sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2016/2017 - Maj |
Łazarz widziany z zupełnie innej perspektywy można zobaczyć na wystawie "Łazarskie Impresje", która do końca czerwca z okazji 28. Dni Łazarza prezentowana będzie w restauracji "Chwila Wino i Kuchnia" przy ul. Kasprzaka, w dawnej fabryce rowerów Inventia.
"Na Łazarzu się urodziłem i wychowałem, związany jestem z Kręgiem. Ta dzielnica jest mi bliska. Jest to jedna z piękniejszych dzielnic Poznania" - powiedział do przybyłych gości Wojtek Wysocki.
Otwarta bezpośrednio po zakończeniu Parady Łazarskiej wystawa fotografii Wojtka Wysockiego ukazuje obraz Łazarza z nieco innej perspektywy, np. z poziomu dachów łazarskich kamienic, czy z wieży kościoła Matki Boskiej Bolesnej, miejsc raczej niedostępnych dla przeciętnego przechodnia. Wśród prezentowanych fotogramów uwagę zwracają łazarskie podwórka i zdjęcia zapomnianych łazarskich zakamarków. Prezentowane na wystawie zdjęcia autor wykonał od wiosny 2011 roku do września roku 2016.
Strzałem z armatki hukowej zostały otwarte 28. Dni Łazarza. W środę ulicami miasta przeszła kolorowa parada, a to nie koniec atrakcji. W programie jest aż 60 wydarzeń!
W środowe popołudnie już po raz dwunasty przeszła Parada Łazarska, która otworzyła największe i najstarsze dzielnicowe święto w stolicy Wielkopolski. Barwny korowód z udziałem zabytkowych samochodów, Orkiestry Dętej Swarzedz, harcerzy i dumnie maszerujących uczniami szkół odbył się już po raz dwunasty. W łazarskiej paradzie nie zabrakło rzecz jasna mieszkańców dzielnicy. Ale byli również szczudlarze, żonglerzy, bracia kurkowi. Parada Łazarska wyruszyła tuż po godz. siedemnastej tradycyjnie z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy Arenie i przeszła ulicami Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego i Jarochowskiego na plac przed pływalnią letnią w Parku Kasprowicza, gdzie odbył się koncert Orkiestry Dętej Swarzędz oraz występ Teatru Ulicznego teatru cyrkowo-akrobatycznego "Z głową w chmurach". W Parku Kasprowicza odbyło się również uroczyste otwarcie 28. Dni Łazarza. Aktu tego dokonała uczestniczka Poznańskiego Czerwca`56. Pani Aleksandra Banasiak, będąca gościem honorowym Parady Łazarskiej,
"Jestem tutaj po raz pierwszy, ale myślę, że będę już co roku. Bardzo mi się tu podoba, jest bardzo kolorowo. Jechałam w jednym z zabytkowych samochodów, było to wielkie przeżycie i wspomnienie minionych lat – powiedziała Aleksandra Banasiak, świadek wydarzeń Czerwca`56. (więcej: tutaj)
Janusz Ludwiczak (portal lazarz.pl)
Paradę Łazarską transmitowała na żywo: telewizja WTK. TVP Poznań i portal lazarz.pl
W środowe przedpołudnie w Parku Wilsona blisko trzysta maluchów wzięło udział w VII Łazarskim Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "Magnolia" otwierając (co prawda jeszcze nieoficjalnie) 28. Dni Łazarza!
W Łazarskim Festiwalu wzięło udział 270 dzieci z pięciu łazarskich „ochronek” (z Przedszkola nr 25, Przedszkola nr 39, Przedszkola nr 48, Przedszkola nr 51, Przedszkola nr 89 a także Przedszkola nr 90). W imprezie wzięli udział także uczniowie "zerówek" ze Szkoły Podstawowej nr 26.
Jak przed rokiem, tak i w tym roku uroczystość została zorganizowana pod gołym niebem – dzieci występowały w ogródku sklepu Fabryka Form, mieszczącym się w budynku kamienicy Villa Magnolia, w którym mieści się nasze przedszkole. Ideą przewodnią Festiwalu jest integracja dzieci ze środowiska lokalnego, wywołanie u nich poczucia wspólnego tworzenia czegoś nowego, jak i po prostu dobra zabawa w czasie Dni Łazarza. W role konferansjerów wcielili się rodzice dzieci z Przedszkola nr 51.
Organizatorem VII Łazarskiego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "Magnolia" było Przedszkole nr 51, znajdujące się przy ul. Głogowskiej 40, tuż przy samym Parku Wilsona.
Aż 60 wydarzeń czeka na mieszkańców nie tylko Łazarza z okazji 28. Dni Łazarza, które rozpoczną się w dziesiejsze popołudnie barwnym korowodem, jaki z udziałem orkiestry dętej, zabytkowych samochodów i szczudlarzy już po raz dwunasty przejdzie ulicą Głogowską.
W środę rozpoczynają się 28. Dni Łazarza. Przez tydzień, do 6 czerwca na mieszkańców czeka wiele wydarzeń - kulturalnych, sportowych, oświatowych i społecznych. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.
Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć bliskość swojej dzielnicy, poczuć jej klimat i tradycje. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca i przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zapowiada Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".
28. Dni Łazarza rozpoczną się w środę od wielkiej parady, która po godz. 17 wyruszy spod Areny. Parada Łazarska z udziałem zaproszonych gości - w tym prezydenta Poznania, a także uczniów szkół, harcerzy i mieszkańców Łazarza w towarzystwie pojazdów zabytkowych i rowerów z Automobilklubu Wielkopolskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej wyruszy o godz. 17:00 z boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych obok Areny i przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego, Jarochowskiego pod pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. Po korowodzie nastąpi uroczyste otwarcie 28. Dni Łazarza (wiecej...)
Janusz Ludwiczak (portal lazarz.pl).
Z okazji Dni Łazarza, Nocny Targ Towarzyski zaprasza dzieci na bezpłatne warsztaty ceramiczne Tematem „workshopu“ są pociągi, co jest bezpośrednim nawiązaniem do miejsca, w którym się one odbędą - industrialnej przestrzeni, starej łazarskiej hali kolejowej. Podczas 2- godzinnych zajęć, dzieciaki będą miały okazję spróbować swoich sił w technice formowania obiektów za pomocą płatów gliny, a wszystko to w atmosferze zabawy, pod okiem Arkadiusza Szweda - projektanta ceramiki, wykladowcy poznańskiej School of Form. Zapisy na warsztaty odbędą się za pomocą formularza dostępnego pod wydarzeniem. Ilość miejsc: 20, przedział wiekowy: 7-12 lat Kiedy? 1 czerwca, O której? 16.00-18.00m Gdzie? Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23. Zapraszamy!
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza, w imieniu całej społeczności powstającego XXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Terapeutycznymi im. Jana Pawła II serdecznie zaprasza do udziału „Sztuce wartej Poznania” … czyli terenowych zajęciach artystycznych! „Sztuka warta Poznania”, to gra miejska zorganizowana przez szkolną społeczność z okazji 28. Dni Łazarza. Uczestnicy gry spotkają się w poniedziałek, 5 czerwca 2017 o godz. 8:45 w stołówce Gimnazjum 51. Gra potrwa około czterech godzin. Zapraszamy grupy dziesiecioosobowe z opiekunem. Już teraz organizujcie grupy!
Zgłoszenia prosimy zgłaszać telefoniczne lub mailowo do dnia 30 maja 2017: tel. 61 866 59 37, 882 465 596. sekretariat@37lo.poznan.pl. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
"Galeria Krąg" zaprosiła w piątek 12 maja na wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Zgoły.
Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej w katalogu wystawy napisała: „Tym razem w Galerii Krąg zagościła, artystka o szerokich zainteresowaniach i bogatej twórczości. Uprawia malarstwo i rysunek, znana jest także z malarstwana jedwabiu. Niezwykła biegłość warsztatowa, wyobraźnia, wyczucie koloru i rysunku sprawiają, że powstają prace niezwykle atrakcyjne”.
Małgorzata Zgoła tak mówi o swojej twórczości: „Rysuje i maluję od najmłodszych lat. To moja pasja. Jest jak narkotyk, bez którego nie można przeżyć ani jednego dnia. Stąd też moja nauka w Liceum Plastycznym w Poznaniu. Także w Poznaniu, w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obroniłam w 1980 roku pracę magisterską . Zajęłam się też kształceniem młodych ludzi i rozwijaniem ich zdolności plastycznych. Uczę dzieci również poprawnej wymowy, jestem bowiem także dyplomowanym logopedą. I tu jest potrzebna pomysłowość, wyobraźnia i fantazja. Lubię malować naszą rzeczywistość: przyrodę, morze, architekturę, ludzi, szczególnie - piękno kobiecego ciała w różnorodności kwiatów i roślin. Bardzo interesują mnie twarze, a wyjątkową radość sprawia mi oddanie w dziele charakteru człowieka. Lubię także poszaleć. Bawię się wtedy kolorem i kreską. Szukam nietradycyjnych rozwiązań plastycznych. Stworzyłam własną technikę, prezentując ją w serii dotyczącej koni. Maluję, rysuję, wystawiam. Potrafię dobrać obrazy do wystroju wnętrza. O różnej tematyce. W zależności od charakteru odbiorcy.”
Otwarcie wystawy uświetnił mini koncert przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz pokaz multimedialny prac artysty przygotowany przez Janusza Hellera. Niewatpliwą atrakcją wernisażu był pokaz malowania na jedwabiu zaprezentowany przez panią Małgorzatę. My zapraszamy do naszej fotogalerii (cz. 1 i cz.2) oraz obejrzenia klipu wideo.
Podobno miejscem powstania pierwszych latawców ok. 500r. p.n.e. są Chiny, gdzie były wykorzystywane do celów wojennych. Z Chin latawiec zawędrował, za pośrednictwem kupców i marynarzy, do Korei, Japonii, na Archipelag Malajski, przez Birmę i Indie do krajów arabskich i Afryki Północnej, aż w końcu w XIV wieku trafił do Europy.
W Ogrodzie Łazarz, podczas drugiego spotkania Klubu Gospodyń i Majsterkowiczów Łazarskich Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” zaprosiliśmy na warsztaty budowy latawców. Organizatorzy przygotowali latawce malajskie, smoki, gitary, statki kosmiczne oraz .. latawce balony i wiele innych. Pogoda tego dnia była bynajmniej nie majowa, ale co tam humory nam dopisywały! O czym niech zaświadczy nasza foto – galeria (do obejrzenia, której serdecznie zapraszamy) Partnerami wydarzenia był Klub Krąg oraz Miasto Poznań.#poznanwspiera
Łazarzu, pomóż! Amelka to super fajna dziewczynka z naszej dzielni. Tak jej się spieszyło, aby zobaczyć Łazarz, że urodziła się 3 miesiące za wcześnie. Niestety, cierpi na bardzo rzadkie schorzenie, przez co grozi jej amputacja prawej rączki. Szansą dla niej są cykle embolizacji powtarzane co dwa miesiące przez najbliższych parę lat. Niestety w Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów i rodzice muszą z nią regularnie jeździć do Niemiec. Tylko tam znaleźli się lekarze, którzy mogą sobie poradzić z tak trudnym przypadkiem), a to kosztuje, podobnie jak leki i rehabilitacja (koszt jednego wyjazdu na leczenie to ok 10 000 Euro). Bardzo przyda im się wsparcie finansowe - można im ofiarować 1 proc. podatku lub wpłacić darowiznę.
Organizatorzy Dni łazarza nie pozostając obojętnym na chorobę małej Amelki rodem z naszego łazarskiego fyrtla, postanowili także przyłączyć się do zbiórki. Podczas tegorocznych Dni Łazarza będziemy kwestować na rzecz Amelii Klatkiewicz. Podczas wszystkich ważniejszych imprez będzie można spotkać naszych wolontariuszy z puszkami. W sobotę 3 czerwca podczas IX Biegu Łazarskiego ARENA 2017 pobiegniemy dla Amelki! Wiemy na pewno, Łazarz pomoże!
Pomóc Amelce można też dokonując wpłaty na konto: Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba” Bank BZ WBK 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374 Tytułem: “565 pomoc w leczeniu Amelii Klatkiewicz.
W sobotę 6 maja 2017 roku w Kręgu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im.Bernarda Chrzanowskiego.
Wybór miejsca nie był przypadkowy... Klub "Krąg" jest od bowiem od ponad trzydziestu lat silnym ośodkiem ruchu turystycznego. Przez wiele lat działało tutaj Koło PTTK "Łazarz", a w chwili obecnej Klub Górski "Grań", Klub Turystyki i Krajoznawstwa "Piechur". Organizowane są imprezy, wycieczki, rajdy i obozy turystyki kawlifikowanej. Kierownik klubu Janusz Heller w latach 1993-2013 był był członkiem władz Oddziału (jako przewodniczący Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego, a nastepnie członek zarzadu). Zapraszamy do galerii.
W majowy piątkowy wieczór w szczelnie wypełnionej sali widowiskowej Klubu Krąg gościliśmy twórczość Juliana Tuwiama... Dziś trudno wyobrazić sobie kulturę polską bez autora "Lokomotywy". Jeszcze trudniej jest wyobrazić ją sobie bez wpływu kultury żydowskiej i artystów żydowskiego pochodzenia, których było i jest w Polsce tak wielu.
Terapia śmiechem tego wieczoru serwowana była na zmianę z melancholią i zadumą. "Gemisch, czyli tuwimowski misz - masz" to recital trojga artystów. Recytacje wierszy i tekstów satyrycznych (Janusz Andrzejewski), piosenki (Izabella Tarasiuk-Andrzejewska) oraz muzyka (Dawid Troczewski) dały wielostronny, niezwykle bogaty wgląd w twórczość Tuwima.
Wykonawcy bawili publiczność tekstami kabaretowymi i humoreskami, które mimo że napisane przed II wojną światową, prawie nic nie straciły na aktualności. Niektóre z nich przedstawiały specyficzny słowno-sytuacyjny humor żydowski.
W recitalu znalazły się piosenki i teksty bardzo znane, jak i te rzadziej prezentowane. Jedne i drugie zostały wykonane w sposób staranny, oryginalny i angażujący uwagę oraz zmysły słuchaczy. Izabella Tarasiuk-Andrzejewska tego wieczoru zabłysnęła nietuzinkowym talentem. Jej głęboki głos doskonale prezentował się w takich piosenkach jak "Tomaszów" i "Rebeka". Andrzejewski częściej prezentował żartobliwe teksty Tuwima, chociaż nie zabrakło w jego wykonaniu utworów poważnych.
Łazarska publiczność doceniła kunszt artystów! Wykonawcy „Gemischa” otrzymali wiele braw przy otwartej kurtynie (której i tak jak wiadomo w Kręgu nie ma!). Ten pełen humoru, ale jednocześnie refleksji wieczór, na długo pozostanie w pamięci klubowej publiczności. Klubie tak trzymać! (Kilka fotek w naszej galerii).
Klub Krąg ponownie zaprosił łazarską dziatwę na kolejne Kreatywne Warsztaty z Panem Pianką. Dzieci przy użyciu klocków piankowych (kreatywnego, ekologicznego materiału plastycznego ze skrobi kukurydzianej) miały okazję tworzyć prawdziwe dzieła plastyczne. Bajkowe przeboje to motyw przewodni naszych spotkań. Tym razem było to spotkanie z sympatycznym psiakiem Dżokiem (Dżok- legenda o psiej wierności). Wspólna praca z klockami piankowymi rozwija wyobraźnię i umiejętności manualne dzieci, a także uczy jak pracować w grupie, wszystko zaś pod czujnym okiem i profesjonalną opieką Pana Pianki. Samodzielnie wykonana praca to najlepszy prezent, który dzieci mogły ofiarować swoim Rodzicom po zakończeniu zajęć. Foto-migawki z w naszej galerii (cz.1 i cz.2).