Serdecznie witamy na stronach Klubu Osiedlowego "Krąg" - Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" w Poznaniu...w Jubileuszowym sezonie 2019/2020.   ***   Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty programowej!
O KLUBIE
Nagrody Klubu Krąg
Działo się w Klubie
Nagrody dla Klubu
25 lecie Klubu
30 lecie Klubu
Nasi Przyjaciele
Ludzie Kręgu
Felietony
Media o nas
Z klubowej kroniki
Regulaminy
Linki
Polityka Prywatności
Kontakt
Felietony

2013-05-05

Krzysztof Wodniczak

"Musica Magica"

Moja wiedza o songu "Musica Magica" skomponowanego przez Czesława Niemena do tekstu Concetty Gangi - Faridy, razem wykonanym przez ten duet jest wystarczająco duża, aby uznać ten song za ważny w twórczości Niemena. Utwór powstał w końcu lat 80-tych (ok. 1989 roku). Do słów Faridy, Niemen skomponował muzykę i nagrał w domowym studio. Prezentował ten utwór na koncertach oraz w Polskim Radiu w programie pierwszym. I to jest WŁAŚCIWA, pierwotna wersja utworu, do której prawa mają spadkobiercy Niemena. A jest ich czworo, a nie jak stara się upublicznić pani Małgorzata, ostatnia żona Niemena, że tylko ona jest tą jedyną najważniejszą. Druga wersja tego utworu powstała, gdy do domowego studia Niemen zaprosił Faridę i ona dograła do wersji pierwotnej swoją partię wokalną.                        

Są zatem dwie wersje tego samego utworu. Jedna z muzycznym wkładem samego Niemena, druga z muzycznym wkładem Niemena i Faridy. I tę drugą wersję utworu Niemen podarował Faridzie. Właśnie ta druga wersja utworu "Musica Magica" była prezentowana w Poznaniu podczas koncertu na 70.te Urodziny Czesława Niemena - Wydrzyckiego. I z tego powodu wzięły się nieoczekiwane problemy i spotkanie pozwanego czyli mnie jako przedstawiciela Stowarzyszenia Muzycznego „Brzmienia” i powódki Małgorzaty Niemen - Wydrzyckiej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W ostatnim czasie natężona jest sądowa aktywność jednej z czterech prawomocnych spadkobierczyń dorobku Niemena.

O co  może chodzić wdowie po tym Artyście uznanym za najwybitniejszego w XX wieku. Trudno zrozumieć i prześwietlić kobiecą naturę. Gdyby to dotyczyło tylko spuścizny twórczej Czesława Niemena - Wydrzyckiego to miałbym wyrobiony pogląd, bo znałem go dobrze, mieliśmy podobne gusty muzyczne, ceniliśmy też te same wartości, byliśmy przyjaciółmi. Teraz pani Małgorzata próbuje "dorobić mi gębę" tego, który nie respektuje jej zaleceń czy nawet postanowień. Wśród "niegodziwców" pojawiają się nazwiska: brata stryjecznego Romualda Juliusza Wydrzyckiego, biografa Niemena - Tadeusza Sklinskiego, autora  tekstów do muzyki Niemena, Marka Gaszyńskiego, autora książki o Niemnie Dariusza Michalskiego, a nawet odkrywcy i pierwszego menedżera Franciszka Walickiego, którego żona Czesława nadała Czesławowi Wydrzyckiemu pseudonim Niemen. 

                                                                                                                                    Krzysztof Wodniczak

 

Powrót do listy

Copyright (c) 2006-2019 by LT Media Net Sp. z o.o. Linki Polityka prywatności Kontakt