Wystawą "Kojarzę te twarze. vol. 2." w ramach 5.Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki w Galerii Krąg w sobotę 17 .10. oficjalnie został zainaugurowany jubileuszowy sezon kulturalny 2020-2021!   ***   Serdecznie witamy w "Wirtualnym Kręgu"- na stronach Klubu Osiedlowego Krąg SM "Grunwald"
AKTUALNOŚCI
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2011/2012 - Październik
2011-10-27
"Pamiętajcie o ogrodach..."

Trwa Rok Jubileuszowy Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej...

„II Wystawa Jubileuszowa: „Pamietajcie o ogrodach”, odmienna w swym charakterze – prezentuje prace różnorodne w swej artystycznej wizji, technice i sposobie widzenia świata. Łączy je wrażliwość i gra malarskiej iluzji. Oko artysty zatrzymuje się na szczegółach pozornie nieefektownych, najczęściej niedostrzegalnych, zwykłych i skromnych. W zbliżeniu jednak - pełnych barw i życia, pięknych i oryginalnych.

II Wystawa Jubileuszowa Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej prezentuje prace, których inspiracją stała się natura. Nie tylko ona sama – ale, a może przede wszystkim – wrażenia i uczucia, które wywołuje i których obrazy są interpretacją.
Gąszcz poruszanych wiatrem traw, struktura kory drzew, pełzający rozchodnik, pełne uroku i koloru tradycyjnie tępione chwasty, owoce, warzywa, motyle, ptaki – to, czego pełne są ogrody, staje się warte utrwalenia i dostrzeżenia...”

[Izabella Hermanowska: Katalog II Wystawy Jubileuszowej Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Galeria Krag. 27 października 2011]

Zapraszamy do naszej foto galerii (cz.1, cz.2)

2011-10-22
Jesień z Bazuną

W sobotę 22 października w Kręgu odbył się II Poznański Przegląd Piosenki Pozytywnej Jesień z Bazuną, z udziałem z udziałem Doroty Kuzieli, Marty Lisiewicz, Piotrka Pieńkowskiego, Kwartetu Proforma oraz zespołu Caryna. Koncert poprzedziła część konkursowa przeglądu, będąca eliminacją do kolejnej 39 edycji Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „BAZUNA 2012”. W konkursie zobaczyliśmy min. zuchy ze Szczepu Łazarz oraz zaprzyjaźnionego z Klubem Janusza Waścińskiego. Imprezę zakończyło turystyczne jam session, czyli wspólne śpiewanie, znanych nie tylko z ognisk i rajdów piosenek z kręgu „Krainy Łagodności”...

„Jesień z Bazuną” to kontynuacja kontaktów Klubu Krąg z gdańskim środowiskiem piosenki turystycznej i studenckiej.

W naszej galerii relacje filmowe i fotograficzne z części konkursowej (cz. 1 i cz. 2), oraz klipy wideo z koncertu gwiazd (Marty Lisiewicz oraz zespołu Caryna). Zapraszamy także do obejrzenia relacji filmowych z II PPPP Jesień z Bazuną zamieszczonych na kanale Klubu Krąg na portalu you tube.

2011-10-22
II PPPP - Kwartet ProForma
II PPPP - Kwartet ProForma

„Kwartet ProForma”, poznański zespół wykonujący piosenkę autorską wystąpił w Kręgu podczas odbywającego się w naszym klubie II Poznańskiego Przeglądu Piosenki Pozytywnej  „Jesień z Bazuną". Istniejący już od dziesięciu lat zespół koncentruje się na własnych utworach. W repertuarze ma również utwory wykonawców takich jak: Jacek Kaczmarski, trio Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński czy Stanisław Staszewski. Kwartet wykonuje też utwory Georgesa Brassensa oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa. Członkowie zespołu tworzą muzykę do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i Krzysztofa Gajdy.

Zespół zagrał ponad pięćset koncertów w Polsce w Niemczech i na Ukrainie. Występował u boku: Boba Geldofa, Renaty Przemyk, Przemysława Gintrowskiego, Jacka Bończyka, Kuby Sienkiewicza, Dra Yry, Mirosława Czyżykiewicza, Grzegorza Tomczaka i Zespołu Reprezentacyjnego. W 2006 roku podczas 34. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2012 w Elblągu „Kwartet ProForma” otrzymał wyróżnienie oraz zaproszenie do koncertu laureatów. Piosenka „Noc” znalazła się w „Złotej Dwudziestce” piosenek przeglądu.

W Kręgu usłyszeliśmy najbardziej znane piosenki kwartetu, w tym: „Biały Dwór”, „Gorzki płacz” czy „Zimowy sen”. Właśnie te piosenki znajdą Państwo w naszej galerii wideo. Inne piosenki z sobotniego koncertu „Kwartetu ProForma” do obejrzenia i wysłuchania w klubowym kanale You Tube.

2011-10-19
Warsztaty dla wolontariuszy
Warsztaty dla wolontariuszy

W dniach 16 – 22 października odbył się w Poznaniu organizowany przez CIM Horyzonty trening pod nazwą: “Creative Organizers – Project Management of Youth Activities Involving Youth with Disabilities”. Trening zgromadził 15 działaczy młodzieżowych z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Grecji, Gruzji, Holandii, Macedonii, Malty, Polski, Rumunii, Serbii, Ukrainy i Włoch. Jednym z miejsc warsztotwych zajęć był nasz klub. Głównym celem treningu było przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych i promocja tej idei u osób młodych. Uczestnikom treningu za pomocą różnych stymulacji udało się wcielić w role osób niepełnosprawnych. Na przykład z zamkniętymi oczami byli prowadzeni przez drugą osobę czy z przywiązanymi do krzeseł nogami próbowali się poruszać jak na wózkach. Kiedy indziej usiłowali opowiedzieć partnerowi historię tylko za pomocą gestów.

Wynikiem końcowym tego treningu jest mały podręcznik stworzony przez samych uczestników warsztatów. Zawiera on informacje mające pomóc pracownikom młodzieżowym w przygotowywaniu projektów włączających ludzi niepełnosprawnych.

2011-10-15
Teatr Na Jedną Noc
Teatr Na Jedną Noc

Obok teatralnych i wokalno-instrumentalnych zespołów klubowych seniorów pojawiła się w Kręgu znacznie młodsza grupa artystyczna. Młodzieżowy Teatr na jedną noc zadebiutował 15 października przedstawieniem „Kawałki żeńskie, męskie i nijakie”. W premierowym przestawieniu wykorzystano fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz teksty satyryczne Stefanii Grodzieńskiej. Dodatkowym atutem przedstawienia były piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk i Kabaretu Starszych Panów. Wystąpili: Zuzanna Bijaczewska, Katarzyna Karalus, Ida Pohl, Witold Kobyłka, Andrzej Krajna, Jeoman Okonkwo. Teatr Na Jedną Noc rozpoczął próby w naszym Klubie w drugiej połowie września jeszcze pod nazwą Teatru Na Ratunek a z fragmentami premierowego przedstawienia mogli zapoznać się goście uroczystej inauguracji sezonu kulturalno-oświatowego 2011/2012 (zob. fot.). Młodym aktorom życzymy powodzenia i scenicznych sukcesów i czekamy na kolejne przedstawienia! W naszej galerii wideo oraz na portalu you tube piosenki z przedstawienia.

2011-10-13
Nagroda im. Stanisława Strugarka
Nagroda im. Stanisława Strugarka

W roku 2003 podczas XIV Dni Łazarza została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona znanemu wielkopolskiemu dziennikarzowi i popularyzatorowi gwary poznańskiej Stanisławowi Strugarkowi. Tablica została umieszczona na kamienicy przy ulicy Lodowej gdzie żył i tworzył Strugarek. W tym samym roku została ustanowiona Nagroda imienia Stanisława Strugarka przyznawana za popularyzowanie gwary poznańskiej. Pierwszym laureatem nagrody został twórca postaci Starego Marycha red. Juliusz Kubel z Radia Merkury.(na zdjęciu obok Karykatura S. Strugarka autorstwa S. Mrowińskiego)

Podczas uroczystego finału XXII Dni Łazarza ogłoszono wyniki IX edycji konkursu. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za rok 2011 otrzymał pan Zbigniew Majchrzak, nauczyciel Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie. Tym samym nasza nagroda po raz trzeci opuściła granice Poznania. Pan Zbigniew od 10 lat jest organizatorem konkursów gwarowych a na co dzień cenionym nauczycielem historii i opiekunek samorządów w kościańskiej „czwórce”. Ponieważ obowiązki służbowe uniemożliwiły naszemu laureatowi odebranie nagrody podczas Dni Łazarza wręczenie plakietki nastąpiło podczas uroczystej inauguracji sezonu 2011/2012 w dniu 13 października. Okolicznościowa laudację wygłosił oraz nagrodę wręczył redaktor Jacek Hałasik- przewodniczący kapituły.

Zapraszamy do foto galerii.

2011-10-13
Dzień Nauczyciela w Kręgu
Dzień Nauczyciela w Kręgu

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej związani z Klubem nauczyciele i pedagodzy: Maria Łazarz, Izabella Hermanowska, Lidia Kołodziejska, Dorota Domańska, otrzymali od Rady osiedla i Klubu Krąg podziękowania za pracę wychowawczą. Kierownik Klubu Krąg Janusz Heller został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W imieniu minister Katarzyny Hall odznaczenie wręczył Rafał Ratajczak zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest odznaczeniem resortowym nadawanym od 1956 roku przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Karta Nauczyciela (ustawa z 26 stycznia 1982), określiła, że Medal KEN nadawany będzie nauczycielom i innym osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odznaczeniu Medalowi „patronuje” Komisja Edukacji Narodowej - pierwszy w Polsce i w Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zapraszamy do foto galerii.

2011-10-13
Inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2011/2012
Inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2011/2012

To już taka nasza łazarsko - klubowa tradycja! W czwartek 13 października w Klubie Krąg o godzinie siedemnastej został uroczyście zainaugurowany nowy sezon kulturalno-oświatowy na Łazarzu. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Radna Miasta Poznania pani Katarzyna Kretkowska, prezes Fundacji na rzecz dzieci specjalnej troski „Promyk Słońca” pan Jacek Kołodziejski, pani Maria Łazarz przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Św. Łazarz” oraz pan Józef Żeleński - Pełnomocnik Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Prezydenta Miasta Poznania reprezentował pan Rafał Ratajczak zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta.

Oficjalnie sezon otworzył pan Jerzy Babiak Przewodniczący Rady Osiedla „Łazarz” SM "Grunwald". Kierownik Klubu pan Janusz Heller przedstawił zamierzenia i plany Klubu w sezonie 2011/2012 oraz zaprezentował najnowszy zespół artystyczny Klubu Krąg „Teatr Na Jedną Noc”. Zaproszeni goście wysłuchali mini recitalu Aliny i Krzysztofa Galas, obejrzeli fragmenty premierowego spektaklu Teatru Na Jedną Noc oraz zapoznali się z wystawą Jerzego Antkowiaka „Meandry wyobraźni”.

Impreza odbyła się pod patronatem Rady i Kierownictwa Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Fotograficzna relacja z inauguracji nowego sezonu w naszej foto (cz.1, cz.2, cz.3) i wideo galerii.

2011-10-09
Kijki w dłoń
Kijki w dłoń

W zdrowym ciele zdrowy duch! Tą dewizę potwierdzają członkowie „Bamberki”, którzy licznie pojawili się w środę 9 października w Parku Kasprowicza, odpowiadając na zaproszenie Klubu Krąg. Nordic walking to bezpieczna forma rekreacji, którą polecamy każdemu, niezależnie od wieku. Zwłaszcza, że zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Inicjator warsztatów pan Roman Krzywiński to wielki pasjonat Nordic Walking. Jest sędzią: Polskiego Związku Nordic Walking, Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking i Akademii Nordic Walking „Gabel oraz autorem wielu tekstów o nordic walking.

Klubowe warsztaty nordic walking będą odbywały się w każdą środę o godzinie 16:00 (zbiórka przed wejściem na pływalnię w Parku Kasprowicza)

Zapraszamy do naszej fotogalerii i do udziału w warsztatach!
2011-10-03
Teatr Na Ratunek

W Klubie Krąg trwają intensywne próby młodzieżowego zespołu teatralnego, którego członkami są studenci poznańskich uczelni i szkół średnich. Zespół przyjął tymczasową nazwę „Teatr Na Ratunek”. W scenariuszu pierwszego spektaklu znalazły się piosenki z Kabaretu Starszych Panów, teksty Stefanii Grodzieńskiej oraz naszych klasyków Fredry i Mickiewicza. Wybór naszego Klubu na siedzibę Teatru był nieprzypadkowy ponieważ kilkoro z młodych artystów to mieszkańcy Łazarza i absolwenci Gimnazjum nr 51. Trzymamy kciuki za udana premierę!

2011-10-01
Magiczna sobota
Magiczna sobota

Pierwszego dnia października zaprosiliśmy dzieci (i... rodziców) na inauguracyjną w tym sezonie Magiczną Sobotę. Tego dnia drzwi Klubu Krąg były szeroko otwarte dla całej łazarskiej dzieciarni. Przybyli goście mogli zapoznać się z ofertą programową klubu przygotowana na „Jesień 2011”. W sobotę zaprezentowali się nasi harcerze, miłośnicy gier planszowych oraz instruktorzy prowadzący sekcje i kółka klubowe: „Bajkowy krąg”, „Kolorowe kredki” i pracownię robotyki. Tego dnia gościliśmy w Kręgu zaprzyjaźniony od kilkunastu lat z naszym klubem Teatr „Krokodyl”, który zaprezentował widowisko „Kot w butach”. Grupa teatralna Tadeusza Falany ciesząca się zasłużoną renoma i tym razem wzbudziła powszechne zainteresowanie i aplauz zarówno u dzieci jak i ich rodziców i opiekunów.

Zapraszamy do naszych galerii foto i wideo na spotkanie z Teatrem Krokodyl
Copyright (c) 2006-2020 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt