W czwartek, 14 października w Kręgu, uroczyście zainaugurowaliśmy nowy sezon kulturalny na Łazarzu!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2019/2020 - Czerwiec
2020-06-30
W Kręgu kwarantanny
W Kręgu kwarantanny

Dwustu czterech internautów  polubiło, a dwustu trzynastu obserwuje najnowszy, (powstały 30 marca tego roku) fanpage Klubu Krąg: W Kręgu „kwarantanny". Wy nie zapomnieliście o nas, a my o Was!

Na początku kwietnia, w czasie trwania światowj pandemii, mieliśmy przyjemność zaprosić Was do współtworzenia W Kręgu „kwarantanny", nowego fanpagu Klubu Krąg, w którym chcieliśmy i nadal chcemy przedstawiać propozycje pokazujące jak przetrwać razem trudny czas światowej epidemii. Obiecywaliśmy Wam konkursy, koncerty, wirtualne wystawy. I obietnice zrealizowaliśmy! Przypominaliśmy ciekawe wydarzenia, filmy i zdjęcia z niedawnej klubowej przeszłości. A jest co wspominać. Wszakże jesienią będziemy obchodzić czterdziestolecie Klubu Krąg. Minęły trzy miesiące, a rzeczywistość przekroczyła nasze oczekiwania. Codziennie myśleliśmy o Was, przedstawiając Wam, naszą wirtualna rzeczywistość! Od ponad dwóch tygodni działamy ponowie w realu, niestety nadal w organicznej formie, w reżimie ciągle istniejących obostrzeń sanitarnych.  Szukając alternatyw, wzmacniamy nasza naszą aktywność pozaklubowa na przykład organizując imprezy w naszym Ogrodzie Łazarz! Dlatego też nadal będzie funkcjonował fanpage Klubu Krąg, „W Kręgu kwarantanny”. Jednym słowem działamy hybrydowo: w „realu” i „wirtualnie”.

2020-06-29
III Hawajskie Spotkania na Łazarzu
III Hawajskie Spotkania na Łazarzu

Zapraszamy  na rozpoczynające się niebawem III Hawajskie Spotkania na Łazarzu czyli cykl spotkań z kulturą hawajską (13.07.-21.07).

Hawajskie warsztaty, zapoczątkujemy pogadanką, przybliżającą uczestnikom kulturę hawajską, tak odmienną percepcyjnie od zachodnioeuropejskiej. Kulturę, w której język to nie tylko słowa, a taniec to nie tylko ruch dający odprężenie czy radość lecz systemy, w których zapisana jest wiedza budząca świadomość, sięgająca do starożytnych czasów. Kulturę, w której wyodrębnia się i nazywa ok. 200 rodzajów wiatru, a przywiązanie do genealogii jest tak silne, że próbuje się zapamiętać jak największą ilość swoich przodków. Chcemy by wspólne plecenia wieńca lei, przez mieszkańców Łazarza i uczestników spotkań, było wydarzeniem towarzyszącym każdym obchodom Hawajskich spotkań na Łazarzu. Idea wspólnego plecenia wieńca pojawiła się w zeszłym roku. Upleciony został wieniec z naturalnych kwiatów, który niesiony był w Paradzie Łazarskiej towarzyszącej 30 obchodom Dni Łazarza, a następnie zdobił Ogród Łazarz. Tegoroczny wieniec chcemy umieścić w przestrzeni Łazarza.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Można korzystać z nich wybiórczo. Obowiązują jednak zapisy: mailowo: hawajski.lazarz@gmail.com lub tel. 604 417 795.

2020-06-17
"Przez żołądek do kultury"

Mieszkańców Łazarza  zapraszamy na kontynuacje cyklu międzykulturowych spotkań "Przez żołądek do kultury", realizowanych przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu. Tym razem poznaliśmy, historię, kulturę i zwyczaje oraz narodowe przysmaki Kazachstanu, które przybliżyła Olesia Radiłowa. 

W ramach projektu: „Przez żołądek do kultury”, od trzech lat, zachęcamy Państwa do wspólnego podróżowania i przenoszenie się w różne rejony świata, bez oddalania się  z Łazarza. Gościem pierwszych warsztatów, była: Olesia Radiłowa, urodzona w Estonii, wychowywała się w Kazachstanie, a obecnie mieszkanka Petrsburga. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznań w ramach realizowania projektu "Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych - Łazanka". W kolejnym tygodniu spotkamy się z kulturą i kuchnią: „Szwajcarii Lewantu”, czyli Libanem. A my w międzyczasie zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii, na fotograficzną relację z wydarzenia „Przez żołądek do kultury” podczas którego: rozkoszowaliśmy się kazachską kuchnią i kulturą.

Bezpłatne spotkania odbywają się w języku angielskim, oraz polskim Obowiązują zapisy mailowe (zapisy.klubkrag@gmail.com) Ilość miejsc jest ograniczona, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, spotkania odbędą się w bezpiecznych warunkach sanitarnych, w większych salach Klubu Krąg, oczywiście  z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie. Każdy uczestnik i każda uczestniczka jest zobowiązany/a do podpisania oświadczenia, z którym będzie można było się zapoznać w e-mailu odpowiadającym na zgłoszenie.

2020-06-16
"Proroctwo milczenia"

Leszek Lesiczka, niezwyczajny pasjonat, artysta, mistrz, reżyser, pisarz, fotograf, trener, organizator, przewodnik, nauczyciel, redaktor, scenarzysta, projektant, aktor, kurator wystaw, animator kultury, wychowawca, konferansjer, krytyk sztuki, twórca dzieł sztuki i ...autor otwieranej dzisiaj w "Wirtualnej Galerii Krąg" wystawy fotografii "Proroctwo milczenia".

Wirtualny wernisaż wystawy fotografii Leszka Lesiczki "Proroctwo milczenia" z udziałem: pana Antoniego Ruta - prezesa Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków oraz autora prac pana Leszka Lesiczki. Wernisaż artystycznie został wzbogacony udziałem: Marii Magdaleny Pocgaj (szczypta poezji) oraz Macieja Rychłego i Mateusza Rychłego, Mateusza Cofty i Benedykta Cofty, Jarosława Kostki, Macieja Rosy, Pawła Szafrana (oprawa muzyczna). Zdjęcia i realizacja video: Wojciech Wysocki. Produkcja Studio Krąg, czerwiec 2020. Film zob. tutaj!

Leszek Lesiczka, prawdziwy człowiek renesansu – o wielu pasjach i nadprzyrodzonej energii, dla którego doba powinna trwać przynajmniej 36 godzin, aby mógł zrealizować wszystko, co sobie zaplanował. Absolwent geografii na UAM, fizyki z informatyką oraz studiów podyplomowych: trenerskich (AWF – Poznań), wychowania fiz. i zdrow. (WSP), turystyki i krajoznawstwa (UAM), przyrody (UAM). Posiada uprawnienia trenera judo, przewodnika górskiego, pilota, instruktora pływania. Reżyseruje Misteria Męki Pańskiej i Misteria Wcielenia ). Jest tam projektantem i wykonawcą scenografii, a także aktorem. Organizator imprez sportowych, turystycznych i plenerów fotograficznych, członek jury konkursów fotograficznych, kurqator, organizator i uczestnik dziesiątek wystaw fotograficznych, współautor podręcznika dla nauczycieli przyrody („Metody i formy pracy”), autor kilkudziesięciu artykułów z dziedziny sztuki, fotografii i przyrody.

Organizatorzy wystawy: Poznańskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Klub Krąg.

2020-06-15
Zdarzyło się... dwanaście lat temu!
Zdarzyło się... dwanaście lat temu!

"Zdarzyło się w Kręgu!"... czyli z naszego nowego (wirtualnego) cyklu prezentujemy wydarzenie, tym razem sprzed dwunastu lat! Uczestniczylismy w tedy w Jubileuszu 10 lecia 277 PDH "Quendi" - druzyny Szczepu "Łazarz".
W sobotę 16 czerwca 2012 roku, swoje dziesięciolecie obchodziła 277 PDH "Quendi". Drużyna powstała na początku tego stulecia w Szczepie ZHP Gromad Zuchowych, Drużyn Harcerskich i Wędrowniczych "Łazarz". Do Jubileuszu 10-lecia, „Quendi” przygotowywała się od dawna, a uroczystości zostały zaplanowane na sobotę 16 czerwca. przebiegły w sympatycznej atmosferze, pełnej radosnych wspomnień i... niespodzianek przygotowanych przez całą drużynę.
W Kregu odbył się uroczysty apel, gra miejska po Łazarzu, a na koniec wszyscy zaproszeni goście, rodzice oraz byli i obecni harcerze spotkali się na uroczystym bankiecie (!), na którym nie zabrakło ogromnego tortu z dziesięcioma świeczkami. 277 PDH "Quendi" (od września 2012 roku imienia prof. Adama Wodziczki) została powołana rozkazem Komendanta Hufca ZHP Poznań - Grunwald 12 czerwca 2002 roku. Relacje z jubileuszu "Quendi" zmieściliśmy dwanaście lat temu, w naszych galeriach: foto (cz.1 i cz.2).

2020-06-12
Free summer language lessons
Free summer language lessons

The Horizons Intercultural Initiatives Center in cooperation with Klub Krąg invite you to free language classes from scratch for adults. Classes will include learning two levels of English, Ukrainian, Romanian and Turkish.

We invite you to free summer language lessons at the Krąg Club on Tuesdays from 16th of June to 28th of July 2020.  (14:50 Ukrainian, 16:00 English for beginners, 17:30 Romanian language for beginners, 19:00 English for advanced, 19:00 conversation in Turkish. Enrollment for these classes through the application form available at: here.

The number of places is limited, due to epidemiological restrictions, meetings will take place in safe sanitary conditions in large rooms of the Krag Club with a safe distance from each other, each participant will be required to sign a statement that will be available to read in e -mail responding to the notification.

2020-06-11
Wakacyjne zajęcia językowe
Wakacyjne zajęcia językowe

Kochani!  Z radością informujemy wracamy do realu! Klub Krąg zaprasza do udziału w bezpłatnych wakacyjnych lekcjach języków obcych prowadzonych przez  wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności. Na „pierwszy ogień, odmrażamy” zajęcia językowe, które wznowimy już, w najbliższy wtorek! Nieznaczna to, ze wirtualną aktywność odpuszczamy! Tak dobrze to nie jest (niestety)! My  nadal "W Kręgu kwarantanny". 

Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty we współpracy z Klub Krąg zapraszają na bezpłatne warsztaty językowe dla dorosłych. Zajęcia będą obejmowały naukę od języków: angielskiego (dwa poziomy zaawansowania) oraz ukraińskiego i rumuńskiego (te ostatnie w wersji dla poczatkujących) Wisienka na językowym torcie są warsztaty z języka tureckiego. Kursy językowe potrwają do 28 lipca 2020 roku, a pierwsze zajęcia  rozpoczną się już w najbliższy wtorek tj. 16 czerwca. Warsztaty  będą prowadzone w ramach projektów Europejskiego Korpusu Solidarności i MCIL Łazanka. O innych propozycja  informujemy na bieżąco na naszych profilach fb. Zapraszamy!
Uwaga! Zapisać się można wyłącznie korzystając z formularzu zgłoszeniowego dostępnego: tutaj.  

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, ilość miejsc jest ograniczona. Spotkania odbędą się w bezpiecznych warunkach sanitarnych w dużych salach Klubu Krąg z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie, każdy uczestnik i każda uczestniczka będzie zobowiązany/a do podpisania oświadczenia, z którym będzie można się zapoznać w e-mailu odpowiadającym na zgłoszenie.
Terminarz wtorkowych kursów: 14:50 język ukraiński, 16:00 język angielski dla początkujących, 17:30 język rumuński dla początkujących, 19:00 język angielski dla zaawansowanych, 19:00 konwersacje w języku tureckim.

2020-06-10
"Maseczki Seniorro" są, już dostępne!

 

Drodzy Seniorzy! Maseczki Seniorro są już dostępne dla poznaniaków. Starsi mieszkańcy Poznania otrzymają bezpłatne, ręcznie szyte, wielorazowe, bawełniane maseczki ochronne. Przypominamy: obowiązek ich noszenia nadal obowiązuje w miejscach publicznych - sklepach, środkach komunikacji publicznej i urzędach.

Prawie miesiąc temu, bo 14 maja zachecaliśmy łazarskich seniorów dla tych co „W kręgu kwarantanny”, do wziecia udziału w akcji szycia maseczek  ochronnych. "Maseczki Seniorro", szyte przez seniorów dla… seniorów! Nie był potrzebny talent krawiecki, liczyły sie chęci!   

Maseczki Seniorro są już dostępne dla poznaniaków. Zarówno maski, jak i ich dostarczenie są bezpłatne. Mogą je dostać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70 lat.

Zgłoszenia przyjmowane są od 8 czerwca do 4 lipca 2020 roku. Wystarczy zadzwonić pod numer: 61 646 33 44 - telefon działa od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00 - i zgłosić jeden raz zapotrzebowanie na maseczki. Osoba dzwoniąca będzie poproszona o podanie swoich danych: imienia, nazwiska, wieku, adresu zamieszkania, numeru telefonu.  Senior lub seniorka może podać dane także innych osób zamieszkujących z nią, jeżeli spełniają kryteria akcji. Każdy senior może otrzymać tylko raz pakiet dwóchmaseczek.
Maseczki trafią pod drzwi dzwoniących w ciągu 10 dni i rozdawane będą do wyczerpania zapasów. Partnerzy akcji przygotowują aż 15 tysięcy sztuk maseczek.
Pełna informacja dostępna jest na stronie:  Centum Inicjatyw Senioralnych 
Uprzejmie zachęcamy do przekazywania informacji wszelkimi dostępnymi kanałami seniorkom i seniorom, szczególnie tym, którzy nie mają dostępu do Internetu.
2020-06-07
Komunikat Klubu Krąg
Komunikat Klubu Krąg

W związku ze zniesieniem na terenie kraju części ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 kierownictwo Klubu Krąg informuje, że: z dniem 8 czerwca 2020 roku działalność Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald” zostaje częściowo wznowiona. 

Powyższe dotyczy, wszystkich zajęć i imprez organizowanych pod warunkiem zachowania zasad przewidzianych  w obowiazujących aktualnie przepisach i wytycznych  Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podstawa: Uchwała nr 503 Zarządu SM „Grunwald” z dnia 03.06.2020r.

2020-06-06
"Ziemia jest tylko jedna"

"Only One Earth"/"Ziemia jest tylko jedna". Każdego roku, 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day), ustanowiony w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej.

Obchody "Światowego Dnia Środowiska" mają na celu pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na istniejące problemy i niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie. Tego dnia na całym świecie organizowane są imprezy promujące działania proekologiczne i zachęcające do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Liczne festyny, pikniki i warsztaty mają na celu uwrażliwienie ludzi na sprawy związane z ekologią, segregacją odpadów oraz upowszechnienie czystych technologii, edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Obchodom Światowego Dnia Środowiska co roku przyświeca inne hasło będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej. Tegoroczne hasło to „Zielona gospodarka: czy w niej uczestniczysz?".

Wszystkim, którym drogie jest hasło "Only One Earth"/"Ziemia jest tylko jedna", dedykujemy piosenkę Przemka Urbaniaka "EKO - Podróże Wujka Ogórka", promującą, najnowszy album "Wujka Ogórka". My, ze swej strony już teraz, zapraszamy dzieci do udziału w "Baśniowej Krainie" -  warsztatach muzycznych z Wujkiem Ogórkiem, które odbędą się, w piątek,3 lipca o godzinie 17-tej w Ogrodzie Łazarz.

2020-06-03
Filmowa kronika Klubu Krąg
Filmowa kronika Klubu Krąg

Mamy przyjemnosc zaprezentować Państu kolejne wydanie "kroniki" telewizji grunwaldzkiej (Telewizja SMG), po raz zawierające wyłacznie materiały filmowe przygotowane przez Klubu Krąg.

W programie fragmenty koncertu zespołu "Parents and friends", jeden z odcinków "Czytania na ekranie" (tym razem przygody dzielnego Pirata Rabarbara) oraz wirtualny wernisaż, majowej wystawy fotografii Kazimierza Rafalika. Premiera odcinka kroniki Telewizji Grunwaldzkiej odbyła się na antenie Telewizji WTK, w poniedziałek 01.06.2020. Film będzie emitowany, w zwyczajowych porach do niedzieli 7 czerwca. Kronikę można obejrzeć również, na naszej stronie oraz na klubowym kanale yt (tutaj ograniczeń czasowych nie ma).

2020-06-02
Wirtualna wystawa, "Wirtualnego Łazarza"
Wirtualna wystawa,

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z filmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz z okazji 120 rocznicy przyłączenia Łazarza do miasta Poznania.

Dzisiejszemu nieodbytemu uroczystemu zakończeniu Dni Łazarza towarzyszyłoby, zgodnie z naszymi planami, otwarcie wystawy przygotowanej przez Wirtualny Łazarz, w której zaprezentowane byłyby zdjęcia, pokazujące naszą dzielnicę z lat minionych. Pretekstem do tego wydarzenia były, nie tyle Dni Łazarza, co przypadająca w tym roku 120 rocznica przyłączenia wsi Św. Łazarz do Grodu Przemysława. Nie odbyły się Dni Łazarza, a tym samym jego zakończenie podczas, którego moglibyśmy się zanurzyć w historię dzielnicy, dzięki fotografiom zaprezentowanym na wystawie. Na szczęście jest internet i media społecznościowe, a tym samym praca włożona w przygotowanie wystawy nie poszła na marne. Czego dowodem są filmy przygotowane przez Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz. Autorom prezentowanego filmu, jak i osobom przygotowującym wystawę serdecznie dziękujemy za włożony trud.

2020-06-01
Wirtualny Dzień Dziecka
Wirtualny Dzień Dziecka

Dokładnie, dzisiaj, w podczas 31. Dni Łazarza i Międzynarodowego Dnia Dziecka w Ogrodzie Łazarz miała się odbyć kolejna impreza festynowa, której ozdobą miały być animacje przygotowane przez Teatr "Mozaika".

Łazarski Festyn nie mógł się odbyć, ale "Mozaika", (bo jakże, inaczej) zawitała do Wirtualnego Kręgu, który wcześniej odwiedzili Wujek Ogórek oraz Przemek Mazurek. Wszyscy przynieśli do nas, w formie upominków swoje piosenki, i okraszone pląsami.

Mimo, że ciągle "W Kręgu kwarantanny",  Klub Krąg  nie zapomniał o dzisiejszym święcie przygotowując dla najmłodszych mieszkańców Łazarza blok muzyczno- animacyjny. Grupa teatralna Mozaika zaprezentowała program „Smaczne nuty prosto z Włoch”. Przemek Mazurek i Przemek Urbaniak czyli popularny Wujek Ogórek sprezentowali swoje autorskie piosenki napisane specjalnie dla dzieci. Dzisiejsze wydarzenie wzbogaciły wspominkowe zdjęcia z imprez dla dzieci prezentowane w ramach cyklu „Dawno-niedawno”. Wszystko to do obejrzenia na facebookowych profilach Klubu krąg oraz na naszym kanale YT.

Zachęcamy także do obejrzenia pokonkursowej wystawy „Wymarzona wyspa” oraz wierszy w wykonaniu uczestników konkursu recytatorskiego.

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt