sezon 2022/2023 |
sezon 2021/2022 |
sezon 2020/2021 |
sezon 2019/2020 |
sezon 2018/2019 |
sezon 2017/2018 |
sezon 2016/2017 |
sezon 2015/2016 |
sezon 2014/2015 |
sezon 2013/2014 |
sezon 2012/2013 |
sezon 2011/2012 |
sezon 2010/2011 |
sezon 2009/2010 |
sezon 2008/2009 |
sezon 2007/2008 |
sezon 2006/2007 |
sezon 2005/2006 |
sezon 2004/2005 |
2022/2023 - Listopad |
Zgodnie z zapowiedziami sprzed 3 tygodni w Klubie Krąg we wtorek 29 listopada wystąpił Kwartet Proforma z balladami Leonarda Cohena wzbogaconymi autorskimi kompozycjami zespołu.
Kwartet ProForma jako jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie od lat jest mile widziany w Klubie Krąg gdzie ma stałe grono odbiorców, a że twórczość Leonarda Cohena cieszy się dużą popularnością , to nikogo nie zdziwi fakt, że nasza sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Powiem krótko: koncert był przedni! Zapraszamy do naszej galerii (foto i wideo).
Uwaga! Szanowni Państwo! Od dnia 1 grudnia 2022 roku, nastąpi zmiana adresu mailowego Klubu Krąg.
Nowy adres korespondencyjny Klubu Osiedlowego Krąg to: sekretariat@klubkrag.pl. Tym samym nasza nowa skrzynka będzie ścisłej związana z domeną strony internetowej naszej placówki (klubkrag.pl). Do 31.12. osoby piszące na poprzedni adres: klubkrag@gmail.com będą przekierowywane na nowy. Po tym terminie skrzynka będzie nieczynna. Mamy nadzieję, ze powyższa zmiana wpłynie korzystnie na komunikacje naszej placówki. Powyższe zmiany wchodzą w zycie z dniem 1 grudnia bieżacego roku.
Widowisko "Ogrzej mnie" to kolejne spotkanie literacko - muzyczne przygotowane przez poznański kabaret „Klub Szyderców Bis” w ramach cyklu „Śpiewamy polskie piosenki”. Spektakl przygotowany przez naszych kabaretowych przyjaciół został zaprezentowany wczorajszego wieczoru w zgoła niecodziennych warunkach (awaria energetyczna)!
Klub Szyderców Bis to inicjatywa współpracujących ze sobą od trzech lat ludzi nieobojętnych na piosenkę autorską, kabaretową, literacką. Jest to także wspomnienie, ukłon w stronę Klubu Szyderców - kabaretu literackiego działającego w Poznaniu w latach 1932 - 1935. Kabaret specjalizuje się w piosence, a jego twórcy wielokrotnie odnosili sukcesy w dziedzinie piosenki literackiej. Do Szyderców należą: Dominika Dobrosielska (wokalistka), Krzysztof Dziuba (aktor, wokalista), Przemek Mazurek (autor scenariuszy, kompozytor, autor tekstów i wykonawca) oraz Bartłomiej Brede (poeta, konferansjer). Koncerty z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" odbywają się w Kręgu już od pięciu lat. Jak zawsze jest to koncert z publicznością w roli głównej! We wtorek nie zabrakło oczywiście, zabawnych autorskich piosenek w wykonaniu gospodarzy wieczoru, czyli Klubu Szyderców Bis.
Po ostatnim posiedzeniu Rady Osiedla podczas którego dokonano wyboru Wojtka Wysockiego na stanowiska Kierownika Klubu Krąg, dziękując jednocześnie dotychczasowemu szefowi placówki Januszowi Hellerowi, ten ostatni dokonał stosownego wpisu na klubowym profilu fb.
„Wczoraj otrzymałem miły, imieninowy prezent na fb! Przewodniczący Rady Osiedla „Łazarz” SM „Grunwald” pan (Wojtek Wośkowiak )Wojciech Wośkowiak podziękował mi za prawie 40 letnią prace w Klubie Krąg. Aczkolwiek pozostało jeszcze prawie czterdzieści dni.. (dzisiaj dokładnie 40) i sporo wydarzeń do zrealizowania. Nie mniej każde podziękowania są miłe. Żebym wiedział, to zrezygnowałbym z poniedziałkowego urlopu! Nie pozostaje mi nic innego jak odwzajemnić się za podziękowania! Panu Przewodniczącemu i pozostałym członkom Rady Osiedla (w tym wymienionym poście: Maria Łazarz, Małgorzata Wojtkowiak, Helena Czajka, Izabella Hermanowska). A mojemu następcy czy jak wszyscy mówią „wychowankowi” Wojtkowi (Wojciech Wysocki), składam specjalne gratulacje!”
W poniedziałek 21 listopada 2022 roku obradowała Rada Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu.
Rada dokonała oceny działalności Osiedla i Klubu Osiedlowego Krąg w trzecim kwartale bieżącego roku. Ponadto radni zatwierdzili plan finansowy osiedla na nowy rok budżetowy. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rada Osiedla Łazarz, po wysłuchaniu i przedstawieniu koncepcji funkcjonowania, pozytywnie zaopiniowała kandydaturę pana Wojciecha Wysockiego na stanowisko nowego kierownika Klubu Krąg. Dotychczasowemu kierownikowi panu Januszowi Hellerowi Przewodniczący Rady Osiedla pan Wojciech Wośkowiak podziękował, za wielki, wkład w funkcjonowanie i działalność Klubu, stwierdzając, że „dzięki Jego zaangażowaniu [Klub Krąg ]jest wizytówką Łazarza i marką naszego Poznania”. Panu Wojciechowi Wysockiemu, następcy, a jednocześnie wychowankowi pana Hellera, Rada Osiedla, życzy powodzenia, w realizacji planów i zamierzeń oraz dalszego rozwoju Klubu Krąg.
W miniony czwartek Grupa Teatralna "Baj" z Dopiewa przygotowała dla dorosłej łazarskiej publiczności przedstawienie "Biuro matrymonialne". Amatorski zespól? To prawda, ale widowisko zaiste, w pełni profesjonalne, okraszone sporą dawka humoru!
Tym razem w Klubie Krąg ze spektaklem "Biuro matrymonialne" wystąpiła działajaca przy Centrum Kultury w Dopiewie Grupa Teatralna "Baj". Wszyscy aktorzy sa mieszkańcami Gminy Dopiewo. Reżyserem, dobrym duchem i czasami wspomagającym aktorem jest Piotr Witoń. Grupa ma w swoim repertuarze kilka ciekawych komediowych przedstawień. Poza "Biurem matrymonialnym" , są to “Krzyczeć każdy może”, “Facet to świnia”, “Mąż zmarł ale już mu lepiej”, “Stefcia w pogoni za miłością” oraz “Kandydatki na żonę”.
W wieku 62 lat zmarła redaktor Violetta Sobczak-Porzycka, wieloletnia dziennikarka telewizji WTK, autorka lokalnego programu: "Aktualności SM Grunwald" (wcześniej znanego pod nazwą "Aktualności miejskich") W 2015 r. otrzymała nagrodę "Dziennikarskie Koziołki".
Violetta Sobczak była absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1985 roku rozpoczęła etatową pracę dziennikarską w "Głosie Wielkopolskim". Później współpracowała z tygodnikami i miesięcznikami regionalnymi i ogólnopolskimi.
Od 2005 roku była związana z telewizją WTK. Współtworzyła program lokalny "Aktualności SM Grunwald" (wcześniej "Aktualności miejskie"). Przez siedemnaście lat relacjonowała wydarzenia z Klubu Osiedlowego Krąg i innych domów kultury na Grunwaldzie.
W życiu zawodowym i w sercu miała sprawy lokalne, pragnąc być jak najbliżej mieszkańców Poznania. W 2015 roku Violetta Sobczak została laureatką nagrody głównej "Dziennikarskie Koziołki", przyznawanej przez wielkopolski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. Miała 62 lata.
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 28 listopada o godz. 11:10 na cmentarzu Junikowskim.
Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych naszymi kursami językowymi prowadzonymi przez wolontariuszy w Klubie Krąg do udziału w zajęciach organizowanych w każdy wtorek do końca roku.
Nasza wolontariuszka Karina (z European Solidarity Corps) prowadzi w listopadowe i grudniowe wtorki zajęcia z języka angielskiego dla dorosłych. W tym tygodniu w Klubie Krąg nasi „uczniowie” bawili się w „Who I Am?", aby przez zabawę uczyć się języka Szekspira. Inny z wolontariuszy, o imieniu Dani, wciela się z powdzeniem w rolę lektora języka hiszpańskiego, ucząc swojej rodzimej mowy na różnych stopniach zaawansowania.
Hello Everyone, Our volunteer Karina has English classes for adults in Krag on Tuesdays. They were playing "Who I Am?" this week and they have been learning English by having fun. Also our volunteer Dani has Spanish classes in Krag on Tuesdays. He has been teaching Spanish for adults. #ErasmusPlus #EuropeanSolidarityCorps #project #English #spanish #classes
„Ilekroć jestem w plenerze szukam lustra, w którym przegląda się twarz świata przyrody. Czy będzie to łagodna tafla stawu, jeziora czy przestrzeń bagienna z rozrzuconymi tu i ówdzie okruchami nieba, czy ginąca za horyzontem wstęga rzeki, zawsze ku tym miejscom biegnie moje spojrzenie. Najbardziej jednak, jako marynistkę, fascynuje mnie bezkres morza, jego malachitowe oblicze, wzburzone i gniewne, bryzgające pianą, to znów leciutko rozkołysane, szeptliwe. Ale wystarczy też szklana śpiewka, sącząca się wśród opadłych liści wprost do ucha ziemi – woda bliska stopom, podczas gdy ta daleka dotyka nieboskłonu w niedosiężnej przestrzeni”. (Maria Magdalena Pocgaj „Katalog wystawy „Wody bliskie, wody dalekie…”)
W klubowej galerii "Krąg" odbył się w dniu wczorajszym wernisaż wystawy fotograficznej Marii Magdaleny Pocgaj, znanej poznańskiej poetki, miłośniczki gór i morza. Autorki wielu urokliwych fotografii, rysunków i lalek…. Artystka zaprezentowała zdjęcia, które w ostatnich latach wykonała w nadwarciańskiej Dębinie, a także na górczyńskich Szachtach, nad Bałtykiem oraz w… dalekiej Laponii.
Maria Magdalena Pocgaj z wykształcenia plastyk, jako literat zadebiutowała w 1993 roku. Opublikowała kilkanaście zbiorów wierszy, jest autorką ponad stu tekstów poetyckich – nagrodzonych na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu - do albumu fotografii Antoniego Ruta „Wierzby wielkopolskie”. Z ważniejszych nagród otrzymała: Brązową Buławę Hetmańską (Białystok 1997), Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie Literacko – Kompozytorskim (Rumia 1999 i 2008), pierwszą i drugą nagrodę w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego - Poeta pamięta (Kalisz 1999 i 2000), Drugą Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Łyny”(Olsztyn 2009). Maria Magdalena Pocgaj działa w Związku Literatów Polskich, wielkopolskim oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich, a także w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim oraz w Stowarzyszeniu im. Romana Brandstaettera.
Wystawę Mari Magdaleny Pocgaj „Wody bliskie, wody dalekie…” można obejrzeć w Galerii „Krąg” do końca miesiąca. Fotorelacja z środowego wernisażu w naszej galerii (internetowej). Tam też niektóre z prezentowanych prac.
Dnia następnego po wernisażu od autorki wystawy otrzymaliśmy sympatycznego e-maila, który pozwolimy sobie fragment zacytować: „Szanowni Państwo, jeszcze raz dziękuję za przygotowanie wernisażu, folderu, pięknych i bogatych stołów, oprawy muzycznej oraz udostępnienie drugiej sali. Rozmowy przy stolikach, w nastrojowym oświetleniu wnętrza i cichej muzyce - dopełniły klimatu całego wieczoru….”
"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)" Jędrzej Moraczewski
Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto Niepodległości ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Święto zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.
Z tej okazji w dniu wczorajszym, w naszym Kręgu odbył się specjalny uroczysty koncert dedykowany Ojcom Naszej Niepodległości! Wystąpili studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu. Program przygotował, nasz ukraiński przyjaciel Andrii Merhel, a całość słowem wiążącym okrasił Janusz Heller. Zapraszmy do naszej foto - galerii.
Tylko w Poznaniu 11 listopada zjeść można świętomarcińskiego rogala i tylko w Poznaniu ulicy Święty Marcin - głównej arterii miasta - wyprawia się imieniny. Tylko tutaj spotkać można tego dnia samego Świętego Marcina, który w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu prowadzi barwny korowód spod kościoła pod jego wezwaniem aż po mury cesarskiego zamku. Niestey w tym roku ta urocza uoczystosć ma inny charakter - trwa bowiem remont tej pryncypialnej ulicy!
"Leci piosenka moja skrzydlata"… - na najpiękniejsze wiersze o miłości w muzycznym wykonaniu Zespołu Good Staff w ramach cyklu ”Koncert marzeń” zaprosił 4 listopada Klub Krąg. Zespołu "Good Staff" założonego przez Anię i Wojtka Winiarskich, jak i występujących w nim artystów, nie trzeba przedstawiać. Są lubiani, cenieni i oczekiwani w naszym łazarskim domu kultury. Liczna łazarska publiczność złożona z prawdziwych koneserów otrzymała prawdziwą ucztę duchową, a to niewatpliwa zasługa całego zespołu "Good Staff", który w Kręgu wystąpił w składzie: Anna Winiarska – śpiew, Wojciech Winiarski - gitary, lutnia, Marek Manowski - instr. klawiszowe, Paweł Głowacki – bas, Robert Rekiel - instrumenty perkusyjne.
65 lat temu w dniu 4 listopada 1957r. postanowieniem Sądu Powiatowego dla miasta Poznania usankcjonowane zostało powołanie Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu.
Dziś Spółdzielnia Mieszkaniowa "Grunwald", to cztery nowoczesne osiedla, na których mieszka ponad 30 tysięcy mieszkańców.
Dziesięć lat temu, w piątek 23 listopada uroczystości jubileuszowe SM "Grunwald" odbyły się w Teatrze Nowym w Poznaniu. Wówczas Odznaką "Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego" zostali wyróżnieni pracownicy naszego osiedla: Danuta Nowak, Danuta Puziak, Mirosław Świątczak oraz członek Rady Osiedla "Łazarz", art. rzeźbiarz Kazimierz Rafalik.
Wszystkim, którzy przyczynili (przyczyniają się nadal) do sukcesów naszej Spółdzielni dziękujemy i... gratulujemy!
Na spotkanie z Leonardem Cohenem i jego piosenkami zaprasza do Klubu Krąg "Kwartet Proforma". Aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu wystarczy zgłosić się do sekretariatu, aby pobrać bezpłatne wejściówki (możliwa jest też rezerwacja mailowa: zapisy.klubkrag@gmail.com. Mimo, że do koncertu pozostały prawie cztery tygodnie (29.11.), to radzimy jednak się pospieszyć, gdyż twórczość Leonarda Cohena ma w naszym kraju niezliczoną ilość fanów!
Leonard Cohen, kanadyjski poeta i bard zmarł sześć lat temu, 11 listopada 2016 roku. Informację o śmierci muzyka zamieszczono wówczas na jego fb -ukowym profilu. "Z głębokim smutkiem informujemy, że legendarny poeta, piosenkarz i artysta Leonard Cohen odszedł. Dla mnie osobiście i dla mojego pokolenia, zwłaszcza z naszego trzynastkowego kręgu był postacią wręcz kultową…
Leonard Cohen urodził się w Montrealu w 1934 r. Jego ojciec pochodził z Polski, matka zaś z Litwy. W 1956 r. wydał swój pierwszy tom poezji. Ku muzyce wyraźnie zwrócił się w latach 60. Dzięki charakterystycznemu barytonowi oraz tekstom łączącym religijne aluzje z czarnym humorem prędko zyskał popularność. Na całym świecie znany jest z monotonnych, ciepłych ballad, takich jak "Hallelujah", "Dance me to the end of love", "In my secret life" czy "I m your man". W październiku 2016 roku ukazała się jego ostatnia płyta zatytułowana "You Want It Darker"
Z jego debiutanckiego albumu, „Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku pochodzą pamiętane do dziś przeboje, takie jak „So Long Marianne” i „Suzanne” czy „Sisters of Mercy”. Cohen zjednywał serca słuchaczy, a szczególnie kobiet, śpiewając swoje poetyckie teksty ciepłym, nieco zachrypniętym barytonem. Wielu fanów uznało, że siła jego muzyki tkwi w niezwykłej szczerości i autentyczności.
24 października 2003 otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrianne Clarckson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. Cohen stał się inspiracją dla wielu innych muzyków światowego formatu. O jego wpływie na swoją muzykę mówił zarówno Bono jak i Nick Cave.
Nadzwyczajną popularność Cohen zyskał w Polsce, gdzie w latach osiemdziesiątych był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Było to zasługą popularyzatorskiej działalności Macieja Zembatego, jego (wspólnych z Maciejem Karpińskim) tłumaczeń tekstów piosenek i wykonań polskich coverów. Artysta występował kilkukrotnie w naszym kraju Pierwszy koncert Leonarda Cohena w Polsce miał miejsce 19 marca 1985 roku w naszej łazarskiej Arenie! następnego dnia śpiewał, we wrocławskie Hali Ludowej a 21 marca w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 22 marca w Sali Kongresowej w Warszawie. Podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą oraz wygłosił szereg oświadczeń popierających „Solidarność”.
Wszystkich fanów Leonarda Cohena zapraszamy do Kregu na koncert "Kwartetu Proforma" we wtorek 29 listopada.