Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Kwiecień
2015-04-30
Już tylko miesiąc do Dni Łazarza!
Już tylko miesiąc do Dni Łazarza!

Już niecały miesiac pozostał nam do rozpoczęcia 26. Dni Łazarza, największego i najstarszego poznańskiego dzielnicowego święta. Od 1997 roku impreza jest współorganizowana przez Radę Osiedla „Św.Łazarz” i Radę Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. Współpraca tych organów samorządowych od dawna jest stawiana w naszym mieście za przykład dobrego i efektywnego współdziałania. Organizatorzy do udziału w święcie zaprosili placówki kulturalne i oświatowe, organizacje i stowarzyszenia oraz łazarskie parafie. Program „dni” znajdą Państwo na na naszej stronieSerdecznie zapraszamy...

2015-04-27
Prezydent Poznania patronem Dni Łazarza
Prezydent Poznania patronem Dni Łazarza

Komitet Organizacyjny 26. Dni Łazarza (2705. - 02.06.2015.)  z przyjemnością informuje, że w dniu 27 kwietnia 2015 roku Pan Jacek Jaśkowiak Prezydent Stołecznego Miasta Poznania   objął Honorowym Patronatem święto naszej dzielnicy.

W skierowanym na ręce Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego liście Pani Anna Kuca - Szpytko, dyrektor Biura Prezydenta Poznania napisała: „Państwa działania, mające na celu popularyzowanie tej niezwykłej dzielnicy oraz pasji i zainteresowania jej mieszkańców, niewątpliwie zasługują na uznanie Władz Miasta Poznania”.

2015-04-22
"Leśnych roślin kłótnie i zatargi"

"Leśnych roślin kłótnie i zatargi" to kolejne spotkanie warsztatowe w ramach projektu „W kręgu młodych duchem” realizowanego we współpracy z Poznańskiem Stowarzyszeniem Animatorów Kultury i Klubem Osiedlowym „Krąg” w Poznaniu dla Aktywnych 60+. Warsztaty przyrodnicze realizowane w Klubie Krąg mają  na celu promocję korzyści i wartości wynikających ze zrozumienia środowiska przyrodniczego i żywego kontaktu z przyrodą.  

Jak zachowują się rośliny, aby przetrwać niełatwą walkę o miejsce w świecie przyrody? Aby lepiej przyjrzeć się procesom, porównaliśmy je do sprzedawców na Rynku Łazarskim. Ta analogia do sprzedawców i klientów w doskonały sposób pokazała, jak podobnie mogą zachowywać się rośliny. Okazuje się, że rośliny ze sobą konkurują ze sobą w podobny sposób, stosując swoiste "chwyty marketingowe", aby m.in. zwabić potencjalnych "klientów" (zapylaczy) na najpiękniejszy towar, którym są przepięknie wyeksponowane kwiaty. Poszczególne strategie uczestnicy warsztatów analizowali na przykładzie lasu grądowego i jego mikrosiedlisk.  Podczas zajęć skorzystano ze świeżo zebranych wiosennych  roślin przywiezionych na zajęcia prosto z lasu Kasztelanii Ostrowskiej. Warsztaty zakończyły się spacerem do Ogrodu Łazarz, gdzie dla utrwalenia wniosków seniorzy podziwiali okazy gatunków roślin grądowych. (tekst: Kinga Jagielska,  foto Maciej Jędrzejczak)

2015-04-21
Warzywna przyszłość
Warzywna przyszłość

W Ogrodzie Łazarz w tym roku czeka nas kolejna nowość. Już wkótce pojawią sie skrzynie, w których posadzimy powszechnie znane warzywa. Niekoniecznie, aby je w tym roku jeść, ale raczej po to aby stworzyć okazję do oswajania się z nimi w przestrzeni miejskiej i zarazem pokazania najmłodszym "jak rośnie ziemniak". Dojdzie także więcej roślin ozdobnych, dzięki czemu Ogród będzie jeszcze barwniejszy i pachnący. Dostaliśmy z Rynku Łazarskiego skrzynię z warzywami odrzuconymi do sprzedaży (swoją drogą z jednego stoiska tyle dobrej żywności tygodniowo traktowanych jest jako odpad! Daje do myślenia...). A naa spotkanie z nauką sadzenia roślin, w tym właśnie warzyw, zaprosimy już wkrótce! (Tekst i foto Maciej Jędrzejczak)

2015-04-16
Wolno dzieciom!
Wolno dzieciom!

Od początku kwietnia do końca roku szkolnego w każdy czwartek o godz. 16:30 wolontariuszse Generatora Malta zapraszają dzieci małe i duże do Ogrodu Łazarz, na warsztaty z cyklu "Wolno dzieciom". Podczas ostatniego spotkania  dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczestników powstała w ogrodzie Dziecięca Galeria "Przy Murku". Zapewniamy Was, że zabawa przy jej tworzeniu była przednia! Zapraszamy dzieci i rodziców na kolejne czwartkowe niespodzianki. Działania w ramach programu Wolno dzieciom! realizowane są przez zespół Generatora Malta w ramach Malta Festival Poznań 2015. Klub Krąg od dwóch lat uczestniczący w pracach Generatora Malta zapewnia miusińskich, że wtym roku to będzie się działo!

2015-04-15
Psychologiczna kawiarenka
Psychologiczna kawiarenka

Psychologiczne kawiarenki to cykl warsztatów rozwojowych stworzony przez studentów z Fabryki Młodych Profesjonalistów dla osób z grupy „Aktywnych 50+” uczestniczących w codziennym życiu Klubu Krąg. Cykl obejmuje wiele zagadnień psychologicznych w tym: (nasze) mocne strony, asertywność, radzenie sobie ze stresem, poznawanie nowych ludzi, kreatywność czy wyznaczanie celów. Dotychczas odbyły się w Kręgu cztery spotkania, podczas których seniorzy mieli okazję rozpoznawać swoje talenty oraz ćwiczyć techniki asertywnej komunikacji. Spotkania przeprowadzane są w formie warsztatowej, z użyciem takich metod jak: dyskusja, praca w grupach czy studia przypadków. Uczestnicy mają szansę zarówno na dobrą zabawę jak i na przećwiczenie konkretnych umiejętności. Przed nami jeszcze kolejne cztery spotkania. Nie możemy się doczekać! (tekst i foto: Marta Zielińska z Fabryki Młodych Profesjonalistów)

2015-04-15
Na Łazarzu zakwitły zawilce gajowe!
Na Łazarzu zakwitły zawilce gajowe!

Wiosna zawitała do Ogrodu Łazarz. To już trzeci sezon prac w tym miejscu! Od zeszłego roku rozrastają się: aktywność społeczna, gatunki leśne, pomysły na przyszłość. W tym roku zakwitły także zawilce gajowe (Anemone nemorosa przywiezione z Kasztelanii Ostrowskiej. Prawdopodobnie jest to pierwsze ich kwitnienie na Łazarzu od ponad 200 lat!

Wiosna dała szansę do „pobudki „roślin leśnych, które wspólnymi siłami posadziliśmy w ubiegłym roku w Ogrodzie Łazarz. We wschodniej „części” ogrodu funkcjonuje "Leśna Enklawa Ogrodu Łazarz". Sprowadzone w zeszłym roku rośliny runa lasów dębowo-grabowych właśnie zakwitły. Grądy to dominujący dawniej w Wielkopolsce typ lasu, który obecnie spotkać można w reliktowych ostojach, jak choćby rezerwat przyrody "Meteoryt Morasko" na północy Poznania. Presja rozrastającej się zabudowy miejskiej wyeliminowała pierwotne lasy grądowe z krajobrazu dzielnicy Św. Łazarz kilkaset lat temu. A jednak gatunki runa leśnego powróciły do tej części Poznania właśnie w Ogrodzie Łazarz.

Później niż w naturalnych lasach rozpoczęły kwitnienie wczesnowiosenne byliny. Wiosna to jedyna pora roku, gdy przez korony drzew do dna lasów przebija się dużo światła, stąd właśnie najwięcej roślin zakwita w grądach w marcu, kwietniu i maju. Przez liściastą ściółkę przebiły się zawilce gajowe, które łanami zakwitają w żyznych lasach Wielkopolski. W towarzystwie zawilców zakwitają teraz przylaszki pospolite (rzadki gatunek wokół Poznania!), pierwiosnki lekarskie, kopytniki pospolite. Można przypuszczać z dużą trafnością, że te typowe dla pradawnych puszcz gatunki zakwitły powtórnie na Łazarzu pierwszy raz od 200 lat!
Taki trochę "rezerwat przyrody" otwarty dla wszystkich w centrum Poznania, a zarazem jest to pierwsza tego typu inicjatywa miejskiego przywracania dzikiej przyrody w Wielkopolsce! Wszystkie najciekawsze gatunki opisane są barwnymi tabliczkami, więc warto wybrać się na zwiedzanie. Kolekcja będzie się ciągle rozwijać o kolejne ciekawe rośliny leśne. Latem zaś warto tu się schronić w cieniu naszej wierzby białej... Zapraszamy do naszej galerii (Tekst i zdjecia Maciej Jędrzejczak)

 

2015-04-11
Sobota z planszówkami!
Sobota z planszówkami!

Fundacja Zagrajmy wraz z Klubem Krąg zaprosiła w sobotę 11 kwietnia r+odziców z dziećmi, młodzież, osoby dorosłe i seniorów na  „Sobotę z planszówkami”.

Tego dnia łazarskim domu kultury od dziesiątej do szesnastej każdy mógł spróbować swoich sił w przeżywających renesans grach planszowych, a do wyboru było prawie osiemdziesiąt gier!  Wśród nich cieszące się dużą popularnością „Duuszki”, oraz  „Pędzące Żółwie”, „Potwory w Tokio”, „7 Dni Westerplatte”, „Osadnicy z Catanu”, „Pszczółki”, „Qwirkle”, „7 Cudów Świata”, „Splendor” i „Dobble”. Organizatorzy przygotowali gry dla wszystkich, zarówno dla zupełnych nowicjuszy jak i  dla planszoholików. Wiek, płeć, wykształcenie czy doświadczenie w planszówkach nie ma najmniejszego znaczenia. W zestawie znalazły się takie tytuły, dzięki którym można było dotrzeć do każdego gracza. Wolontariusze z fundacji Zagrajmy pl., pomagali uczestnikom imprezy w zrozumieniu zasad poszczególnych gier, rozgrywając wspólnie z nimi pierwszą partię.

W trakcie sobotniej imprezy zostały rozegrane dwa specjalne turnieje: gier rodzinnych  i modnej aktualnie gry w „Duuuszki”. „To bardzo prosta gra na spostrzegawczość, w której jednak trzeba się chwilkę zastanowić, zanim ręka wyruszy po odpowiedni przedmiot. Krótki czas rozgrywki, prostota zasad i wysoka „regrywalność” sprawiają, że to doskonały tytuł dla każdej grupy wiekowej i stopnia „planszozaawansowania” (Agnieszka Neumann z Fundacji Zagrajmy.pl.)

Działająca od czterech lat Fundacja Zagrajmy promująca gry planszowe jako twórcze alternatywy dla komputera i telewizora  gościła po raz pierwszy w naszym klubie. I jak napisali na swojej stronie „[Klub Krąg] to dla nas zupełnie nowe miejsce, jednakże wiemy, że Klub jest już poniekąd weteranem tego typu spotkań – jeszcze trzy lata temu odbywały się one tam bowiem regularnie.” (W latach 2008-2013 w Kręgu miało siedzibę Stowarzyszenie Mage.pl - również aktywnie promujące gry planszowej).

Dziękujemy wolontariuszom Fundacji „Zagrajmy” oraz Zenonowi Kubiakowi i Joannie Heller za przygotowanie imprezy. Zdjęcia z imprezy już wkrótce w naszej galerii.

2015-04-10
Jacek Kaczmarski. In Memoriam.
Jacek Kaczmarski. In Memoriam.

10 kwietnia minęła 11 rocznica śmierci Jacka....    W piątkowy wieczór w Kręgu specjalnym koncertem z udziałem Przemka Mazurka (vocal, piano, guitar) oraz Wojciecha Winiarskego (guitar) uczciliśmy pamięć Jacka Kaczmarskiego, barda, poety, człowieka "Solidarności"..
Przemek Mazurek jest poznańskim autorem, śpiewającym najczęściej własne utwory. Jednak od kilku lat odważnie podejmuje się interpretacji piosenek innych  twórców (Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski). Właśnie za nową interpretację utworów , Jacka Kaczmarskiego otrzymał I nagrodę i nagrodę publiczności na X Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Nadzieja" w Kołobrzegu w 2012 r. Towarzyszący Przemkowi, Wojciech Winiarski to wybitny poznański gitarzysta, udzielający się w wielu muzycznych projektach. Wojtek który grał m.in. z Hanną Banaszak, towarzyszy od lat Jackowi Kowalskiemu, jest założycielem zespołu Good Staff, który w swoim repertuarze ma piosenki do wierszy Leopolda Staffa czy Bolesława Leśmiana.
W Klubie Krąg artyści wykonali zarówno znane, legendarne utwory Jacka Kaczmarskiego, w autorskich interpretacjach Przemka Mazurka, jak i nowe kompozycje do tekstów z tomiku poetyckiego Jacka  "Tunel" (2004).W naszej galerii zdjęcia autorstwa: Andrzeja Radwańskiego.

Dziękujemy wspaniałym muzykom i energetycznej publiczności za wspaniały wieczór w Kręgu!

2015-04-10
"Za Zasługi dla ZHP"

Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" – to harcerskie odznaczenie honorowe, najwyższe wyróżnienie w Związku Harcerstwa Polskiego nadawane  1965 roku.

W 1979 roku ustanowiono drugi stopień odznaczenia Złoty Krzyż "Za Zasługi dla ZHP", a w 2007 roku trzeci stopień Brązowy Krzyż "Za Zasługi dla ZHP". Członkom Szarych Szeregów, prowadzącym działalność konspiracyjną w czasie okupacji hitlerowskiej, do odznaczenia nadawana była Rozeta z Mieczami, przypinana na wstążce. Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" nadaje Przewodniczący ZHP z własnej inicjatywy, na wniosek Naczelnika ZHP lub właściwego komendanta chorągwi. Wniosek opiniuje Kapituła Krzyża "Za Zasługi dla ZHP". Postanowienie Przewodniczącego ZHP o nadaniu Krzyża "Za Zasługi dla ZHP" ogłasza w rozkazie Naczelnik ZHP. Wręczenia Krzyża "Za Zasługi dla ZHP" dokonuje uroczyście Przewodniczący ZHP lub w jego imieniu wiceprzewodniczący ZHP, Naczelnik ZHP albo przewodniczący Rady Chorągwi.

Miło nam donieść, że w dniu 10 kwietnia Brązowy Krzyż zasługi dla ZHP otrzymała druhna podharcmistrz  Dorota Wysocka, komendantka Szczepu Łazarz. Uroczystość wręczenia tego honorowego odznaczenia miała miejsce w siedzibie Komendy Hufca Poznań - Grunwald. Druhnie Dorocie oraz całej kadrze instruktorskiej naszego szczepu gratulujemy!

„Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” może być nadany instruktorom ZHP, którzy są naturalnymi liderami swoich środowisk, kształtującymi, niezależnie od pełnionej funkcji, poszanowanie dla wartości płynących z Prawa Harcerskiego, będących wzorcami do naśladowania dla innych, za systematyczną i skuteczną pracę motywacyjną”. (Na zdjęciu obok, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami)

2015-04-09
„O pozytywnym starzeniu się”
„O pozytywnym starzeniu się”

W czwartek w Kręgu rozpoczęliśmy „Wiosenny zawrót głowy”, cykl energetyzujących imprez, dla aktywnych seniorów realizowany przez Klub Krąg i Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury w ramach projektu „W Kręgu Młodych Duchem”. W programie czwartkowej imprezy znalazł się wykład, geriatry,  prof. dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis „O pozytywnym starzeniu się”. Wykład pani prof (w zgodnej opinii, słuchaczy był wielce inspirujący i prowokujący do zmiany wielu życiowych postaw). Jak przystało na aktywnych łazarskich seniorów spotkanie zakończyło się muzycznym wieczorkiem integracyjnym z udziałem zespołu  „Peters”. Zatem pozytywnie patrzymy w przyszłość!

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Tobis-Wieczorkowska (na zdj. obok) jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie geriatrii, Przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Kierownikiem Katedry Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz  Kierownikiem Pracowni Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

2015-04-08
Warsztaty przyrodnicze dla Aktywnych 60+
Warsztaty przyrodnicze dla Aktywnych 60+

W tym tygodniu rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów przyrodniczych realizujących treści projektu Dzikie Dziedzictwo. Pięć spotkań jest częścią projektu "W Kręgu Młodych Duchem", które realizujemy we współpracy  ze Stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska oraz Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury. Spotkania dla Aktywnych 60+ poruszać będą różne zagadnienia związane z przyrodą w jej najbardziej dzikim, leśnym wydaniu na tle polskiej przyrody - nasze narodowe dziedzictwo. Warsztaty prowadzone przez młodych przyrodników ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska odbywać sie będą raz w tygodniu w Kręgu oraz w Ogrodzie Łazarz położonym na tyłach Klubu. Podczas inauguracyjnych zajeć odpowiedzilismy sobie na pytanie:Kto sprzata w lesie?. Seminarzyści dowiedzieli się skomplikowanej sieci wzajemnych powiązaniach między organizmami dbającymi o ład i porządek. Dlaczego nic się nie marnuje? Dlaczego wiosną nie ma już liści, które opadły na ziemię zeszłej jesieni? Kto je grabi? Co się dzieje dalej z naszymi śmieciami? Mam nadzieję, że zachecilismy do udziału w przyszłotygodniowym spotkaniu o prowokujacym tutułe: "Leśnych roślin kłótnie i zatargi".

2015-04-04
Wesołego Alleluja!
Wesołego Alleluja!

Zdrowych, spokojnych Świat Wielkanocnych,  Mieszkańcom "Łazarza" oraz członkom Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" i ich Rodzinom życzą:

Rada i Kierownictwo Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu oraz Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald"w Poznaniu.

2015-04-02
Ratownicy Wodni
Ratownicy Wodni

Po zajeciach teoretycznych w Kręgu, na ratajskiej pływalni, duża osiemnastoosobowa grupa przyszłych Ratowników Wodnych, zakończyła szkolenie praktyczne. Z opinii naszych instruktorów, wiemy, że praca z tą młodzieżą, była prawdziwą przyjemnością. Ogromne postępy, wielkie zaangażowanie i zapał uczestników szkolenia, są dobrymi prognostykami na przyszłość. To będą świetni ratownicy! - powiedział nam przedstawiciel ZG RWR, wiceprezes ds. szkoleniowych, pan dr Romuald Michniewicz, który osobiście przyglądał się poziomowi prezentowanemu przez kursantów – w czasie egzaminu. Gratulujemy tym, którzy poradzili sobie ze wszystkimi próbami i trzymamy kciuki za pozytywne poprawki pozostałych! Oddziału RWR w Poznaniu od ponad roku ma siedzibę w naszym klubie. Fotografgiczne migawki z zajęc praktycznych w naszej galerii.

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt