W czwartek, 14 października w Kręgu, uroczyście zainaugurowaliśmy nowy sezon kulturalny na Łazarzu!
AKTUALNOŚCI
sezon 2021/2022
sezon 2020/2021
sezon 2019/2020
sezon 2018/2019
sezon 2017/2018
sezon 2016/2017
sezon 2015/2016
sezon 2014/2015
sezon 2013/2014
sezon 2012/2013
sezon 2011/2012
sezon 2010/2011
sezon 2009/2010
sezon 2008/2009
sezon 2007/2008
sezon 2006/2007
sezon 2005/2006
sezon 2004/2005
2019/2020 - Styczeń
2020-01-26
„Inteligentna forma internowania”
„Inteligentna forma internowania”

W Klubie Krąg odbyło się spotkanie byłych  działaczy „Solidarności” okresu stanu wojennego internowanych w Wojskowym  Obozie Specjalnym w Rawiczu, który był zlokalizowanym na terenie  10 Samodzielnego Batalionu Pontonowego Wojsk Obrony Wewnętrznej (JW. 1431).

Po wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze PRL sięgnęły po szereg represji – ludzi wyrzucano z pracy, aresztowano, internowano, zmuszano do pospisywania tzw. lojalek, czyli deklaracji lojalności. Pod koniec 1982 r. sięgnięto również po inną broń – wysyłanie do wojska działaczy opozycji. Działanie, które przesłuchiwany później, główny architekt stanu wojennego Wojciech Jaruzelski określił mianem „inteligentnej formy internowania” objęło osoby (głównie działaczy NSZZ „Solidarność” szczebla zakładowego) uznanych za ekstremistów. Trafili oni (jako rezerwiści) na trzymiesięczne „przeszkolenie” wojskowe – od pierwszych dni listopada 1982 r. do początku lutego 1983 r. Podobny los spotkał także osoby zaangażowane w działalność organizacji młodzieżowych (np. Niezależnego Zrzeszenia Studentów), którzy otrzymali powołanie do ludowego WP w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Tej formie represji poddano w stanie wojennym niespełna dwa tysiące osób – co najmniej 1447 rezerwistów powołanych na „ćwiczenia”, a także 264 poborowych skierowanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w specjalnie wytypowanych wcześniej jednostkach, określanych przez nich mianem wojskowych obozów specjalnych. Ci pierwsi trafili do: Brzegu, Budowa, Chełmna nad Wisłą, Czarnego, Czerwonego Boru koło Łomży, Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Rawicza, Trzebiatowa, Unieścia, natomiast ci drudzy do: Chełma, Jarosławia, Węgorzewa.

Z okazji spotkaniaW Kręgu została otwarta okolicznościowa wystawa przygotowana przez IPN w Warszawie (zob. nasza galerię), a poniżej wspomnienia z pobytu w Rawiczu Tadeusza Ślęzaka (uczestnika sobotniego spotkania)

„Wczoraj w Osiedlowym Domu Kultury KRĄG w Poznaniu odbyło się spotkanie osób internowanych w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu…  Internowano nas 5 listopada 1982 roku decyzją ówczesnych komunistycznych władz PRL. Dotyczyło to osób, które mogły by przygotować i przewodzić strajkowi generalnemu ogłoszonemu przez władze podziemnej Solidarności na dzień 10 listopada 1982 roku. Ówczesna władza, chcąc pokazać światu, ze w Polsce sytuacja się normuje uciekła się do chytrego podstępu internowania osób mogących jej zaszkodzić w jednostkach wojskowych w całym kraju… (cd. w zał.)

„I_nazywali_to_Wojskiem_Polskim”.pdf
2020-01-12
28. Finał WOŚP. Orkiestra już gra!
28. Finał WOŚP. Orkiestra już gra!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już zakończyła strojenie instrumentów. Nasza, (bo łazarska) orkiestra już gra!

W niedzielę 12 stycznia, punktualnie o godzinie 8: 00 rano, wolontariusze 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekroczyli próg Klubu Osiedlowego Krąg, w którym po raz ósmy mieści się Łazarski Sztab. Rozpoczęła się procedura wydawania puszek i identyfikatorów. Kilkanaście minut później pierwsi wolontariusze ruszyli zbierać datki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Orkiestra gra! Buzie wolontariuszy uśmiechnięte! Nic dziwnego, tym razem zaświeciło nam słoneczko! Jak wyglądały pierwsze chwile niedzielnego startu można zobaczyć w naszej foto galerii.

2020-01-12
28. Finał WOŚP. "Za pięć dwunasta"!
28. Finał WOŚP.

Aby dzisiejszy,  łazarski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mógł się sprawnie odbyć orkiestra postanowiła się... dostroić i odbyć kilka prób. Sztab WOŚP przy Klubie Krąg intensywnie pracował w ostatnich tygodniach minionego roku jak i w dniach poprzedzających 28. Finał. W naszej galerii zdjecia z ostatnich przygotowań. To już nasze symboliczne "za pięć dwunasta"!

2020-01-07
WOŚP. Info od grupy Golden Retriever!
WOŚP. Info od grupy Golden Retriever!

Tradycyjnie już w święto Trzech Króli spacerowaliśmy po poznańskim Starym Rynku, informując Poznaniaków o naszej niedzielnej zbiórce z Goldenami na rzecz 24. Finału WOŚP.

Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, mimo zimowej aury i liczymy, że Poznaniacy znów będą szukać naszych psiaków i szybko zapełnią nasze puszki Za fotki dziękujemy Bartkowi. Wraz ze Sztabem Łazarz zapraszamy!

PS! Właśnie przed małą chwilunią odwiedziliśmy Sztab Łazarz, z którym współpracujemy od początku naszej wośpowej przygody! Odebraliśmy identyfikatory, serduszka i... puszki! A w zasadzie PUCHY! Jak się w Fundacji WOŚP dowiedzieli, że to dla naszej grupy Goldenów, to dali im dla nas specjalne, dodatkowe wielkie puszki :-))

Poznaniacy, teraz nie macie wyjścia! Musicie je wszystkie z nami zapełnić!!! Jerzy Owsiak - damy radę!" Wasz Szymon Kapela!

2020-01-05
"Cztery pory Łazarza"

Kochani!  Serdecznie zapraszamy Was, młodych łazarskich Artystów, wraz z Rodzicami, Dziadkami  na wernisaż wystawy : „Cztery pory Łazarza” , który odbędzie się w niedzielę  12 stycznia 2020 roku o godz. 14:00 w Klubie Krąg.

W ramach wernisażu zaplanowaliśmy familijny koncert piosenek w wykonaniu klubowego Przyjaciela Przemka Mazurka. Termin - nie przypadkowy…  Będzie doskonała okazją aby wesprzeć  zbiórkę na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Wernisaż wystawy jest finałem warsztatów plastycznych organizowanych w ramach projektu "Cztery pory Łazarza" współfinansowanego z budżetu Miasta Poznania realizowanego wraz  z Fundacją APJA.  Do zobaczenia w Kręgu…  Sie ma!

2020-01-04
Przed Wielkim Finałem!
Przed Wielkim Finałem!

Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku podczas 28. Finału WOŚP datki będą zbierane na Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Klubie Krąg jest już tradycyjnie zdominowany przez instruktorki i instruktorów Szczepu Łazarz. Na jego czele po raz kolejny stanął instruktor medialny naszego klubu, druh podharcmistrz Wojciech Wysocki. Tegoroczna stupięćdziesięcioosobowa ekipa wolontariuszy WOŚP, (wśród których nie brak osób dorosłych), składa się z licznego grona łazarskich gimnazjalistów, licealistów i... studentów. Najstarszy z woluntariuszy ma 65 lata najmłodszy (najmłodsza), to czteroletnia  Zuzia! Łazarski Sztab 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  wspiera liczna grupa przyjaciół naszego klubu wraz z trzydziestoma sztabowymi wolontariuszami. W naszej galerii Łazarski sztab w pełnej krasie!

Siema! Instruktorzy i Harcerze ze Szczepu Łazarz wraz z Klubem Krąg!                                                                          

2020-01-01
Góra Dziewicza, ponownie zdobyta!
Góra Dziewicza, ponownie zdobyta!

1 stycznia 2020 roku punktualnie o godzinie 12.00 członkowie i sympatycy Klubu Górskiego "Grań" tradycyjnie już powitali Nowy Rok na Dziewiczej Górze w Puszczy Zielonce.

Zwyczaj to długi, bo sięgający początku lat osiemdziesiątych… Ostatnimi laty spotkania na wierzchołku Dziewiczej Góry stały się tradycją. Uczestniczą w nim turyści na zasadzie skrzyknięcia się - bez względu na przynależność organizacyjną. Jak przystało na prawdziwych turystów tegoroczne spotkanie zostało poprzedzone stosownym spacerem, który był miłym wytchnieniem po sylwestrowych szaleństwach. Udanego sezonu turystycznego naszym „góralom”w Jubileuszowym Roku życzy Klub Krąg zawsze otwarty dla poznańskich turystów!

Copyright (c) 2006-2021 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt