Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu... w sezonie kulturalno-oświatowym 2022-2023 W dniach 06-10.04.2023 Klub Krąg będzie nieczynny
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2021/2022 - Grudzień
2021-12-27
Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Decyzją Sejmu z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym. 23 listopada br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

W poniedziałek, 27 grudnia, po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm jednogłośnie ustanowił je „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Projekt ustawy wniósł do Sejmu prezydent Andrzeja Dudy, a inicjatywa ustawodawcza była odpowiedzią na apele lokalnych społeczności i władz samorządowych z terenu Wielkopolski.

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w przeddzień 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy poznańskiego Łazarza i Górczyna oddali hołd jego uczestnikom. Po Mszy św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej, (sprawowanej w intencji powstańców) pod tablicami upamiętniającymi dowódców i poległych bohaterów złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. W tegorocznych obchodach udział wzięli: radna miasta Poznania pani Lidia Dudziak, przedstawiciele R.O „Łazarz” SM „Grunwald”, Rady Osiedla „Górczyn”, Rady Osiedla „Św. Łazarz” oraz Stowarzyszenia "Wirtualny Łazarz". Wiązanki kwiatów złożone zostały także pod pomnikiem poległych powstańców na cmentarzu górczyńskim oraz skwerach braci Wierzejewskich i Nowakowskiego. W naszej galerii kilka zdjęć z niedzielnego wydarzenia.

2021-12-24
Na Święta Bożego Narodzenia...
Na Święta Bożego Narodzenia...

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą Mieszkańcom naszego Osiedla.
Rada i Kierownictwo Osiedla Łazarz
oraz Klub Krąg SM „Grunwald”

2021-12-16
„Łazarskie Spotkanie Opłatkowe”
„Łazarskie Spotkanie Opłatkowe”

„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dzień tak upragniony, wytęskniony dający nam nadzieję i miłość. Chcemy być przywiązani do naszych tradycji, polskiej wigilii. Cieszymy się, że po raz kolejny jesteście Państwo z nami” 

W czwartek, 16 grudnia, na dziewięć dni przed świętami Bożego Narodzenia, po raz trzynasty odbyło się w Kręgu „Łazarskie Spotkanie Opłatkowe”. Zasiedli przy niej seniorzy z "Bamberki" wraz z zaproszonymi gośćmi.

Tegoroczne spotkanie odbyło się z udziałem: księdza prałata Eugeniusza Antkowiaka, dziekana dekanatu Poznań - Łazarz, proboszcza Parafii MBB, Lidii Dudziak - radnej miasta Poznania, a także członków Rady i Kierownictwa Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” z panem Wojciechem Wośkowiakiem i panem Zdzisławem Nowakiem  na czele.

Z licznych spotkań wigilijnych organizowanych w Klubie w okresie przedświątecznym najbardziej uroczyste i pachnące prawdziwymi świętami jest „Łazarskie Spotkanie Opłatkowe” wyrosłe z bamberkowej tradycji. Podczas tych spotkań gościmy w „Kręgu” nie tylko łazarskich seniorów, ale i przedstawicieli całej rodziny klubowej. W tym roku ze względów epidemicznych nie było wspólnego barszczu i karpia, ale nie zabrakło opłatka czy kolęd, które zaśpiewali i wykonali Urszula Lidwin, Piotr Jurkiewicz i Eugeniusz Cołta.

Według zgodnej opinii naszych gości to spotkanie opłatkowe, mimo pandemicznych obostrzeń w swoim duchowym wymiarze było najbardziej zbliżone do tradycyjnej domowej polskiej wigilii. Były życzenia świąteczne, potrawy wigilijne i prezenty. Potwierdzeniem bożonarodzeniowej miłej atmosfery mogą być nasze filmowe i fotograficzne impresje. I jeszcze jedna informacja! Nie zabrakło prezentów od Gwiazdora.

2021-12-08
Zwiedzamy Poznański Park Naukowo - Technologiczny
Zwiedzamy Poznański Park Naukowo - Technologiczny

Członkowie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP  oraz działającego od ponad dwudziestu lat przy Klubie Krąg „Dziennikarskiego Klubu Seniora”, byli gośćmi Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego związanego z Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z inicjatywy naszej koleżanki, dr hab. Dominiki Narożnej, przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i DKS przy naszym domu kultury, kolejny już raz  wybrali się do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Utworzony w maju 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu PPNT to pierwszy w Polsce park technologiczny. Powstał  w miejscu wyburzonego ogromnego zbiornika gazu w Naramowicach. Jego inicjatorem był prof. dr hab. Bogdan Marciniec, były rektor UAM, który do 2015 sprawował funkcję prezesa Zarządu Fundacji UAM oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W Parku Naukowo - Technologiczny Gości powitali: prof. Hieronim Maciejewski - Prezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz dr hab. Marcin Śmiglak, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Podczas spotkania dr Justyna Adamska - z-ca dyrektora PPNT omówiła działalność tej hiper nowoczesnej instytucji naukowej. W rolę przewodnika po Parku wcieliła się pani Agnieszka Lewandowska, Pełnomocnik Zarządu ds. Działalności Gospodarczej, zabierając zwiedzających po laboratoriach Zespołu Usług Badawczych.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym oferowane są usługi badawcze w dziedzinie chemii i technologii chemicznej, fizyki, akustyki, archeologii, geologii i informatyki oraz nauk ekonomicznych. PPNT wspiera różne dziedziny gospodarki i sektor nauki, oferuje pomoc we wdrażaniu nowych technologii i badań, oferuje klientom wynajem powierzchni biurowych i laboratoryjnych oraz sal konferencyjnych. Z pewnością trudno wymienić wszystkie dziedziny, jakimi zajmuje się PPNT, można tylko dodać, że na terenie Parku znajduje się również restauracja i przedszkole dla dzieci pracowników. Niestety, z racji obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19 nie wszystkie pomieszczenia dostępne są dla zwiedzających. Na przykład zamknięte jest aktualnie Laboratorium Wyobraźni, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się przekonać, że nauka nie musi być trudna i nudna, gdzie kolorowe i ciekawe pomoce naukowe zachęcają do sprawdzenia niektórych praw fizyki.

Fotograficzne migawki z naszej wizyty w PPNT w naszej galerii.

2021-12-06
Mikołajki z Trenerem Senioralnym
Mikołajki z Trenerem Senioralnym
Ho ho ho! W poniedziałek w Klubie Krąg odwiedziły nas przepiękne Mikołajki! 
Było bardzo świątecznie! Nie zabrakło choinki, dekoracji, prezentów oraz oczywiście ćwiczeń! 
I tym miłym akcentem, niestety zakończyliśmy sezon fitnesowy 2021! I już nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych treningów! A miłym Paniom uczestniczącym w zajęciach w ramach projektu "Trenera Senioralnego", gratulujemy poczucia humoru i... do zobaczenia Nowym Roku! W naszej galerii kilka fotek z mikołajkowego wydarzenia.
2021-12-05
Rynek Łazarski - ponownie "Sercem Łazarza"
Rynek Łazarski - ponownie

W minioną sobotę uroczyście otwarty został "nowy" Rynek Łazarski, którego gruntowna przebudowa trwająca dwadzieścia miesięcy, kosztowała 42,3 mln zł. Rezultaty są widoczne gołym okiem. Krótko: "Jest efekt WOW!". Również w sobotę,  na naszym kultowym rynku rozpoczęło się Betlejem Poznańskie, przyciągające od rana tłumy mieszkańców, korzystających z bożenarodzeniowych atrakcji - a tych tego dnia nie brakowało!

Oficjalna inauguracja Betlejem Poznańskiego, na nowo wyremontowanym Rynku Łazarskim odbyła się wczesnym wieczorem, 4 grudnia o godzinie siedemnastej, kiedy to oprócz wygłoszonej przez włodarza Grodu Przemysława, Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka „sakramentalnej formułki” otwarcia (zarówno rynku, jak i  świątecznego wydarzenia)  została wręczona nagroda „Człowiek Roku Łazarza”.

Na terenie targowiska poza klasycznymi stoiskami i pawilonami targowymi ustawiono także, charakterystyczne drewniane domki jako cześć  jarmarku bożonarodzeniowego. W „budkach” można kupić m.in. grzane wino, potrawy serwowane na ciepło czy artykuły świąteczne i prezenty pod choinkę. Dużą popularnością cieszyła się też wiedeńska karuzela dla dzieci.

Przez cały sobotni dzień trwały koncerty. Od 11:00 aż do 22:00 na profesjonalnie scenie odbywało się świąteczne kolędowanie z udziałem łazarskich artystów. Wystąpił „Wujek Ogórek”, (gwiazda wielu „kręgowych” i „ogrodowych” imprez), a także nasz klubowy zespół wokalny „Pasja” (prowadzony przez Piotra Jurkiewicza), z piosenkami o „Łazarzu”, Poznaniu i Klubie Krąg!  Nie zabrakło  zespołów artystycznych z MDK nr 3 („Fiki Miki”, „Wielkopolanie”).  Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego przedstawili sceniczny projekt o drzewach w kulturze słowiańskiej. Organizatorzy zaprosili dużych i małych do udziału w grze miejskiej „Na Lodowym Fyrtlu”. Niewątpliwą frajda dla najmłodszych (ale, czy tylko?) było spotkanie z „najprawdziwszym” Świętym Mikołajem” (z naszym poznańskim „Gwiazdorem”, spotkanie w następny weekend!

Podczas uroczystego otwarcia Rynku Łazarskiego wręczone zostały nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Tym wspaniałym wyróżnieniem za ubiegły rok został obdarowany kierownik "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", pan Zdzisław Nowak, a za rok 2021 tytuł przypadł Panu Janowi Kurkowi, operatorowi i reżyserowi telewizyjnemu.

Zapraszamy do naszej galerii foto i wideo, oraz na nasze profile i kanały w mediach społecznościowych, do obejrzenia naszych licznych relacji filmowych i fotograficznych z historycznego wydarzenia na "łazarskim rynku"!

O remoncie Rynku Łazarskiego słów kilka: Przebudowa Rynku Łazarskiego i powierzchni 16 672 m kw. rozpoczęła się pod koniec stycznia 2020 r. W ramach wartej ponad 42,3 mln zł powstało zadaszone targowisko na planie koła, miejsce na wydarzenia kulturalne, fontanna, plac zabaw ze specjalną bezpieczną nawierzchnią o powierzchni 135 m². Powierzchnia targowiska zajęła 3,6 tys. m², kupcy handlować będą na 90 stoiskach o pow. 5,73 m² (w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł brutto miesięcznie) oraz w 13 pawilonach handlowych liczących 12,9 m² lub 14 m² (ceny najmu kształtują się od 1967,25 do 2391,20 zł brutto). Zadaszenie targowiska składa się z dwóch poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton i liczy 2385 m² powierzchni. W ramach inwestycji ułożono kilka tysięcy kostek i płyt kamiennych o łącznej powierzchni 16 537 m². Posadzono 56 drzew (wcześniej rosły 33, po przebudowie jest ich 61), a także 1,2 tys. krzewów, 5500 byli i traw ozdobnych oraz 14 500 roślin cebulowych. Powierzchnia terenów zielonych wynosi 1442 m². Wokół nowego targowiska przybyło też zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Do tego dochodzi ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem. Kierowcy parkujący wokół Rynku Łazarskiego mają do dyspozycji 160 miejsc postojowych.(źródło: portal lazarz.pl)

2021-12-02
„Człowiek wiedzy i doświadczenia"
„Człowiek wiedzy i doświadczenia

W Warszawie, drugiego grudnia ogłoszone zostały wyniki plebiscytu honorowej Nagrody „Człowiek wiedzy i doświadczenia". Jednym z czworga jej laureatów został nasz Kolega, wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, mec. Zbigniew Standar.

Kapitułą nagrody „Człowiek wiedzy i doświadczenia" jest Koalicja Liderzy Pro Bono, którą tworzą prezesi i członkowie zarządów firm i znaczących organizacji w Polsce, a jej misją jest ukazywanie korzyści i możliwości, jakie wolontariat daje pracownikowi, menedżerowi oraz całej firmie. Ideą nagrody jest wyróżnianie wyjątkowych wolontariuszy, którzy poprzez dzielenie się swoją wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem, wspierają działania organizacji pozarządowych i instytucji, oraz przyczyniają się do rozwoju ważnych projektów społecznych. Nagroda „Człowiek wiedzy i doświadczenia" to, odpowiedź na potrzeby zarówno zarządzających, jak i pracowników pragnących angażować się społecznie. W tym roku miała miejsce piąta już edycja tej nagrody, a jednym z czworga jej laureatów został, wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, kolega Zbigniew Standar. Do zyczeń przyłaczają sie Przyjaciele z Klubu Krąg. 
Mecenas Zbigniew Standar od ponad 10. lat wspiera w zakresie porad prawnych zarówno zarząd poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, jak i pacjentów Hospicjum, czyniąc to wyłącznie na zasadach wolontariatu. Wcześniej, w uznaniu za wybitne zasługi dla Hospicjum Palium w Poznaniu, uhonorowany został odznaczeniem Złotego Motyla i choć nie jest to jedyna działalność społeczna naszego Kolegi, to najprawdopodobniej właśnie ta zadecydowała o przyznanej mu nagrodzie.

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt