sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2010/2011 - Maj |
Już od trzydziestu lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej wpisuje się w kulturalną mapę Grodu Przemysława. W poniedziałek, ta mająca swoją siedzibę na Łazarzu organizacja obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia.
Od dwóch dekad siedzibą Stowarzyszenia jest łazarski Klub Krąg Obecnie trudno sobie wyobrazić doroczne Dni łazarza czy inauguracje sezonu kulturalnooświatowego bez wystawy PSPT. To tu dzięki wielkiej pasji pani prezes Izabelli Hermanowskiej działa znana w całym Poznaniu Galeria Krąg.
Łazarskim artystom, członkom obchodzącego 30 lat PSPT składamy
życzenia twórczych olśnień i artystycznych pasji
w promowaniu poznańskie kultury, tradycji i wielkopolskiego ducha.
(zob. list gratulacyjny klubu Krąg)
W ciągu trzydziestu lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej przygotowało stokilkadziesiąt wystaw obrazów, rzeźb, grafik, gobelinów, fotografii, kilkanaście plenerów i warsztatów. Prace artystów można było oglądać nie tylko w Kręgu ale m.in. w Salonie Posnania, holu Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miejskiego, wielu galeriach sztuki Poznania i Wielkopolski (np. wielokrotnie w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, w Muzeum w Uzarzewie, podczas Dni Komornik, Dni Łazarza.
Podczas uroczystości statuetki i podziękowania za wieloletnią współpracę zostały wręczone m.in. Lidii Dudziak - Radnej Miasta Poznania, Marii Łazarz - Przewodniczącej Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz, Jerzemu Babiakowi i Józefowi Żeleńskiemu z Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald i Januszowi Hellerowi - kierownikowi Klubu Krąg. Podziękowania otrzymali też zasłużeni członkowie stowarzyszenia oraz ludzie kultury.
Po oficjalnych uroczystościach w Galerii Krąg otwarta została okolicznościowa wystawa prezentująca twórczy dorobek „łazarskich” (i nie tylko łazarskich!) artystów.
Zapraszamy do obejrzenia relacji foto (cz.1, cz.2, cz.3) i wideo.W ramach spotkań z cyklu „W kręgu ballady” wystąpiła w piątek Kołobrzeska Formacja Poezji Śpiewanej. Zespół „Cisza Jak Ta” rozpoczął wspólną wędrówkę po świecie piosenki poetyckiej i autorskiej w marcu 2003 roku. Od początku istnienia zróżnicowane gusta muzyczne grupy przyjaciół wprowadzały duże urozmaicenie aranżacyjne do tworzonych piosenek. W utworach słychać akustyczne brzmienie gitar, skrzypiec, klarnetu i fletów, wzbogacane raz to mocnym, rockowym dźwiękiem elektrycznej gitary solowej i perkusji, a innym razem nastrojowym brzmieniem saksofonu czy akordeonu. Wszystkie kompozycje muzyczne są autorstwa członków zespołu, a w warstwie tekstowej oprócz pieśni autorskich Mariusz Borowca, Michała Łangowskiego i Mariusza Skorupy, inspiracją do pisania muzyki są wiersze Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, Wojciecha Bellona, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i innych Mistrzów Słowa. Przez 8 lat istnienia zespół zagrał ponad 150 koncertów na scenach piosenki poetyckiej w całym kraju i wydał 4 studyjne oraz jedną koncertową płytę cd/dvd rejestrujące ponad pięćdziesiąt utworów grupy.
Relacja foto i wideo z koncertu w naszych galeriach. Zapraszamy!Do Polski dotarła z Zachodu moda na swap party, czyli imprezy polegające na wymienianiu się ubraniami. W sobotę 14 maja, po raz pierwszy (wzorem wielkich polskich metropolii) wymiana odbyła się na poznańskim Łazarzu w Klubie Krąg.
Do tej pory starymi ubraniami wymieniali się głównie Amerykanie i Brytyjczycy, szczególnie ci z klasy średniej. Warunek był tylko jeden: rzeczy musiały być w doskonałym stanie, najlepiej z dobrą metką. Chodziło o to, by bez żadnych wydatków skompletować nową garderobę. Ideę organizacji swap party popierają ekonomiści i ekolodzy. Ci ostatni przekonują, że rezygnacja z zakupów chroni środowisko naturalne. Łazarskie swap party zorganizowała firma Estarcompany. Fotograficzne migawki z naszej imprezy w naszej galerii.
W piątek 13 maja dla Anglosasów odbywał się kolejny „Black Friday”, a my „w kręgu ballady..” inaugurowaliśmy nowy cykl imprez koncertowych...
Tego dnia w Klubie Krąg spotkali sie miłośnicy poezji śpiewanej na recitalu Łukasza Nowaka. Nasz gość, poeta, kompozytor oraz wokalista i lider zespołu "Caryna" wystąpił w towarzystwie klarnecisty Huberta Liczbańskiego z zespołu "Cisza Jak Ta".
Prawdziwymi bohaterami wieczoru byli jednak: Georges Brassens, Agnieszka Osiecka, Włodzimierz Wysocki, Wojciech Młynarski, Leonard Cohen, Wojciech Belon, Edward Stachura, Bułat Okudżawa, Bez Jacka, Pod Budą, Wolna Grupa Bukowina... a właściwie ich piosenki i ballady wykonywane przez naszego gościa.
W naszej galeriach foto i wideo zdjęcia z koncertu autorstwa Doroty Włodarczak oraz piosenka Bułata Okudżawy "Ballada amerykańskiego żołnierza" w wykonaniu Łukasza Nowaka.Ekipa poznańskiej telewizji realizowała materiał filmowy do cyklicznego programu „Wielkopolska otwarta na wolontariat”. Nieoczekiwanym dużym wsparciem dla zespołu realizatorów okazał się Klub Krąg, a w szczególności nasz kolega Wojciech Wysocki. Przez cały dzień ekipa z OTV Poznań oprowadzana przez naszego instruktora zapoznawała się z dzielnicą i społeczną aktywnością jej mieszkańców. Wiele miejsca poświęcono Klubowi „Za Kręgiem” i związanych z nim wolontariuszom z grupy „Pogromców nudy”. Twórczyni programu pani reaktor Olga Kunze serdecznie dziękowała naszemu Klubowi za udzielone wsparcie w realizacji materiału zdjęciowego. Fotograficzna relacja z telewizyjnej przygody Klubu Krąg w naszej galerii (cz. 1 i cz. 2)