Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2020/2021.
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2009/2010 - Listopad
2009-11-30
Biwak w Rogalinku
Biwak w Rogalinku

Nasze osiedlowe zuchy, na co dzień uczniowie szkół 77 i 9, wyjechały 28 listopada na dwudniowy andrzejkowy biwak do Rogalinka który zorganizowali instruktorzy Szczepu ZHP „Łazarz”. W imprezie wzięli udział członków gromad zuchowych (Plejad i Nieboraków) harcerze i wędrownicy. O tym pełnym wrażeń weekendzie opowiedział kamery druh Wojciech Wysocki, na co dzień instruktor klubu Krąg. Zapraszamy do naszej foto galerii oraz doobejrzenia reportażu przygotowanego przez klubową Sekcje Dokumentacji Elektronicznej.

2009-11-30
Hodowcy gołębi podsumowują sezon
Hodowcy gołębi podsumowują sezon

W ostatni poniedziałek listopada zgodnie z wieloletnią tradycją członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych zebrali się w Klubie Krąg na dorocznym podsumowaniu sezonu. Migawki ze spotkania klubowych gołębiarzy w naszej galerii.

2009-11-27
Słodki ranking
Słodki ranking

Tuż przed tradycyjnymi andrzejkami portal lazarz.pl poprosił o ocenę łazarskich pączków kilkoro związanych z nasza dzielnicą mieszkańców. Tego „smacznego” zadania podjęli się: Wojciech Wośkowiak - przewodniczący Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania, radny Osiedla Św. Łazarza, Jadwiga Rafalik i Kazimierz Rafalik - artysta, rzeźbiarz, Maciej Maćkowiak - radny Osiedla Św. Łazarza oraz Jan Kurek - artysta fotografik, filmowiec. A, że słodki konkurs odbywał się w Kręgu, stąd w jury nie mogło zabraknąć reprezentantów naszego klubu. Tego zadania podjęły się nasze kolezanki: Izabela Wysocka i Małgorzata Bandurska.

Jurorzy otrzymali karty, w których musieli w dziesięciostopniowej skali (1-10 pkt) ocenić wygląd, aromat, ciasto, nadzienie, skórkę, lukier lub polewę oraz smak pączków pochodzących z dziesięciu łazarskich cukierni. Członkowie jury do samego zakończenia degustacji nie wiedzieli jakie oceniają pączki bowiem nazwy cukierni zostały zastąpione numerkami. Zwycięzcą sympatycznego konkursu okazała się cukiernia "Liczbańscy" (Głogowska 51), której pączki uzyskały 47,3 pkt. Organizatorom konkursu gratulujemy pomysłu. Państwu natomiast życzymy udanych imprez andrzejkowych i .. smacznego. 

Zapraszamy na fotograficzną relację z imprezy, której wyniki podajemy poniżej. Więcej o konkursie na stronach portalu lazarz.pl. Wyniki łazarskiego rankingu pączków:

 1. "Liczbańscy", ul. Głogowska 51 przy Parku Wilsona - 47,3 pkt.
 2. "Mazurek", ul. Chociszewskiego 21 - 45,7 pkt.
 3. "Dobski", ul. Głogowska 75 - 44,7 pkt.
  "Łyskawa", ul. Głogowska 81 - 44,7 pkt.
 4. "Pralinka", ul. Niegolewskich 3 - 44,4 pkt.
  "Kandulski", ul. Głogowska 132/140 - 44,4 pkt.
 5. "Mikrus", ul. Lodowa 1/Dmowskiego - 41,8 pkt.
 6. "Lewiatan", ul. Głogowska 115/117 - 41,4 pkt.
 7. "Rawa", ul. Głogowska 91/Chłodna - 38,4 pkt
 8. "J.M.P. Wieczorek", ul. Głogowska 125 (Os. Hetmańskie) - 37,7 pkt.ródło: portal lazarz.pl)
2009-11-26
Andrzejki w Bamberce
Andrzejki w Bamberce

30 listopada, tradycyjny dzień wróżb, przepowiedni i magicznych znaków czyli Andrzejki, to czas na miłe spotkanie i zabawę z przymrużeniem oka. W Klubie Krąg jak co roku nie brakowało chętnych do organizacji i uczestnictwa w andrzejkowych imprezach. W czwartek 26 listopada takiej atrakcji nie odmówili sobie seniorzy z Bamberki. Tego wieczoru nie zabrakło tradycyjnych wróżb a dodatkową atrakcją było spotkanie z kartami tarota. Miła niespodzianką był udział w zabawie zespołu wokalno-instrumentalnego „Remis”.

Zapraszamy do naszej fotograficznej galerii.
2009-11-26
Obrazy malowane na wodzie
Obrazy malowane na wodzie

To było niecodzienne wydarzenie! W ostatnią listopadową niedzielę gościliśmy w Kręgu tureckiego artystę Faruka Demira, który w naszym klubie zaprezentował tradycyjną sztukę swojego kraju. Artysta wykonał zadziwiający koncert na pochodzącym z Persji flecie ney. Instrument ten to flet krawędziowy wykonany ręcznie z trzciny. Jego górna krawędź, na której wytwarzany jest dźwięk, wykonana jest z mosiądzu. W drugiej części spotkania Faruk Demir pokazał jak powstaje ebru, czyli tradycyjne tureckie obrazy malowane na wodzie. Sztuka ta jest metodą wzornictwa na powierzchni wody, dzięki której uzyskiwane są obrazy o ornamentyce podobnej do marmuru. Ebru rozwinęła się w Persji i Turcji Osmańskiej, jednak dużą popularnością cieszy się do dziś.

Jak powstaje płynny wzór i jego papierowe odbitki można zobaczyć także w naszej fotograficznej galerii.

2009-11-24
Pracowity listopad łazarskich harcerzy
Pracowity listopad łazarskich harcerzy

Za oknami brzydka jesienna pogoda, nie przeszkadza to jednak harcerzom w zabawie, szkoleniu i pracy metodycznej. O czym można się przekonać zaglądając do naszych fotograficznych i filmowych galerii. W tym miesiącu najstarsi harcerze instruktorzy uczestniczyli w harcerskim biegu nocnym, oraz zebraniu sprawozdawczym Komendy Hufca Poznań-Grunwald do którego przygotowywali się na specjalnym posiedzeniu Rady Szczepu. Najmłodsi czyli Gromady Zuchowe kontynuowali cykl podróżniczych zbiórek.

2009-11-23
Autor "Obi-boków" w Kręgu
Autor

Mariusz Niemycki - autor wielu książek w tym trylogii o Obi-Bokach, oraz słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, nauczyciel geografii w nowosolskiej szkole średniej był gościem Klubu Krąg. Podczas spotkania nasz gość zaprezentował pokaz multimedialny poświecony własnej twórczości literackiej. Dzieci wspólnie z autorem czytały wierszyki o mrówce i abecadle oraz rozwiązały Zagadkę Pożeracza zaczerpniętą z „Krainy Obi-Boków”. Pan Mariusz z przyjemnością odpowiadał na pytania młodych czytelników, wpisywał liczne dedykacje oraz składał autografy. W 2004 roku Mariusz Niemycki został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego "za pogodną i pełną dynamiki twórczość dla czytelników w różnym wieku".

Organizatorem poniedziałkowego spotkania była Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Zapraszamy do naszej galerii fotograficznej.

2009-11-19
"Zielony Poznań"

W czwartek, 19 listopada w Kręgu odbyło się zakończenie konkursu „Zielony Poznań” na Osiedlu Świętego Łazarza. Podczas spotkania Rada Osiedla wręczyła nagrody i wyróżnienia, przyznane za najlepiej urządzone i utrzymane balkony, zieleńce i inne enklawy przyrody w naszej śródmiejskiej dzielnicy.

Uczestnikami konkursu było ponad pięćdziesięciu mieszkańców Osiedla „Świętego Łazarza”, a także przedszkola (nr 39, 44, 89), szkoły podstawowe (9 i 77), Gimnazjum nr 51, parafie (Św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej) oraz Towarzystwo Salezjańskie. Miło nam poinformować, wśród nagrodzonych w kategorii zieleńce - kwietniki II miejsce otrzymało łazarskie Przedszkole nr 39 "Leśne Ludki".

W części artystycznej finału konkursu zaprezentował się duet piosenkarski - Katarzyna Najderek i Witold ¯uromiński oraz aktor Teatru Nowego w Poznaniu Wiktor Deneka, któremu akompaniował niezawodny Janusz Muraszko.

Zapraszamy do naszej galerii video i foto cz. 1, cz. 2 i cz. 3.
2009-11-12
11 Listopada w Kręgu
11 Listopada w Kręgu

W czwartek 12 listopada odbył się w Klubie Osiedlowym "Krąg" koncert z okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wystąpili w nim najmłodsi uczniowie i słuchacze Zespołu Szkół Muzycznych imienia Karola Kurpińskiego w Poznaniu. Zapraszamy do galerii.

2009-11-10
Święto Niepodległości w górach
Święto Niepodległości w górach

Wycieczki listopadowe stały się w Klubie Grań tradycją. Obalają one rozpowszechniany przez malkontentów mit o bezzasadności wyjazdów turystycznych w tym terminie (bo szybko ciemno, bo krótki dzień, bo niepewna pogoda itd.). W roku 2009 nie było inaczej: sześcioosobowa grupa wyjechała zdobywać Góry Kamienne (Sudety Środkowe), a czworo klubowiczów od środy spędzi kilka dni w znanym wszystkim miejscu - Bacówce PTT "Chyz" na Mładej Horze. Wszystkim życzymy bezpiecznej podróży, udanego pobytu i dobrej pogody!

2009-11-05
Spotkanie w Bamberce
Spotkanie w Bamberce

Pierwsze listopadowe spotkanie członków i sympatyków Klubu Seniora Bamberka odbyło się z udziałem Zespołu Kabaretowego Seniorów „Wiosenne Krokusiki” (galeria), kierowanego niezmiennie przez pana Bogusława Duszyńskiego. Szczególnie ciepło przyjęta została pani Stella Kostecka, która wystąpiła po raz pierwszy po dłuższej chorobie (zobacz: relację wideo z próby naszego kabaretu). Tradycyjnie bamberkowe spotkanie zakończył wieczorek taneczny.

2009-11-05
O Mount Blanc.. i nie tylko w Klubie Grań
O Mount Blanc.. i nie tylko w Klubie Grań

Listopadowym gościem Klubu Górskiego „Grań” był Jarosław ¯urawski ("Borsuk") z Poznańskiego Klubu Wysokogórskiego. Nasz gość zdobywca m.in. Gasherbruma II (8035 m npm) przedstawił on dwie serie zdjęć pod wspólnym tytułem "Góry w ekstremalnych warunkach". Pierwsza część slajdów pochodziła z wyprawy na lodowce Norwegii (w rejonie miejscowości Rukka ok 150 km od Oslo). Druga część pokazu, to slajdy wykonane podczas wyprawy na Mount Blanc (góry, ze względu na pogodę nie udało się zdobyć, ale zdjęcia były tak fantastyczne!).

2009-11-05
Łazarski Klub Młodzieżowy
Łazarski Klub Młodzieżowy

Już wkrótce rozpocznie działalność w Kręgu „Łazarski Klub Młodzieżowy”. Jest to wspólna inicjatywa Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” oraz naszego Klubu. Propozycja ta jest skierowana do dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat, uczniów gimnazjów oraz najstarszych klas szkół podstawowych. O nowo powstającej kręgowej sekcji opowiada Olga Stobiecka - Rozmiarek inicjatorka projektu (patrz: film).

W naszej galerii fotograficzna relacja ze spotkania organizacyjnego, które odbyło się w środę 5 listopada.
2009-11-04
W kręgu.. MPK
W kręgu.. MPK

Ponownie w Klubie Krąg gościliśmy członków Koła Emerytów i Rencistów przy MPK w Poznaniu. Spotkanie urozmaicili swoim występem członkowie Zespołu Artystycznego „Łazarski Krąg” pod kierunkiem pani Lidii Domichowskiej. Zapraszamy do galerii.

2009-11-02
W dzień zaduszny

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

(J. Kulmowa, "W zaduszki")

Zaduszki, Dzień Zaduszny, Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli z tego świata. My chcemy wspomnieć naszego Wielkiego Przyjaciela..
Jan Komarnicki nie żyje od dwóch lat, jednak pamięć o nim jest żywa, tu w klubie, jak i wśród mieszkańców Łazarza.

Wspomnijmy Pana Jana..
2009-11-02
"Detektywów para - Jacek i Barbara"

Łazarskie dzieci spotkały się w poniedziałek 2 listopada z Dariuszem Rekoszem z autorem książki dla dzieci i młodzieży „Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera”. Nasz gość to także twórca cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży „Detektywów para - Jacek i Barbara”, emitowanych w Polskim Radiu Bis. Dariusz Rekosz jest także autorem książki „Szyfr Jana Matejki”, będącej parodią Kodu Leonarda da Vinci.

Jak mówi pisarz: „Ludzie często pytają mnie, dlaczego zacząłem pisać? Przecież ani bycie informatykiem, ani ekonomistą, ani turyst-menedżerem nie mogło być weną dla literatury. To prawda. Myślę, że piszę bo... zawsze dużo czytałem (i czytam nadal). Nienacki, Bahdaj, Niziurski, Woroszylski, Szmaglewska, Butenko - mógłbym pewnie wymienić jeszcze trzy tuziny nazwisk pisarzy, w których się zaczytywałem.

I tej chęci do czytania, życzymy uczestnikom poniedziałkowego autorskiego spotkania.
Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt