sezon 2022/2023 |
sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2011/2012 - Luty |
„Być wychowawcą – znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować (...)"
Aleksander Kamiński
Raz na cztery lata – 29 lutego, w kalendarzu zuchowym wypada niezwykłe święto: imieniny zucha!
Kochane Zuchy! Z okazji Waszego święta w imieniu wszystkich harcerzy i instruktorów oraz całego Klubu Krąg, życzymy Wam dużo uśmiechu, radości, nieustannej zabawy oraz odkrywania świata na każdym kroku. Niech zuchowy mundur przenosi Was w świat baśni i przygód, w których razem zrobicie to, co zrobić mogą tylko najdzielniejsi!
W ostatni wtorek lutego w Galerii Krąg prezes PSPT pani Izabella Hermanowska oraz kierownik klubu Janusz Heller otworzyli wystawę fotografii i grafiki komputerowej Jagody Pawelczak i Andrzeja Haegenbartha "Podróże małe i duże. W pogoni za artyzmem".
W przygotowanym na wernisaż starannie wydanym katalogu A. Haegenbarth napisał: ... „Fotografia, którą zajmuje się nieregularnie, jest moim drugim, po słowie pisanym, sposobem wypowiedzi. Nie interesuje mnie czy nawiązuje ona do tradycji, czy jest nowatorska. Wybrany motyw rokujący moim zdaniem, udany efekt końcowy przetwarzam za pomocą komputera. Podstawą kompozycji jest dobre zdjęcie. Przy czym wcale nie twierdzę, jak się niektórym wydaje, że każde wymaga ingerencji. Poruszam się między realnym a irrealnym, między tym co rzeczywiste a wyobrażone, czy przeczute”.
Relacja foto (cz.1 i cz.2) i wideo z wernsażu w naszych galeriach.Goście Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg mieli okazję wsłuchać się w refleksyjną poezję Ireny Jurgi. Literatka prezentowała utwory zamieszczone w dwóch nowo wydanych tomikach poetyckich: „Szlakiem Wspomnień” oraz „Gdzie miłość”. Uczestnicy spotkania dali się ponieść nastrojowi nostalgii, który pozwolił im zapomnieć o codziennym zabieganiu i spędzić spotkanie w innej czasoprzestrzeni. Oprawe muzyczna spotkania zapewnili: debiutująca w Kregu młoda wokalistka Agnieszka Szymańska oraz zwiazany z klubem Andrzej Krajna.
Irena Jurga urodziła się w 1948 roku w Polanicy-Zdrój, stad też Kotlina Kłodzka jest dla niej kolebką wyciszenia i spokoju. Jej dom jest tam, gdzie żyje i pracuje. Ponad czterdzieści lat pisała „do szuflady”. Debiutowała w 2008 r. w Almanachu Łódzkim Grupy Literackiej „Centauro”. W tym samym roku została wyróżniona w Łódzkim Konkursie Literackim, zdobyła także II miejsce w konkursie grupy „Centauro”. W roku 2009 uczestniczyła w spotkaniu „Poznań Poetom” w Centrum Kultury „Zamek”.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania piosennki z repertuaru Marka Grechuty "Nie dokazuj" w interpretacji Agnieszki i Andrzeja.
„Dziennikarskie Koziołki” są jedyną nagrodą przyznawaną ludziom mediów przez ich własne środowisko. Przyznaje je kapituła złożona z dotychczasowych laureatów oraz Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to także najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku wielkopolskich dziennikarzy. Miło nam donieść, iż posiedzenie kapituły trzeci raz z rzędu odbyło się w Klubie Krąg, a wśród jej szacownych członków znaleźli się Kazimierz Rafalik i Janusz Heller.
Laureatami tegorocznych „Dziennikarskich Koziołków” zostali…. Nistety to na razie tajemnica, co do utrymania której się solennie zobowiazaliśmy.
Na tym samym posiedzeniu Kapituła Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznała po raz trzeci Nagrodę im. Zdzisława Beryta dla dziennikarza zajmującego się szeroko zakrojoną sferą kultury na łamach prasy, w radiu czy telewizji bądź w innych publikacjach pozamedialnych. Redaktor Zdzisław Beryt był legendą poznańskiego dziennikarstwa a przez dziesiątki lat w poznańskich mediach promował polską kulturę. Wszystkie nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone 16 marca podczas uroczystej gali w Wyższej Szkole Umiejetności Społecznych w Poznaniu.
Na zdjęciu Statuetka Poznańskich Koziołków autorstwa Kazimierza Rafalika.W Klubie Krąg odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze Okręgu Poznańskiego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Stowarzyszenie byłych żołnierzy-górników powstało w dniu 10 kwietnia 1992 r. Aktualnie liczy 18.600 członków (w tym zaledwie 321 b. żołnierzy-górników kopalń uranu) oraz 4.274 wdowy. Celem stowarzyszenia jest skupianie b. żołnierzy - górników z kopalń węgla, kamieniołomów oraz zakładów wydobywania rud uranu oraz wdów po żołnierzach oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy warunków życia, opieki społecznej i medycznej dla członków.
Wojskowy Korpus Górniczy - formacja wojskowej służby zastępczej utworzona w 1949 w PRL, zlikwidowana w 1959. Kierowano do niej młodych poborowych, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego ustroju komunistycznego w Polsce - w szczególności byłych członków organizacji niepodległościowych (m. in. AK, NSZ, itp.), synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków. Służba Wojskowym Korpusie Górniczym miała charakter pracy przymusowej.
Zapraszamy do galeriiMiło nam donieść, że kanał Klubu Krąg na popularnym multimedialnym portalu You Tube odnotował kolejny rekord. W poniedziałek 13 lutego kanał zanotował 75.000 odsłonę!. W chwili obecnej udostępniliśmy w tej najpopularniejszej telewizji świata 699 krótkich filmów wideo, które ogladali widzowie 79 państw swiata. Nadal najpopularniejszym z nich, jest clip z piosenką „Ballada o nocy czerwcowej” (sł. K. I. Gałczyński muz. M. Ochimowska) w wykonaniu Aliny i Krzysztofa Galasów (3.005 wyświetleń), która wyprzedza filmową relacje z „kręgowych” eliminacji do programu „Jaka to melodia” oraz poczatkowego lidera: piosenkę "Bukiet kwiatów" zespołu "Caryna". Zapraszamy do odwiedzenia kanału naszego klubu oraz naszego profilu na „fejsie”
W piątek w dniu 3 lutego na cmentarzu górczyńskim pożegnaliśmy pana Mariana Chudego - „Przyjaciela Łazarza” oraz wieloletniego członka Komitetu Honorowego „Dni Łazarza”. Pan Marian Chudy był wieloletnim Prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Bernarda Chrzanowskiego w Poznaniu, oraz Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK, honorowym członkiem PTTK odznaczonym min. Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
Pan Marian był założycielem i redaktorem wydawnictwa „Znad Warty”, niestrudzonym dokumentalistą dziejów turystyki w Poznaniu i w Wielkopolsce, przewodnika miejskim po Poznaniu. W naszej galerii fotograficzna relacja z porzebu przyjaciela naszego Klubu.
Na cmentarzu dotarła do nas smutna wiadomość o smierci pana Zenona Wiatra, działacza PTTK, zasłużonego przewodnika miejskiego, który przez trzynascie lat oprowadzał poznaniaków po naszej dzielnicy podczas kolejnych Dni Łazarza.
Najwytrwalej podczas tegorocznego karnawału bawili się seniorzy z klubowej "Bamberki". Ostatnią okazją do miłych harców na parkiecie był tradycyjny "tłusty czwartek". A ponieważ każdy poznaniak wie, co powiedział przysłowiowy Bartek o usmażonych pączkach przez panią Bartkową to... rzecz jasna nie mogło zabraknąć i tych słodyczy. Dodatkową atrakcją wieczoru był konkurs na najładniejszy strój karnawałowy. Pomysłowych a czasami zabawnych kostiumów nie zabrakło! Przyznano trzy nagrody główne oraz dzieweięć wyróżnień. I miejsce zajął pan Bronisław Herkowiak za strój pirata, drugie miejsce przypadło pani Ali Masłowskiej a trzecie panu Stanisławowi Woźnemu przebranemu za diabła. Zapraszamy do naszej fotogalerii.