Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu... w sezonie kulturalno-oświatowym 2022-2023 W dniach 06-10.04.2023 Klub Krąg będzie nieczynny
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2022/2023 - Październik
2022-10-31
Halloweenowa zabawa
Halloweenowa zabawa

My jesteśmy straszne zmory, Bardzo groźne z nas upiory, Jeśli nie chcesz się nas bać, Musisz nam cukierek dać!

Halloween to święto, z ponad dwutysięczną tradycją… Celtowie w ten dzień żegnali lato i witali zimę. Druidzi głosili, że właśnie zaciera się granica pomiędzy zaświatami a światem ludzi żyjących. Dzisiaj Halloween to przede wszystkim dobra zabawa na całym świecie. W naszej galerii portreciki łazarskich dzieci uczestniczących w ostatnią październikową środę w halloweenowej zabawie. Wszystkim miłej zabawy zyczy Klub Krąg!

2022-10-27
Klubowe Zaduszki
Klubowe Zaduszki

Od lat w ostatni czwartek października w Kręgu odbywają się Zaduszki Klubowe. Wspominamy tych co odeszli, a tak niedawno byli wśród nas, pracą zawodową, społeczną i duchową współtworzyli nasze Osiedle, nasz Klub.

Tak było i w tym roku, w czwartek, 28 października…. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w tym roku naszych klubowych Kolegów, Znajomych i Przyjaciół.  W drugiej części zaduszkowego spotkania odbył się specjalny koncert przygotowany przez pedagogów i uczniów Zespołu Szkól Muzycznych. Zmarłych w minionym roku Zenona Bosackiego, Andrzeja Wizę, Michała Najgakowskiego, Jana Kurka wspominali: Róża Wójta, Andrzej Niczyperowicz, Hanna Bosacka, Roman Modrzyński, Michał Tułaza i Janusz Heller.

2022-10-26
Mediom Przyjaźni!
Mediom Przyjaźni!

W minioną środę po dwuletniej przerwie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM wręczono nagrody MEDIOM PRZYJAZNY 2022. Wsród dziewięciorga tegorocznych laureatów: Plebiscyt organizuje od piętnastu lat Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Według organizatorów nagradzane są w nim osoby, firmy oraz instytucje, które kompetentnie i życzliwie współpracują ze światem mediów. dziennikarzami. Wręczono osiem statuetek nagrody „Mediom Przyjazny”, Wśród wyróżnianych znaleźli się (mi.in. rektor UAM, pani prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, wójt gminy  Tarnowo Podgórne pan Tadeusz Czajka oraz... (o czym nieukrywaną satysfakcją informujemy) Joanna Heller i Janusz Heller!

Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczano doroczne nagrody „Mediom Przyjazny 2022”.

Wszystko to za sprawą Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział Wielkopolski. Jego zarząd po raz kolejny przyznał statuetki i tytuły „Mediom przyjazny 2022”. Uhonorowani zostali: Przemysław Bury – dyrektor szpitala w Wągrowcu, Tadeusz Czajka – wójt gminy Tarnowo Podgórne, Krzysztof Fórmanowicz – restaurator, Joanna Heller i Janusz Heller – od 35 lat prowadzący Klub Osiedlowy „Krąg” na poznańskim Łazarzu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska – rektor UAM w Poznaniu, Grzegorz Konieczny – przedsiębiorca z Turwi, właściciel prywatnego muzeum, Elżbieta Streker-Dembińska – b. senator i starosta koniński oraz Zbigniew Tomaszewski – przedsiębiorca i były sołtys Czmońca. Współgospodarzami gali byli prof. dr hab. Andrzej Stelmach – dziekan WNPiD UAM w Poznaniu oraz Ryszard Bączkowski – przewodniczący wielkopolskiego ZO SDRP, a poprowadził ją red. Ryszard Sławiński – członek ZG SDRP.

Według organizatorów tego plebiscytu,  Przyjazny Mediom to ten, kto rozumie własne potrzeby informacyjne dla siebie i swojej firmy i poprzez to jest bardziej życzliwy dziennikarzom i otwarty na współpracę z nimi.”

2022-10-25
„Ja to mam szczęście”…
„Ja to mam szczęście”…

We wtorek 25 października zaprosiliśmy miłośników piosenki z krainy łagodności, do łazarskiego Kręgu na kolejny „Koncert (spełnionych) Marzeń”. Tym razem naszym gościem był legendarny poznański  bard, Grzegorz Tomczak , i jego liryczny solowy recital „Ja to mam szczęście”…

Na swoim „fejbukowym” profilu Grzegorz Tomczak napisał: „ Wtorkowy wieczór. Jesienny, deszczowy. A jednak sala poznańskiego Klubu Krąg była wypełniona w 100%. To wielka przyjemność dla wykonawcy i autora piosenek (takie dwa w jednym) – pełna sala! A taka publiczność – znakomicie odbierająca i piosenki, i wiersze; nawiązująca bezpośredni kontakt – to spełnione marzenie każdego wykonawcy. Zatem: dziękuję pięknie Organizatorom za zaproszenie i gościnę, a Paniom i Panom obecnym na recitalu, elegancki ukłon dziękczynny przesyłam”.

I kilka komentarzy pod wpisem Grzegorza Tomczaka:

„Toż to dopiero przyjemność, śpiewać w sali wypełnionej w 100% (Witold Stawski)”, „To było ,,częściowe zaćmienie umysłu" - magiczny KRĄG . Stawiam ,,orzechy przeciwko dolarom" i dokładam czapkę śliwek i paczkę fajek. - gratulacje !”, „Ciekawe, czemu mnie to nie dziwi? Pozdrawiam i więcej takich koncertów życzę” (Janusz Wielocha)

Grzegorz Tomczak powiedział o programie: „Ja to mam szczęście”: Każdy ma szczęście! Ot, choćby dlatego, że żyje, ma dach nad głową, kocha, jest kochany; że świeci słońce, że zawsze po zimie jest wiosna, że istnieje miłość i dobro. Jednak tam, gdzie jest szczęście, jest i nieszczęście, więc i ono się zdarza. Trzeba się z nim pogodzić. Nie trzaskać drzwiami, nie wychodzić. Najlepiej usiąść i posłuchać piosenek. Piosenek lirycznych, poetyckich, przy których można wyciszyć skołatane myśli. Choć na chwilę oderwać się od hałaśliwego świata, by pobyć ze słowem. Śpiewanym i mówionym."

Grzegorz Tomczak rozpoczął swoją przygodę z piosenką i sceną od głównej nagrody na XVI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1979 roku. Pieśniarz, poeta, jego piosenki śpiewali wybitni artyści polskiej estrady: Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Mr Zoob, Pod Budą. W roku 1999 na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA otrzymał nagrodę publiczności za piosenkę Idąc zawsze idź – do dziś przebój, jeśli można tak powiedzieć, piosenki autorskiej. Wydał cztery płyty: Ja to mam szczęście (2001) – ze słynną Niebieską piosenką; Miłość to za mało (2009) – piosenka Szukałem cię wśród jabłek (duet z Iwoną Loranc) zdobyła pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu III PR; Piosenki ważne i najważniejsze (2010) i ostatnią (2017), z doskonałymi recenzjami, Opowieści o kobietach (z Iwoną Loranc).

Zapraszamy do naszej galerii: na fotograficzną relację z koncertu oraz do obejrzenia kilku fragmentów recitalu Grzegorz Tomczyka. 

2022-10-22
Horyzonty, na inauguracji nowego sezonu w Kręgu.
Horyzonty, na inauguracji nowego sezonu w Kręgu.

Kolejna kartka z kroniki CIM „Horyzonty”:  W czwartek 20 października 2022r. delegacja Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty" miała zaszczyt uczestniczyć w inauguracji sezonu edukacyjno-kulturalnego w Klubie Osiedlowym Krąg Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” na poznańskim „Łazarzu”.

CIM "Horyzonty" to organizacja pozarządowa, która pomaga młodym ludziom z różnych krajów łączyć się z społecznością Poznania i krok po kroku zmieniać świat w miejsce pełne zrozumienia i różnorodności. Oferują programy wolontariackie i ciekawe wydarzenia, które pozwalają młodym ludziom społecznie zaangażować, zdobywać nowe umiejętności i wywierać pozytywny wpływ na lokalna tkankę. To właśnie dzięki współpracy, między innymi z Klubem Krąg nasi międzynarodowi wolontariusze mogą może dzielić się ze swoją kulturą i językiem z mieszkańcami Łazarza i Poznania. W imieniu Zarządu CIM „Horyzonty” dziękujemy Klubowi Krąg bardzo za wsparcie, mając jednocześnie nadzieję,  i mamy nadzieję, że będzie to bardzo owocny sezon.

Hello Everyone! October 20, CIM Horyzonty, we could participate in the inauguration of the educational and cultural season at the Krag Club. CIM Horyzonty is a non-governmental organization that helps young people from different countries to connect with the Poznań community and, step by step, change the world into a place full of understanding and diversity. They offer volunteer programs and interesting events that allow young people to get involved in the community, learn new skills and have a positive impact on others. It is thanks to the cooperation, among others with Klub Krąg, that our youth can share their culture and language with the residents of Łazarz. Thank you so much for your support and we hope it will be a very fruitful season.#erasmusplus #volunteering #europeansolidaritycorps

2022-10-20
Inauguracja sezonu kulturalnego 2022-2023 na Łazarzu

Od trzydziestu lat w Klubie Krąg uroczyście rozpoczynamy sezon kulturalno-oświatowy, na który tradycyjnie zapraszamy animatorów życia kulturalnego na Łazarzu jak również przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji społecznych oraz samorządu lokalnego i spółdzielczego.  

Podczas  tegorocznej inauguracji, która miała miejsce w czwartek  20 października, zostały podsumowane i oficjalnie zakończone obchody 40-lecia Klubu Osiedlowego Krąg oraz 55-lecia działalności społeczno-kulturalnej prowadzonej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Grunwald na terenie dzielnicy Łazarz. Uroczystość zbiegła się z miłym wydarzeniem, jakim był przypadający tego dnia, Jubileusz 45-lecia pracy zawodowej i społecznej na Łazarzu Kierownika Klubu Janusza Hellera. Z tej okazji na ręce Jubilata okolicznościowy adres wystosował pan Jędrzej Solarski - zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Kierownik Heller został także wyróżniony jubileuszowymi dyplomami i statuetkami przygotowanymi przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Dziennikarzy SDRP i Polska Akademię Mody. Oprawę muzyczną zacnemu wydarzenia zapewnił zespół "Trio Taklamakan" w składzie: Andrzej Trzeciak (wiolonczela), Jan Romanowski (skrzypce), Michał Karasiewicz (piano).

2022-10-16
Wspominając Przyjaciela...
Wspominając Przyjaciela...

Czas nieuchonnie ucieka... Z dwa tygodnie Zaduszki, Dzień Zaduszny, Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli z tego świata. My chcemy wspomnieć naszego Wielkiego Przyjaciela..
Jan Komarnicki nie żyje od pietnatu lat, jednak pamięć o nim jest żywa, tu w klubie, jak i wśród mieszkańców Łazarza.

Dzisiaj, przypada piętnasta rocznica śmierci Jana Komarnickiego, Przyjaciela Łazarza, pierwszego laureata tytułu "Człowiek Roku Łazarza", przez ćwierć wieku związanego z naszym klubem. Członka Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, wieloletniego przewodniczącego Klubu Seniora "Bamberka"...

We wtorek 16 października 2007 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jan Komarnicki - arcy-ważna postać z naszej licznej klubowej rodziny. Dla nas wszystkich, związanych od lat z Klubem Krąg była, to wielce bolesna strata. Pan Jan był bowiem naszym Przyjacielem, Ojcem, Dziadkiem, dobrym duchem i patronem wszystkiego, co się pozytywnego działo w "łazarskim kręgu". Był po prostu niezwykłym, kochanym człowiekiem. Gdyby ktokolwiek chciał szukać wzoru idealnego działacza społecznego, to na Łazarzu zapewne by go znalazł. Znalazłby go właśnie w osobie śp. Jana Komarnickiego.

16 października 2008 roku, w pierwszą rocznicę śmierci duża sala widowiskowa w Klubie Osiedlowym "Krąg" została nazwana imieniem Jana Komarnickiego.
Drogi Przyjacielu... Nasz Krąg bez Ciebie jest uboższy!

2022-10-12
Alchemia zapachów
Alchemia zapachów

Warsztaty z tworzeniem tabliczek florenckich dla grupy Aktywnych 60+ zorganizował w dniu dzisiejszym Klub Krąg. Odbyły się one w ramach projektu "Łazarski senior" przygotowanego przez nasza placówkę.

W naszym klubie łazarscy seniorzy warsztatów Alchemia zapachów wykonali pod okiem instruktorów  tabliczki florenckie, czyli pachnące zawieszki zapachowe, służące chociażby do pozbycia się moli w szafie.

Historia tabliczek florenckich sięga XIII wieku. We Florencji (stąd ich nazwa) z mieszanek ziół, kwiatów i olejków zaczęły powstawać pachnące tabliczki zapachowe. Mieszkanki miasta wkładały wykonane przez siebie zawieszki do pomieszczeń i szaf, by naturalny zapach rozchodził się po wnętrzach oczyszczając atmosferę, a także odstraszały mole.

Spotkanie warsztatowe z tworzeniem tabliczek florenckich, które odbyło się w środowe popołudnie w Klubie Krąg odbyło się w ramach projektu "Łazarski senior", współfinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.

2022-10-04
Otwarcie skweru im. WOŚP w Poznaniu!
Otwarcie skweru im. WOŚP w Poznaniu!

Od wtorku 4 października skwer przy ul. Wrzoska w Poznaniu nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Dziękujemy za to wyróżnienie! W uroczystości brali udział między innymi Prezydent Miasta Poznania — Jacek Jaśkowiak i Przewodniczący Rady Miasta Poznania — Grzegorz Ganowicz. Udział naszego łazarskiego sztabu w uroczystości był zauważalny (o czym zaświadczają zdjęcia).

Radni klubu Wspólny Poznań złożyli w styczniu tego roku projekt uchwały, w którym proponują, aby w centrum Poznania utworzyć skwer poświęcony Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Po dziewięciu miesiącach udało się! Może nie w ścisłym centrum, ale w miejscu jak najbardziej godnym! Bo obok nowo wybudowanego Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, które mieści się przy ul. Adama Wrzoska.

Podczas 30. Finału WOŚP poznańskie Sztaby zebrały pracą 2.144 wolontariuszy zebrały aż 1.859.283,08 złotych. Wkład naszego łazarskiego sztabu jest zauważalny. Nasi wolontariusze zebrali: 189.756,06 złotych!  Czyli 10,2% całej zebranej kwoty! 

Za pieniądze zebrane podczas wszystkich Finałów WOŚP, fundacja zakupiła 13.571 sztuk sprzętu medycznego dla szpitali w Poznaniu. Kwota przeznaczona na ten sprzęt to, aż 53.853.233,81 zł.

Dla Poznania zakupiono miedzy innymi między innymi: inkubator transportowy, aparat USG, inkubator Atom z respiratorem Fabian, ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, laser diodowy okulistyczny IRIS Medical z walizką transportową, aparat wspomagający oddychanie. 

Uhonorowanie działalności WOŚP jest podziękowaniem za 30-letnie działania Fundacji i wszystkich ludzi skupionych wokół niej. Lokalizacja skweru doskonale wpisuje się w zakres działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to bezpośrednia okolica nowo wybudowanego Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, które mieści się przy ul. Adama Wrzoska. 

Dla Wielkopolskiego Centrum Pediatrii fundacja WOŚP zakupiła 1.443 sztuki sprzętu medycznego. Na zakupy przeznaczyliśmy 3.828.827,81 zł. Zdjęcia z uroczystosci w naszej galerii.

2022-10-01
Europejska Korpus Solidarności
Europejska Korpus Solidarności

Kolejna kartka z kroniki CIM „Horyzonty”: Zaraz po przerwie wakacyjnej wystartowaliśmy z zajęciami oświatowymi w Klubie Krąg. W nowym sezonie prowadzimy, warsztaty językowe oraz kursy języka  hiszpańskiego, angielskiego i ukraińskiego. Prowadza je zawodowi lektorzy, mający doświadczenie w ich nauczaniu. Dla naszych wolontariuszy z Hiszpanii i Ukrainy są to ponadto języki ojczyste. Jak sami mówią, uczą, bo to sprawia im wielką przyjemność! Spotkania te odbywają się w ramach działań Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA współfinansowanego z budżetu Miasta Poznania.

Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty”, to organizacja pozarządowa związana z Klubem Krąg od 2006 roku. Wolontariusze „Horyzontów” pomagają młodym ludziom z różnych krajów łączyć się z społecznością Poznania i krok po kroku zmieniać świat w miejsce pełne zrozumienia i różnorodności.

After the summer vacation, we started our language classes back up in Klub Krag. We continued with Spanish, English and Ukrainian. Our volunteers teach those classes, because it s their native language and they have experience with teaching. It s always very crowded and busy, but that makes the evening fun and successful! Our volunteers enjoy these classes very much. the classes are part of @mCIL Łazanka project cofinanced by City Council of Poznan

Our long term volunteers Dani and Karina have been teaching English to kids in Klub Krąg . They have classes every Tuesdays. Also Dani teaches Spanish and Karina teaches Ukrainian in Krag after their English classes.

#Erasmusplus #europeansolidaritycorps #europeanunion #volunteering #languageclasses #languages #ukraine #spain #english #mcillazanka #poznanwspiera

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt