Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"-na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"   ***   Uprzejmie informujemy, zajęcia programowe w Klubie Krąg zostają od dnia 8 czerwca częściowo wznowione.   ***   Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i charakteru zajęć, które będą mogły odbyć się w Klubie uzyskacie Państwo w sekretariacie naszej placówki.   ***   Wszyscy użytkownicy działalności programowej Klubu Krąg oraz inne osoby przebywające na terenie placówki są zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w Uchwale Zarządu SM Grunwald z dnia 03.06.2020.
AKTUALNOŚCI
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2014/2015 - Grudzień
2014-12-29
Tropiciele dźwięków
Tropiciele dźwięków

W ramach programu „Nasłuch aktywny/pasywny”, w ostatni poniedziałek grudnia, grupa harcerzy i zuchów ze Szczepu Łazarz była uczestnikami organizowanych w Kręgu warsztatów audio. Nasłuch aktywny/pasywny, to cykl spotkań dotyczących dźwięków otoczenia, nagrań terenowych, ekologii dźwiękowej oraz sound-artu i muzyki opartych na field recordingu. Warsztaty prowadzone Kręgu były poświęcone dźwiękom otoczenia i aktywnemu słuchaniu. Zajęcia rozpoczęły się od rozmów z dziećmi na temat rodzajów otaczających nas dźwięków. Następnie przeprowadzono kilka ćwiczeń które uwrażliwiają słuch, skłaniają do bardziej świadomego słuchania tego co nas otacza. Uczestnicy warsztatów poznali podstawy obsługi sprzętu do nagrywania dźwięku, aby po takim przygotowaniu wyruszyć na spacer po okolicach Łazarza i Górczyna. 
Warsztaty dofinansowane, ze środków Miasta Poznania prowadził Hubert Wińczyk, artysta dźwiękowy, tworzący nagrania terenowe, instalacje dźwiękowe i udźwiękowienie słuchowisk. Artysta działający na polu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. prowadził w latach 2011-2014 razem z Piotrem Tkaczem  cykl spotkań „Nasłuch aktywny/pasywny”. Na zdjęciach grupa uczestników warsztatów na zajęciach terenowych w okolicach Klubu. (Na podst. tekstu Huberta Wińczyka oprac. JH. Fot. H. Wińczyk i W.Wysocki).

2014-12-23
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę 21 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju po raz dwudziestyczwarty przekazane zostało poznaniakom! O godzinie 16:00 w poznańskiej farze odprawiona została msza święta, podczas której harcerze z Poznania odebrali Betlejemskie Światło Pokoju. Tego dnia łazarscy harcerze z 100 PDH im. gen. Stanisława Maczka już tradycyjnie asystowali komendantowii Wielkopolskiej Chorągwi ZHP podczas przekazania światełka. Po mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju brać harcerska przeniosła na Stary Rynek gdzie łazarskie „Maczki” wręczyły światełko prezydentowi oraz poznaniakom odwiedzającym Betlejem Poznańskie.

Betlejemskie Światło Pokoju, z Groty Narodzenia Chrystusa, przywożone jest do Europy przez skautów austriackich. W Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych z różnych krajów Europy uczestniczą w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przejęli światło od słowackich skautów, by powędrować z nim w sztafecie przez całą Polskę….

           Niech Betlejemskie Światło Pokoju symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei              stanie na naszych wigilijnych stołach...

Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku

 życzą  Mieszkańcom naszego Osiedla
Rada i Kierownictwo Osiedla Łazarz oraz Klub Krąg SM „Grunwald”

2014-12-22
Święta tuż tuż, czyli dzielimy się opłatkiem!
Święta tuż tuż, czyli dzielimy się opłatkiem!

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również do naszego Kręgu. Lampion z migoczącym płomykiem rozświetlił wigilijne spotkanie Szczepu Łazarz. Jasełka, życzenia, kolędy, świąteczny kiermasz ozdób choinkowych sprawiło iż  Klub Krąg wypelnił się ciepłem oraz niepowtarzalną atmosferą bożonarodzeniową.

Druga połowa grudnia upływa tradycyjnie w Kręgu w przedświątecznej atmosferze na organizowaniu spotkań opłatkowych. Przy choince spotkali się nasi klubowi turyści z Piechura i Grani, plastycy z PSPT, członkowie Klubu Radiestetów, a także seniorzy z MPK  i instruktorzy i harcerze ze Szczepu "Łazarz". Gwiazdorek zawitał także do najmłodszych uczestników zajęć w Klubie Krąg - dzieci z Bajkowego Kręgu.

2014-12-21
W przedświątecznym nastroju!
W przedświątecznym nastroju!

W małej przytulnej izbie, przy pięknie przystrojonym starym, dębowym stole, zasiadła grupa przyjaciół. Jedni nieco młodsi, drudzy nieco starsi. Wszyscy uśmiechnięci i wzajemnie sobie życzliwi. Spotkali się, by wspólnie spędzić wigilię Bożego Narodzenia. Co prawda, kilka dni przed tą prawdziwą 24 grudnia - data spotkania nie miała większego znaczenia w izbie zapanowała prawdziwie rodzinna atmosfera. W ten sposób świętowali byli, aktualni, przyszli instruktorzy Szczepu Łazarz oraz grono przyjaciół związanych ze środowiskiem.

2014-12-18
VII Łazarskie Spotkanie Opłatkowe
VII Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dzień tak upragniony, wytęskniony dający nam nadzieję i miłość. Chcemy być przywiązani do naszych tradycji, polskiej wigilii. Cieszymy się, że po raz kolejny jesteście Państwo z nami” (…)  Janusz Heller, kierownik Klubu Krąg

„Gość w dom, Bóg w dom. Spotykamy się na wigilii. Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z radością, ciepłem rodzinnym, w kręgu najbliższych. Tradycyjnie my Polacy obchodzimy wigilię, niektóre narody nam jej zazdroszczą. (…). Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". [za: portalem lazarz.pl}

W czwartek 18 grudnia, na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, po raz siódmy odbyła się w Kręgu wspólna wieczerza wigilijna. Zasiedli przy niej seniorzy z "Bamberki" wraz z zaproszonymi gośćmi.

Z licznych spotkań wigilijnych organizowanych w Klubie w okresie przedświątecznym najbardziej uroczyste i pachnące prawdziwymi świętami jest „Łazarskie spotkanie opłatkowe” wyrosłe z bamberkowej tradycji. Podczas tych spotkań gościmy w „Kręgu” nie tylko łazarskich seniorów, ale i przedstawicieli całej rodziny klubowej. Tegoroczne „Łazarskie spotkanie opłatkowe” odbyło się z udziałem księdza kanonika Stanisława Żarnę z parafii Matki Boskiej BolesnejLidii Dudziak - radnej miasta Poznania i Marii Łazarz - przewodniczącej Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, a także członków Rady i Kierownictwa Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” z panem Jerzym Babiakiem i panem Zdzisławem Nowakiem na czele. VII Łazarskie Spotkanie Opłatkowe rozpoczął kierownik klubu Janusz Heller, wigilijną poezją wzbogaconą polskimi kolędami w wykonaniu Agnieszki Wiśniewskiej i Piotra Jurkiewicza. Ciepło i serdecznie o prawdziwych wartościach Świat Bożego Narodzenia mówił ksiądz Stanisław++ Żarna oraz przewodniczący Jerzy Babiak.

Według zgodnej opinii naszych gości to spotkanie opłatkowe w swoim w klimacie i duchowym wymiarze było najbardziej zbliżone do tradycyjnej domowej polskiej wigilii. Były życzenia świąteczne, potrawy wigilijne i prezenty (także od Rady Osiedla „Św. Łazarz”). Potwierdzeniem bożonarodzeniowej miłej atmosfery mogą być nasze filmowe i fotograficzne impresje. 

2014-12-15
250. wolontariuszy WOŚP z Łazarza w pełnej gotowości!
250. wolontariuszy WOŚP z Łazarza w pełnej gotowości!

Łazarski Sztab  23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Sztab Łazarskiego z przykrością informuje, o wyczerpaniu limitu przynanych nam miejsc dla wolontariuszy naszego sztabu. Wszystkich, którzy byli zainteresowani kwestowaniem pieniędzy podczas 23 finału, a nie mogli zostać wolontariuszami w naszym sztabie z powodu ograniczonej ilości miejsc, serdecznie przepraszamy! Zapraszamy już teraz do udziału w następnym 24. Finale WOŚP w 2016 roku..

23 Finał WOŚP, odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia tj. 11.01.2014 roku. Tego dnia będziemy zbierać  datki na zakup na rzecz "podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Siedzibą Sztabu Łazarz jest Klub Osiedlowy Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu (ulica R. Dmowskiego 37). Kontakt: wosplazarz@gmail.com. Telefon (do sekretariatu Klubu Krąg): 61 647 42 88. Zapraszamy do udziału w finale!

2014-12-09
Dziennikarski Klub Seniora
Dziennikarski Klub Seniora

W takcie grudniowego spotkania Dziennikarskiego Klubu Seniora rozmawiano na temat odbytych w listopadzie wyborów samorządowych. Był to wstęp do - planowanego na luty 2015 roku – spotkania Klubu z poznańskim socjologiem, prof. dr Krzysztofem Podemskim, który ma się podzielić własnymi refleksjami na ten temat. Wiele uwagi poświęcono też aktualnej sytuacji środowisk dziennikarskich w Polsce i w regionie. Nawiązując do - powstałego niegdyś Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy - podkreślano, że nikłe są nadzieje na zjednoczenie środowiska żurnalistów. Młodzi dziennikarze nie garną się do pracy w organizacji zawodowej, a pracodawcy wcale ich do tego nie zachęcają. W związku ze świętami Bożego Narodzenia postanowiono indywidualnie odwiedzić koleżanki i kolegów – członków DKS – którzy z różnych przyczyn (głównie zdrowotnych) nie mogą czynnie uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach Klubu.

2014-12-07
Kasjopeja 2014 czyli ... ale musicale!
Kasjopeja 2014 czyli ... ale musicale!

Każdej jesieni, od bez mała trzydziestu lat, poznańscy skauci uczestniczą w „Kasjopei” - festiwalu piosenki harcerskiej i zuchowej! Impreza ta od drugiej połowy lat 80-tych weszła na stałe do harcerskiego kalendarza. "Kasjopeja” to spotkanie z piosenką organizowane w listopadzie, początkowo przez 57 PDH „Arkona”. A, że na listopadowym niebie widoczny jest gwiazdozbiór Kasjopei...

Pierwsze „Kasjopeje” nie miały jeszcze charakteru festiwali ze sceną, mikrofonami itd. Były to muzyczne spotkania z piosenką drużyn i zastępów. Ale to juz historia!

W tym roku Kasjopeja organizowana (wzorem minionych lat) przez Hufiec ZHP „Siódemka” odbyła się po raz trzeci w Kręgu. Miejscu jakże przyjaznym harcerstwu! Data imprezy (6 grudnia) spowodowała, że wystrój sali jak i tematyka przeglądu była na wskroś gwiazdkowa, Ale nie brakło wątków musicalowych - tak też temat wiodący zadedykowali uczestnikom organizatorzy. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11 Kasjopej(k)ą dla gromad zuchowych i drużyn harcerskich. Od osiemnastej (z małym poślizgiem) do wieczora trwała Kasjopeja dla drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych. Festiwal zakończyły wspólne harce przy... grach planszowych! Zapraszamy do naszych galerii na relację z sobotniej imprezy. Zob (Kasjopej(k)a cz.1cz.2.

2014-12-06
"Pastorałka"

Od lat organizowany przez Klub Krąg cykl imprez teatralnych dla dzieci niewątpliwie przypadł do gustu nie tylko najmłodszym mieszkańcom Łazarza, ale takze  ich rodzicom i dziadkom. Grudniowy "Magiczny Piątek" był tego najlepszym dowodem. Widowisko, "Pastorałka" przygotowane przez niezowodny Teatr "Krokodyl", było przedstawieniem stojącym na wysokim poziomie artystycznym. Pełnym wigoru i humoru spektaklem, okraszonym ważnym dla nas wszystkich (niejednym) przesłaniem. Spotkanie z krokodylowymi aktoramii,  to dla nas ciągła okazja na kontakt z prawdziwym teatrem! Mmo, że "tylko" w klubowym anturażu. 

2014-12-06
Ares Chadzinikolau prezesem poznańskich literatów
Ares Chadzinikolau prezesem poznańskich literatów

Z przyjemnością donosimy, iż podczas dzisiejszego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich w Poznaniu wybrano nowy zarząd na czele którego stanął, dobry przyjaciel naszego klubu Ares Chadzinikolau. Do zarządu weszli: wiceprezesi- Jerzy Beniamin Zimny oraz Urszula Zybura, sekretarz - Anna Elżbieta Zalewska, skarbnik - Elżbieta Gałęzewska – Krasińska oraz członkowie zarządu - Anna Andrych Tomasz Kruczek. Wśród nowo wybranych członków zarządu znaleźli się goście i bywalcy Kawiarenki Literackiej Klubu Krąg. Szanowni Państwo! Drogi Prezesie życzymy Wam powodzenia i dalszej dobrej współpracy poetycko-prozatorskiej!

2014-12-05
„Pomaganie mikołajkowe to działanie fajowe!"
„Pomaganie mikołajkowe to działanie fajowe!

W mikołajkową wigilię, Klub Krąg uczestniczył w wielce chwalebnej akcji przygotowanej przez szkolną społeczność Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II. Tego dnia podczas akcji  „Pomaganie mikołajkowe to działanie fajowe!",  łazarska młodzież  zbierała pieniądze na Wielkopolskie Hospicjum dla dzieci. Piątkową Akcję zakończyła muzyczna prezentacja szkolnych talentów oraz pokaz sportowy przygotowany przez zawodników i trenerów Akademii Judo. Brawa dla naszych młodych sąsiadów!

2014-12-03
„W Kręgu dobrej energii”
„W Kręgu dobrej energii”

Realizowany przez cały bieżący rok projekt „W Kręgu dobrej energii”, aktywizujący najstarszych mieszkańców Łazarza, dobiegł końca. Projekt był kolejnym, wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia „Galiarda" i Klubu Krąg, współfinansowanym ze środków otrzymanych od Miasta Poznania. W ramach projektu adresowanego do osób powyżej 60 roku życia, odbywały się zajęcia nordic-walking, treningu umysłu, kursy komputerowe oraz zajęcia teatralne i muzyczne oraz  gimnastyka. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Projekt „W Kręgu dobrej energii” zakończył w czwartek, czwartego grudnia koncert rozrywkowy przygotowany przez instruktorów i uczestników projektu. W naszej galerii można będzie obejrzeć fotograficzną relację z koncertu, obejrzeć fragmenty spektaklu teatralnego oraz  wysłuchać kilku piosenek. 

2014-12-03
Wierzba z Ogrodu Łazarz kandydatką do tytułu Drzewa Roku
Wierzba z Ogrodu Łazarz kandydatką do tytułu  Drzewa Roku

Klub Gaja, jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, zakończył przyjmowanie zgłoszeń do piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2015. Wśród 120 zgłoszonych kandydatur, znalazła się wierzba z naszego łazarskiego ogrodu społecznego rekomendowana przez Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska oraz Klub Krąg. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Jury wybierze 16 drzew, które przejdą do finału i wezmą udział w internetowym głosowaniu. Drzewem Roku 2015 zostanie, to z finałowej szesnastki, które zdobędzie największe poparcie internautów.

Trzymamy kciuki za Naszą wierzbę:), która dzięki błyskawicznemu plebiscytowi przeprowadzonemu w biegłym tygodniu na „fejsie” otrzymała tytuł: „Łazarskiej Wierzby Łaczącej”! Tak wiemy! Konkurencja duuuuża, ale inicjatywa jest super ;) Już, sam udział w konkursie na Drzewo Roku jest dla nas dużym przedsięwzięciem!

2014-12-02
Komisja obradowała...
Komisja obradowała...

Z udziałem Kierownika Osiedla pana Zdzisłwa Nowaka, we wtorek 2 grudnia w Klubie Krąg obradowała Komisja Społeczno-Kulturalna Rady Osiedla "Łazarz". Komisja omówiła działalność wystawienniczą Klubu Krag, którą przedstawili wspólnie: pani Izabella Hermanowska (prezes PSPT) i Janusz Heller (kierownik klubu). Gośćmi specjalnymi byli Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska, kuratorzy Galerii Raczej oraz Maciej Jedrzejczak prezes Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.

2014-12-01
"Święta z uśmiechem"

Szczep „Łazarz” w imieniu  Komendy Hufca ZHP Poznań-Grunwald zwraca się z gorącym apelem o pomoc w zbiórce darów na rzecz Domu Samotnej Matki w Kiekrzu oraz rodzin wskazanych przez grunwaldzką filię MOPR-u. W ramach organizowanej po raz czternasty przez grunwaldzkich harcerzy akcji "Święta z uśmiechem" będziemy zbierać  długoterminowe artykuły spożywcze, a także środki czystości i higieny osobistej oraz przybory szkolne i zabawki. Na Państwa dary czekamy do dnia 15 grudnia. Można je także dostarczać bezpośrednio do siedziby Hufca ZHP Poznań-Grunwald znajdującej się przy ul. Promienistej 12 (wtorki i piątki w godz. 16:30-18:00 do 16.12).

Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt