Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2007/2008 - Kwiecień
2008-04-22
50 lat Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu
50 lat Spółdzielni Mieszkaniowej

50 lat temu w dniu 4 listopada 1957r. postanowieniem Sądu Powiatowego dla miasta Poznania usankcjonowane zostało powołanie Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu.
Dziś Spółdzielnia Mieszkaniowa "Grunwald" to cztery nowoczesne osiedla, na których mieszka około 30 tysięcy mieszkańców.

Klub Krąg działający na poznańskim Łazarzu jest częścią Wydzielonego Osiedla Łazarz tejże spółdzielni. Zatem nic dziwnego, że akcentujemy jubileusz 50-lecia jednej z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce. Obchody rocznicowe zostały zaplanowane na wtorek 22 kwietnia. Po raz pierwszy od dwudziestu lat kolejne lecie spółdzielni odbyło się nie w Kręgu, a w Teatrze Nowym w Poznaniu. Uroczystość poprowadził znany aktor teatralny i filmowy Zbigniew Grochal.

Wśród wyróżnionych tego dnia osób znaleźli się działacze samorządowi: pani Krystyna Plich i pan Feliks Bijakowski oraz pracownicy administracji osiedla pani Irena Drozd i pan Ireneusz Sikorski. Największym odznaczeniem tego wieczoru - Medalem za Długoletnią Służbę - zostali wyróżnieni: medalem złotym, pan Józef ¯eleński kierownik osiedla Łazarz i srebrnym pan Zdzisław Nowak kierownik techniczny z osiedla Łazarz. W drugiej części spotkania zaproszeni goście obejrzeli komedię Francisa Vebera "Przyjęcie dla głupca" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

Zainteresowanych zapraszamy do naszej galerii na miłe wspomnienie wspólnego święta.
2008-04-19
Indiańska Przygoda
Indiańska Przygoda

Kolejna "Magiczna sobota" to spotkanie z egzotyczną przyrodą amazońskiej dżungli, pustynnej Atakamy i wędrówek po górskich bezdrożach Andów. Młodzi poznańscy podróżnicy ze Stowarzyszenia "Czysty świat" opowiedzieli najmłodszym bywalcom Klubu Krąg o wierzeniach Indian południowoamerykańskich i o bliskich kontaktach z aligatorami, piraniami czy innymi, nie zawsze przyjaznymi zwierzętami. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość przebrania się w stroje indiańskie oraz zrobienia własnoręcznie naszyjników.

Magiczna sobota do obejrzenia w naszej galerii galerii.
2008-04-17
Wybory samorządu dziennikarskiego
Wybory samorządu dziennikarskiego

W czwartek 17 kwietnia w naszym klubie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewodniczącym poznańskiego oddziału został ponownie wybrany Stefan Kostecki.

Krótkie fotograficzne migawki (autorstwa Wojtka Wysockiego) z wyborczego spotkania wielkopolskich dziennikarzy do zobaczenia w naszej galerii.
2008-04-16
Z Bamberką po Ziemi Wolsztyńskiej
Z Bamberką po Ziemi Wolsztyńskiej

Brzydka kwietniowa pogoda nie odstraszyła członków Klubu Seniora Bamberka od udziału w wycieczce krajoznawczej do Wolsztyna i Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Na trasie wycieczki znalazła się jedyna czynna w Europie parowozownia we Wolsztynie, zabytkowy kościół w Przemęcie oraz Muzeum - Pracownia artysty rzeźbiarza Mariana Murka w Górsku. Punktem docelowym wycieczki był pobyt w gospodarstwie agroturystycznym "U kowala" w Kluczewie, gdzie oprócz zapoznania się z kowalskimi tradycjami rodziny Krzysztofa Pieśniaka seniorzy z Bamberki uczestniczyli w biesiadzie okraszonej wiejskimi smakołykami i tańcem.

Reporterska relacja w naszej galerii (cz.1, cz.2, cz.3, cz.4, cz.5).
2008-04-16
"Warsztaty u Mistrzów"

W środę 16 kwietnia w Galerii Krąg otwarta została wystawa „Warsztaty u mistrzów” prezentująca jeden z obszarów artystycznych zainteresowań Marii Klimczak.

Artystka wyraźnie zafascynowana malarstwem mistrzów secesji zaproponowała spotkanie z dorobkiem ich największych twórców. Maria Klimczak sięgnęła bowiem po dorobek Gustava Klimta (1862-1918) jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i wiedeńskiego modernizmu. Innym źródłem inspiracji poznańskiej plastyczki stał się Pierre Bonnard (1867-1947) francuski malarz, artysta, wybitny kolorysta, odnoszący się do tradycji impresjonistycznych i postimpresjonistycznych.

Zapraszamy do naszej galerii tej w realu i tej na naszej stronie!
2008-04-10
Ryszard Podlewski w Kawiarence Literackiej
Ryszard Podlewski w Kawiarence Literackiej

Ryszard Podlewski - dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji, satyryk, fraszkopisarz i aforysta był w czwartek gościem Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg.

Bohater spotkania debiutował w 1953 roku w Głosie Wielkopolskim, współpracował min. z Przekrojem, Szpilkami, Karuzelą, Tygodnikiem Kulturalnym. Szerokiej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako dziennikarz i publicysta w Oddziale Poznańskim Telewizji Polskiej. Ryszard Podlewski w Klubie Krąg zaprezentował swoje dwie ostatnie książki. Dwujęzyczne, bo napisane po polsku i po niemiecku "Aforyzmy - Aphorismen" oraz "Fraszki i myśli z cyklu ".

Zapraszamy do galerii i do.. empiku po błyskotliwe aforyzmy pana Ryszarda!
2008-04-03
Patron "BAMBERKI"
Patron

W czwartek 3 kwietnia członkowie Klubu Seniora "Bamberka" zostali zapoznani z Uchwałą nr 1/2008 nowo wybranego Zarządu. Zgodnie z jej treścią od dnia 1 kwietnia 2008 patronem Bamberki został zmarły w październiku ubiegłego roku jej wieloletni przewodniczący inż. Jan Komarnicki.

Od tego dnia pełna nazwa najstarszej sekcji Klubu Osiedlowego "Krąg" brzmi:
Klub Seniora „Bamberka” im. Jana Komarnickiego.

Uchwała Zarządu o powołaniu Patrona została przyjęta z dużym uznaniem przez łazarskich seniorów.

2008-04-02
10. Łazarski Fyrtel czyli.. pora na dyskusję o zagospodarowaniu przestrzennym Łazarza
10. Łazarski Fyrtel czyli.. pora na dyskusję o zagospodarowaniu przestrzennym Łazarza

We wtorek 2 kwietnia o godz. 18:00 odbyło się jubileuszowe, dziesiąte spotkanie Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel". Tym razem rozmawiano o nowych łazarskich inwestycjach, a ściślej o zagospodarowaniu terenu w obszarze ulic Hetmańska, Dmowskiego i Krauthofera oraz o planowanej budowie Centrum Handlowo-Rozrywkowego "Metropolis", którego inwestorem jest firma Echo Investment. Nazwa tego kolosa nieprzypadkowa bowiem znajdzie tu swą siedzibę aż 220 sklepów, dziesięć sal kinowych, hipermarket spożywczy oraz duży sklep elektroniczny. Nie zabraknie pubów, restauracji, kawiarni i kręgielni. "Metropolis" zajmie powierzchnie około 120 tysięcy m2. Przewidywany koszt inwestycji to 100 milionów euro.

Niestety na spotkaniu zabrakło najważniejszych gości to jest zaproszonych wcześniej przedstawicieli Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Uczestnicy spotkania postawę urzędników MPU uznali jako lekceważenie i to w takim momencie, kiedy prezydent Poznania Ryszard Grobelny deklaruje, że żadna inwestycja w mieście nie powstanie bez konsultacji z lokalną społecznością.

Kwietniowy "Łazarski Fyrtel" poprowadził Jerzy Babiak - członek Stowarzyszenia "My Poznaniacy" oraz Przewodniczący Rady Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".

Migawki ze spotkania /dzięki uprzejmości portalu www.lazarz.pl/ w naszej galerii.
2008-04-01
Belgijskie fortyfikacje
Belgijskie fortyfikacje

Klub Górski "Grań" oraz Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia byli organizatorami spotkania poświęconego belgijskim fortyfikacjom wojskowym. Gościem kwietniowego spotkania Klubu "Grań" był laureat tytułu "Przyjaciel Łazarza" pan Przemysław Maćkowiak, który wygłosił prelekcję pt. "Belgijskie Forty Mozy (1887-1918)". W trakcie wykładu zostały omówione, umocnienia twierdz Liége oraz Namur zrealizowane w latach 1887-1891 według nowatorskich projektów inżyniera wojskowego generała Henri Alexisa Brialmonta.

Na zdjęciu: Zniszczony masyw centralny Fortu Loncin Twierdzy Liége po eksplozji prochowni trafionej 15 sierpnia 1914 r. pociskiem 42 cm z niemieckiej Grubej Berty. Na pierwszym planie wyrwana siłą wybuchu stalowa kopuła dla dwóch dział 12 cm. (Fot. Przemysław Maćkowiak, 2008) (zobacz powiększone zdjęcie)

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt