W czwartek, 17 września na Cmentarzu Junikowskim pożegnaliśmy naszego Przyjaciela Zygmunta Dreżewskiego, wieloletniego członka Rady Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" w Poznaniu.   ***   Zygmunta Dreżewski, artysta estradowy, śpiewak operetkowy, satyryk przez dwadzieścia pięc lat współtworzył artystyczny wizerunek Klubu Krag
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2015/2016 - Grudzień
2015-12-23
Boże Narodzenie 2015
Boże Narodzenie 2015

Do wojewody wielkopolskiego Światło z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa przywędrowało sztafetą już cztery dni temu. W niedzielę, 20 grudnia o godzinie 17:30, Betlejemskie Światło Pokoju po raz dwudziestypiąty przekazane zostało poznaniakom! 

Betlejemskie Światło Pokoju, z Groty Narodzenia Chrystusa, przywożone jest do Europy przez skautów austriackich. W Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przejęli światło od słowackich skautów, by powędrować z nim w sztafecie przez całą Polskę….

           Niech Betlejemskie Światło Pokoju symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei stanie na naszych wigilijnych stołach...

2015-12-21
Święta tuż tuż, czyli dzielimy się opłatkiem!
Święta tuż tuż, czyli dzielimy się opłatkiem!

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również do naszego Kręgu. Lampion z migoczącym płomykiem rozświetlił wigilijne spotkanie Szczepu Łazarz. Jasełka, życzenia, kolędy, świąteczny kiermasz ozdób choinkowych sprawiło iż  Klub Krąg wypelnił się ciepłem oraz niepowtarzalną atmosferą bożonarodzeniową.

Druga połowa grudnia upływa tradycyjnie w Kręgu w przedświątecznej atmosferze na organizowaniu spotkań opłatkowych. Przy choince spotkali się nasi klubowi turyści z Piechura i Grani, plastycy z PSPT, członkowie Klubu Radiestetów, a także seniorzy z MPK  i instruktorzy i harcerze ze Szczepu "Łazarz". Gwiazdorek zawitał także do najmłodszych uczestników zajęć w Klubie Krąg - dzieci z Bajkowego Kręgu.

2015-12-18
Łazarskie Spotkanie Opłatkowe
Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

Z licznych spotkań wigilijnych organizowanych w Klubie w okresie przedświątecznym najbardziej uroczyste i pachnące prawdziwymi świętami jest „Łazarskie spotkanie opłatkowe” wyrosłe z bamberkowej tradycji. Podczas tych spotkań gościmy w „Kręgu” nie tylko łazarskich seniorów, ale i przedstawicieli całej rodziny klubowej.

W czwartek 18 grudnia, na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, po raz siódmy odbyła się w Kręgu wspólna wieczerza wigilijna. Zasiedli przy niej seniorzy z "Bamberki" wraz z zaproszonymi gośćmi.Tegoroczne „Łazarskie spotkanie opłatkowe” odbyło się z udziałem księdza prałata Eugeniusza Antkowiaka, proboszcza MBB, Lidii Dudziak - radnej miasta Poznania, Marii Łazarz - przewodniczącej Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, a także członków Rady i Kierownictwa Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” z panem Jerzym Babiakiem i panem Zdzisławem Nowakiem  na czele.

VIII Łazarskie Spotkanie Opłatkowe rozpoczął kierownik klubu J.Heller wigilijną poezją. Ciepło i serdecznie o prawdziwych wartościach Świat Bożego Narodzenia mówił ksiądz proboszcz E. Antkowiak oraz J.Babiak.

Według zgodnej opinii naszych gości to spotkanie opłatkowe w swoim w klimacie i duchowym wymiarze było najbardziej zbliżone do tradycyjnej domowej polskiej wigilii. Były życzenia świąteczne, potrawy wigilijne i prezenty (także od Rady Osiedla „Św. Łazarz”). Nie zabrakło polskich kolęd w wykonaniu Hanny Karasińskiej i Mateusza Dońca.

2015-12-17
Czy to sam Rabarbar? Nie, to nasz Pan Doba !!!
Czy to sam Rabarbar? Nie, to nasz Pan Doba !!!

Czy pamiętacie „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara”? Samotnego wilka morskiego o niespożytej sile i harcie ducha? Żeglarza, którego broda i czupryna była tak bujna, że zasłaniała mu niemal całą twarz…? Czy pamiętacie jego liczne morskie wyprawy, podczas których za przyjaciół miał mewy i żółwie morskie…?
Jeśli nie, macie okazję spotkać się z nim naprawdę !!! Twarzą w twarz.
Ten krótki bowiem opis, bohatera książki Wojciecha Witkowskiego o żeglarzu Rabarbarze, niemal idealnie odpowiada sylwetce i przygodach Aleksandra Doby – podróżnika rodem z Wielkopolski. Człowieka, który kajakiem przepłynął Ocean Atlantycki.
Przekonali się o tym harcerze z łazarskiego Szczepu. Pan Olek zaszczycił nas opowieściami ze swojej samotnej wyprawy. Młodzież słuchała z szeroko otwartymi oczami i rozdziawionymi ustami. Sami zresztą przeczytajcie:
”…Spędziłem w kajaku 142 doby. W Trójkącie Bermudzkim urwał mi się ster w kajaku, który trzeba było naprawić na Bermudach. W czasie swojej podróży spotkałem wiele groźnych sytuacji. Zmagałem się z wysokimi na 9 i długimi na 100 metrów falami podczas sztormów oraz z silnymi wiatrami, wokół mnie pływały rekiny oraz wieloryby. Ponadto przez 47 dni nie miałem łączności ze światem. Ale dałem radę. W ciągu 167 dni przepłynąłem 12 427 kilometrów. Nie ukrywam, że po dopłynięciu do celu miałem problem z utrzymaniem równowagi. Byłem jednak dumny, że jako Polak mogłem przepłynąć ocean. Pokazałem, że Polak potrafi…
Na koniec z wielka dumą, chcemy ogłosić, iż nasz bohater - Aleksander Doba, zgodził się zostać honorowym członkiem Naszego Szczepu. Panie Olku, dziękujemy to dla nas zaszczyt!!! Życzymy kolejnych niezwykłych przygód i udanych wypraw. Ahoj!!! Zapraszamy do galerii.

2015-12-13
"Łazarska Foto Bombka"

Wydawało się, że to koniec sezonu… Nasz ogród łazarski zapadł w sen iście zimowy….! Ale to pozory! Młodzi miłośnicy Ogrodu Łazarz zaprosili na świąteczne wyklejanie sąsiedzkimi fotografiami największej bombki w mieście! Miała ona powstać  ze zdjęć mieszkańców Łazarza aby następnie zawisnąć na naszej Wierzbie Łączącej w Ogrodzie Łazarz!

Przeczytajmy relację z niedzielnego Joanny Pańczak:

                       „Zimno, deszcz i porywisty wiatr. To na pewno nie warunki, w których chciałoby się spędzić niedzielne popołudnie na świeżym powietrzu. Ale tęsknota za minionym sezonem i niewielkim  zielonym skwerkiem pozwoliły kilkunastu szalonym, łazarskim ogrodnikom zapomnieć o niesprzyjającej pogodzie i zimową porą spotkać się w Ogrodzie Łazarz. Powód był szczególny. Z inicjatywy Generatora Malta (Malta Festival Poznań) miała powstać największa bombka w mieście. Bombka iście łazarska, bo wyklejona ze zdjęć przyniesionych przez mieszkańców. Punkt 13:00 zebraliśmy się pod wierzbą. Ale po kilku podmuchach wiatru strącających czapki z głów zdecydowaliśmy przenieść się do piwnicy bloku sąsiadującego z ogrodem, gdzie mieszkają dwie ogrodowe rodzinki. Tak oto powstał "ogród podziemny". Tam, przy gorącej herbacie i świątecznych piernikach, stworzyliśmy bombkową manufakturę. Najpierw przejrzeliśmy kolorowe, wiosenno-letnie zdjęcia z całego sezonu. Potem obkleiliśmy nimi wielką gumową piłkę. Całość pokryła gruba warstwa taśmy (zabezpieczenie przed śniegiem). Z gotową bombą wyszliśmy z podziemi żeby znaleźć dla niej konar na wierzbie. Zawisła na zaszczytnym miejscu huśtawki. Jeszcze pamiątkowe zdjęcie i świąteczne uściski. Kolejny raz widzimy się jak spadnie śnieg! Na bitwie na śnieżki oczywiście :) Wiosna, lato, jesień, zima - jeśli kocha się swoich sąsiadów to pora roku nie ma dużego znaczenia!

Zapraszamy do galerii do obejrzenia kilku fotek autorstwa Poli i Łukasza Kowalczyków.

2015-12-13
"Betlejemskie Światło Pokoju" w Polsce!

"Zauważ człowieka" to wezwanie do działania. Wszystko w naszych rękach. Wyjdźmy do ludzi!"
/Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica/

"Betlejemskie Światło Pokoju" jest w Polsce!. W niedzielę 13 grudnia w Zakopanem harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego po raz dwudziestypiaty otrzymali z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która potrwa do 24 grudnia. Tegoroczne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: "Zauważ człowieka"

Betlejemskie Światło Pokoju, z Groty Narodzenia Chrystusa, przywożone jest do Europy przez skautów austriackich. W Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, by powędrować z nim w sztafecie przez całą Polskę….

Przekazanie światełka zgromadziło w sanktuarium maryjnym na zakopiańskich Krzeptówkach blisko tysiąc siedmiuset harcerzy z całej Polski i około 400 skautów słowackich. Z Zakopanego harcerze przewiozą płomień do wszystkich parafii i instytucji w całej Polsce. W poniedziałek płomień odbierze w Warszawie para prezydencka. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę. W naszej galerii zdjęcia Agnieszki  Madetko-Kurczab.

2015-12-12
"Morska Opowieść"

Grudniowa,  sobotnia wizyta w Kręgu, była zapewne dla łazarskiej dziatwy udana! Dla naszych młodych gości przygotowaliśmy bowiem nie małą frajdę! Dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami, obejrzeli przedstawienie "Morska Opowieść". Na klubowej scenie wystąpili Magdalena Śledziejowska - Falana i Tadeusza Falana z „Teatru Krokodyl”.

Aktorom z "Krokodyla" dziękując za kolejną porcję dobrego teatru życzymy dalszych sukcesów artystycznych, a przede wszystkim wielu rozradowanych dziecięcych twarzyczek na następnych przedstawieniach. "Wędrujący teatr" jakim jest  "Teatr Krokodyl" założony i kierowany przez Tadeusza Falanę od osiemnastu lat współpracuje z Klubem Krąg.

Zapraszamy na następne "magiczne soboty"! Tą minioną można obejrzeć tradycyjnie w naszej galerii. „Morska opowieść”  była obok Filmowego Podwieczorku dla dzieci jedną z imprez towarzyszących otwarciu Inkubatora Kultury „Pireus” (zob. notatkę poniżej).

2015-12-11
Inkubator Kultury „Pireus”
Inkubator Kultury „Pireus”

W piątek 11 grudnia u zbiegu ulic Głogowskiej i Gąsiorowskich otwarty został Inkubator Kultury „Pireus”. Autorami projektu są: Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, od kilku lat prowadzący na Łazarzu Galerię Raczej. Inkubator, to miejsce, dla osób z pomysłami! Tu będzie można organizować warsztaty, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Tu z założenia będzie można uzyskać, kompleksową pomoc w zdobyciu grantów, ale także będzie można  liczyć na wsparcie lokalowe. Pomysł spodobał się włodarzom miasta. Pomysłodawcy wraz z Biurem Kordynacji Projektów zaczęli szukać na łazarzu odpowiedniego lokalu. Szybko go znaleziono! Wcześniej w tym miejscu był bar Zagłoba, później restauracja grecka „Pireus”. „Inkubator będzie rodzajem testu dla osób z inicjatywą, zanim wypłyną na głęboką wodę” - powiedział na otwarciu zastępca Prezydenta miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

W ramach inkubatora od stycznia dostępnych będzie na Łazarzu bezpłatnie sześć lokali, które zostaną oddane w ręce stowarzyszeń z pomysłami na działalność.  Agnieszka i Łukasz którzy od 2011 r. prowadzą na Łazarzu Galerię Raczej powołali rok temu wraz z Przemysławem Sowińskim z Galerii Łęctwo Otwartą Strefę Kultury Łazarz, inicjatywę, która miała integrować ludzi chcących działać w naszej dzielnicy. Do Otwartej Strefy Kultury przystąpili: Kolektyw Kąpielisko, Galeria Fotografii "PIX.House", Klub Krąg oraz "Perfex", czyli przestrzeń działań performatywnych. Ze strefą współpracuje Rada Osiedla „Św. Łazarz”

W ramach otwarcia Inkubatora Kultury w piątek odbyły się koncerty zespołów: Roknel i Sukinkoty, 100 % Rabbit oraz set w wykonaniu Dj Józek. Z kolei w sobotę przygotowano warsztaty wypieku chleba, zajęcia dźwiękowe dla dzieci i szkolenia z emisji głosu. Wśród imprez towarzyszących znalazły się dwa wydarzenia klubowe – Magiczna Sobota i Filmowy podwieczorek dla dzieci. Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz zostali dwukrotnie  wyróżnieni przez Klub Krąg. W roku bieżącym tytułem "Przyjaciel Łazarza" a w roku ubiegłym Łazarską Nagrodą Artystyczną.

2015-12-07
Rada Osiedla o pracy Klubu Krąg
Rada Osiedla o pracy Klubu Krąg

W poniedziałek, 7  grudnia obradowała Rada Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. (tu: program posiedzenia). Wiodącym tematem zebrania plenarnego była ocena działalności Klubu Osiedlowego Krąg w roku 2015.  Członkowie Rady zwiedzili wystawę „Obrazy-Metafory” Janusza Biernackiego. Kierownik Klubu przedstawił  w prezentacji multimedialnej najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Gośćmi specjalnymi zebrania byli przedstawiciele współpracujących z Kręgiem organizacji: Poznańskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury, Generatora Malta i Stowarzyszenia Dziedzictwa i Promocji „Kasztelania Ostrowska” .

Rada Osiedla w podjętej uchwale pozytywnie oceniła pracę Klubu Krąg. W uchwale czytamy: „Rada  Iż pozytywnie ocenia osiągnięte w roku 2015 przez Klub Osiedlowy Krąg rezultaty pracy programowej klubu,  jak też jego główne kierunki działania. Rada z satysfakcją odnotowuje skierowanie oferty klubu  do wszystkich grup wiekowych oraz fakt otwarcia Kręgu na zróżnicowane propozycje i oczekiwania całego łazarskiego środowiska. Rada doceniając dotychczasowe osiągniecia popiera nawiązanie przez Klub współpracy programowej z organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami i fundacjami oraz budowanie wraz z nimi podwalin społeczeństwa obywatelskiego na naszym spółdzielczym osiedlu”.

2015-12-06
Zuchowe Mikołajki
Zuchowe Mikołajki

Instruktorzy Szczepu Łazarz postanowili w ramach prezentu mikołajkowego zabrać swoje zuchy w wyjątkowe miejsce….

W niedzielę 6 grudnia, dzieci z 2 GGZ „Plejady”, w czystych butach z słodyczami w plecakach i z uśmiechami na buziach pojawiły się punktualnie, o godzinie ósmej rano przed Kręgiem, aby autokarem wraz z opiekunami  udać się do gospodarstwa agroturystycznego w Łubowie, gdzie czekała na młodych „mieszczuszków” prawdziwa wiejska niespodzianka: pieski, kotki, koniki, ptactwo wszelakiego gatunku i stadko… wesołych kózek. Ależ było wesoło - podwórko aż furczało …
Prawdziwą niespodzianką mikołajkową były jednak warsztaty rękodzieła artystycznego prowadzone przez łubowskich gospodarzy, panią Jolantę i pana Norberta. Zuchy własnymi rączkami z sianka i bibuły stworzyły kilka „anielskich „szóstek”, „dzięki którym” bezpiecznie wróciliśmy do Poznania.

2015-12-05
„Obrazy - metafory”
„Obrazy - metafory”

"Galeria Krąg" zaprosiła w sobotę piątego grudnia na  wernisaż wystawy „Obrazy – metafory” Janusza Biernackiego.

Janusz Biernacki (rocznik 1958) – Malarz i poeta inspirujący się kształtami rzeźbiarskimi. Otwiera różnymi kluczami drzwi do odmiennych gatunków malarskich a jednocześnie wypracowuje rozpoznawalny styl, pozwalający mu na stwarzanie własnych światów.

Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej w katalogu wystawy napisała: „Bliska artyście zarówno poezja, jak i muzyka –  w sposób naturalny mają prawo obywatelstwa w jego malarstwie. Tak właśnie formułuje swoje credo artystyczne:                        „...staram się zawrzeć w swoim malarstwie takie wartości, aby było ono odbierane nie tylko jako sztuka wizualna, lecz by emanowało również muzyką i poezją...” Przenosi  więc twórca na swoje prace wrażliwość i wyobraźnię poety, tworząc obrazy-metafory. Wieloznaczność, harmonia kształtów, linii, wyczucie koloru, kompozycji, rysunku - składają się na rzadkie we współczesnym malarstwie piękno; zaś linearny układ tworzy melodyczność frazy. (…) Cechuje je indywidualna odkrywczość, nowe, zmienione widzenie i plastyczność znaczeń. Widać, że maluje poeta , który podpowiada aby czytać obrazy – jak wiersze..”

Zapraszamy do naszej foto galerii  (cz.1 i cz.2)oraz do obejrzenia filmu.

2015-12-02
Komunikat Łazarskiego Sztabu WOŚP
Komunikat Łazarskiego Sztabu WOŚP

Łazarski Sztab  24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Sztab Łazarskiego z przykrością informuje, o wyczerpaniu limitu przynanych nam miejsc dla wolontariuszy naszego sztabu. Wszystkich, którzy byli zainteresowani kwestowaniem pieniędzy podczas 24 finału, a nie mogli zostać wolontariuszami w naszym sztabie z powodu ograniczonej ilości miejsc, serdecznie przepraszamy! Zapraszamy już teraz do udziału w następnym 25. Finale WOŚP w 2017 roku..

Siedzibą Sztabu Łazarz jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu (ulica R. Dmowskiego 37). Kontakt: wosplazarz@gmail.com. Telefon (do sekretariatu Klubu Krąg): 61 647 42 88. Zapraszamy do udziału w finale!

 

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt