Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2020/2021.
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2009/2010 - Maj
2010-05-31
Nagroda im. Stanisława Strugarka
Nagroda im. Stanisława Strugarka

W roku 2003 podczas XIV Dni Łazarza została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona znanemu wielkopolskiemu dziennikarzowi i popularyzatorowi gwary poznańskiej Stanisławowi Strugarkowi. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Lodowej gdzie żył i tworzył Strugarek. W tym samym roku została ustanowiona Nagroda imienia Stanisława Strugarka przyznawana za popularyzowanie gwary poznańskiej. Pierwszym laureatem nagrody został twórca postaci Starego Marycha red. Juliusz Kubel z Radia Merkury.(na zdjęciu obok Karykatura S. Strugarka autorstwa S. Mrowińskiego)

Podczas uroczystego finału XXI Dni Łazarza ogłoszono wyniki VIII edycji konkursu. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za rok 2010 otrzymała pani Lidia Wachońska – działaczka społeczna, wielokrotna laureatka konkursu gwarowego „Godojcie po naszemu”, założycielka zespołu „Wiaruchna”. Tym samym nasza nagroda po raz drugi opuściła granice Poznania. Pani Lidia okazała się nie tylko popularyzatorką gwary poznańskiej ale również autorką zabawnych skeczy. Jej występ w towarzystwie Zespołu „Wiaruchna” dopełnił sympatycznie finał XXI Dni Łazarza.

Zobacz relację wideo i próbkę możliwości pani Lidii Wachońskiej
2010-05-31
"Przyjaciel Łazarza"

Podczas uroczystego zakończenia Dni Łazarza przyznano plakietki "Przyjaciel Łazarza", którymi Komitet Organizacyjny Dni Łazarza od 1999 roku wyróżnia osoby zaświadczające swą pracą zawodową i prowadzoną działalnością społeczną, iż nasza dzielnica jest im szczególnie bliska. Od dwóch lat laureaci nagrodą są statuetki wykonane przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

W roku 2010 zaszczytny tytuł Przyjaciela Łazarza otrzymali:
  • Pani Karolina Hellwing – członek Stowarzyszenia CIM Horyzonty, wolontariusz Klubu "Pogromcy nudy", opiekunka Klubu nastolatków "Za Kręgiem"
  • Pan Grzegorz Nowicki – Członek Rady Osiedla Świętego Łazarza
  • Pan Adam Brzoza - współorganizator II Biegu Łazarskiego, od 1999 roku współpracujący z Klubem Krąg.
  • Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” od trzech lat prowadzące na terenie Łazarza pracę z młodzieżą.
(lista laureatów z poprzednich lat znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")
2010-05-31
CZŁOWIEK ROKU 2010 ŁAZARZA
CZŁOWIEK ROKU 2010 ŁAZARZA

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia XXI Dni Łazarza było ogłoszenie wyników plebiscytu - konkursu o tytuł Człowieka Roku Łazarza. Kapitułę tytułu stanowią przedstawiciele dwóch łazarskich rad osiedlowych, Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza oraz wszyscy dotychczasowi laureaci.

Jedenastoosobowa Kapituła na posiedzeniu w dniu 28 maja Człowiekiem Roku 2010 wybrała pana Józefa Żeleńskiego - kierownika Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald w Poznaniu, od prawie 40 lat związanego z naszą dzielnicą. W tym roku nagroda przypadła osobie, która z dużym sukcesem administruje, chyba najlepszym osiedlem, jednej z najwyżej ocenianych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. Kapituła doceniła pana Żeleńskiego nie tylko za dokonania zawodowe, ale również za otwartą postawę wobec wszelkich działań społecznych na naszym osiedlu oraz za promowanie działalności kulturalnej i wychowawczej. Wśród dotychczasowych laureatów tytułu byli księża, nauczyciele i katecheci, radni miejscy i osiedlowi, instruktorzy harcerscy i inni działacze społeczni – w tym roku przyszedł czas na przedstawiciela SM Grunwald.

Panu Józefowi składamy gratulacje i wyrazy uznania!

(lista laureatów z lat 1993 – 2010 znajduje się w dziale: Nagrody Klubu "Krąg")
2010-05-31
XXI Dni Łazarza zakończone!
XXI Dni Łazarza zakończone!

W poniedziałek, 31 maja w Klubie Osiedlowym Krąg przy ul. Dmowskiego uroczyście zakończono XXI Dni Łazarza, największe a zarazem najstarsze święto dzielnicowe Poznania.

Jak napisał portal mmpoznan.pl: ...„Gali, która kończyła obchody kolejnej edycji słynnych na cały Poznań Dni Łazarza towarzyszyła otoczka w iście hollywoodzkim stylu. Znamienici goście, wspaniała oprawa artystyczna, pyszny poczęstunek oraz zabawni prowadzący. Tak pokrótce można opisać to, co działo się w poniedziałkowe popołudnie w osiedlowym klubie Krąg”

Finałowa impreza odbyła się z udziałem Radnych Miasta Poznania Lidii Dudziak i Wojciecha Wośkowiaka oraz przedstawicieli samorządów miejskiego i lokalnego, organizatorów, sponsorów, wolontariuszy i działaczy społecznych. W trakcie zakończenia przyznano nagrody "Przyjaciel Łazarza", „Nagrodę im. Stanisława Strugarka” oraz tytuł "Człowiek Roku Łazarza". Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza Janusz Heller podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznej imprezy. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił duet skrzypcowo-wiolonczelowy Clasic Duo oraz grupa folklorystyczna „Wiaruchna” z Urbanowa (gm. Opalenica)!. Imprezę poprowadzili: redaktor Jacek Hałasik z radia Merkury i kierownik klubu Janusz Heller.

Film oraz zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w naszej galerii.
2010-05-31
Sześć wystaw w pięć łazarskich dni!
Sześć wystaw w pięć łazarskich dni!

Wystawy od lat towarzyszą Dniom Łazarza. Jak zawsze jest to silna pozycja programowa dorocznego święta naszej dzielnicy. Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej zaprosiło do Klubu Krąg na wystawę pt. „Wszerz i wzdłuż przez Wielkopolskę”. Klub Nastolatków „Za Kręgiem” przygotował wernisaż graffiti i wystawę fotograficzną. Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 zaprezentował pokonkursową wystawę "Plastyczne wędrówki po starym Łazarzu" a  Szkoła Podstawowa nr 26 na zakończenie tygodnia tematycznego przygotowała wystawę z okazji 110.rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania. Tej rocznicy była poświęcona również wystawa pamiątek związanych z Łazarzem otwarta w „Kręgu” a przygotowana przez portal lazarz.pl.

2010-05-31
Festyn Rodzinny na Berwińskiego
Festyn Rodzinny na Berwińskiego

W poniedziałek, 31 maja z okazji XXI Dni Łazarza odbył się w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego XVI Festyn Rodzinny. Jak zawsze cała społeczność szkolna bawiła się pod hasłem „W Dni Łazarza zabawa się powtarza”. Festyn jak co roku był kolorową i atrakcyjną imprezą. Na dzieci, rodziców i przybyłych gości czekały występy artystyczne, loteria fantowa, konkursy, gry i liczne zabawy. Zgłodniali mogli spróbować polowej grochówki, a wszyscy obejrzeć wystawę "Nie tylko święci historię Łazarza tworzyli", przygotowaną przez uczniów szkoły w tygodniu tematycznym z okazji 110.rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania.

2010-05-31
Ryszard Ćwirlej czyli kryminał po poznańsku
Ryszard Ćwirlej czyli kryminał po poznańsku

„Rynek Łazarski to osobliwe miejsce. Gdyby ten otoczony z trzech stron secesyjnymi kamienicami plac, którego południowo-zachodnia część otwiera się szerokim wyjściem na ulicę Głogowską, znajdował się na przykład w Antwerpii czy nawet bliżej, w Kolonii, mógłby z powodzeniem stanowić centrum ekskluzywnej dzielnicy. Niestety... Był to Poznań.”
(Ryszard Ćwirlej – „Ręczna robota”)

Ryszard Ćwirlej – socjolog, filmowiec, reporter, niezależny producent filmowy i telewizyjny, malarz... by wymienić kilka tylko jego zajęć. Autor powieści kryminalnych: „Upiory spacerują nad Wartą”, „Trzynasty Dzień Tygodnia", „Ręczna robota” był w poniedziałek, 31 maja gościem 21.Dni Łazarza. Spotkanie, które zorganizowała łazarska filia Biblioteki Raczyńskich było gratką dla miłośników kryminałów z Poznania. Wreszcie koniec z wszechobecnym Pałacem Mostowskich, Bazarem Różyckim i Targówkiem! Jest Łazarz, Wilda, Jeżyce, terasy nad Wartą i knajpy dookoła Starego Rynku. Ujęcie tematów jest ciepłe, wypełnione doskonałymi dialogami okraszonymi gwarą poznańską oraz niezłą akcją. A przy okazji z bohaterami „zwiedzamy” trochę poznańskich knajp i melin. Niewątpliwie siłą kryminałów Ćwirleja jest Poznań. Czytając, jego książki można wręcz jechać palcem po mapie - czy to śledząc trasę brawurowych ucieczek eskortowanego więźnia, czy podążając komunikacją miejską.

2010-05-30
Koncert Gaude Mater
Koncert Gaude Mater

Raz w roku podczas Dni Łazarza nasza łazarska świątynia zmienia się w prawdziwą salę koncertową. Tak było i podczas 21 Dni Łazarza...

W niedzielę 30 maja 2010 Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, Kościół pw Matki Boskiej Bolesnej i Klub Krąg zaprosili mieszkańców Łazarza na kolejny koncert „Gaude Mater”.

Wykonawcami koncertu byli: Barbara Wachsmann, Jolanta Talarkiewicz, Marcin Gadaliński, Marcin Liweń, Jarosław Rewers, Adam Kutny, Maria Nowak, Marta Michalak, Katarzyna Płaczek, Sonia Majowicz, Marek Galubiński, Leszek Kaczor oraz Chór Kameralny PSM II st. pod dyr. Małgorzaty Kwaśnik – Chmielewskiej i zespoły instrumentalne pod opieka artystyczną dyrektora szkoły Wojciecha Michalskiego. W programie znalazły się utwory: H. Purcella, C. Franka, Eugene Gigouta, J.S. Bacha, E.Elgara, G.Jacksona, P. Hurforda i innych.

Koncert Gaude Mater było największym wydarzeniem artystycznym XXI Dni Łazarza.
2010-05-30
Koncert galowy "110 lat Łazarza" XXI Dni łazarza
Koncert galowy

W niedzielę, 30 maja 2010 organizatorzy Dni Łazarza zaprosili mieszkańców Poznania na Koncert Galowy z okazji 110 rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania. Impreza odbyła się w Parku Wilsona. W tym wyjątkowym zakątku Poznania, jakim jest ten zabytkowy park i jego niepowtarzalna atmosfera wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Poznania – Orkiestra Dęta MPK. Muzycy pod batutą kapelmistrza Jarosława Gerlicha wykonali porywający koncert promenadowy, na który złożyły się muzyka operetkowa, marsze, polki i walce oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Popisy instrumentalistów wzbogacili soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu - Anna Bajerska Witczak i Karol Bochański. Od czterech lat atrakcją występy Orkiestry MPK są popisy taneczne zespołu baletowego przygotowanego przez choreografa Alicję Curujew. Zespół tworzą dziewczęta z Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Młode tancerki porwały łazarską publiczność a do ognistego tanga porwały samego kapelmistrza!.

W drugiej części finałowego koncertu wystąpiły zespoły taneczne: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" działający na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 prowadzony przez Jadwigę Banaś , zespół taneczny „Agat” również z MDK nr 3 oraz Zespół Tańca Przedszkolaka prowadzony przez Agatę Spirkę.

Na zakończenie łazarskiej gali organizatorzy przygotowali atrakcyjny koncert rozrywkowy z udziałem słuchaczy Studia Wokalnego Ewy Nawrot „Art of voice studio”. Niestety kunszt wokalny młodych artystów zniweczyło gwałtowne załamanie pogody. Piosenkarze byli zmuszeni wykonać swój repertuar w strugach deszczu, wiatru i zimna. Ale i tak przepięknie wykonane piosenki, i urokliwa muzyka dały wytrwałym słuchaczom wiele emocji.

Jubileuszowy koncert XXI Dni Łazarza prowadzili: Zbigniew Grochal oraz Janusz Heller.
2010-05-30
II Bieg Łazarski "ARENA 2010"
II Bieg Łazarski

W niedzielne przedpołudnie 30 maja w poznańskim Parku Kasprowicza odbył się II Bieg Łazarski „Arena 2010”, będący jedną z ciekawszych imprez XXI Dni Łazarza. Druga edycją pokazała, że bieg o „Puchar Wolności” wpisał się do kalendarza sportowych imprez Poznania. W tym roku to już nie był tylko wyścig na dystansie 5 km, ale dziewięć różnych konkurencji biegowych, w tym na rolkach i nordic walking.

Organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć formułę Biegu Łazarskiego w taki sposób, aby stał się on imprezą dla całych rodzin. Na początku wystartowali najmłodsi. Dzieci w dystansach dostosowanych do wieku (I-II klasa - 100 m, III-IV – 400 m, V-VI – 800 m, gimnazjaliści – 1000). Nowością były dwa biegi na łyżworolkach – także z podziałem na kategorie wiekowe – do 16 lat (1000 metrów) i powyżej (4000 m) oraz bieg nordic walking. Ten ostatni tylko – w kategorii open.

Każdy, ze 166 zawodników którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal (także pies biegnący z właścicielką przez 2,5 km!). Zwycięscy wszystkich kategorii zostali uhonorowani, specjalnymi pucharami i medalami. Zwycięzcą biegu głównego na 5000 m. i zdobywcą Pucharu Wolności został Patryk Łukaszewski z KS „Altom” Gniezno. (Zob. wszystkie wyniki „II Biegu Łazarskiego „Arena 2010”). Jednak nie o wyniki sportowe w Biegu Łazarskim były najważniejsze. Liczyła się dobra zabawa i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz niekonwencjonalne przypomnienie pamiętnych wydarzeń sprzed dwudziestu lat.

Filmowa fotograficzna relacja z II Biegu Łazarskiego w naszej galerii.
2010-05-30
Fundacja "Dobrze, że jesteś" w Parku Wilsona
Fundacja

Podczas Festynu Łazarskiego Poznański Oddział Fundacji „Dobrze że jesteś” na swoim stoisku festynowym promował „Dzień dawcy szpiku”, zachęcając jednocześnie do udziału w wolontariacie. Dodatkową atrakcją była loteria dla dzieci i młodzieży.

Dzięki Fundacji DKMS, która prowadziła rejestrację osób do Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego udało się zarejestrować około 20 osób! O godz. 16.00 w Muszli Koncertowej zaczął się koncert zaprzyjaźnionego z fundacją zespołu reGENERATION. Dziękowaliśmy Wam Kochani, osobiście na scenie ale podziękować należy raz jeszcze za wspaniałe emocje, piękną i radosną muzykę. Wasze głosy zawsze na nowo nasz wzruszają i ujmują pięknem. Dziękujemy Wam za to!!!

Naępnego dnia z inicjatywy fundacji „Dobrze że jesteś” wystąpili słuchacze Studia Wokalnego Ewy Nawrot "Art of voice studio". Dziękujemy wszystkim wykonawcom i Pani Ewie Nawrot za przyjęcie zaproszenia.
2010-05-29
"Słonecznikowy Tramwaj"

Poznański Oddział Fundacji „Dobrze że jesteś”  brał udział w XXI Dniach Łazarza. Przez trzy dni trwania festynu po poznańskich ulicach kursował tramwaj promocyjny z wolontariuszami fundacji na pokładzie. Na przystankach Poznaniacy byli zachęcani do idei krwiodawstwa, oddawania szpiku i do wolontariatu w fundacji. Akcję "słonecznikowego tramwaju" wsparli członkowie Klubu Nastolatków „Zza Kręgiem” oraz wolontariusze „Pogromców nudy”. Wszystkim dziękujemy za wspaniała akcję i za zaczarowany "Słonecznikowy Tramwaj”. To była super podróż w przesympatycznej atmosferze! 

2010-05-29
Festyn Łazarski... z przewodnikami PTTK
Festyn Łazarski... z przewodnikami PTTK

Powstał w czasie okupacji i miał służyć wyłącznie Niemcom. Schron przeciwlotniczy znajdujący się w parku Wilsona można było zobaczyć z przewodnikiem podczas Festynu Łazarskiego. Kilkudziesięciometrowy schron przeciwlotniczy mieści się tuż obok wejścia do parku od ulicy Matejki. Zazwyczaj jest on zamknięty metalową kratą, jednak tym razem schron przeciwlotniczy został otwarty dla zwiedzających. Powód oczywisty! Trwają XXI Dni Łazarza, i tak jak co roku Odział Poznański PTTK zorganizował wycieczki po atrakcyjnych miejscach naszej dzielnicy.

Schron w Parku Wilsona został odkryty w latach 90-tych podczas rozbudowy Palmiarni. Jest długi na około 80 metrów i mógł pomieścić około 200 osób. Mimo, że schron jest wąski, kręty i bardzo ciemny, to do jego zwiedzania nie brakowało chętnych. Kilkunastoosobowe grupy, co godzinę miały okazję przechadzać się wąskimi korytarzami tego przeciwlotniczego obiektu. Wycieczkę po tym obiekcie prowadziła pani Eleonora Smoczyk z Koła Przewodników Miejskich PTTK.

Nie była to jedyna wycieczka tego sobotniego popołudnia. Po zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona na uczestników Festynu łazarskiego czekała wędrówka po Palmiarni i wycieczka szlakiem łazarskiej secesji. Te wycieczki z kolei prowadził zaprzyjaźniony z naszym klubem, inny PTTK - owski przewodnik pan Zenon Wiatr.

2010-05-29
"Bawimy Was 20 lat"... czyli Festyn Łazarski w Parku Wilsona

A zaczęło się skromnie! W maju 1990 roku Klub Krąg zaprosił dzieci z Łazarza do udziału w festynie osiedlowym. Minęło dwadzieścia lat…. W tym czasie impreza znacznie się powiększyła stając się Festynem Łazarskim – największą imprezą dorocznych Dni Łazarza. Zmieniła się też lokalizacja z ruchliwej ulicy R. Dmowskiego przenieśliśmy się do pięknego Parku Wilsona...

Tegoroczny Festyn Łazarski odbywał się pod hasłem "Bawimy Was 20 lat". Koncerty zespołu gospel "reGeneration" i Kapeli Zza Winkla, „II Bieg śladami Kazimierza Nowaka”, pokazy nordic walking i tresury psów policyjnych, wycieczki do schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona i śladem secesji, dmuchany zamek i zjeżdżalnia dla dzieci - to tylko kilka z wielu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Łazarza na kolejnym Festynie Łazarskim, który odbył się w sobotę 29 maja w Parku Wilsona.

Dwudziesty drugi Festyn Łazarski Festyn rozpoczął się o godz. 12:00 przelotem gołębi pocztowych. Na dobry początek i na powodzenie festynowej imprezy członkowie klubowego koła PZHGP wypuścili z klatki gołębie pocztowe, a festyn oficjalnie otworzyła pani Ewa Garasz przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza. To też już taka nasza łazarska tradycja! W chwilę później na scenie rozpoczął się koncert rozrywkowy prowadzony tym razem przez Janusza Hellera, który w tym roku musiał sprostać temu trudnemu zadaniu i zastąpić chorego Jacka Hałasika. Na festynowej estradzie przez cały dzień odbywały się prezentacje łazarskich szkół i placówek. Na scenie pojawiły się m.in. zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, a przedstawienia teatralne zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 26, 9 i 69 oraz Gimnazjum nr 53.

Gwiazdami Festynu Łazarskiego był zespół gospel "reGeneration" zaproszony przez Fundację „Dobrze, ze jesteś”, oraz popularna nowotomyska Kapela Zza Winkla. Gromady młodych widzów zebrały się pod sceną Muszli Koncertowej podczas występów formacji tanecznych "No Name" z MDK3 i zespołu z Klubu Krąg. Spore zainteresowanie wzbudziły także prezentacje Klubu Nastolatków "Za Kręgiem" przy CIM "Horyzonty".

Tłumy dzieci brały udział zabawach i konkursach odbywających się w Kąciku Plastycznym czy podczas II Biegu Łazarskiego „Śladami Kazimierza Nowaka”. Dzieci oblegały także liczne stoiska fundacji, stowarzyszeń i festynowych sponsorów. Wielką frajdę najmłodszym sprawił „Powietrzny Zamek” i wielka pneumatyczna zjeżdżalnia. Ale nie bez znaczenia była fakt, iż te atrakcje były bezpłatne! Natomiast wszyscy i to niezależnie od wieku mogli się zmierzyć z mistrzem Krzysztofem Grzesińskim w ramach IV Łazarskiej symultany szachowej. Dla miłośników tej królewskiej gry rozgrywanej na czarno-białej planszy było to nie lada przeżycie!

Ale Łazarz nie tylko się tego dnia bawił, ale i pomagał o czym piszemy poniżej (zob. „Festyn Łazarski - nie tylko zabawa”)

Mamy nadzieję, że mieszkańcy Łazarza, miło spędzili sobotnie popołudnie bawiąc się podczas święta swojej dzielnicy. Zatem do zobaczenia w przyszłym roku na XXIII Festynie Łazarskim!

2010-05-29
Festyn Łazarski - nie tylko zabawa
Festyn Łazarski - nie tylko zabawa

Podczas Tegorocznego Festynu Łazarskiego nie tylko się dobrze bawiliśmy lecz postanowiliśmy ofiarować coś innym. Harcerze i instruktorzy ze szczepu Łazarz prowadzili zbiórkę dla ofiar tegorocznej powodzi. (Zebrane dary zostały przewiezione do Komendy Hufca ZHP im. Zwycięzców Grunwaldu, która koordynowała ta akcję.) Na kilku stanowiskach festynowych trwała nauka udzielania pierwszej pomocy. To zasługa uczniów i pedagogów z Zespołu Szkół Handlowych oraz ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedstawiciele kilku obecnych na festynie fundacji prowadzili szeroko zakrojoną akcje promocyjną. Tego dnia w Parku Wilsona działał także punkt informacyjny Amnesty Inernational.

XX Festyn Łazarski był nie tylko zabawą!
2010-05-29
Dzień Dawcy Szpiku podczas naszego festynu
Dzień Dawcy Szpiku podczas naszego festynu

Poznański oddział „FUNDACJI DOBRZE ŻE JESTEŚ” wspólnie z Fundacją DKMS zorganizował podczas tegorocznego Festynu Łazarskiego DZIEŃ DAWCY SZPIKU. (zobacz plakat) W trakcie akcji promowano nie tylko samą szlachetną ideę dawcy, ale prowadzono także rejestrację osób do Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Tego dnia w Parku Wilsona akcje promocyjną przeprowadzała także Fundacja „DRUŻYNA SZPIKU”. Mamy nadzieję, że ktoś spośród dwudziestki zarejestrowanych potencjalnych dawców zostanie w przyszłości prawdziwym Dawcą Szpiku i podaruje komuś innemu drugie życie.

2010-05-29
Zza Winkla na Festynie Łazarskim
Zza Winkla na Festynie Łazarskim

Mieli wystąpić w ubiegłym roku na Festynie Łazarskim. Przejechali i... prawie zaraz odjechali. Pogoda nie znała litości. W Parku Wilsona ściana wody. Nie zrażeni odwiedzili nas w tym roku ponownie i ufało się ! Kapela Zza Winkla to lubiany od lat zespół promujący folklor i gwarę poznańską kierowany od zawsze przez Jerzego Sukiennickiego. Zespół pochodzi z Nowego Tomyśla z regionu uprawy chmielu i wikliny. W naszej wideo galerii Kapela Zza Winkla w piosence... „Chmiel i wiklina”, którą zrejestrował swą kamerą Jan Kurek.

2010-05-28
Wieczór Łazarski
Wieczór Łazarski

Klub osiedlowy krąg i portal lazarz.pl z okazji 110 rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania zaprosili mieszkańców naszej dzielnicy na wieczór łazarski. W programie imprezy znalazł się koncert rozrywkowy w wykonaniu Jazzy Duo / o zespole poniżej/ oraz wernisaż i otwarcie wystawy pamiątek łazarskich.

Portal lazarz.pl od marca zwracał się do mieszkańców z prośbą o udostępnienie pamiątek związanych z Łazarzem. Zebrane materiały zostały zaprezentowane na okolicznościowej wystawie pamiątek.

Prawdziwą perełką wystawy była oryginalna mapa Poznania z 1901 roku przedstawiająca dzielnicę Łazarz w chwile po przyłączeniu do Poznania.

Koncert i wernisaż (cz.1 i cz.2) w naszej fotogalerii. Zapraszamy!
2010-05-28
Jazzy Duo dla Łazarza
Jazzy Duo dla Łazarza

Zespół tworzą: Zbyszek Tuchołka (wokal) i Jarosław Jurkowski (piano), absolwenci Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Są współtwórcami wielu poznańskich zespołów, m.in. Substytut Band, Schatzi Band, Erijef Massiv. Działalność Jazzy Duo obejmuje szeroko pojętą oprawę artystyczną imprez okolicznościowych, bankietów, jubileuszy itp. przedsięwzięć. Charyzmatyczny głos wokalisty oraz niebanalne interpretacje instrumentalne klawiszowca tworzą niepowtarzalną atmosferę. Repertuar duetu składa się z klasyki światowych oraz polskich standardów muzyki rozrywkowej. Jazzy Duo wystąpił podczas piątkowego koncertu z okazji 110 rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania, jednej z imprez 21 Dni Łazarza.

2010-05-28
Kapituła
Kapituła

W piątek 28 maja w Klubie Krąg zebrała się Kapituła Tytułu „Człowiek Roku Łazarza”. Członkowie kapituły rozpatrywali wnioski zgłoszone do tego zaszczytnego wyróżnienia przyznawanego od 1993 roku. Wśród dotychczas wybranych osób byli księża, nauczyciele i katecheci, radni miejscy i osiedlowi, instruktorzy harcerscy i inni działacze społeczni. Były osoby powszechnie znane i te mniej znane. W przypadku tych drugich można wskazać Eleonorę i Mariana Szmitów, wspaniałych prawych ludzi związanych ze środowiskiem osób niewidomych czy inną kryształową postać: dr Józefa Derdę wychowawcę wielu, wielu pokoleń harcerzy i instruktorów harcerskich. W dotychczasowych decyzjach kapituły widać zresztą tendencje do możliwe dużego zróżnicowania laureatów.

O tegorocznym wyborze Kapituły dowiemy się dopiero w poniedziałek 31 maja, jako, że członkowie, tego szanownego gremium zobowiązani są zachowania stosownej tajemnicy.

2010-05-28
XII Konkurs plastyczny "Na Łazarzu"
XII Konkurs plastyczny

Jak co roku wiosną, jak co roku podczas Dni Łazarza Młodzieżowy Domu Kultury nr 3 był organizatorem konkursu plastycznego przeznaczonego dla dzieci i młodzieży. Adresatem XII Konkursu Plastycznego „Na Łazarzu” (d. „Mój Łazarz”) były maluchy z łazarskich przedszkoli jak i uczniowie szkół... ponadgimnazjalnych.

W piątek 28 maja w MDK zaprosił na uroczystość zakończenia konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Plastyczne wędrówki po starym Łazarzu”, podczas której uczestnikom wręczone zostały dyplomy, nagrody indywidualne i wyróżnienia.

Przedstawiamy Państwu mini galerię prac konkursowych z nadzieją, aby nasza dzielnica była taka, jaka jawi się na tych dziecięcych wizjach – barwna i wesoła.

Zapraszamy do foto–galerii.
2010-05-28
Pogromcy nudy... Za Kręgiem!
Pogromcy nudy... Za Kręgiem!

W piątkowe popołudnie 28 maja, drugiego dnia łazarskiego święta na osiedlowym parkingu położonym na tyłach naszego Klubu odbył się wernisaż i otwarcie wystawy fotograficznej oraz prezentacja graffiti przygotowanej przez Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” i Klubu Nastolatków „Za Kręgiem”.

Graffiti przedstawiające pełen symboli, kolorowy napis „HORYZONTY ZA KRĘGIEM” stało się polem do twórczej ekspresji członków klubu nastolatków. Każda z liter została zaprojektowana przez innego klubowicza lub woluntariusza Horyzontów. Efekt ich pracy oraz proces powstawania można obejrzeć zaglądając do naszych wcześniejszych galerii (zob.:1.,2.,3.,4.).
Podczas wernisażu zaprezentowano także wystawę zdjęć na których można było zobaczyć jak wyglądała ściana, za nim wzięli się za nią młodzi artyści z Klubu za Kręgiem. Oceńcie (i... doceńcie) Państwo sami ciężką pracę łazarskich nastolatków. aby w naszej okolicy było ładnie i ciekawie.

Filmowa i fotograficzna (cz.1, 2., 3.) relacja z wernisażu graffiti i otwarcia wystawy w naszej internetowej galerii. Zapraszamy!
2010-05-28
Łazarski Omnibus 2010. Tym razem zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 77!
Łazarski Omnibus 2010. Tym razem zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 77!

"Łazarski Omnibus" - turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest jedną z najstarszych imprez towarzyszących Dniom Łazarza. Turniej jak co roku rozegrano w Klubie "Krąg" gdzie zjawiło się trzynaście trzyosobowych drużyn. W turnieju udział wzięli reprezentanci Szkół Podstawowych nr 26, nr 69 i nr 77 oraz gimnazjów nr 51 i nr 53. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 9 zadaniami dotyczącymi zarówno Łazarza, Dni Łazarza oraz wiedzy o Fryderyku Chopinie.

Zadania konkursowe oceniali: Grzegorz Nowicki - członek Rady Osiedla Św. Łazarz, Rοbert Tοkаrz – informatyk, współtwórca łazarskich stron internetowych, Jerzy Rogal - oraz Izabela Wysocka reprezentująca Komitet Organizacyjny XXI Dni Łazarza. Tegoroczny omnibus poprowadziła tak jak w latach poprzednich pomysłodawczyni konkursu Joanna Heller.

"Łazarski Omnibus 2010" wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 77 w składzie: Dawid Dziegciar, Kamil Pietrzak i Zuzanna Pogorzelczyk. Zwycięzcy zgromadzili 75 punktów. Drugie miejsce w "Łazarskim Omnibusie" zajęła drużyna "A" ze Szkoły Podstawowej nr 26 z 66 punktami, trzecie miejsce przypadło drużynie "C" z Gimnazjum nr 51 a IV miejsce zajęły exequo dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 69 (zobacz wyniki)

Fundatorami nagród i upominków dla laureatów i uczestników była Rada Osiedla Świętego Łazarza oraz Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

Zapraszamy do naszej galerii cz.1 i cz.2
2010-05-28
Dni Łazarza na sportowo
Dni Łazarza na sportowo

Reprezentacja „dziewiątki” wygrała X Łazarski Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Rady Osiedla „Św. Łazarza”. W zawodach, które odbyły się w piątek 28 maja z okazji XXI Dni Łazarza wzięły udział reprezentacje czterech łazarskich szkół podstawowych. W tym roku puchar dla najlepszej drużyny ufundował patron tegorocznych Dni Łazarza Prezydent Poznania pan Ryszard Grobelny. Zwycięzcą jubileuszowego turnieju okazali się chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 9. Wiceliderem zawodów zostali młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 77. Kolejne miejsca zajęli chłopcy ze szkół nr26 i nr 69.

W trakcie tegorocznych Dni Łazarza zostały rozegrany inne turnieje „piłkarskie”. Zacięte boje toczyły zarówno młode koszykarki z podstawówek oraz siatkarze z renomowanych poznańskich ogólniaków.

Zapraszamy do naszych fotograficznych relacji ze zmagań koszykarek, siatkarzy i piłkarzy (cz.1, cz.2) toczących swoje zmagania podczas XXI Dni Łazarza.
2010-05-27
Toast za wolność... czyli inauguracja XXI Dni łazarza
Toast za wolność... czyli inauguracja XXI Dni łazarza

Uroczysta inauguracja tegorocznych Dni Łazarza przypadła w dniu ważnej dla Odrodzonej Rzeczypospolitej rocznicy. W czwartek 27 maja minęło dwadzieścia lat od pierwszych po drugiej wojnie światowej prawdziwie wolnych wyborów. Miejsce i data otwarcia Dni Łazarza były nieprzypadkowe. To u nas, w naszym klubie powstał i działał pod kierownictwem pana Jerzego Babiaka pierwszy w Poznaniu dzielnicowy Komitet Obywatelski „Solidarność” przygotowywujący wybory do samorządu lokalnego.

Z tej okazji po zakończeniu Parady Łazarskiej w Kręgu spotkali się ludzie związani z tamtymi historycznymi wydarzeniami, aby wespół z członkami Komitetu Organizacyjnego Dni łazarza i innymi zaproszonymi gośćmi uroczyście wznieść symboliczny Toast za wolność... samorządową i otworzyć XXI Dni Łazarza.

Honorowymi gośćmi inauguracji Dni Łazarza byli min. pan Marcin Libicki - były poseł do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego (wieloletni Honorowy Patron naszego święta), pan Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta Poznania. Nie zabrakło też miejskich radnych: pani Lidii Dudziak i pana Wojciecha Wośkowiaka, a także pani Ewy Garasz - przewodniczącej Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Uroczystą inaugurację Dni Łazarza wzbogaciło otwarcie i wernisaż wystawy plastycznej Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej „Wszerz i wzdłuż przez Wielkopolskę". Wystawę zaprezentowała i dokonania artystów przedstawiła prezes stowarzyszenia pani Izabella Hermanowska.

Zapraszamy do naszych galerii oraz na relację filmową z czwartkowych uroczystości.
2010-05-27
Honorowa Odznak Przyjaciół Harcerstwa
Honorowa Odznak Przyjaciół Harcerstwa

Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrz Małgorzata Sinica na wniosek Chorągwi Wielkopolskiej ZHP przyznała Klubowi Osiedlowemu Krąg Srebrną Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa. To zaszczytne wyróżnienie przyznane zostało za pomoc okazaną przez naszą placówkę w pracy wychowawczej związku. Odznaczenie zostało wręczone przez komendanta Hufca ZHP im. Zwycięzców Grunwaldu druha hm. Mariana Derdę podczas uroczystego apelu kończącego V Łazarską Paradę.

Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa jest wyróżnieniem organizacyjnym Związku Harcerstwa Polskiego dla działaczy ruchu przyjaciół harcerstwa oraz osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju ZHP.

2010-05-27
Parada Łazarska poszła mimo deszczu
Parada Łazarska poszła mimo deszczu

V Parada Łazarska rozpoczęła 21 Dni Łazarza!

Mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy Łazarza wzięli udział w tradycyjnej paradzie rozpoczynającej święto ich dzielnicy.

Od samego rana w Poznaniu padały przelotne deszcze. To jednak nie pokrzyżowało planów wszystkim tym, którzy postanowili wziąć udział w piątek już Paradzie Łazarskiej. Przed budynkiem Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego zjawiło się kilkaset osób, wśród nich przede wszystkim uczniowie łazarskich szkół. 

Paradę uświetnił przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Kolejarzy Miasta Poznania oraz przejazd zabytkowych samochodów należących do Automobilklubu Wielkopolskiego. Mimo deszczu humory wszystkim dopisywały. Kolorowa parada przeszła ulicą Głogowską do siedziby VIII Liceum Ogólnokształcącego, które stanowiło ostatni punkt pochodu. 

W ten sposób zainaugurowano 21 Dni Łazarza, które potrwają do 31 maja. W tym roku święto ma charakter szczególny, ponieważ właśnie mija 110 lat od przyłączenia Łazarza do Poznania.

Autor: Kuba Błoszyk www.mmpoznan.pl
2010-05-25
Łazarz dla powodzian

Komitet Organizacyjny Dni Łazarza informuje, iż podczas Festynu Łazarskiego w dniu 29.05.2010 w godzinach 12:00 – 18:00 w Parku Wilsona harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Poznań Grunwald będą przyjmować dary dla powodzian!

Apelujemy do mieszkańców Poznania o czynny udział w tej akcji poprzez przekazanie dla potrzebujących:
- środków czystości i higieny osobistej
- wody pitnej
- żywności pakowanej o długim okresie ważności /makarony, konserwy itp./
- przyborów szkolnych /tornistry, zeszyty, pisaki, itd./
- odzieży i obuwia

Wszystkim gościom Dni Łazarza za wsparcie naszej wspólnej akcji z całego serca dziękujemy.

2010-05-20
"Carp Hunter Team" - Witamy w Kręgu!

Miłośnicy sportowego wędkarstwa zrzeszeni w sekcji Carp Hunter Team wzbogacili ofertę programową Klubu Krąg. Jednym z głównych celów sekcji jest propagowanie wędkarstwa karpiowego w czysto sportowej formie, opartego na zasadzie Catch&Release, doskonalenie technik połowu oraz kształtowanie etycznych postaw nad wodą. Członkowie Carp Team Poland biorą udział w wielu zawodach karpiowych. Na dobry początek nasi karpiarze zadeklarowali aktywny udział w tegorocznych Dniach Łazarza.

2010-05-11
O zębie wieloryba
O zębie wieloryba

Jednym z nielicznych – a może nawet jedynym w Poznaniu posiadaczem zęba wieloryba jest redaktor Mieczysław Skąpski, były wieloletni naczelny Gazety Poznańskiej (organu KW PZPR), a obecnie członek Dziennikarskiego Klubu Seniora przy Klubie Krąg. Podczas majowego klubowego spotkania DKS-u pan Mieczysław opowiedział o swoich licznych zagranicznych podróżach. Wśród wielu interesujących wspomnień znalazła się i ta o „zubie kita” – czyli po polsku – o zębie wieloryba(!). Filmowa opowieść redaktora Skąpskiego w naszej galerii wideo.

2010-05-10
Benefis Stefana Mroczkowskiego
Benefis Stefana Mroczkowskiego

Benefisy Łazarskie to cykliczna impreza Klubu Krąg promująca związane z Łazarzem osoby o bezspornych zasługach dla kultury naszego miasta. W poniedziałek, 10 maja po dłuższej przerwie zaprosiliśmy na kolejny, dziewiąty już „Benefis Łazarski”. Bohaterem spotkania był znany reżyser telewizyjny Stefan Mroczkowski, autor wielu popularnych programów rozrywkowych. Nasz gość może poszczycić się znacznym dorobkiem artystycznym, w tym realizacją blisko stu pięćdziesięciu (!) ogólnopolskich programów telewizyjnych. Tak jak w przypadku innych benefisów w Kręgu wystąpił sam uhonorowany, czyli benefisant, oraz zaproszeni goście. Wśród nich: Grażyna Wrońska, Mirosława Kowalak, Marian Król, Adam Kochanowski, Ryszard Podlewski, Piotr Kałużny, Ryszard Danecki. Poniedziałkowa uroczystość miała charakter retrospektywny i odbywała się z okazji jubileuszu 80. urodzin jej bohatera.  Liczne grono przyjaciół, znajomych i współpracowników laureata bawiło się doskonale oglądając fragmenty programów telewizyjnych Stefana Mroczkowskiego oraz słuchając wspomnień współpracujących z nim osób. (Na zdjęciu reprodukcja karykatury Stefana Mroczkowskiego autorstwa Stanisława Mrowińskiego.)

Filmowa i fotograficzna relacja z benefisu w naszych galeriach.
2010-05-08
Wszystkie kolory wiosny niesie nam maj radosny
Wszystkie kolory wiosny niesie nam maj radosny

Wszystkie kolory wiosny niesie nam maj radosny – to hasło a równocześnie tytuł "Sobótki z Panią Izą", która odbyła się 8 maja w Klubie Krąg. Spotkania te cieszą się zasłużoną renomą, a dzieci w wieku od trzech do dziesięciu lat znakomicie się na nich bawią.

Wiosenną, barwną imprezę można obejrzeć w naszej galerii foto i video
2010-05-05
Inauguracja działalności Rady Osiedla
Inauguracja działalności Rady Osiedla

W dniu 28 kwietnia odbyło się inauguracyjne zebranie Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Posiedzenie Rady otworzył Przewodniczący Rady Nadzorczej pan Jerzy Chwiałkowski- do obowiązków którego należało przeprowadzenie wyborów przewodniczącego rady. Niespodzianki nie było- na czele Rady osiedla stanął ponownie pan Jerzy Babiak. Nasi Radni ponownie spotkali się 5 maja podsumowując wyniki pracy Osiedla (a w tym i Klubu) w I kwartale 2010 roku.

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt