Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2020/2021.
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2009/2010 - Marzec
2010-03-29
Na Święta Wielkanocne
Na Święta Wielkanocne

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W wigilię Niedzieli Palmowej harcerze z grunwaldzkiego hufca uczestniczyli w nim po raz jedenasty.

Pierwsze Misterium odbyło się w piątek, 3 kwietnia 1998 roku stając się niezapomnianym przeżyciem dla uczestników i organizatorów. Od tego momentu liczba osób biorących udział w tej uroczystości z roku na rok rosła. Misterium stało się ważnym wydarzeniem artystyczno-religijnym. Od 2000 roku przyjeżdżają do Poznania na widowisko pasyjne grupy ludzi z całego kraju. Od 2003 roku uroczystość gromadzi w parku na Cytadeli od 60 do 100 tysięcy osób. W tegorocznym misterium mimo niekorzystnej aury uczestniczyło 70 tysięcy osób. U nas harcerska fotogaleria Grzegorza Maciejewskiego.

Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
  serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
  oraz wesołego "Alleluja"
życzą
Rada i Kierownictwo Osiedla Łazarz oraz Klub Osiedlowy Krąg

2010-03-28
W rocznicę akcji pod Arsenałem
W rocznicę akcji pod Arsenałem

26 marca minęła 67 rocznica "Akcji pod Arsenałem". Podczas brawurowego ataku odbito przewożonego z Gestapo na Pawiak, Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 25 innych więźniów. To najsłynniejsza w czasie II wojny światowej akcja zbrojna Szarych Szeregów. W ataku na niemiecki konwój wzięli udział także wielkopolscy harcerze.

Akcja pod Arsenałem stała się kanwą książek Aleksandra Kamińskiego i Stanisława Broniewskiego. Nakręcony został także film fabularny pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Łomnickiego.

Bohaterów "Akcji pod Arsenałem" - jednej z najważniejszych akcji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego - przypomnieli w niedzielę 28 marca poznańscy harcerze (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy).
Przed południem w Farze spotkali się na uroczystej mszy świętej, po niej w Sali Białej Urzędu Miasta odbyło się Spotkanie Pokoleń. W uroczystościach nie zabrakło i łazarskich harcerzy...

W naszej galerii zdjęcia Grzegorza Maciejewskiego, drużynowego 100 PDH.
2010-03-27
"Bursztynowa baśń"

Podczas ostatniej „Magicznej soboty” w naszym klubie wystąpił teatrzyk lalkowy „Dudula”. Nasi goście zaprezentowali przedstawienie „Bursztynowa baśń”. Teatrzyk „Dudula” został założony przez Pawła Kulaszewicza, który jest aktorem i autorem większości spektakli. W „Bursztynowej baśni” oprócz pana Pawła wystąpiła Elżbieta Wojtas. Zapraszamy na fotograficzną (cz. 1, cz.2) i filmową relację z marcowej „magicznej soboty”.

2010-03-27
Klub "Za Kręgiem"
Klub

Od listopada w każdą sobotę spotykają się członkowie Klubu Młodzieżowego „Za Kręgiem”. podczas naszej wizyty członkowie Klubu mieli do wykonania mapę Łazarza. Znalazły się na niej ulubione miejsca spotkań oraz brzydkie i ładne fragmenty dzielnicy. Prace Klubu „Za Kręgiem” zostały wsparte od marca zagranicznymi wolontariuszami. Młodym ludziom z całej Europy wyjazdy umożliwia program Unii Europejskiej „Wolontariat Europejski Programu Młodzież w Działaniu”. CIM „Horyzonty” posiada akredytację organizacji goszczącej, więc może przyjmować i wysyłać za granicę wolontariuszy. Na naszej stronie wywiad z wolontariuszami: Miguelem Melo z Portugalii i Verą Mackiewicz z Ukrainy oraz fotograficzna relacja z sobotniego spotkania.

2010-03-25
Jagienka i jej goście
Jagienka i jej goście

Gościem Klubu Seniora „Bamberka” podczas ostatniego marcowego spotkania była popularna seniorka poznańska pani Jagoda Podleśna. Spotkanie było inauguracją nowego cyklu imprez pt.„Jagienka i jej goście”. Pierwszymi gośćmi pani Jagienki był Zespół Artystyczny „Korona” z Osiedla im. W. Łokietka. Fotograficzna relacja ze spotkania w naszej galerii.

2010-03-25
Kobiety, kwiaty...
Kobiety, kwiaty...

„Wydaje się, że o kobietach i kwiatach powiedziano już wszystko... a jednak - słowa te nabierają wciąż nowych treści, sensów i aktualności. W tych odwiecznych motywach - miłość, życie, piękno i szczęście - przeplatają się ze śmiercią i zagładą, spełnieniem i tęsknotą, nadzieją i rozpaczą.

I kobiety, i kwiaty - od wieków fascynowały artystów. W tysiącach dzieł - sławiono ich piękno, wdzięk, czar, urok i uwodzicielską siłę. Składano hołd urodzie, osobowości zasługami rozlicznym cnotom. To kobiety zapisały się w historii swymi niezwykłymi biografiami. Niespotykanym heroizmem, sztuką dyplomacji, poświęceniem, fenomenem macierzyństwa, rolą strażniczki domowego ogniska. Wzbudzały niezwykłe namiętności - miłość i nienawiść. Tysiące odcieni i meandrów tych uczuć - legły u źródła wielu wojen, podbojów, waśni i sporów. To dla kobiet przemierzano setki kilometrów, zakładano najpiękniejsze ogrody świata, komponowano najwspanialszą muzykę, pisano tomy erotyków, rzeźbiono i malowano”.

Izabella Hermanowska „Kobiety, kwiaty”

W czwartek, 25 marca w Galerii „Krąg” odbył się kolejny wernisaż prac członków Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Tego dnia została otwarta wystawa „Kobiety, kwiaty” - prezentująca dorobek kilkunastu artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia wystawionych prac oraz migawki foto i video z wernisażu.

2010-03-24
Rada na czacie
Rada na czacie

24 marca w cotygodniowym czacie, organizowanym przez Janusza Ludwiczaka z portalu lazarz.pl wzięły udział Ewa Garasz, przewodnicząca Rady Osiedla „Świętego Łazarza oraz Maria Łazarz, przewodnicząca zarządu. Internauci w trakcie godzinnej dyskusji rozmawiali z naszymi gośćmi o sprawach bieżących Rady Osiedla i jej mieszkańców, reformie rad osiedli czy rewitalizacji lejka łazarskiego.

2010-03-24
Pierwsza pomoc im nie straszna!
Pierwsza pomoc im nie straszna!

W środę 24 marca łazarskie zuchy gościły w Kręgu instruktorów Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Młodzi ratownicy przeprowadzili podczas zbiórki kurs udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi mieszkańcy Łazarza zostali zapoznani z zespołem umiejętności i działań jakie powinny być wykonywane w razie urazu lub nagłego ataku choroby zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej. Zbiórka została przygotowana przez drużynowych gromad zuchowych ze szczepu „Łazarz” w ramach zdobywania sprawności doktora. Uczestnikami kursu byli także członkowie młodzieżowego Klubu „Za Kręgiem”.

Zapraszamy do galerii.
2010-03-20
Pa, pa, zimo!
Pa, pa, zimo!

Ponad stuosobowa grupa zuchów, harcerek i harcerzy, wędrowników i wędrowniczek oraz instruktorów z Hufca ZHP im Zwycięzców Grunwaldu uczestniczyła w sobotę 20 marca w rajdzie marzannianym „Witaj wiosno!”. Docelowym miejscem wędrówki był Ośrodek muzealno-dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego. W programie rajdu znalazł się konkurs fotograficzny, własnoręczne przygotowanie marzanny i zwiedzanie muzeum WPN. O tym, że impreza była udana zaświadcza nie tylko galeria foto druha Grzegorza oraz film video ale i... nadejście prawdziwej z utęsknieniem oczekiwanej wiosny. Organizatorami rajdu byli Dorota Domańska i Wojciech Wysocki ze Szczepu Łazarz.

2010-03-18
"Program pod Psem"

Zespół Kabaretowy Seniorów „Wiosenne Krokusiki” zaprezentował w Klubie Krąg premierę najnowszego widowiska teatralnego noszącego przewrotny tytuł „Program pod psem”. Spektakl przygotował zespół w składzie: Danuta Beimcik, Stella Kostka, Ewa Klupczyńska, Wanda Świtała, Henryk Szubert, Irena Zalewska, Barbara Ziemniewska, pod kierunkiem Bogusława Duszyńskiego - założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego kabaretu. Premiera widowiska zbiegła się z 88 urodzinami pana Bogusława. Fotograficzne i filmowe migawki z premiery „Programu pod psem” w naszej galerii do której serdecznie zapraszamy.

2010-03-18
Panie Bogusławie, 100 Lat!
Panie Bogusławie, 100 Lat!

Za kilka miesięcy minie prawie 25 lat od kiedy pan Bogusław Duszyński założył w naszym klubie zespół Kabaretowy Seniorów „Wiosenne Krokusiki”. Przez ten czas opracowuje dla zespołu scenariusze, reżyseruje przedstawienia, pisze teksty oraz słowa piosenek, uczy i szkoli aktorsko „krokusikową brać”. Przede wszystkim, sam występuje na scenie. Właśnie ta praca z seniorami przynosi mu nadal ogromną radość. Chlubi się tym, że w okresie swojej trzeciej młodości nadal ma takie pasjonujące zajęcie. Tym samym ciągle daje radość innym: swoim koleżankom i kolegom z „Wiosennych Krokusików” i nam widzom. Dla wielu Bogusław, Pan Bogusław, Boguś, Bosiu, Kolega, ale nade wszystko Przyjaciel, z podobnymi sobie stara się nieść radość, uśmiech, piosenkę i dobre, krzepiące słowo swoim równolatkom, choć nie tylko. Ze swoim Zespołem występuje w klubach emeryckich, domach opieki, salkach parafialnych, pokazując, że nawet ciężar lat i trudnej współczesnej codzienności nie są w stanie zagasić w człowieku pokładów dobra i nadziei. W czwartkowe popołudnie w Klubie Krąg składaliśmy panu Bogusławowi Duszyńskiemu życzenia z okazji 88 - rocznicy urodzin. Relacja filmowa i fotograficzna z tej miłej uroczystości w naszej galerii.

Panu Bogusławowi składamy życzenia wielu siła twórczych oraz dobrego zdrowia!

2010-03-17
Warsztaty Horyzontów
Warsztaty Horyzontów

Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty oprócz zajęć dla młodzieży dba o rozwój i teoretyczne przygotowanie wolontariuszy i aktywistów stowarzyszenia. Jedno z takich szkoleń odbyło się w naszym Klubie. Marcowe warsztaty poświęcone były efektywnym sposobom wykorzystania czasu.

Na zdjęciach w naszej galerii członkowie Horyzontów podczas zajęć warsztatowych.
2010-03-15
Sekcja Dokumentacji Elektronicznej
Sekcja Dokumentacji Elektronicznej

Rok temu w Klubie krąg powstała Sekcja Dokumentacji Elektronicznej, której celem jest dokumentowanie działalności społeczno - kulturalnej prowadzonej przez Klub Krąg oraz inne placówki społeczno-kulturalne Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Sekcja wykonuje także usługową działalność fotograficzno - filmową na rzecz Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald oraz innych organów statutowych Spółdzielni. Efekty pracy sekcji doskonale widać na dwóch stronach internetowych - Klubu Krąg i Osiedla Łazarz. Na fotografii członkowie Kolegium redakcyjnego osiedlowej strony internetowej www.osiedlelazarz.pl: red. Jan Kurek, red. nacz. Kazimierz Rafalik oraz red. Józef Mozio.

2010-03-15
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza
Komitet Organizacyjny Dni Łazarza

W poniedziałek 15 marca obradował Komitet Organizacyjny XXI Dni Łazarza z udziałem Przewodniczącej Rady Osiedla Św. Łazarza pani Ewa Garasz, Przewodniczącego Rady Osiedla Łazarz SM „Grunwald” pana Jerzego Babiaka oraz przedstawicieli łazarskich placówek oświatowych, kulturalnych i organizacji społecznych. Gościem honorowym była Radna Miasta Poznania pani Lidia Dudziak. Komitet Organizacyjny zatwierdził program głównych imprez XXI Dni Łazarza, które odbędą się w dniach 27.05. - 31.05.2010. Termin Parady Łazarskiej wyznaczono na 29 maja 2010 to jest w dwudziestą rocznicę pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów samorządowych.

Fotograficzna relacja z obrad Komitetu w galerii.
2010-03-13
Wiosenna Sobótka
Wiosenna Sobótka

„Wielkanocne koszyczki, w nich zajączki i króliczki” pod takim tytułem w Klubie Krąg odbyła się Sobótka z panią Izą- cykliczna impreza dla najmłodszych mieszkańców Łazarza. Tego dnia o zwyczajach wielkanocnych opowiadał kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu Witold Przewoźny a liczne konkursy i zabawy poprowadzili instruktorzy zuchowi z naszego szczepu oraz organizatorka wiosennej Sobótki pani Izabela Wysocka. W naszej galerii fotograficzna relacja z imprezy oraz wywiad z panią Izą.

2010-03-11
Młodzi wirtuozi
Młodzi wirtuozi

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych ponownie gościli w Klubie Krąg prezentując swój kunszt. W programie marcowego koncertu znalazły się utwory: L. van Beethovena, J.J. Quanta, F. Gosseca, D.Obijalskiej, E.Cavallieri, F. Chopina, G.Bacewicz, F.Schuberta. Wystąpili: Michał Woźniak z klasy wiolonczeli Justyny Strzyżewskiej, Nina Picyk i Maria Faris z klasy skrzypiec Małgorzaty Małyszczak-Trybus, Michał Maćkowiak z klasy klarnetu Dariusza Orłowskiego, Krystian Filipowicz z klasy fortepianu Bożeny Pawłowskiej, Weronika Ratajczyk z klasy fortepianu Łucji Gajewskiej, Stanisław Witjuk z klasy skrzypiec Iriny Litwińskiej oraz Monika Kolska , Emilia Doda i Maria Terefenko z klasy fletu Marzny Łopińskiej. Młodym wirtuozom akompaniowali Anna Chybka-Fulczyńska, Marcin Dęga i Sławomir Kowalski. Zapraszamy do fotograficznej relacji w naszej galerii.

2010-03-11
Dzień Kobiet w Bamberce
Dzień Kobiet w Bamberce

Dzień Kobiet w Klubie Krąg był obchodzony... 11 marca. Tego dnia wszystkie panie, które przybyły do Kręgu na spotkanie Klubu Seniora otrzymały od męskiej załogi klubu reprezentowanej przez panów: Feliksa, Janusza i Wojciecha, pięknego wiosennego tulipana. Tradycji stało się zadość! Atmosferę tego dnia utrwalił Wojtek Wysocki.

Zapraszamy zatem do galerii.
2010-03-11
Konkursowa Bamberka
Konkursowa Bamberka

Seniorzy z Bamberki stanęli przed nie lada wyzwaniem jakim był udział w konkursie ubijania piany czy obierania ziemniaków. Nie były to jedyne konkursowe niespodzianki przygotowane tego dnia przez instruktorów Klubu. Seniorzy zostali zaproszeni do udziału w klubowym konkursie „Jaka to melodia...”. Tym samym został zaprezentowany publicznie nowy „kręgowy” nabytek – nowoczesne pianino elektryczne. Możliwości instrumentu zaprezentował zaprzyjaźniony z klubem pianista Janusz Muraszko. Zmagania konkursowe seniorów z „Bamberki” można obejrzeć w naszej galerii.

2010-03-10
Salade de Scoute
Salade de Scoute

Pewnego marcowego popołudnia zuchy z Klubu Krąg wybrały się na zakupy do „Biedronki”. Po powrocie do harcówki (i umyciu rąk!) rozpoczęła się część kulinarna. Dzieci zabrały się za przygotowania sałatek. A potem odbył się wspólny posiłek.

Tą niecodzienna zbiórkę można obejrzeć w naszej galerii fotograficznej. Smacznego!
2010-03-05
Spotkanie z Etiopią
Spotkanie z Etiopią

Klub Górski „Grań” gościł podróżniczkę Stanisławę Waszkowiak, która opowiedziała o swojej wyprawie do nadal egzotycznej Etiopii. Na prezentowanych slajdach zobaczyliśmy nie tylko wspaniałe Góry Wyżyny Abisynskiej ale również mieszkających w tym kraju ludzi, którzy mówią aż 90 językami. Na zdjęciach się nie skończyło - pod koniec można było obejrzeć kilka etiopskich eksponatów przywiezionych przez prelegentkę.

2010-03-04
Spotkanie z Ryszardem Podlewskim

Ryszard Podlewski - dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji, satyryk, fraszkopisarz i aforysta był w czwartek gościem Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg. Bohater spotkania szerokiej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako dziennikarz i publicysta w Oddziale Poznańskim Telewizji Polskiej. Ryszard Podlewski w Klubie Krąg zaprezentował swoje trzy ostatnie książki. Dwujęzyczne, bo napisane po polsku i po niemiecku „Aforyzmy – Aphorismen” oraz „Fraszki i myśli” z cyklu " i „Notatki myśliwego”. Zapraszamy do galerii foto i video i do najbliższej księgarni po błyskotliwe aforyzmy pana Ryszarda!

2010-03-03
Czat ze Strażą Miejską
Czat ze Strażą Miejską

Pierwszymi marcowymi gośćmi czatu portalu lazarz.pl w Klubie Krąg byli przedstawiciele policji municypalnej panowie: Przemysław Piwecki - rzecznik Straży Miejskiej, Tomasz Staniszewski - naczelnik Wydziału Zachód SM oraz Rafał Konieczny - kierownik referatu Grunwald SM. Relacja z przebiegu czatu na stronach portalu.

2010-03-02
Ostatnie pożegnanie Tomiry Brzuski
Ostatnie pożegnanie Tomiry Brzuski

Rodzina, grono przyjaciół i współpracowników z Klubu Krąg i Klubu Seniora „Bamberka” oraz Koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów odprowadziło we wtorek, 2 marca na miejsce wiecznego spoczynku panią Tomirę Brzuskę. Zmarłą okolicznościowym wierszem pożegnał Zygmunt Dreżewski. Krótka relacja filmowa z uroczystości pogrzebowych w galerii video.

2010-03-02
Spotkanie z żyworódką
Spotkanie z żyworódką

Na prelekcję Ryszarda Nowakowskiego o walorach zdrowotnych żyworódki (Kalanchoe pinnata) - uzdrawiającej rośliny pochodzącej z tropikalnych obszarów Madagaskaru, zaprosił Klub Radiestetów im. Czesława Spychalskiego, my natomiast zapraszamy do naszej galerii.

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt