Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany jubileuszowy sezon kulturalny 2020-2021!   ***   Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2011/2012 - Kwiecień
2012-04-27
Za miesiąc Dni Łazarza!
Za miesiąc Dni Łazarza!

Już niewiele dni pozostało do rozpoczecia 23. Dni Łazarza, największego i najstarszego poznańskiego dzielnicowego święta. Od 15 lat impreza jest współorganizowana przez Radę Osiedla „Św.Łazarz” i Radę Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. Współpraca tych organów samorządowych od dawna jest stawiana w naszym mieście za przykład dobrego i efektywnego współdziałania. Organizatorzy do udziału w święcie zaprosili placówki kulturalne i oświatowe, organizacje i stowarzyszenia oraz łazarskie parafie.

Świętowanie rozpoczniemy VII Paradą Łazarską, która w czwartek 24 maja o godzinie 17:00 przejdzie ulicami naszej dzielnicy. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Łazarza przyłączą się do pochodu. Uczestnicy Parady zbierają się na boisku Zespołu Szkół Gimnazjalno - Licealnych nr 33. Czekamy na Was!!!

Patronat nad 23. Dniami Łazarza które potrwają do poniedziałku 28 maja objęli: Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oraz Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Program „dni” znajdą Państwo na stronie internetowej www.dnilazarza.klubkrag.pl lub na stronach portalu lazarz.plSerdecznie zapraszamy...

 

2012-04-26
"Wiosenne przeboje"

Kalina Perz, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej - 2008) wystąpiła Klubie Krąg w koncercie „Wiosenne przeboje”. Piosenkarce towarzyszył młody pianista jazzowy Tomasz Ratajczak. Podczas czwartkowgo recitalu usłyszliśmy covery znanych i lubianych przebojów okresu międzywojennego oraz piosenki współczesne.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu w naszej galerii wideo („Ta mała piła już”, „Ja się boję sama spać”). Pozostałe utwory na klubowym kanale portalu You Tube.
2012-04-24
Między barwą, formą i kreską...
Między barwą, formą i kreską...

„Tworzy się piórem, pędzlem, dłutem i cząstką samego siebie”
Waldemar Łysiak

Urodzony w 1940 na Kresach, Zbigniew Okopski były górnik - ratownik, od lat zwiazany z Poznaniem był w środę 24 kwietnia gościem Galerii Krąg. Tego dnia została w naszym klubie otwarta z inicjatyway Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej wystawa „Między barwą, formą i kreską.....”. Zbigniew Okopski autor zaprezentowanych prac jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest rysownikiem, malarzem, rzeźbiarzem, ale także śpiewa, komponuje, gra na gitarze.

… „Barwa, światło, zgłębienie i wykorzystanie możliwości tego niezwykłego medium sprawiają, że obrazy Zbyszka Okopskiego przykuwają uwagę, skłaniają do refleksji, poruszają wyobraźnię i serca, a wszystko rozgrywa się między kolorem i wyborem formy.
Jego twórczość – obrazy, rzeźby, wiersze, muzyka, śpiewanie i granie – mówią o człowieku i wyrażają filozofię życia artysty. Dla niego - „Miłość jest wszystkim co istnieje” - jak określiła potęgę uczucia Emily Dickinson, XIX wieczna angielska poetka. To co tworzy Zbyszek - próbuje zgłębić istotę tego niezwykłego przeżycia, które jest silniejsze od wszelkiego czasu.” ...

Izabella Hermanowska Katalog wystawy „Między barwą, formą i kreską.....”
Galeria Krąg Poznań, kwiecień 2012

Fotograficzna i filmowa relacja z wernisażu i otwaracia wystawy w naszej galerii oraz na klubowym kanale portalu You Tube. Zapraszamy!
2012-04-19
Poeta dwóch ojczyzn
Poeta dwóch ojczyzn

W "Kawiarence Literackiej" Klubu „Krąg” odbyło się w czwartek spotkanie z NGUYỄN CHÍ THUẬT - „poetą dwóch Ojczyzn”.

Nguyen Chi Thuat  (ur. 1951) - poeta, doktor nauk humanistycznych, Od października 2005 r. pracuje w Polsce w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  gdzie wykłada język  i literaturę Wietnamu. Tłumaczy i promuje literaturę polską w wietnamskich mediach. 

Niezwykle sympatycznego i serdecznego poetę, którego serce należy do dwóch krajów: Wietnamu i Polski przedstawił w obszernym eseju prezes Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich w Poznaniu Paweł Kuszczyński. Trzy razy w życiu udało się Nguyen Chi Thuat   powracać do Polski z Wietnamu, by tu studiować najpierw język, potem literaturę, zrobić dyplom z filologii polskiej, a potem doktorat w tej specjalności.

Nasz gość językiem polskim włada bardzo biegle, co pozwoliło mu przyjąć stanowisko profesora filologii wietnamskiej na UAM, a zamiłowanie do literatury polskiej udowodnić przekładami na swój ojczysty, wybranych dzieł pisarzy polskich.

Wiersze Nguyen Chí Thuat z tomiku „Znad Rzeki Czerwonej nad Wisłę i Wartę” czytali: Autor, jego studenci, oraz członkowie Teatru „Nie Do Zdarcia” z Klubu Krąg. Opowiadanie „Merci” tłumaczone przez profesora z wietmamskiego na polski odczytał Janusz Heller.

Jak przystało na kawiarenkę gościom spotkania serwowano wietnamską herbatę i przekąski.

W naszej galerii relacje foto i wideo z czwartkowego spotkania.
2012-04-14
VI Turniej Gier Planszowych
VI Turniej Gier Planszowych

Od roku w Kręgu spotykają członkowie Stowarzyszenia Mage.pl w ramach klubowej Sekcji Gier Planszowych. Podczas kwietniowej „Magicznej Soboty” oprócz spotkania z Teatrem Krokodyl zaprosiliśmy na kolejny Turniej Gier Planszowych zorganizowany przez członków sekcji. Dzieci wraz z rodzicami po spektaklu gremialnie udali się do sali turniejowej, aby uczestniczyc we wspólnej zabawie. W naszej galerii zdjęcia z turnieju.

2012-04-14
"Kozucha Kłamczucha"

Pierwsza wiosenna "Magiczna Sobota", zgromadziła ponad stuosobową widownię na kolejnym przedstawieniu Teatru ”Krokodyl”. Główną bohaterką widowiska była Kozucha Kłamczucha - czyli bohaterka książki Janiny Porazińskiej. W postać Kozuchy wcielił się Tadeusz Falana, a w roli gospodyni, lisa i nie tylko wystąpiła Magda Śledziejowska. Barwne i pełne humoru widowisko zachwyciło zarówno dziecięcą jak i dorosłą publiczność.

Wszystkich zapraszamy do naszej galerii.
2012-04-14
Piernikalia 2012
Piernikalia 2012

"Piernikalia" wbrew pozorom nie promują cukierników, a artystów wywodzących się z kręgu łódzkich i nie tylko łódzkich... seniorów.

W drugi weekend kwietnia odbył się IV Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Ruchu Seniorów - "PIERNIKALIA" - Łódź 2012, do udziału w którym został zaproszony Zespół Kabaretowy Seniorów „Wiosenne Krokusiki” z Klubu Krąg.

Ideą festiwalu jest pokazanie nowego wizerunku Seniora - aktywnego twórczo w wielu dziedzinach sztuki.
Jak powiedziała nam pani Małgorzata Wilczyńska, dyrektor OK "Karolew"- „Chcemy, aby Festiwal dawał szansę osobom starszym na publiczne zaprezentowanie swoich umiejętności. Aby mogli usłyszeć brawa i słowa uznania. Popularyzując amatorską twórczość artystyczną seniorów pragniemy przełamywać stereotypy na temat starości i bariery wiekowe, a osoby w wieku senioralnym zmotywować do dalszego rozwijania swoich talentów i artystycznych zainteresowań.”.

Łazarskie Krokusiki pod wodzą pana Bogusława Duszyńskiego wystąpiły w kategorii solistów i zespołów zyskując uznanie u łódzkiej widowni. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w Festiwalu i gratulujemy pomysłu!

2012-04-14
Radosna wiadomość!
Radosna wiadomość!

To pierwsza taka miła wiadomość w siedmioletniej historii naszej witryny!
Z radością informujemy, że dzisiaj na świat przyszła mała Tosia! Szczęśliwym Rodzicom, a naszym Wspólpracownikom i Przyjaciołom Dorocie i Wojtkowi składamy gratulacje!

Czyżby rosło nam nowe klubowe pokolenie?
2012-04-10
Krystyna Łybacka w Dziennikarskim Klubie Seniora
Krystyna Łybacka w Dziennikarskim Klubie Seniora

Działajacy przy Kręgu Dziennikarski Klub Seniora gościł w kwietniu posłankę Krystynę Łybacką – wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego SLD. Pani Łybackiej towarzyszył były senator SLD, przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – red. Ryszard Sławiński.

Redaktor Jan Kurek tak zrelacjonował wtorkowe spotkanie: „Dziennikarze – seniorzy, w większości dobrze znani poseł Łybackiej, jako wieloletniej posłance z Poznania, dobrze wykorzystali okazję spotkania do rozmowy o najważniejszych aktualnie sprawach kraju i polskiego społeczeństwa. Tematem wiodącym była rządowa propozycja podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat oraz związane z nią konsekwencje dla rynku pracy, dla życia rodzinnego, dla gospodarki. Poseł Łybacka przedstawiła także propozycje, zgłaszane przez SLD, wydłużenia wieku emerytalnego, ale z uwzględnieniem stażu pracy, a nie tylko lat życia.
Poruszano także wiele innych tematów, m.in. współpracy SLD z innymi ugrupowaniami politycznymi, (…), działalności polskiego parlamentu i sporach ideowych, o języku nieparlamentarnym, jakim posługują się posłowie, przemawiając w Sejmie, o obradach Komisji Sejmowych itp.”

Wiecej o spotkaniu na stronie Dziennikarskiego Klubu Seniora (www.dks.klubkrag.pl) a migawki w naszej fotogalerii.
2012-04-07
Bałkany
Bałkany

Tematem kwietniowego (już 517) spotkania członków Klubu Górskiego „Grań” były Bałkany, a właściwie górska wyprawa Marka Maludy przez góry: Rumunii, Serbii, Macedonii i Albanii. W tej podróży przez państwa wielkości województwa lubelskiego kol. Marek snuł barwną opowieść o tym przepięknym rejonie Europy, pokazując ich piękno, obalając przy tym wiele mitów, a całość uzupełniając wspaniałymi zdjęciami, (choć jak sam twierdził nie umie robić zdjęć). Za sprawą fotografii Marka Maludy przenieśliśmy się w bałkańskie klimaty, tam gdzie rozpoczynają się Karpaty...

2012-04-02
Kłopot z polską kulturą
Kłopot z polską kulturą

W czwartek 8 marca gościliśmy w Kręgu podczas II Walentynkowej Biesiady Poetyckiej trzynastu poetów związanych z Oddziałem Poznanskim Związku Literatów Polskich. Wsród prezentujach swe wiersze twórców znalazł się pan Nguyen Chi Thuat, profesor filologii wietnamskiej poznańskiego uniwerstetu. Nasz dalekowschodni gość przesłał nam dzisiaj wiersz Kłopot z polską kulturą zainspirowany walentynkową biesiadą i pobytem w naszym klubie (i w poznańskim tramwaju!). Panu profesorowi Nguyen Chi Thuat dziękujemi za wiersz i dedykację.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt