Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2013/2014 - Maj
2014-05-31
"Raczej"... w Dni Łazarza

W sobotę 31 maja 2014 r. w ramach 25.Dni Łazarza w Galerii Raczej i Pracowni Łazarskiej przy ulicy Głogowskiej 53 odbyły się bezpłatne warsztaty plastyczne. Zajęcia trwały od 12:00 do 16:00. Uczestnicy mogli wybrać najbardziej ich interesujące formy artystyczne-rysunek, malarstwo, grafikę czy rzeźbiarstwo. Atmosfera w niewielkiej pracowni była bardzo przyjazna i sprzyjała kreatywności młodych artystów, dzięki gospodarzom tego nietypowego miejsca, którzy chętnie zabawiali wszystkich gości rozmową i z pasją rozmawiali o sztuce. Wielką przyjemnością było oglądanie przy pracy młodych ludzi szkicujących z zapałem modelkę i dzielenie sie uwagami na temat ich prac. Życzliwośc i duch twórczy udzielał się wszystkim obecnym i sprzyjał zawieraniu nowych znajomości. Być może z czasem będzie to znane i oryginalne miejsce w Poznaniu , skupiające wiele indywidualności z poznańskiego świata artystycznego? Kto wie... (Fot.  Helena Spychała. Tekst: nasze specjalne wysłanniczki z "dwójki"Paulina Pużyńska).

2014-05-31
Czterdzieści lat minęło!
Czterdzieści lat minęło!

Powstał we wrześniu 1974 roku. Początkowo nazywał się Dom Kultury Grunwald. W sobotę 40. urodziny świętował „Młodzieżowy Dom Kultury nr 3”. Placówka codziennie tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Przedpołudnia spędzają tutaj najmłodsi z Akademii Przedszkolaka, a po południu dzieci w wieku szkolnym i młodzież rozwija swoje talenty plastyczne, muzyczne, taneczne, piosenkarskie, w kilkunastu kołach i zespołach pod okiem profesjonalnych opiekunów i instruktorów.

Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się rankiem, kiedy to na chodniku przed budynkiem dzieci namalowały kredą logo placówki oraz wzięły udział w warsztatach plastycznych, modelowania w glinie. W tym czasie ich rodzice  mogli uczestniczyć w warsztatach filcowania. W godzinach popołudniowych w dużej sali Domu Kultury odbył się Koncert Jubileuszowy, w trakcie którego wystąpiły koła i zespoły działające w placówce. Na scenie prezentowały się: Zespół Dziecięcy Fiki Miki, Zespół Tańca Współczesnego "Agat", soliści ze Studia Piosenki, tancerze z zespołu No Name czy nowo powstały Dziecięcy Zespół Perkusyjny. Koncert zakończył występ Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego "Cepelia-Poznań". Obchody jubileuszu MDK nr 3 były jednym z ważniejszych wydarzeń 25. Dni Łazarza.

2014-05-31
"Posadź 25 drzew na 25-lecie Dni Łazarza!"

W piękne sobotnie południe (31.05.) ruszyła akcja sadzenia drzewek w Parku Kasprowicza (w okolicy pomnika wieszcza). Posadziliśmy tego dnia 24 tawuły złote stanowiące piękny okrąg Dębu Wolności, który z okazji 25 lecia Wolnej Polski uroczyście posadził pan Jerzy Babiak współzałożyciel  i Przewodniczący Grunwaldzkiego Komitetu  Obywatelskiego na Łazarzu. Akcję fachowo koordynowały dziewczęta z Kolektywu Kąpielisko. Rośliny ufundował Ogród Zawady 19.

2014-05-31
Młodzieżowy Dom Kultury numer 3 świętuje!
Młodzieżowy Dom Kultury numer 3 świętuje!

Trwają Dni Łazarza, a Młodzieżowy Dom Kultury numer 3 świętuje swoje 40-lecie. Idąc ulicą Jarochowskiego nie da się nie zauważyć, że coś się dzieje – rano dzieci ozdobiły chodnik przed MDK. Wewnatrz gmachu można było wziąć udział w darmowych warsztatach, podobnych do tych, które odbywają się podczas tygodniowych zajęć. W pracowni rzeźbiarskiej, dzieci dowiedziały się, że... sprzątanie jest równie ważne jak samo tworzenie. Efektem ich pracy były figurki zwierząt oraz potworków, a także płaskie obrazki przedstawiające kwiaty. Z kolei dorośli mieli szansę dowiedzieć się jak wykonać ozdoby z filcowanej wełny. Niewielu z nich wykorzystało tę okazję, ponieważ większość z obecnych wolała obejrzeć konkurs dziecięcego „Mam Talent”, w którym brały udział ich pociechy. Młodzi artyści śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach, popisując się przy tym znajomością twórczości gwiazd popkultury takich jak Michael Jackson czy Whitney Houston. Dla niektórych uczestników zabawy był to pierwszy publiczny występ w życiu! Goście MDK nr mogli także zwiedzić wystawę prac członków Koła Fotograficznego i Filmowego. Dla miłośników naszej dzielnicy czekała specjalna prezentacja prac konkursowych „Pocztówka z Łazarza”. 

To wciąż nie są wszystkie atrakcje, jakie z okazji swojego 40-lecia zapewnia MDK. Na godzinę 16-tą został zaplanowany jubileuszowy koncert, a dwie godziny później na estradzie  pojawi się grupa Konsonans. Na wspomniane koncerty zaprasza Państwa nasza wysłanniczka do MDK-3 Aleksandra Szubert z II Liceum Ogólnokształcącego.

2014-05-31
W Dni Łazarza zabawa się powtarza!
W Dni Łazarza zabawa się powtarza!

W XXV Dni Łazarza zabawa się powtarza! Tak brzmi coroczne hasło  Festynu Rodzinnego w SP nr 26. Impreza zorganizowana przez cała szkolna społeczność cieszyła się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych. Różnorodne atrakcje, występy i mecze skutecznie umilały czas tym, którzy zdecydowali się przyjść w sobotnie przedpołudnie na ulicę R. Berwińskiego. Pogoda dopisywała więc i atmosfera na boisku szkolnym była gorąca i radosna. Można było uczestniczyć  w znakowaniu rowerów przez policjantów, malowaniu twarzy, loterii fantowej, konkursach przyrodniczych i gwarowych, . O godzinie 11 został rozegrany mecz piłki siatkowej między drużyną uczniów i nauczycieli. Bojowe okrzyki kibiców przenosiły uczestników na prawdziwe stadiony. Wszystko jednak w ramach dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Kiedy ktoś poczuł się zmęczony lub nie potrafił znieść nadmiaru wrażeń, siadał przy stole i zajadał się pysznymi wypiekami domowymi tudzież watą cukrową przy skocznych melodiach zespołu muzycznego. W naszej rozmowie z jedną z organizatorek dowiedzieliśmy sie, że wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Wielkopolskiego Hospicjum Dla Dzieci w Poznaniu. Tak wiaruchna! Mieszkancy Łazarza potrafią się nie tylko dobrze bawić ale i  pomagać innym! Mamy ogromną nadzieję na rychłą powtórkę z rozrywki! Relacjonowała goszczaca na festynie Alicja Lubin z "dwójki".

2014-05-30
IX Parada Łazarska
IX Parada Łazarska

Na początku harcerki z transparentem: „Parada Łazarska”, a za nimi: zabytkowe samochody, cykliści na bardzo starych rowerach (i w fikuśnych czapeczkach). Nie zabrakło też  orkiestry dętej i ślicznych mażoretek…. Tak oto  tradycyjna Parada Łazarska rozpoczęła największe dzielnicowe święto w Poznaniu: Dni Łazarza.

Święto Łazarza w tym roku jest obchodzone po raz 25-ty stad też parada w tym roku musiała być wyjątkowa efektowna i bogata. I była! Wesoły i barwny korowód wystartował o godz. 17-tej spod Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego. Za wielkim transparentem (informującym niezorientowanych, co też to za tłumy wyległy w piątkowe popołudnie na łazarskie ulice), jechali cykliści i miłośnicy starych samochodów z Automobilklubu Wielkopolskiego. Za nimi kolumna świątecznie udekorowanych samochodów z Poznańskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy. Było na co  popatrzeć, bo wśród maszyn z całego świata była nawet radziecka, rządowa Czajka i to ona przyciągała najwięcej spojrzeń miłośników motoryzacji. Za samochodami maszerowała Orkiestra Dęta ze Swarzędza, a przed nią urocze swarzędzkie mażoretki. Za orkiestrą jechał elegancką bryczką prezydent Ryszard Grobelny. Dalej w kolorowym pochodzie, maszerowali  harcerze, przedstawiciele Bractwa Kurkowego - Poznań zał. 1253, uczniowie łazarskich szkół oraz wszyscy chętni mieszkańcy Łazarza prowadzeni przez osiedlowych radnych. Reprezentowane były wszystkie grupy wiekowe: od przedszkolaków poprzez uczniów wszystkich łazarskich szkół aż po seniorów z Kręgu, który jest głównym organizatorem Dni Łazarza.

Parada tradycyjnie rozpoczyna zawsze Dni Łazarza, które w tym roku potrwają 12 dni, podczas których mieszkańcy będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu imprezach, koncertach, festynach, spotkaniach czy warsztatach. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Biura Ochrony „Magielski Patrol” oraz trzy radiowozy policji i nadzór ruchu MPK . Realcja z parady "minuta po minutecie - portal lazarz.pl

2014-05-30
Łazarski Festiwal Piosenki Przedszkolnej
Łazarski Festiwal Piosenki Przedszkolnej

Jednym z pierwszych wydarzeń 25. Dni Łazarza był Łazarski Festiwal Piosenki Przedszkolnej.. Ta niepozornie brzmiąca uroczystość odbyła się W Przedszkolu nr 51, przy ul. Głogowskiej wywołując  przeogromną radość nie tylko u młodszych mieszkańców dzielnicy oraz ich Rodziców. Przedszkole nr 39 zaprezentowało Jak dobrze być dzieckiem i utwór z bajki Merida Waleczna. „Drużyna” gospodarzy” zaśpiewała min. Boogie Woogie, Jadą rowery oraz Sport to zdrowie. Z kolei uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 26 wykonały piosenkę Zawody sportowe. Dodatkową atrakcją „festiwalu” były zajęcia sportowo-taneczne. Prowadzone przez panie przedszkolanki. Zarówno dzieci jak i panie nauczycielki świetnie się bawiły… a kto wie, czy może któregoś z małych artystów nie ujrzymy kiedyś na wielkiej scenie?

Relacjonowała nasza wysłanniczka Sarah Skiba (II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu).

2014-05-30
Świętujcie z Nami!
Świętujcie z Nami!

Mieszkańców Łazarza i Poznania serdecznie zapraszamy do udziału w 25 Dniach Łazarza największym i najstarszym święcie dzielnicowym Grodu Przemysława. Podczas dwunastodniowego święta, które rozpocznie sie w piątek wielką Paradą Łazarską odbedą się festyny, koncerty, imprewy sportowei rekreacyjne, wystawy, wykłady i spotkania literackie. Będzie można zwiedzić Radio Merkury, Komendę Miejską Policji, zajezdnię tramwajową, strażnicę oraz zwiedzić łazarskie perełki (min. Palmiarnie). Wybierzemy Człowieka Roku Łazarza i Człowieka 25-lecia. Szczegółowy program 25. Dni Łazarza na naszej stronie! Zapraszamy!

2014-05-13
Ogród Łazarz czeka na Was!
Ogród Łazarz czeka na Was!

"A gdy będzie słońce i pogoda, słońce i pogoda, Pójdziemy se, razem do ogroda, pójdziemy se razem do ogroda"

Ogród Łazarz zaprasza już w najblizszą środę 14.05. od godz.16:00.
Wszyscy ci, którzy nie zdążyli wpaść do nas tydzień temu niech się nie smucą! W najbliższą środę znowu łapiemy za młotki i papiery ścierne żeby dokończyć meblowanie ogrodu - huśtawka już wisi, część siedzisk czeka na gości, jednak trzeba zająć się kolejną ławką, biblioteczką i pomysłami, z którymi do nas wpadniecie. Zaczynamy od 16:00 kiedy razem z Kasztelanią Ostrowską zabierzemy się za sianie i sadzenie, od 17:00 ruszamy ze szlifowaniem i piłowaniem. Liczymy na waszą pomysłowość i kreatywność! Zapraszamy!

 

2014-05-12
Zebranie Spółdzielców
Zebranie Spółdzielców

Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", zamieszkałych na Osiedlu "Łazarz" zapraszamy do uczestnictwa w części Walnego Zebrania, które odbędzie się w poniedziałek 12 maja o godzinie 17:30 w sali konferencyjnej (A) Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu przy ulicy prof. Władysława Węgorka nr 20.

 

2014-05-12
"Z pamiętnika rockowego piernika"

"Czy ustanawianie muzycznych rekordów Guinnessa jest formą zabawy, czy czegoś więcej? Od lat 1 maja na wrocławskim Rynku spotykają się, dzięki pomysłodawcy Leszka Ciechońskiego, gitarzyści z Polski i Europy, aby oddać hołd Jimiemu Hendrixowi i zagrać w kilku tysięcznej orkiestrze gitarowej utwór "Hej Joe". Tak było i tym razem, lecz dosadniej, gdyż równolegle odbył się w Odessie na Ukrainie podobny występ w ramach Dnia Pokoju i Muzyki."...

Tak zaczyna się kolejny felieton napisany niepokornym (bo jakże zadziornym piórem) Krzysztofa Wodniczaka - znanego poznańskiego dziennikarza i krytyka muzycznego (a zarazem ostatniego menadżera Czesława Niemena). Tym samym miło nam doniesć, że po dłuższej przerwie wracają na naszą stronę  kolejne kartki "Z pamiętnika rockowego piernika" autorstwa Krzysztofa Wodniczaka. Cały felieton: tutaj

2014-05-11
Człowiek Roku Łazarza
Człowiek Roku Łazarza

Wybieramy Człowieka Roku Łazarza 2014 i Człowieka 25 lecia Łazarza! Znasz kogoś, kto działa na rzecz naszej dzielnicy? Pomaga w jakiś sposób? Szczególnie się wyróżnia? Nie czekaj, jeśli uważasz, że Twój sąsiad, sąsiadka, ksiądz, radny czy nauczyciel zasługuje na szlachetne miano CZŁOWIEKA ROKU, zgłoś CZYM PRĘDZEJ jego kandydaturę! Propozycje przyjmujemy w sekretariacie Klubu Krąg. Chcesz poznać poprzednich laureatów zob. tutaj!

2014-05-09
Papierowy teatr
Papierowy teatr

Klub Krąg zaprosił na bezpłatne warsztaty literacko-artystyczne dla najmłodszych czyli kolejne spotkanie z "papierowym teatrem". W programie znalazła się bajka afrykańska  „Jak lew został królem zwierząt” oraz warsztaty plastyczne - tworzenie masek afrykańskich. Impreza przygotowana przez poznańskie stowarzyszenie Zielona Grupa. Zapraszamy do naszej galerii.

 

2014-05-08
„Sprzedawca skowronków”
„Sprzedawca skowronków”

W Kawiarence Literackiej Klubu Krąg gościł 8 maja Dariusz Tomasz Lebioda, pisarz, poeta, krytyk literacki, prezes Bydgosko – Toruńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Autor zaprezentował swój najnowszy tom wierszy „Sprzedawca skowronków”, inspirowany podróżami do Chin. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu. Spotkanie poprowadzili Janusz Heller i (gościnnie) Kalina Izabela Zioła. Zapraszamy do galerii.

 

2014-05-08
Warsztaty fotograficzne dla dzieci z Poznańskimi Pocztówkami
Warsztaty fotograficzne dla dzieci z Poznańskimi Pocztówkami

W majowe i czerwcowe dni dzieci z dzielnic: Jeżyce, Łazarz, Wilda i Stare Miasto wezmą udział w warsztatach fotograficznych. Prześledzą uważnie najbliższe zakamarki i stworzą własne pocztówki pod okiem niezwykłego tandemu. Poznańskie Pocztówki, bo z tą inicjatywą związane są osoby przeprowadzające warsztat, powstały w 2011 roku. Twórców zachęcił pomysł pokazania Poznania z subiektywnego punktu widzenia: szarość jesiennej codzienności, hałaśliwe remonty w centrum, ale też ulubione malowidła na ścianach starych budynków i wnętrza mieszkań, czyli to co każdy z osobna uznawał za "swoją przestrzeń". Z Klubu Krąg weżmie udział czworo dzieci. Warsztaty Łazarskie, które odbędą się  15 i 16 maja poprowadzą: Dobrosława Nowak - artystka sztuk wizualnych, założycielka inicjatywy oraz Witold Modrzejewski - autor zaproszony do trzeciego wydania pocztówek, twórca intermedialny, który zajmuje się grafiką, fotografią i malarstwem.

2014-05-07
Łazarski Turniej Talentów
Łazarski Turniej Talentów

Czy MASZ TALENT? Pytanie! I Łazarski Turniej Talentów 2014 jest właśnie dla Ciebie! Adresatami konkursów związanych z uroczystością naszej dzielnicy są nie tylko dzieci i młodzież, ale wszyscy mieszkańcy Łazarza, bez względu na wiek! Masz talent? Ciekawe hobby? Może przydatne umiejętności? Pochwal się koniecznie! Zgłoś się do 15.05 w sekretariacie Klubu Krąg lub napisz pod adres e-mail: klubkrag@gmail.com. Czekamy!
Celem konkursu jest promocja utalentowanych mieszkańców Łazarza. Dla osób wyróżnionych przewidziane nagrody, z pewnością nikt nie wyjdzie bez dyplomu! 

2014-05-07
Huśtawka i ławki
Huśtawka i ławki

Warsztaty tworzenia mebli ogrodowych odbyły się pomimo niesprzyjających pogodowych zapowiedzi. Szlifierki, młotki, ziemniaczane stempelki i inne odstraszacze chmur nie zawiodły. Po siedemnastej ani kropla nie spadła na nasze głowy, dzięki czemu płacząca wierzba już nie jest samotna - na jej ramieniu zawisła huśtawka, a my po ciężkiej pracy mogliśmy odpocząć na własnoręcznie wykonanej błękitnej ławce! Sami zobaczcie jak było!  

Tak  Agnieszka Dubilewicz z Generatora Malta opowiadała na fejsie o warsztatach, które w środę 7 maja odbyły się w Ogrodzie Łazarz. Relacja foto na zdjęciach Agnieszki i Wojtka (zob. cz.1 i cz.2). Za tydzień to będzie się działo! Info już wkrótce. Drodzy Sąsiedzi zapraszamy Was do współtworzenia ogrodu!

2014-05-02
W oczekiwaniu na Omnibus!
W oczekiwaniu na Omnibus!

Uwaga Omnibusy!!!;) W piatek 6 czerwca w samo południe w Klubie Krąg rozpocznie się kolejny "ŁAZARSKI OMNIBUS". Jest to konkurs dotyczący znajomości historii i obecnych wydarzeń związanych z dzielnicą. Motywem przewodnim bedą tegoroczne "łazarskie jubileusze". W rozgrywkach biorą udział trzyosobowe drużyny z łazarskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przewidziane nagrody;)
Jeszcze do 15.05 można zgłaszać drużyny (klubkrag@gmail.com). Organizatorzy "Łazarskiego Omnibusu" (Rada Osiedla „Święty Łazarz” oraz Klub Osiedlowy Krąg) serdecznie zapraszają.

2014-05-01
Komitet Honorowy
Komitet Honorowy

Z przyjemnością informujemy, że zaproszenie do udziału  Komitecie Honorowym 25. Dni Łazarza przyjął  pan Grzegorz Ganowicz - od 2005 roku przewodniczący Rady Miasta Poznania. Pan Ganowicz absolwent łazarskiego VIII Liceum Ogólnokształcacego jest jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) Politechniki Poznańskiej, b.wydawca prasy podziemnej czasu stanu wojennego. Polityk i samorządowiec  od czterech lat przewodniczy Komitetowi Honorowemu Dni Łazarza.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt