W czwartek, 17 września na Cmentarzu Junikowskim pożegnaliśmy naszego Przyjaciela Zygmunta Dreżewskiego, wieloletniego członka Rady Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu.   ***   Zygmunta Dreżewski, artysta estradowy, śpiewak operetkowy, satyryk przez dwadzieścia pięc lat współtworzył artystyczny wizerunek Klubu Krag
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2015/2016 - Maj
2016-05-31
Łazarz będzie świętować!
Łazarz będzie świętować!

Ponad czterdziesci wydarzeń, w tym wiele koncertów, wystaw, imprez sportowych, czy spotkań literackich, czeka na mieszkańców w ramach 27. Dni Łazarza, najstarszego i największego dzielnicowego poznańskiego  święta. 

Barwny korowód ulicą Głogowską, wystawa historyczna, dyktando gwarowe, festyn i koncerty w Parku Wilsona, maraton pisania listów dla przyszłych pokoleń, spacery z przewodnikiem, zawody sportowe wokół Areny, "żywa książka" z obcokrajowcem, gra miejska czy mecz             z udziałem policjantów, strażaków, strażników miejskich i pracowników MPK – to tylko część wydarzeń jakie czekają od najblizszego czwartku na Mieszkańców Łazarza i Poznania.

27. Dni Łazarza,które  tradycyjnie zainauguruje Parada Łazarska, potrwaja od drugiego  do siódmego czerwca.

2016-05-31
Jubileusz Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej
Jubileusz  Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej

Już od ponad trzydziestu lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej wpisuje się w kulturalną mapę Grodu Przemysława. Od początku lat dziewięćdziesiątych siedzibą Stowarzyszenia jest łazarski Klub Krąg Obecnie trudno sobie wyobrazić doroczne Dni łazarza czy inauguracje sezonu kulturalnooświatowego bez wystawy PSPT. To tu dzięki wielkiej pasji pani prezes Izabelli Hermanowskiej działa znana w całym Poznaniu Galeria Krąg.

We wtorek 31 maja  w Klubie Krąg, Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej zainaugurowało obchody 35-lecie swojego istnienia. Z tej w Galerii Krąg odbyło się uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia połączone z wernisażem jubileuszowej wystawy "Artyści dla Poznania. 35 lat malarstwa, kultury i sztuki" (fotograficzna realacja z tego wydarzeniua już wkrótce w naszej internetowej galerii.

Wrzesień 1980 r. Łucjan Rabski z grupą artystów - organizuje wystawę malarstwa w modnym w owym czasie „Polonezie”. Rodzi się wówczas pomysł - aby założyć Stowarzyszenie, wolne i niezależne. Bo taki to był czas, poczucia swobody, planów, marzeń i nadziei. Wiosną, a dokładnie 18 maja 1981 roku - nasze Stowarzyszenie zostało zarejestrowane. - czytamy w katalogu wprowadzającym wystawę. 

 Jak podsumowuje Prezes Stowarzyszenia Izabella Hermanowska"O sile i znaczeniu Stowarzyszenia stanowią jego członkowie; ludzie twórczy, utalentowani, zaangażowani i wnoszący do zespołu wartości wzbogacające wszystkich, takich ludzi u nas nie brakowało.(...) 35 lecie to dorobek tych, którzy byli, i tych którzy są, działają i wnoszą ciągle coś nowego i na dorobek Stowarzyszenia pracują. Wartością artystów, ludzi twórczych, jest to, że żyją w swoich dziełach. To one ocalają ich od zapomnienia. 35 lecie - skłania do takich refleksji i zobowiązuje...  Było... i jest! 35 lat malarstwa, kultury i sztuki

 Łazarskim artystom, członkom obchodzącego 35 lat PSPT składamy życzenia twórczych olśnień i artystycznych pasji w promowaniu poznańskie kultury, tradycji i wielkopolskiego ducha.

 

2016-05-30
Szlakiem Konwaliowym
Szlakiem Konwaliowym

Podczas kolejnego długiego majowego weekendu (26-29 maja) Klub Górski „Grań”, zaprosił do Przemęckiego Parku Krajobrazowego (PPK) na „Wiosenny spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym”. Obszar PPK prowadzi przez Europejski „Szlak Cysterski”, na którym leżą wszystkie polskie klasztory Zakonu Cystersów. Decyzję o utworzeniu szlaku podjęła Rada Europy w 1990 r. w 900-rocznicę urodzin św. Bernarda z Clairvaux - twórcy zakonu

Szlak prowadzi przez Portugalię, Francję, Niemcy i Polskę. Polski „odcinek”  obejmuje m.in. Pętlę Wielkopolsko-Lubuską na terenie której leżą kościoły w Kaszczorze, Przemęcie i Wieleniu Zaobrzańskim, w których dawniej działały klasztory cysterskie. Przemęcki Park Krajobrazowy utworzony w 1991 r., zajmuje obszar 21.450 ha, na terenie gmin: Przemęt, Włoszakowice, Wijewo i Wschowa. Jego zadaniem jest ochrona unikalnego, bogatego w jeziora krajobrazu oraz ochrona rzadkich gatunków flory i fauny. PPK można zwiedzać wędrując pieszo, rowerem, samochodem oraz płynąc kajakiem, co wyjątkowo ułatwia Szlak Konwaliowy, który nazwę swą zawdzięcza konwaliom rosnącym w lasach otaczających jeziora oraz Wyspie Konwaliowej.

Pływanie Szlakiem Konwaliowym dostarczyło łazarskim turystom  wielu emocji, a obecność wartościowych zabytków i życzliwych mieszkańców sprawiają, że jest to szlak, o wyjątkowych wartościach rekreacyjnych. Największą atrakcją była oczywiście Wyspa Konwaliowa o pow. 20 ha, ścisły rezerwat przyrody, na którym rosły różowe konwalie. Wg legend ich kolor pochodzi od krwi partyzantów Krzysztofa Żegockiego z czasów „potopu szwedzkiego”.

2016-05-28
"Woda i przyroda"

Ahoj przygodo! Krąg Instruktorski Szczepu "Łazarz" tym razem na szlaku wodnym. Było wszystko czego potrzeba - piękna pogoda, wspaniała przyroda i uśmiechy na twarzach, i...Dwadzieścia kilometrów rzecznej wędrówki! Spływ zakończył sie w Obornikach, gdzie rzeka Wełna uchodzi do Warty. Warto również dodać, iż niespełna miesiąc wcześniej tą samą trasę przebyli harcerze młodsi i starsi z 49 PDH Quercus oraz 5 PDHS Wagabunda. Tylko pogratulować! Krótka fotograficzna relacja w naszej galerii. Zapraszamy!

2016-05-26
Rowerowa majówka
Rowerowa majówka

Najmłodsza klubowa sekcja turystyczną "Koło Kręgu" wyruszyła na  majówkową  wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Spod Klubu Krąg rowerzyści pokonali trasę wiodącą  przez Luboń - Puszczykówko - Jarosławiec - Rosnówko - Szreniawę - Komorniki i Wiry.  Podczas wycieczki członkowie sekcji "Koło Kręgu" zwiedzili  także Muzeum-Pracownie Literacką Arkadego Fiedlera oraz podziwiali widoki z wieży widokowej w Szreniawie. Foto-relacja w naszej galerii.

2016-05-21
"O Tadku Niejadku, Babci i Dziadku”

Majowym prezentem dla najmłodszych poznaniaków było sobotnie spotkanie z Teatrem "Krokodyl". Tadeusz Falana i Magda Śledziejowska zaprezentowali w Kręgu przestawienie "O Tadku Niejadku, Babci i Dziadku” - adaptację  znanej bajki muzycznej, autorstwa Wandy Chotomskiej (tekst) i Mieczysława Janicza (muzyka) z 1968 roku. Przedstawienie opowiada o  chłopcu, „niejadku”, jednakże spacerek z dziadkiem i niespodziewana przygoda z balonem sprawiają, ze diametralnie zmienia zdanie! Jak zawsze nie zabrakło wspólnej zabawy i konkursów z udziałem uśmiechniętej dziecięcej publiczności. Zdjęcia ze spektaklu jak zawsze do obejrzenia w naszej internetowej galerii (cz.1, cz.2).

2016-05-20
"Listy Agnieszki"

"Listy Agnieszki" - premierowy spektakl muzyczny z piosenkami do tekstów Agnieszki Osieckiej to  niewątpliwie najważniejsze majowe wydarzenie muzyczne w łazarskim Kręgu… 

We wrześniu 2010 nakładem wydawnictwa Agora ukazał się tom korespondencji między Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą z lat 1964–1966 pt. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”. Za zgodą Agaty Passent, córki Osieckiej, i Konstantego Przybory, syna Jeremiego, opublikowano korespondencję ludzi związanych głębokim uczuciem. W spektaklu wystąpiły młode „artystki” z MGDK w Kostrzynie Wielkopolskim: Ewelina Bulewicz, Maria Bzdęga, Katarzyna Sieińska oraz Karolina Siwińska. W roli narratora wystąpił Przemek Mazurek, który całe widowisko przygotował. W naszych galeriach zdjęcia i film z piatkowego widowiska.

2016-05-16
Stacja Lednogóra! Wysiadamy!
Stacja Lednogóra! Wysiadamy!

Drodzy miłośnicy Kasztelanii Ostrowskiej, dziedzictwa, przyrody i historii! Małymi krokami, ale sukcesywnie do przodu! Zaprzyjaźnione z Kręgiem Stowarzyszenie ma już swoja własna siedzibę. Jest nią zabytkowa stacja kolejowa w Lednogórze! 

"Ostrowiacy" zapraszaja na swoje "włości" w czwartki w godzinach 14:00 - 17:00. I jak sami mówią: „aby spotkać się z pomysłami i z troskami,  aby inspirować, aby omówić kasztelańskie inicjatywy, aby pogawędzić o storczykach i dzikich mokradłach, żeby dotknąć słowiańskich ziem, co by razem dzikich ziółek popić w miłej atmosferze".

Serdecznie zapraszamy w imieniu całej społeczności Kasztelanii Ostrowskiej! Połączenie z Poznania i Gniezna to maksymalnie 34 minuty!

2016-05-14
Walne Zgromadzenie Członków SM "Grunwald"
Walne Zgromadzenie Członków SM

Zgodnie z Prawem Spółdzielczym i Statutem SM "Grunwald” w dniach 12, 13, 16, 17, 18, 19, 23, 24 i 25 maja 2016r. zostało zwołane w częściach Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".

W dniach 13 i 14 maja w Centrum Kongresowym IOR przy ul. Węgorka w odbyły się częściowe Walne Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", w trakcie których wybrano 14-osobową Radę Osiedla "Łazarz" oraz oddano głosy na kandydatów do Rady Nadzorczej. Osoby kandydujące do Rady Nadzorczej musiały wcześniej zebrać 30 podpisów poparcia od członków SM „Grunwald”. 

O czternaście mandatów członka Rady Osiedla "Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald ubiegało się siedemnastu kandydatów. Wyborcy zaufali dotychczasowym radnych. Jedyną zmianą w porównaniu do ubiegłej kadencji jest wybór pani Małgorzaty Wojtkowiak, która zastąpiła zmarłą w ubiegłym roku panią Teresę Stanecką.

Nowej Radzie Osiedla życzymy  "pomyślnego" ukonstytuowania się i udanej kadencji 2016-2019 z pożytkiem dla całej Spółdzielczej Rodziny i Osiedla Łazarz

 

2016-05-09
Spotkania z Melpomeną! Warsztaty teatralne!
Spotkania z Melpomeną! Warsztaty teatralne!

Spotkania z Melpomeną już wkrótce w Kręgu! Zapraszamy  mieszkańców Łazarza (poznaniaków z innych dzielnic także przyjmiemy) do magicznego świata teatru. I Ty i Ty i Ty możesz (choć przez małą chwilkę) wielkim aktorem być!

Klub Krąg zaprasza do udziału w „Spotkaniach z Melpomeną”,  naszym nowym projekcie realizowanym w ramach wygranej pracy konkursowej na Centrum Warte Poznania. Projekt obejmuje organizacje: międzypokoleniowych warsztatów teatralnych oraz przedstawień teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych połączonych z spotkaniami  autorskimi. Organizatorzy opierają swój projekt na nieodpłatnym uczestnictwie osób w warsztatach i wydarzeniach kulturalnych. Od dzisiaj w sekretariacie naszego klubu przyjmujemy zapisy do uczestnictwa w międzypokoleniowe warsztatach. Uczestnicy podczas trzydziestogodzinnych zajęć warsztatowych nauczą się: techniki mowy, dialogu scenicznego, wyrażania emocji, improwizacji oraz postaw warsztatu dykcyjnyjnego. Zajęcia poprowadzi doświadczony i wielokrotnie wyróżniany instruktor teatralny pan Łukasz Gnioch.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się we wtorek 17 maja o godzinie 16:30 pod naszą Łazarską Wierzbą w Ogrodzie Łazarz (skwer za Klubem Krąg), a w przypadku niepogody w klubie. Czekamy na Was codziennie w naszym Kręgu (od 14:00 do 20:00). Informacje o zajęciach można uzyskać w sekretariacie klubu (ul. R. Dmowskiego 37 tel.61-64-74-288

Łukasz Gnioch - pedagog, politolog, ekonomista społeczny, instruktor teatralny. Pasjonat teatru i pracy ze słowem (recytacja). Wieloletni kierownik artystyczny czterech grup teatralnych. Laureat licznych przeglądów teatralnych i recytatorskich. Od 8 lat pracuje terapeutycznie z młodzieżą i osobami starszymi z różnymi dysfunkcjami. Ostatnie lata zajmował się treningami teatroterapeutycznymi dla terapeutów, pedagogów, psychologów oraz nauczycieli na terenie całej Polski.

2016-05-06
Skarb Łazarza
Skarb Łazarza

Budową drewnianej skrzyni zainaugurowany został w Ogrodzie Łazarz projekt Skarb Łazarza, zwycięzca konkursu „Centrum Wartego Poznania”.

Autorka projektu, Joanna Heller, w imieniu Klubu Krąg  zaprosiła (… i zaprasza nadal!) poznaniaków do udziału w happeningu, jakim ma być współtworzenie…  „Skarbu Łazarza”. Ma nim być duża drewniana skrzynia, do której każdy będzie mógł  dorzucić przedmiot, który stanie się wiadomością od mieszkańców Łazarza A.D. 2016 dla przyszłych „odkrywców skarbu”. Akcji będą towarzyszyć rozmaite wydarzenia, eventy, które pomogą wciągnąć mieszkańców w kolejne etapy zabawy.

Warsztaty z budowy skrzyni odbyły się w miniony piątek (zob. fot. w galerii). Teraz zapraszamy do udziału w środowych warsztatach plastycznych promujących projekt (zapraszamy dzieci na godz. 17:00). Wśród kolejnych atrakcji przewidzianych w ramach projektu: przewidziano warsztaty fotograficzne, maraton pisania listów i gwarowe dyktando oraz spotkania muzyczne i warsztaty teatralne zwieńczone spektaklem będącym przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia łazarskiego skarbu!

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt