Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2010/2011 - Czerwiec
2011-06-30
Piosenka "Warto żyć" - "Przebojem na antenę"

Piosenka Janusz Waścińskiego "Warto żyć" zdobyła najwięcej (51,92%) głosów słuchaczy Radia Merkury i czytelników Głosu Wlkp i zwyciężając w tegorocznej edycji konkursu "Przebojem na antenę". Wyniki głosowania słuchaczy i czytelników ogłoszono 30.06.2011r w Klubie Meskalina w Poznaniu. Janusz Waściński będzie reprezentował Wielkopolskę podczas ogólnopolskiego finału w Hajnówce, pod koniec sierpnia. Panie Januszu, gratulujemy! Piosenkarz wystąpił z koncertem w Kręgu 17 marca br.

Galeria foto
Wideo z koncertu
2011-06-26
Procesja Bożego Ciała
Procesja Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwana także  Świętem Bożego Ciała to w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, 60 dni po Wielkanocy. W czwartek 25 czerwca w godzinach popołudniowych z czterech łazarskich kościołów: Matki Boskiej Bolesnej, św. Anny, Michała Archanioła i Chrystusa Sługi wyruszyły tradycyjne procesje parafialne. Wierni z parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszli procesję: nową trasą. Ulicami: Głogowska - F.Stablewskiego - R.Dmowskiego - K.Potockiej - Potworowskiego - F.Stablewskiego - Głogowską, pod VIII LO. Pierwszy raz w historii jeden z czterech ołtarzy był zlokalizowany na stopniach Klubu Osiedlowego Krąg. (fot. powyzej. J. Ludwiczak)

2011-06-25
Pożegnanie Jerzego Kaczmarka
Pożegnanie Jerzego Kaczmarka

Od rana zabieram się do napisania kilku słów wspomnień o Jurku… Ale trudno pozbierać myśli. Ciężko pogodzić się ze stratą. Tak zawsze bywa gdy odchodzi ktoś bliski. Był z naszej czwórki najstarszy wiekiem stażem, doświadczeniem. Nazywaliśmy Go „dziekanem’, bo był prawdziwym „guru” naszej paczki instruktorko- kierowniczej grunwaldzkich klubów.  Odszedł wspaniały człowiek, pasjonat oddany pracy, swojemu klubowi, swojemu osiedlu. Jerzy Kaczmarek szefował Klubowi Raszyn od czterdziestu lat. Stworzył niepowtarzalną placówkę, tętniącą prawdziwym życiem, którego stał się symbolem. Kochany przez dzieci, podziwiany przez rodziców, ceniony przez seniorów. Raszyn już nigdy nie będzie bez Ciebie tym samym osiedlem! Żegnaj Jurku, nasz Mentorze i Przyjacielu!

2011-06-25
Zmarł Jerzy Kaczmarek
Zmarł Jerzy Kaczmarek

Z wielkim smutkiem i zarazem ogromnym żalem zawiadamiamy cała Rodzinę spółdzielczą:

"W sobotę rano zmarł nagle Jerzy Kaczmarek, społecznik, pedagog, wychowawca, od czterdziestu lat kierownik Klubu Osiedlowego „Raszyn”."

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Grunwald” w żałobie.

2011-06-21
Pożegnanie pani Dyrektor
Pożegnanie pani Dyrektor

W przededniu zakończenia roku szkolnego uczniowie, a także absolwenci i współpracownicy łazarskiej „ósemki” pożegnali przechodzącą na emeryturę panią dyrektor Jadwigę Walkowiak.

Pani dyrektor od ponad trzydziestu była nauczycielką chemii i wychowawcą kilku pokoleń uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Od dwudziestu lat kierowała czołowym poznańskim liceum...

We wtorkowej uroczystości udział wzięli uczniowie i nauczyciele. Nie zabrakło też absolwentów szkoły i zaproszonych gości, m.in. zastępcy prezydenta Poznania Sławomira Hinca oraz przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Pani Jadwigo z całego serca dziękujemy!

Podczas uroczystego zakończenia 22 Dni łazarza pani Jadwiga Walkowiak została wyróżniona tytułem i statuetką „Przyjaciel Łazarza” (zob. fot.)
2011-06-18
Fundacja "Promyk Słońca"
Fundacja

Wolontariusze Fundacji na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski "Promyk Słońca", sponsorzy, działacze społeczni oraz przedstawiciele władz Poznania i Województwa Wielkopolskiego spotkali się w Klubie Krąg na dorocznym podsumowaniu działalności Fundacji. Najbardziej zaangażowani wolontariusze otrzymali Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrody i wyróżnienia od Rady Krajowej RSTK, zarządu Fundacji.

Miło nam donieść, iż wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego Osiedla: Kazimierz Rafalik - przewodniczący Komisji społeczno-kulturalnej Rady Osiedla Łazarz SM Grunwald oraz Janusz Heller - Kierownik Klubu Krąg, który otrzymał list gratulacyjny od zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Sławomira Hinca. Prezes Fundacji Jacek Kołodziejski oraz Janusz Heller otrzymali z rąk Prezydenta S. Hinca okolicznościowy puchar.

Fotorelacja ze spotkania w naszej galerii.
2011-06-16
"Kraina Niezachodzącego Słońca"

„Staram się pokazywać złożoność i różnorodność przyrody, bogactwo jej detali, przeciwstawiając się modnej wizji świata "niemal poznanego"- a zatracono już w tej materii całkowicie dobry gust!”
Marek Żak

Wystawą fotografii Marka Żaka „Kraina niezachodzącego słońca” zakończył się sezon kulturalno - oświatowy na Łazarzu. W galerii Klubu Krąg została zaprezentowana kolekcja zdjęć artysty pochodząca z jego sześciu wycieczek do Skandynawii odbytych w latach 2001-2003 oraz z niedawnej wyprawy do Kanady. Fotografie zostały wykonane aparatem wielkiego formatu Linhof Technikardan, dającym wymiary slajdu 4 x 5 cali (rozdzielczość ponad 10 razy większą niż aparatem małoobrazkowym).

Prace Marka Żaka były wielokrotnie prezentowane w galeriach polskich oraz w USA, Kanadzie, Australii, Norwegii i w Niemczech.

Otwarcie i wernisaż wystawy „Kraina niezachodzącego słońca” odbyły się 16 czerwca. Zapraszamy do naszej galerii.
2011-06-16
Zakończenie sezonu kulturalno-oświatowego 2010/2011

Od wielu lat tradycją naszego Domu Kultury jest organizowanie uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu. Zawsze jest to impreza odbywającą się w odświętnej atmosferze z udziałem działaczy samorządowych i społecznych związanych z naszym Osiedlem i Klubem. Podczas takich spotkań jest czas na podsumowanie jak i na podziękowania dla osób i instytucji, których praca przyczyniła się do rozwoju życia społeczno - kulturalnego na Łazarzu.

Tegoroczna uroczystość kończąca sezon 2010/2011 miała miejsce w Klubie Krąg w czwartek 16 czerwca. W trakcie spotkania nie tylko podsumowano miniony sezon, ale też rozstrzygnięto konkurs fotograficzny im. Jana Komarnickiego "Nieznane zakątki Łazarza - podwórka łazarskie" oraz wręczono Aleksandrze Mich „Łazarskiego Pędzistracha” - główną nagrodę konkursu literackiego „Łazarskie klekoty”. Kierownik Osiedla pan Józef Żeleński wręczył podziękowania sponsorom XXII Dni Łazarza, a Komendant Szczepu Łazarz Stanisław Kruk wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zgodnie tradycją uroczyste zakończenie sezonu uwieńczyły Nagrody Klubu Krąg przyznawane w dziesięciu kategoriach (lista nagród poniżej). Relacja z czwartkowych uroczystości w naszych galeriach foto i wideo.

Nagrody Klubu Krąg za rok 2011 otrzymały niżej wymienione osoby i instytucje:
  • NAGRODA ROKU 2011 - Maria Łazarz - Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz, członek Komisji Społeczno-kulturalnej rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”
  • Nagroda Roku 2011 za działalność oświatową – dr Robert Tοkаrz oraz dr Rafał Nawrocki i Jan Markowski
  • Nagroda Roku 2011 za działalność wystawienniczą - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej
  • Nagroda Roku 2011 za działalność sportowo-rekreacyjną – Krzysztof Grzesiński
  • Nagroda Roku 2011 za działalność turystyczno-krajoznawczą - Sekcja rowerowa „Koło Kręgu”
  • Nagroda Roku 2011 za działalność społeczną - Anastazja Zydor
  • Nagroda specjalna za rok 2011: - „Wiosenne Krokusiki” z okazji Jubileuszu 25 lecia
(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" oraz Klub Osiedlowy "Krąg" wszystkim laureatom Nagród Klubu "Krąg" za rok 2011 składa serdeczne gratulacje i podziękowania i wyraża nadzieję, iż w dalszym ciągu ich praca i zaangażowanie będzie przyczyniać się do rozwoju naszego Klubu i dzielnicy.

2011-06-16
Łazarskie podwórka czyli nieznane zakątki Łazarza
Łazarskie podwórka czyli nieznane zakątki Łazarza

Komitet Organizacyjny 22 Dni Łazarza oraz Klub Krąg byli organizatorami I Konkursu Fotograficznego im. Jana Komarnickiego „Nieznane zakątki Łazarza - podwórka łazarskie”. Na trwający od 18 marca do 23 maja napłynęło 48 prac. Jury pod przewodnictwem laureata wielu międzynarodowych nagród, artysty-fotografika Sławomira Tobisa, za najciekawsze uznało zdjęcia: „Dmuchawce Łazarskie” Tomasza Jakubiaka i „Podwórko III” Wojciecha Wysockiego. Wyróżnienia otrzymali Maria Bączkowska za prace „Kolumnada” i Maciej Gorzelańczyk za pracę "Rynek Łazarski po godzinach pracy". Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło 16 czerwca podczas uroczystego zakończenia Roku Kulturalno-Oświatowego na Łazarzu. Nagrodzone i wyróżnione prace do obejrzenia w naszej galerii.

2011-06-13
Dni Łazarza w Samym Źle
Dni Łazarza w Samym Źle

Łazarski turniej kopa, darta i tysiąca zaplanował podczas tegorocznych 22. Dni Łazarza mieszczący się u zbiegu Rynku Łazarskiego i ulicy Lodowej Pub „Samo Zło”. Niestety mała frekwencja uniemożliwiła odbycie się gier karcianych.

Imprezę „uratował” cieszący się dużym zainteresowaniem sobotni „I Turniej Darta o Mistrzostwo Łazarza”. Tytuł mistrzowski przypadł zawodnikowi o ksywie „Bakal” który wyprzedził „Egona" i trzeciego „Pakaja”. Zwycięzca otrzymał puchar, a wszyscy uczestnicy turnieju gadżety kibica i szaliki z godłem Polski.

Pubowi „Samo Zło” dziękujemy za sympatyczną inicjatywę!
2011-06-13
Bimbą w czasie
Bimbą w czasie

Współorganizatorem Dni Łazarza od lat jest Biblioteka Raczyńskich organizująca w trakcie dorocznego święta, spotkanie autorskie zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży. W poniedziałek 13 czerwca, w Kręgu odbyło się jedno z nich (adresowane tym razem najmłodszych mieszkańców Łazarza), spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Smurą. Nasz gość to człowiek mediów: pracował jako reporter w "Expressie Poznańskim", potem w "Gazecie Poznańskiej" a obecnie w "Polsce Głosie Wielkopolskim".
Krzysztof Smura jest autorem książek: „Poznań. Spacer w czasie” oraz „Poznań. Bimbą w czasie”.

Podczas pisarz zabrał najmłodszych czytelników na spacer w czasie którego, opowiadając o dawnej Cytadeli, która była fortem oraz o Chwaliszewie, przez które płynęła rzeka, a Mostem Chwaliszewskim jechała bimba czyli poznański tramwaj.

Zapraszamy do naszej foto galerii
2011-06-13
Człowiek Roku Łazarza 2011
Człowiek Roku Łazarza 2011

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia XXII Dni Łazarza było ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich rad osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza oraz wszyscy dotychczasowi laureaci.

Jedenastoosobowa Kapituła na posiedzeniu w dniu 10 czerwca Człowiekiem Roku 2011 wybrała panią  Izabellę Hermanowską - prezeskę Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, które niedawno obchodziło 30-lecie istnienia poznanianka, od zawsze związana z Łazarzem. Laureatka jest absolwentką UAM, nauczyciel akademicki. Nieprzerwanie ze swoją rodziną mieszka na Łazarzu. Pracowała m.in. w "Marcinku", Liceum Plastycznym i Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Od 20 lat związana z Klubem Osiedlowym "Krąg", gdzie ma siedzibę prowadzone przez nią Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej. Została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Honorową Miasta Poznania. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń kulturalnych oraz artystycznych, m.in. Związku Artystów Plastyków.

Pani Izabelli składamy gratulacje i wyrazy uznania!

(lista laureatów z lat 1993 – 2011 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")
2011-06-13
"Przyjaciel Łazarza"

Podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza od 1999 roku wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. Od dwóch lat laureaci nagrodą są statuetki wykonane przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

W roku 2011 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali:
  • Pani Jadwiga Walkowiak – dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego, wychowawca wielu pokoleń młodzieży
  • Pani Alina Piechowiak – instruktor tańca w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3 oraz założycielka i kierownik zespołu tańca nowoczesnego "Agat"
  • Ksiądz Roman Poźniak  - proboszcz Parafii Michała Archanioła.
(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")
2011-06-13
XXII Dni Łazarza zakończone!
XXII Dni Łazarza zakończone!

W poniedziałek, 13 czerwca w Klubie Osiedlowym Krąg przy ulicy Romana Dmowskiego uroczyście zakończono trwające od czwartku 9 czerwca XXII Dni Łazarza, największe a zarazem najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Finałowa impreza odbyła się z udziałem Grzegorza Ganowicza - przewodniczącego Rady Miasta Poznania, radnych Miasta Poznania Lidii Dudziak, Łukasza Mikuły i Wojciecha Wośkowiaka oraz przedstawicieli samorządów miejskiego i lokalnego, organizatorów, sponsorów, wolontariuszy i działaczy społecznych. W trakcie zakończenia przyznano nagrody "Przyjaciel Łazarza", „Nagrodę im. Stanisława Strugarka” oraz tytuł "Człowiek Roku Łazarza". Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza Janusz Heller podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznej imprezy.

Uroczystość poprowadził Janusz Heller i Kornel Wachowiak - artysta kabaretowy i pomysłodawca "Rozmów w tłoku" w programie "Szymon Majewski Show". Okrasę muzyczną zapewnili: piosenkarka Marzena Scholz i pianista Janusz Muraszko a parodiami znanych osób z pierwszych stron gazet zabawiał licznie zgromadzoną publiczność Kornel Wachowiak

Film oraz zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w naszej galerii.
2011-06-12
Koncert Gaude Mater
Koncert Gaude Mater

Raz w roku podczas Dni Łazarza nasza łazarska świątynia zmienia się w prawdziwą salę koncertową i miejscem najważniejszego wydarzenia artystycznego. Tak było i podczas 22 Dni Łazarza...

W niedzielę 12 czerwca 2011 Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu i Klub Krąg zaprosili mieszkańców Łazarza do kościoła Matki Boskiej Bolesnej na koncert muzyki chóralnej i instrumentalnej, sakralnej i świeckiej „Gaude Mater”.

Podczas koncertu Chór Kameralny PSM II pod kierunkiem Małgorzaty Kwaśnik Chmielewskiej wykonał min. utwory: „Trumpets Sound Forth”, „Błogosławiony człowiek” i „Ave Maria”. Jacek Pupka zagrał na organach „Melodię” Maxa Regera oraz „Allegro” i „Fugę” z „VI Sonaty e - moll” Jana Sebastiana Bacha. Wiolinistka Anna Śródecka wykonała „Adagio” z „I Sonaty g - moll” także Jana Sebastiana Bacha wielkiego kantora z Lipska.

Organizatorami koncerty byli: Parafia Matki Boskiej Bolesnej, Klub Krąg oraz Zespół Szkół Muzycznych (ul. Głogowska). Zapraszamy do naszej galerii (fot. dzięki uprzejmości portalu lazarz.pl)
2011-06-12
III Bieg Łazarski Arena 2011
III Bieg Łazarski Arena 2011

W niedzielne przedpołudnie 12 czerwca w poznańskim Parku Kasprowicza odbył się III Bieg Łazarski Arena 2011 o Puchar Wolności, będący jedną z ciekawszych imprez 22. Dni Łazarza. Trzecia edycją Biegu Łazarskiego pokazała, że bieg o „Puchar Wolności” wpisał się do kalendarza sportowych imprez Poznania. To już nie był tylko wyścig na dystansie 5 km, ale dziewięć różnych konkurencji biegowych, w tym także na rolkach i nordic walking. Po raz pierwszy w biegach udział wzięła radna z Osiedla Święty Łazarz - pani Bogna Zielińska, która zdecydowała się pobiec na dystans 5 km. Pani radnej gratulujemy i dziękujemy za czynny udział w imprezie.

Na początku wystartowali najmłodsi. Dzieci w dystansach dostosowanych do wieku (I-II klasa - 100 m, III-IV – 400 m, V-VI – 800 m, gimnazjaliści – 1000). Podobnie jak w roku ubiegłym odbyły się biegi na łyżworolkach oraz bieg nordic walking. Każdy, ze 105 zawodników którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal. Zwycięscy wszystkich kategorii zostali uhonorowani, specjalnymi pucharami i medalami. Zwycięzcą biegu głównego na 5000 m. i zdobywcą Pucharu Wolności został Sławomir Naskręt oraz w kategorii kobiet Marta Szenk. Natomiast w biegu na dystans 2,5 km wśród pań pierwsze miejsce zajęła Maria Grzelak, a wśród panów Paweł Rostaszak. (Zob. wszystkie wyniki „III Biegu Łazarskiego „Arena 2011”). Jednak nie o wyniki sportowe w Biegu Łazarskim były najważniejsze. Liczyła się dobra zabawa i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz niekonwencjonalne przypomnienie pamiętnych wydarzeń sprzed dwudziestu dwóch lat.

Filmowa fotograficzna relacja z III Biegu Łazarskiego w naszej galerii.

Portal: lazarz.pl rozmawiał z uczestnikami naszej imprezy.
Poniżej kilka wypowiedzi:

Natalia Woźniak:
W tym roku zaczęłam biegać w zawodach. Jak się dowiedziałam, że jest ten bieg i jestem akurat w Poznaniu to powiedziałam dlaczego nie. O biegu dowiedziałam się ze strony internetowej maratony polskie.  Bieganie daje mi odskocznię od codzienności. Jest to powód by wstać rano, ruszyć się.(...) Bieganie jest o tyle proste, że wychodzę z domu i jestem już praktycznie na treningu. Nie muszę nigdzie dojeżdżać. Po prostu ubieram się, wychodzę i trenuję

Aleksander Broszkiewicz:
Jestem z Łazarza. Tutaj biegam często po Arenie. Jest mi znana trasa. Myślę, że to jest akurat dystans dla każdego. O biegu dowiedziałem się z plakatu, który wisiał na drzwiach apteki na Niegolewskich. Biegać warto dla kondycji i zdrowia. Biegam po ok. 20-30 kilometrów tygodniowo - to nie jest dużo. Zacząłem biegać regularnie osiem lat temu Bierzemy udział z racji tego, że nie pojechaliśmy na dość ważny bieg w Grodzisku. Ten bieg zasugerowali nam nasi koledzy biegowi. O biegu dowiedziałem się ze strony maratonypolskie.pl.

Damian i Monika Ciesielska
Warto biegać dla swojego lepszego samopoczucia, od relaksowania się po całym ciężkim dniu. Człowiek lepiej się czuje. Endorfiny się wytwarzają. Biegamy od kilku lat. Staram się biegać od 6 rano. Oprócz biegania łączymy dyscypliny i jeździmy jeszcze na rowerze 

Sławomir Naskręt, zwycięzca III Biegu Łazarskiego "Arena 2011":
Zdecydowałem się wziąć udział, ponieważ jest to jeden z niewielu biegów w okolicach Poznania na tak krótkim dystansie. Jest też bieg w Grodzisku, ale nie każdy może ten maraton co tydzień przebiec, a tak te pięć kilometrów jak najbardziej. Warto biegać dla zdrowia, dobrego samopoczucia, dla humoru i ładnej sylwetki.

Źródło: portal lazarz.pl
2011-06-11
Ratujmy (łazarskie) podwórka
Ratujmy (łazarskie) podwórka

Podwórkowe gry przeszły praktycznie do historii. Dziś już ciężko spotkać dzieci grające na podwórkach w „kapsle”, „klasy”, „zośkę” czy „gumę” bądź „skakankę”. Pewnie dlatego organizatorzy tegorocznych Dni Łazarza postanowili z „podwórek” uczynić jednym z wiodących tematów tegorocznego święta. Jednym z pomysłów był podwórkowy konkurs fotograficzny zorganizowany przez Klub Krąg. A w sobotę tradycję podwórkowych gier próbowało reaktywować Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”. Impreza odbyła się podczas Festynu łazarskiego przy udziale Klubu Nastolatków „Za Kręgiem” i wolontariuszy z z grupy „Pogromcy nudy”.

2011-06-11
Festyn Łazarski z przewodnikami
Festyn Łazarski z przewodnikami

Powstał w czasie okupacji i miał służyć wyłącznie Niemcom. Schron przeciwlotniczy znajdujący się w parku Wilsona można było zobaczyć z przewodnikiem podczas Festynu Łazarskiego. Kilkudziesięciometrowy schron przeciwlotniczy mieści się tuż obok wejścia do parku od ulicy Matejki. Zazwyczaj jest on zamknięty metalową kratą, jednak tym razem schron przeciwlotniczy został otwarty dla zwiedzających. Powód oczywisty! Trwają XXI Dni Łazarza, i tak jak co roku Odział Poznański PTTK zorganizował wycieczki po atrakcyjnych miejscach naszej dzielnicy.

Schron w Parku Wilsona został odkryty w latach 90-tych podczas rozbudowy Palmiarni. Jest długi na około 80 metrów i mógł pomieścić około 200 osób. Mimo, że schron jest wąski, kręty i bardzo ciemny, to do jego zwiedzania nie brakowało chętnych. Kilkunastoosobowe grupy, miały okazję przechadzać się wąskimi korytarzami tego przeciwlotniczego obiektu. Wycieczkę po tym obiekcie prowadzili przewodnicy z Koła Przewodników Miejskich PTTK.

Nie była to jedyna wycieczka tego sobotniego popołudnia. Po zwiedzaniu schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona na uczestników Festynu łazarskiego czekała wędrówka po Palmiarni.

2011-06-11
Festyn Łazarski z Wielkopolanami
Festyn Łazarski z Wielkopolanami

„Majówka z Wielkopolanami”. coroczne spotkanie „Wielkopolan” z mieszkańcami Poznania organizowane w ramach Dni Łazarza w tym roku przypadło w... czerwcu! Jak co roku zespół na tę okazję przygotował specjalny program artystyczny, aby przez dwie godziny móc cieszyć licznie zgromadzonych miłośników rodzimego folku.  Przygotowany przez „Wielkopolan” program był wyjątkowy z powodu niezwykłej okazji, jaką były obchody 100-lecia istnienia poznańskiej Palmiarni.

W tegorocznym programie artystycznym oprócz tańców wielkopolskich znalazły się również tańce spiskie, łowickie, lubelskie, rzeszowskie, Krakowiaków Wschodnich. Na łazarskiej scenie widzowie mogli również podziwiać tańce narodowe: kujawiaka, oberka i krakowiaka narodowego z Lajkonikiem zostały przyjęte przez poznańską publiczność z wielkim entuzjazmem, która przez dwie godziny oklaskiwała liczący ponad pięćdziesięciu artystów zespół.

Obecnie „Wielkopolanie” przygotowują się do 12 koncertów, które prezentować będą na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „VORU 2011” w Estonii. Na tourne artystyczne drogami Litwy, Łotwy i Estonii „Wielkopolanie” wyjeżdżają 11 lipca 2011 r.

Naszym przyjaciołom z „Wielkopolan” z całego („łazarskiego”) serca dziękujemy i powodzenia na festiwalu życzymy! 
2011-06-10
Jubileusz Kabaretu Seniorów Wiosenne Krokusiki
Jubileusz Kabaretu Seniorów Wiosenne Krokusiki

W listopadzie 1985 roku w Klubie Krąg powstał pierwszy amatorski zespół artystyczny Kabaret Seniorów „Wiosenne Krokusiki”. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest pan Bogusław Duszyński – aktor, instruktor teatralny, esperantysta. Zespół przygotował prawie czterdzieści premier, ostatnia z nich miała miejsce w marcu ubiegłego roku , kiedy w Kręgu zaprezentowano spektakl „Program pod psem”. W całej swej historii zespół dał ponad 600 przedstawień . Sale koncertowe zespołu to Domy Opieki Społecznej, Kluby Emeryckie, świetlice, kluby osiedlowe, domy kultury, salki parafialne i ośrodki dla bezdomnych. Wiosenne Krokusiki występują społecznie, obdarzają widzów swoich spektakli miłością. Przychodzą do równolatków z serdecznym słowem, uśmiechem i piosenką. Starają się odsmutniać, poweselić i usłonecznić jesienne dni trzeciej młodości.

W kwietniu 1986 roku odbyła się premiera widowiska „Prawidłowe i nieprawidłowe stosunki międzyludzkie” według scenariusza Bogusława Duszyńskiego z muzyką Włodzimierza Zielińskiego i Roberta Strzeleckiego. Z okazji 25 lecia debiutu scenicznego pierwszego programu „Wiosennych Krokusików” w klubie krąg odbyła się uroczysty koncert dedykowany panu Bogusławowi Duszyńskiemu i wszystkim byłym i obecnym „krokusom”. Uroczystość prowadził z maestrią przyjaciel naszego „domu” Andrzej Wiza.

Z okazji jubileuszu pan Bogusław Duszyński otrzymał listy gratulacyjne: od Prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, Rady Osiedla „Święty Łazarz” oraz Spółdzielni mieszkaniowej „Grunwald”.

Zapraszamy do naszej galerii
2011-06-10
Łazarski Omnibus 2011
Łazarski Omnibus 2011

"Łazarski Omnibus" - turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg" gdzie zjawiło się piętnaście ( rekord!) trzyosobowych drużyn. W turnieju udział wzięli reprezentanci Szkół Podstawowych nr 26, nr 69 i nr 77 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 9 zadaniami dotyczącymi Łazarza m.in. wykonać pracę plastyczną, pokazującą Palmiarnię i jej roślinność, zaznaczyć nowe granice Osiedla Święty Łazarz, udzielić informacji na temat postaci, które mieszkały na Łazarzu.

Zadania konkursowe oceniali: Wojciech Wośkowiak - Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz, Maria Łazarz - Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, członek Komisji Społeczno-kulturalnej Rady osiedla łazarz SM Grunwald, Jolanta Juszkiewicz - Dyrektor Oddziału BGŻ - oraz Izabela Wysocka reprezentująca Komitet Organizacyjny XXII Dni Łazarza. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2011"  został oceniony w dwóch kategoriach i tak wśród szkół podstawowych wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 26 A w składzie: Aleksandra Kurpisz, Klaudia Hubert, Adrzej Karwacki - zwycięzcy zgromadzili 63 punktów, wśród szkół gimnazjalnych wygrała drużyna z Gimnazjum nr 51 A w składzie: Aleksandra Ratajczak, Irena Nowak, Marianna Wasyłyk - zwycięzcy zgromadzili 65 punktów. Pozostałe wyniki (zobacz wyniki)

Fundatorami nagród i upominków dla laureatów i uczestników była Rada Osiedla Świętego Łazarza Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

2011-06-09
VI Parada Łazarska
VI Parada Łazarska

Wspólnym przemarszem przez ulice Wyspiańskiego i Głogowską zainaugurowano w czwartek 9 czerwca obchodzone już po raz 22. Dni Łazarza największe i najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Chociaż Dni Łazarza formalnie zaczęły się już wczesnym rankiem, za ich oficjalne otwarcie uważa się tradycyjną Paradę Łazarską, która o godz. 17 wyruszyła spod Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego. W kolorowym pochodzie, na którego czele szła orkiestra dęta ze Swarzędza, wyruszyli harcerze, przedstawiciele bractwa kurkowego, uczniowie łazarskich szkół oraz mieszkańcy dzielnicy. Pochód ubarwiły też zabytkowe samochody Automobilklubu Wielkopolskiego. Parada dotarła pod budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego, gdzie oficjalnie rozpoczęto obchody 22. Dni Łazarza, które potrwają do poniedziałku 13.06.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tegorocznej Parady Łazarskiej w naszych galeriach foto i wideo oraz na kanale Klubu Krąg portalu You Tube.

Przebieg parady relacjonował na żywo (!) portal lazarz.pl.

Relacja Janusza Ludwiczaka poniżej:

16:45 - Na boisku Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego zebrali się już pierwsi uczestnicy. Na ul. Wyspiańskiego do odjazdu czeka już londyński piętrowy autobus, przygotowuje się też orkiestra dęta. Miejmy nadzieję, że nie będzie padać deszcz.

16:57 - Jest już sporo uczestników, m.in. uczniów szkół łazarskich, mdk3, harcerze. Wydaje się, że więcej niż w ubiegłych latach. Do salutu szykuje się Bractwo Kurkowe, na placu czekają też zabytkowe samochody Automobilklubu Wielkopolskiego. Jest barwnie i wesoło. Po 17 Parada wyruszy w trasę.

17:00 - Uczestników Parady Łazarskiej rozgrzewają dźwięki orkiestry dętej ze Swarzędza

17:05 - Salut armatni oddany przez Bractwo Kurkowe, VI Parada Łazarska wyrusza!

17:19 - Na czele pochodu jedzie londyński autobus, z pokładu którego Jacek Hałasik z Radia Merkury zaprasza wszystkich na Dni Łazarza. Dalej defiluje orkiestra dęta i Historyczna Grupa Rekonstrukcyjna. W paradzie jadą zabytkowe samochody a za nimi roześmiane grupy dzieci i młodzieży z łazarskich placówek oświatowych i kulturalnych, krzycząc "Łazarz! Łazarz! Łazarz!". Paradę zamykają członkowie Klubu Nastolatków "Za kręgiem" oraz akrobaci i judocy z SP 69

17:22 - Orkiestra jest juz na Głogowskiej, sporo mieszkańców przygląda się paradzie z okien i balkonów, pozytywnie reagują też przechodnie

17:37 - Parada dotarła pod VIII LO. Gra orkiestra i perkusiści. Plac przed Ósemką i ZSM jest wypełniony po brzegi.

17:43 - Zgromadzonych mieszkańców Łazarza powitali Janusz Heller z Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, Wojciech Wośkowiak - przewodniczący Rady Osiedla św. Łazarz, a także Radni Miasta Poznania - Katarzyna Kretkowska, Lidia Dudziak i Krzysztof Skrzypiński.

17:50 - Przed Ósemką odbyły się pokazy dziewcząt z Zespołu Szkół Handlowych. Za chwilę wystąpi orkiestra, a wcześniej o idei wolontariatu mówili wolontariusze z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty, którzy zaprosili na drzwi otwarte jutro w siedzibie stowarzyszenia

18:00 - Na zakończenie Parady prezentują się poszczególne grupy dzieci i młodzieży. Między innymi uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół Muzycznych występują z programem pieśni patriotycznych.

18:12 - Parada Łazarska dobiegła końca. Za chwilę w Klubie Osiedlowym Krąg Łazarskim Toastem otwarte oficjalnie zostaną obchody 22. Dni Łazarza. Nastąpi też otwarcie wystawy pokonkursowej „Nieznane zakątki Łazarza. Podwórka Łazarskie” a po wystawie z okazji 30-lecia PSPT oprowadzi jej prezes Izabella Hermanowska.

ŹRÓDŁO: www.lazarz.pl 2011
2011-06-02
25 000 odsłona!

Miło nam donieść, że kanał Klubu Krąg na popularnym multimedialnym portalu You Tube odnotował kolejny rekord. W piątek 2 czerwcu działający od końca października ubiegłego roku kanał Klubu Krąg na portalu You Tube zanotował dwudziestopięciotysieczną (25.000) odsłonę!. W chwili obecnej udostępniliśmy w tej najpopularniejszej telewizji świata 330 krótkich filmów wideo. Aktualnie najpopularniejszym jest clip z piosenką „Ballada o nocy czerwcowej” w wykonaniu Aliny i Krzysztofa Galasów która wyprzedziła pięciomiesięcznego lidera piosenkę "Bukiet kwiatów" Zespołu "Caryna" (783 wyświetleń). Zapraszamy do odwiedzenia kanału naszego klubu oraz "kręgowego" profilu na facebooku.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt