Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2018/2019 - Czerwiec
2019-06-26
Rozkaz specjalny Komendanta Hufca
Rozkaz specjalny Komendanta Hufca

Komendant Hufca ZHP Poznań-Grunwald im. „Zwycięzców Grunwaldu wydał rozkaz specjalny  w którym zarządził dwutygodniową żałobę w naszym grunwaldzkim hufcu.                  Rozkaz KH L6/2019. W związku ze śmiercią byłego komendanta naszego hufca w latach 1989-1995, ś.p. harcmistrza Waldemara Kaczmarka, zarządzam 14 dniową żałobę i zobowiązuję wszystkich członków hufca do przepasania krzyży harcerskich czarną żałobną wstążką. Pogrzeb odbędzie się w dniu 1 lipca br. o godz. 13.00 na Cmentarzu Junikowskim. Czuwaj! Druhu Komendancie!                                                                                            Hm Paweł Napieralski, komendant Hufca ZHP Poznań-Grunwald.

2019-06-23
Waldemar Kaczmarek - nie zyje
Waldemar Kaczmarek - nie zyje

W sobotę wieczorem zmarł, po długiej chorobie nasz Dobry Przyjaciel Waldemar Kaczmarek, społecznik, pedagog, wychowawca, instruktor harcerski, od prawie czterdziestu lat kierownik Klubu Osiedlowego „Rondo”. Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” .

Od rana zabieram się do napisania kilku słów wspomnień o Waldku… Ale trudno pozbierać myśli. Ciężko pogodzić się ze stratą. Tak zawsze bywa gdy odchodzi ktoś bliski. Był z naszej obecnej „czwórki” szefów grunwaldzkich klubów najstarszy stażem, doświadczeniem. Odszedł dobry człowiek, pasjonat oddany pracy, swojemu Klubowi.

Waldka poznałem przed wieloma laty, w 1975 roku na seminarium magisterskim u prof. S. Sierpowskiego. Po kilu latach spotkaliśmy się ponownie w Hufcu ZHP Poznań - Grunwald już jako instruktorzy harcerscy. W pewnym sensie Waldkowi zawdzięczam pracę w Kręgu, moja największa życiową przygodę, Waldku! Twój Klub i Twoje Osiedle już nigdy nie będzie bez Ciebie tym samym miejscem! Żegnaj Waldku, Mój Druhu i Nasz Przyjacielu!

2019-06-19
Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego
Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego

Wojciech Korytowski znany ze swojej aktywności w dziedzinie grafiki użytkowej, ilustracji        i architektury wnętrz, zaprezentował w Kręgu wystawę pejzaży, która stanowi podsumowanie prawie półwiecznego dorobku twórczego, tego poznańskiego artysty od czasów studiów do chwili obecnej.

Wystawą „Pejzaż w malarstwie Wojciecha Korytowskiego”, klubowa Galeria Krąg kończy tegoroczny bardzo bogaty sezon wystawienniczy. Środowy wernisaż był wyjątkowa okazją do zaprezentowania twórczości tego wrażliwego artysty, gdyż był on  jednocześnie pierwszą Jego wystawą indywidualną. Wojciech Korytowski tajniki malarstwa poznawał w poznańskiej PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) pod kierunkiem Hipolita Polańskiego i Tadeusza Brzozowskiego. Na wystawie w Galerii Krąg artysta zaprezentował prawie trzydzieści obrazów z ostatnich kilkudziesięciu lat. Zebrana kolekcja prac podzielona jest   na dwie odrębne części, różniące się od siebie stylem malowania oraz przedstawianymi scenami. Wspólnym motywem łączącym jest pejzaż, niemal zawsze wyimaginowany, malowany przez artystę z wyobraźni.

"Pierwsza odsłona twórczości Wojciecha Korytowskiego, (jak pisze Jarosław Mulczyński,  kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu) ukazuje świat realny, wypełniony domami i ulicami, w otoczeniu parków, lasów i wody. Artysta maluje swobodnymi pociągnięciami pędzla, ukazując drgające liście na drzewach, falującą wodę czy nastrojowe chmury. Zaskakuje pustka i samotność tego świata. Ich symbolem jest samotny statek na jednym z obrazów płynący w zamgloną otchłań, a niewiele postaci ludzkich na pozostałych kompozycjach pogłębia ten stan. 

Cały ten rzeczywisty świat odchodzi na kolejnych obrazach Wojciecha Korytowskiego malowanych od lat 90. ubiegłego wieku. Znika natura i ślady ludzkiej egzystencji. Artysta maluje odtąd surrealistyczne wizje przedstawiające puste przestrzenie. Wypełnia je opuszczonymi miastami, pozbawionymi życia domami zredukowanymi do prostych form, opustoszałymi podwórkami i korytarzami. Ponad nimi unoszą się chmury w formie abstrakcyjnych draperii.(…) Wojciech Korytowski zmienił także sposób malowania, operując częściej większą płaszczyzną i łagodniejszą fakturą. Kompozycje symbolizują przemijanie i odchodzenie – na obrazach pojawiają się bramy, schody i ścieżki prowadzące    w nieznane, do nicości. Świat ogarnęła pustka, a zegar na tle mrocznej czeluści pozbawiony wskazówek przestał odmierzać czas.

2019-06-07
Jak "poznawaliśmy" Poznań

Najmłodszych poznaniaków Klub Krąg zaprosił w piątek 7 czerwca do Ogrodu Łazarz  na spektakl muzyczny "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" w wykonaniu Teatru Mozaika.

W Ogrodzie Łazarz „poznawaliśmy Poznań” w rytmie autorskich piosenek Przemka Mazurka podczas barwnego  widowiska w wykonaniu Teatru Mozaika. Oglądając pogram "Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań” odbyliśmy wędrówkę po stolicy „Pyrlandii”. Dzieci (a może i dorośli!) dowiedzieli się np. dlaczego do poznańskiej katedry wiodą drzwi z klamkami w kształcie ryb, albo skąd w Poznaniu wzięli się Bambrzy. A, „Bamberka” - kto to taki?  Widzowie poznali mieszkańców poznańskiego Ratusza -  dwa trykające się koziołki? Te i inne tajemnice Poznania odkryliśmy wspólnie z artystami z Teatru Mozaika w trakcie muzycznej wędrówki, której przewodnikiem był sam autor piosenek - Przemek Mazurek. Dodajmy, że piosenki, które usłyszeliśmy (a także wspólnie  zaśpiewaliśmy) powstały specjalnie z myślą o naszym ogrodowym spotkaniu.

Widowisko „Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawy jest Poznań!" powstało w ramach projektu "Jak dobrze mieć sąsiada" realizowanego ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

2019-06-06
Łazarscy strażacy świętowali z nami!
Łazarscy strażacy świętowali z nami!

Dni Łazarza bez naszych dzielnych strażaków? Nie to niemożliwe!  Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 2, jak co  roku wzięła udział w naszym łazarskim święcie. Dowódcą JRG nr 2 - bryg. Jarosław Kuśmirek trochę nas wyręczył relacjonując udział strażaków 30. Dniach Łazarza.

Dni Łazarza”, to największe w Poznaniu osiedlowe święto zorganizowane pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Od wielu lat w pomoc w organizacji Dni Łazarza włączają się strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2. W tym roku "nasi" strażacy z wspierali festyny, podczas których w ramach prewencji społecznej omawiali najróżniejsze zagrożenia, w szczególności związane z upałami i okresem letnim w ramach programu „Bezpieczne wakacje”. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość „lania wody”, zajęcia miejsca w pojeździe pożarniczym czy ubranie dziecięcych strojów strażackich i hełmów. Z uwagi na upały nie mogło zabraknąć kurtyny wodnej, dzięki której można było choć trochę się schłodzić. (zdjęcia: tutaj)
Strażacy z Grunwaldzkiej  wzięli także udział i ponownie zwyciężyli (!) w turnieju piłkarskim „Za mundurem piłka sznurem”. Więcej o turnieju oraz fotorelacja: tutaj
W niedziele podczas Dni Otwartych Strażnic naszą jednostkę odwiedziło ponad kilkadziesiąt osób, na których poza standardowym zwiedzaniem obiektu czekała dodatkowa atrakcja – zadymiony namiot, w którym można było się poczuć „jak prawdziwy strażak w pożarze”.
W tym roku wyjątkowo nie na rozpoczęcie, a na zakończenie Dni Łazarza przeszła parada z udziałem mieszkańców, harcerzy, uczniów szkół, w towarzystwie zabytkowych samochodów i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Swarzędza. W paradzie nie mogło zabraknąć strażaków JRG nr 2, którym mimo licznych akcji ratowniczych udało się dołączyć do parady zastępem GBA 2,5/16 oraz SLRR z Dowódcą JRG nr 2 – bryg. Jarosławem Kuśmirkiem. Film i zdjęcia z parady można obejrzeć: tutaj

Nic zatem dziwnego, że JRG nr 2 została podczas uroczystości kończącej Jubileuszowe Dni Łazarza otrzymała zaszczytny tytuł "Przyjaciela Łazarza"...

2019-06-05
Jubileuszowe Dni Łazarza zakończone
Jubileuszowe Dni Łazarza zakończone

We wtorek, 4 czerwca XIV Paradą Łazarską, przyznaniem "Nagrody Człowieka 30-lecia Łazarza" oraz honorowych tytułow "Człowiek Roku Łazarza" i "Przyjaciel Łazarza" zakończyły się Jubileuszowe 30. Dni Łazarza. Wszystkim współorganizatorom, sponsorom,    a także niezliczonej rzeszy ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do zorganizowania 30. Dni Łazarza składamy w imieniu Komietu Organizacyjnego serdeczne podziękowania oraz wyrazy niezmiernej wdzięczności.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt