Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2016/2017 - Kwiecień
2017-04-30
Drzewo Roku 2017, wybrane!
Drzewo Roku 2017,  wybrane!

Dwa lata temu do tytułu Drzewa Roku kandydowała Łazarska Wierzba  Łącząca z naszego Łazarskiego Ogrodu (o tutaj na zdjęciu!). Wówczas znaleźliśmy się w zaszczytnym finale..

W tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężyła 220-letnia Topola Helena z Helu. To właśnie ona będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018!

Konkurs Drzewo Roku to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Organizatorzy konkursu nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukają  drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie, to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek, oraz reżyser Kazimierz Kutz.

2017-04-28
"Kot w butach”

Blisko dwustu widzów gościł Klub Krąg, podczas kwietniowego  „Magicznego  Piątku” - tradycyjnej imprezy dla najmłodszych mieszkańców Łazarza. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogły obejrzeć widowisko Tadeusza Falany „Kot w butach”  zrealizowane przez „Teatr Krokodyl”.

Wiosennym  prezentem dla najmłodszych poznaniaków było piątkowe  spotkanie z „Teatrem „Krokodyl". Tadeusz i Magda Falanowie w Kręgu przestawienie "Kot w butach” - adaptację znanej bajki Charlesa Perrault "Kot w butach" to jedna z najpopularniejszych baśni świata zaliczana do klasyki tego gatunku. Historia sprytnego a zarazem magicznego kota pojawiła się w zbiorach wielu pisarzy m.in. Charlesa Perrault w 1697 r., braci Grimm, czy chociażby rodzimego Jana Brzechwy. Jak zawsze nie zabrakło wspólnej zabawy i konkursów z udziałem uśmiechniętej dziecięcej publiczności. Zdjęcia ze spektaklu jak zawsze do obejrzenia w naszej internetowej galerii.

2017-04-27
"Po strunach idę do nieba"

Spotkania poetycko-muzyczne już na stałe zagościły w kalendarium Klubu Krąg. Od lat ważnym artystycznym akcentem naszej placówki. Gościem, ostatniego kwietniowego spotkania w klubowej Kawiarenki Literackiej był uznany poznański bard i kompozytor Tomasz Bateńczuk. Artysta, w czasie spotkania, noszącego tytuł  "Po strunach idę do nieba" zaśpiewał ballady do słów polskich poetów, w tym do wierszy Kaliny Izabeli Zioły, z którą to muzyk od lat współpracuje. Zapraszamy na następne spotkania w kawiarence literackiej. W naszych galeriach foto i wideo krótki klip filmowy oraz  garść zdjęć z czwartkowego koncertu.

2017-04-24
O strefie "Tempo 30" w Klubie Krag
O strefie

„O ministrze Szyszce, dzikiej wycince drzew i strefie Tempo 30” rozmawiali poznaniacy w Klubie Krąg podczas kolejnego spotkania organizowanego przez Prawo do Miasta  z udziałem pana Macieja Wudarskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania.

Admin strony internetowej „Prawo do Miasta”,  tak to wtorkowe spotkanie zrelacjonował: „Wczoraj w gościnnym Klubie Osiedlowym "Krąg" na Łazarzu w licznym gronie przybyłych gości, z udziałem wiceprezydenta Macieja Wudarskiego rozmawialiśmy o dwóch doniosłych dla Poznania (ale nie tylko) tematach: Wycinaniu drzew w mieście w rezultacie drzewobójczej ustawy Szyszko-dnika - co i gdzie już się stało, co miasto może robić i robi, co możemy my mieszkańcy i nasze organizacje. Trudno mówić o optymizmie...  Drugim tematem wtorkowego spotkania by ły projekty władz maista Poznaia  dotyczących  uspokajania ruchu drogowego, w kontekście strefy Tempo 30 i buspasów na Starym Mieście, zmian na Wildzie i Jeżycach. Optymizmu więcej, ale też są problemy wynikające z względnie częstego niezrozumienia, że przestrzeń śródmiejskich ulic nie jest z gumy oraz, że jest ona dla wszystkich użytkowników, nie tylko samochodów." Kilka fotek ze spotkania wnaszej galerii.

2017-04-19
"Dziennikarskie Potyczki z Modą".

W ten jedyny wieczór w roli modelek i modeli wcieli się ludzie znani z wystąpień w prasie, radiu i telewizji, a także sami dziennikarze. W środę w Domu Aukcyjnym Adam`s przy ul. Matejki, naprzeciwko Palmiarni już po raz szesnasty odbyły się "Dziennikarskie Potyczki z Modą".

Podczas pokazu na wybiegu zaprezentowali się m. in. Dominika Narożna - była rzecznik UAM, Cyryla Staszewska - rzecznik Sanepidu w Poznaniu, Krzysztof Wodniczak - wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i koordynator Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy, Anna Przewoźniak - prezenterka TVP3 Poznań, Dominik Górny - poeta, dziennikarz, członek zarządu Towarzystwa im. Hipolita Ciegielskiego. W rolę modela wcielił się także... Janusz Heller - kierownik Klubu Krąg i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza. 

XVI Dziennikarskie Potyczki z Modą zorganizowała Polska Akademia Mody pod patronatem Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy oraz Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Polska Akademia Mody ściśle współpracuje z Klubem Krąg. Nasz Klub od kilku lat jest w gronie organizatorów Gali Mody Polskiej organizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

2017-04-13
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Wesołych Świąt Wielkanocnych

"W czas powrotu przylaszczek / W zawierusze zawilców, złocieni / Blask gdy wstaje z ziemi / W Świętą Twoją Wielkanoc" (Leszek Długosz)

Zdrowych, spokojnych Świat Wielkanocnych,  Mieszkańcom "Łazarza" oraz członkom Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" i ich Rodzinom życzą:

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu oraz Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu.

2017-04-12
„Scena z bliska”
„Scena z bliska”

Władze naszego miasta, dążąc do ożywienia śródmieścia ogłosiły po raz kolejny konkurs Centrum Warte Poznania. Jego celem jest ożywienie centrum miasta poprzez imprezy kulturalne, sportowe i integracyjne. Jednym z tegorocznych laureatów jest  projekt  Klubu Krąg „Scena z bliska”.

Klub Osiedlowy "Krąg" po raz kolejny zaprosi mieszkańców do świata teatru i piosenki. "Dorosłe" spektakle pokaże „Mój Teatr” Marka Zgaińskiego, natomiast dla dzieci wystąpią dwa poznańskie teatry wędrowne: Krokodyl oraz Bum Cyk Cyk. Dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych prowadzone będą warsztaty teatralne.  Istotną częścią programu „Scena z bliska" będzie cykl "Śpiewamy Polskie Piosenki", podczas których poznańscy artyści wspólnie z publicznością wykonają znane, polskie kawałki z różnych epok - od Kabaretu Starszych Panów, przez Wojciecha Młynarskiego i Agnieszkę Osiecką, po współczesnych artystów. Szczegółowe informacje o planowanych działaniach projektowych można uzyskać  w sekretariacie Klubu Krąg.

2017-04-11
„Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz”
„Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz”

W tym roku miasto Poznań przeznaczy 350 tys. zł. na projekty, które zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu Centrum Warte Poznania. Jego celem jest ożywienie centrum miasta poprzez imprezy kulturalne, sportowe i integracyjne. Jednym ze zwycięzców jest  projekt  Klubu Krąg „Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz”.

Ogród Łazarz. Sąsiedzki skwer między blokami, którego centrum stanowi wierzba płacząca. W części leśnej ogrodu rosną dzikie rośliny -  to pierwszy w Polsce projekt przybliżania utraconej przyrody w centrum miasta. Ogród łazarz, to nie tylko botanika i warsztaty przyrodnicze.  Bowiem powstały w 2013 roku  łazarski ogród społeczny wpisał się w życie dzielnicy za sprawą wielu aktywności. Kolejnym dowodem jest „Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz”  - zwycięski projekt Klubu Krąg,  szóstej edycji konkursu "Centrum Warte Poznania".

W konkursowych planach na ten rok znalazły się między innymi pikniki sąsiedzkie, biesiady muzyczne, turnieje gier planszowych, a przede wszystkim warsztaty - kulinarne oraz z tworzenia żywych obrazów, dzieł sztuki z roślin i pieczątek na tkaninach.  Ogrodowy projekt autorstwa Joanny Heller będzie realizowany przez Klub Krąg. Czas jego realizacji: maj - październik. Zapraszamy już teraz do Ogrodu Łazarz! Szczegółowe informacje o planowanych imprezach już wkrótce na naszych stronach lub bezpośrednio w sekretariacie Klubu Krąg.

2017-04-10
Centrum Warte Poznania
Centrum Warte Poznania

W poniedziałek 10 kwietnia została rozstrzygnieta szósta edycja konkursu "Centrum Warte Poznania". Z prawdziwa przyjemnościa informujemy, ze komisja złożona z przedstawicieli Rady Miasta, Urzędu Miasta, UAM, samorządów pomocniczych wybrała 17 projektów, spośród Komisja złożona m.in. z przedstawicieli Rady Miasta, Urzędu Miasta, UAM, samorządów pomocniczych wybrała 17 projektów, spośród ponad osiemdziesieciu zgłoszonych w piątej edycji konkursu „Centrum Warte Poznania”.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się dwa, a właściwie, aż trzy (!) związane z Klubem Krąg. Bo oprócz projektów: „Ogród sztuk, sztuka w ogrodzie Łazarz” (Joanny Heller z Klubu Krąg) i  „Scena z bliska” sygnowany przez Klub Osiedlowy Krąg znalazł sie projekt„Historia miejsca - pamięć o miejscu. Ulica Głogowska od 26 do 84”, projekt autorstwa dr Liliany Krantz-Domasławskiej, przygotowywany na tegoroczne 28. Dni Łazarza.

Konkurs "Centrum Warte Poznania" zainicjowny przez włodarzy miasta powstał w oparciu o program "Przyjazne Śródmieście" w ramach "Strategii Miasta Poznania 2030" oraz w zgodzie ze stanowiskiem Rady Miasta Poznania. Celem Konkursu jest pozyskanie - w formie prac konkursowych - koncepcji programów, projektów kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, wzbogacających życie kulturalne i uatrakcyjniających centrum miasta oraz ich realizacja w 2017 roku. Do udziału w Konkursie "Centrum Warte Poznania" zapraszone zostały osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Dyrektor Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania chwilę po ogłoszeniu wyników konkursowych podzielił się na facebooku swoimi wrażeniami z przebiegu I etapu konkursu: "Centrum Warte Poznania - niesamowite, jak pozytywny jest wydźwięk tego konkursu (ukłony dla pomysłodawcy Mariusz Wiśniewski!) i jak wielka jest potrzeba, by wychodzić z kulturą do mieszkańców. Dlatego szczerze gratuluję tym, którzy potrafili przekonać co najmniej 9 (z 13) członków komisji konkursowej: 
Joanna Cieszyńska-PromińskaAleksandra KołodziejAdam Ziajski & Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy, Fundacja Wspierania, Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji Kreaktywator, Liliana Krantz-Domasłowska, Katarzyna Wala & Mobilny Dom Kultury Wilczak, Maciej Krych, Franciszek SterczewskiMarcin CzubalaArtur ŻytoAndrzej Niziołek, Fundacja Nordoff Robbins Polska, Joanna Heller & Klub KrągMaria Czarnecka & Stowarzyszenie Antropologów Kultury "Etnosfera"Szymon StemplewskiFundacja Ad Arte, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny Poznań, Fundacja "APJA", Fundacja SPOT.

Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim członkom komisji konkursowej za wspaniałą współpracę oraz Katarzyna Kozielczyk, która żyje tym konkursem i pomocą realizatorom przez cały rok. #tusienicniedzieje;)"

2017-04-08
Prezydent Poznania patronem 28. Dni Łazarza
Prezydent Poznania patronem 28. Dni Łazarza

Szanowni Mieszkańcy Łazarza! Komitet Organizacyjny 28. Dni Łazarza (31.05.-06.06.2017.)  z przyjemnością informuje, że w piątek,  siódmego dnia kwietnia 2017 roku, Prezydent Stołecznego Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak objął Honorowym Patronatem święto naszej dzielnicy.

W skierowanym na ręce Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza liście Pan Andrzej Białas, dyrektor Biura Prezydenta Poznania zauważył, że organizowane od 1987 roku Dni Łazarza „już na stałe wpisały się w bogaty pejzaż wydarzeń kulturalnych, odbywających się cyklicznie w stolicy Wielkopolski. (…) Każdego roku Dni Łazarza zapraszają do spotkania z bogatą tradycją i historią Poznania, ukazując piękno dzielnicy Łazarz.”. W imieniu Pana Prezydenta Pan Dyrektor życzył „organizatorom zadowolenia i satysfakcji z realizacji tegorocznych Dni Łazarza” wyrażając przy tym wiarę, „że 28. Dni Łazarza spotkają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Poznania przyczyniając się tym samym do integracji lokalnej społeczności.”

2017-04-07
"Gobeliny"

„Siedząc przy warsztacie tkackim, sięgając do pojemnika z wełną, Artystka pokazywała jak z mozołem i pieczołowitością powstaje tkanina, która i teraz i w przeszłości zdobiła ściany kaplic, salonów, komnat, m.in. wawelskich, w których słynne arrasy - są szczególną ozdobą królewskich wnętrz”

W „Galerii Krąg” - gobeliny pojawiały się już wielokrotnie, zwykle jednak w towarzystwie obrazów czy rzeźb. Tym razem na wernisażu wystawy „Gobeliny” Anny Klimaszewskiej pokazaliśmy – dla nich samych, podkreślając ich różnorodność, walory i nowe tworzywo. Tym razem pani Ania mówiła nie tylko ze znajomością artystycznego warsztatu, ale z przejęciem twórcy, któremu ta sztuka jest bliska i pozwala przenieść doświadczenia malarskie na zupełnie inne tworzywo. Uwagę gości zwracały także odbiegające od tradycyjnego tworzywa - gobeliny Doroty Zbroszko. Tutaj tworzywem były zioła, trawy, liście. Jak mówi artystka – „Metamorfozy” to cykl prac, "które wciąż się zmieniają, jak ulotność i przemijanie przyrody – tak i te prace są żywym organizmem”.

2017-04-02
Trud Biegania - Radość pomagania
Trud Biegania - Radość pomagania

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - święto obchodzone 2 kwietnia z inicjatywy Kataru, poparte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu i realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

W sobotę drugiego kwietnia z okazji Światowego Świadomości Dnia Autyzmu, Przedszkole dla Dzieci z Autyzmem, Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Aperio” byli organizatorami charytatywnego "2 Biegu Poznaniaka dla Przedszkolaka". Bieg odbył pięknej scenerii Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ambasadorami biegu byli znani sportowcy: Iwona MatkowskaSzymon Ziółkowski. Impreza tak jak i w ubiegłym roku odbyła przy organizacyjnym udziale starszych harcerzy ze Szczepu "Łazarz".  Ich udział docenili organizatorzy biegu pisząc na swej stronie min.: „Podziękowania należą się cichym bohaterom 2 Bieg Poznaniaka dla Przedszkolaka - harcerzom ze Szczep Łazarz z dh Wojciechem Wysockim  na czele - zorganizowanie biegu bez, Weroniki, Sławka, Krzycha, Pawła, Patryka, Romy, Niny, Igora, Matiego, Aureli i innych wolontariuszy, po prostu byłoby niemożliwe”. Godna reprezentacja naszego szczepu pomogła w organizacji biura zawodów, a także obsługi trasy. Dziękujmy Wam za dobrze wykonana harcerską służbę! Zapraszamy do naszej galerii na fotograficzne migawki z biegu.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt