sezon 2022/2023 |
sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2007/2008 - Maj |
Dni Łazarza doroczne święto mieszkańców poznańskiej dzielnicy Łazarz w tym roku odbywające się po raz dziewiętnasty zostały zainaugurowane w sobotę 31 maja 2008. Oprawa tej inauguracji miała niecodzienny i zarazem uroczysty, patriotyczno-religijny charakter. Gościem specjalnym był metropolita poznański ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, który najpierw na cmentarzu górczyńskim poświęcił nowe miejsce pochówku śp. księdza prałata Jana Lewickiego, budowniczego i inicjatora powstania kościoła Matki Boskiej Bolesnej aby godzinę później podczas uroczystej mszy świętej poświęcić gruntownie odnowiony kościół MBB.
Po zakończeniu uroczystości ksiądz arcybiskup Gądecki podczas okolicznościowego spotkania odbytego na plebanii w rozmowie z inicjatorem a zarazem przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Januszem Hellerem wyraził duże zainteresowanie przygotowaniami i przebiegiem tegorocznych Dni Łazarza i działalnością Klubu Krąg.
Zapraszamy do galerii:Uroczystości na cmentarzu górczyńskim
In aeternam rei memoriam
W zeszłym roku organizatorzy Dni Łazarza zaprosili na konferencję prasową do łazarskiej Kawiarni "7 kontynentów" przy ulicy Matejki. Tym razem Komitet Organizacyjny "Dni Łazarza" zaproponował na spotkanie nie mniej atrakcyjne miejsce. Było to podwórko łazarskiej kamienicy a w zasadzie piękny, zielony ogród Garden Pubu przy ulicy Limanowskiego. W tej scenerii odbyła się konferencja prasowa poświęconą 19 Dniom Łazarza w której wzięli udział dziennikarze z portalu "lazarz.pl", Radia "Merkury", Głosu Wielkopolskiego oraz Radia "Emaus".
Ostatnie przed inauguracją łazarskiego święta zebranie Komitetu Organizacyjnego XIX "Dni Łazarza" miało miejsce we poniedziałek 19 maja w Klubie Krąg. W spotkaniu wzięli udział tak jak poprzednio członkowie łazarskich rad osiedlowych oraz przedstawiciele placówek oświatowych biorących udział w imprezie. Zebranie miało bardzo roboczy charakter. No cóż, do pierwszych imprez pozostało już bardzooo.. mało czasu.
Tydzień później w Klubie Krąg (26 maja) spotkali się członkowie Komitetu Honorowego XIX Dni Łazarza. Gości powitał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Janusz Heller, który w krótkim wystąpieniu przedstawił historię oraz cele programowe Dni Łazarza.
Laureat tegorocznych "Koziołków dziennikarskich", redaktor Janusz Marciszewski był w środę 14 maja bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Benefisy Łazarskie".
Obchodzący 85 urodziny Janusz Marciszewski to barwna i ciekawa postać od lat związana z prasą lokalną Pomorza Zachodniego, Wielkopolski i Poznania. Na spotkaniu w Kręgu pan Janusz barwnie opowiadał nie tylko o pracy dziennikarskiej ale i o swoim udziale w II Wojnie Światowej i bojowym szlaku wraz z 2 Korpusem gen. W. Andersa. Nie zabrakło też soczystych gawęd i anegdot o wielkiej pasji redaktora Marciszewskiego jaką jest wędkarstwo.
Organizatorzy benefisu przygotowali dla dostojnego jubilata niespodziankę, był nim występ aktora i piosenkarza Andrzeja Lajborka, który wykonał ballady i romanse rosyjskie. Natomiast na osobistą prośbę Janusza Marciszewskiego wstąpił z repertuarem patriotycznym chór "Orły Białe".
Benefis prowadził dziennikarz, felietonista i satyryk red. Waldemar Kurowski. Na fotograficzny reportaż ze spotkania z panem J. Marciszewskim - nestorem poznańskiego dziennikarstwa zapraszamy do galerii.We wtorek 13 maja zaprosiliśmy łazarskich seniorów na wycieczkę integracyjną do Kórnika. Uczestnikami tej majówki byli nie tylko seniorzy z Bamberki ale także członkowie Dziennikarskiego Klubu Seniora - nowo powstałej sekcji naszego domu kultury.
Emerytowani poznańscy dziennikarze zapewnili opiekę merytoryczną a klub Krąg transport. W programie wyjazdu znalazł się rzecz jasna wspaniały kórnicki zamek jak i otaczający go urokliwy park (Arboretum kórnickie). Niewątpliwa atrakcją wyjazdu była możliwość zwiedzenia Biblioteki Kórnickiej i zapoznanie się z cennymi rękopisami (między innymi Adama Mickiewicza czy Fryderyka Chopina).
Fotograficzna realacja z wycieczki do Kórnika w naszej galerii.Kazimierz Rafalik, rzeźbiarz, fotografik, publicysta, od 2002 roku członek Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" był 12 maja bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Benefisy łazarskie".
Impreza została zorganizowana z okazji jubileuszu 35 lecia pracy artystycznej. Pan Kazimierz, absolwent Politechniki Poznańskiej jest członkiem Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy oraz wielu stowarzyszeń i fundacji. Rzeźbą zajmuje się od 1981 roku.
Jego twórczość była prezentowana na kilkanastu wystawach indywidualnych, min. w: Salonie Sztuki Współczesnej w Koszalinie (1990), Galerii Carmelitanum w Poznaniu (1993), Galerii Techne w Poznaniu (1997), Galerii Słowa i Obrazu oraz BWA we Wrocławiu (1998), Resursa Obywatelska w Radomiu (2002). Uczestniczył również w wielu ważnych ekspozycjach zbiorowych w kraju (Biennale Rzeźby 2000, 2002, 2004, wystawy ogólnopolskie organizowane w Galerii Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie 2000, 2001, 2003) i za granicą (Czechy, Niemcy, USA, Grecja, Litwa). Łącznie eksponował swoje prace na ponad 200 wystawach. Za działalność artystyczną i popularyzatorską zdobył wiele nagród i wyróżnień min. Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki(1989).
Podczas jubileuszowego spotkania w Kręgu wystąpił zespół muzyczny Trio Taklamakan, który wykonał muzykę węgierską (czardasze i romanse cygańskie). Podczas majowego Benefisu łazarskiego otwarto wystawę rzeźb autorstwa Kazimierza Rafalska.
W naszej galerii zdjęcia Jana Kurka z wystawy i z jubileuszu cz.1 oraz jubileuszu cz.2 autorstwa Wojtka Wysockiego.Klub Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej "Piechur" powstał 10 lat temu w Klubie Krąg z inicjatywy Jerzego Rogala. Zapotrzebowanie na nowy klub turystyki kwalifikowanej odkryto przy okazji realizacji cyklu wycieczek "Zdobywany szczyty Wielkopolski", imprezy Klubu Górskiego "Grań". Przez 10 lat ponad stuosobowa grupa miłośników turystyki przemierzyła wzdłuż i wszerz całą Wielkopolskę oraz odwiedziła wiele zakątków Polski i Europy. W programie klubu znalazły się cykle wycieczkowe: "Drewniana Wielkopolska", "Wielkopolskie pejzaże", "Przyroda i zabytki Wielkopolski", "Zamki i pałace Wielkopolski".
Z okazji jubileuszu członkowie i sympatycy "Piechura" spotkali się na okolicznościowym spotkaniu, które zostało wystylizowane na perelowską akademię. Klub "Piechur" oraz jego wieloletni prezes Jerzy Rogal byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani (w tym Nagrodą Roku Klubu Krąg).
Migawki z jubileuszowego spotkania w galerii.