Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu... w sezonie kulturalno-oświatowym 2022-2023
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2022/2023 - Grudzień
2022-12-31
Osiedle Łazarz SM Grunwald w 2022 roku
Osiedle Łazarz SM Grunwald w 2022 roku

Koniec roku to zwyczajowy czas podsuwań. Tak i w tym przypadku uczynił Przewodniczący Rady Osiedla „Łazarz” pan Wojciech Wośkowiak na swoim profilu „fejsbukowym”.  Pozwalamy sobie w tym miejscu zacytować krótką ocenę kończącego się roku, obfitującego w wiele ważkich dla naszego spółdzielczego osiedla wydarzeń. 

Osiedle Łazarz SM Grunwald w 2022 roku. W październiku odszedł na emeryturę, po ponad 40. latach pracy, Kierownik Osiedla „Łazarz” pan Zdzisław Nowak. Nowym Kierownikiem został dotychczasowy zastępca pan  Adam Antoniewski. Z dniem 1 stycznia br. odchodzi na emeryturę Kierownik Klubu KRĄG pan Janusz Heller. Nowym Kierownikiem Klubu został pan Wojciech Wysocki [dotychczasowy instruktor ds. medialnych].

W grudniu [na cmentarzu parafialnym w Spławie] pożegnaliśmy byłego, wieloletniego, Kierownika naszego Osiedla Pana Józefa Żeleńskiego.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej Covid 19, odbyły się [po raz trzydziesty drugi]  Dni Łazarza. W grudniu w Senacie RP, z inicjatywy Senatora Marcin Bosacki, została zaprezentowana [w wersji rozszerzonej]wystawa plakatu, towarzysząca tegorocznym 32. Dniom Łazarza, NO WAR. Jej pomysłodawca Janusz Heller został wyróżniony okolicznościowym medalem Senatu RP wręczonym przez Pana Marszałka Tomasza Grodzkiego. (Tekst: W.Wośkowiak.) W naszej galerii kilka wspomnieiowych zdjęć. ( autor fot. nr 4: J. Ludwiczak)

 

2022-12-30
Wieczór pożegnalny
Wieczór pożegnalny

W piątek, 30 grudnia podczas ostatniego dnia pracy, oficjalnie z Klubem Krąg pożegnał się dotychczasowy kierownik Janusz Heller.

Podczas sympatycznej, pożegnalnej uroczystości szef Kręgu podziękował za współpracę zarówno Kierownictwu i Radzie Osiedla "Łazarz" SM "Grunwald" oraz współpracownikom. Uczestniczący w wydarzeniu goście podziękowali zarówno ustępującemu kierownikowi, za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców Łazarza, jak i pani Joannie Heller (instruktorce kulturalno-oświatowej), która za kilka tygodni zakończy również, pracę zawodową w Klubie Krąg.

Joanna i Janusz Heller z Klubem Osiedlowym Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald byli związani od lat osiemdziesiątych ub. wieku.

2022-12-23
Na świąteczny czas...
Na świąteczny czas...

Spokojnego przeżywania magii Świąt Bożego Narodzenia, niezapomnianego smaku i aromatu świątecznych potraw, tradycji, które się nie kończą, upominków radujących serce, oraz wielu ciepłych słów i ubogacających spotkań, życzy Państwu, cała Rodzina Klubowa...

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą Mieszkańcom naszego Osiedla
Rada i Kierownictwo Osiedla Łazarz
oraz Klub Krąg SM „Grunwald”

2022-12-20
Spotkanie w "Kręgu Przyjaciół"
Spotkanie w

W grudniu 1998 roku Klub Krąg zaprosił swoich przyjaciół i współpracowników na spotkanie opłatkowe, które było podziękowaniem za całoroczną prace na rzecz naszej placówki i całego łazarskiego środowiska.  

Tak narodziła się jedna z najsympatyczniejszych imprez klubowych, kończąca tradycyjnie liczne imprezy wigilijne w naszym Klubie. W tym roku Spotkanie opłatkowe „W Kręgu Przyjaciół” (bo, tak na życzenie uczestników zostało nazwane to wydarzenie)  odbyło się po raz dwudziesty piąty (!). Była to zarazem ostatnia wieczerza wigilijna organizowana przez dotychczasowego gospodarza, który z dniem 31 grudnia zakończy prace w Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. Miłym akcentem świątecznych życzeń, było przekazanie przez Janusza Hellera symbolicznych kluczy do Klubu, nowemu kierownikowi Wojciechowi Wysockiemu, który swoje obowiązki obejmie formalnie 1 stycznia 2023. Zapraszamy do galerii.

2022-12-16
25.Trzynastackie Spotkanie Opłatkowe w Klubie Krąg
25.Trzynastackie Spotkanie Opłatkowe w Klubie Krąg

Są chwile, które zapadają w sercu. Są ludzie, którzy byli z nami, są i - mam nadzieję - będą jak najdłużej. Jesteśmy tym, jak zostaliśmy ukształtowani wiele lat temu. Są wydarzenia, które podsumowują przeszłość i otwierają nowy czas. Ale zawsze jest coś, co nas łączyło, łączy i będzie w nas trwać ponad czasem czy odległością: Poznańska Czarna Trzynastka i Janusz Heller. (Katarzyna Włoch, czynna harcerka i instr. w latach 1981-1992, była druż. 18PDH.)

Zbliżają się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia. Mimo trwających od blisko trzech lat, trudnych dni, tygodni miesięcy, wywołanych pandemią, i mimo tragicznej wojny na Ukrainie, Krąg Przyjaciół Poznańskiej Czarnej Trzynastki wraz z Klubem Krąg podjął próbę skrzyknięcia nas Wszystkich, na kolejne wspólne kolędowanie w łazarskim kręgu.

W piątek 16 grudnia po raz dwudziesty piąty spotkaliśmy się na Trzynastackim Spotkaniu Opłatkowym… Prawie pięćdziesięciu „mastodontów” przybyło do Kręgu aby spędzić wspólny przedświąteczny wieczór. Był z nami przedstawiciel najmłodszego pokolenia, komendant szczepu dh Kamil Tułaza, który złożył życzenia od całej Trzynastki. Zabrakło niestety dh Michała Najgrakowskiego. Nestor naszego środowiska  w marcu odszedł na wieczną wartę… 

Dla piszącego te słowa było to już ostatnie wydarzenie, podczas którego wystąpiłem w roli Gospodarza „kręgowego” spotkania z trzynastakami (podobnie jak i dla Asi)…

Kochani! Do zobaczenia! Dziękuję Wam za wszystko, co razem przeżyliśmy, w ciągu minionych 44 lat! Dziękuję za tyle dobrych słów, wypowiedzianych tego wieczora, za upominki i dowody Waszej Przyjaźni!

Wasz Janusz (nadal) Nocny Marek od tego roku prawie najstarszy wiekiem trzynastak. Do zobaczenia na następnej  imprezie. Będzie nią  kolejne, 31. Trzynastackie Spotkanie z Melpomeną (24.02.2023) w „Moim Teatrze”. Już teraz zapraszamy! (Szczegóły w załączniku.)

Melpomena_2023.pdf
2022-12-15
Europejski Korpus Solidarności na łazarskiej wigilii!
Europejski Korpus Solidarności na łazarskiej wigilii!

Kolejna kartka z kroniki Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty”:  

Nasi „długoterminowi” wolontariusze: Dani, Nihal, Regina, Karina i Yosr swoją wolontariacką aktywnością wspierali Krąg w realizacji licznych klubowych spotkań opłatkowo - wigilijnych. Podczas największej świątecznej imprezy adresowanej do seniorów (XV Łazarskie Spotkanie Opłatkowe” – przyp. red.) wolontariusze pomagali w przygotowaniu i realizacji wydarzenia. A było co robić, gdyż w uroczystości brało udział blisko dziewięćdziesiąt gości! Obsługiwali szatnię, a w klubowej kuchni gotowali świąteczne potrawy z pracującymi w Kręgu paniami. Po spotkaniu pomogli posprzątać salę i uporządkować kuchnie. A na koniec… odebrali zasłużone gwiazdkowe prezenty

Our Long Term Volunteers Dani, Nihal, Regina, Karina and Yosr were helping Klub Krag. They had Christmas Dinner were Seniors. They invited more than 80 people and our volunteers helped to arrange place. They cooked with ladies who work there. They helped to clean place and they received their Christmas gifts.

CIM Horyzonty to organizacja pozarządowa związana z Klubem Krąg od 2006 roku. Wolontariusze „Horyzontów” pomagają młodym ludziom z różnych krajów łączyć się z społecznością Poznania i krok po kroku zmieniać świat w miejsce pełne zrozumienia i różnorodności. #Krag #seniors #christmas #gifts #dinner #volunteering #Erasmusplus #cimhoryzonty

2022-12-15
"Łazarskie Spotkanie Opłatkowe”

„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dzień tak upragniony, wytęskniony dający nam nadzieję i miłość. Chcemy być przywiązani do naszych tradycji, polskiej wigilii. Cieszymy się, że po raz kolejny jesteście Państwo z nami” (…)  Janusz Heller, kierownik Klubu Krąg.

W czwartek, 15 grudnia, na dziesięć przed świętami Bożego Narodzenia, po raz piętnasty odbyła się w Kręgu wspólna klubowa wieczerza wigilijna. Zasiedli przy niej seniorzy z "Bamberki" wraz z zaproszonymi gośćmi.

Z licznych spotkań wigilijnych organizowanych w Klubie w okresie przedświątecznym najbardziej uroczyste i pachnące prawdziwymi świętami jest „Łazarskie Spotkanie Opłatkowe” wyrosłe z bamberkowej tradycji. 

Tegoroczne „Łazarskie Spotkanie Opłatkowe” odbyło się z udziałem księdza prałata Eugeniusza Antkowiaka, proboszcza MBB, Lidii Dudziak - radnej miasta Poznania, a także członków Rady i Kierownictwa Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” z panem Wojciechem Wośkowiakiem i panem Adamem Antoniewskim  na czele.

XV Łazarskie Spotkanie Opłatkowe rozpoczął kierownik klubu Janusz Heller, odczytaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 1-14). Nie obyło się też od wigilijnej poezji wzbogaconej polskimi kolędami w wykonaniu Krystyny Dery i Piotra Jurkiewicza. Ciepło i serdecznie o prawdziwych wartościach Świat Bożego Narodzenia mówił Eugeniusz Antkowiak oraz przewodniczący Wojciech Wośkowiak.

Według zgodnej opinii naszych gości to spotkanie opłatkowe w swoim w klimacie i duchowym wymiarze było najbardziej zbliżone do tradycyjnej domowej polskiej wigilii. Były życzenia świąteczne, potrawy wigilijne i prezenty. Potwierdzeniem bożonarodzeniowej miłej atmosfery mogą być nasze filmowe i fotograficzne impresje.

2022-12-14
Senator Marcin Bosacki o wystawie "No War"
Senator Marcin Bosacki o wystawie

„Te dzieła artystów z całego świata pokazują, czego dziś Ukrainie i wszystkim ją wspierającym najbardziej potrzeba - solidarności, cierpliwości i uporu” powiedział podczas wystawy plakatów „No War” w gmachu Senatu RP, Pan Senator Marcin Bosacki, który tej wystawy był współorganizatorem.

W swoim wystąpieniu Pan Senator Bosacki serdecznie podziękował marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu, pani senator Barbarze Zdrojewskiej, członkom senackiej Komisji Kultury, oraz licznie zgromadzonym posłom i senatorom obecnym na otwarciu, a także gościom z rodzimego Poznania: delegacji Klubu Krąg organizatorów wystawy (Joanna Heller, Dominik Jakubowski,  Janusz Heller) i Bartoszowi Zawiei.

Marcin Bosacki podziękował także „za wspaniałe wystąpienie przedstawicielowi ambasady Ukrainy radcy-ministrowi Olehowi Kutsowi”. Tak, to prawda, słowa pana Radcy, pełne emocji, głęboko zapadły nam w pamięci…

W zamieszczonym na fb wpisie z otwarcia wystawy, pan Senator Bosacki wystosował miłe słowa do kierownika Klubu Krąg:

„Szczególną wdzięczność kieruję do kuratora wystawy Janusza Hellera, wieloletniego szefa klubu Krąg z mojego Łazarza. Januszu, to był zaszczyt współpracować z Tobą, i dziś być świadkiem wręczenia Tobie Medalu Senatu za 45 lat pracy dla Poznania i Polski.”

Kończąc swój fb-owy wpis senator napisał: „Poniżej załączam dwa szczególnie bliskie mi plakaty z wystawy - autorstwa Dominika Jakubowskiego i Mykoły Kowalenki.” (My również zamieszczamy wspomniane plakaty!)

2022-12-14
„NO WAR!" - agresja Rosji na plakatach z całego świata
„NO WAR!

Ta wystawa (…) to krzyk niezgody na wojnę w Ukrainie, krzyk niezgody na niczym nieuzasadnioną agresję państwa, które od stuleci prowadzi agresywną politykę wobec sąsiadów” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 grudnia br. wystawę zatytułowaną „NO WAR! Agresja Rosji na Ukrainę na plakatach z całego świata”.

Wystawę plakatów „NO WAR”, której Klub Krąg Spóldzielni Mieszkaniowej "Grunwald"  jest współorganizatorem, uroczyście otworzył dziś w gmachu senatu (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) pan Marszałek Tomasz Grodzki. Plakaty z wystawy, autorstwa wybitnych grafików, z piętnastu, to artystyczny protest przeciw agresji Rosji na Ukrainę.

"Te dzieła artystów z całego świata pokazują, czego dziś Ukrainie i wszystkim ją wspierającym najbardziej potrzeba - solidarności, cierpliwości i uporu" - powiedział wystawy w izbie wyższej polskiego parlamentu senator Marcin Bosacki, dziękując jednocześnie, marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu, przedstawicielowi ambasady Ukrainy w Polsce, panu - radcy ministrowi Olehowi Kutsowi oraz wielu posłom i senatorom obecnym na otwarciu. 

My, ze swej strony zapraszamy do naszej internetowej galerii i obejrzenia  zaprezentowanych w niej prac, oraz na fotograficzny i filmowy reportaż z otwarcia wystawy.

2022-12-10
Nagroda "Władysława" przywędrowała do Kręgu
Nagroda

Podczas kolejnej imprezy z cyklu „Benefisy łazarskie”, Janusz Heller został wyróżniony przez członków Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich, nagrodą „Władysław”. Fundatorem nagrody jest Krzysztof Galas znany poznański poeta, pisarz, bard. 

Kapitułę nagrody „Władysław" tworzą członkowie Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich: prezes - Krzysztof Galas, wiceprezes - Lech Nawrocki, członkinie - Kalina lzabela Zioła oraz Agnieszka Ograszko.

Kapituła w uzasadnieniu przyznania nagrody Januszowi Hellerowi, napisała min.: "mając na względzie Pana zasługi w krzewieniu szeroko pojętej kultury oraz wieloletnią działalność na rzecz środowiska artystycznego, uznaje Pana godnym uhonorowania statuetką „WŁADYSŁAW", która nawiązuje do zasług dla kultury polskiej, Władysława Stanisława Reymonta - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury". Pomysłodawcą i fundatorem   statuetki ,,Władysław”, jest Krzysztof Galas. Nagroda nawiązuje do postaci  noblisty Władysława Stanisława Reymonta – pierwszego prezesa powstałego w maju 1921 roku Zawodowego Związku Literatów Polskich. (poprzednika ZLP). Nagroda „Władysław” stanowi podziękowanie za aktywność twórczą i wkład do środowiska kultury.

Krzysztof Galas (ur. 1964 w Poznaniu) – poeta, pisarz i sportowiec. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla niewidomych w Krakowie. Jest byłym sportowcem, zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 roku zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arhem w Holandii.

Publikował między innymi w czasopismach: „Krajobrazy Kultury”, „Akant”, „Gazeta Kulturalna”, „Okolice Poetów”, „Znad Wilii”, „Sekrety żaru”, „Filantrop”, oraz „Help-wiedzieć więcej”. Jego wiersze można było usłyszeć na antenie Programu I Polskiego Radia, Radia Poznań, oraz Radia Emaus. Poezja Krzysztofa Galasa była tłumaczona na wiele języków, między innymi: niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski, esperanto, grecki, ukraiński, wietnamski, bułgarski, ormiański, francuski i szwedzki.  

Od 2006 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich oddział Poznań, w którym jako inicjator, prowadził do 2019 roku cykliczne ,,Spotkania swobodnej myśli” zapoznające wszystkich chętnych z twórczością poznańskich poetów. Od 2020 roku rozpoczął cykl spotkań twórców pod nazwą ,,Ogród Wyobraźni”. Jest pomysłodawcą i fundatorem statuetki ,,Władysław”. Sam jest także laureatem licznych nagród oraz odznaczeń w tym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za rok 2018. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i działaczem społecznym, także na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. W 2018 roku uzyskał I miejsce w Wielkopolsce w kategorii Idol Środowiska, w plebiscycie organizowanym corocznie przez fundację ,,Szansa Dla Niewidomych”.  

Twórca cyklu humorystycznych felietonów literackich, z których powstała książka w 2015 roku pod tytułem Widzieć intelektem oraz cyklu felietonów pod tytułem ,,Okiem masażysty”, dotyczących spraw osób niewidomych, prezentowanych w Radio Poznań. W duecie SOBIE PRZEZNACZENI wraz z żoną Aliną śpiewa poezję, komponuje i gra na gitarze (autor ponad stu piosenek). 

2022-12-09
45 lat na Łazarzu czyli „Benefis Janusza…”
45 lat na Łazarzu czyli „Benefis Janusza…”

Był pomysłodawcą Dni Łazarza, przez ponad 37 lat kierował „Kręgiem” łazarskim domem kultury,  by już wkrótce bo z dniem 31 grudnia zakończyć pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. W piątek 9 grudnia odbył się benefis z okazji również 45-lecia jego działalności, podczas którego nie zabrakło wspomnień, podziękowań, ale również wręczenia odznaczeń. Uroczystość poprowadził aktor teatralny i filmowy Andrzej Lajborek. 

Dwa miesiące wcześniej, 21 października, swoje 45-lecie pracy zawodowej i społecznej na Łazarzu obchodził Janusz Heller. Z tego okazji, w miniony piątek odbył benefis, podczas którego artyści, harcerze, społecznicy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i mieszkańcy dziękowali i wspominali, prowadzenie arcykulturalnego miejsca na mapie Łazarza, jakim jest Klub Osiedlowy "Krąg" przy Dmowskiego 37.

Podczas piątkowego benefisu, Janusz Heller przybliżył historię. W tym, jak to się stało, że został szefem placówki, a wcześniej będąc, nauczycielem historii w "Ósemce", która mieściła się przy Głogowskiej. Wieloletni kierownik Kręgu opowiedział również o działalności opozycyjnej, Solidarności i swoim aresztowaniu przez SB i internowaniem w Wojskowym Obozie  Specjalnym w Rawiczu.

Poczas benefisu, nie zabrało wspomnień, ale też, odziękowań i wręczenia odznaczeń. Waldemar Witkowski, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. H. Cegielskiego wręczył "Złotą Odznakę Spółdzielczości Polskiej". Z kolei przedstawiciele oddziału poznańskiego Związku Literatów Polskich przyznali nagrodę "Władysław", nawiązującą do zasług dla kultury polskiej.

Janusz Heller kierował domem kultury Klub Osiedlowy "Krąg" od 1 października 1985 r. Z jego inicjatywy powstały m.in. Dni Łazarza – największe i najstarsze święto dzielnicowe w Poznaniu, które w tym roku odbyło się już po raz 32. (Tekst: Janusz Ludwiczak – portal lazarz.pl)

2022-12-08
„Zza łazarskiego winkla”

Kawiarenka literacka Klubu Krąg ponownie otwarła swoje podwoje zapraszając mieszkańców Łazarza i Poznania na spotkanie autorskie Danuty Zych podczas którego zanurzyliśmy się w przeszłość naszego fyrtla.

„Zza łazarskiego winkla” - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych. Bohaterka wieczoru prezentowała gościom klubowej "Kawiarenki Literackiej" swoja autobiograficzna powieść „Cała nasza eka” (Wydawnictwo "Twoje Wieści" Drezdenko 2021) w której, zawarła wspomnienia  z dzieciństwa spędzonego w rejonie ulic J.Matejki i A. Grottgera. Książka osadzona w realiach Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Fragmenty prezentowanej książki  przeczytał młody aktor Michał Gondka. Oprawę muzyczną zapewnili artyści zaproszeni przez Danutę Zych oraz klubowy zespół wokalno-muzyczny Pasja. Całość wydarzenia prowadził znany poznański dziennikarz Andrzej Niczyperowicz, od lat związany z Klubem Krąg.

Książka "Cała nasza eka" autorstwa Danuty Zych do kupienia w wydawnictwie "Twoje Wieści". Książka jest swoistą retrospekcją sięgającą do czerwca 56 w Poznaniu, gdzie miał miejsce pierwszy w PRLu bunt robotników. Danuta Zych ukazuje te wydarzenia oczami dziecka, opowiada o zabawie na trzepaku, radościach, rozterkach, ale też pragnieniu chleba.

2022-12-05
Zmarł Józef Żeleński
Zmarł Józef Żeleński

Z przykrością informujemy... W dniu dzisiejszym zmarł śp. Pan Józef Żeleński, który kierował Osiedlem Łazarz SM "Grunwald" przez dziewiętnaście lat (1995-2014).W czerwcu 2010 roku, pan Józef Żeleński, za wieloletnie zasługi na rzecz mieszkańców, otrzymał tytuł Człowiek Roku.

We wrześniu 2014 roku,  Klubie Krąg  podczas okolicznościowego zebrania Rady Osiedla „Łazarz” Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” uroczyście pożegnano pana Józefa Żeleńskiego, dotychczasowego kierownika osiedla, który po ponad czterdziestu latach pracy na Łazarzu przeszedł na emeryturę. Pan Józef Żeleński kierował Osiedlem Łazarz  w latach 1995-2014.

Za jego kadencji spółdzielcze bloki na Łazarzu zmieniły się nie do poznania... Najważniejszym przedsięwzięciem dokonanym w tym czasie była dobiegająca końca termorenowacja osiedlowych budynków. Józef Żeleński w 2010 roku za wieloletnie zasługi na rzecz mieszkańców otrzymał tytuł Człowiek Roku.

Pogrzeb Józefa Żeleńskiego odbędzie się w najbliższy piątek (9.12.) o godzinie 10:00 na cmentarzu w parafialnym w Spławiu.

2022-12-03
Pieśni naszych czasów
Pieśni naszych czasów

Ostatni "Koncert (spełnionych) Marzeń" w Klubie Krąg.. Tym razem to ponowne spotkanie z łódzkim bardem, Łukaszem Nowakiem (Caryną) ..

Zaprzyjaźniony z naszym domem kultury artysta, wraz z towarzyszącym mu akordeonistą Marcinem Snokowskim zaprezentował recital zatytułowany  „Pieśni naszych czasów”. Na widowisko złożyły się ponadczasowe pieśni największych bardów (Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, Włodzimierza Wysockiego, Jurija Kukina i wielu innych). Usłyszeliśmy wirtuozerskie, akordeonowe aranżacje instrumentalnych kompozycji klasyków oraz elementy autorskiego programu piosenek Łukasza Nowaka. Profesjonalizm muzyków w połączeniu z ich niezwykłymi osobowościami scenicznymi to najwyższy poziom artystyczny każdego koncertu. Świadczą o tym dziesiątki występów zarówno na małych jak i wielkich prestiżowych scenach w całej Polsce. Relacja z koncertu w naszych galeriach foto i wideo.

Łukasz Nowak. Wokalista, gitarzysta, autor tekstów. Założyciel i lider zespołu Caryna. Aktywnie działa w nurcie piosenki studenckiej, laureat wielu ogólnopolskich festiwali piosenki. Autor i współautor projektów muzycznych: „Podróże z balladą”, „Słowiańska dusza”, „Pieśni naszych czasów”. 

Marcin Snokowski. Ukończył z wyróżnieniem wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu. Jest laureatem wielu konkursów. Najważniejsze to II nagroda w „Citta di Castelfidardo” we Włoszech w kategorii zawodowej oraz I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie. Nagrywał muzykę do filmów m.in. „Edi” i „Mistrz” w reż. Piotra Trzaskalskiego. Nauczyciel w szkołach muzycznych.

Tak się złożyło, że sobotni recital  był ostatnim publicznym wydarzeniem artystycznym przygotowanym przez Joannę Heller i Janusza Hellera w ramach jesiennego cyklu "Koncertów (spełnionych) Marzeń".

2022-12-02
"Możliwe niemożliwe"

Wernisaż wystawy "Możliwe niemożliwe" otwartej w piątek, 2 grudnia w Galerii Krąg, to efekt bardzo dobrej współpracy naszej placówki z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu. Wystawa była rezultatem projektu realizowanego od lipca 2021 do października 2022, który objął dziewiętnastu  uczestników zajęć w Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu.

Wystawa fotograficzna "Możliwe niemożliwe" uwiecznia przeżycia podopiecznych ośrodka i obrazuje wybrane przez nich wymarzone role, które są spełnieniem ich najrozmaitszych pragnień. Pragnień niemożliwych do zaspokojenia w ich realnym życiu, z racji różnych ograniczeń. Marzeń możliwych do spełnienia - przez chwilę, przez parę godzin - dając radość, przyjemność wcielenia się w atrakcyjną postać, zaistnienie w upragnionej roli zawodowej lub fikcyjnej.

Wszystko stało się możliwe dzięki wielu szacownym instytucjom i wspaniałym, serdecznym osobom, otwartym na ten projekt, które zapewniły naszym wychowankom bardzo wiele atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

Projekt wsparli: Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Centrum Szkoleniowo-Usługowe Medaid, Kwiaciarnia Euphoria, Ogród Botaniczny w Poznaniu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Koleje Wielkopolskie, Tor Poznań Track Day, Bike Cafe, Ola Pasicka - Taniec terapeutyczny, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Polska Akademia Mody, Wydział Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im.M.Abakanowicz w Poznaniu, Piekarnia Chlebak, Polska Akademia Nauk Biblioteka Kórnicka, Teatr Animacji, Swarzędzka Telewizja Kablowa, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, KKS Lech. 

Koncepcja i przygotowanie projektu były dziełem pracowników Ośrodka pań: Pauliny Kosteckiej oraz Joli Dawid-Fabianowskiej. W realizacji projektu uczestniczyli wychowankowie i pracownicy Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

Jak napisali organizatorzy: "Wystawa powstała dzięki pomocy Klubu Osiedlowego Krag oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego TO MY. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc w jej realizacji.”

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt