kasprowicza  (przed wejściem na letnia pływalnię), jak i  do Ogrodu Łazarz. Mamy nadzieję, że nikt z nami nie będzie się nudził! Projekt jest realizowany ze środków budżetowych Rady Osiedla Św. Łazarz. Tu znajdziecie program imprez…. Zapraszamy!

 

2016-06-19
1.500 Aktualności!
1.500 Aktualności!

"Zielonka Challenge to trzy biegi crossowe..." Tak zaczynała się nasza wczorajsza, tysiącpięćsetna notatka, opisujaca klubowe wydarzenia. Mamy nieskromną nadzieję, że czasami rzucacie Państwo okiem na nasze króciuteńkie relacje, z tego co działo się w Klubie Krąg. A, kiedy i jakiej treści miała notatka numer jeden? Jak kto ciekaw, to proszę bardzo zernąć w to miejsce!

2016-06-18
Zielonka Challenge
Zielonka Challenge

Zielonka Challenge to trzy biegi crossowe na dystansach zbliżonych do półmaratońskiego (21+K), maratońskiego (42+K) i ultramaratońskiego (75+K). Zawody odbyły się na śródleśnych drogach, duktach, ścieżkach oraz wąwozach pośród malowniczych rezerwatów przyrody i jezior Puszczy Zielonka.

Organizatorów  Zielonki Challenge wsparli  łazarscy harcerze, którzy tą drogą dziękują organizatorom za świetną imprezę oraz możliwość bycia jej współorganizatorem. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy! Szczep „Łazarz”, a dokładniej 5 PDSH "Wagabunda", była odpowiedzialna za wsparcie techniczne, jak i również rowerowy pilotaż, opiekę nad zawodnikami na poszczególnych dystansach. Dzięki Wam! Wandzia Jula, Patryk, Miłosz, Szymon, Kamil, Krzychu, Sławek, Nicolas, Patryk, Docia.Jesteście Wielcy! Niech moc będzie z Nami. (Kilka fotek w naszej galerii)

2016-06-17
Wierszem opowiem ci miłość
Wierszem opowiem ci miłość

Wieczory  poetycko-muzyczne już na stałe zagościły w naszym klubowym kalendarium. Gościem czerwcowego spotkania Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg była dobrze znana bywalcom naszego Domu Kultury, Kalina Izabela Zioła.  Wiersze poetki zaśpiewał poznański bard Tomasz Bateńczuk.(zob. galerię)

Kalina Izabela Zioła - poetka, krytyk literacki, tłumaczka. Wydała kilkanascie  książek poetyckich: Srebrny Motyl, Przez chwilę, Kwaśne winogrona, Okno niepamięci, Piszę do ciebie nocą i "Na krawędzi nocy" wybór wierszy w języku rosyjskim, NIMA Plewen - Bułgaria 2014, Po tamtej stronie świtu wybór wierszy 2015. Wiersze jej publikowane były w wielu czasopismach w kraju i za granicą, w antologiach i almanachach. Część wierszy została przetłumaczona na język niemiecki, serbski, rosyjski, ukraiński, angielski, macedoński, węgierski, esperanto, ormiański, bułgarski i szwedzki. Poetka tłumaczy wiersze z języka rosyjskiego na polski. Wydała płytę z 16 piosenkami do swoich wierszy. Muzykę skomponował właśnie Tomasz Bateńczuk. 

2016-06-15
"Patroni Łazarskich Ulic"

"Patroni Łazarskich Ulic" to miejska gra terenowa mająca na celu przybliżenie ciekawej historii Łazarza oraz patronów ulic Naszej Dzielnicy. Tajemnicze wskazówki, zaszyfrowane wiadomości sprawią, że wypełnianie arkusza startowego będzie sprawiało wiele zabawy. 

W grze może wziąć udział każdy zainteresowany mieszkaniec Łazarza a także osoby z innych dzielnic Poznania. Jest to ciekawa propozycja do spędzania wolnego czasu. Przed rozpoczęciem gry zapoznaj się z regulaminem. Zapraszam wszystkich do zabawy! Powodzenia!!!

"Patroni Łazarskich Ulic",  jeden  z wyróżnionych projektów w ramach konkursu "Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych" przygotowany został przez Wojciecha Wysockiego i intrukorów ze Szczepu "Łazarz". Założeniem konkursu było  wsparcie i zachęcenie mieszkańców do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze społecznym, kształtujące tożsamość danego osiedla.

2016-06-12
Niedziela w Kasztelanii Ostrowskiej
Niedziela w Kasztelanii Ostrowskiej

Jednym z punktów partnerskiego projektu "W Kręgu Młodych Duchem 2016" realizowanego z Klubem Krąg oraz Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury był wyjazd krajoznawczy łazarskich seniorów do Kasztelanii Ostrowskiej. Przyroda, historia, życie i kultura Słowian wypełniły nasz czas do wczesnego wieczora, a wszystko to dzięki opiece i merytorycznego wsparcia wolontaiszy z Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska".

Zaczęliśmy podróż uroczymi widokami i spotkaniem z rosłymi drzewami. Południowa granica krainy zachwyca krajobrazem doliny Cybiny i pofalowanymi morenami czołowymi. Kolejne przystanki obejmowały punkt widokowy, grądy niedaleko Promna oraz fragment świetlistej dąbrowy. Była to okazja do poznania różnorodności gatunkowej lasów naturalnych oraz dyskusji o ochronie polskiej przyrody. Przy kwitnących dzikich dzwonkach i firletkach rozmowy nasze wróciły do czasów dawnych Słowian na terenie Kasztelanii. O przyrodzie i historii regionu opowiadali Kamil Włodarczyk i Maciej Jędrzejczak.

Odwiedziliśmy także centrum Pobiedzisk z zabytkowym kościołem Św. Michała na wzgórzu. Dalej skierowaliśmy się do Węglewa, gdzie zachował się jeden z najpiękniejszych kościołów w Kasztelanii Ostrowskiej. O zabytkowych drewnianych wnętrzach opowiadał nam ksiądz Sławomir Brząkała. Z Węglawa, brzegiem Jeziora Lednica, pojechaliśmy na pagórki w Moraczewie. Na wygrzanych wzniesieniach kwitły goździki kartuzki i inne gatunki muraw kserotermicznych. Szczyty pagórków wyznaczają sylwetki drewnianych tradycyjnie wielkopolskich wiatraków typu "koźlak".

Meta wycieczki po Kasztelanii Ostrowskiej to "Goździkowa Ostoja" w Imielenku, a w niej mały piknik połączony z dziką kuchnią. Poczęstowaliśmy seniorów pyszną zupą pieczarkową na dziczyźnie, gzikiem z twarogu od pani Anieli Włodarczyk wraz z okraszonymi ziemniakami (pychota!!!), a do tego pyszne napary ziołowe oraz kompot rabarbarowo-truskawkowy. Oczywiście nie zabrakło deseru - ciasto kruche z truskawkami i pianką, ciasto z miętą oraz ciasteczka dobrej energii z czekoladą. Przyszedł też czas na krótki kurs dzikiej kuchni. Kilka osób wybrało się na zbiór roślin z nami. Zerwaliśmy pokrzywę, jasnotę białą, pędy chmielu oraz dziki bez czarny. I na ogniu przygotowaliśmy odwar oraz placki z pokrzywy oraz jasnoty. Szybko się "rozchodziły", więc chyba smakowały. Przy okazji przyrządzania naszych placków opowiedzieliśmy o działaniu zebranych roślin oraz tych, które rosły wokół nas.

A potem przyszedł czas na powrót i fetowanie bramki Arkadiusza Milika w naszym autokarze Tekst: Natalia Olejnik, Maciej Jędrzejczak

2016-06-11
Turniej im. Macieja Zawiei
Turniej im. Macieja Zawiei

Ponad czterystu zawodników, radni Miasta Poznania, osiedlowi radni z Grunwaldu, dziennikarze, kibice Lecha Poznań i uczniowie gimnazjów wzięło udział w charytatywnym IX Turnieju im. Macieja Zawiei, organizowanym na boisku Gimnazjum nr 50 przy zbiegu ulic P. Ściegiennego i K. Jarochowskiego. Dochód z imprezy w tym roku został przeznaczony na rzecz Hospicjum Palium.

Impreza odbyła się przy skromnym udziale naszego klubu … Harcerze i instruktorzy ze Szczepu „Łazarz”  przygotowali kącik animacyjny dla najmłodszych. Balony wypełnione helem, bańki mydlane zabawy przy chuście Klanzy spowodowały iż charytatywny turniej piłkarski  był bardziej kolorowy i pełen uśmiechniętych dziecięcych buziek.

2016-06-11
Sfotografuj Łazarz, a zdjęcie wrzuć do skrzyni, którą... zakopiemy!
Sfotografuj Łazarz, a zdjęcie wrzuć do skrzyni, którą... zakopiemy!

Na Łazarzu od kilku tygodni trwa gromadzenie różnych przedmiotów dzisiejszej rzeczywistości dzielnicy, które zostaną zakopane w skrzyni jako skarb do odkrycia przez przyszłe pokolenia. W dwa najbliższe poniedziałki odbędą się warsztaty fotograficzne dla młodzieży, która uwieczni na zdjęciach dzisiejszy wygląd dzielnicy.

„Skarb Łazarza” to jeden z projektów realizowanych w ramach konkursu „Centrum Warte Poznania”. Jego celem jest zgromadzenie w specjalnie skonstruowanej skrzyni różnych przedmiotów, pamiątek dzisiejszych mieszkańców tej wyjątkowej dzielnicy Poznania. Skarb jak to skarb następnie zostanie ukryty i pewnie za wiele, wiele lat natrafią na niego kolejne pokolenia mieszkańców Łazarza, dla których skrzynia będzie świadectwem tego, jak żyli ich przodkowie.

Gromadzenie skarbów trwa już od jakiegoś czasu. Podczas niedawnego Festynu Łazarskiego każdy mógł napisać list do przyszłych pokoleń. Z kolei w klubie osiedlowym Krąg zorganizowano dyktando z gwary poznańskiej. Napisane przez uczestników teksty także schowano do skrzyni.

Z kolei w poniedziałki 13 i 20 czerwca odbędą się warsztaty fotograficzne dla młodzieży. "Spotykamy się przed klubem Krąg o godzinie 18-tej, skąd uczestnicy wyruszą na ulice Łazarza, by zrobić zdjęcia ich zdaniem najciekawszym i najbardziej charakterystycznym miejscom dzielnicy. Zrobione zdjęcia również znajdą się w skrzyni jako element skarbu" – wyjaśnia Joanna Heller, koordynator projektu. Warsztaty są bezpłatne. Prosimy o zabranie aparatu fotograficznego.

Jeszcze w czerwcu w ramach projektu „Skarb Łazarza” odbędzie się koncert zespołu Junki z Buku. Odbędzie się on 24 czerwca o godz. 17-tej w Ogrodzie Łazarz, pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41. Nagrany fragment koncertu również będzie jednym z elementów, które znajdą się w skrzyni ze skarbem Łazarza.

Gromadzenie skarbów w skrzyni potrwa jeszcze przez kilkanaście tygodni. Skarb ma zostać ukryty pod koniec listopada. (Tekst red. Zenon Kubiak)

2016-06-10
"Warsztaty Agaty"

Ogród Łazarz zaprosił na warsztaty sensoryczne pt. „Czytam Maksa Całym Sobą”. Zajęcia przeznaczone były dla najmłodszych dzieci w wieku od roku do trzech lat oraz ich… opiekunów. Scenariusz zajęć opracowanych przez  Agatę Nowaczyk - Łokaj  z Warsztatów Agaty zostały osnute wokół serii książek współczesnej szwedzkiej pisarki Barbro Lindgren o Maksie. Impreza została zrealizowana w ramach programu „Łazarska Platforma Artystyczna”. Migawki fotograficzne z warsztatów można znaleźć w naszej galerii.

2016-06-07
Człowiek Roku Łazarza 2016
Człowiek Roku Łazarza 2016

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia Dni Łazarza od dwudzietu lat jest ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich rad osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza oraz wszyscy dotychczasowi laureaci.

Trzynastoosobowa Kapituła na posiedzeniu w dniu 3 czerwca Człowiekiem Roku 2016 wybrała została Joanna Cieszyńska-Promińska, druhna, założycielka 2. Nowomiejskiej Integracyjnej Gromady Zuchowej "Sprytne Gąsienice" oraz Drużyny Harcerskiej "Cisza", instruktor języka migowego. (fot. Janusz Ludwiczak). Lista laureatów z lat 1993 – 2016 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg".

Droga druhno Asiu składamy Tobie gratulacje i wyrazy uznania!

2016-06-06
Amazonia w obiektywie Emila Witta
Amazonia w obiektywie Emila Witta

Poznański maturzysta, osiemnastoletni Emil Witt wyjechał w 2013 roku do Amazonii, by głęboko w dżungli poznawać życie Indian. Spędził tam kilka miesięcy. Przy okazji zdobył wyróżnienie podczas Kolosów 2014. Mimo młodego wieku ma już w głowie precyzyjną wizję ścieżki, którą chce w życiu podążać.

O tajemnicach życia w amazońskiej dżungli opowiedział łazarskim uczniom podróżnik, fotograf Emil Witt. Spotkanie z młodym podróżnikiem było fascynującą  wyprawą w jedno z najbardziej budzących emocje miejsc na ziemi - do amazońskiej dżungli. Impreza została zorganizowana przez Bibliotekę Raczyńskich i była jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Łazarza. (zob. galeria).

2016-06-03
"Kraszewski i Jego tajemnice"

Spiskowiec, archeolog, kurator szkół polskich, dyrektor Teatru Żytomierskiego, prezes Towarzystwa Dobroczynności, malarz, grafik, krytyk muzyczny, a przede wszystkim autor 232 powieści! O kim mowa? O Józefie Ignacym Kraszewskim.

O tajemnicach życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego pisarza opowiedział mieszkańcom Łazarza, Krzysztof Klupp, kierownik Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu. Spotkanie, odbyło się w piątek 3 czerwca w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Lodowa 4. Wykład był jedną towarzyszących 27. Dni Łazarza.

2016-06-02
XI Parada Łazarska
XI Parada Łazarska

Wspólnym przemarszem przez ulice Wyspiańskiego i Głogowską Stablewskiego, Jarochowskiego zainaugurowano w czwartek 2 czerwca obchodzone już po raz 27. Dni Łazarza największe i najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Chociaż Dni Łazarza formalnie zaczęły się już wczesnym rankiem, za ich oficjalne otwarcie uważa się tradycyjną Paradę Łazarską, która o godz. 17 wyruszyła spod Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego. W kolorowym pochodzie, na którego czele szła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Środy Wielkopolskiej, wyruszyli harcerze, przedstawiciele Bractwa Kurkowego - Poznań zał. 1253, uczniowie łazarskich szkół oraz mieszkańcy dzielnicy. Pochód ubarwiły też zabytkowe samochody Automobilklubu Wielkopolskiego oraz …. świątecznie udekorowane samochody Poznańskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy. Parada dotarła do Parku Kasprowicza, gdzie oficjalnie rozpoczęto obchody 27. Dni Łazarza, które potrwają do wtorku 2 czerwca.

Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Biura Ochrony „Magielski Patrol” policjia, Straż Miejska oraz nadzór ruchu MPK.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt