Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Maj
2015-05-31
"Trzy oblicza starego Łazarza"

Prawie trzysta osób obejrzało w niedzielny wieczór plenerowy pokaz filmu Jana Kurka „Trzy oblicza Łazarza”!

Film został wyświetlony na ścianie spółdzielczego bloku na rogu Lodowej i Rynku Łazarskiego. Projekcja została uwieńczona komentarzem red. Jacka Hałasika, który urodził się i wychował na Łazarzu. Film „Trzy oblicza Łazarza” powstał siedem lat temu z inicjatywy Klubu Krąg, który wespół z red. Zenonem Kubiakiem przygotował to niedzielne wydarzenie towarzyszące tegorocznym „Dniom Łazarza.

„Kiedy usłyszałem o planowanej wystawie "Wirtualny Łazarz", pomyślałem, że warto byłoby zdjęcia wyświetlić w przestrzeni publicznej, dotrzeć z nimi do przypadkowych osób i mieszkańców rynku, którzy na co dzień nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Postanowiliśmy na ścianie bloku przy zbiegu Rynku Łazarskiego i Lodowej pokazać film Jana Kurka z komentarzem Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu. Uznaliśmy, że dobrym miejscem będzie właśnie Rynek Łazarski, który jest centralnym punktem dzielnicy. Dużo się mówi, by targowiska wykorzystać na miejsca na wydarzenia kulturalne. Mieliśmy dylemat, kiedy zaprezentować film, mógł się on odbyć najwcześniej o godz. 22, gdy jest ciemno i musiały być odpowiednie warunki do wyświetlania filmu z projektora. Obawialiśmy się, że ludzie nie przyjdą, bo na drugi dzień muszą iść rano do pracy. A tymczasem byliśmy pod wrażeniem, że przyszło aż tyle osób. Niektórzy nie mieszkają już na Łazarzu, a przyjechali specjalnie, by przypomnieć swoje dzieciństwo.(Zenon Kubiak, pomysłodawca pokazu, dziennikarz).

Film "Trzy oblicza starego Łazarza" przedstawia jak w połowie lat 60. wyglądał Park Kasprowicza, gdy nie było w nim jeszcze hali Arena, a także Rynek Łazarski, na który towar przywożony był wozami konnymi, a stragany były składane i chowane na noc w pobliskie bramy kamienic, zaś ulica Hetmańska była wtedy jeszcze zwykłą wiejską drogą…. Ech łezka w oku się kręci!

Film „Trzy oblicza starego Łazarza" powstały w odpowiedzi ma sukces plenerowej wystawy fotograficznej "Mój Łazarz 1967. 40 lat minęło. Fotografie Jana Kurka", przygotowanej z okazji 18. Dni Łazarza. Producentem filmu (o czym warto w tym miejscu się pochwalić) jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej "Trzy oblicza starego Łazarza" www.trzyoblicza.klubkrag.pl. Na stronie m.in. znane z wystawy ulicznej fotografie Jana Kurka przedstawiające Łazarz z przed już prawie pięćdziesięciu lat oraz zdjęcia niepublikowane na wystawie. W naszej galerii zdjęcia z niedzielnego pokazu.

2015-05-31
Otwarta strażnica
Otwarta strażnica

Z okazji 115-lecia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i z okazji trwających 26. Dni Łazarza, w sobotę i w niedziele można było zwiedzić strażnicę przy ul. Grunwaldzkiej 16a. Znajdującą się na tyłach Państwowego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu łazarska strażnica mieści się w wybudowanym przed pierwszą wojna światową budynku, zaprojektowanym przez architekta Fritza Teubnera. Strażacy zaprezentowali zwiedzającym sprzęt pożarniczy i ratowniczy znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Zapoznawali także  z zasadami udzielania pierwszej pomocy i informowali o zasadach postepowania w przypadku pożaru, zadymienia, zatrucia tlenkiem węgla, zasłabnięcia czy zadławienia. (zdjecie obok T. Nowak)

2015-05-29
„Gwarowe Dyktando”
„Gwarowe Dyktando”

Miejscy i osiedlowi rajcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele wraz z gimnazjalistami wzięli udział w "Gwarowym dyktandzie” przygotowanym przez redaktora Jacka Hałasika z Radia „Merkury” i Klub Krąg napisali dyktando... w gwarze poznańskiej. 

Każdy z uczestników dyktanda otrzymał od organizatorów kartkę z „literackim” tekstem, który należało przetłumaczyć na gwarę poznańską. Po około dwudziestu minutach nastąpiło odczytanie "co kto nagrygolił". Prowadzący "gwarowe dyktando". Prowadzący imprezę  Jacek Hałasik wywoływał „do tablicy” poszczególne osoby, które odczytywały fragmenty tekstu i poprawiał błędy bądź pomagał znaleźć odpowiednie określenia, jeśli takowe się zdarzały.

"To taka słowna zabawa gwarowa. Wspaniałe, że zarówno młodsi, jak i starsze pokolenia przychodzą bawić się razem i spędzać czas na pielęgnowaniu gwary poznańskiej" - powiedział autorce notatki Wojciech Wysocki, Komitet Organizacyjny Dni Łazarza, Klub Osiedlowy "Krąg". 

 „Gwarowe Dyktando” w Kręgu było dobra okazją do przypomnienia sobie "poznańskiej mowy" i stało sie wspólną, międzypokoleniową zabawą,  co poświadcza pisząca te słowa Klaudia Czernikowska z „dwójki”.

2015-05-27
Obchodami 25-lecia Samorządnego Poznania zainaugurowano 26. Dni Łazarza
Obchodami 25-lecia Samorządnego Poznania zainaugurowano 26. Dni Łazarza

Od odegrania hymnu państwowego rozpoczęły się w środowy wieczór w Klubie Krąg obchody 25-lecia samorządnego Poznania, połączone z uroczystą inauguracją 26. Dni Łazarza. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce, pierwsze od zakończenia drugiej wojny światowej wolne, demokratyczne wybory. Tego dnia wybieraliśmy radnych do odradzającego się w kraju samorządu terytorialnego zlikwidowanego w  1950 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz radni miasta Poznania pierwszej kadencji (1990-1994). W tym  założyciele i członkowie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (min. Wojciech Kręglewski, Jan Chudobiecki, Andrzej Bielerzewski, Jan Firlik, Jerzy Babiak, Czesław Ratajczak). Podczas uroczystości nagrodę "Człowiek 25-lecia Samorządnego Łazarza" otrzymał pan Jerzy Babiak, który przewodniczył  w latach 1990-1994, mającemu siedzibę w Kręgu, łazarskiemu  Komitetowi Obywatelskiemu „Solidarność”.

W drugiej części uroczystości nastąpiło uroczyste otwarcie 26. Dni Łazarza.

"Na samorząd składa się wspólnota, a jednoczą ją Dni Łazarza, podczas których można posłuchać mieszkańców, co mają do powiedzenia" - powiedział Filip Olszak, nowo wybrany przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

"Niniejszym otwieramy Dni Łazarza. Takiej imprezy nie ma Wilda, nie mają Jeżyce, ale ma Łazarz" - dodał Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Andrzej Białas - dyrektor Gabinetu Prezydenta wręczył  Januszowi Hellerowi Przewodniczącemu Komitetowi Organizacyjnemu list od Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Pan Prezydent napisał w nim. min: „Organizowany przez Państwa cykl wydarzeń od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem społeczności poznańskiej. Państwa działania mające na celu popularyzowanie tej niezwykłej dzielnicy oraz pasji i zainteresowań jej mieszkańców zasługują na uznanie oraz podziw".

Podczas uroczystości radny Przemysław Alexandrowicz zaapelował do dyrektora Andrzeja Białasa o wykorzystywanie pięknego herbu Poznania i zaprzestanie promocji dotychczasowego logo miasta.

Uroczystą inaugurację 26. Dni Łazarza uświetnili artyści: Przemysław Mazurek i Wojciech Winiarski, oraz grająca na bandurze ukraińska wokalistka Marina Terlecka. Występ naszego gościa zza wschodniej granicy był wprowadzeniem do prezentacji wystawy fotograficznej "Granice możliwego". Otwarcie wystawy będącej jednym z wydarzeń Festiwalu "Ukraińska Wiosna" zakończyło uroczystą inaugurację 26. Dni Łazarza. Pełna relacja na stronach portalu lazarz.pl.  Fotograficzna relcja w galerii (fot. Andrzej Radwański) Tekst: J. Ludwiczak, oprac. J.Heller.

2015-05-22
Koncert hip-hopowy w Ogrodzie Łazarza
Koncert hip-hopowy w Ogrodzie Łazarza

W Ogrodzie Łazarz odbył się w piątek 22 maja koncert hip-hopowy i set didżejski na zakończenie projektu Rytm Łazarza. Młodzież, w większości gimnazjaliści uczestniczyła w  maju w warsztatach raperskich, didżejskich i reporterskich. Na jednej scenie zagrali uczestnicy i prowadzący warsztaty. Wystąpili: Valo (Pzn) - młody lokalny raper z lekkim słowem i szybkim bitem, Żmijowe Bębny (Waw) || Nowy projekt 5000 i Walosza w klasycznej konfiguracji 1 MC 1 DJ – hip-hopowe uderzenie instant. Set  didżejski Resmover (Pzn) to projekt producenta muzycznego Dawida Dąbrowskiego, który zajmuje się muzyką improwizowaną. Dźwięki generuje z własnoręcznie zbudowanych instrumentów, mikrofonów, przetworników piezoelektrycznych i zabawek.

Klub Krąg był partnerem projektu „Rytm Łazarza” i współorganizatorem koncertu. Fotograficzna relacja z tego niecodziennego wydarzenia w naszej internetowej galerii.

2015-05-19
„Rytm Łazarza”
„Rytm Łazarza”

Przez dwa tygodnie od początku maja grupa młodych twórców, głównie z Gimnazjum nr 51 w Poznaniu, pod okiem trenera młodzieżowego Agnieszki Różańskiej wsłuchiwała się w dźwięki naszej dzielnicy, realizując projekt „Rytm Łazarza”. Podczas warsztatów pod wodzą mistrzów: Wandy Wasilewskiej (dziennikarki) i Dawida Dąbrowskiego (producenta muzycznego) młodzież zbierała dźwięki Łazarza, opanowywała „moc” odsłuchu radiowego, poskramiała syntezatory i plątała dźwięki  oraz kryjące się w nich historie. Młodzi rapowali, ucząc się wydobywać, mocny uliczny głos wraz z warszawskim raperem 5000. Jak powiedziała Agnieszka Różyńska: „Był to projekt skierowany do gimnazjalistów, do osób młodych, które mają coś do powiedzenia o tej dzielnicy. Tutaj mieszkają, chodzą do szkoły, znają problemy swojego fyrtla, z którymi spotykają się na co dzień, nie tylko w szkole ale na ulicy.” Efekty pracy można będzie posłuchać już wkrótce podczas koncertu finałowego w Ogrodzie Łazarz przy ul. Potockiej.

Niech nasz Ogród wypełni RYTM ŁAZARZA!

2015-05-17
Klub Gaja i Wierzba Łazarska
Klub Gaja i Wierzba Łazarska

Łazarska Wierzba Łącząca to osobliwe drzewo w samym środku poznańskiego Łazarza. Niepozorna wierzba biała z Ogrodu Łazarz wraz z 15 innymi drzewami z całej Polski stara się od końca ubiegłego roku o prestiżowy tytuł „Drzewa Roku 2015”. Organizatorzy konkursu z Klubu Gaja poszukują drzew docenianych przez lokalne społeczności. Spośród finalistów konkursu poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby – w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby.

W niedzielę 17 maja gościliśmy w Ogrodzie Łazarz Klub Gaja, z którym spotkaliśmy się, aby wspólnie sfotografować naszą Wierzbę Łączącą. Przy tej okazji odbyło się w ogrodzie kolejne spotkanie z cyklu „Spotkajmy się pod wierzbą” podczas którego, przeprowadzono o warsztaty z malowania motywów roślinnych na drewnie jak i produkcji  syropu z mniszka lekarskiego!  Od czerwca rozpocznie się ogólnopolskie głosowanie, w którym Łazarska Wierzba Łącząca zawalczy o tytuł polskiego Drzewa Roku 2015. Pamiętajmy o naszej dumnej poznańskiej kandydatce! 

Relacja z niedzielnej wydarzenia w Ogrodzie Łazarz w poznańskich mediach (zob.: Głos Poznański, WTKTVP Teleskop)!

2015-05-17
Granice możliwego
Granice możliwego

Od czwartku 12 maja  w Poznaniu trwa ósma edycja Festiwalu Ukraińska Wiosna. Stałą domeną tego festiwalu, jest nie tylko prezentacja najnowszych trendów w życiu artystycznym na Ukrainie, ale również tworzenie przestrzeni dla wspólnych polsko-ukraińskich projektów twórczych. Festiwal jest także okazją do zaprezentowania młodych ukraińskich twórców, którzy na stałe mieszkają w Polsce. W tym roku wystawą fotograficzną i multimedialną do zaszczytnego grona partnerów „Ukraińskiej Wiosny” dołączył Klub Krąg. Wystawa „The Boundaries of Possible/Granice możliwego” została otwarta w Galerii Krąg  w niedzielę 17 maja.

Projekt  «Granice możliwego» miał za zadanie zbadać bieguny świadomości mentalnej Ukraińców: empirycznego doświadczenia „nowego” pokolenia oraz reminiscencji geopolitycznej doktryny „Imperium Rosyjskiego”. Artyści udokumentowali wydarzenia podczas Majdanu 2013-2014 (Julia Polunina-But zaprezentowała fotografię panoramiczną projektu „Barykada”), stosunek Ukraińców do problemu integralności terytorialnej Pazza Pennello zaprezentował film „Nie Nasz”) oraz realiów na obszarze anektowanego Krymu (Marina Frołowa podzieli się z widzami serią zdjęć dokumentalnych z Sewastopola). Osobna część będzie związana z dekonstrukcją neokolonialnego mitu funkcjonującego pod nazwą „Ruski mir” (Jarosław Sołop i jego seria «The Plastic Mythology»). Kuratorem wystawy jest Jarosław Sołop a koordynatorem  Andrij Merkhel.

2015-05-14
Mood for Wood
Mood for Wood

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty zorganizowane w Poznaniu w dniach 8-15 maja, z udziałem kilkudziesięciu studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Studenci pod okiem młodych architektów i projektantów zaprojektowali i wykonali meble przestrzenne do wypoczynku w Ogrodzie Łazarz oraz w trzech pozostałych poznańskich ogrodach społecznych. Każdy z ogrodów jest inny, każdy ma też inne uwarunkowania przestrzenne, każdy ma innych odbiorców. Warsztaty Mood for Wood (08-15.05.2015) wyróżniają się na tle innych warsztatów studenckich realizacją projektów warsztatowych, które będą miały rzeczywisty wpływ na życie i rozwój wspólnot lokalnych. Warsztaty były realizowane w ramach projektu Hello Wood relax in Poznań z dotacji Funduszu Wyszehradzkiego oraz Miasta Poznania.

2015-05-11
„Warsztaty reporterskie”
„Warsztaty reporterskie”

W Radiu Merkury od 8 do 11 maja Harcerze Starsi ze Szczepu „Łazarz” (PDH „Wagabuna”) wzięli udział w „Warsztatach reporterskich” prowadzonych przez Wandę Wasilewską, wybitną, wielokrotnie nagradzaną dziennikarkę rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia. Warsztaty odbyły się ramach projektu „Rytm Łazarza” będącego częścią projektu „Włącz Łazarz” realizowanego w ramach Otwartej Strefy Kultury dzięki połączeniu sił różnych inicjatyw zaangażowanych we wspólne działanie na rzecz kreatywnego wykorzystania i tworzenia miejsc przyjaznych kulturze w dzielnicy Łazarz. Klub Krąg (obok min. Generatora Malta) jest jednym z partnerów projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Poznania oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Podsumowanie projektu Rytm Łazarza już 22 maja w Ogrodzie Łazarz.    

Wanda Wasilewska, (na zdjęciu obok) dziennikarka, reportażystka od 1991 roku związana z poznańskim Radiem Merkury, współpracowniczka Studia Reportażu i Dokumentu oraz Programu III Polskiego Radia. Jest laureatką licznych nagród, m.in. Grand Prix Światowego Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Nagrody im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Złotego Mikrofonu oraz Polskiego Pulitzera – wspólnie z Marią Blimel i indywidualnie. Zajmuje się publicystyką społeczną (problemy ludzi niepełnosprawnych, bezdomnych, bezrobotnych, uzależnionych) i kulturalną (teatr, literatura, piosenka poetycka). 

2015-05-10
Witaj Zuziu!
Witaj Zuziu!

Z radością informujemy, że w niedzielne popłudnie 10 maja 2015 roku na świat przyszła mała Zuzia!

Szczęśliwym Rodzicom, a naszym Wspólpracownikom i Przyjaciołom Dorocie i Wojtkowi składamy serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności dla całej Rodzny!

2015-05-09
Nasza Wierzba z Ogrodu Łazarz jak miss – walczy o tytuł Drzewa Roku!
Nasza Wierzba z Ogrodu Łazarz jak miss – walczy o tytuł Drzewa Roku!

Wierzba rosnąca między blokami przy ul. Potockiej znalazła się w gronie 16 finalistów walczących o tytuł Drzewa Roku. 17 maja będzie miała profesjonalną sesję zdjęciową, a przy okazji odbędą się tu warsztaty i animacje.

Wierzba to drzewo, które na ogół w mieście przeszkadza, ale ta rosnąca na Łazarzu nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz pomaga w integracji mieszkańców. Nic dziwnego, że zyskała sobie miano Łazarskiej Wierzby Łączącej.

Niepozorna wierzba biała wraz z 15 innymi drzewami z całej Polski stara się o prestiżowy tytuł „Drzewa Roku 2015”. Organizatorzy konkursu z Klubu Gaja poszukują w naszym kraju drzew docenianych przez lokalne społeczności.Spośród 16 finalistów konkursu na Drzewo Roku poznańska kandydatka jako jedyna jest mieszkańcem dużego miasta, a przy tym reprezentuje wszystkie polskie wierzby - w finale dominują zgłoszone wiekowe dęby.

Nominowaliśmy tę wierzbę, bo to dość niezwykłe, że rośnie w mieście. W przestrzeni miejskiej raczej się ich nie sadzi, bo są mało odporne i dość kłopotliwe, a ta wierzba nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz przeciwnie – stała się miejscem spotkań mieszkańców – mówi Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”.Jak opowiada Jędrzejczak, wierzba jest tez symbolem minionych czasów. Musiała zostać zasadzona około 40 lat temu, w czasach, gdy w tym miejscu były sady i niewielka zabudowa.

Od trzech lat pod drzewem między blokami przy ul. Klaudyny Potockiej trwa rozbudowa społecznościowego Ogrodu Łazarz, której towarzyszą otwarte wydarzenia kulturalne i popularnonaukowe.

W ramach przygotowań do finału w niedzielę, 17 maja wierzbę z Ogrodu Łazarz odwiedzą członkowie Klubu Gaja, aby przeprowadzić jej sesję fotograficzną. Przy tej okazji odbędzie się kolejne spotkanie w ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu „Spotkajmy się pod wierzbą” (miejsce spotkania – ogród między blokami Potockiej nr 39 i 41). Od godz. 10 oprócz spotkania z Klubem Gaja zaplanowano warsztaty z malowania motywów roślinnych na drewnie oraz animacje dla dzieci. Będzie można także nauczyć się przygotowywać syrop z mniszka lekarskiego. Będą też animacje dla dzieci. Ogólnopolskie głosowanie na „Drzewo Roku 2015”, w którym startuje Łazarska Wierzba Łącząca, rozpocznie się w czerwcu. Już teraz pamiętajmy o wsparciu kandydatki z Poznania. (tekst: Zenon Kubiak) 

2015-05-06
Poeci bezdomni!
Poeci bezdomni!

Poznański Oddział Związku Literatów Polskich od tygodnia  bezdomny! Stało się to 1 maja po przymusowej wyprowadzce  prozaików i poetów z lokalu na Osiedlu Powstańców Warszawy.

 Niestety to już druga przeprowadzka związku w minionych latach. Przedtem, aż przez 66 lat ZLP godnie egzystował przy ul. Z. Noskowskiego nr 2. W ostatnich latach, włodarze Poznania sukcesywnie odbierali twórcom:  sale koncertową, pokój gościnny czy wreszcie dwa ostatnie gabinety. A przecież Poznański Oddział Związku Literatów Polskich to najstarszy związek twórczy w Polsce, powołany ósmego maja 1921 roku przez konstytucyjne zebranie pisarzy. Firmowany przez takie nazwiska jak: Władysław Reymont (I prezes), Zenon Kosidowski, Ewa Szelburg, Emil Zegadłowicz, Władysław Bąk, Egon Naganowski, Eugeniusz  Paukszta, Gerard Górnicki, Roman Brandstaetter, Przemysław Bystrzycki, Edward Balcerzan, Bogusława Latawiec, Arkady Fiedler, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jerzy Korczak, Ewa Najwer, Jerzy Pertek, Marian Orłoń, Feliks Fornalczyk, Włodzimierz Ścisłowski, Nikos Chadzinikolau, Ryszard Danecki, Lech Konopiński, czy Helena Gordziej. Poprzez brak subwencji udzielanej przez magistrat poznański, a także przez podnoszenie czynszu i nie możności kontaktu z obecnym prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem poezja i proza została na bruku! Po interwencji nowego Zarządu ZLP Poznań zostaje przygarnięty gościnnie przez Klub Krąg. Związek i Klub, od teraz będą wspólnie działać na rzecz mieszkańców naszego miasta.

W 94 rocznicę, powołania Poznańskiego Oddziału w piątek 8 maja o godzinie 12:00 obok drzwi wejściowych do Klubu Krąg zostanie oficjalnie przytwierdzona tablica Związku Literatów Polskich…. Drodzy Poznaniacy! Zapraszamy Was na to ważne dla poetów i literatów środowiska poznańskiego i wielkopolskiego wydarzenie. (tekst Ares Chdzinikolau. Oprac. JH)

2015-05-02
Łysa i Jasna
Łysa i Jasna

Paweł Susid to pierwszy z artystów zaproszony do realizacji Projektu ŚCIANA Od wczoraj za sprawą Pawła Susida, góry Łysa i Jasna - obok siebie na Łazarzu. Nie trzeba chyba dodawać, że zwolennicy i jednej i drugiej są mile widziani! Więcej o projekcie stronach galerii Łęctwo.

Trwa majówka zatem zapraszamy do naszego Ogrodu. Zdjęcia z realizacji projektu: Przemyek Sowiński (Galeria Łęctwo)

Paweł Susid urodzony w 1952 w Warszawie. Malarz, rysownik, projektant i pedagog. Absolwent ASP w Warszawie. Debiutował w latach 80. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W 1999 wziął udział w pierwszej edycji Galerii Zewnętrznej A.M.S. "Złe życia kończą się śmiercią". W 2011 roku laureat Nagrody Cybisa. Brał udział w ponad stu indywidualnych wystawach, m.in. w Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, warszawskiej Zachęcie oraz w galerii Witryna. Od 2009 roku prowadzi, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Przestrzeni Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.

2015-05-01
Projekt ŚCIANA
Projekt ŚCIANA

Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym w Ogrodzie Łazarz rozpoczyna się kolejne ważkie wydarzenie artystyczne. Projekt ŚCIANA to realizowana w naszym społecznościowym ogrodzie wizja trzech uznanych polskich artystów plastyków, którzy swoimi pracami wypowiedzą o otaczającej nas przestrzeni publicznej. Punktem wyjścia dla projektu była znajdująca się na terenie ogrodu - ściana osiedlowych garaży i warsztatów. ŚCIANA będąca na co dzień zarówno granicą, jak i tłem rozgrywającej się ogrodowych działań. W tym przypadku stała się ona narzędziem "polemiki" pomiędzy grupami, o różnym stopniu oraz charakterze zaangażowania się w tworzenie ogrodowej przestrzeni. Obserwacja pozytywnych jak i negatywnych postaw wśród użytkowników, nasunęła autorom projektu pytania czy przestrzeń ta kształtowana jest we właściwy sposób. Czy za pomocą różnych narzędzi, udaje się rzeczywiście wzmacniać lokalne więzi, czy raczej pogłębiać istniejące już podziały. Zaproszeni do projektu artyści spróbują odnieść się w swych działaniach właśnie do owych napięć, problemów przestrzeni publicznej oraz życia społecznego, postawią pytanie: dla kogo ta przestrzeń? Chcemy, aby realizacje które powstaną, wskazywały w symbolicznym wymiarze przeplatanie się różnego rodzaju aktywności, ekspresji i stylów życia, a który jednocześnie może być elementem jednoczącym. Generatorem energii, dzięki której możemy ruszyć dalej!  

Inicjatorami projektu są: GENERATOR MALTA oraz galeria Łęctwo. Projekt jest realizowany w ramach Festiwal Malta. Zaproszeni artyści: Agnieszka Grodzińska, Paweł Susid i Krystian TRUTH Czaplicki.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt