
Rok 2016 dla Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej jest niezwykły, pełen rocznicowych uroczystości, pracowity i twórczy. To jedno z najaktywniejszych i najbardziej znanych w stolicy Wielkopolski i regionie stowarzyszeń twórczych, cyklem wystaw zatytułowanym "Artyści dla Poznania. 35 lat malarstwa, kultury i sztuki" obchodzi 35-lecie swego istnienia.
Wystawa w Galerii „Krąg”, jest piątą ekspozycją zamykającą rocznicowe obchody. Pierwsza w maju br. również miała miejsce w Kregu, w siedzibie Stowarzyszenia. Później były wysoko oceniane i cieszące się dużym zainteresowanym publiczności prezentacje: wystawa Pastele bez granic - Kalisz, Poznań, Wiedeń, której poznańską odsłonę zorganizowało i włączyło w swoje obchody PSPT; wrześniowa, podobnie jak poprzednia usytuowana, w gościnnych salach galerii Kolegiacki Art; oraz październikowa Artyści dla Wielkopolski. 35 lat malarstwa, kultury i sztuki w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Punktem kulminacyjnym tego wernisażu było wręczenie na ręce prezes Izabelli Hermanowskiej przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka Poznańskiemu Stowarzyszeniu Pracy Twórczej Odznaki Honorowej Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego.
W jubileuszowych wystawach, brało udział kilkudziesięciu artystów prezentujących dziesiątki rozmaitych kompozycji - obrazów, rzeźb fotografii, gobelinów i instalacji. Były to więc duże ekspozycje, w których - obok członków Stowarzyszenia - wzięli również udział zaproszeni przyjaciele i sympatycy PSPT.
W poprzednich publikacjach jubileuszowych zostali wymienieni i uhonorowani dawni szefowie PSPT pozwolę sobie zatem wspomnieć o aktualnym prezesie, Pani Izabelli Hermanowskiej, która najdłużej, bo dwadzieścia kilka lat kieruje tym Stowarzyszeniem. To dzięki Niej, utalentowanej malarce i pastelistce, autorce wielu prac opiewających nasze miasto oraz Wielkopolskę, świetnej portrecistce i jak się okazało znakomitej organizatorce, PSPT rozkwita, a jej członkowie rozwijają się twórczo o czym zaświadcza cykl jubileuszowych ekspozycji.
To pod kierunkiem Izabelli Hermanowskiej Stowarzyszenie nawiązało współpracę z wieloma ośrodkami w regionie, m.in. z gminą Komorniki (Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Ośrodek Kultury w Komornikach), rozmaitymi instytucjami w Lesznie, Szamotułach, Kórniku, Suchym Lesie czy Swarzędzu.
Setki spotkań, plenerów, warsztatów i wystaw przyczyniło się do ukazania w dziełach sztuki piękna Wielkopolskiej ziemi oraz propagowania twórczości artystycznej na terenach znajdujących się z dala od centrów sztuki. Myślę, że PSPT umiejętnie i z sukcesem łączy własne zainteresowania i ambicje zrzeszonych w nim członków z wypełnianiem zadań „ambasadora sztuki” Poznania i Wielkopolski. (Tekst: Andrzej Hagenbarth. Foto: W Wysocki i A. Radwański cz.1 i cz.2).