Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...   ***   Roman Modrzyński, laureatem "Nagrody Człowiek Łazarza roku 2022".   ***   Tytuł „Przyjaciel Łazarza” otrzymali:  Joanna Ellman, Sylwia Badzińska, Teresa Jaroszewska, Małgorzata Bandurska i Adam Antoniewski   ***   „Kapela znad Baryczy” laureatem „Nagrody im. Stanisława Strugarka”.   ***   "Nagrodę Roku Klubu Krąg" otrzymała Joanna Heller.   ***   Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2016/2017 - Grudzień
2016-12-25
Nasze życzenia…
Nasze życzenia…

Podczas IV Łazarskiego Spotkania Opłatkowego w Klubie Krąg red. Janusz Ludwiczak zebrał życzenia świąteczne od kilku obecnych na wigililnym spotkaniu osób. Za pośrednictwem portalu lazarz.pl z dobrym słowem na święta Bożego Narodzenia dzielą się: ks. prałat Eugeniusz Antkowiak - proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej, pani Lidia Dudziak - radna Miasta Poznania, pani Maria Łazarz - przewodnicząca zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz, pan Jerzy Babiak - przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" SM Grunwald oraz kierownik naszego klubu pan Janusz Heller. Film wideo z życzeniami do obejrzenia stronach portalu jak i na kanale you tube.

 

Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą
Mieszkańcom naszego Osiedla

Rada i Kierownictwo Osiedla Łazarz
oraz Klub Krąg SM „Grunwald”

2016-12-22
Święta tuż, tuż, czyli dzielimy się opłatkiem
Święta tuż, tuż, czyli dzielimy się opłatkiem

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również do naszego Kręgu. Lampion z migoczącym płomykiem rozświetlił wigilijne spotkanie Szczepu Łazarz. Jasełka, życzenia, kolędy, świąteczny kiermasz ozdób choinkowych sprawiło iż  Klub Krąg wypelnił się ciepłem oraz niepowtarzalną atmosferą bożonarodzeniową.

Druga połowa grudnia upływa w Kręgu w przedświątecznej atmosferze na organizowaniu spotkań opłatkowych. Przy choince spotkali się nasi klubowi turyści z Piechura (galeria) i Grani oraz seniorzy z MPK . Instruktorzy i harcerze ze Szczepu Łazarz (galeria) oraz członkowie Kręgu Poznańskiej Czarnej Trzynastki  spotkali się na harcerskich opłatkach. Gwiazdorek zawitał także do najmłodszych uczestników zajęć w Klubie Krąg-dzieci z Bajkowego Kręgu a na samiutki "koniec" swoje jasełka w Kręgu sprawowali uczniowie z Gimnzjum nr 51 im. Jana Pawła II.  Zapraszamy do odwiedzenia naszej fotograficznej galerii.

2016-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę 18 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju po raz dwudziestyszósty przekazane zostało poznaniakom! W poznańskiej farze odprawiona została msza święta, podczas której harcerze z Poznania odebrali Betlejemskie Światło Pokoju. Tego dnia łazarscy harcerze z 100 PDH im. gen. Stanisława Maczka już tradycyjnie asystowali komendantowi Wielkopolskiej Chorągwi ZHP podczas przekazania światełka. Po mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju brać harcerska przeniosła na Stary Rynek gdzie łazarskie „Maczki” wręczyły światełko prezydentowi oraz poznaniakom odwiedzającym Betlejem Poznańskie.

Prezydent Miasta Poznania pan Jacek Jaśkowiak powiedział podczas uroczystosci przekazania: „Światło Betlejemskie, to symbol pokoju, miłości i wzajemnego zrozumienia. Dzisiejsza uroczystość to ważny moment w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Droga, jaką pokonało Światełko to przypomnienie o potrzebie braterstwa i pojednania w te najpiękniejsze święta w roku. Dziękuję harcerzom - strażnikom tego wyjątkowego płomienia - za ich dar i trud, dzięki którym każdy z nas będzie mógł zabrać światło z Betlejem do swojego domu. Życzę wszystkim wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych rodzinną atmosferą”.

2016-12-18
Świątecznie w Ogrodzie Łazarz!
Świątecznie w Ogrodzie Łazarz!

Dziękujemy  wszystkim sąsiadom i Ogrodowi Wilda za przybycie na ostatnia w tym roku ogrodową imprezę!

W niedzielne południe odbyło się sąsiedzkie świąt tworzenie w Ogrodzie Łazarz czyli Merry Christmas Hyde Park. Dzięki Wam nasz ogród zrobił się dzięki nam świąteczny jak nigdy. Rozświetliły go wesołe spojrzenia mieszkańców, radosny śmiech dzieci, tworzac wspólny świąteczny czar. Wspólnymi siłami wyczarowano „z niczego” #łańcuch_pokoju // recycling

#wiklinowe_love // papierową wiklinę czy #gałgankowy_powiew_zimowy // materiałowe ozdoby nietypowe! Wszyscy mogli ogrzać się barszczykiem i osłodzić piernikiem. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek. Odbyła się również premiera świątecznego wydania gazetki ogrodowej - łazarskiego zina "Łazin".
Wydarzenie przygotowane przez Polę Kowalczyk finansowane było ze środków budżetu Miasta Poznania. W naszej galerii zdjęcia Poli.

2016-12-16
Harcerskie wigilie
Harcerskie wigilie

W piątkowy wieczór w Klubie Krąg odbyły się, aż dwa harcerskie spotkania opłatkowe: Szczepu Łazarz oraz Kręgu Przyjaciół Poznańskiej "Czarnej Trzynastki". Zdjęcia z tych wydarzeń w naszej galerii, a kolędy  w wykonaniu łazarskich harcerzy do obejrzenia wysłuchania na stronie klubowej oraz na portalu YT.

Łazarscy harcerze w niedzielę odbiorą w poznańskiej farze odbiorą w poznańskiej farze Betlejemskie Światło Pokoju, które zaniosą do Parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz do Klubu Krąg. Z kolei 15  stycznia po raz kolejny będą kwestować podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Szczep Łazarz powstał w 1999 roku w następstwie reformy oświatowej. Drużynami tworzącymi Szczep są: 2. Grunwaldzka Gromada Zuchowa "Plejady", 277. Poznańska Drużyna Harcerska "Quendi", 79. Drużyna Wędrownicza "Wilki" oraz 5. Poznańska Drużyna Harcerzy Starszych "Wagabunda.

2016-12-15
Łazarskie spotkanie opłatkowe
Łazarskie spotkanie opłatkowe

Tegoroczne Łazarskie spotkanie opłatkowe odbyło się z udziałem księdza prałata Eugeniusza Antkowiaka, proboszcza MBB oraz radnej RM Poznania pani Lidii Dudziak, przewodniczącej Zarządu Rady Osiedla „Święty Łazarz” pani Marii Łazarz, a także członków Rady i Kierownictwa Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” z Jerzym Babiakiem i Zdzisławem Nowakiem  na czele. Nie zabrakło tego wieczora członków Klubu Seniora „Bamberka oraz przedstawicieli innych sekcji i kół Kręgu. Spośród wszystkich przedwigilijnych spotkań klubowych, ten właśnie opłatek jest swoim w klimacie najbardziej zbliżonym do tradycyjnej domowej polskiej wigilii. Są życzenia świąteczne, potrawy wigilijne i prezenty. Obok tych świąt nie można przejść obojętnie. To święta miłości, takie jest Boże Narodzenie.

Ksiądz prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej, powiedział między innymi: "Bez miłości życie traci sens. Miłość to fundament naszego życia. Życzę Wam, by na twarzach panował uśmiech, a w sercach pokój".

Potwierdzeniem bożonarodzeniowej miłej atmosfery mogą być nasze fotograficzne impresje.

2016-12-12
Opłatek Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej
Opłatek Członków Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej

Prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, Pani Izabella Hermanowska podzieliła się swoimi wrażeniami ze spotkania opłatkowego członków stowarzyszenia. Pozwoliliśmy sobie zacytować obszerne fragmenty tej relacji

„W poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., spotkaliśmy się na tradycyjnym opłatku. W świątecznie przybranej sali klubu Krąg, przy pięknie i bogato zastawionych stołach, zebrali się członkowie naszego stowarzyszenia i zaproszeni członkowie Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków z prezesem Antonim Rutem. Towarzyszyli nam także gospodarze klubu – Janusz i Joanna Hellerowie oraz Wojciech Wysocki.

W uroczystej i serdecznej atmosferze dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie najlepsze życzenia, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego, zdrowego i twórczego, Nowego, 2017 Roku. Wszyscy otrzymali w prezencie mały, skromny kalendarzyk – ale niezwykły, bo zawiera same dobre i szczęśliwe dni w Nowym Roku. Kolędy i serdeczne rozmowy sprawiły, że wieczór był niezwykle udany. Towarzyszyły nam prace ostatniej jubileuszowej wystawy a stoły kusiły różnorodnym i bardzo dobrym ciastem, piernikami, cukierkami i orzechami.

Prezes PSPT, Izabella Hermanowska podkreśliła osiągnięcia tego pracowitego roku. Niewątpliwym sukcesem był cykl bardzo udanych i cieszących się dużym zainteresowaniem wystaw. Cieszy i satysfakcjonuje także otrzymana Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego – przyznana naszemu stowarzyszeniu przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Przyjęliśmy to wyróżnienie z uznaniem ale i wyzwaniem i zobowiązaniem na przyszłość.

Prezes WZAP, Antoni Rut, składając życzenia pochwalił niezwykłą, ciepłą i serdeczną atmosferę na tym – nie pierwszy raz wspólnie organizowanym opłatkowym spotkaniu. Pogratulował naszemu stowarzyszeniu zasłużonych sukcesów. Podzielił się także wiadomością, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał prezes PSPT, Izabelli Hermanowskiej w uznaniu zasług – Srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużony dla Kultury. Zebrani przyjęli tę informację dużymi brawami, a wzruszona Pani prezes dziękowała i przyjmowała gratulacje. Ten 35. w historii naszego stowarzyszenia – opłatek  - był więc niezwykły i pozostanie w pamięci."

2016-12-07
Kultura smaku – przysmaki kultury w Kręgu
Kultura smaku – przysmaki kultury w Kręgu

Ciemne listopadowe i grudniowe popołudnia na Łazarzu zostały ożywione w Klubie Krąg spotkaniami z kulturą i kuchnią naszych europejskich „sasiadów“. ” Organizowane przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "HORYZONTY"  „Przysmaki kultury“ to możliwość poznania, przebywającch w Poznaniu mieszkańców  Hiszpanii, Bułgarii, Łotwy i Francji.

Czwórka młodych europejczyków mieszka na Łazarzu od października i zostanie z nami do lipca przyszłego roku. To wolontariusze programu European Voluntary Service Erasmus Plus, którzy swoimi działaniami wprowadzają do życia naszej dzielnicy pierwiastek międzykulturowy, uczą języków obcych, działają w szkołach oraz inicjatywach kulturalnych i społecznych. Dzięki ich obecności uzyskaliśmy niekonwencjonalną atmosferę kolażu pokoleniowego, kulturalnego oraz pełne brzuchy podczas spotkań pt. "Przysmaki kultury". Opiekę nad naszymi goścmi roztoczyło Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty"

Środowymi popołudniami "Krąg" zamieniał się w amatorską restaurację odzwierciedlającą  smaki różnych zakątków Europy. Spotkania były przygotowane dla łazarskich seniorów, a nieocenioną pomoc w gotowaniu i obsłudze przybyłych gości zapewniły wolontariuszki Koła Wolontariatu "Batmany" z Gimnazjum nr 51 w Poznaniu.

Szesnastego  listopada Borja z Hiszpanii przygotował tortillę de patatas. Opowiedział o róznorodnościach  kuchni hiszpańskiej z i jej regionalzmach. Tydzień później Druvis z Łotwy spowodował, że cały Krąg pachniał czosnkiem i kminkiem – wszechobecnymi w gastronomii łotewskiej. Przekonaliśmy się, jak podobne są tradycje żywieniowe w krajach północnej Europy, zdominowane przez skarby lasów, zimowe przetwory i ...boczek. 

W Andrzejki Vencislav z Bułgarii uraczył nas filmikami o kulinariach i atrakcjach turystycznych swojego kraju, podczas których była pałaszowana banica z białym serem, tradycyjny przysmak Bułgarów – szczególnie podczas śniadań. Ostatnie spotkanie siódmego grudnia  było w uwieńczeniem dotychczasowych spotkań pod znakiem ...ulala...a la...elegancja czyli Francja. Otóż, Kelly z Francji przygotowała ratatui i w przepięknym stylu przybliżyła smaki i kulturę swojej ojczyzny.

Nie obyło się bez wpadek...sól w winie, omlet na podłodze, żółty groch udający czarny...ale pozytywne reakcje wyrozumiałej i sympatycznej łazarskich gości dają wiatr w skrzydła. Chcemy dalej poszerzać łazarskie horyzonty gastronomiczne w międzypokoleniowym i międzynarodowym gronie. W końcu jest jeszcze tyle nieodkrytych przepisów i faktów, jakie mogą nam przybliżyć żyjący w Poznaniu obcokrajowcy.

Warto się od nich uczyć, warto poznawać – szczególnie przez żołądek! Oczym prezekonuje Was Kamila Lenczewska kutatorka projektu. Zdjęcia w naszej galerii. Palce lizać!

2016-12-01
„Przyciąganie - odpychanie”
„Przyciąganie - odpychanie”

Od września do końca listopada trwały w Klubie Krąg warsztaty teatralne dla dzieci realizowane w ramach projektu „Skarb Łazarza”.

Zajęcia prowadził  teatroterapeuta Łukasz Gnioch. Efektem finalnym warsztatów było stworzenie i zaprezentowanie spektaklu „Przyciąganie - odpychanie”. Prapremiera i premiera widowiska, miały miejsce na scenie naszego klubu: 28 listopada oraz 1 grudnia. Spektakl był syntetyczną formą symboliki słowa i teatru plastycznego. To opowieść o poszukiwaniu siebie i tego, co jest dla nas najważniejsze i o tym, że nie zawsze pieniądze i sława dają nam poczucie spełnienia. Spektakl został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Zdjęcia z przedstawienia do obejrzenia w naszej fotogalerii.

2016-12-01
50 lat minęło
50 lat minęło

   …”W drugiej połowie 1966 roku otwarto świetlicą „Załęże” na Osiedlu Łazarz, w zaadoptowanym na ten cel pomieszczeniu suterenowym”…

      Edmund Szymankiewicz - „Jubileuszowe refleksje o działalności społeczno - wychowawczej.” (w:) Jednodniówka SM Grunwald 1957-1967 Poznań, 1967 s.19

Dziecięce świetlice: „Załęże” (ul. Załęże), „Pieczara” (ul. Hetmańska), a także świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a w późniejszym czasie  harcówka Osiedlowej Drużyny Harcerskiej „Zawiszacy”, przy ul. Lodowej 10, oraz obchodzący niedawno 35 - lecie Klub Osiedlowy Krąg, to historia społecznikowskiej pasji dziesiątek ludzi, to cała (lub prawie cała) historia działalności społeczno-wychowawczej grunwaldzkich spółdzielców z Osiedla Łazarz.

Wszystkim tym, którym bliska sercu jest praca społeczna, działalność dedykujemy, przygotowane z okazji 50 - lecia imprezy, wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty oraz spotkania towarzyskie.                                                                                                                                                                                

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt