Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
AKTUALNOŚCI
sezon 2022/2023
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2018/2019 - Styczeń
2019-01-27
„Zwierzaki z naszej paki”

Co zwierzaki jedzą w lesie, kiedy zima śnieg przyniesie? Po cóż bociany lecą za oceany? Czy zwierzęta obchodzą święta? I czy osioł jest uparty, czy to tylko takie żarty? Kto tak doskonale pływa czy to ptak czy może ryba? A ten niedźwiedź co tak chrapie czy on leży na kanapie? Po co szop pracz ciągle pierze? A to co za dziwne zwierzę...?  Na te i inne pytania postarały się odpowiedzieć, łazarskie dzieci uczestniczące w zimowych warsztatach ekologicznych organizowanych przez klub Krąg podczas właśnie zakończonych ferii

O tym jak zwierzęta radzą sobie zimą. O tym jak przygotowują się do tej trudnej pory roku. O tym jak spędzają dzień, gdzie nocują, jak zdobywają pokarm. O tym i nie tylko o tym mogli dowiedzieć się mali tropiciele - uczestnicy cyklu warsztatów "Zwierzaki z naszej paki". Spotkania, wycieczki, warsztaty pomogły znaleźć odpowiedź na szereg pytań, zagadnień związanych ze światem zwierząt. 

Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły zajęciach prowadzonych przez instruktorów naszego klubu, studentów z Koła Leśników UAM, pracowników Ogrodu Botanicznego, oraz wolontariuszy ze stowarzyszenia Eko-Edukacja. Jednak prawdziwym hitem okazały się zajęcia terenowe przeprowadzone w Osadzie Traperskiej w Bolechówku pod Poznaniem. Spotkanie z jej mieszkańcami końmi, kózkami czy owieczkami oraz całkiem pokaźną watahą psów rasy Husky dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Tygodniowe warsztaty zakończyły się  karnawałowym balem „Przyjaciół zwierząt”.

2019-01-25
Młodzi leśnicy w Kręgu
Młodzi leśnicy w Kręgu

Ostatniego dnia ferii zimowych, członkowie Sekcji Edukacji Przyrodniczo-Leśnej odwiedzili Klub Krąg. Tematem zajęć były zachowania zwierząt podczas trudnego dla nich okresu czyli pory zimowej. Na początku spotkania, dzieci na kartkach przedstawiły swoje wyobrażenie na temat zimowych zachowań zwierzyny leśnej. Następnym zadaniem było dokonanie podziału  zwierząt na dwie grupy – zwierząt aktywne oraz te, których w tym okresie nie zobaczymy. Podczas krótkiej prezentacji młodzi naukowcy przedstawil zróżnicowane zachowań zwierząt od hibernacji, przez sen zimowy, na migracji do ciepłych krajów kończąc. Pod lupę zostały wzięte zarówno małe owady, ptaki, małe i większe ssaki oraz wielcy sympatycy przesypiania zimy jakimi bez wątpienia są niedźwiedzie. Dzieci dowiedziały się jak można im pomóc oraz jakim pokarmem dokarmiać zwierzęta, aby nie zaszkodzić. Maluchy chętnie brały udział, celnie odpowiadały na pytania i dając ły się poznać jako wzorowi przyrodnicy.

2019-01-18
Stanisław Wojcieszak nie żyje...
Stanisław Wojcieszak nie żyje...

Z wielkim smutkiem informujemy: Dzisiaj zmarł znakomity artysta plastyk i fotografik  Stanisław Wojcieszak. Urodzony w Poznaniu w 1943 roku, pedagog i absolwent wychowania plastycznego, wszechstronny twórca, przyjaciel naszego klubu.

Stanisław Wojcieszak przez lata jeździł po Polsce z aparatem fotograficznym, by zatrzymać w kadrze obiektywu resztki dawnego klimatu wsi. Od roku 1992  był członkiem Poznańskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków, a od 1997 Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Prace Stanisława Wojcieszaka, kilkakrotnie prezentowane były w naszej Galerii Krąg. 

„Staszek pojawił się od początku jako twórca mentalnie wyalienowany, życzliwie przyglądający się życiu, łagodny i przyjacielski. Antyteza artysty zadziornego, wojowniczego i pewnego siebie. W świecie dominacji samców alfa był zjawiskiem odosobnionym tak, jak jego sztuka. Własna, trochę na marginesie dyskusji i sporów, nie wchodząca na niczyje terytoria. Oparta na prostym, prawie dokumentacyjnym oglądzie świata i czerpaniu z porzuconych przez historię artefaktów współkształtujących warsztat. Dziś można powiedzieć, że wynikająca po części z indywidualnych cech charakteru, niewykalkulowana niszowość pozwoliła artyście, skupiającemu się jedynie na swoich pomysłach, przetrwać poza konkurencją. Umożliwiła to, co było dla niego zawsze najciekawsze, najbardziej inspirujące – niespieszne, uważne przyglądanie się skutkom upływającego czasu. Oraz delikatne dotykanie przeszłości pełne zrozumienia i atencji. Stąd później ten sam, wielokrotnie powtarzający się tytuł wystaw: PRZEMIJANIE. Tytuł mówiący o kontynuacji zainteresowań, towarzyszący różnym ekspozycjom otwieranym przez lata w coraz to nowych salonach polskich i zagranicznych galerii.

Staszek Wojcieszak swoją działalność rozpoczyna na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych od projektowania i wykonywania swoistych, unikatowych form użytkowych. Płaszczyzny drewnianych mebli – szaf, skrzyń, stołów, krzeseł czy monumentalnych świeczników, wypełnia półplastyczną, niekiedy pełnowymiarową rzeźbą oraz tekstami inskrypcji, inspirowanymi odległą, historyczną przeszłością. Stylizacją często nawiązuje do słowiańszczyzny. Szkoda, że przedmioty z tego okresu uległy rozproszeniu. Drewno, traktowane niezmiennie przez wszystkie lata jako wspólnik przygody, materiał z własną duszą, nie pozostaje osamotnione. Staszek znajduje mu towarzystwo. W 1983 roku pojawia się zainteresowanie fotografią. A w ślad za kolejnymi wypadami z aparatem za miasto nasuwają się pytania. Na ile niezmienny jest świat dziś realny? Czy można walczyć z przemijaniem, ocalić choćby moment szybko odchodzącego życia? (tekst Joanna Dziubkowa)

Prace Staszka Wojcieszaka, określane często technicznie fotoramami lub fotorzeźbami, eksponowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Krakowa, Hanoweru, Charkowa i wielu innych miast. Wszędzie, o czym świadczą recenzje, przyjmowane były z dużym zainteresowaniem. Wiele jego dzieł trafiło w ręce prywatne, m.in. Grażyny Kulczyk, Marka Markiewicza, Antoniego Ruta, Marioli Zdancewicz. W naszej galerii przypomnienie kilku fotoram Staszka…

2019-01-14
Poznaniacy! Przybijamy Wam "piątkę"
Poznaniacy! Przybijamy Wam

Drodzy Poznaniacy! Kochani Mieszkańcy Łazarza! Już zapewne wiecie…. Ale powiemy to głośno jeszcze raz: Dzięki Wam Wolontariusze z Naszego  Łazarskiego Sztabu  25. Finału WOŚP zebrali w minioną niedzielę ponad STO DZIEWIĘTNAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Będziemy czekać zatem z niecierpliwością, czy podana oficjalnie przez nas kwota 119.491 złotych zostanie przez mBank  SA potwierdzona. W ciągu minionych szęściu lat, i tu trzeba przyznać się ze skruchą „myliliśmy” się ale ... zawsze na naszą „niekorzyść"!

Teraz, możemy Wam stupięćdziesięcio tysięczny raz, z całego Serca podziękować, i… przybić Wam "Wielką Łazarską Piątkę!

Przybijamy wszystkim, którzy Nam pomogli i byli tej niedzieli z Orkiestrą duszą lub ciałem. Kochamy Was!  Wojtek Wysocki z całym  Łazarskim Sztabem 27. Finału WOŚP!

2019-01-13
27 Finał WOŚP. A teraz to trzeba policzyć...!
27 Finał WOŚP. A teraz to trzeba policzyć...!

Pierwszy wolontariusz zakończył zbiórkę przed godziną równo z wybiciem godziny dwunastej. Od tego momentu, przez nastepne kilkanaście godzin,  trwały prace zespołu liczącego zebraną kwotę. Pierwszy tysiąc osiągnęliśmy około godz. 13-tej, a o 16:00 było dziesięć tysięcy. Potem już poleciało! O godzinie 20:00 przekroczyliśmy kwotę 50.000 zł! A potem.. było jeszcze lepiej! Ostatni wolontariusze, zmęczeni i szczęśliwi dotarli do Klubu Osiedlowego Krąg, krótko przed godziną dwudziestą pierwszą… A wśród nich wolontariusze z poznańskiej grupy Golden Retriever! Oj będzie co liczyć.  Sztabie do dzieła! (A właściwie, to do liczenia!)....

2019-01-13
27. Finał WOŚP. Orkiestra już gra!
27. Finał WOŚP. Orkiestra już gra!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już zakończyła strojenie instrumentów rozpoczynając trzynasty łazarski finał!

Nasza (bo łazarska) orkiestra już gra! W niedzielę 13 stycznia, punktualnie o godzinie 8:00 rano, wolontariusze 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekroczyli próg Klubu Osiedlowego Krąg, w którym mieści się Łazarski Sztab. Rozpoczęła się procedura wydawania puszek i identyfikatorów. Kilkanaście minut później pierwsi wolontariusze ruszyli zbierać datki na zakup sprzętu nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tym razem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem: „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Orkiestra gra! Tym razem na zewnątrz lekki kapuśniaczek, ale co tam, buzie wolontariuszy są wystarczająco uśmiechnięte! Jak wyglądały pierwsze chwile niedzielnego startu można zobaczyć w naszej foto galerii (cz.1, cz.2).

2019-01-12
Przed Wielkim Finałem!
Przed Wielkim Finałem!

Aby w niedzielę 13 stycznia łazarski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mógł się sprawnie odbyć orkiestra postanowiła się... dostroić i odbyć kilka prób.

Sztab WOŚP przy Klubie Krąg intensywnie pracował w ostatnich tygodniach minionego roku jak i w dniach poprzedzających 27. Finał. W naszej galerii zdjęcia z przygotowań cz.1 i cz.2, oraz ostatnie chwile przed przyjęciem pierwszych wolontariuszy (zob. galerię "za 5 dwunasta")

Tegoroczna ekipa wolontariuszy WOŚP w liczbie 133 osób (wśród których nie brak osób dorosłych) składa się z braci harcerskiej ze Szczepu Łazarz oraz łazarskich gimnazjalistów, licealistów i... studentów. Członkom Sztabu i wolontariuszom życzymy udanego Finału!

2019-01-11
Łazarski Sztab 27. Finału WOŚP
Łazarski Sztab 27. Finału WOŚP

Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku podczas 27. Finału WOŚP datki będą zbierane na Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Klubie Krąg jest już tradycyjnie zdominowany przez instruktorki i instruktorów Szczepu Łazarz. Na jego czele po raz kolejny stanął instruktor medialny naszego klubu, druh podharcmistrz Wojciech Wysocki. Tegoroczna ponad stuosobowa ekipa wolontariuszy WOŚP, (wśród których nie brak osób dorosłych), składa się z łazarskich gimnazjalistów, licealistów i... studentów. Najstarszy z woluntariuszy ma 64 lata, a najmłodszy (najmłodsza), to trzyletnia Zuzia! Łazarski Sztab 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  wspiera liczna grupa przyjaciół naszego klubu wraz z trzydziestoma wolontariuszami. W naszej galerii Łazarski sztab w pełnej krasie!

2019-01-08
Spotkanie noworoczne poznańskich dziennikarzy
Spotkanie noworoczne poznańskich dziennikarzy

We wtorek ósmego stycznia, w jak zawsze gościnnym Kregu, na tradycyjnym spotkaniu noworocznym spotkali się członkowie Wielkopolskiego Oddziału SDRP. Ale nie tylko, gdyż licznie stawili się na nie członkowie Dziennikarskiego Klubu Seniora, członkowie Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy i inni zaproszeni goście, reprezentujący środowisko dziennikarskie.

Przewodniczący Zarządu WO SDRP red. Ryszard Bączkowski tak zrelacjonował spotkanie:  „Jak zawsze przy tego typu spotkaniach, atmosfera była niepowtarzalna i przyjazna, zachowując świąteczno – noworoczny nastrój. Chwilami wręcz podniosła i liryczna, dzięki części artystycznej, zaprezentowanej przez duet wokalno – instrumentalny „Sobie przeznaczeni". Sceniczna nazwa tego artystycznego duetu nie może być trafniejsza, gdyż prywatnie Alina i Krzysztof Galasowie są małżeństwem, które jako zespół zdobyło już wiele nagród na festiwalach piosenki autorskiej. A to, że przeznaczeni sobie są nie tylko z nazwy artystycznej, czuje się nie tylko na scenie. Warto dodać, że Krzysztof Galas od niedawna jest czynnym członkiem Wielkopolskiego Oddziału SDRP. Jeśli już o tym mowa, od 1. stycznia przybyło naszemu Oddziałowi troje nowych członków: Barbara Orlowski, Zenon Bosacki i Lesław Ciesiółka, którym na tym spotkaniu zostały uroczyście wręczone legitymacje członkowskie. Serdecznie witamy na pokładzie.

Po powitaniu i wręczeniu legitymacji, podziękowaliśmy szefostwu Osiedlowego Klubu Krąg, państwu Joannie i Januszowi Hellerom a na ich ręce całej wspaniałej klubowej załodze, za pomoc i wkład osobisty w organizację spotkania. Mogliśmy na to liczyć również przez cały rok i mamy nadzieję na dalszą doskonałą współpracę także i w tym roku.
Następnie przy lampce szampana, składaliśmy sobie życzenia, a ponieważ było to na zasadzie „ wszyscy wszystkim", trochę to trwało, ale było to tak sympatyczne i tyle w tym było wzajemnej serdeczności, że na pewno długo będziemy to wspominać. Dalszych wzruszeń dostarczył nam duet „Sobie przeznaczeni" repertuarem zaiste świątecznym i nastrojowym. Po części artystycznej nastąpił czas na wzajemne rozmowy, przy świątecznie przygotowanym przez Gospodarzy stole.

To, że dzięki wspaniałej koleżeńskiej atmosferze nie spieszno było nikomu do domu, świadczy o tym, jak bardzo potrzebujemy takich spotkań, wzajemnych kontaktów, rozmów...
Jednak na największe podkreślenie zasługuje i najbardziej cieszy fakt, że podczas gdy w niejednej rodzinie przy świątecznym stole, niestety nie udało się w tym roku uniknąć dyskusji politycznych i w związku z tym – najoględniej mówiąc – mało świątecznej różnicy zdań, nam się to udało. Pomimo różnych przekonań osobistych i różnych opcji stowarzyszeniowych, udało nam się politykę ominąć szerokim kołem.”

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt