sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2010/2011 - Luty |
Na pierwszą w tym roku Magiczną Sobotę zaprosiliśmy dzieci (i... rodziców) w ostatnią lutową sobotę. Tego dnia gościliśmy w Kręgu zaprzyjaźniony od kilkunastu lat z naszym klubem Teatr „Krokodyl”, który zaprezentował widowisko „O czarownicy co zębów nie myła”. Tytułowa Czarownica, jak przystało na dobrą wiedźmę odżywiała się żabim skrzekiem, pieczonymi udkami nietoperza i cukierkami z mrówek, które jak powszechnie wiadomo, źle wpływają na nasze uzębienie. Po licznych perswazjach ze strony kucharza, czarodzieja i dentysty zaczęła leczyć a nawet i myć zęby! W podjęciu tej słusznej decyzji pomagali czarownicy dzielni nasi młodzi widzowie, którzy bardzo licznie przybyli na przestawienie.
Jak dzieci i rodzice bawili się podczas przedstawienia można zobaczyć w klubowych galeriach foto (cz.1, cz.2). Obszerne fragmenty przedstawienia na kanale Klubu Krąg w portalu You Tube (cz.1, cz.2, cz.3, cz.4). Tam też rozmowa z Tadeuszem Falaną - twórcą widowiska.
Miłośników naszych „Magicznych sobót” zapraszamy w dniu 19 marca na kolejne spotkanie z Teatrem „Krokodyl”.Klubowi radiesteci ze Stowarzyszenia im. Czesława Spychalskiego w ramach otwartych drzwi zaprosili mieszkańców Łazarza do naszego domu kultury. Tego dnia przy ulicy Romana Dmowskiego czołowi poznańscy radiesteci, różdżkarze, bioenergoterapeuci udzielili bezpłatnych porad wielu zatroskanym o swe zdrowie osobom. Zapraszamy do udziału w cotygodniowych spotkaniach (wtorki, godz. 18:00) sekcji radiestetów przy Klubie Krąg.
Na zdjęciu obok drzwi otwarte w Kręgu (fot. J. Ludwiczak). Foto relacja ze spotkania na stronach portalu lazarz.pl.Dzień Myśli Braterskiej - święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.
W Forcie VII w Poznaniu rodzina i harcerze uczcili pamięć Floriana Marciniaka - twórcy i naczelnika Szarych Szeregów. W 1943 roku Gestapo więziło go w tym miejscu, w celi 66.
Marciniak zginął rok później, w lutym w obozie w Gross-Rosen. Nieznana jest dokładna data śmierci, ale przypuszczalnie był to 20 lutego. Co roku Wielkopolska Chorągiew ZHP a w tym nasi łazarscy harcerze obchodzą Dzień Pamięci.
Symboliczne prochy Naczelnika jesienią ubiegłego roku złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W sobotę po południu zgromadzeni w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII podczas uroczystego apelu, przypomnieli postać harcmistrza Marciniaka, a także 23 instruktorów harcerskich zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.
Twórca Szarych Szeregów ukończył Państwowe Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu, (dziś III LO). Od najwcześniejszych lat należał do harcerstwa. W 1939 roku po wyjeździe do Warszawy mianowano go komendantem Pogotowia Harcerzy, a później Naczelnikiem Harcerzy. Był twórcą i organizatorem Szarych Szeregów. W maju 1943 roku został aresztowany w Warszawie przez specjalną, poznańską grupę Gestapo. Podczas transportu do Poznania próbował ucieczki. Został ujęty i uwięziony.
W naszej galerii fotograficzna relacja z sobotnich uroczystości.W dniu 18 lutego odbyło się spotkanie organizacyjne wraz z pokazem zajęć z robotyki przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat. Udział w warsztatach daje możliwość budowania prostych LEGO® modeli, które są połączone z komputerem, oraz ich programowania. Dzięki użyciu silnika, czujników ruchu zbudowane przez dzieci konstrukcje wręcz „ożywają” (np. krokodyl kłapie paszczą i wydaje groźne dźwięki, małpa potrafi bębnić, żyrafa unosi głowę, a samolot porusza śmigłami itp.)
Zajęcia odbywają się w kameralnym gronie 6 osób. Dzieci pracują w dwuosobowych zespołach, mając do dyspozycji zestaw klocków Lego® Mindstorms oraz komputer. Podczas zajęć uczestnicy robotyki projektują, tworzą, szukają alternatywnych rozwiązań, rozwijają zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność współpracy.
Zapraszamy do naszej fotogalerii i do udziału w nowej sekcji naszego klubu.Gdy mówisz: jesteś moim majem
słońce się budzi w mojej duszy...
i biegną do mnie stokrotki marzeń uskrzydlone...
Teresa Januchta
W czwartek 17 lutego – jeszcze w atmosferze walentynkowej gościliśmy w Kręgu… poezję miłosną oraz poetów związanych z poznańskim oddziałem Związku Literatów Polskich. Walentynkowa Biesiada Poetycka zgromadziła tego dnia ponad stuosobową widownię zasłuchaną w miłosne strofy płynące z gorących serc poetów. Podczas biesiady wysłuchaliśmy wiersze dziesięciu liryków: Teresy Januchty, Stanisławy Łowińskiej, Marii Magdaleny Pocgaj, Barbary Tylman, Ryszarda Daneckiego, Pawła Kuszczyńskiego, Tadeusza Stirmera, a także gościa z Wietnamu – pana prof. Nguen Chi Tuat.
Prawdziwą okrasą spotkania był recital poezji śpiewanej w wykonaniu duetu Aliny i Krzysztofa Galasów. Oprawę plastyczną „biesiadzie” zapewnili Robert Broński, Żaneta Jankiewicz, Maria Nowacka, Urszula Ratajczak - Chudzyńska, Ludwika Weigel oraz Jadwiga Zaremba (autorzy obrazów) oraz Wojciech Wysocki (autor... dekoracji). Spotkanie prowadził Ryszard Podlewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, aforysta, satyryk.
Poeci z Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich już przyjęli zaproszenie naszego Klubu do udziału w następnych Walentynkowych Biesiadach!
W naszej galerii foto relacja z walentynkowej biesiady. Do wysłuchania także piosenki w wykonaniu Aliny i Krzysztofa Galasów: „Słońce w ramionach”, „Jesień idzie”, „Ballada o nocy czerwcowej”, „Koncert” oraz wiersze w interpretacji Marii Magdaleny Pocgaj, Teresy Januchty i Ryszarda DaneckiegoŁazarski portal internetowy po kilkumiesięcznej przerwie zaprosił na czatowe spotkania z poznańskimi politykami i urzędnikami. Pierwszym gościem red. Janusza Ludwiczaka był Radny Miasta Poznania - Wojciech Wośkowiak. Pełen zapis czatu na stronie www.lazarz.pl.
Redakcji portalu i internautom życzymy udanych i pożytecznych spotkań. Nam pozostaje wyrazić satysfakcje, że portal lazarz.pl skorzystał ponownie z gościnnych progów Klubu Krąg.
W sobotę 12.02. Klub Krąg był gospodarzem poznańskich eliminacji do popularnego programu TVP "Jaka to melodia". Do Kręgu przyszło prawie dwieście osób miłośników polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Naszymi gośćmi byli mieszkańcy nie tylko Wielkopolski ale i innych regionów zachodniej i północnej Polski. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego clipu video i galerii foto.
Epilog: Eliminacje do "Jaka to melodia"... Nie mogliśmy pozostać bierni wobec tego wyzwania. Męska cześć załogi klubowej widząc mikry udział przedstawicieli Poznania, w akcie wielkiej desperacji postanowiła stanąć w konkursowe szranki (numery 199 i 200 na castingowej liście). Końcowe rezultaty okazały się zaskakujące zwłaszcza dla nich samych :-) . Ale o tym wkrótce!
Jacek Kryg, kulturoznawca, religioznawca i filozof specjalizujący się w zagadnieniach związanych z taoizmem był 8 lutego gościem Stowarzyszenia im. Czesława Spychalskiego. Pan Kryg wygłosił prelekcję: "Rok Metalowego Zająca” – horoskop chiński na 2011 rok". Rok metalowego zająca rozpoczął się 3 lutego i potrwa do 22 stycznia 2012 roku. Po wysłuchaniu prelekcji nasz tegoroczny optymizm życiowy z lekka przygasł.Nie mniej zapraszamy Państwa na inne prelekcje i spotkania organizowane przez naszych klubowych radiestetów. Zapraszamy także to naszej galerii.
Nietypową imprezę przygotowały łazarskie zuchy. W pierwszy lutowy weekend odbył się biwak miejski w … Klubie Krąg. Wzięły w nim udział dwie gromady zuchowe (2 GGZ Plejady 8 GGZ Nieboraki) oraz harcerki z 280 PDH Wiedźmy. W sobotni poranek po zbiórce w Kręgu uczestnicy biwaku udali się na wycieczkę do Kórnika, gdzie zwiedzili zamek i sławny ogród dendrologiczny. Niewątpliwą atrakcją tego wyjazdu były zajęcia sportowe na kórnickiej pływalni. Po południu klubie trwał karnawał czyli Wielki Bal Przebierańców „W świecie bajkowych przyjaciół”. Wieczorem odbyła się ważna uroczystość - przyjęcie kolejnych zuchów w szeregi gromad czyli obietnica zuchowa i wręczenie znaczków zucha.
W niedzielę zuchy z zapałem przygotowywały scenki z bajek, aby po południu zaprezentować je rodzicom, babciom i znajomym. Zaproszeni goście obejrzeli „Czerwonego Kapturka” w wykonaniu „Trupy Małego Rodzynka”, „Królewnę Śnieżkę” w wykonaniu „Dziewięciu wspaniałych” oraz „Jasia i Małgosię” w wykonaniu „ZuHaTeBa”. Cały biwak odbywał się pod troskliwą opieką instruktorów Szczepu (dh Doroty, dh Aurelii, dh Dominiki i dh Wojtka).
W naszej galerii można zobaczyć relacje z biwaku zuchowego (cz. 1, cz. 2, cz. 3) oraz wycieczki do Kórnika.Plejady i Nieboraki czyli nasze Gromady Zuchowe podczas tegorocznych ferii zimowych nie miały prawa się nudzić. Codziennie odbywały się tematyczne zbiórki zarówno w terenie jak i w Kręgowej harcówce. Klubowy fotoreporter towarzyszył najmłodszym mieszkańcom Łazarza podczas ich wycieczki na Stare Miasto oraz zajęć sportowych na lodowisku Bogdanka oraz podpatrzył zbiórkę w harcówce. Efekty do obejrzenia w galerii. Zapraszamy!