Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2018/2019 - Marzec
2019-03-31
Wycieczka na otwarcie sezonu
Wycieczka na otwarcie sezonu

Klub Górski „Grań” Oddziału Poznańskiego PTTK zaprosił w niedzielę 31 marca na wycieczkę otwierającą nowy sezon turystyczny.. Tym razem spotkaliśmy się na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na trasie z Lądu do Pyzdr. Podczas spaceru przeszliśmy trasą Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego, którym przemierzaliśmy wcześniej Wartę z Konina do Poznania. Kto się nie załapał niechaj się nie przejmuje sezon turystyczny potrwa i tak cały rok)

Znakowany w kolorze niebieskim  Nadwarciański Szlak Rowerowy (NSR) przebiega w całości wzdłuż rzeki Warty na terenie województwa wielkopolskiego. Trasa należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Odcinek wschodni, przebiega przez parki krajobrazowe: Rogaliński, Żerkowsko-Czeszewski i Nadwarciański. Jest zaliczany do szlaków łatwych.

2019-03-30
Wiosna jak w Puszczy Zielonce!
Wiosna jak w Puszczy  Zielonce!

Wiosna zawitała do Ogrodu Łazarz. To już ósmy sezon sezon prac w tym miejscu! Od kilku lat rozrastają się: aktywność społeczna, gatunki leśne, pomysły na przyszłość. W tym roku zakwitły także zawilce gajowe (Anemone nemorosa)  przywiezione z Kasztelanii Ostrowskiej. Prawdopodobnie jest to pierwsze ich kwitnienie na Łazarzu od ponad 200 lat! Wyszedł i cudownie zieleni się nam czosnek niedźwiedzi Allium ursinum. Jest to gatunek typowy dla lasów liściastych. U nas runo pośród bloków wokół Ogrodu Łazarz zupełnie jak w dobrym rezerwacie przyrody!

Wiosna dała szansę do „pobudki „roślin leśnych, które wspólnymi siłami posadziliśmy w ubiegłym roku w Ogrodzie Łazarz. We wschodniej „części” ogrodu funkcjonuje "Leśna Enklawa Ogrodu Łazarz". Sprowadzone w rośliny runa lasów dębowo-grabowych właśnie zakwitły. Kończąc nieśmiało zauważamy: rośliny wychodzą, intensywna wiosna przed nami, a Ogród Łazarz dopiero pokaże, ile jest wart! Grądy to dominujący dawniej w Wielkopolsce typ lasu, który obecnie spotkać można w reliktowych ostojach, jak choćby rezerwat przyrody "Meteoryt Morasko" na północy Poznania. Presja rozrastającej się zabudowy miejskiej wyeliminowała pierwotne lasy grądowe z krajobrazu dzielnicy Św. Łazarz kilkaset lat temu. Gatunki runa leśnego powróciły jednak do tej części Poznania właśnie w Ogrodzie Łazarz.

W towarzystwie zawilców zakwitają teraz przylaszczki pospolite (rzadki gatunek wokół Poznania!), pierwiosnki lekarskie, kopytniki pospolite. Można przypuszczać z dużą trafnością, że te typowe dla pradawnych puszcz gatunki zakwitają ponownie na Łazarzu tak jak dwieście lat temu!  Taki trochę "rezerwat przyrody" otwarty dla wszystkich w centrum Poznania, a zarazem jest to pierwsza tego typu inicjatywa miejskiego przywracania dzikiej przyrody w Wielkopolsce!  Mamy nadzieję, że kolekcja będzie się ciągle rozwijać o kolejne ciekawe rośliny leśne. Latem zaś warto tu się schronić w cieniu naszej wierzby białej... Zapraszamy do naszej wiosennej galerii (Tekst: M. Jędrzejczak, foto: J. Heller)

Maciej Jędrzejczak - łazarzanin i botanik z zamiłowania, absolwent Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami inwentaryzacji flory i ochrony szaty roślinnej. Tropiciel przyrody w lasach i na mokradłach. Fascynat rodzimych gatunków storczyków. Od kilkunastu lat prowadzi kompleksowe badania flory terenów na południe od Jeziora Lednickiego. Z pasją prowadzi edukację przyrodniczą i propagowanie wiedzy o rodzimych gatunkach roślin. Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa i Promocji „Kasztelania Ostrowska”.

 

2019-03-22
„Gloria Artis” dla Kazimierza Rafalika
„Gloria Artis” dla Kazimierza Rafalika

Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik, publicysta, od 2002 roku członek Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Od wielu lat związany z Klubem Krąg podczas IX „Robinsonady” otrzymał przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal „Gloria Artis”

Uroczystość odbyła się w piątek 22 marca podczas wernisażu IX Poznańskiego Salonu Robinsonada w Galerii Skalar przy zbiegu ulic Hetmańskiej i Góreckiej. Medal "Gloria Artis”, to kolejne wyróżnienie przyznane, temu nietuzinkowemu artyście. Rzeźbiarzowi (autorowi blisko dwóch tysięcy prac), fotografowi  i dziennikarzowi współpracującemu z ponad 70 periodykami.  

Kazimierz Rafalik, "inżynier z duszą artysty "absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy, Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy i Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, a także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej i Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych "EkoArt" oraz wielu stowarzyszeń i fundacji. Rzeźbą zajmuje się od 1981 roku. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, min. w: Salonie Sztuki Współczesnej w Koszalinie (1990), Galerii Carmelitanum w Poznaniu (1993), Galerii Techne w Poznaniu (1997), Galerii Słowa i Obrazu oraz BWA we Wrocławiu (1998), Resursa Obywatelska w Radomiu (2002), w Galerii Krąg (2008, 2018). Uczestniczył również w wielu ważnych ekspozycjach zbiorowych w kraju (Biennale Rzeźby, 2000, 2002, 2004, wystawy ogólnopolskie organizowane w Galerii Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie, 2000, 2001, 2003) i za granicą (Czechy, Niemcy, USA, Grecja, Litwa). Łącznie eksponował swoje prace na ponad 200 wystawach zbiorowych.

Kazimierz Rafalik w kwietniu 2018 r. w gościnnych progach Klubu Krąg obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Naszemu Przyjacielowi serdecznie gratulujemy!

2019-03-21
Rada Osiedla "Łazarz"
Rada Osiedla

Najczęściej zebrania Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" odbywają się w pomieszczeniach Klubu Krąg. Tak było i podczas zebrania plenarnego odbytego w poniedziałek 21.03., kiedy to członkowie rady podjęli min. uchwały w sprawie wynajmu kolejnych lokali u użytkowych, umieszczenia  reklam na elewacjach budynków. W zebraniu wzięli udział członkowie Rady Osiedla oraz Kierownictwo Osiedla "Łazarz" (zob. porządek obrad).

2019-03-20
Wybory do Rady Osiedla "Św. Łazarza" - 24 marca!
Wybory do Rady Osiedla

Moi Drodzy! W najbliższą niedzielę, 24 marca, odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. Jeśli zależy Wam na jakości miejsc, w których żyjecie - pójdźcie na wybory. To nie zabierze Wam dużo czasu. Przeglądnijcie listy kandydatów i wybierzcie tych, których znacie i cenicie. Głosujcie na konkretnych ludzi. Zaufajcie ludziom sprawdzonym, swoim sąsiadom. Udanej niedzieli życzę! Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący  Rady Miasta.

W najbliższą niedzielę 24 marca 2019 roku odbędą się, wybory do rad osiedli - w tym także wybory do Rady Osiedla Święty Łazarz. Przyłączając się do apelu Przewodniczącego Rady Miasta Poznania Grzegorza Ganowicza, zachęcamy Państwa do udziału w wyborach – tak ważnych dla naszej lokalnej społeczności. Samorząd to my wszyscy, czyli mieszkanki i mieszkańcy danej gminy lub miasta. Rada i prezydent miasta (wójt/burmistrz) to przedstawiciele samorządu. Są nimi również członkowie rady gminy, czyli radni. Jednostki pomocnicze gminy (np. dzielnice lub osiedla) mogą odgrywać w strukturze samorządu terytorialnego znaczącą rolę, pozwalając zaktywizować mieszkańców i umożliwiając im włączenie się w pracę na rzecz społeczności lokalnej.
Wśród kandydatów do przyszłej Rady Osiedla Św. Łazarz znajdziecie Państwo zarówno doświadczonych radnych osiedlowych, a także nowe osoby, które wniosą świeże spojrzenie w działalność. Są to osoby różnorodne pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej. Te wybory to jednak nie plebiscyt popularności. To przyjęcie na siebie obowiązków i odpowiedzialności, często kosztem prywatności czy rodziny. Dlatego dobrze jest postawić na osoby, które dobrze znamy, przedstawicieli lokalnej społeczności. To ważne wybory, bo często to od tego najniższego i najbliższego mieszkańcom szczebla samorządu, zależy wygląd naszej najbliżej okolicy. Pamietajmy! Wybory do rad osiedli w Poznaniu odbędą się 24 marca! 

Swój głos można oddać w obwodowych Komisjach Wyborczych w lokalu wyborczym w zależności od miejsca zameldowania. Siedziby obwodowych komisji wyborczych będą się mieściły w: Szkole Podstawowej nr 77 ul. Dmowskiego 62, LO z Oddz. Terapeutycznymi ul. Klaudyny Potockiej 38, Zespole Szkół ul. Wyspiańskiego 27, Zespole Szkół ul. Berwińskiego 2/4, Szkole Podstawowej nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13, Zespole Szkół Handlowych ul. Śniadeckich 54/58, LO nr 2 ul. Matejki 8/10, Szkole Podstawowej nr 71 ul. Przybyszewskiego nr 37.

2019-03-11
Komunikat Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza
Komunikat Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza

W dniach 27 maja - 4 czerwca (już!) po raz 30 - ty  odbędą się Dni Łazarza - najstarsze i największe dzielnicowe Święto Poznania. W poniedziałek, 11 marca obradował Komitet Organizacyjny Dni Łazarza.

Inauguracyjne zebranie Komitetu Organizacyjnego 30. Dni Łazarza odbyło się 11 marca w Klubie Krąg. Organizatorzy zaprosili przedstawicieli łazarskich szkół i placówek oświatowych. Na wtorkowym spotkaniu omówiono sprawy organizacyjne związane z przygotowaniami do Omnibusu Łazarskiego oraz z Festynu i Parady Łazarskiej.  Komitet Organizacyjny zaopiniował program głównych imprez jubileuszowych 30. Dni Łazarza. Tydzień później będziemy gościć członków lokalnych samorządów: Rady Osiedla „Święty Łazarz” - jednostki pomocniczej miasta Poznania oraz Rady Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. W posiedzeniu komitetu tego dnia uczestniczyć będą. także przedstawiciele łazarskich placówek kulturalnych oraz organizacji społecznych i stowarzyszeń. 

2019-03-05
600. spotkanie Klubu "Grań"
600. spotkanie Klubu

Od dwudziestu pięciu lat  spotykają się w Kręgu, w każdy pierwszy wtorek miesiąca na klubowych spotkaniach. Członkowie Klubu Górskiego „Grań” Oddziału Poznańskiego PTTK. W styczniu przyszłego roku łazarscy górale będą obchodzić będą 50-lecie działalności.

W pierwszy wtorek marca Klub Górski „Grań” Oddziału Poznańskiego PTTK zaprosił na nasze jubileuszowe, sześćsetne spotkanie klubowe, wzbogacone o prelekcję niespodziankę, którą poprowadził gość specjalny Arkadiusz Brzoza, taternik, alpinista, grotołaz, członek Polskiego Związku Alpinistycznego. Pierwsza części "jubileuszowego" spotkania poświęcona była klubowym wspomnień z „czasów świetności” naszej "Grani", a w drugiej wysłuchaliśmy prelekcję  „Eksploatacja jaskiń i gór w Europie”ilustrowana przeźroczami i filmami wideo.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt